Juico Deneyimi: Juice Cleanse vs. Açlık Oyunları

Biliyoruz, özellikle bir süredir bizi takip ediyorsanız, yemek yemeyi bu kadar seven ve sağlıklı beslenmekle bile pek alakası olmayan iki kişiden juice cleanse çılgınlığına kapılmalarını beklemiyordunuz. Söz konusu sağlık olunca “moda” olan akımlara kapılmanın inanılmaz mantıksız olduğunu düşünerek bu gibi şeyleri defalarca sorgulayan insanlar olarak, nasıl oldu da bu sürece girdik aslına bakarsanız biz de tam bilmiyoruz. Oysa “Şehir hayatı şekerim, insanın vücudu perişan oluyor….” cümlelerini duyabileceğiniz ve 2 gün sıvı beslenerek her şeyin  muhteşem olacağından medet umacak plaza insanları da değiliz. Ama sonuç olarak bir şekilde süreci tamamladıktan sonra birçok kişinin konuyla ilgili kişisel deneyim arayışında olduğunu fark ettik ve hazır bu işe kalkışmışken hem konuya biraz açıklık getirelim, hem deneyimimizi aktaralım istedik. Bizim için daha çok bir “yemek ile olan sevgi bağımızı pekiştirme süreci” gibi geçmiş olsa da, ne biliyorsak yazmaktan çekinmeyeceğiz efenim.

juice cleanseŞehir anlattığımız, mekan&etkinlik önerdiğimizle kalmayıp, şehir yaşantısının parçası olan başka konulara değinmek de uzun süredir aklımızdaydı, karşınızda araştırma sürecinden sonuna kadar uzanan, filmi çekilse tür olarak “gerilim ve dram” şeklinde kategorilendirilecek bir Juice Cleanse Deneyimi.

*Juice Cleanse nedir, ne değildir?

En basit haliyle açıklayacak olursak, bir süre boyunca katı yiyecekler tüketmek yerine besin değeri yüksek olan sıvı ürünlerle beslenerek sindirim sistemini dinlendirmek ve vücudun toksinlerden arınmasını sağlamak üzerine kurulu bir detoks çeşidi. Bildiğiniz üzere şehir hayatı karmaşası içinde doğal olan her şey elimizden alınıp, sonradan farklı bir şeymiş gibi 8 katı fiyatla organik olarak sunulmaya başlandığı için aslında juicing meselesi de ilk etapta kulağa pek mantıksız gelmiyor. Juicing sonrasında ise fiziksel ve zihinsel rahatlama ya da vücudun temizlenmiş olacağı gibi “oh ne kadar da sağlıklı olacağım” dedirtecek sonuçlarla karşılaşacağınız da söyleniyor. En önemli noktalardan biri de juice cleanse’i ilk hedef olarak zayıflamak için değil, öncelikle sağlık ve arınma amacıyla gerçekleştirmeniz. (Tabi ki çoğunuzun zayıflamak için yaptığını biliyoruz)

*Juice Cleanse zararlı mı? Vücudunuzun gerçekten detoks yapmaya ihtiyacı var mı?

Bu sürece başlamadan önce yerli ve yabancı kaynaklardan konuyu bol bol araştırdık ve hem zarar hem de yarar meselesini size madde madde açıklamaya çalışacağız;

-Eğer sebze meyve tüketmeyi sevmiyorsanız ya da işten güçten sürekli olarak yemek hazırlamaya vakit ayıramıyorsanız aslında juicing ilk etapta gayet mantıklı görünüyor, çünkü gün içinde vücudunuza bol bol vitamin girmiş oluyor. Ancak çoğu kaynak bunu 2-3 gün yapmanın hayatınızda uzun vadeli olumlu bir etkisi olmayacağını söylüyor.

juice cleanse deneyimi-Psikolojik olarak sizi daha sağlıklı bir hayata başlamaya itebileceği kesinlikle gerçek. “Ulan bu kadar süre aç kaldım şimdi iskender yemeye gönlüm el vermiyor” noktasına getirebiliyor.

-Juice sırasında içtiğiniz tükettiğiniz ürünlerin hiçbiri “az kalorili” şeyler değil. Tabi ki bir cheeseburger yediğinizdeki kaloriyi almıyorsunuz, ancak meyvelerin içinde bol bol şeker olduğunu da hatırlatalım. Örneğin Juico ürünlerinin kalorilerinin tamamı 200 kalori ve üzeri. Bu noktada besin değerinin ve vücudunuza ne girdiğinin önemi büyük, dolayısıyla kaloriye takılmak aslında çok da mantıklı bir şey değil, ancak yine de ne içtiğinizi bilmekte fayda var.

-Birçok kaynakta kırmızı et ya da tavuk tüketmeseniz bile, en azından balık ve lifli ürünlere mutlaka ihtiyaç duyduğunuz ve juice cleanse’in sırf bu sebeple bile çok mantıksız olduğu söyleniyor.

-CNN’de yer alan bir makaleye göre vücudunuzun bu gibi detokslara ihtiyacı yok, çünkü vücudunuz zaten kendini temizlemek adına görevini yerine getiriyor. Tıp dünyasında vücudun bu gibi yöntemlerle temizlenmeye ihtiyaç duyduğuna dair hiçbir kanıtlanmış veri yok.

*Juice Cleanse süreci nasıl ilerliyor?

Juico deneyimimiz için anlatacak olursak, seçtiğiniz pakete ve belirttiğiniz tarihe göre içecekleriniz sipariş verdiğiniz adrese geliyor. Bu sırada orada bulunmanız ya da en azından sizin yerinize alacak birisi olması gerekiyor, çünkü buzdolabına koyulması şart. Ardından gün boyunca içeceklerinizi üzerinde yazan numaralara göre tüketiyorsunuz.

*Juico’ların tatları nasıl?

Bir kere başından söyleyelim, beyaz juico şu an piyasaya sunulsa, marketlerde satılsa biz tüm stokları eritebiliriz diye düşünüyoruz, zira inanılmaz lezzetli! Pancarlı hariç diğerlerinin tatlarının kötü olduğunu da söyleyemeyeceğiz, özellikle yaz dönemi çıkan karpuzlu juice da baya sevilesi. Yeşil olanlardan gözünüz korkuyor olabilir, korkmasın gayet idare edilebilir tatları var. Burada korkmanız gereken  DECCAL pancarlı juico. Anlatmayı geçtik, hayatımızın sonuna kadar o tadı hatırlamak dahi istemiyoruz.

juico*Juico deneyiminiz boyunca acıktınız mı?

Geldik çok yüksek ihtimalle bu yazıyı okumaya başlama sebebiniz olan sorunun cevabına. Juico deneyimimiz boyunca acıktık mı? Arkadaşlar, kim bu konuda ne diyor bilemiyoruz, ancak biz ikimiz de bu süreçte AÇLIKTAN ÖLDÜK. Birimiz 2. Günün ortasında pes etti, diğerimiz ise dayanmayı başarsa da buzdolabının önünde sayıklarken bulundu. “Ay hiç acıkmadım, bir tek ilk gün alışma süreciydi…….” diyenler olabilir, onların önünde saygıyla eğiliyoruz, ancak bizim açımızdan mümkünatsız bir durum olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. İkinci günü de atlatabilen kişinin ağzından konuşacak olursak, evet ilk güne göre daha kolaydı, ancak bu acıkılmadığı anlamına falan gelmiyor!

*Juicing yaparak kilo verilir mi?

Evet biliyoruz, bu da Juico deneyimi yazısı araştırmasına girip kendinizi burada bulmuş olmanızın ikinci sebebi. Doğruyu söylemek gerekirse bizim kilomuz konusunda herhangi bir sıkıntımız olmadığı için amacımız işin detoks kısmıydı. Ancak biliyoruz, her ne kadar kilo vermek için yapmayın deseler de juicing’i kilo vermek amacıyla yapan birçok kişi var. Sanırsak juicing yaparak kilo verilip verilmemesi durumu bünyeden bünyeye değişiklik gösteriyor.  Örneğin bizim Juico sürecimiz sona erdiğinde ilk iki gün falan “Aa detoks yapacağız derken kilo da vermişiz he!” şeklinde dolanıyorduk, lakin sonrasında normal kilolarımıza ani bir geri dönüş yaptık. Etrafımızda bu maceraya atılan kişilerin çoğu için de durumun aynı şekilde olduğunu biliyoruz. Arada istisnalar var tabi, ancak juicing sonrasında kilo vermiş gibi görünmenizin sebebi büyük ihtimalle basbaya aç kalıyor olmanız, haliyle normal düzeninize dönünce kilonuza da geri dönüyorsunuz.

*Bir daha juicing yapar mısınız?

Çok net ve kısa bir cevap vererek sizi uzun bir yazı okuma zahmetinden kurtaralım: Hayır. Sevenlerinden özür dileyerek, son derece mantıksız bir “akım” olduğunda hemfikiriz.

Bir Takım İpuçları

-İçecekleri genel olarak pipetle içmek daha kolay oluyor, aklınızda bulunsun.

-Eğer açlıktan pizza halüsinasyonları falan görmeye başlarsanız Juico’nun söylediğine göre yiyebileceğiniz ürünler şunlar: ,o Bir-iki salatalık, havuç ve çok tatlı olmayan çiğ meyve-sebzeler
o Yarım avokado
o Sebze çorbası (Yağsız ve tuzsuz tabi ki)
o Küçük bir fincan sütsüz, şekersiz kahve
o Birkaç günlük programdaysan ve çok acıkıyorsan kaju sütünün yarısını sabaha saklayabilirsiniz.

-Juico’larınızı hangi güne istiyorsanız 48 saat öncesinden planlayıp sipariş vermeniz gerekiyor.

11 Comments

 • Ben 6lık paket alıp her akşam iki tane içerek akşam yemeğini iptal etmiştim 3 gün için. Akşamları çok abartmaya başlamıştım çünkü. Juice cleanse ile kendime bir tokat atmak istedim 🙂 O yüzden pek de acıkmadım. Daha sonra kendime bir slow juicer alıp canım çektiğinde meyve sebze karıştırarak içiyorum. Böylesi daha güzel bence 🙂

  • illa juice cleanse yapılacaksa en mantıklısı sizin yaptığınız olmuş, bizim midemiz sırtımıza yapıştı ya açlıktan hahaha

 • Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim. Şunu da eklemek istiyorum, burada Juico’nun bahsetmediği glisemik indeks ve glisemik yük meselesi var. Yani bu sıvıların hepsi fruktoz içeriyor ve neticede bu kadar yoğun şeker alımı hiç ama hiç mantıklı değil. Vücut bir anda çok fazla insülin salgılıyor bu kadar şekerin üzerine ve hücreler insüline duyarsız hale geliyor bu da kötü bir yağ yakamama döngüsüne sokuyor insanları. Şeker hastalığına giriş 101 de diyebiliriz.

 • Pancarlı Juico’ya haksızlık edilmiş sanki:( Ben detox esnasında tadını sevmekle kalmadım, ara ara Kanyon’a uğradıkça ara öğün olarak da alıp içiyorum.. Sadece lekesi fena, damlattın mı bittin…

  • of bizim kabusumuz oldu kendisi ya! ilk kez seven biriyle karşılaşmanın şaşkınlığını yaşıyoruz hatta hahaha 🙂

 • Ben juico ilk çıktığında bir denemiştim bir de bu haftasonu tekrarlıyorum. Bir kaç sene önce ilk denediğimde 3 günlük programda rahatsızlandım yataklara düştüm ama bunu Juico ile bağdaştırmadım aksilik oldu denk geldi diye düşündüm. Şimdi ise yine benzer durumu yaşıyorum. Aşırı üşüme hapşurma, soğuk soğuk terleme, baş dönmesi ve mide bulantısı yaptı. Sizde bu belirtiler oldu mu?

  • birimizde oldu, birimizde olmadı. 🙂 birimiz söz konusu belirtileri öyle şiddetli yaşadı ki gece makarna yaparken buldu kendini hatta hahaha

 • Ben iki gün için aynı kür almıştım. İçim dışım kereviz sapı olmuştu. Daha sonra ne var ya bunu ben de yaparım deyip katı meyve sebze sıkıcağı aldım ama tipik çok yer kapladığından kaldırdım kullanmıyorum 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir