Küba’da Konaklama Meselesi: Küba’da Kalınacak Yer Nasıl Ayarlanır?

Eğer bir tur şirketi bulup da Küba gezinizin kaderini komple başkalarının eline bırakmadıysanız bu demek oluyor ki diğer gezilerinize kıyasla çileli bir durum olabilecek Küba’da konaklama meselesini kendi kendinize çözmeniz gerekiyor. İlk cümle gözünüzü korkuttuysa sakin olun şampiyonlar, acı yok, bu işin üstesinden beraber geleceğiz. Evet kabul, Küba’da konaklama meselesini çözmek adamı “hay bana da, dünyayı gezme isteğime de…” şeklinde başlayan cümleler kurmaya başlamanıza sebep olabiliyor. Ancak sonrasında yaşayacaklarınız ve şahane Küba gezisi deneyiminiz tüm bu çileyi sıfırlayacak, o yüzden şu rehberi hazırlayalım da hazır ortada tarafımızca çekilmiş bir çile varken bir de siz aynısını yaşamayın dedik.

Küba’da konaklama meselesine dair elimizde var olan bilgilerin tamamı aşağıda, afiyet olsun, üstüne soda için, hazmı kolaylaştırır………

*Başlamadan gelen not: Küba ile ilgili tüm diğer rehberlerimizi incelemek isterseniz bol bol var, buralara kadar geldiyseniz onlar da işinize yarayabilir, aşağı bırakalım.

*Bireysel Küba Seyahati Nasıl Planlanır?
*Küba Romu ve Kokteylleri Dosyası
*Küba’da İnternet Meselesi
*Küba Vizesi Nasıl Alınır?
*Küba Gezi Rehberi: 4 Şehir, 4 Mutlu Gün
*Havana Gezi Rehberi

Küba'da Konaklama
Güzeller güzeli Hotel Raquel’in içi. Ama günlerce kliması çalışmadı, o ayrı.

1. Küba’da Otelde Konaklamak

Küba’da konaklama için diğer seçeneklere kıyasla en kolay seçenek tabii ki otelde kalmak. Ancak şimdiden söyleyelim, ne var canım gidiyorsun kalıyorsun, otelde kalmayı da mı sizden öğreneceğiz kardeşim demeyin, bir takım alengirli meseleler söz konusu. Gelin biraz konuyu açıklayalım:

*Bir kere sert ve akılda kalıcı bir giriş yapmak istiyoruz, Küba ucuz bir ülke olmadığı (evet acı gerçek) için orta seviye oteller bile pahalı kabul edilebilecek kıvamda. Merkeze ve turistik noktalara yaklaştıkça fiyatlar da yükseliyor. Hadi diyelim “ne var biraz yol gidiveririz” dediniz ve merkezden uzakta bir yeri seçtiniz, o zaman da Miramar, Vedado gibi bölgelerde ya da bildiğimiz 4-5 yıldızlı otellerde kalmaya kalkışırsanız fiyatlar yine yükseliyor. Yükseliyor babam yükseliyor, önünü alamıyorsunuz. Üstelik ödediğiniz bu yüksek ücretlerin karşılığında birçok otelde öyle inanılmaz bir kaliteyle de karşılaşmıyorsunuz. (bazıları hariç, mesela Melia Habana) Eğer buna rağmen Küba’da bir otelde kalmak niyetindeyseniz booking.com, hotels.com vb. siteler işinize yarayabilir, her ikisi de Küba’dan seçenekler sunuyor, söz konusu Küba, ne gezer o sitelerde Küba’da konaklama seçeneği diye düşünenler olabiliyor, düşünmeyin. O işleri aştılar.

*Yukarıdakiler yeterli gelmediyse Küba’da konaklama meselesini çözmek için yalnızca Küba seyahati planlamak üzerine kurulu olan ve Küba seyahatimiz boyunca acayip işimize yaramış Cuba Travel Network’u kullanmanızı şiddetle öneriyoruz. Hatta ve hatta öncelikli olarak bu siteyi öneriyoruz desek yeridir. Kendileri bize acayip yardımcı oldular, 50 kere arayıp konaklamayla alakasız sorular sorduğumuzda bile yardımcı oldular, o derece. Arayıp “ya hava nasıl” falan diye soracaktık utanmasak. Hollanda çıkışlı bir firma oldukları için şakır şakır İngilizce de konuşuyorlar, bayağı kolaylık oluyor. Aramak istemiyorsanız mail ile de iletişim kurabilirsiniz, o şekilde de gayet hızlı iletişim kuruyorlar.

*Otellerle ilgili son seçeneğiniz ise otellerin siteleri üzerinden rezervasyon yapmak. Ancak tabii ki tahmin edeceğiniz üzere her otelin kendi sitesi yok, bu durum yalnızca daha kurumsal oteller için geçerli. Yani lokal, Küba çıkışlı otellerin kendilerine ait sitelerini bulmak pek kolay olmuyor. Ancak Melia Habana, NH Capri La Habana, Iberostar Parque Central, Hotel Nacional gibi baba otellerin kendi rezervasyon sistemleri var mesela.

*Küba’da konaklama aşamasına geldiğinizde ödemenizi orada yapacaksanız, yani web sitesi üzerinden halletmediyseniz birçok otel kredi kartıyla ödeme imkanı sunuyor, ancak yine de hepsi değil. Yine ne tip bir otelde kaldığınıza bağlı. O yüzden özellikle şu büyük otellerden birinde kalmıyorsanız ödeme seçeneklerinizi önceden öğrenmekte ya da direkt nakit olarak hazır edip götürmekte fayda var.

Küba'da Konaklama (5)
2. Küba’da Lokallerin Evlerinde Konaklamak (Casa Particular):

Eğer küçük bir araştırma yaptıysanız Küba’da son derece yaygın olan bu sistemle karşılaşmışsınızdır. Casa Particular denilen şey sanıyoruz kelime anlamı olarak “Private Home” gibi bir şeye denk geliyor. Özetle Kübalıların evinde, aile ile birlikte konaklayabilmenizi sağlayabilen ve 1997’den beri aktif olan bir sistem. Son birkaç senedir komple evlerini kiraya verebilme şansları olduğu için öyle bir şansınız da oluyor. Bu şekilde anlatınca çok değişik bir şey gibi gelse de aslında Küba halkı için son derece sıradan bir durum. Çünkü neredeyse her Kübalı, bu bir ek gelir kaynağı olduğu için evinde fazladan bir odası olduğu takdirde bu olanağı sağlıyor. Üstelik bunu legal olarak, devletin bilgisi dahilinde yapıyorlar, bu da devlete bağlı bir sistem yani. Belirli aralıklarla kontrol ediliyorlar, hatta kendilerine web siteleri açıyor, bunu ciddi ciddi bir iş olarak yapıyorlar, dolayısıyla buralarda konaklarken herhangi bir çekince yaşamanıza gerek yok.

*Bu Casa Particular işi Küba genelinde legal dedik ama, bir vergilendirme sistemi olduğu için bunu legal olarak yapmayanı da bol. Dolayısıyla Küba’da konaklama tercihinizi casa particular’dan yana kullanacaksanız ve illegal bir iş yapmak istemiyorsanız kaldığınız evin bir noktasında altında “Arrendador Divisa” yazan mavi, çapa benzeri bir işaret olup olmadığına dikkat edin. Aksi takdirde legal olmayan bir casa particular’da kalıyor oluyorsunuz ve bu Küba’da suç kabul ediliyor. He bunun da şöyle bir avantajı var, bunlar diğer casalardan daha ucuz oluyorlar, eğer kocaman bir çılgınsanız ve Küba yasaları umurunuzda değilse aklınıza bulunsun. Sonra bir gün odanıza döndüğünüzde eşyalarınızı ya da sabah uyandığınızda böbreğinizi olması gereken yerde bulamazsanız sorumluluk kabul etmiyoruz………..

*Hazır yasal olmayan casalardan konu açılmışken şunu da ekleyelim, havaalanından çıktığınızda ya da şehirde turist turist dolaşırken sizi görüp “vay kardeşim gel bizim casada kal ya” diyen tipler olabiliyor. Kendilerine “Jinetera” deniliyor, ama girip kelime anlamına bakarsanız aklınız başka şeylere gidebilir sdfsd. Bu genel olarak “turistler üzerinden para kazanmaya çalışan kişiler” için kullanılan genel bir terim. Söz konusu konumuz olan casalar olduğunda o tipler sizin üzerinizden komisyon aldıkları için size o kadar dost canlısı davranıyorlar, kaşınıza gözünüze bayıldıkları için değil. Ve götürdükleri yerler de çoğunlukla yasal olarak bu işi yapan yerler olmuyor. Mümkünse onları çok şey yapmayın.

Küba'da Konaklama (3)
*Bu noktada sizin için önemli olan konu bir Casa Particular’da nasıl konaklayacağınız. Bunun için yine adeta bir Mavi Sakal şarkısı gibi önünüzde iki yol var. Ya önceden ayarlayacak, ya da gidince kapı kapı dolaşıp koşullarına bakıp bulacaksınız ki onca yol gittikten sonra bu iş bayağı çileli olabiliyor. Bazı casaların kendi web siteleri olabiliyor, o şekilde iletişim kurabiliyorsunuz. Ancak şöyle güzel, temiz, lokasyonu iyi bir evde kalayım derseniz mutlaka uzun süre önceden rezervasyon yapmalısınız çünkü en iyi olanlar genelde önceden doluyor.

*Küba’da konaklama için tercih ettiğiniz ev ile mail aracılığıyla iletişime geçerseniz ve uzun süre cevap alamazsanız bu adamlar beni sallamadı, vay şerefsiz Rodrigo diye düşünmeyin. Orada internet erişimi pek kolay değil ve dolayısıyla cevap vermeleri uzun sürebiliyor. Çoğunlukla 2-3 gün içinde cevap geliyor, panik yok.

*Yine Küba’da konaklamak için tercih ettiğiniz casa’ya gitmeden 1 hafta önce falan “canım biz geliyoruz bir şey lazım mı” mail’i atın. Yani bir şey lazım mı demeniz gerekmiyor tabii, amaç kibarca “ben geleceğim, o odayı başkasına verirsen seni bulurum” demek. Bunlar olmayan şeyler değil. Bir bakmışsınız odanız modanız yokmuş. Hatırlatın kendinizi.

Küba'da Konaklama (1)
*Casa fiyatları 15 CUC ile 35 CUC arasında değişiyor. Örneğin Havana’nın daha iyi bölgeleri sayılabilecek Miramar ya da Vedado taraflarında kalacak olursanız fiyatlar yukarı çıkabilir. Oralardaki bazı evler de kalınmayacak gibi değil arkadaş, düşündükçe bir kıskançlık dalgası esiyor resmen.

*Casalar B&B tarzı konaklamanın Küba versiyonları sayılabilecekleri için çoğu istediğiniz takdirde size kahvaltı da sunuyor. Bunun için çoğu 5 CUC ekstra ücret talep ediyor, bu işin de piyasası oluşmuş, üstünde isteyene ama Julio’larda 5 CUC HERMANOM diyerek korkutun…….Bazı casalar akşam yemeği de sunuyor bu arada, o da aklınızda bulunsun. Hatta bazıları sunmuyorsa bile çok kanka olursanız “gel beraber yiyelim” samimiyetine de girebiliyor, o da şahane oluyor.

*Evlerdeki hijyen durumu nasıl bir casa seçtiğinize göre değişiklik gösteriyor. Birçoğunda sabun bulamama ihtimaliniz çok yüksek mesela, bu tip şeyleri yanınızda götürmeyi unutmayın. Ancak bu kesinlikle hepsi için geçerli değil, bazıları bayağı konforlu ve Küba standartları üstünde olabiliyor.

*Eğer bir casa’da uzun süre kalacaksanız, örneğin 1 hafta + bir süreden bahsediyoruz, indirim yaptırabilme ihtimaliniz çok yüksek. Tabii onlar bunu size söylemiyor ama, siz “canım o kadar kalıyoruz, bize de mi 20” muhabbetine girecek olursanız işi bildiğinizi anlayıp indirime gidiyorlar. Özetle eğer uzun süre kalacaksanız mutlaka pazarlık yapın, işe yarıyor. Bu durum uzun süre kalmakla birlikte aynı zamanda sezon dışı ziyaretleriniz için de geçerli. Yani eğer Haziran – Ekim arası dönemde gidecek olursanız bu “low season” kabul ediliyor ve o dönemde daha düşük ücret yakalama şansınız çok yüksek. He neden low season diye soracak olursanız çünkü fırtınalar falan kopuyor, artık ölümle yaşam arasındaki ince çizgide savrulmayı göze aldıysanız en azından ucuz konaklayıp da ölmüştüm dersiniz……….

*Casa Particular’larda ücretinizi nakit ve CUC olarak ödemeniz gerekiyor. Kredi kartı kullanma şansınız yok.

*İşinizi garantiye almak için Casa Particular’da konaklama meselesini gitmeden halletmek gibi bir niyetiniz varsa (ki bunun mantıklı olacağını yukarıda da vurgulamıştık) ama bu işi nasıl çözebileceğiniz konusunda çekinceleriniz oluştuysa Küba’da yaşayan Türkler tarafından işletilen (işletmek mi denir bilemedik, ev tadında oluyor neticede) ve Küba’nın farklı noktalarında Casa Particular ayarlayabileceğiniz şu siteye göz atabilirsiniz.

Küba'da Konaklama (4)
3. Küba’da Airbnb Kullanımı

Birçoğunuzun haberi olmayabilir, ancak bir süredir Küba’da konaklama işini Airbnb aracılığıyla da halledebiliyorsunuz. Biz bu yöntemi denemedik, ancak şöyle bir incelediğimiz kadarıyla sayfalarca ev var ve bazıları BAYAĞI güzel. Tabii ki fiyatlar da casa particular’lara göre daha yüksek. Deneyimlemediğimiz için çok net bir yorum yapamıyoruz ama sanki iyi bir seçenekmiş gibi duruyor, böyle bir şansınız olduğu da aklınızda bulunsun.

Küba’da Konaklama Konusunda Bir Takım İpuçları

*Tüm bu konaklama seçenekleri için mutlaka dikkat etmeniz gereken şey paranızı ödedikten sonra bile mail veya telefon aracılığıyla rezervasyonunuzun gerçekten var olduğuna dair teyit almak. Çünkü söz konusu Küba olunca ülkeye ayak basıp konaklayacağınız yere gittiğinizde “yoo biz o odayı başkasına verdik” gibi bir durum yaşanabiliyor, inanılmaz ama gerçek. Bu yüzden teyit aldığınız gibi bu rezervasyona dair bir çıktı almayı ve onu yanınızda Küba’ya götürmeyi de unutmayın.

*Oteller ya da casa’lar fark etmeksizin iyi lokasyonlu ve düzgün yerler kolay bir şekilde tükenebiliyor, bu Küba’da konaklama meselesini çözmeyi geçe bırakmayın.

7 Comments

  • GÖRMEYİ EN ÇOK İSTEDİĞİM YERLERDEN BİRİ. BU KADAR ŞEKER OLMASANIZ DAHA Bİ KISKANCAMDA :)) AZ KISKANIYORUM.

  • Biz airbnbde kalmıştık Havana’da beş kişi fiyatı aşırı uygun olmuştu ev sahibi de çok tatlıştı biraz deliydi ama:) ev tertemizdi tek sorun çok fazla ingilizce bilen ev sahibi yok sanırım ama anlaştık yine de. Yardımcı olur umarım:)

  • merhaba; havanada konaklama için şehir merkezi denecek bölge neresidir ? gerçekten yürüyerek etrafı dolaşabileceğimiz gece de konakladığımız yerden çıkıp yürüyerek gidip birşeyler içebileceğimiz bölgeyi anlamaya çalışıyoruz

  • Bu evlerin veya otellerin günlük fiatları dolar bazında kaç liradır? 20-30 cuc yaılmış ama bu cuclar günlük mü, haftalık mı, aylık mı saatlik mi ne?

  • Kızlar selam 1 haxiranda 1 yaşındaki kızımızla birlikte Havana’ya gitmek istiyoruz araştırmalarım sonucu nationel otelde kalmayı düşündüm ama size danışmadanda karar vermek istemedim. Bebeğimşzle bebek arabasıyla kolay gezebileceğimiz bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz bir otel arayışındayız tabii fiyat olarakta uygun olsa süper olur tavsiyelerinizi bekliyorum. Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir