Küba Gezisi Notları 2: Ulaşım, Konaklama ve Açlık Oyunları

Küba ile ilgili anlatacak çok şey, söyleyecek çok söz var. Ülkenin kendisi başlı başına enteresan bir yer olduğu için, Küba gezisi yapmış bir turistin anlatacağı şeyler bir türlü bitmek bilmiyor. E  hal böyle olunca bizim de söyleyeceklerimiz var tabii, ancak detayları kaçırmamanız adına bu söyleyeceklerimizi bölümlere ayırma gibi bir karar aldık, en azından oradan kurtarıyorsunuz.

Başlamadan önce size Küba ile ilgili sitede ne var ne yok bir dökelim, zira yakın zamanda 2. Küba seyahatimizi gerçekleştirince bazı konularda işler değişti, bunların hepsi de güncellenmiş rehberler.

*Bireysel Küba Seyahati Nasıl Planlanır?
*Küba Romu ve Kokteylleri Dosyası
*Küba’da İnternet Meselesi
*Küba Vizesi Nasıl Alınır?
*Küba Gezi Rehberi: 4 Şehir, 4 Mutlu Gün
*Havana Gezi Rehberi
*Küba’da Konaklama Meselesi

Processed with VSCOcam with lv01 preset
Sokak satıcılarından değişik meyveler alıp deneyin, pişman olmazsınız.

Küba Karayiplerde bulunması nedeniyle tropik iklimin hakim olduğu bir ülke. Dolayısıyla havanın 20 derecenin altına düştüğü nadir görülen bir durum. Bu açıdan yaklaştığınızda ne zaman gittiğinizin çok da bir önemi olmuyor, çünkü ne olursa olsun hava sıcak olacak. Örneğin ben Mart ayında Küba’daydım ve hava genellikle 28 derecenin altına düşmedi. Tabi havanın sıcak olması yağış olmayacağı anlamına gelmiyor. Bu konuda hazırlıklı olmalısınız, ancak öyle uzun soluklu yağmurlar olduğuna şahsen şahit olmadım, benim gibi evde olmadığı sürece yağmur sevmeyenler için pek de rahatsız edici bir boyuta ulaşmıyor.

Ne zaman gidileceğinden daha önemli bir nokta varsa, o da ne zaman gidilmeyeceği. Çünkü adıyla adama inme indiren fırtına sezonuna diye bir şey var. Karayiplerde yer alan her ülke gibi Küba’da da zaman zaman böyle durumlar yaşanabiliyor. Küba için olası kasırga dönemi, Ağustos ile Ekim arası olarak biliniyor. O dönemde gidip götü başı dağıtmak istemiyor, Discovery Channel’a belgesel malzemesi olmaya heveslenmiyorsanız, başka tarih aralıklarını seçmeniz sizin ve sevenleriniz açısından daha mantıklı bir tercih olacaktır.

-Sorumluluk kabul etmeden gelen not: Fırtına sezonunda kesinlikle fırtına çıkacak, tsunamiye doyacaksınız diye bir garanti yok tabii. Ancak yine de bu dönem turistik açıdan en az tercih edilen dönem olduğu için, Küba tatilinizi en ucuza getirmenin tehlikeli bir yöntemi olarak da kabul edilebilir. Hava koşulları sapıtmazsa bu oldukça pahalı olabilecek tatili, biraz daha ucuza getirebilirsiniz. Yine de atraksiyona gerek yok tabii, bence yapmayın.

-Küba’ya gitmek için en güzel dönemlerden biri de tabii ki 1 Mayıs. 1 Mayıs gibi bir tarihi, biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiye maruz kalmadan, mutlu mesut bir şekilde kutlamak istiyorsanız gidebileceğiniz en ideal yer tabii ki komünizmin göbeği olan Küba. Devrim Meydanı’ndaki kalabalığı ve coşkuyu düşündükçe insanın tüyleri diken diken oluyor. Olur da tur ile gitmeye karar verirseniz, bu dönemde turların birazcık daha pahalı olduğunu da eklemeliyim.

Cevap veriyorum, Türkiye’de “giyemediğiniz” her şey ve en rahat ayakkabılarınız. Acı ama gerçek, yazlık bir bölgede yaşamıyorsanız, ya da götümü de kesseler, -10 derece de olsa, ben hangi kıyafetimi istiyorsam onu giyeceğim, mevsimin de, yasaklar yüzünden cinselliğini bastıra bastıra devreleri yanmış sapıkların da hiçbir önemi yok diye düşünen bir moda blogger’ı değilseniz, Türkiye’de istediğiniz gibi giyinmek zaman zaman zorlu olabiliyor. Fakat Küba’da bu konu hiç kimsenin umurunda değil. Zaten sıcağı da göz önünde bulundurduğunuzda, ne giyeceğiniz aşikar.

Ayakkabı meselesi önemli. Çünkü Küba’yı tanımak istiyorsanız, pek çok yürüyeceksiniz. Yorulunca bir adet Bicycle Taxi (Bisikletli bir sürücünün arkasındaki bölüme oturduğunuz ulaşım aracı) ya da Coco Taxi’ye (Bir motorun arkasındaki Hindistan cevizine benzeyen bölüme oturduğunuz ulaşım aracı) atlayıp istediğiniz yere pek tabii ulaşabilirsiniz. Ancak yine de yürüyerek gezip, özellikle fotoğrafçılar için adeta bir cennet olan bu ülkeyi sokaklarında kaybolarak keşfetmek en güzeli.

-Not: Eğer yine sümüklü çocuk ve ihtiyar balıkçı fotoğrafı çekme peşindeyseniz buraya kadar zahmet etmeyin. Yeter.

IMG_2539Küba’da Ulaşım

Geldik Küba ile ilgili sıkıntılı konulara. Küba’ya gitmek inceden zorlu bir iş, ama korkacak bir şey de yok tabii. Türkiye’deki havayolu firmalarından Küba’ya uçan yok. Benim araştırdığım kadarıyla, Türkiye’den Küba’ya ulaşmak için size en sorunsuz/rahat uçuşu sağlayabilecek iki firma var; Air France ve KLM. Bunlar için de minimum 1900 TL ve üzerinde bir harcama yapmanız gerekeceğini şimdiden aklınızın bir köşesine yazın.

-Gideceğiniz tarih aralığını birkaç ay önceden belirleyebilmek gibi bir şansınız varsa, biletler daha ucuza gelecektir.

-1 kez aktarma yaptığınız normal koşullarda ilerleyen bir uçuş yaklaşık 14-15 saat sürüyor. Örneğin Air France ile Paris aktarmalı uçtuğunuzda, İstanbul’dan Paris’e 4 saat, oradan Havana’ya ise yaklaşık 10-11 saat.

-Eğer aktarma süresinin uzamasını sorun etmiyorsanız ya da hangi havayolu ile uçtuğunuz umrunuzda değilse, belki biraz daha uygun fiyata bilet bulabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda 14 saatlik yolculuğun 53 saate çıkması (abartmıyorum) ya da berbat yemekler ve zorlu koşullarda uçma ihtimaliniz artar. He Air France’ın yemeklerinin çok mu hastasıyız? Hayır. Ama Amerika’da ülke içi uçuşlarda verdikleri cipsten iyidir değil mi?

-Küba’ya ulaşım meselesi, Küba ziyaretinizle ilgili yapacağınız en büyük harcama. Geri kalan her konuda ucuza getirme imkanınız var. O yüzden bu kısımda biraz paraya kıymanız gerekiyor maalesef.

-Küba’da şehirler arası geçiş yapmak istiyorsanız ise kullanabileceğiniz, sizi her noktaya ulaştıracak güvenilir bir otobüs firması var; Viazul. İnternet üzerinden önceden rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz Şuraya tık tık.

-Bu noktada yine çok daha güncel olan Bireysel Küba Seyahati Planlama rehberimizde  ulaşıma dair de daha işe yarar bilgiler olduğunu ekleyelim.

Trinidad'da kalabileceğiniz evler aşağı yukarı bu tatta olacak.
Trinidad’da kalabileceğiniz evler aşağı yukarı bu tatta olacak.

Küba’da Konaklama

Küba’da konaklamak için iki seçeneğiniz var. Ya otelde, ya Casa Particular’da kalacaksınız. İkisini de artı ve eksileriyle değerlendirmek gerekirse;

Otel: Küba’da otelde kalmanızın, başka ülkelerde olsa “Ulan bu mu avantaj?” diyeceğiniz, ama Küba’da olduğunuz için zaman zaman birer ayrıcalığa dönüşecek bir takım artıları olabiliyor. Havana dışında herhangi bir yerde internet bulmanızın mümkün olmadığı Küba’da, Havana’daki bazı otellerde internet erişimi sağlayabiliyorsunuz. Ancak tabii ki ücretli. (Yarım saati 5 CUC) Bunun dışında Küba’da, özellikle dışarıda kullanacağınız tuvaletlerde zaman zaman büyük bir soruna dönüşen tuvalet kağıdıya da sabun bulunmaması gibi problemleri, otelde kaldığınız takdirde yaşama ihtimaliniz yok.

Havana’da kalacaksanız Hotel Nacional ya da Melia Habana’yı tercih edebilirsiniz. Nacional oldukça ünlü ve yıllardır var olan bir otel olduğu için ucuz değil, gecelik 108 Euro civarı. Melia Habana ise Havana merkeze 20 dakika gibi bir mesafede olduğu için pek avantajlı gibi görünmese de, iyi bir otelde verilebilecek her türlü hizmeti sağlıyor.

Varadero’da kalacaksınız, bana göre merkeze yakın olmanın hiçbir anlamı yok. Çünkü Varadero okyanusun güzelliği dışında saçma bir yer. Dev bir otel animasyonu şehri gibi düşünün. Ancak ben yine de kalacağım derseniz Tryp Peninsula’yı tercih edebilirsiniz. Bildiğimiz tatil köyü işte.

largeCasa Particular: Eğer Küba halkından insanlarla aynı evde, lokal bir yaşantının içine dahil olarak ve şehir içinde bir noktada kalmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey bir Casa Particular’da kalmak. Yine devlet kontrolünde olduğu için gayet güvenli de olan bu evlerde kalırsanız, hem tatiliniz daha ucuza gelir, hem de yeni, lokal insanlarla tanışma fırsatınız olur. Bazı Casalarda, “Ben akşam 8 gibi geleceğim, bana yemek hazırlar mısınız?” tarzında isteklerde bile bulunabiliyorsunuz, çünkü bu insanları işi o.

-Küba’da Casa Particularlarda kalmak bayağı popüler bir mesele. Dolayısıyla özellikle yoğun bir dönemde gidiyorsanız çat kapı bir casaya gidip yer bulamama ihtimaliniz oldukça yüksek. Bunu göz önünde bulundurarak konaklayacağınız yeri gitmeden garantilemenizde fayda var. İspanyolca namına bildiğiniz tek şey “Merhaba, tuvalet nerede” demenin ötesine geçemiyorsa ve “ulan şimdi bu adamlara derdimizi kilometrelerce öteden nasıl anlatacağız, telefon da ÇOK YAZDI” paniği yaşamak istemiyorsanız alternatif bir çözüm önerelim; Küba’da yaşayan Türkler tarafından işletilen (işletmek mi denir bilemedik, ev tadında oluyor neticede) ve Küba’nın farklı noktalarında Casa Particular ayarlayabileceğiniz şu siteye göz atabilirsiniz.

-Casaların çeşit çeşit olduğunu unutmayın. Aile yanında kalacaksanız onlarla ortak banyoyu kullanma ihtimaliniz yüksek. Kendinize özel banyonuz olacaksa, daha fazla ücret ödemeniz bekleniyor.

-Casalarda fiyatlar gecelik 30 Dolardan, 70 Dolara kadar çıkabiliyor.

-Bu konuyla ilgili tüm tavsiye ve deneyimlerimizi bir araya topladığımız Küba’da Konaklama yazımız da çok daha güncel ve işe yarar bilgiler olduğunu ekleyelim.

Küba’da Ne Yenir?

Küba’da doğru yerleri bulmadığınız takdirde pek de “ay bir Küba yemeği olsa da yesem” diyecek noktada gelmeniz pek olası değil. Nokta atışı yerlere gitmeniz lazım, onu da ayrıca Küba yeme içme rehberimizde detaylıca anlatacağız zaten, iyisi mi aşağıda anlattıklarımızla sınırlı kalmayın. Küba’da deniz ürünleri ve tavuk ağırlıklı bir mutfakla karşılaşacaksınız. Tabii ki kırmızı et ve domuz da var ancak diğer ürünler çoğunlukta. Ayhan Sicimoğlu “Küba mutfağı yok” diyor diye de önyargılı yaklaşmayın. (Yaklaşacaksınız belli ki) Dediğim gibi, doğru yerlere gittiğiniz takdirde emin olun bayağı güzel şeyler bulabilirsiniz.

IMG_1992
Havana’da bir restoranın giriş yemeği. Müthiş di mi?

-Tropik meyvelerin hepsi çok güzel, orada bol bulmuşken dilediğinizce tüketin (Örneğin papaya, ananas ve adını bir türlü kavrayamadığım, sokaklarda satıldığını göreceğiniz dışı yeşil içi pembe meyve). Özellikle Hindistan cevizi suyunuzu içtikten sonra tepesini kestirmeyi unutmayın, içi inanılmaz lezzetli.

-Fiyatlar konusunda ortalama bir şeyler vereyim, aklınızda bulunsun:

 • Su: 1-2 cuc
 • İçki fiyatları: 3-4 CUC civarı
 • Yemekler: 10-20 CUC arası (yediğiniz yere göre değişir)
 • Kahveler: 0,75-1,5 CUC arası

– Nispeten daha iyi yemekler yiyebileceğiniz birkaç yer sıralayayım da aç kalmayın hadi:

Hemingway'in favorilerinden El Floridita'da Daiquri deneyin.
Hemingway’in favorilerinden El Floridita’da Daiquri deneyin. Çok bir olayı olduğundan değil, turistsiniz diye…….

Havana

 • Paladar la Fontana (Burası tuhaf bir şekilde Beyonce ve Jay Z’nin gitmiş olmasıyla ünlü, Vedado tarafında, Miramar’da)
 • El Floridita (Burası aynı zamanda Hemigway’in bol bol takıldığı mekan, fiyatlar Küba geneline göre yüksek, Calle Obispo’dan Capitol tarafında doğru yürüyün)
 • Cafe Taberna (Denk gelirseniz burada Buena Vista Social Club çıkıyor, ama turist akını olabiliyor dikkat, Plaza San Francisco yakınlarında)
 • Paladar los Mercaderes (Aile lokantası, ama biraz fazla popülerleşmiş, Mercaderes üzerinde)
 • Casa Miglis (İsveç-Kübe füzyon mutfağı, nasıl bir araya geldiler ben de bilmiyorum, Lealtad’da.)
 • Cafe el Escorial (Kahveleri çok güzel, tatlıları bitik, Plaza Vieja’da)
 • Cafe Paris (Başlarım Küba mutfağına diyerek dandik turist yemeği yemek isterseniz, Calle Obispo’da.

Trinidad

 • El Jigue (Calle Gutierrez’de, Plaza Mayor’a yakın, yürüyebilirsiniz)
 • Vista Gourmet ( Callejon de Galdos’ta, ortalama yemek fiyatı 12-18 CUC arası)

Cienfuegos

 • El Tranvia ( Calle 37, Avenida del Prado)

-Bunun dışında neredeyse düşmanı kesildiğim Varadero’yu ve Santa Clara’yı da gezmiş olsam da, orada yemek yiyip “Hadi burayı da önereyim” diyebileceğim bir yer olmadı. Üzgünüm, artık balık tavuk falan ne bulursanız.

-Küba kahvesi olan Cortadita’yı denemeyi unutmayın. Kahve uzmanı ve bağımlısı arkadaşımız Cansu beğendiğine göre, iyi bir kahve olmalı.

-Küba’da en çok üretilen ürünlerden biri olan şeker kamışını da mutlaka denemelisiniz. Yerliler tabii ki şeker kullanıyor, ancak bazen içeceklerinin yanında şeker kamışı kemirdikleri de görülebiliyor. Şahsen bu işi çok sevdim.

-Şeker kamışı demişken Guarapo denemeyi de unutmayın. Yani şeker kamışı suyu.

3 anos daiquiriİçki Meselesi

Canım Küba’nın içkileri de kendisi gibi harika. Mojito, Daiquri, Cuba Libre ve Pina Colada’nın anavatanı olan Küba’da kontrolsüzce kokteyl tüketeceksiniz. Hayatınızda içebileceğiniz en güzel Pina Coladaları burada bulacağınızın garantisini veriyorum.

-Yerel biralarının adı Bucanero. Bayağı da güzel, denemeden dönmeyiniz.

-Küba’nın en büyük olaylarından biri Rom. Eğer hayatınızın bir döneminde bir yerden Türkiye’ye rom taşıyacaksanız, o yer Küba olsun. Alabileceğiniz birkaç yerli rom çeşidi olsa da bunlardan en iyisi Havana Club olarak biliniyor. “Romu nasıl seçeceğim, hangisini alacağım?” diyorsanız onu da öğrendim. En açık renkli olan ve ondan birazcık daha koyu ve 3 yıllık olan romlar kokteyl için kullanabilecekleriniz. 7 yıllık olan rom ise, sek içmenin daha mantıklı olduğu, daha da kaliteli rom. Yani kokteyl için 7 yıllığı kullanmanıza gerek yok. Ayrıca fiyatlar çok uygun. 20 Yıllık rom da gördüm, ancak onunla ilgili o kadar bilgi sahibi değilim, sallamak istemiyorum. İyisi mi siz şu rom rehberimize bakın da konu kafanızda netleşsin.

-Ne kadar Rom alabileceğiniz konusunda ise Küba tarafından herhangi bir sınır yok, ne kadar alırsak onların o kadar işine geliyor tabii ki. Ama Türkiye’ye girerken bu işin belli bir sınırı var tabii, ona dikkat etmek gerek.

-Yolunuz Trinidad’a düşerse, La Canchanchara adlı mekana gidip, aynı isimli içkiyi içmeden dönmüyorsunuz. İçinde rom, bal ve şeker kamışı liköründen yapılan bir içki. Tadı o kadar güzel ki, Trinidad’dan döneceğimiz gün sabahın 9’unda elimde o içkiyle ortalıkta dolaşıyordum.

Adres: Plaza Santa Ana’ya 3-4 dakika mesafede, kime sorsan gösterir popülerliğinde. “Kançançara” diye okunuyor. Hani sorarsanız diye söylüyorum.

Processed with VSCOcam with lv01 presetPuro Meselesi

Küba deyince akıllara gelen ilk şey olan puronun her çeşidini Küba’da bulmanız mümkün. Orada söylenene göre en iyi 3 puro markası, Cohiba, Romeo y Julieta ve Montecristo. Cohiba hem dünya hem de Küba çapında en çok bilinen puro markalarından biri olabilir, çünkü Fidel’in “Küba ekonomisi için yararlı ama benim sağlığıma zararlı” diyerek sık sık tükettiği puroyu bırakmadan önce tercih ettiği marka Cohiba.

-Puroların fiyatlandırması boyutuna, markasına ve pek tabii sayısına göre değişiyor.

-Tekli Romeo y Julieta almak ve denemek istiyorsanız 3,5 CUC vermeniz yeterli oluyor. Tabii öyle en muhteşemini alıyor değilseniz. Zaten orada satış yapan kişi konuya hakimse, daha önce puro içip içmediğinizi, normalde sigara kullanıp kullanmadığınızı soruyor ve ona göre sizi ya da hediye alacağınız kişiyi Darth Vader’a çevirmemek için yardımcı oluyor.

-Dediğim gibi, puro fiyatlarını değiştiren birçok etmen var. 5’li Kutusu 45 CUC olan Cohiba bulabilmeniz de mümkün, 350 CUC olanını da görüp sakince yerine bırakmışlığım da oldu. O yüzden öyle kazıklandığınızı falan düşünmeyin, gerçekten iyi kabul edilenler, ciddi anlamda pahalılar.

-Puro aldığınızda unutmamanız gereken iki önemli şey var:

 1. Aldığınız yerden mutlaka fatura isteyin. Ülkeden çıkış yaparken sahte puro aldığınızı düşündükleri takdirde yaygara çıkarabilir ve puronuza el koyabilirler.
 2. Yine ülkeden çıkış yaparken puroyu bavulunuza koymayın, yanınıza alın. Aksi takdirde bavulunuzu açıp aramak ve puroları kontrol etmek gibi bir olaya girişebiliyorlar. Adrenaline gerek yok.

-Unutmadan, özellikle orijinal puro satıcılarının yakınındaki bölgelerde, sokakta size puro satmaya çalışan insanlar olacak. Onlardan puro almayın. Çünkü büyük ihtimalle sahte olacaklar. Diliniz düşer valla, atraksiyona girmeyin.

-Şimdi yukarıdaki cümlemi küçük çaplı yalanlayacak bir şey söyleyecek olabilirim ama, yolunuz Real Fabrica de Tabacos Partagas’a düşerse ve kapısındaki güvenlik size “Gel bak sana daha ucuza puro ayarlayabilirim orijinal” derse, ülkeden çıkarmak üzere değil ama, orada denemek üzere o adamı takip edip puro alabilirsiniz. Çünkü evet orijinal. Abi oranın güvenliği ya, artık ne işler çevirdiyse bir yolunu bulmuş. Böbreğinizi çalmaya falan da çalışmayacak. Aramızda kalsın. (Güvenlik değiştiyse bilemem, bu yazıyı Mart 2014’te yazdığımı göz önünde bulundurun, sonra ben suçlu olmayayım)

Fabrica de Tabacos Partagas Adres: Obrapia yönünden Capitol’e doğru geldiğinizde, Capitol’un tam arka tarafında kalan Industria Caddesi’nde. Güvenliğe selamlar.

küba İpuçları

-Para birimi konusunda kafanız karışmasın. Küba’da iki para birimi var, biri CUP, birisi ise CUC. Sizin kullanacağınız CUC, yani turistler için olan para birimi. 1 CUC= 1 Dolar gibi düşünerek, harcamalarınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

-Yanınızda cep telefonunuz var ise Türkiye ya da başka bir ülke ile iletişim kurmak konusunda hiçbir problem çekmezsiniz. Ancak fiyatlar çok. Siz ararsanız dakikası 8 TL’ye yakın, karşı taraf ararsa 2 TL. (yazar burada aramayı karşı tarafa kilitleyin demek istiyor) Mesaj ise 1 TL. Dolayısıyla daha mantıklı bir tercih olabilir.

-Yanınıza dolar götürmeyin, Euro’yu tercih edin. Dolar bozdurmaya çalışırsanız %20 komisyon uyguluyorlar. Amerika’nın borusu burada pek ötmüyor.

-Yanınıza kozmetik ürünleri satan mağazalardan edinebileceğiniz kağıt sabunlardan almakta fayda var. Çünkü her yerde sabun da bulamayabiliyorsunuz.

-Prizlerimiz farklı. Otellerde 220’ye göre ayarlanmış prizler bulma ihtimaliniz çok yüksek ancak evde kalacaksanız yanınıza mutlaka dönüştürücü almalısınız. D&R’da bütün dünyayı birbirine dönüştüren über bir dönüştürücü buldum. Onu değerlendirebilirsiniz.

-Pazar günü birçok yer kapalı olabiliyor. Hediyelik işini pazara bırakmayın. Bulabileceğiniz açık yerler ise maksimum 14:00’e kadar açık olacaktır. (Tabii ki restoran ve kafelerden bahsetmiyorum)

-Küba gezisi boyunca insanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin. Herkesin dost canlısı olması biz büyük ve kaotik şehirlerden gelenleri “Bunlar organlarımı mı çalacak” gibi saçma sapan bir tribe soksa da, o bizim salaklığımız. Evet dünyada gerçekten iyi insanlar da var.

31 Comments

 • Selamlar. Hala tam karar vermemis olmakla birlikte ABD ambargosu kalkip da Kuba iyice degismeden bir gormek istiyorum. Beni tutan sey ise 850 eur civari olan ucak bileti… Casalarda kaldiysan tavsiye edebilecegin var mi? 3 tane postunu okudum Kuba hakkinda. Baska var mi? Tesekkurler eline saglik…

 • Slm ben ekim gibi gitmeyi düşünüyorum cuba ya ben de pek ne olduğunu bilmiyorum istersen beraber çıkabiliriz

 • Bir arkadaşımla bu yıl gitmeyi düşünüyoruz. Ancak nisan mayıs çok sıcak olur diyenler var doğru mu?
  Bir de Amerika vizesi çıkartıp önce Miami sonra Küba yapmak istedik. Amerika ambargosundan dolayı, Miami sonrası Meksika veya Dominik gibi farklı ülkeden geçiş yapmamızı da öneren var. Siz ne dersiniz?

 • Bir arkadaşımla bu yıl gitmeyi düşünüyoruz. Ancak nisan mayıs çok sıcak olur diyenler var doğru mu?
  Bir de Amerika vizesi çıkartıp önce Miami sonra Küba yapmak istedik. Amerika ambargosundan dolayı, Miami sonrası Meksika veya Dominik gibi farklı ülkeden geçiş yapmamızı da öneren var. Siz ne dersiniz?

 • Küba çok güzel bir yer sıcak insanlar fotolardan ve yazınız da çok güzel tarif etmiş yılbaşı nasıl olur acaba ? Teşekkürler elinize sağlık

 • Selam yazdıklarınız kuba gezimiz icin ışık tuttu kaleminize saglik cok da akıcı ve faydali bilgiler vermissiniz.tesekkurler 3 gun sonra oradayim donuste paylaşımda bulunurum.hoscakalın

   • Halil bey ben de bir arkadaşımla 9 ve 15 ocak 2017 de kübayı gezeceğiz, orada birbirimize yardımcı olabilir iletişim kurabilirsek..

 • bu nasıl bir yazı arkadaş! kübaya gitmek istediğimi söyleyince ilk duyduğum ve cinnete yaklaştığım soru: Küba da ne var. niye Küba? artık cevap vermekle uğraşmayacağım,, bu yazıyı okutacağım. elinize sağlık , çok iyi geldi.

  • beğenmenize sevindik, o soruyu soranlara bizden selam söyleyin 🙂 (ayrıca en yakın zamanda küba’ya gitmenizi umarız <3)

 • merhaba, samimi yazınız için teşekkürler. Yakında Küba’ya gitmeyi düşünüyorum ancak böcek fobim olduğu için biraz tereddütlüyüm. Otellerdeki temizlik konusunda (özellikle böcek olup olmadığı) biraz daha detay verebilir misiniz. biraz özel bir istek gibi oldu kusura bakmayın. şimdiden teşekkürler.

  • selam, hiç sorun değil, inanılmaz kibar bir biçimde sorduğunuz için biz ayrıca teşekkür ederiz:) biz de böcek fobisi olan insanlarız, sizi çok iyi anlayabiliyoruz! bu aslında biraz kalacağınız bölgelere bağlı. biz hiç böyle bir durum yaşamadık ancak bu tamamen şansa olabilir. çünkü özellikle trinidad ve varadero gibi bölgelerde börtü böcek ihtimali biraz yüksek, dolayısıyla odaya da girebilir tabii ki bir ihtimal, ama pis olmasından kaynaklı böcek olacağını hiç sanmıyoruz. havana’da ise orta seviye ve üzeri bir otelde kaldığınız takdirde hijyen konusunda sorun yaşamazsınız.

   sakın böyle bir sebepten gitmemezlik etmeyin noluuur

   sevgiler 🙂

 • Merhaba yazıya bayıldım çok samimi ve açıklayıcı olmuş öyle ki gaza geldim tavsiyeler dogrultusunda gezi plani yaptim 🙂 Mayıs’ın ilk haftasında klip çekimi için karayiplere gidicem iş bitiminde Küba ya geçip bi 10 gün sokak sokak gezmek istiyorum heryeri ama Adalar arası ulaşımla ilgili bilgiye ulaşamadım mesela Dominikten geçiş yapabileceğim ekonomik bi ulaşım kanalından haberdarmısın

  • güvenlik açısından genel olarak bir problem yaşayacağınızı sanmıyoruz, hatta diğer birçok ülkeden daha güvenli desek abartmış olmayız. ancak tabii ki %100 güvenli diye bir şey yok, bizce her iki seçeneği de tercih edebilirsiniz, tur belki işinizi bir tık daha kolaylaştırır o kadar. 🙂

 • Merhaba su an kanadadayim.cad kullaniyorum 3 gunlugune sadece haftasonu icin kubaya gitmeyi dusunuyorum.vize sorunum olur mu? Ne kadar para almam gerekli sizce? Ve kanada dolari cok komisyonlu olur mu? Eger ki gidersem 3 gun icin cubada nereye gitmem gerekli sizce simdiden tesekkurler.

 • mrb
  bu kadar detaylı bilgiler için çok teşekkürler..internet problemini kaldırmanın hiç bir çaresi yok mu ? havanada lokasyon olarak bölge/ semt ismi verebilirmisin ? birde bazı harcamalarınızı cup olarak yapma şansımız hiç mi yok ?))))
  şimdiden teşekkürler

  • Cup işine çok bulasmayin. Kübalı birinin sizin için alışveriş yapması gerekir. Sadece cup geçen yerlerden alışveriş yaparsanız kubalilarin odediginden 25 kat fazla öder ve kalitesiz bir şeyler almış olursunuz. Cuba da kaliteli yerler avrupa dan ucuz. Ucuz yerler turiste pahalıya gelir. En iyisi cuc fiati olan yerlerde yiyip içmek

 • Kuba dan yeni gelen birisi olarak bazı eklemeler yapayım. Şehirler arası seyahat için Taksi kollektiva denen bir sistem var ve fiat olarak oldukça iyi. Sizi kaldığınız yerden alıp gideceğiniz otel veya casa ya bırakıyorlar. Yemek konusunda söylenenlere katılmıyorum çünkü cidden çok iyi restaurantlar var. TripaTripadvisor cuba gitmeden yüklerin mutlaka. Bir de offline cuba haritası. Dört çantanızı alıp hsvsnaya inseniz kalackalacak yer kesin bulursunuz. Havaalanından şehre Taksi 20_ 25 cuc. Casa partikulare fiyatları 25-40 arası. Taksi partikulare ile havanada trinidad 25 cuc civarı. Cuba oldukça güvenli bir ülke . Otel yerine casa da kalmanızı tavsiye ederim. Casa larda ilk girişte 1 veya 2 gün rezervasyon yaptırın beğenirsiniz uzatiuzatır yoksa başka casa ya ve gecersiniz. Tuvalet kağıdı ve sabun işini abartmayın. Tuvalet kağıdı ve sabun olmayan casa veya restaurant görmedim. En kötü otelin birine gir tuvaletini kullan .fiatlar genel olarak birbirine yakın. En pahalı icki Floridita da ki daikiri. 6 cuc onun dışında 3 cuc civarı. Bol pazarlık edin . Çekip gitmeyi göze alırsanız mutlaka peşinizden gelirler. Puro meraklıları fabrika çevrelerinde birileri yanınıza yaklaşıp puro satmak isteyisteyebilir. Güvenle davet ettikleri eve gidip bakabilirsiniz. Resmi satış sitesi den çok ucuza alabilirsiniz. 25 ki cohiba splendid 30 cuc mesela. Sahte mi? Belki ama sonuçta cuba da üretilen bir puro. Iyi puroyu ayırt edebilirseniz ucuza almış olursunuz.

 • Yemekler konusunda bir kaç ekleme. Şehirler arası seyahat sırasında bu ülkede büyük ve küçük baş hayvanların doğal otlaklarda serbestçe gezdiğini görürsünüz. Bu taşlarına da yansıyor doğal olarak . En lezzetli et ve tavuğu küba da yersiniz. Bir de balık ve ıstakoz var ki… Trip advisadvisor daki siralamalar genelde güvenilir. Habana61 mutlaka deneyin ama rezervasyon gerekir.

 • Son olarak internet bağlantısı için ekleme yapayım. Cep telefonunu mobil dolaşıma açmayı düşünmeyin iflas edip dönersiniz. Wi-fi bağlantısı olan bazı yerler var. Tüm oteller ve bazı alanlar gibi. Sonuçta tüm wi_fi tek sağlayıcı tarafından sağlanıyor. Üzerinde kullanıcı adı ve password olan bir kar alıyorsunuz. Kart 31 saat geçerli Bitirmezseniz 30 gün geçerli. 10 dk bursa kalanını başka yerde kullanayim diyebilirsiniz. Kartlar otellerde 5 cuc satiliyor. Bunun dışında birde telekominikasyon merkezlerinden 2 cuc a alabilirsiniz. Aynı kart tüm wi-fi lerde ve erli. Bazen ilk bağlantı sonrası baglanti problemi olabiliyor o zaman internet sayfasına bağlantı sayfasını web adresini direk yazmanız olayı çözüyor.

 • Merhabalar, Elinize saglik☺ size danismak istedigim birsey var. Biz 2017 kasim icin ist-havana– miami-ist ucak biletimizi erkenden aldik. Havana’dan Miami’ye direk ucus ta artik varmis dedik. Fakat iş o ara aktarmaya geldiginde turist olarak o ucak biletini alamayacagimizi ögrendik. simdi nasıl bir yol izlemeliyiz. Maliyeti en düşük olarak küba’dan miami’ye nasıl geceriz. Teşekkürler

  • Selin Merhaba,

   Biz de Ağustos-2017 için İstanbul-Miami gidiş dönüş bileti aldık. O arada 1 haftalığına Miami’den Havana’ya geçmeyi ve geri dönmeyi düşünüyoruz. American Airlines’ın günde 4 sefer karşılıklı uçuşu görünüyor Miami-Havana arası. Bu aradaki uçuşu turist olarak alamıyor muyuz şimdi, official bir yerden mi bu bilgi ? Bu konuda başka bir bilgiye ulaştınız mı bu arada ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir