Berlin: Gezilecek Yerler

berlin

Bu yazıyı okumadan önce Berlin: İpuçları yazımıza göz atmanızda fayda var.

Berlin’de gezmeniz “gereken” onlarca yer var. Gereken diyorum, çünkü lokalmiş gibi davranmadan önce turistlik gereklerinizi yerine getirmeniz gerekiyor. Picasso’nun aslında sütlaç gibi resim çizebilirken ağzı bir yerde dudağı bir yerde resimler çizmesi gibi düşünün. Aslını biliyor, ama kafasındakini yapıyor. (sığlıkta son nokta) Zaten çok yüksek ihtimalle burayı okumuyor, direkt hedefe kitleniyorsunuz. O yüzden ben de lafı eveleyip gevelemeden, gezmeniz görmeniz gereken yerleri şöyle bir anlatayım.

Konuya girmeden önce birçok şehirde olduğu gibi burada da tavsiyem, özellikle müze gezmeyi de düşünüyorsanız ve ilk gidişinizse, Berlin Pass almanız. Deneyimlerime ve kıyaslamalarıma göre kesinlikle daha karlı oluyor, üstelik ulaşımı da kapsıyor ki Berlin gibi metro ağı müthiş gelişmiş olan bir şehirde metroyu sık sık kullanmazsanız, yanlış bir şeyler var demektir.

2 günlük: 74 Euro

3 günlük: 89 Euro

-Metro biletini daha uzun süre kullanmak için yanınızda tutup, cihaza okutmamak gibi bir çakallık yapılabiliyor-muş. (valla ben yapmadım) Çünkü bilet kontrolü çok sık yapılmıyor ama yapılırsa sıkıntı çıkarıyorlar-mış. (benim bir suçum yok)

-Pass’i internetten satın almanız size kolaylık sağlayacaktır. Berlin’e gittiğinizde görmeniz gereken yerlerden biri olan Ku’damm’daki Hard Rock Cafe’ye uğrayarak pass’inizi buradan temin edebilirsiniz. Hard Rock Cafe 10:00-17:00 arası açık ve pass’i teslim almak için yanınızda mutlaka, bakın mutlaka, bileti satın aldığınıza dair bir çıktı olması gerekiyor. Yoksa benim gibi internet cafe’lere düşer, Counter batağına sürüklenirsiniz.

Daha fazla bilgi için buraya bakın, diğer sitelere kanmayın, pass alırken internetten promosyon kodu aratmayı unutmayın(sinsilik): http://www.berlinpass.com/

4277535772_003f2991d9_bBrandenburger Tor

Olaya hiç hakim olmayanlar için bir espri hazırladım: “Hayır burası bir hamburgerci değil.” Evet. Eminim bunu sesli ifade etseydim, Esra Ceyhan’ın “Sabri Bey n’apıyorsunuz?” sessizliğini yaşayacaktık. Efendim bu kapı, tam anlamıyla Berlin’in simgesi. Yaz-kış her daim kalabalık olan, Berlin’in en çok turist çeken bölgelerinden biri. Önünde çok sevdiğim, yürümek için ideal olan caddelerden Unter den Linden bulunur. Hemen kuzeyinde de Reichstag bulunuyor, ki yüksek ihtimalle orayı da gezmek isteyeceksiniz. Bunun dışında her türlü yılbaşı kutlaması, dev şehir etkinliği burada vuku buluyor

-Buranın hemen önünde aslında tam bir turist tuzağı olan, asker görünümlü tipler dolanır. Onlarla fotoğraf çektirmek ister misiniz bilmiyorum ama, istemeseniz bile gidin konuşun. Çünkü patır kütür Türkçe konuşuyorlar ve bazen konu çok komik noktalara gidebiliyor. Örneğin bana “Abla bayram bitmedi mi hala?” diye sordular. Düşünün o derece.

-Bence gezinize başlamak için uygun bir nokta, çünkü merkezi.

-Şansınız varsa burayı gece de görün, çünkü ışıklandırması çok güzel oluyor.

-Unter den Linden tarafına değil, tam aksi yönüne doğru yürürseniz, düzgün bir kahvaltı yapabileceğiniz Einstein Cafe’ye ulaşabilirsiniz.

 5386687531_f454112a08_bReichstag

Reichstag, aslında parlamento binası. Ama bunu okuyup “banane elin parlamentosundan” diyerek geçmeyin. Çünkü burayı ziyaret etmeye değer yapan bir özelliği var; tepesindeki cam kubbe. Hem oldukça enteresan ve etkileyici bir yapı, hem de size şehir manzarası sunuyor. Brandenburger’e kadar gitmişken buraya da göz atmanızda fayda var.

-Reichstag, tepesindeki cam kubbenin bir mühendislik harikası olduğu, kubbeye vuran ışığı değişik açılarda aynalardan oluşan bir yapı ile parlamento salonuna yansıtabilen, üzerine inen yağmur suyunu arıtıp kullanan, üzerindeki güneş panellerinden elektrik elde eden çok amaçlı bir bina. Vur deyince öldürmüş elin oğlu. (ekşi sözlüğe selam olsun)

-Cam kubbeye çıkarken o an baktığınız yöndeki Berlin manzarasını detaylı bir şekilde tarif eden kulaklıklardan almayı ihmal etmeyiniz. O zaman çıktığınıza değiyor.

-İlginç bir istatistik olarak binanın tarihinde övülen olaylardan biri de Hitler’in bu binaya hiç ayak basmamış olmasıdır.

-Çıkacaksanız mutlaka önceden rezervasyon yaptırın. Çünkü tam bir turist magneti.

Alexanderplatz

Yerlilerin deyimiyle “Alex” , Mitte bölgesinin en bilinen, merkezi meydanı, lokallerin buluşma noktalarından biri. Zaten siz isteseniz de, istemeseniz de bir şekilde bu bölgeye yolunuz düşer diye tahmin ediyorum. Berlin’in ulaşım merkezi olmasının yanı sıra, tepesine çıkmak isteyebileceğiniz, TV kulesi de bu meydana yer alıyor.

-Bu civarda Berlin’e özgü Currywurst atıştırabileceğiniz sokak satıcıları ve dükkanlar mevcut.

-TV kulesine çıkmak istiyorsanız ücret 12,5 Euro. Gece çıkma şansınız da var (12’ye kadar), ki bence bu fikri değerlendirmelisiniz.

-Alexa adında bir alışveriş merkezi burada mevcut, çok tatmin edici mağazalar olmasa da, bu alışveriş merkezi civarında birkaç mağaza daha bulabilirsiniz.

6283662760_3a69f87698_bBerliner Dom

Berliner Dom, adından da anlaşıldığı üzere bir katedral. Büyük, etkileyici bir yapı. Bence içine de mutlaka girmeli, hatta üşenmeyip o merdivenleri tırmanmalısınız. Çünkü en tepeye çıkmayı başardığınızda, oldukça güzel bir Berlin manzarası ayaklarınızın altında oluyor. Berlin’in silüeti çok güzel olduğundan değil ama, bir şehire gitmişken illa ki panaromik manzara peşinde olduğumuz için, bence bu hedefinizi gerçekleştirebileceğiniz en doğru yerlerden. Berlin’e gidip burayı görmemek= İstanbul’a gelip Ayasofya’yı görmemek.

-Giriş. 7 Euro. Sabah 9 akşam 20:00 arası açık.

 Museum Island

Müze Adası, Berlin’in orta yerinde, Spree nehri üzerinde oluşturulmuş, üzerinde 5 adet müzenin bulunduğu, küçük bir adacık. Bence bu iş için böyle bir bölgenin oluşturulmuş olması gerçekten çok etkileyici. Üzerinde hangi müzeler bulunuyor sıralamak gerekirse:

Bode-Museum

Neues Museum

Alte Nationalgalerie

Altes Museum

Pergamonmuseum: Evet, tahmin ettiğiniz gibi, burası bildiğimiz “Bergama Müzesi”. İçerisi 3 bölümden oluşuyor: Klasik Antik Çağlar Koleksiyonu, Eski Yakın Doğu Müzesi ve İslam Sanatı Müzesi. Bu bölümler kapsamında türlü türlü kalıntıların bulunmasının yanı sıra, inanılmaz etkileyici bir “Zeus Sunağı” var. İçinde Türkçe seçeneğin de bulunduğu audio guide’lardan birini alarak, uzun bir sürenizi burada geçirebilirsiniz. Gerçekten müthiş ihtişamlı bir yapı. Müze de kaldığınız süre boyunca “bunlar bizim geri verin” tribinden, “abi adamlar koruyor, bizde olsa darmaduman olurdu” tribine kadar bir çok farklı düşünce arasında kaybolup gideceksiniz. Bana kalırsa müze adasındaki en görülesi yer burasıdır.

-Giriş: 10 Euro. Her gün 6’ya, perşembeleri 8’e kadar açık.

-Sadece Pergamon müzesini yazmış olmamın nedeni, ilgi alanım olmaması nedeniyle diğerlerini ziyaret etmemiş olmam. Sırf yazmış olmak adına yazmak istemediğim için, sadece bilgi vermek açısından isimlerini yazdım.

Checkpoint Charlie

5922562487_d5f82037fd_zCheckpoint Charlie, Doğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktası. Savaş yıllarında, aradaki geçişlerin engellenmesi açısından bir zamanlar bu noktada Amerikan ve Sovyet askerleri nöbet tutuyor-imiş. Kısaca bir kontrol noktası diyebiliriz.

-Buraya gitmek için Stadtmitte durağında inebilirsiniz.

-Buraya kadar gitmişken Haus am Checkpoint Charlie’ye uğrayabilirsiniz. İçinde savaş döneminde kaçmak için kullanılan enteresan tekniklere dair birçok görsel var. Muhteşem olduğunu söyleyemeyeceğim, ama birkaç ilgi çekici şey vardı.

Giriş:12,5 Euro, saat 22:00’a kadar açık.

10031317565_0eb8c804da_b

East Side Gallery

 Berlin’e gidip de görmeden dönerseniz tarafımca türlü hakaretlere maruz kalacağınız yere geldik. Berlin Duvarı’nın üzere 1990-91 yıllarında, 100’ün üzerinde sanatçı tarafından duvar resimleri yapılmış. Bir sokak sanatı destekçisi olarak bu 1,3 km’lik bölgeyi hayran hayran, mutlu mesut dolaştım ve kesinlikle tavsiye ederim.

Potsdamer Platz

Berlin’in en ünlü meydanlarından bir diğeri de Postdamer Platz. Burada sokak performanslarına ve çeşitli açık alan sergilerine rastlamanız muhtemel. Bunun dışında Berlin duvarından kalan birkaç parçayı da bu meydanda bulabilirsiniz. Hatta bir tanesinin üstüne geleneksel olarak sakız yapıştırılıyor, nedenini ben de bilmiyorum, giderken sakızınızı almayı unutmayın.

-Ünlü Sony Center burada. İçinde kanguru eti deneyebileceğiniz, Avusturalya’ya özgü şaraplar deneyebileceğiniz bir Avusturalya restoranı da dahil (çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim) birçok restoranı, ve Film Müzesi’ni de barındıran, enteresan, başka yerlerde rastlayamayacağınız bir yapı. Gece geç saate kadar da açık, bir akşamınızı burada geçirebilirsiniz.

-Bu arada, Potsdamer Platz’da Avrupa’nın ilk trafik ışıklarının bulunduğunu biliyor muydunuz. Berlin ile ilgili başka şaşırtıcı gerçekler için şuraya tık tık.

Film Müzesi giriş 6 Euro, 10:00-18:00 arası açık.

Holocaust MemorialHolocaust Memorial

Adından da anlaşılacağı gibi, savaşta hayatını kaybeden Yahudilere adanmış bir anıt. Yaklaşık 19.000 metrekarelik (Wikipedia’dan baktım evet) devasa bir alana yayılmış. Böyle anlatınca sıradan, yalnızca “yapmaları gerektiği için” yapılmış gibi dursa da, bana kalırsa gerçekten etkileyici bir yapı.

-Burası açık bir alan olduğu için günün herhangi bir saatinde gidebilirsiniz.

-Şehrin en büyük parkı olan Tiergarten buraya çok yakın olduğundan, önce orada bir şeyler atıştırıp vakit geçirdikten sonra parkın içinden yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz.

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche / Yıkık Kilise

Ku’damm da bulunan bu kilise, 2. Dünya Savaşı’nda tepesi zarar görmüş ve o haliyle muhafaza edilmekte olan bir kilise. Şehirde Hitler ile alakalı en ufak bir şey görememenin verdiği şaşkınlık (gerçi hak da veriyor insan), ve Yahudiler için yapılmış anıtın ardından bu kiliseyi de görmek, insanın üzerinde tuhaf bir etki bırakıyor.

 Kreuzberg

 Burası Türkiye. Baya bildiğimiz tabelalar, parktan gelen çocuk sesleri, dönerciler, teyzeler, kafeler herkes her yer Türk. Ama son zamanlarda aynı zamanda bir hipster cenneti ve şehrin gelişmekte olan alternatif noktasına da dönüştüğü için burada yapacak birçok şey bulmanız da mümkün. Öyle “Ben zaten Türkiye’den geliyorum gitmem oraya” tribine girmeyin, enteresan bir bölge.

389264874_73b59fb628_bSachsenhausen

Sachenhausen, trene binip Oranienburg bölgesinde inip bir süre yürüdükten sonra (ki biraz çaba sarf etmeniz gerekecek benden söylemesi, hazırlıklı gidin), karşınıza çıkacak, benim inanılmaz etkilendiğim Nazi kampı. İnsan gerçekten ne yapacağını, ne hissedeceğini, ne söyleyeceğini bilemiyor. Özellikle Auschwitz’e göre çok daha “konforlu” olduğunu öğrendiğimde gerçekten ağlamak istedim, bence mutlaka gidip görmelisiniz.

-Tren ile giderken arada durursanız şaşırmayın, raylar çiftken bir anda teke düştüğü için arada beklemek gerekiyor.

-Buraya gidip geliş sürenizi de dahil ettiğinizde, birkaç saatinizi ayırmanız gerektiğini göz önünde bulundurun ve gününüzü ona göre planlayın. Çünkü merkeze yaklaşık 30 km gibi bir uzaklıkta.

Tiergarten

Son olarak, yerine Barok bir operanın yapılmasının kararlaştırıldığı (yerseniz) şehrin en büyük parkı olan Tiergarten var. Burası her mevsim ayrı güzel. Özellikle arkadaşlarınızla gittiyseniz kapın biranızı şarabınızı, yayılın çimlere ya da banklara ve keyfinize bakın. Kimse içki içiyorsunuz diye size kızacak değil, sorun yok.

Bu arada, gitmişken çılgın gece hayatına kapılmak niyetindeyseniz şuraya, Berlin hakkında bilmediğiniz tuhaf gerçekler öğrenmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.

Gezin gezin, gezmek güzeldir.

 

2 Comments

  1. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I

  2. Kars E’bul Hasan Harakan-i Hazretleri
    Gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Ulaşım ve detaylı bilgi için civanmert.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply