Berlin Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

Liste konseptinin dibine vurulan bu günlerde, Türk ziyaretçisi bol şehir Berlin’e farklı bir açıdan yaklaşmaya karar verdik. Berlin Duvarı’ndan gece hayatına, sokak sanatından müzelerine oldukça geniş bir yelpazede nam salmış olan bu şehri bir de şaşırtıcı detaylar üzerinden inceleyelim dedik. Buyrun başlayalım, karşınızda Berlin Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek!

Not: Berlin’in manyakça gece hayatı için şuraya, gezilecek yerler rehberimiz için şuraya, konaklama, alışveriş yeme içme gibi detayları kapsayan ipuçları için ise buraya bakabilirsiniz. Hadi yine iyisiniz.

1. Berlin’de tam 175 müze bulunuyor.

berlin müze adası
Gözünüz korktu değil mi? Ancak başlıkta kelime oyunu falan yok, Berlin’de gerçekten de tam 175 adet müze var, ve emin olun herkesin ilgisini çekebilecek bir şeyler çıkabiliyor. Bizce gittiğiniz gibi kendinizi müze adasına atabilirsiniz. Merak edenler için şurada konuyla ilgili çok daha detaylı bir yazı mevcut.

 

2. Bilin bakalım şehirde Almanlardan sonra en kalabalık olan ırk hangisi?

berlin ali amcaEvet, başlığı atarken bir hata yapmış olabiliriz, bizce bu gerçekten herkes haberdardır. Aranızda yukarıdaki soruya yanlış cevap veren olduğunu sanmıyoruz. Almanya’ya biraz daha akın edersek, “Kızılderililer Türkmüş, Finler aslında Türk kökeninden geliyormuş, X ırkı aslında Türk sayılır” teorilerimizi burası için de uygulayabilir hale geleceğiz sanırım. 2009 verilerinde göre Berlin’deki Türk popülasyonu 170.000’in üzerinde, Almanya genelindeki Türk nüfusu ise 2 milyonu geçmiş durumda. Artık bugünkü halini siz düşünün. (Fotoğrafta gördüğünüz Ali Amca, Berlin’de yaşamakta olan ve bir fotoğrafçının dikkatini çeken dünyalar sevimlisi biri.)

 

3. Berlin’de İstanbul’dan daha fazla dönerci var.

mustafa's gemüse kebap
Evet, gayet ciddiyiz. Yukarıda bahsettiğimiz Türk akınının en tuhaf sonuçlarından biri, Türkler ile özdeşleşmiş olan dönerin Berlin’i bu denli ele geçirmiş olması. Öyle ki, kayıtlara göre şehirde 1971 yılında açılan ilk döner dükkanı, büyük bir çılgınlığın başlangıcı olmuş ve günümüz itibariyle Berlin’de İstanbul’dan daha fazla döner dükkanı var. Hal böyleyken, Berlin’e yolunuz düşerse, Berlinlilerin favori dönercisi Mustafa’s Gemüse Kebap‘ı denemeyi unutmayın. GOD SAVE THE DÖNER.

4. East Side Gallery dünyanın en büyük açık hava galerilerinden biri olma özelliğini taşıyor.

east side gallery berlin
Aynı zamanda Berlin duvarının günümüze ulaşmış en uzun kalıntısı olarak da bilinen East Side Gallery’nin üzerine, 118 sanatçı tarafından 101 farklı eser çizilmiş. Berlin’e gidip East Side Gallery’i görmeden dönerseniz, size türlü şekillerde kınayacağımızı da ekleyelim. O kadar korkunç bir fikrin böylesine güzel bir “sanat eserleri topluluğuna” dönüştürülmüş olması gerçekten müthiş.

5. Berlin’in en önemli müzelerinden birisi, “Bergama Müzesi”. Evet evet, bildiğimiz Bergama.

Pergamon_Museum_Berlin_hm
Biz Berlin’in ekmeğini yiyoruz diye onlarda bizimkini yemiyor sanmayın. Orijinal adıyla “Pergamonmuseum” Berlin müze adasında yer alıyor ve 1910 yılında Türkiye’de başlatılan kazılar sonucu Zeus Sunağı, Milet Kapısı gibi önemli eserlerin gerçek yerlerinden toplanarak burada birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Günümüzde Berlin’in en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olma özelliği de taşıyor. “Biz eserlere iyi bakamıyoruz” olarak mı değerlendirirsiniz, yoksa “Adamlar eserlerimizi çalıp götürmüş” olarak mı bilemiyoruz ama, her ikisi de müzenin harika olduğu gerçeğini değiştirmiyor, orası kesin.

6. Şehirde turistlerin pek de kolay keşfedemeyeceği, gizli kulüp ve barlar bulunuyor.

berlin gece hayatı
Berlin’in gece hayatını övmeyen arkadaşınız, ya da namını duymayanınız varsa bu işlerde biraz yeni olmalısınız. Çünkü şayet gezmeyi seven bir arkadaş grubunun mensubuysanız, elbet sizin de bir Berlin gece hayatı öven arkadaşınız olmuştur. Doğruya doğru, Berlin gece hayatı denildiği kadar çılgın. Ancak eğer hiç beklemediğiniz yerlerden çıkacak alakasız yerlerdeki gizli bar ve kulüpleri keşfedebilirseniz, sizi gerçekten bambaşka bir dünya bekliyor. Bazen beklemediğiniz kapılar, beklemediğiniz yerlere açılabiliyor. Dikkatli olun, zaman kötü. Kıpsss.

7. Berlin’de Venedik’ten daha fazla köprü var.

berlin bridges
Berlin’in kafamızda su, köprüler ve kanallar ile özdeşleşmiş bir şehir olmadığı kesin. En azından Venedik derecesinde olamaz. Bu noktada bakış açınızı hemen değiştirecek bir gerçeği paylaşmak isteriz: Berlin’de tam 1700 köprü var ve bu sayı Venedik’teki köprü sayısından fazla. Bundan sonra Venedik’te gondola binmek yerine Berlin’de binmenin hayalini kurun demiyoruz ama, demek Berlin’i de bu konuda küçümsememek gerekiyormuş.

 8. Avrupa’daki ilk trafik ışıkları Berlin’e yerleştirildi.

Berlin-Sony_Center-1
Avrupa’daki ilk trafik ışığı uygulaması, 1924 yılında Berlin’de hayata geçirildi. Üstelik günümüzde halen Berlin’in en yoğun bölgelerinden biri olan ve içinde oldukça farklı bir yapı olan Sony Center’ı da barındıran Potsdamer Platz’da.

9. Berlin’de Hitler ile ilgili herhangi bir şey ile karşılaşmanız oldukça güç.

adolf hitler

Berlinliler, dünya üzerinde en nefret edilen adamlardan biri olan Hitler konusunu açmaktan haklı olarak pek de hoşlanmıyorlar. Olur da yolunuz düşerse siz de fark edeceksinizdir ki, Berlin genelinde size Hitler’i anımsatacak pek de fazla şeyle karşılaşmanız mümkün olmuyor; 2. Dünya Savaşı ile ilgili müzelerde bile. Çeşitli kaynaklarda, Berlin’de Hitler’in ölmeden önce içinde saklandığı sığınağı görebileceğiniz yazsa da, günümüzde pek de görülebilecek bir noktası bulunmuyor. Maksimum hangi noktada olduğuna dair bilgi alınabiliyor. Bu konudan pek de bahsetmek istememelerini anlayabiliyoruz.

10. Berlin’in kuşbakışı görüntüsünden ne tarafın doğu ne tarafın batı olduğunu yön bilginizi kullanmadan da anlayabilirsiniz.

Berlin Satellite Image

Berlin’in batı ve doğu yakalarında uzun yıllardır farklı renklerde ampuller kullanıyor olması nedeniyle, şehre gece kuşbakışı bakıldığında, doğu ve batı Berlin’i ayırt etmek oldukça kolay oluyor. Sebebi, doğuda bildiğimiz sarı ampuller kullanırken, batı Berlin’de florasan kullanılmış olması.

Bu arada hazır bu kadar Berlin’den bahsetmişken unutmadan ekleyelim, geçenlerde de bahsettiğimiz gibi, THY’de bu ara çılgın bir promosyon bilet dönemi var ve Berlin’e de oldukça uygun fiyatlara uçabilmeniz mümkün, halen farkında olmayanlar saldırsın. (biz de sizi seviyoruz) Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakın oturanlar da üvey evlat gibi hissetmesin, oradan da uçuş varmış, biz de az önce keşfetmiş bulunduk. Detaylar için şuraya tık tık. Hadi yine iyiyiz.

10 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir