Berlin Gece Hayatı 101: Gidilecek ve Gidilmeyecek En Popüler 10 Kulüp

Avrupa’nın gece hayatı konusunda en ön plana çıkan, en hipster akınına uğrayan şehirlerinden biri olan Berlin’in bu konudaki şanını duymayanınız kalmamıştır diye tahmin ediyoruz. Şehirde “ulan burası kulüp kapısı mıymış?” dedirtecek cinsten kapıların ardında über çılgın şeyler oluyor. Biz de üşenmedik, Berlin’in en enteresan, en acayip, en görmeden dönmemelik ya da görüp de bir daha gitmemelik kulüplerini listeledik, gitmeden önce baya işine yarar diye düşünüyoruz.

Not: Berlin gece hayatına sızmadan önce şehirle ilgili başka tuhaf şeyler öğrenmek isterseniz şu listeye de bir göz atabilirsiniz.

1. Berghain

Berghain berlinBerlin gece hayatı ile ilgili bir liste yapılacaksa, listenin olmazsa olmazı bellidir; Berghain. Britney Spears’ın bile içeri alınmamasından mı bahsedelim, içeri girmek için 8 saat kapıda bekleyen gençlerden mi, yoksa içeri girmeden önce Almanya’nın en popüler bodyguard’ı Sven’in sizi tipinize göre hunharca yargılayıp kafasına göre içeri alıp almamasından mı biz de bilemiyoruz.

36521678

Özet geçecek olursak, eski bir elektrik santralinden gece kulübüne dönüştürülen Berghain , Berlin’in hatta dünyanın en popüler gece kulüplerinden. Burası, içeri alındığınız takdirde arkadaşlarınıza “abi ben Berghain’e alınmış insanım” diyerek şekil yapabileceğiniz türden bir kulüp. Kapıda her daim içeri girmeye çabalayan bir kalabalık bekliyor ve burada Sedat Peker’in yeğeniyim’cilik oynama şansınız da yok. İçeride karanlık oda, özel oda gibi oda tiplerinin yanı sıra tabi ki genel bir alan da mevcut. Unutmadan ekleyelim, içeri girip 1-2 gün kalanlar oluyor. Evet abartmıyoruz, Berlin gece hayatına uyum sağlamak istiyorsanız Cumartesi gecesi girdiğiniz kulüpten Pazar öğleden sonra çıkmayı falan normal karşılamanız gerekiyor. Boş yere bu kadar ün salmamış.

Öneri: Garip bir şekilde buraya gitmek için en iyi zaman Pazar sabahı veya Pazar gecesi. Bu bizim değil lokallerin önerisi.

Giriş İpucu: İçeri girmek istiyorsanız burada Reina’ya akın eden gereksiz bronz, aşırı topuklu giyinmiş kızlarımız gibi değil, daha hip ve özensiz görünmek için çok çaba sarf etmiş bir biçimde giyinmeniz gerekiyor.  Ayrıca çok kalabalık giderseniz alınmama ihtimaliniz daha yüksek.

GD*4789695
Berlin Berghain-Club-Panorama-Bar_4

2. Lab Oratory

bars-190141-Lab-oratory-(at-Berghain)-6b38f

Lab Oratory, Berghain’in bünyesinde olan ve girişi hemen yan sokağında bulunan bir seks kulübü. Burada işi, pardon eğlenmesi bitenler, akabinde Berghain’i zorlamaya başlıyor. Bu arada tabi ki yukarıdaki cümlenin “Seks kulübü” kısmına takıldığınızın farkındayız. Bu noktaya kadar sakinliğinizi koruduğunuz için teşekkürler. Ancak bizim de anamız babamız olduğundan size burada oturup şöyle yapıyorlar, böyle ediyorlar diye anlatmamaya karar verdik. Yine de siz de dünyada neler olup bittiğini bilmeyi hak ediyorsunuz, o yüzden sizi google translate kullanarak Türkçe’ye çevirdiğimiz (Evet, bunu yaptık) sitelerine davet ediyoruz. Sanırız +18 uyarısı vermemiz yerinde olacak. Çocuklar, gidin buradan, buralar size göre değil. Bize göre de değil hatta.

Laboratory_Club_in_Berlin,_Germany_(11-05-10)_004

Link’te göreceğiniz başlıklar bu kulüpte gerçekleşen çeşitli etkinlikler. Ayrıca unutmadan ekleyelim, bazı özel etkinlikler dışında genellikle bu kulübe yalnızca erkekler alınıyor. Erkekler ve Lady Gaga.

İşte malum link: http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=de&tl=tr&u=http%3A%2F%2Fwww.lab-oratory.de%2Fevents%2F44

3. About Blank

berlin_about_blank_club_klein_vntg

Gördüğünüz gibi, Berlin’deki gece kulüplerini tespit etmek için sokaklardaki graffiti kaplı şüpheli kapıları takip etmeniz gerekiyor. İçeri girmek için gizli kod vermeniz gerekiyormuş hissiyatına kapıldığınız About Blank, Berlin’de sık tercih edilen bir başka gece kulübü. Bu kapıların ardında sonbahara kadar açık olan oldukça büyük bir bahçe bulunuyor. Yer yer bahçenin ortasında ateş yakıldığı bile oluyor. Ayrıca burası gay partileri ile de ün salmış bir mekan.

aboutblank
aboutblank2
IMG_20130428_061610-censuur-1024x768

Listedeki ilk iki kulüpten sonra buraya ilginizi kaybetmiş olabilir ya da sonunda daha “sıradan” bir kulüp bulabildiğiniz için sevinmiş olabilirsiniz. Tabi ki, burada da gün aydınlanana kadar eğlenmeyenleri kırbaçladıkları için, kimse mekanı erken terk etmiyor.

İpucu: Bu kulüp Sisyphos ve Wilde Renate ile yan yana olduğu için, olur da içeri alınmazsanız (ki bu da içeri girmesi oldukça zor bir kulüp) diğer iki kulübü zorlayabilirsiniz.

4. Golden Gate

berlin_golden_gate_club_klein_vntg

Golden Gate, Berlin’de klasik bir tekno kulübe gitmek isteyenlerin durağı.  Lokasyonu her underground Berlin kulübü gibi oldukça zor. Ulaştığınızda bulduğunuzu anlayamayacağınız türden, “ulan burası mıymış kapısı?” tadında. Kendileri Berlinlilere bile uzun gelen partileri ile meşhur. Cuma gecesi başlayan ve Pazartesi öğleden sonraya kadar devam eden partilerden bahsediyoruz.

de-golden-gate-berlin

Metro hattının üstünde bulunan bu gece kulübünün, oldukça minimalist, karanlık, mistik, hatta daha realistk bir tanımda bulunmak gerekirse “leş” bir ortamı var. Ne güzel anlattık di mi, iyi eğlenceleeer.

5. Zwanglos III

5866692289_a94dbc9d52_z

Bu kulübü sözcüklerimizi son derece itinalı seçerek anlatmaya çalışacağız. (anne valla gitmedim internetten buldum) Kulübün olayı belli; Swingers Party’ler. Biz bunu Türkçeleştirip bir isim koyduk; “Kimin Eli Kimin Cebinde Party”. Bu şekilde “eğlenmek” isteyenler için her güne farklı bir konsept ve farklı bir etkinlik programı yaratılıyor. İnternetten kulüp araştırıp yanlışlıkla sevgilinizle birlikte bu kulübe gitmeye falan kalkışırsanız, başınıza geleceklerden haberdar olmanız için burayı da listeye aldık. Zaman kötü. Kollayın.

6. Opium

opium

Gidilmeyecek ya da sırf meraktan gidilebilecek bir başka Berlin kulübü de Opium. Burada haftanın her gecesi farklı bir etkinlik ile karşılaşmak mümkün. Etkinlik derken maalesef ünlü Dj’lerden bahsetmiyoruz. Salon kadını çizgimizden çok da fazla çıkmayarak bir örnek aracılığıyla tarif etmeye çalışacak olursak, bu mekanın en popüler etkinliklerinden biri olan maskeli balo gecesinde mekana maskesiz giremiyorsunuz; ama kıyafetsiz girebiliyorsunuz.

7. Salon Zur Wilden Renate 

2013_05_header

Eğer sirk konseptini ürkütücü bulanlardan ya da palyaço görünce yaygara çıkaranlardansanız bu kulübü direkt es geçebilirsiniz. Ama eğer kisch dekorasyonlu, Harikalar Diyarı tadında bir atmosferde eğlenmek isterseniz burada hayatınız boyunca unutmayacağınız bir eğlence deneyimi yaşayabilirsiniz. Özellikle yazın açık alanında oldukça tuhaf müzikler eşliğinde dans edebilir ya da tuhaf bir şekilde sabaha karşı 4’te kendinizi bir şişme çocuk havuzu içinde bira içerken bulabilirsiniz.

de-salonzurwildenrenate
Giriş İpucu:
Yanınzda Alman bir arkadaşınızla giderseniz içeri girme olasılığınız daha yüksek, turistleri fazla sevdiklerini söyleyemeyeceğiz.

Öneri: Cuma ve Cumartesi geceleri buraya gitmek için en ideal günler.

8. Watergate

Terrace-Watergate
Spree nehrinin hemen yanında bulunan Watergate, Berlin’in en iyi gece kulüpleri listesinde her türlü karşılaşacağınız bir isim. İddiali ses ve led ışık sistemi ile ön plana çıkan bu kulüp, Berlin’de daha “normal” (biz de artık neyi normal karşılayacağımızı şaşırdık açıkçası) ve diğer kulüplere kıyasla daha şık bir ortamda bir gece geçirmek isteyenler için ideal. Tekno müziğin en iyi lokal ve uluslararası isimlerinin sahne aldığı Watergate, aynı zamanda nehrin kenarında bulunan terasıyla nehrin harika manzarası eşliğinde, Berlin gece hayatını deneyimlemek isteyenlere mutlaka tavsiye edilir.

İpucu: Yanınıza kimlik almayı unutmayın çünkü çok yüksek ihtimalle soruyorlar. 21 yaş altı kulübe giremiyor.

WATERGATE
watergate-berlijn-2(p-club,4004)(c-0)

 9. Kit Kat 

akit2

Bu kulübe gelmeden önce başınıza nasıl bir iş alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Açık açık söylemek gerekirse burası de bir seks kulübü. Seks kulübü kavramı bize çok da yakın olmadığı için size mekanda masaj odalarının, havuzun ya da ortalıkta hedonizmin doruklarında vakit geçiren (!) insanların bir açıklamasını yapamayacağız. Ama hayatınızda gireceğiniz en garip ortamlardan biri olacağının garantisini verebiliriz.

kitkat

kitkat
Garip Öneri:
Girişte kıyafetlerinizi, kıyafetlerinizi derken montunuzu değil gerçekten kıyafetlerinizi kastediyoruz, vestiyere bırakmanızı isterlerse şaşırmayın.

10. Tresor 

5071677432_2b3785d33f_z
Tresor, yalnızca Berlin’de ünlü bir kulüp adı olarak değil, aynı zamanda Almanya’da tekno ve elektronik müzik piyasasına hakim bir plak şirketi olarak biliniyor. Tarihi 1990’ların başına, Berlin Duvarı’nın yıkılışından hemen sonraya dayanan Tresor, şu anda terk edilmiş 22.000 m2’lik bir enerji santralinde yer alıyor. Burayı değişik kılan, sadece müzik tarzı değil, aynı zamanda oldukça mistik bir hava yaratan mahzen, tünel ve labirentler oluşan bir tasarımı olması. Eğer bulmayı  başarabilirseniz, çeşitli odalarında farklı konseptte barlar bulunuyor. Korku filmi setinde olduğunuzu hissedebilecek anlar yaşasanız da, aslında burası Berlin gece hayatını deneyimlemek için listenizde ilk sıralarda gelmesi gereken bir mekan.

image_1933
tresor
tresor1

tresornew7_101613
Unutmadan ekleyelim, eğer Berlin’e yalnızca hardcore eğlence niyetiyle gitmiyorsanız şurada Berlin geziniz için konaklama, yeme içme, alışveriş, bütçe gibi konuları kapsayan ipuçları yazımı, şurada ise Berlin’de gezilecek yerlerin detaylı bir rehberini bulabilirsiniz. Hadi yine iyisiniz.

 

5 Comments

  • Almanya’da genel olarak gece klüplerine girerken Türkler’e kimlik sorulur. Nedeni Almanlar’ın bir hayli hayvansı vücut yapıları nedeniyle 18 yaşındayken 25 yaşında göstermesi; bizim ise 25’ken 18 göstermemiz. Haliyle şu durumda Türk Pasaportu çıkarıp göstermek, face kontrol için de büyük dezavantaj. Özellikle neo-nazi kaynayan Berlin civarında. Mümkünse üzerinde sadece doğum tarihi yazan basit bir öğrenci kimliği göstermek lazım. Bol şans! 🙂

  • Yaam var bir de Yaam. Reggae, Soulfunk, Electrofunk, Ska sevenler bi uğrasın nehrin kenarında dumanlanırken ferahlayabileceğiniz tatlı bi mekan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir