Alternatif Belgrad Rehberi: Belgrad’da Yeme İçme ve Gezi Notları

Belgrad gezi rehberi
Bu muralı Cetinjska Street’te bir ara sokakta gördük, fotoğraflamak isterseniz diye koyuyoruz.

Bu Belgrad her ziyaretimizde üzerimizde daha da tuhaf etkiler bırakıyor. Daha önce yazdığımız Belgrad Gezi Rehberi’nde söylemiştik, yine ısrarcıyız, bu şehrin acayip bir 90’lar havası var ve yıllar geçse de bu durum değişmiyor galiba. Badi Ekrem terk eşofman takımlarının hüküm sürdüğü, kahvecilerinde No Doubt – Don’t Speak ve hiyyyoheeeaa (bu eseri The Cranberries – Zombie olarak da biliyor olabilirsiniz sdfdj) seslerinin yükseldiği, mekanlarda sigara dumanı içinde oturduğunuz bir yerden bahsediyoruz, gerçek bir 90’lara ışınlanma deneyimi. Hani elinde walkman’i ve ışıklı spor ayakkabıları ile yanımızdan geçen bir çocuk görsek, ya da ne bilelim saçlarını TOST yaptırmış Kenan Doğulu’nun güneş kolyesini takmış bir kız geçse o kadar da şaşırmayacağız, o derece. Çocukluk yıllarımız o dönemde geçtiğinden bir nostalji etkisi yaratıyor olsa gerek, sırf bu sebepten bile Belgrad ile aramızı iyi tutmamız pek zor olmadı, az görsek de çok sevdiğimiz arkadaşımızmış gibi arada bir ziyarete gidiyoruz kendisini. Hem vizesiz, hem ucuz, hem eğlenceli şehir bulmuşuz, bırakır mıyız yakasını, tabii gideceğiz!

Bu sefer Belgrad Gezi Rehberi kapsamında gezdiğimiz yerlerin biraz daha dışına çıkıp biraz daha alternatif bir Belgrad rehberi çıkarma gayesiyle yollara düştük. Hem Belgrad’da yeme içme, hem Belgrad’da rehberde bahsettiğimiz dışında gezebileceğiniz bir tık daha alternatif kalan yerleri, hem az biraz Belgrad’a alışveriş meselesini kovaladık. Buyursunlar efenim!

Belgrad gezilecek yerler (3)
Bu klasik Belgrad fotoğrafını yakalamak için Branko’s Bridge’in üstüne çıkmanız yeterli.

Belgrad Universitesi
Bu Sefer Nereleri Gezelim: Bilmediğin Yerden Gelsin

Yugoslavya Müzesi

İlk Belgrad gezimizde ziyaret etme imkânımız olmadığı için bu sefer koşa koşa gittiğimiz Museum of Yugoslavia adından da anlayabileceğiniz üzere bir zamanların efsanevi devleti Yugoslavya’nın tarihine odaklanan bir müze. Öyle tek bir bina gezeceksiniz gibi de düşünmeyin, bayağı büyük bir alana yayılıyor. Ayrıca “Yugoslavya kristal bir küredir. Ben Josip Broz Tito, bu küreyi ellerimle tutarak değil alttan nefesimle üfleyerek havada tutuyorum. Umarım benim nefesim tükendiğinde birisi bu görevi devralır. Yoksa kristal küre yere düşer ve tuz buz olur” diyecek kadar öngörülü bir adam olan Yugoslavya’nın efsane lideri Mareşal Tito’nun mezarı da müze kapsamındaki “House of Flowers”ın içinde yer alıyor, ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

-Adres: Mihalia Mike Jankovica 6

-Giriş 400 Dinar. Öğrencilere 200. Pazartesileri kapalı.

Belgrad gezilecek yerler (4)
Museum of Contemporary Art

Biz Belgrad’dayken şehirdeki sanatseverleri bayağı sevindiren bir olay yaşandı, tadilat sebebiyle tam 10 senedir kapalı olan Museum of Contemporary Art tekrar kapılarını açtı. Artık nasıl bir tadilatsa yaptılar, aynı zamanda uzay üssü olarak falan mı hizmet verecek biz de bilemiyoruz ama neticede açılması iyi olmuş tabii. Neticede artık şehrin çeşitli bölgelerindeki galerilere dağıtılmış ve o şekilde sergilenen eserleri tek bir çatı altında, ana binada görme imkânınız var.

-Adres: Usce 10. (Parkın içinden geçerek ulaşıyorsunuz, nehri takip edin)

Belgrad Gece Hayatı
Belgrad gezilecek yerler (2)
Savamala Bölgesi

Madem alternatif istiyoruz, o zaman o Skadarlija’yı falan geçeceğiz, direkt Savamala’ya yöneleceğiz, başka yolu yok. Savamala Bölgesi’ni birçok kaynakta “Creative District” olarak da göreceksiniz, çünkü burası pek çok şehirde karşınıza çıkan “şehrin endüstriyel ve ihmal edilmiş bölgesinin hipster akınına uğraması” durumunu yaşamış. Bu fitili ateşleyen de 2008 yılında KC Grad adlı bizim de pek sevdiğimiz mekanın açılması olmuş. Günümüzde Savamala hem gece hayatı açısından, hem sokak sanatı açısından hem de kültürel etkinlikler bakımından şehrin en aktif bölgesi desek abartmış olmayız. Bu bölgeyi keşfe Branko’s Bridge civarından başlayıp, Karadordeva tarafına doğru devam edebilirsiniz. Eğer akşam gidecek olursanız Brace Krsmanovic üzerinde KC Grad, Bar Tranzit, Berliner gibi birçok hoşunuza gidebilecek mekan mevcut, aklınızda bulunsun. Son olarak iflah olmaz bir jazz severseniz civarda yer alan Jazz Basta’ya da uğrayabilirsiniz. Bunun dışında arada derede birçok mekan mevcut, biraz kurcalama gerektiriyor, orası da size kalmış.

*İlginç bilgi: Savamala sözcüğü adının “Sava” kısmını Sava Nehri’nden, “mala” kısmını ise bizim Mahalle sözcüğünün evrilmesi ile almış.

Belgrad gezi rehberi (2)
Dorcol Bölgesi

Bir bölge keşfine daha çıkmak isterseniz Savamala’nın yanına Dorcol’u da ekleyin gitsin. Burası da Kalemegdan’ın bir diğer tarafında kalıyor. Burası Osmanlı döneminde şehrin önemli ticaret noktalarından biriymiş. Zaten Dorcol sözcüğünün de Türkçedeki “Dörtyol” sözcüğünden evrildiği söyleniyor, artık sallıyorlar mı, hakikaten mi öyle onu tam bilemeyeceğiz. İkinci Dünya Savaşı döneminde bayağı zarar gören bölge, sonradan tekrar düzenlenmiş ve günümüzdeki halini almış. Şu an bu bölge lokallerin sık sık vakit geçirdiği, bol bol kafe/restoranla karşılaşabileceğiniz, şehrin hip noktalarından. Turistler de “hadi bi’ Dorcol’u gezelim” bilincinde değil ama, eninde sonunda bir şekilde bir mekan için yollarının buraya düşmesi sebebiyle, bu civarı mutlaka ziyaret ediyor. Siz OitheBlog’u okuyan son derece bilinçli turistler olduğunuz için “hadi bi’ Dorcol’u gezelim” diyebilirsiniz, tebrikler…….Dorcol’da aşağıda da bahsedeceğimiz Aviator Coffee Explorer, Przionica, Homa, Kafeterija gibi mekanlara uğrayabilirsiniz. İlginizi çekerse Bajraklı (Bayraklı yani) Camii de bu bölgede yer alıyor. Biz gitmedik ama, konuyla ilgiliyseniz Museum of Science and Technology de bu bölgede yer alıyor.

Zepter Museum
Zepter Müzesi

Knez Mihailova gibi über turistik bir caddenin üzerinde bulunmasına rağmen çoğu kişinin es geçtiği Zepter Museum modern sanat üzerine kurulu bir başka müze. Bu Zepterler galiba bizim buranın bir Koç’u ne bilelim bir Sabancı’sı gibi bir şeyler herhalde. Zira Belgrad’ın dört bir yanında Zepter Otel, Zepter Yatırım, Zepter İnşaat (tam öyle olmasa da ona benzer işte sdfs) gibi şeyler görüp durduk. Neticede bu müze Madlena Zepter’e ait ve alternatif olarak vaktiniz varsa burayı da gezilecek yerler arasında ekleyebilirsiniz.

-Adres: Knez Mihailova 42. Pazartesileri tabii ki kapalı. Pazar günleri ise herkese ücretsiz.

Belgrad'da Alışveriş
Belgrade Design District

Hey, baştan uyarıyoruz, design ve district sözcüklerini yan yana görünce yaşadığınız heyecanı sakince bir kenara bırakın, burada öyle çok heveslenecek bir şey yok. İnceden bir pasaj havasında olan Belgrade Design District birçok lokal tasarımcı ve mağazanın bir araya gelmesinden oluşmuş küçük bir alışveriş bölgesi. Açıkçası öyle çok güzel şeylerle karşılaşacağınızı söyleyemeyeceğiz, ancak ilgi alanlarınıza göre değişik şeylerle karşılaşabilirsiniz. Neyi kast ediyoruz? Örneğin yalnızca baharatlar üzerine kurulu bir dükkan, seramik ürünleri satan küçük bir butik, plakçı, küçük hediyelikler alabileceğiniz bir takım yerler mevcut. Onun dışında özellikle kıyafet odaklı gidecekseniz pek iş yok, ancak yine de vaktiniz varsa uğranabilir.

-Cumicevo Sokace üzerinde “Nusiceva Street Passage”ın içine girmeniz gerekiyor, tabelasını görürsünüz zaten.

*Hazır alışverişten konu açılmışken, eğer bavulda yeriniz varsa Belgrad’dan market alışverişi de yapabilirsiniz, çünkü bazı şeyler gerçekten Türkiye’ye kıyasla çok ucuz. Örneğin uygun fiyatlı ve değişik alkol alternatifleri isterseniz aromalı versiyonlarını bulabileceğiniz Jelen bira ve Tga Za Juf şarap tavsiyemizdir. Nereden alalım pek derseniz şehir genelinde sık sık karşılaşacağınız Maxi (bu daha büyük bir market) ve Shop&Go (bu daha minik, hızlıca bir şeyler almak için) marketlere uğrayabilirsiniz.

Hyde Park Belgrad
Hyde Park

Londra’da mıyız birader, ne Hyde Park’ı demeyin, çünkü Belgrad’ın Hyde Park’ı da çok güzel. Zaten bizim bu seyahatlerin çok büyük bir kısmı şehir parklarını kıskanarak geçiyor, artık içlerinde otururken sanki o insanların suçuymuş gibi sağa sola küfür etmeye başladık kıskançlıktan, o da bizim ayıbımız. Hyde Park şehir merkezinin biraz dışında kaldığı için gitmeye üşenebilirsiniz, anlıyoruz. Fakat bu demek değil ki gitmeniz konusunda ısrar etmeyeceğiz. Parkta bayılma keyfinizi yukarıda bahsettiğimiz Yugoslav Tarihi Müzesi’ni gezdikten sonra Hyde Park’a uğrarsanız gayet mantıklı bir rota planlamış oluyorsunuz.

Belgrad'da yeme içme
Belgrad’da Yeme İçme : Ucuz Ülke Bulunca Sapıtanlarda Bugün

Ah Belgrad, canım Belgrad, bizi salon kadını çizgimizden çıkardın, aç köpeklere çevirdin, hoş mu oldu? VALLA ÇOK HOŞ OLDU. Belgrad diğer Avrupa ülkelerinin çoğuna kıyasla bayağı uygun fiyatlı bir şehir olduğu için biz burada bir ye, bir ye, gerçekten kendimizi yemeğe çıkmış Bülent Ersoy, Oya Aydoğan ve Nur Yerlitaş triosuna dördüncü gibi hissettik. (bkz. şu haber) Neticede bunun size geri dönüşü bol bol Belgrad’da yeme içme önerisi şeklinde olduğu için size sorun yok tabii.

Konuya Belgrad’daki en iyi kahveciler ile girizgah yapalım…

Java Coffee Roasters

Belgrad’da birkaç lokasyonu olan, bizim gidip en uzaktakini bulduğumuz pek güzel kahveler yapan bir mekan Java. Yugoslavya Tarihi Müzesi’ni gezip Hyde Park’ın içinden buraya yürüyebilirsiniz, aksi takdirde sadece kahve için buraya kadar gitmek biraz manasız olabilir, zira biraz şehir dışında kalıyor. Müzik seçimlerine dikkatinizi çekeriz, 90’lar havasını solumak için birebir. (Andre Nikolica 1)

Belgrad'da yeme içme (2)
Lula Coffee

Çok yüksek ihtimalle Belgradlı beyaz yakalıların ve çalışanların daha çok ziyaret ettiği, görsel olarak da, kahve açısından da başarılı bir mekan. Küçük, tatlı atıştırmalıklar, donutlar, krem peynirli kruvasan gibi bizi pek kesmeyecek, yalnızca altlık olabilecek (doymuyoruz kardeşim kruvasanla yalan mı) kahvaltı seçenekleri de mevcut. Çalışanları çok sempatik olduğu ve çok şükür İngilizce konuşabildikleri için ayrıca sevdik. (Stanoja Glavasa 18)

Aviator Coffee Explorer

Adı sebebiyle “aha galiba mekanımızı bulduk” dedirtti Aviator Coffee. O “Explorer” sözcüğü geçince iş ciddiye bindi, tamam dedik, bunlar Belgrad kahve cemiyetinin Indiana Jonesları falan çıkacak galiba. Neticede hakikaten Belgrad’da gittiğimiz diğer kahvecilere kıyasla bir tık daha işi ciddiye alıyorlardı. Sanki diğerleri kapıyı palyaço kostümüyle açıyormuş gibi anlattık ama öyle demek istemiyoruz tabii. Aviator’da kahvenizin yapımında hangi çekirdeğin kullanılmasını istediğinizi, hangi teknikte hazırlanacağını falan seçebiliyorsunuz ve anlamaya çalıştığınız zaman “sus da kahveni iç” bakışları almıyorsunuz. Ayrıca lokaller arasında popüler bir hafta sonu buluşması mekanı olduğunu da ekleyelim. (Gundulicev Venac 59a)

Kafeterija Lokal Belgrad
Kafeterija Lokal

Burası da Aviator Coffee gibi sayılabilecek bir başka kahveci, mutlaka hani çekirdeği kullanmalarını istediğinizi soruyorlar ve “hadi bi’ kafe açak yaa” havasından çok biz bu işi ciddiye alıyoruz havası hakim. Önerimiz Nikaragua ve Colombia’yı denemeniz, her ikisi de son derece lezzetliydi. Sevgilisi olmayan hanım kızlarımızı da oradaki garsona asılmaya davet ediyoruz……….(Alkese Nenadovica 24)

Uzitak Coffee

Belgrad’daki son yeni kahveci keşfimiz Uzitak. Evet tamam, kahveleri güzel, ancak biz burayı daha çok inanılmaz lezzetli kurabiyeleri ile hatırlayacağız. Kahve içmeye oturmuşken mümkünse yaban mersinli ve çikolatalı kurabiyelerini deneyin. Hatta mümkünse paket yaptırıp bize de birkaç tane getirin olur mu? (Hilandarska 4)

*Eğer genellikle latte içen biriyseniz aklınızda bulunsun, Belgrad’daki mekanlarda latteler genellikle aşırı sütlü servis ediliyor. Bu yüzden kahvenin tadını alabilmek adına ya cappuccino içmenizi ya da double espresso’lu latte sipariş vermenizi önereceğiz, yoksa süt içiyorsunuz gibi oluyor.
*Avrupa’daki pek çok şehrin aksine Belgrad’da kahveciler bayağı geçen saatlere kadar açık, öyle saat 6 dedin mi kapatıp gitmiyorlar. Aklınızda kalan bir yer olursa “ay kesin kapanmıştır” diye düşünüp gitmemezlik etmeyin.

İşin çirkinleştiği kısım olan Belgrad’da yeme içme mekanlarına geçelim…

Belgrad'da yeme içme (4)
Kafe Kozmeticar

Eminiz ki Belgrad gezinizde sağda solda “Pekara Bilmemne” yazan bizdeki pastane/fırın karışımı yerlere benzer mekanlarla karşılaşıp “burek” görüp “aa bunlar nasıl yapıyormuş acaba” diyerek bir noktada kahvaltıda börek yiyeceksiniz. Normaldir, biz de yaptık, afiyet, bal, şeker olsun. Fakat bir noktada daha oturaklı bir kahvaltı yapmak, yumurtalar, pancake’ler falan yemek isterseniz bu noktada Kafe Kozmeticar imdadınıza yetişecek. Burası lokallerin sevdiği, hafta sonları akın ettiği bir mekan. Pancake’leri hakikaten lezzetli, porsiyonları büyük ve gayet samimi bir mekan. Bu arada gözünüze küçük gibi görünmesin, mekan arkaya doğru gidiyor ve bizce oturmak için en güzel kısım orası. Kahvaltınızı beklerken kütüphaneden kitap seçip kaliteli zaman geçirmeyi unutmuyoruz. (Biz Yugoslavya tarihini anlatan 66 basımı İngilizce bir kitap bulduk mesela, onu kapsanız iyi edersiniz) (Radoslava Grujica 25)

Cevapi Belgrad
Kafana Cubura

Balkan ülkelerinin her birinin tek tek sahiplendiği, dolayısıyla her birinde iyi versiyonlarını yiyebileceğiniz, ilginç bir şekilde kaymak ile servis edilen (ve kaymağın çok yakıştığı) kebabımsı bir yemek olan Cevapi’yi tabii ki Belgrad’da da deneyeceksiniz! Ama nerede? Mümkünse lokal bir yerde. Biz en iyisini nerede yedik hemen söyleyelim, sizi bu zahmetten kurtaralım: Kafana Cubura. Mekanda bizden başka İngilizce konuşabilen kimsenin olmamasını iyiye yormuştuk, haklıymışız. Burası son derece salaş, esnaf lokantası tadında, lokaller tarafından bayağı sevilen bir mekan. Girin, bir Cevapi, bir Jelen sipariş verin, köşeye çekilin, şov başlasın. Lakin aklınızda bulunsun, porsiyonlar bayağı dev gibi, bizce Shrek falan değilseniz 2 kişi 1 tane cevapi paylaşabilir. (Macvanska 1)

Comunale

Nehir kenarındaki restoran ve barlarla dolu Beton Hala bölgesi hala Belgrad’ın en popüler noktalarından biri, o konu tartışmaya açık değil. Cantine de Frida, Toro, Sakura gibi pek popüler mekanların hepsi burada yer alıyor ve Türkiye’den giden gezginler arasında da çok popüler. Bu saydığımız mekanların hepsi iyi kabul edilebilecek mekanlar olmakla birlikte aralarına bir ekleme daha yapmak istiyoruz: Comunale! Comunale bir İtalyan restoranı. Hem lokaller, hem turistler tarafından bayağı sevildiği için rezervasyon şart. Involtini Zuchini, Tagliolini Al Ragu Di Carne (itiraf: yazamayıp copy paste yaptık) şiddetle tavsiyemizdir, afiyetler olsun!

Balkon

Erol Taş gibi et yemek ister misiniz? Tam yerine geldiniz! Balkon’un fiyatları Belgrad ortalamasının bir tık üstünde kalıyor, ancak bizce burada yiyeceğiniz ebatlarda ve kalitede bir yemeği Avrupa’da bir yerde yiyecek olsanız burada ödediğinizden kat kat daha fazla para ödersiniz. Mekanın olayı girizgahtan da anlayabileceğiniz üzere etleri. Eğer çok aç değilseniz paylaşabileceğiniz ebatta porsiyonları var ve bu konuda gerçekten başarılılar. Ayrıca başlangıç olarak carpaccio ve sebzeli burrata peynirinin cidden çok iyi olduğunu da ekleyelim. Lokal şarap denemek isterseniz garsona danışmayı unutmayın, menüde Sırp şarapları da mevcut. (Balkanska 13)

Belgrad'da yeme içme
Ferdinand Knedle

Burayı övsek miii, yersek miiii inanın biz de karar veremiyoruz, ama damak tadınıza göre çok sevme ihtimalinizi de göz önünde bulundurarak yazmadan edemeyeceğiz. Ferdinand Knedle’ye özgü bir tatlı mevcut. Biz kendisine “tatlı topçukları” adını verdik ki kesinlikle sipariş verirken kesinlikle İngilizce’ye çevirmenizi önermediğimiz bir isim olduğunu ekleyelim. Neyse. Bu topçukların çikolatalı, hindistan cevizli, bademli gibi türlü türlü versiyonu mevcut ve içleri dolgulu. Teoride bayağı lezzetli gibi olsa da yediğimiz zaman o kadar da şahane olmadığına karar verdik ama, siz yine de bi’ değerlendirin, belki seversiniz. (Cara Lazara 13’te yer alan Koffein’in yakınlarında, adresini bir türlü bulamadık, bu adrese giderseniz bulursunuz)

*Zamanımız yetmediği için deneyemediğimiz ve aklımızda kalan iki mekanı es geçmek istemiyoruz, belki bizim yerimize siz denersiniz: Salon 5 ve Homa.

KC Grad Belgrad
Belgrad gece hayatı
Sapıtmak isteyenler için Belgrad gece hayatı mekanları ve barlar ile kapanışı yapalım…

İnanılmaz iyi kalpli insanlar olduğumuz için tabii ki daha önce bir Belgrad gece hayatı yazısı yazmıştık. Ancak gitmişken güncellik beklentisi içine girersiniz diye düşünerek şöyle bir bahsetmeden geçmeyelim dedik. Önceden yazdığımız mekanların arasına ekleyebileceğimiz ve partilemek için gidebileceğiniz eğlenceli mekanlardan biri 20/44. Bir tekneyi kulübe çevirmişler, gününe göre gayet eğlenceli olabilecek salaş bir yer ama erken saatte giderseniz hiçbir anlamı yok. Bunun dışında KC Grad hala kişisel favorilerimizden, öncesinde hemen yanındaki Tranzit Bar’a da uğrayabilirsiniz. Eğer kokteyl&muhabbet ortamı isterseniz Bar Centrale, Bartenders Association of Serbia tarafından kurulmuş, kokteylleri bayağı başarılı bir mekan, ancak hafta sonu bayağı dolu oluyor aklınızda bulunsun. Bir alternatif kokteylci olarak D Bar’a da göz atabilirsiniz, orası da keyifli.

Belgrad gezilecek yerler (1)
Belgrad gezisi
Bonus: Belgrad’a yeme içme konusunda deneyip de sevmediklerimiz, çemkirmek istediklerimiz…

Bucko

İşte tepemizin tasını attıran bir pizzacı. EYYY BELGRADLILAR. Burayı ne diye bu kadar övdünüz? Bize gerçekten bir açıklama borçlusunuz. Civarından geçerken herkesin elinde kutularını gördüğünüz, kapısında kuyruğu eksik olmayan bir pizzacı Bucko. İsterseniz bir bütün pizza alabiliyorsunuz, isterseniz dilim şeklinde. Tek bir pizza çeşidi çıkıyor, seçme şansınız yok ve oturabileceğiniz herhangi bir yeri de bulunmuyor. Ne halt etmeye gittiniz o zaman diyeceksiniz, normaldir, şu sebepten: Buranın özelliği pizzalarının kendisinden çok pizzaların üzerine koydukları soslar. Tavuklu, etli, pancarlı, mantarlı, kremalı gibi pek çok sos çeşidi mevcut ve bunlardan birini seçtiğiniz takdirde pizzanın üstünü komple bu sos ile sıvıyorlar desek yeridir. Böyle söyleyince kulağa güzel gelmiş olabilir ama YOOOOK. Hele pizzada gelenekçiyseniz sevme ihtimaliniz 0. Muhtemelen gecenin geç saatlerine kadar açık olduğu için herkes sarhoş sarhoş buraya saldırıyor ve yediklerini güzel sanıyorlar, başka bir açıklaması olamaz. Neticede merakınıza kapılıp buraya gideceğinizden şüpheleniyoruz, bize hak vermeniz için en popüler sosları olan tavukludan yemenizi öneriyoruz. Şimdiden geçmiş olsun.

Manufaktura

Manufaktura özellikle Türk turistler arasında müthiş popüler bir mekan. Hatta Sırbistan’ın  Resmen Belgrad’a giden 10 Türk turistten 8’i bilinmeyen bir güç tarafından buraya çekiliyormuş gibi. Biz de ne varmış kardeşim bu kadar diye merakımıza kapılıp bir öğlenimizi burada harcamış bulunduk, pişmanız, suçluyuz, alın bizi buradan………Manufaktura’ya oturup menüye bakınca çeşitlilik sebebiyle bi’ hevesleniyorsunuz falan ama, yemekler gelince resmen fonda “hayal kırıklığı ses efekti” giriyor. Cevapi gibi bir yemeği yapamayan mekanı biz burada nasıl övelim, neden övelim? REDDEDİYORUZ. Zaten mekanın üstünü şemsiyelerle doldurma modasına kapılmış bir mekana güvenmememiz gerektiğini bilmeliydik, tü sana OitheBlog.

Cocotte

İnternet aleminde kimseye güven olmayacağını (biz hariç, bize güvenin…….) kanıtlamak için örnek olarak kullanmaya karar verdiğimiz Cocotte için “Fransız bistrosu tadında, kahvaltıları çok lezzetli bir mekan” yorumu yapılınca bir kahvaltı hakkımızı buradan yana kullandık. İnanılmaz saçma bir karar verdiğimizi nereden bilebilirdik……..Boşuna dil dökmeyelim, gitmeyin, gidenleri uyarın, kötü…….

 

5 Comments

  • merhaba, ben bu sene yeni yıl tatili için Belgrad biletlerimizi aldıktan sonra blogunuzu keşfettim ve çok keyifle okudum 🙂 2015 tarihli yazınızı okuduktan sonra, tam da acaba buralar hala açık mıdır diye düşünürken, yeni yazınızı da gördüm şahane oldu. Ama acaba yılbaşı gecesi eğlenceli bir program bulabileceğimiz yer önerisi de çıkar mı ?? 🙂 🙂

    • Mekan denerken “Midpoint’e benzemeyen yerler” gibi bir filtremiz yok zaten, olabilir? 🙂 Hem Midpoint’te öyle etler bulabiliyorsanız bize de hangi şube olduğunu bildirin, biz de yiyelim, hiç öylesine denk gelmedik.

  • Bu seferki seyahatinizde nerede konakladınız ? Aralık ayında gideceğim. 2015’teki yazınızı okuduktan sonra ZigZag Belgrade’da yer ayırttım. Eğer farklı bir öneriniz olursa bakmak isterim.

    NOT: Yazılarınız gerçekten şahane… Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir