Küba Gezi Rehberi: 4 Şehir, 4 Mutlu Gün

Efendim geldik Küba gezisi serisinin son bölümüne. (Şimdilik tabi) Bu bölümde 4 farklı şehri bir arada vereceğim, çünkü daha önce de belirttiğim gibi Küba turistik yerlerini dolaşmaktan çok, sokaklarında kaybolarak tadına varmanız gereken bir ülke. Dolayısıyla çılgın detaylı bir “Gezilecek Yerler” rehberine ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Yani “Hmm şu kiliseyi de gördük, şu müzeyi de gezdik, Küba bitti.” diyemezsiniz. Her köşesinde, her sokağında, her insanında ayrı bir güzellik dikkatini çeker. Sonra da böyle benim gibi hatırladıkça iç geçirirsiniz.

Küba Gezi Rehberi ne başlamadan önce, Küba ile ilgili, yeme içme, puro meselesi ve sistem üzerine çeşitli detayları da içeren diğer yazılara ulaşmak isterseniz, sizi şöyle alalım. Ben direkt Havana Gezi Rehberi istiyorum diyorsanız şuraya ne biliyorsak yazdık.

IMG_2059
1. Trinidad Gezi Rehberi

Trinidad renkli, çoğunlukla tek katlı olan evleri, dar sokakları ve Küba geneline yayılmış güleryüzlü insan popülasyonu ile hemen ısınacağınız bir şehir. Küçük olduğu için gezmesi oldukça kolay. Şehre gece ulaşacak olursanız, özellikle merkez dışında aydınlatmaların az sayıda olması nedeniyle, burada adamı kıyma yaparlar endişesine kapılabilirsiniz. Lakin merkeze ulaştığınız takdirde yine ortalığın bir film setine döndüğünü ve sokaklarda içki içip dans eden insanlarla dolu olduğunu göreceksiniz. Yaşasın Küba.

Trinidad Havana’dan da farklı bir yer. (Tabi bu Havana ile yaşanan ilk görüşte aşk durumu değiştirmiyor) Küba’ya ilk gidişinizde yaşayacağınız şaşkınlık ile hayranlık arasındaki o duyguya, Trinidad’ı gördüğünüzde yeni karmaşık duyguların da eklenmesi oldukça muhtemel. En basit söylemiyle “başka bir dünya”.

Trinidad’a Ulaşım

Anlattığım şehirler arasında Havana’dan ulaşımı en uzun süren şehri Trinidad. Küba’da güvenilir bir otobüs firması olan Viazul ile, 2014 itibariyle, Havana’dan 25 dolara yaklaşık 6 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz.

Trinidad’da Konaklama

Trinidad’da nerede kalacağım diye düşünüyorsanız, Havana için verdiğim tavsiyenin aynısını verebilirim; aklınıza yatan bir Casa Particular. Yani, daha önce de bahsettiğim gibi oradaki yerlilerin evleri. Merak etmeyin, illegal bir şey değil. Üstelik turistik noktalara ulaştığınızda siz onları bulmadan onlar sizi bulacaktır. Daha detaylı bilgiyi yukarıda linkini verdiğim Küba yazılarının içinde bol bol bulabilirsiniz.

Yok ben elin evinde kalamam diyorsanız, pek tabi Trinidad’da da turistlere yönelik oteller yapılmış. Bunların çoğu şehir merkezinin dışında kalan, tatil köyü tadında oteller ve bence gerçek bir Küba deneyimi yaşamak isteyenler için pek de ideal noktalar değiller.

Cuba_Trinidad
Trinidad Gezilecek Yerler

Plaza Mayor

Plaza Mayor Trinidad’ın özellikle turistik açıdan kalbi. Yani gündüz burayı gezecek, akşam tekrar buradan geçecek, bir şekilde burada bol bol vakit geçireceksiniz. Şehir küçük olduğu için “ben turistik yerlerde takılmam acayip hipster’ım” triplerinizi başka şehre saklayın. Çünkü özellikle akşamları bu bölge inanılmaz hareketli ve eğlenceli oluyor.

Trinity Kilisesi

Plaza Mayor’da bulunan şehrin en büyük kilisesi. Söylenene göre, tamamlanma sürecinde özellikle maddi anlamda sorun yaşandığı için mimari açıdan biraz tuhaf bir halde.  Sonradan tamamlamak ve düzeltmek istemişler, ancak bu sefer de UNESCO’nun listesine girmiş bulunduğu için üzerine oynamalarına izin verilmemiş. Plaza Mayor’a ulaştığınız takdirde görmemeniz mümkün olmadığı için yerini tarif etmeme gerek yok sanırım.

Casa de la Musica Trinidad

Trinidad’da akşam turistlerin de, lokallerin de akın ettiği yer olan Casa de la Musica, Plaza Mayor’un hemen dibinde bulunan merdivenlerin tepesine çıktığınızda karşınızda göreceğiniz, dans eden insanlarla dolu, rom içerikli kokteyllere boğulacağınız, oldukça eğlenceli bir açık hava mekanı denilebilir. Bence bir akşamınızı kesinlikle burada geçirebilirsiniz.

Museo Romantico

Plaza Mayor’da, kilisenin hemen yanında bulunan bu müzenin içinde ne var diye soracak olursanız, “pek de bir şey yok hani” cevabını utanmadan ve sıkılmadan verebilirim. Mobilya ve porselen koleksiyonlarını görebileceğiniz bu müzeye girmedim, pişman değilim, yine olsa yine yaparım. Dolayısıyla beklediğiniz herhangi bir detay var ise verebilmem mümkün değil. Genel olarak tavsiyem, her gördüğünüz müzeye dalmamak.

trinidad küba
La Chancancara

Trinidad’ın en turistik noktalarından biri olsa da, gitmeden dönerseniz tarafımca türlü hakaretlere maruz kalabileceğiniz bu mekanın, mekanla aynı isme sahip içkisi (adını yazması zor diye mekan deyip duruyorum) dünya çapında nam salmış durumda. İçeriğinde bal ve rom dışında ne bulunduğunu tam da anlayamadığım bu içki o kadar güzeldi ki, Trinidad’dan ayrılmadan önce sabahın köründe iki bardak içip, yine de doyamadım. Benim yerime de için.

İpuçları

Denize girmek istiyorsanız, kent merkezinden yaklaşık 9-10 km uzaklıktaki Ancon Plajı’nı tercih edebilirsiniz. Karayipler’e kadar gidip yüzmeden dönmek olmaz. Coco Taxi’ler ile daha uzun sürse de daha eğlenceli ve ucuza geldiğini de ekleyeyim.

Eğer daha az turistik bir noktaya geçmeyecekseniz, Trinidad’daki hediyelik eşyalar Havana’ya kıyasla daha ucuz. Zaten Küba genelinde satılan hediyelik eşyalar birbirinden pek de farklı olmadığı için, hediyelik alışverişinizi buraya iteleyebilirsiniz.

-Henüz Havana’da puro hevesinizi gideremediyseniz, haritanızda “Colon”u bulup, orada bulunan Piro Guinart puro fabrikasına bir göz atabilirsiniz. Küçük, az kişinin çalıştığı ama merkeze yakın olduğu için turistler tarafından keşfedilmiş bir yer.

-Plaza Mayor’daki kilisenin karşısında bulunan kiliseye çıkıp şehri tepeden görebilme şansınız var, ki bu Trinidad gibi içinde yüksek yapı bulundurmayan bir şehirde oldukça zor bir eylem. Kuleye çıkarken işler kapıda pazarlık edilebilecek noktaya gelebiliyor ve daha ucuza çıkabiliyorsunuz. Tuhaf ama gerçek.

Varadero_Cuba_3783
2. Varadero Gezi Rehberi

Küba ile ilgili olumsuz bir şeyler söyleyebilme ihtimaliniz varsa, yerinizde olsam cümlelerimi Varadero için saklarım. Neden derseniz, Varadero, turların ve haliyle turistlerin çılgınca rağbet ettiği, lakin “gerçek Küba” ile uzaktan yakından alakası olmayan bir yer. Turistler için oluşturulmuş, yalnızca Küba’nın gelirine katkı sağladığı için var olan suni bir bölge gibi düşünün. Benim tabirimle “dev bir tatil köyü”.

Pek tabi bu durum, okyanus, kum, güneş üçlüsünün muhteşem olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ancak aktivite bazlı düşündüğünüzde ya da lokal tarzı zaman geçirme isteğini göz önünde bulundurduğunuzda, eğer etrafınıza baktığınızda bir Varadero tabelası görüyorsanız, üzgünüm, yanlış yerdesiniz. Bu kadar kötülemenin üstüne sen niye gittin diye soracak olursanız, denemeden bilemezdim.

Varadero’ya Ulaşım

Viazul ile, Havana’dan 3-3,5 saat arası bir sürede ulaşabilmeniz mümkün. Ücret 10 Dolar.

Varadero’da Konaklama

Varadero’da tercih edebileceğiniz çeşit çeşit otel var. Kusura bakmasınlar ama hepsi de birbirinden çirkin, hepsi de birbirinden samimiyetsiz. Tabi çirkin derken, tatil köyü çirkinliğinde düşünün işte, bir sorun olduğundan dolayı söylemiyorum bunu. (Yemekler biraz sorun olabilir kabul ediyorum)

Bunca hakaretin üstüne illa Varadero’ya gideceğim bana engel olamazsın diyorsanız, Tryp Peninsula’ya tercih edebilirsiniz. En azından plajının ve denizinin muhteşem olduğu gerçeğini reddemeyeceğim. Ayrıca çirkin otel animasyonu izleyip “Ben burada ne yapıyorum” hissine geçiş yaptığınızda beni hatırlarsınız.

calle_62_varadero
Varadero’da Ne Yapılır?

Plajda güneşin altında durmaktan barbuna dönmüş, çirkin Avrupalı turistlerle saatlerce güneşlenebilir, yaşlıları eğlendirmek için binbir türlü saçma eylemde bulunan animatörlerle samimi dakikalar geçirebilir, yemekte Açlık Oyunları’nın yeni filmini çekebilirsiniz mesela.

Ya da, işleri olumsuz yönünden görmeyi bırakıp, hayatında görebileceğiniz en güzel denizlerden birinde yüzdükten sonra, pek de güzel olmasa da, en azından değişik bir ortam olacağı için değerlendirebileceğiniz gece dışarı çıkabilirsiniz. Bunun için en popüler seçenekler yine Casa de la Musica ya da Calle 62. Calle 62, çay bahçesi tadında, pancar renkli turist akınına uğramış, oldukça dandik bir yer olduğu için ne kadar eğlenebilirsiniz tartışılır, ancak Pina Colada’ları harika.

İpuçları

-Her yerde taze taze satılan hindistan cevizinin önce suyunu içip, sonra içini yemeyi unutmayın. Başka yerlerde yiyenler de bilir, tropik iklimde çok daha şahane oluyorlar.

-Araba kiralayıp en azından civarı dolaşabilir, keşifte bulunabilirsiniz. Arabanız bozulursa sorumluluk kabul etmiyorum, olmayan şey değil.

santa clara küba
Santa Clara Gezi Rehberi

Santa Clara, Küba’nın orta yerindeki Villa Clara bölgesinin başkenti. Küba Devrimi’nde “burayı alan Küba’yı alır” derecesinde kritik bir noktada olduğu için, ciddi anlamda önem taşıyor-imiş. Sonra Che Guevara, bu kritik noktayı almayı başarmış ve olaydan saatler sonra Castro birlikleri tüm ülkede zafer ilan etmiş. Dolayısıyla Santa Clara Ernesto Che Guevara’nın şehri olarak biliniyor ve her yerde anısı yaşatılıyor. Sokaklarda, caddelerde, evlerin içinde, restoranlarda, her yerde Che’nin yüzünü, sözlerini, ya da ona dair minnet içeren cümleleri görebilmeniz mümkün. (Gerçi Küba’nın geri kalanı da aynı durumda denilebilir)

Santa Clara’ya Ulaşım

Viazul ile 4 saat gibi bir sürede, 18 Dolar ücret karşılığında ulaşabilirsiniz.

Santa Clara’da Konaklama

Kişisel görüşümü soracak olursanız, Santa Clara bir gününüzü geçirip, konaklamadan başka bir şehre geçiş yapabileceğiniz, öyle günlerinizi geçirmeniz gereken bir nokta değil. Şahsen şehirde konaklamadığım için rastgele bir otel önerisinde bulunmak istemiyorum.

Santa Clara Gezilecek Yerler

Ernesto Che Guevara Anıtı

Şehir ile özdeşleşmiş olan Che’nin mezarı, ve kendisine adanmış olan devasa boyutlardaki anıtı, Santa Clara’da görmeden dönmemeniz gereken en önemli yerlerden biri.  Anıtın hemen yanında girişini görebileceğiniz yerde ise, Bolivya’da Che ile beraber çarpışan “yoldaşlarının” fotoğraflarını da görebileceğiniz anıtmezar mevcut.

Che’nin anıtının hemen önündeki devasa meydan Plaza de la Revolucion Ernesto Guevara’da ise, sol elini havaya kaldırmış fotoğraf çektiren onlarca Türk görebilmeniz oldukça olası. Meydanın büyüklüğü ile ilgili küfür içerikli tanımlamalarda bulunurken dikkatli olun deriz. (Bizim bi’ arkadaş vardı da..)

santa clara küba
Museo Historica de la Revolucion

Anıt mezarın hemen yanında bulunan bu müzede, Che’nin hayatı ve devrimdeki rolüne dair birçok fotoğraf görebilmeniz mümkün. Konuya ilginiz var ise ve Che’nin klasikleşmiş fotoğrafları dışında fotoğraflar görmek istiyorsanız, bence kesinlikle gezmelisiniz.

Pazartesi kapalı.

Monumento a la Tome del Tren Blindado

Calle Independencia’da (evet galiba gerçekten deKüba’da ki tüm sokak ve meydan isimleri, devrim, özgürlük, eşitlik üzerine kurulu) Küba tarihi açısından önem taşıyan ve Batista askerlerinin bir kısmının pusuya düşürüldüğü bir trenin vagonlarını ve içinde çeşitli fotoğraflar ile döneme ait eşyaları görebileceğiniz nokta.

Her gün 18:00’a, Pazar günleri ise 12:00’ye kadar açık.

Eğlencelik

Eğer şehirde konaklamayı düşünüyorsanız, özellikle canlı müzik dinleyebileceğiniz sevimli, lokal yerler mevcut. Museo de Artes Decorativas’ın bahçesinde ya da Casa del Gobernador’da Küba müziği dinleyebilir, birkaç (6-7’yi geçmeden zor) rom içerikli içkiden sonra son derece yeteneksiz bir biçimde, kalas misali dans etmeye çalışabilirsiniz. En azından utanmanız sıkılmanız olmuyor. (Oradakilerin nasıl dans ettiğini gördüğünüzde beni daha iyi anlayacaksınız)

IMG_2539
Cienfuegos Gezi Rehberi

Nasıl Santa Clara Che Guevara’nın şehri ise, benzer sebeplerden ötürü Cienfuegos da Küba’da Camilo’nun şehri olarak biliniyor. Camilo Cienfuegos(evet şehre adını vermenin böylesi), önceki Küba yazılarında da söz ettiğim gibi, buralarda Castro ve Che Guevara kadar tanınmasa da, Küba’da devrimi gerçekleştiren başlıca kahramanlardan biri olarak, o koskoca Devrim Meydanı’nda bile kocaman silüeti ile yerini almış durumda. (Yazar burada demek istiyor ki, araştırmaya, hakkında okumaya değer bir kişilik)

Cienfuegos’a Ulaşım

Havana’dan, Viazul ile, 5 Saate yakın bir sürede, 20 Dolar ücret karşılığında ulaşabilirsiniz.

Ne Yapılır?

Parque Jose Marti, şehrin en önemli noktalarından biri. Civarda katedral, konser salonu ve bir adet katedral görebilmeniz mümkün. Ancak civarda dolandıktan sonra, Reparto Peublo Nuevo’da m bulunan kafelerden birine oturup (tercihen Paletino Kafe)  Cortadito eşliğinde canlı Küba müziği dinlemek ve “Ulan hakkaten Küba’ya geldik galiba” şeklinde mutlulukla karışık şaşkınlık yaşamak en zevklisi.

Cienfiegus
Genel İpuçları

Viazul’u kullanmaktan çekinmeyin. Orada turistler arasında çok yaygın.

-Küba’nın her şehrinde ayrı bir güzellik, ayrı bir mutluluk nedeni bulabilirsiniz, o yüzden vaktiniz ve bütçeniz el verdiğince çok şehir gezin.

-Benim zamanım yetmedi, Santiago de Cuba’ya kadar ulaşabilirseniz, bana ulaşın. Ya da vazgeçtim ulaşmayın, kıskanırım.

22 Comments

 • 3 kere gittiğim Küba’yı yazınızdan tekrar keyifle okudum. Çok güzel anlatmışsınız. Yazdıklarınıza katılıyorum. Ancak size kötü bir haberim var. Santiago De Cuba2ya kadar gittim. Keşke gidebilseydiniz. Orası diğer tüm yerlerden çok çok farklı bir şehir. Gerçek Küba bu diyorsunuz.

  • ah sormayın, o kadar aklımızda kaldı ki oraya gidememiş olmak! umarız ilerleyen günlerde orayı da görme fırsatımız olur 🙂 güzel yorumlarınız için teşekkürler.

 • Plajda güneşin altında durmaktan barbuna dönmüş, çirkin Avrupalı turistlerle saatlerce güneşlenebilir,
  sabah sabah yudumladıgım kahveyi puskurttum yazıyı okurken 🙂
  Kafamda sekillenmeye basladı yavas yavas
  bazı sehirleri gunu birlik havanada konaklarken gidip gelmeyi planlıyorum,mesela varadero ama trinidad ta kalmak gerekiyor gibi geldi yazınızı okuyunca..

 • Üstad diğer yazıları da okudum benzetmeler süper olmuş.
  İki sorum olacak:

  1. Havana’dan Trinidad’a giderken Santa Clara ve Cienfuegos aradan çıkar mı yoksa günbirlik gidip akşam Havana’ya mı dönmek iyi?

  2. Casalarda para bırakmak güvenli midir? Hepsini yanımızda mı taşıyalım? Kiralık kasa gibi bi hizmetleri var mı?

  Teşekkürler.

 • Suan bodrum gumuslukteyim esim ve samimi bir dostumuzla martta gitmeyi planliyoruz..paylasiminiz keyif verdi tek tek not almaktan elim yoruldu bi yandan birami yudumlarken bi yandan hayalime yaklasmis olmanin buyuk keyfini yasiyorum sizedetesekkurlerimi sunmak istedim ordanda bi hayir duasi yolluyacagimi umit ediyorumsevgiler saygilar..

 • Ocak ayında yapacağımız Küba seyahati öncesi gayet güzel oldu bu bilgileri okumak. Emeklerinize sağlık…

  • Havana’dan başlamak en doğrusu, “her yeri” gezme kısmı için bir öneri vermek zor açıkçası, her yer derken neleri kast ettiğinizi bilemiyorum çünkü 🙂

 • Merhaba,
  İki çocuğumuz ile Ocak ayında Küba’ya gidiyoruz. Viazul otobüslerine örneğin bir gün önceden yer bulup, mesela Trinidad’a gitme şansımız olur mu? Otobüslerle 6 saat yolculuk rahat geçiyor mu? Santiago de Cuba’ya uçakla mı yoksa otobüsle mi gittiniz?

  Teşekkürler,

  • Bir gün önceden yer bulunabiliyor duruma ve yoğunluğa göre, öyle garanti bir şey söylemek zor tabii. Yolculuğun rahatlığı da göreceli bir kavram, bizce sıkıntılı değil, ancak çocuklarla nasıl olur bilemiyoruz açıkçası. Santiago de Cuba oldukça uzak, otobüsle gitmek zor, mola vere vere gitmek gerekir.

 • Merhaba, harika yazıyorsunuz. Biz de balayımız için Küba’ya gideceğiz, fakat kendi başınıza otel ayarlayamazsınız efendim oradaki devlet durumları şöyle böyle izin vermez zaten booking.com da da Küba yok gibi tavsiyeler aldık.

  Fakat biz kafamıza göre gidip gezmek istiyoruz. Siz kendiniz mi ayarladınız otellerinizi? En azından Havana için? Ve bunun için bir site var mı önerebileceğiniz?

  Çok çok teşekkürler şimdiden, ellerinize sağlık!

  • Selaaam, çok teşekkür ederiz! 🙂 booking.com üzerinden falan yapılamıyor sanırım hala haklısınız, o yüzden direkt olarak kalmayı seçtiğiniz otelin sitesinden yapabilirsiniz, genelde kendi siteleri oluyor. örneğin melia habana’nın sitesine bi’ göz atabilirsiniz, çok merkezi değil ama en azından güvenilir olduğunu söyleyebilirim ve merkeze servisleri var saat başı. eğer otelde kalacaksanız aynı şekilde nacional’e de bakabilirsiniz, ancak o biraz daha yüksek bütçeli.

   süper bir gezi olsun! sevgiler <3

 • Küba gezimi gerçekleştirirken notlarınızdan faydalandım. Muhteşem bir ülke ve HIZLICA görülmesi gerekiyor. Aralık 2016 itibarıyla Thy’nin direkt Havana uçuşları başladığında uzaklık bahanesi de azalmış olacak 🙂 Emeklerinize sağlık.

 • Biz 5 kişilik bir aile olarak 25 Ocak 2017’de 10 gün için Küba’ya gideceğiz. Önce Trinidad (3 gece) sonra Varadero (2 gece) en sonunda da Habana(5 gece) olarak düşünüyordum. Annem 80 yaşında olmasına rağmen denizde gözlük ve şnorkel ile dalmayı çok sever, bu yüzden de 2 gece Varadero’da kalalım dedik. Ancak eğer Varadero’yu çok tavsiye etmiyorsanız, siz şimdiki tecrübenizle 10 günlük bu geziyi nasıl planlardınız? 1 gün de olsa mercan kayalarının olduğu nerede denize girebiliriz? Tavsiyenizi merakla bekliyorum.
  Şimdiden teşekkürler.

 • merhaba,
  çok samimi yazılar..tebrik ederim.önümüzdeki ay kızımla beraber gideceğiz.diğer gezilerimizde olduğu gibi airbnb kullanmak istiyoruz. ama internetin olmadığını düşünürsek bunu nasıl başarabiliriz?fikir verebilirseniz memnun olrm.
  sevgiler

 • harika bir anlatım ve tanıtım olmuş emeğinize sağlık. 17-27 ocak 2017 tarihlerinde eşimle orada olacağız. aynı tarihlerde orada olacak olanlarlarla havana- trinidad arasında söförlü yada söförsüz arac kiralamayı tavsiye eder misiniz?

 • Merhaba, güzel anlatımınız için teşekkürler. Direkt uçuş kolaylıkları sebebiyle Küba’yı bir başka ülke ile de birleştirmek revaçta. Deniz için gitmeyi saymazsak 3 gece Havana ve 1 gece de Trinidad sizce mantıklı ve yeterli midir? Puro ilgisi olmayan için Pinar del rio vinales olmazsa olmaz mıdır?

 • Merhaba,Harika anlatımınız için çok teşekkürler.Kasım sonu Aralık arasında 12 günlük tatil planlıyorum.Dünyada çok yeri dolaştım ama burayı görmek istediğim yerlerden biriydi.Havana-Varadero ve Trinidad’ı gezmeyi planlıyorum.Havana’da Airbnb aracılığı ile kalmayı düşünüyorum.Tavsiye edermisiniz.Trinidad’a 2 gece ayırdım.Viazul vasıtası ile biletleri şimdiden alacağım.Havana’dan sonra hangi şehre daha önce gitmeliyim sizce Varadero mu-Trinidat mı? Yazınız harika.Başka tavsiyeleriniz varmı.Bu arada yaşım 60 ve yanlız seyhat edeceğim.Güvenli bir ülke olduğuna eminim.Çünki sitelerdeki yorumlarda hiçbir sıkıntı yaşanmadığını görüyorum.Selamlar,seyahat edeceklere şimdiden iyi eğlenceler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir