Belgrad Gezi Rehberi: “Dostum Burası Resmen 90’lar”

belgrad1“Aa hadi Belgrad’a gidelim!” deyip bilet alma aşamasına gelene kadar kafanızdan geçebilecekleri sizi kategorize ederek tahmin edelim. Kendine pek güvenli Türk erkeklerimiz gece hayatında rüzgar gibi eseceğini düşünerek (sonra dönüşte anlattığınız uydurma hikayeleri çoğumuzun yemediğini de ekleyelim), Osmanlı’dan kopamamış arkadaşlarımız “oo buralar eskiden bizimdi kanka” hevesine girerek, bazılarımız ucuz bir ülke olmasından mütevellit küçük bir Avrupa ülkesini daha görebileceğini umarak gidiyor olabilir. Biz son kategoriden hallice, ama biraz daha gezgin ruhlu ve merak odaklı yaklaştığımızı söyleyebiliriz. Bu kadar laf kalabalığını neden yaptın derseniz şöyle açıklayalım; Belgrad hangi sebeplerle giderseniz gidin, çok yüksek ihtimalle beklentileriniz üstünde çıkacak bir şehir. Bunu söylerken “Of gezilecek yerler ne kadar muhteşemmiş, aman ne şahane müzeler gezdik” gibi bir durumdan bahsetmiyoruz. Ama ruhu olan ve en önemlisi günün her saati “yaşayan” bir şehrin orta yerine düşmenin verdiği hazzın yerini hiçbir şey tutamaz ve Belgrad bizde bu hissi yaratmayı kesinlikle başardı. Yeterince gazı verdiysek toplanın, Belgrad Gezi Rehberimiz hazır!

Bu arada Belgrad gece hayatı ile ilgili şurada ne biliyorsak yazdık, oraya da bekleriz.

belgrad sırbistanBelgrad’a Ne Zaman Gitmeli?

Belgrad’a gitmek için en iyi zamanı belirlemenin yolu, kendinizi bir “her iklimin gezgini” olarak görüp görmemenizden geçiyor. Neden? Çünkü kışlar burada hard core, çılgın geçiyor. Karsa kar, yağmursa yağmur, çamursa çamur. Yani eğer gittiğiniz şehirlerde zorlu iklim koşullarına gelemiyorsanız buraya yazın gideceksiniz. Biz yine konuyu biraz açalım:

-Kış: Belgrad Aralık’tan Mart’a kadar ortalama 3-4 derecelik bir sıcaklık ortalamasına sahip. Balkanlar’dan gelen soğuk hava dalgasından az çekmemiş insanlar olarak ne derece bir soğuğa maruz kalacağınızı aşağı yukarı tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu sebeple, eğer sert hava koşullarına gelemiyorsanız, ya da bizim gibi “aa sonunda kalpak takabilirim oley” şeklinde saçma sapan şeylere sevinmek gibi bir huyunuz yok ise, kış aylarında Belgrad’ı tercih etmek sizin açınızdan pek de mantıklı olmayabilir. Özellikle gece hayatına vurulup gidiyorsanız, kış döneminin biraz daha sakin geçtiğini hatırlatmakta da fayda var.

-Yaz: Şimdi burada satırlarca yaz överdik ama, aranızda sıcaktan çok da hoşlanmayanlarınız olduğunu da bildiğimiz için içimizde bir tedirginlik var. O yüzden ne biliyorsak söyleyip gideceğiz. Efendim yaz dönemi tabi ki Belgrad’ın gece hayatı ve etkinlik bakımından en aktif dönemi. Bu nedenle gideceğiniz yerlerin çoğu diğer dönemlere kıyasla daha kalabalık olacak olsa da, 26-27 derecelere ulaşan sıcaklığı yazı hissetmek isteyenler için şahane dönemler.

-İlkbahar&Sonbahar: Last but not least (Essay’lerin kralı olmak için sizin de kullanmışlığınız vardır) kullanmanın tam yeri olduğunu hissettiğimiz İlkbahar&Sonbahar dönemi, biraz risk almayı kabulleniyorsanız sizin için iyi bir tercih olabilir. Risk diyoruz, çünkü yağmur ihtimali çok yüksek. Ancak Mayıs ya da Eylül civarında giderseniz 17-18 dereceleri görmeniz, gayet mutlu mesut dolaşabilmeniz mümkün. Yine de orada bizde olduğu gibi yağmur başladıktan 1 dakika sonra ortalıkta esrarengiz şekilde beliren şemsiyeci amcalar olmadığını göz önünde bulundurarak kendi şemsiyelerimizi unutmuyoruz.

belgrade street artBütçe

Bütçe kısmı birçok gezi rehberinin en karamsar noktası olduğu için, Belgrad gezi rehberinin girişini sizi sevindirecek bir cümle ile yapalım: Belgrad gerçekten ucuz bir şehir. Şehrin en şahane yerlerinde, krallar gibi yemek de yeseniz Avrupa’ya ve İstanbul’a kıyasla çok daha uygun fiyatlarla karşılaşacak, taksiciler tarafından kazıklandığınızı fark etseniz bile “aa adam 2 lira kazıklamış yahu” diyecek ve sakinleşeceksiniz. Tabi ki bu bütçe işi göreceli bir kavram, sonra gidip de bize “bu mu ucuz?” demeyin. Yine de iddialı konuşmaktan çekinmiyoruz, diğer Avupa şehirlerine ayak basıp ne kadar para harcanabildiğini fark ettiyseniz, Belgrad’ı bu konuda seveceksiniz. Konuyu biraz daha detaylandıracak olursak;

-Sırbistan’ın para biriminin Sırp Dinarı olduğunu ve RSD şeklinde geçtiğini hatırlatalım.

Ortalama bir restoranda ana yemek: 400-700 RSD

İyi bir restoranda ana yemek: 700-1600 RSD civarı

Su: 45-70 RSD civarı

Bir pastanede kruvasan: 55-75 RSD civarı

Kahve: 120-160 RSD civarı

Bira: 150-250 RSD civarı

Kokteyl: 350-500 RSD civarı

zigzag belgradeBelgrad’da Konaklama

Belgrad’da konaklama meselesinde adeta nokta atışı yapmış olmanın haklı gururunu yaşayarak size birkaç seçenek değil, tek bir yer önereceğiz; Zig Zag Belgrade. Önceden belirtmekte fayda var, burası bir otel değil, size kısa dönemli evler kiralayabileceğiniz bir servis sağlıyorlar. Evin içi kendi evinize dönmek istemeyeceğiniz kadar şahane dekore edilmiş, üstelik lokasyonu bizim abuk subuk yerlere yapılan toplu konutların reklamlarında söyledikleri gibi “Her yere yürüme mesafesi”. (tabi bu gerçekten öyle) Yürümeyecekseniz toplu taşımaya, araba kiralayacaksanız otoparkınız dibinizde. Üstelik size yardım etmeye Whatsapp’tan ekleyecek kadar gönüllü insanların çalıştığı bir yer olduğu için gerçekten buradan mutsuz ayrılmanız mümkün değil. İlgilenenler için şurada işinize yarayacak her türlü bilgi mevcut.

*Tabii ki sizi yine kampanyasız bırakmayacağız. Şayet booking.com üzerinden otel rezervasyonu yapacaksanız şu siteyi kullanarak harcamanızın belli bir tutarını nakit olarak geri alabiliyorsunuz. Konaklama meselesini biraz daha uyguna getirmek her zaman şahanedir <3

belgrad 2Ulaşım

-Belgrad İçinde Ulaşım

Gittiğiniz herhangi bir şehirde bol bol yürümenin o şehri tanımanın en iyi yolu olduğunu düşündüğümüz için Belgrad bizi bu konuda baya mutlu etti. Çünkü pek de büyük bir şehir olmadığı için sağa sola yürümek baya kolay olduğu gibi, ilk günler “aa nasıl buraya çıktık ulan, amma yakınmış” şeklinde tepkiler verdirttiği bile oldu. Ancak tabi ki toplu taşımaya ve yer yer taksiye ihtiyacınız da olacaktır. Bunun için seçenekleriniz daha çok adını duymayalı uzun zaman olan TROLEYBÜS ve otobüs üzerine kurulu. (hayır metroyu yazmayı unutmadık) Eğer şehrin merkezi noktalarında bir yere ulaşacaksınız 150 RSD, biraz daha dışta kalan bölgelere gidecekseniz ise 250 RSD’ye kadar çıkabiliyor, yani o da uygun. Dostum bu Belgrad bir harika!

-Taksi ücretleri gayet uygun. Özellikle gece dışarı çıktıktan sonra otobüs kullanma ya da yürümeye üşenecek olursanız rahatlıkla taksiye binebilirsiniz. Yine de sizi kazıklama ihtimalleri olduğu aklınızda bulunsun. Kazıklansak kazıklansak 2-3 euro kazıklanırız diye düşünebilirsiniz, ama yok ya, yemezler, gözünüz açık olsun.

-Eğer ulaşım işine en baştan kesin çözüm arayışındaysanız tüm ulaşım araçlarını kapsayan bir BusPlus sistemleri var. 1-3-5 günlük versiyonları mevcut, tıpkı bizim akbil peşinde koştuğumuz gibi şehirdeki birçok büfe tarzı, gazete dergi ıvır zıvır satan yerden edinebilirsiniz.

-Şehirde dikkatinizi çekeceğine emin olduğumuz bir konu da neredeyse hiç kimsenin toplu taşıma için para ödemiyor olması olabilir. Size bunu yapmanızı öneremeyeceğiz (çünkü burası çok ciddi bir kurum) ancak sebebini açıklayabiliriz. Lokallerin, özellikle gençlerin büyük bir kısmı hükümeti protesto ettiklerini ve bu sebeple para ödemediklerini, bir kısmı ise kimse ödemediği için ben de ödemiyorum mantığıyla hareket ettiğini söylüyor. Siz de gaza gelip bedavacı takılmak isterseniz özellikle turistleri tespit edip ceza kestiklerini hatırlatalım.

novi sad-Belgrad’dan Başka Şehirlere Ulaşım

            Belgrad’da vaktiniz bolsa ve yeni yerler arayışındaysanız seçeneğiniz bol. İster Hırvatistan’a geçin, ister Bosna’ya, ister Sırbistan’ın diğer şehirlerine. Biz kapıdan baktırıp kazma kürek yaktıran sinsi Mart ayının başlarında gittiğimiz Belgrad’da karar verdik ve Bosna’ya doğru yola çıktık. Fakat o konunun detaylarına girmeden önce bu yola çıkma meselesini sizin de nasıl yapabileceğinizi açıklayalım: Ya araba kiralayacaksınız, ya da otobüs ile yollara düşeceksiniz. Otobüslerin inanılmaz bitik olduğu ve gereksiz uzun sürdüğü konusunda birkaç farklı kişi tarafından korkutulmamız sonucu biz “oo road trip yapıyoruz ne kadar da genç ve asiyiz” diyerek araba kiralama kararı aldık. Size de şiddetle tavsiye ederiz.

-Arabayı Nikola Tesla Havaalanı’na indiğimizde Europcar’dan kiraladık ve 2 gün için 170 Euro gibi bir ücret ödedik. Bu fiyatın içine, navigasyon ücreti, kış lastiği, zincir gibi şeyler ve board pass de dahil. Gitmeden önce işin bir kısmını internetten halletmeye karar verdiğimizde bize 141 euro tutacağını söylemiş olsalar da, Belgrad’a işler biraz “geçirmasyon”a dönüştü, buradan kendilerini kınıyor ve arkalarından bol bol küfür ettiğimizi de belirtmek istiyorum. Eğer kışın gidecekseniz kış lastiği dahil fiyatı özellikle sorun, çünkü sitede yazan fiyatlar kış lastiği dahil fiyatlar değil. Öyle deseler bile değil. Güvenmeyiniz. Bu arada, tabi ki daha uygun araba seçenekleri mevcut, sitelerine girip inceleyebilirsiniz.

-Eğer arabayı Europcar’dan kiralayacaksanız kendilerinden yol için bir harita isteyip, size güzergahınızla ilgili önemli noktaları işaretlemelerini isteyebilirsiniz. İnanın havaalanında sorduğunuz her soruya “i really don’t know” cevabını veren tourist information’dan daha yararlı oluyorlar.

            -Saraybosna

            Belgrad’dan Saraybosna’ya geçmek gayet mantıklı bir karar. Yolculuk hava koşulları iyi olduğu takdirde arabayla yaklaşık 4 saat kadar sürüyor. Ancak eğer hava kötüyse, özellikle kar varsa gitmenin çok da mantıklı bir tercih olduğunu söyleyemeyeceğiz, çünkü yollar belli bir noktaya kadar o kadar da sorunlu olmasa da, bir noktadan sonra dağ yolundan ilerlemeniz gerekiyor ve koşullar gerçekten de sıkıntılı olabiliyor. İşin kötüsü yolda küçük kasabalara denk gelecek olsanız da, beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldığınızda konaklayabileceğiniz pek fazla seçenek yok.

-Eğer arabanıza navigasyon aldıysanız ilk istikametinizi Tuzla (evet şehrin adı Tuzla) olarak belirleyip oraya kadar ulaştıktan sonra Saraybosna olarak seçebilirsiniz, işler daha kolay oluyor.

            -Novi Sad

            Birçok insanın en az Belgrad kadar sevdiği, bizim ise geçirdiğimiz kısa süreden midir bilinmez o kadar vurulmadığımız Novi Sad, Sırbistan’ın turistik anlamda ilgi çeken bir diğer şehri. Bunun en büyük sebebi sanırsak Belgrad’a 1 saat uzaklıkta olması. Yani eğer Belgrad’da vaktiniz bol ise ve bir şehir daha keşfetmek niyetindeyseniz oldukça mantıklı ve sevimli bir tercih. Eğer şehri çok yakından tanımak gibi bir niyetiniz yok ise 1 günde birçok yerini görebilme şansınız da olacaktır.

Belgrad’da Gezilecek Yerler

kalemegdan*Kalemegdan

Kalemegdan, yani Türkçe kökenli adından da anlayabileceğiniz üzere Kale Meydan, adı Osmanlı döneminde verilmiş olan ve zamanla adı Sırpçaya daha yakın bir hale getirilmiş, kalenin bulunduğu bölgeye verilen isim. Belgrad’ın en turistik bölgelerinden biri olmasının yanı sıra halen ciddi anlamda Osmanlı etkileri yaşıyor. Hem tepeden şöyle bir şehir manzarasına bakabileceğiniz, hem parkta vakit geçirip hediyelik eşya alabileceğiniz hem de Kalemegdan kapsamındaki anıt, saat kulesi, kilise ve Askeri Müze gibi yerleri gezebileceğiniz bölge, gayet merkezi bir noktada olduğu için ulaşımınız da gayet kolay olacaktır.

-1750 yılında inşa edilmiş İstanbul Kapısı’nı ve Doğa Tarihi Müzesi’ni de gözden kaçırmayınız efendim.

-Askeri Müze Pazartesi günleri tabi ki kapalı. Diğer günler 10:00-17:00 arası açık. Giriş 150 RSD.

-Buradaki hediyelik eşyalar şehrin diğer noktalarına göre daha çeşitli ancak fiyatlar bir tık daha yüksek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA*Aziz Sava Katedrali

Belgrad’ın ikonik yapılarından biri olan ve inceden Helsinki Katedrali’ni anımsatan Aziz Sava Katedrali, Belgrad’daki en ihtişamlı yapılardan biri. Aslına bakarsanız Helsinki Katedrali’nin yanı sıra bir camiyi andırdığını düşünüyorsanız da yalnız değilsiniz. Zira, birçok kişi, bu katedralin Ayasofya’ya benzemesi niyetiyle yapıldığını düşünüyor. Gidip kendi gözlerinizle görünce bir kez daha değerlendirirsiniz artık.

*Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla gibi efsanevi bir adamı daha yakından tanımak isterseniz Belgrad’da sizi heyecanlandıracak bir şeyler mevcut. Bu müzede bizce en önemli nokta kesinlikle rehberli turlardan birine katılmanız. Çünkü aksi takdirde müzede neyin ne olduğunu, ya da “ulan ne adammış be” dedirtecek cinsten bir takım deneyleri deneyimleyebilmeniz mümkün olmayacaktır. Aslında küçük bir müze olsa da, büyük bir adam üzerine olduğu için çok yüksek ihtimalle ilginizi çekecektir, ancak yine de çok daha iyi bir müze beklentisiyle gitmiş olduğumuz ve inceden hayal kırıklığı yaşadığımızı da itiraf edelim.

-10:00-18:00 arası açık. Giriş rehberli tur dahil 450 RSD.

-Krunska 51’de.

belgrade ulusal müzesi*Sırbistan Ulusal Müzesi

Belgrad’ın en ünlü meydanlarından Republic Square in göbeğinde bulunan National Musem Titian, Raphael, Monet, Degas, Van Gogh, Rubens, Kandinsky, Picasso, Gustav Klimt şeklinde ilerleyen dev sanatçıların eserlerini kapsayan bir müze. Aynı zamanda Yugoslavya döneminden kalma birçok esere de ev sahipliği yapıyor.

-Mart 2015 itibariyle yenileme çalışmaları nedeniyle kapalı olduğunu hatırlatalım. Umarım açık olduğu döneme denk gelebilirsiniz.

skadarlija*Skadarlija

Belgrad’ın “bohem bölgesi” olarak nam salmış Skadarlija, gayet sevimli bir bölge olsa da, günümüzde biraz daha turistik bir hale geldiği için o bohem havasını biraz olsun kaybettiğini söyleyebiliriz. Cumhuriyet Meydanı’nın aşağısında kalan kısımları kapsayan ve şehrin pek ünlü Skadarska Caddesi’ni de kapsayan Skadarlija’nın sokaklarını, sanat galerilerini ve restoranlarını keşfetmek hoşunuza gidebilir.

-Skadarska üzerinde lokal yemekler deneyebileceğiniz, canlı müzik dinleyebileceğiniz birçok restoran mevcut. Evet turistler buraya fazlasıyla akın ediyor, ancak lokaller de bu bölgeyi tamamıyla turistlere teslim etmemiş durumdalar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA*St. Mark’s Kilisesi

Türkçe kökenli ismiyle adını kolay bir biçimde aklınızda tutabileceğiniz Tasmajdan’ın hemen yanında bulunan St. Mark’s Church halen aktif olarak kullanılan ve mimarisiyle çok yüksek ihtimalle ilginizi çekecek bir Ortodoks kilisesi. Kendileri Bizans mimarisin canlandırmak niyetiyle inşa edilmiş. Buraya kadar gelmişken Tasmajdan Parkı’nı da şöyle bir turlayabilirsiniz.

*Knez Mihajlova

Her yeri İstanbul’da bir noktaya benzetmezse ölecek hastalığına yakalandığımız için Knez Mihajlova’yı da bir çeşit İstiklal Caddesi olarak kabul edebiliriz. Türlü türlü mağaza, pasaj restoran, sokak sanatçısı ve birkaç sanat galerisi ile karşılaşabileceğiniz bu caddeyi şöyle bir turlayabilir, yazın gittiyseniz kalabalıktan cinnet geçirebilir, mümkünse yemek programınızı bu cadde üzerindeki mekanlardan birinde değil, aşağıdaki önerilerimden birine yapabilirsiniz. (Hafif tehditkar oldu sanki)

Knez-Mihailova-Street*Strahinjica Bana burada olsa saçma sapan bir şekilde 4353 sen öncesinin lafıyla “tiki” yaftası yapıştıralacak lokallerin günün her saati akın ettiği, kafelerle ve restoranlarla dolup taşan, popüler bir cadde. Republic Square ya da Kalemegdan gibi noktalardan yürüme mesafesi olduğu için bir kahve, bir içki ya da akşamüstü atıştırmalıkları için buraya uğrayabilirsiniz. Aşağıda bu bölgeden öneriler mevcut.

*Zemun yeni şehrin merkezi. Bölge son dönemlerde inanılmaz canlandığı için civarda birçok restoran ve kulüp açılmış durumda. Eski şehir bölgesinden çıkıp şehri biraz daha tanımak niyetindeyseniz ilk istikamet kesinlikle burası olmalı.

*Tadilatta olduğu için Belgrade Modern Art Museum’a gidemedik, dolayısıyla yorum yapabilme şansımız da olmuyor. Artık gidenlerden yorumlarını bekliyoruz.

Belgrad’da Yeme-İçme

Belgrad’da fiyatların uygun olmasından mütevellit yeme içme konusunda kendinizi kaybetmeniz oldukça muhtemel. Üstelik şehir Avrupa’daki şehirlerde olduğu gibi saat 18:00’den itibaren adeta dünyanın sonu gelmeli (tamam tamam post apokaliptik olsun hadi)  Will Smith filmi havasına bürünüp sokakta 4-5 kişi falan kalmadığı için, dışarı çıkıp restoran ya da barlarda vakit geçirmeye daha bir hevesli olacağınızı düşünüyoruz.

lorenzo kakalambaLorenzo&Kakalamba

Şehrin bu aralar en popüler restoranı kesinlikle Lorenzo&Kakalamba. Lokal yemeklerin yanı sıra dünya mutfağından türlü türlü yemek deneyebileceğiniz bu restoran hem turistler hem de lokaller tarafından keşfedilmiş durumda olduğu için rezervasyon şart. Bu arada, restoranın hangi noktasında yerseniz yiyin, kesinlikle restoranın tamamına şöyle bir göz atmayı ihmal etmeyin. (Bu öneriye tuvaletler de dahil)

-Adres: Cvijiceva 110.

-Kıyafet konusunda rahat olabilirsiniz, ama eşofmanla da gitmeyin tabi.

supermarket concept storeSupermarket Concept Store

Bu restoran&mağaza karışımı mekan İstanbul’da açılsa muhtemelen izdiham yaşanacak cinsten bir yer. Hem tasarım ürünlerin hem de içki içebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz bir restoranın bir arada bulunduğu Supermarket gerçekten şahane fikir. Yemeklerinin çok şahane olduğunu söylersek “her şeyi çok beğenen blogger’cılık” yapmış olacağımız için doğruyu söyleyelim, pek de bir şeye benzemiyorlar. Ancak konsept mağaza kısmında hoşunuza gidebilecek şeyler bulmanız gayet olası.

-Visnijceva 10’da, Strahinjica Bana yakınlarında.

Cantina de Frida

Gündüzleri restoran, akşamları restoran&bar karışımı olarak hizmet veren Cantina de Frida, adından da anlayabileceğiniz üzere Frida konsepti üzerinden yürümüş, hem tatlı bir dekorasyonu hem de latin havaları taşıyan bir mekan. Çok çok popüler olduğu için özellikle akşamları yer bulmak oldukça güç. Ama yemeklerinin hepsinin gayet lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

-Mekanı görünce akşamları latin rüzgarları esebileceğini düşünebilirsiniz, ancak işlerin her akşam bu şekilde ilerlemediğini belirtelim. Özellikle cuma ve cumartesi geceleri tıklım tıkış, kendi ekseninizde bile dönemediğiniz bir kulüp haline geldiği de olabiliyor.

-Siz de bizim gibi Frida hayranıysanız, mekanda oldukça uygun fiyata satılan Frida silüetli kupalardan edinebilirsiniz, gözünüzden kaçarsa diye hatırlatalım dedik.

-Beton Hala’da bulunuyor, kime sorsanız gösterir kolaylığında.

beton hala belgradeDva Jelena

Dva Jelena hakkında bilmeniz gereken 2 önemli şey var. (Dva Jelena hakkında konuşmayacaksınız esprisi yapmak için ideal bir an) Birincisi, ne olursa olsun asla en arkadaki turistleri tıkıştırdıkları bölümde oturmamalısınız, çünkü full turist muamelesi görürsünüz. İkincisi, turistleri tıkıştırmadıkları bölümde sigara dumanından bayılmazsanız bundan sonraki yaşantınızda da bayılacağınızı sanmıyoruz. Zira orası bir restorandan çok “ölüm odası” olarak adlandırılabilir. Fakat bunun dışında lokal yemekler denemek istiyorsanız Skadarska gibi aşırı turistik bir bölgeye göre şahane bir tercih olduğunu da ekleyelim. Her turistik aktiviteyi kötülemenin de alemi yok.

-Skadarska 32’de bulunuyor.

-Garsonlardan ortaya lokal yemeklerden oluşan bir giriş tabağı isterseniz hem içinizdeki “bizim masaya özel muamele yapsınlar biz çok özeliz” insanını yatıştırabilir, hem de hakikaten lezzetli şeyler deneyebilirsiniz.

Druga Piazza

Bir İtalyan restoranı olan Druga Piazza bize kalırsa şehirdeki en iyi pizza yapan mekanlardan biri. Üstelik akşamları hem çok hareketli oluyor, hem de civardaki diğer mekanları da deneyebilmek adına gayet iyi bir noktada bulunuyor. Kokteylleri de gayet lezzetli.

-Beton Hala’da bulunuyor.

-Patlıcanlı&peynirli pizzasına nasıl kefiliz nasıl kefiliz bir bilseniz!

amelie cafe belgradeMamma’s Biscuit House

Belgrad’ın en “Moon Boots’larımı giyerim, minik köpeğim kucağımda gezinirim” kızlarını barındıran Stahinjica Bana’da bulunan Mamma’s Biscuit House dışarıdan bakınca ilginizi çekmeyebilir, ama içine girerseniz müthiş lezzetli tatlıları konusunda kendinizi kaybetme ihtimaliniz çok yüksek. İçeride hem içki hem de türlü türlü kahve bulabileceğiniz mekanın frambuazlı, altı bezeden yapılmış tatlısını denemeyi de ihmal etmeyin.

-Strahinjica Bana üzerinde.

Amelie Cafe

Bir kere baştan söyleyelim, buranın sahibi kadına inanılmaz ayar oluyoruz. Samimiyet yoksunu bir GICIK olmasını kenara koyacak olursak, bir akşamüstünüzü Amelie Cafe’nin küçük ve sıcak ortamında kahve içererek geçirmekten hoşlanacağınızı düşünüyoruz. Üstelik lokallerle dolup taşan bir nokta olduğu için kendinizi Belgrad halkının arasına karışmış, turistlerden kaçmayı başarmış bir halde, yüzünüzde gururlu bir ifadeyle yakalayabilirsiniz.

-Tek başına gezenlerdenseniz buranın üst katında sakin sakin oturup kitabınızı okuyabilir, kendinizi şehre iyice kaptırabilirsiniz.

-Toplicin venac 4’te bulunuyor.

Przionica BelgradePrzionica

Przionica’ya gitmek üzere yola çıktığınızda bilmeniz gereken bir şey var; Mekana yaklaşmanıza az kalmışken aniden vuracak “Abi sanayiye geldik” hissine kapılmadan önce sakinleşin ve derin bir nefes alın. Çünkü burası hipsterların var ettiği bir kafe, tabi ki sanayiye geleceksiniz. Kahveleri güzel midir güzeldir. Belgrad’ın hipster kitlesini merak ediyorsanız tam yerine mi geldiniz? Tabi ki! O zaman denemekten zarar gelmez diyelim.

-Pazar günleri kapalı.

-Dobracina 59b’de. Bulamazsanız Stahinjica Bana yakınlarına kadar gidip civarda sormayı deneyin.

koffein belgradeKoffein

Bu kadar kahveci dolaşmışken lokallerin tavsiyesi üzerine Koffein’e uğramadan da geçmeyelim dedik. Koffein’in kahveleri gerçekten başarılı. Üstelik size beğendiğinizi alıp evinizde yapma olanağı tanıması güzel oluyor. İçeride yalnızca kahve değil çeşitli atıştırmalık ve kek pasta makaron benzeri şey bulabilmeniz de mümkün. Ancak içerisi pek oturulabilir bir genişlikte değil, dışarısı daha geniş, Belgrad soğuklarına maruz kalmaktan bunaldıysanız aklınızda bulunsun.

-Venizelosova üzerinde.

Pekara Toma

Sırf adıyla bile 10 Türk vatandaşına inme indirme gücünde olan Toma, öyle tahmin ettiğiniz gibi ürkütücü bir yer falan değil. Bir pastane zinciri ve şehrin birkaç noktasında bulabilmeniz mümkün. Sabahları kahvaltı meselesini hızlıdan alıp kendinizi Belgrad sokaklarına atmak istiyorsanız baya muhteşem hamur işi ürünleri yapıyorlar. Çeşit çeşit börek (ya da onların deyişiyle burek), tatlı ve diğer unlu mamulü burada bulabilir, obeziteye hoş geldin partisi verebilirsiniz.

toma pekara

*Biz denemeye gidemedik, eğer vaktiniz var ise Prava Pljeskavica isimli Belgrad usulü köfte ekmek yapan amcanın büfesine uğrayın da bize de güzel miymiş değil miymiş haber edin.

*Biz Belgrad’da yediğimiz en efsane yemekleri gerçekten esnaf lokantalarında yedik. Bunu “ayy esnaf lokantasına bayılıyorum çok orijinaaal….” diyenlerin tribiyle söylemiyoruz, hakikaten çok başarılı şeylerde denk geldik. Belgrad’ın en iyi Cevapi’sini, en güzel musakkalarını, en güzel elma tatlılarını hep bu tip restoranlarda yedik. Adını yaz ulan o zaman diyebilirsiniz, alfabelerini algılayamadığımız için yazamıyoruz maalesef, artık sizin keşif gücünüze kaldı. (Bir tanesi Amelie Cafe’ye çok yakın)

*Restoranlara giderken 1-2 gün önceden, hatta Belgrad’a gitmeden rezervasyon yaptırmakta fayda var, çünkü özellikle yukarıda da belirttiğimiz gibi dönemsel olarak popülerleşen restoranlarda ciddi anlamda izdiham oluyor ve gününde yer bulabilme ihtimaliniz çok düşük.

*Ülkenin yerel içkisi Rakija. Genellikle shot şeklinde, çeşitli aromalar ile servis ediyorlar. Öyle renkli, şirin durduğuna bakmayın, adamın ağzını kırar, ona göre için.

*Geç saatte yemeğe gitmek konusunda hiçbir çekinceniz olmasın, 10’da yemek yemeye gittiğimiz bile oldu, ancak hiçbir restoranda “mutfağımız kapandı” cümlesini duymadık.

*Yemek porsiyonları DEVASA. Dolayısıyla birçok şeyi paylaşarak yemeyi değerlendirebilirsiniz.

Cevapi, ya da diğer adıyla Cevapcici’yi denemeyi unutmayın. Aslında bildiğimiz Tekirdağ köfte formunda gelenleri olsa da, bir de dev bir köftenin altına kaymak doldurulmuş halde gelen versiyonu var ki, adamı ağlatır arkadaşlar. Kaçırmayınız.

belgrade shoppingİpuçları

Sırplarla ve Sırpların Türklere olan bakışlarıyla ilgili “Türkleri hiç sevmezler” ya da “Aşırı milliyetçilermiş” gibi genellemeler yapılıp duruyor. Biz orada onlarca kişiye Türk olduğumuzdan söz ettik ve karşılığında gayet samimi tepkiler aldık. Alın size saçma sapan genellemelere kapılmamak için bir sebep daha!

Belgrad’ın alışveriş yapmak için şahane bir tercih olduğunu söylersek, basbaya sallamış oluruz. Çünkü hem Türkiye’ye kıyasla seçenek az, hem de var olan seçenekler Türkiye ile benzer fiyatlarda ve hali hazırda bizde de bulunan markalar. Ama ben bu yola baş koydum, alışveriş merkezi görmeden yaşayamıyorum diyorsanız USCE Shopping Center ellerinizden öper. Ama beklentileri düşürmekte fayda var.

-Eğer tasarım ürünlerden hoşlanıyorsanız ve özellikle güzel tabak çanak gördüğünde kendini kaybedenlerdenseniz, Belgrad’lı “Remake” ekibinin ellerinden çıkan ve “BEN BUNU ALMAZSAM ŞURACIKTA ÖLECEĞİM” dedirtecek tarzda güzel ve uygun fiyatlı ürünler bulabileceğiniz Ana Ljubinkovic’e bi’ göz atabilirsiniz.

-Alfabelerini çözmek için zaman ayırmak saçma gelebilir, ama biraz alıştıktan sonra bazı harfler yardımıyla haritadaki yerinizi yavaş yavaş algılamaya başlıyorsunuz, ben bunu anlamam diyerek şans vermekten vazgeçmeyin. Derdinizi anlatamayacak ama şekillerden çözebilecek kadar kiril öğrenmekten kimseye zarar gelmez.

-Belgrad’da her yerde sigara içiliyor. Her yerde derken abartmıyoruz, tüm kapalı mekanlar, barlar, restoranlar, hatta bazı butiklerde bile. Bu konuda bir hassasiyetiniz varsa bittiniz, soğukta sigara içmekten sıkıntı bastıysa yaşadınız diyelim.

-Alışveriş yapmak işini asla Pazar gününe bırakmamalısınız zira birçok şehre göre çok daha aktif bir şehir olmasına karşın Belgrad Pazar günleri komple kapanıyor desek abartmış olmayız. Bu durum birçok kafe ve restoran için bile geçerli.

36 Comments

 1. burak erdem

  belgrad’a gitme fikri her daim aklımın bir köşesinde vardı zaten, bu yazı ile iyice ayyuka çıktı diyebilirim:) https://buypasa.com dan uygun bir uçak bileti de buldum, bu kez olacak sanırım:)

 2. Evet 2000’lere biraz uzak olsalar da en sevdiğim lokasyonların başında geliyor, bir gün umarım oralara yerleşebilirim.

 3. Tam da Nisan sonunda Belgrad’a gidecekken ilaç oldu bu yazı. Teşekkürler.

 4. Belgread gerçekten merak ettiğim bir ülke bakalım gidince beni ne bekleyecek.

 5. acaba gitmelimiyim bu yıl sadece bir yere gidecem yurt dışında Belgradı tavsiye eder mi aca okuyucularınız

  • oitheblog

   okuyucularımız eder mi bilmiyoruz ama, özellikle fazla masraflı bir tatil istemiyorsanız bizce kesinlikle tercih edebilirsiniz :)

 6. Yucel

  Belgrad benim çok beğendiğim bir şehir. Zemun bölgesi mutlaka görülmeli. Fiyat-performans açısından kesinlikle çok tatmin edici. Belirttiğiniz gibi Sırpların Türklerle herhangi bir sıkıntısı yok aksine “Turko” diyeyakın davrandıkları çok oldu.
  Çok güzel bir yazı olmuş.

 7. özkan

  merhaba gidiş dönüşünü belgraddan dönüşü priştineden yapmak istiyoruz eşimle. fakat belgradda sorun yaşarsınız diyorlar. gidiş dönüşü belgraddan almak zorundamıyız

  • oitheblog

   hayır tabi ki değilsiniz neden öyle olsun? :)

  • nisa

   merhaba, Belgrad’dan Priştine ye direk geçemezsiniz. Üsküp üzerinden geçmeniz gerekir.eğer Priştina’ya özel bir sebepten gitmek istemiyorsanız dönüşünüzü Üsküp’ten yapmanız daha mantıklı olur. Sırbistan ile Kosova arasındaki sınır sorunlu olduğundan orada açık bir sınır kapısı yok.

 8. Açelya

  Yazınızı ve resimleri çok beğendim yarın yola çıkıyoruz eşimin isteği benim pek sıcak bakmadığım bir tatildi ama yazınızı okuduktan sonra inanın çok heyecanlandım ve gitmek için sabırsızlanıyorum emeğiniz için teşekkürler

  • oitheblog

   selam! asla önyargılı gitmeyin, kesinlikle güzel zaman geçireceksiniz, umarız müthiş bir tatil olur! :)

 9. Duygu

  Merhaba. Ljubljanaya Belgrad aktarmalı gideceğiz.akşam 6tan sabah 5e kadar vaktimiz olacak. Gezelim diyoruz havaalanında beklemeyelim. Bu sure içersinde ne yapabiliriz ve havaalanından merkeze nasıl, ne kadara gideriz ?

 10. hello0 ! Gece biletimizi kestirdik sonra da nefis bilgiler not aldik sayenizde.. merci merci.. !

  • oitheblog

   iyi gezmeler! :)

 11. İyi günler yazının gayet bilgilendirici nitelikte olmuş ben sadece son zamanda kafama takılan birşeyi size danisacagim. Eylülde sirbistana gitmeyi planliyordum ordan bosna ve karadağa geçip karadagdan dönüş yapmayı düşünüyordum fakat sırbistan sanırım tek yön bilet olayına izin vermiyor çift yön aldığımızda yani dönüşü sırbistan olarak acaba bizi olumsuz etkiler mi bosna ve karadağa ulaşımı kolay sağlayabilir miyiz ?

  • oitheblog

   arabayla karadağ’a kadar gitmediğimiz için uydurma bilgi vermeyelim, ancak bosna yolları çok şahane değil o aklınızda bulunsun. eylül ayında kar kış olmayacağı için çok bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum ama, yine de dikkatli olmakta fayda var.

 12. ÖNDER

  bayramda gitme düşüncesindeydim yazınızdan sonra bileti aldım.teşekkürler

  • oitheblog

   iyi gezmeler şimdiden! :)

 13. Cansu

  Belgrad yazınıza bayıldım! Rehber olarak yanıma aldım ve yola çıkıyorum :))

 14. Belgrad gerçekten de harika bir ruha sahip. Başlığı görünce bu şehri gerçekten de hakettiği gibi gezdiğinizi, yaşadığınızı düşündüm. Gayet detaylı ve içten şehri tüm detaylarıyla anlatmışsınız. Tebrikler 😀

  • oitheblog

   kesinlikle harika bir ruha sahip! o yüzden özellikle önyargılı olanlar için gerçekten ne kadar keyif aldığımızı aktarmaya çalıştık. beğenmenize sevindik, teşekkürler!:)

 15. Sevban

  Merhabalar yazınızı keyifle okudum. Ben de belgrada gitmeyi düşünüyorum da sadece pasaport yeterli mi acaba yoksa sağlık sigortası, banka hesap cüzdanı gibi şeyler istiyorlar mı? Teşekkürler ! :)

 16. Serkan

  Güzel yazı için teşekkür ederim , merak ettiğim havalimanında yer alan free shop (duty shop) mu veya şehir merkezinde yer alan marketlerden mi alışveriş yapmak gerekir. (içki için :)

 17. Selami

  Canlı bir gece hayatı var ama beni pek sarmadı nedense. Ben gittiğimde Freestyler ve onun yanındaki gece kulübü en iyi ikili idi. Güzel şehir lakin 2-3 günde biter. Kalemeydan’ı mutlaka görün derim. Kalemeydan’daki askeri müzeye de uğrayın. Sava ve Tuna nehirlerinin birleşim noktasını görün orada. Tesla Müzesi’ne gitmeyin derim, boş para tuzağı, hiç girme! Sırplar genelde iyilerdi. Türk etkisi çok ama Türk’e karşı bir milliyetçi doktrinasyona maruz kalmışlar sanki. Bir kere gördüğüm için mutluyum, ikinci kez gider miyim şüpheli. Kızları çok güzel ama bana hitap etmediler. Şu taksileri kullanın derim: 1.Pink Taxi 2.Lux Taxi 3.Gold Taxi Belgrad’ta alış veriş yapılmaz, yok o ortam/mağazalar yani. Belgrad’ta Bayraklı Camii varmış, göremedim ve namaz kılamadım içimde kaldı. Knez Mihailova Caddesi civarında bir hayli gezmiştim. Güvenli şehir Belgrad.

 18. Kerem

  Bu muhteşem anlatım ve bilgilendirmeden dolayı sizlere teşekkür edip,nisanın 2. Haftası Belgrad’a gidiyorum…. Ellerinize sağlık

 19. Elif

  Şuan havaalanında kahvemizi içerken ve ne yapacağız Belgrad da diye düşünürken bu yazı ne de iyi geldi.:) Teşekkürler çok..

 20. Güzel yazı olmuş, çok detaylı çok yararlı bilgiler içerdiğine inanıyorum. Uzun süredir Belgrad’da yaşayan biri olarak, bilgiler gayet güncel. Yazı tarzınızı da beğendim, keşke bende böyel yazabilseydim :). Benimde Belgrad üzerine yazdığım bir web sayfam var, bir göz atmanızı isterim, Belgrad seyahatlerinizde iyi bir kaynak olabilir. http://www.belgradgezirehberi.com.

  Ellerinize sağlık.

 21. Murat Öcalan

  Belgrad sokakları pislik içerisinde herkes sokaklarda içki içiyor. İnsanları sert, kaba, anlayışsız. Eski ve donuk binalar ile çevrili heryer. Kalemegdan denilen yer tam bir ucube, tuna denilen nehir ise çamura batmış artık. Hiçbiryerde enerji yok. Knez Mihajlova bir ucundan bir ucuna 3-5 cafe ve mağazadan oluşan keza hep kapalı bulunan pasajları. Taksim İstiklal caddesi ile kıyaslanınca tepem atıyor. Saçma sapan bir caddeden ibaret. St. Mark’s Kilisesi içi 150 m2 bir alan, içeride manevi hava sıfırın altında. Skadarlija için samimi olmak gerek çok kaliteli ve bir o kadar da ucuz rest. var. Memnun kaldım. Beklentinizi genel olarak yüksek tutmayın. Para ile ilgili sıkıntı yapmayın. 300 euro bozdurun yanınıza da çuval alın çünkü ciddi bir para veriyorlar karşılığında. Bizim paramızın 1/38’i. Taksiler ucuz, alışveriş ucuz diyemiyorum çünkü alacak bişey yok. Vesselam

  • Serkan İnce

   Bu yorum tamamen sallamadır dikkate almayın.

 22. Sitenizi çok beğendim harika

 23. Çok yararlı paylaşımlarda bulunuyorsunuz teşekkür ederim

 24. Kamil yurtseven

  Selamlar, Belgrad’a gidecek kahve meraklıları için bana da faydası dokunan şöyle bir yazıyı paylaşmak isterim. http://mokapota.com/v1/2016/05/15/belgrad-kahve-rehberi/
  sevgiler

 25. sinan

  merhaba Belgrad’a gelip güzel şeyler görmek ve bu şehir hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsanız ve sorunuz “kaç para” ile başlamayacaksa facebook adresim “Belgrad Balkanlar “

Leave a Reply