Roma: Gezilecek Yerler ve Hayatta Kalma Rehberi

“Bi’ yurtdışı gezisi mi planlasak” deyince akıllara gelen ilk 3’ün içinde çok yüksek ihtimalle yer alan şehir, Roma. O yüzden son dönemlerde söz konusu Roma olunca “ya çok turistik ben dayanamıyorum” (sanki kendi turist değil…..) ve “ben ne olursa olsun seviyorum” diyenler şeklinde bir ikiye ayrılma durumu bile ortaya çıktı. Merak etmeyin, hevesini kaçırmayacağız, biz kesinlikle ikinci gruba dahiliz, Roma’yı çok seviyor, öv öv bitiremiyoruz. Ayrıca lokal yerleri keşfetmeyi seviyor olabiliriz ama, neticede ne olursa olsun kendimizin de birer turist olduğunun farkındayız ve insanları Roma’yı görmek istedikleri için suçlayacak değiliz. O yüzden Roma gezisine çıkma kararı aldıysanız hep destek tam destek, arkanızdayız!

Burada size Roma’nın güzelliğini övmemize, methiyeler düzmemize gerek yok diye düşünüyoruz, biliyorsunuz Google diye bir şey çıktı, görseller kısmına girdiniz mi zaten her şey apaçık ortada, burası tartışmaya açık olamayacak bir biçimde güzel. O sebeple biz aşağıda daha çok Roma’ya ilk kez gidecek bir turistik neler yapabileceğine, aslında uzayıp giden kocamaaaan bir liste olan Roma gezilecek yerler listesinin herhangi bir turist grubu tarafından uyarlanabilir haline odaklanacağız. Lafı uzatmayalım, konuya geçelim.

-BAŞLAMADAN GELEN ÖNEMLİ NOT: (ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞU İÇİN BÜYÜK HARFLERLE YAZIYORUZ ÇOK HEYECAN VERİCİ OLDU Dİ Mİ) Bu yazıyı 2017’de gerçekleştirdiğimiz 2. Roma seyahatinin ardından güncelledik.

*Yurt dışında internet kullanımı için bir e-sim uygulaması olan Airalo’yu kullanıyoruz, çünkü operatörlerin internet&konuşma paketi ücretlerinden çok daha makul bir fiyata denk geliyor, bize bol bol sorulduğu için baştan söz etmiş olalım. Ne kadar süre ihtiyaç duyacağınıza göre istediğiniz paketi seçebiliyorsunuz, uygulamaya ve fiyatlara göz atmak için şuraya tık tık. 

Başlamadan gelen bir diğer önemli not: Roma ile ilgili diğer yazılarımıza ve kapsamlı bir İtalya turu yapmak niyetindeyseniz İtalya’da gezilecek yerler ile ilgili diğer içeriklerimize de göz atmak isteyebilirsiniz. Onları da şöyle aşağıya bırakalım:

-Başlamadan başka bir not daha yazarsak şrfsziz: Bizi Instagram’da takip etmiyorsanız büyük ayıp ediyorsunuz. Tam olarak şuradayız.

*Roma Yeme İçme
*Vatikan
*Floransa
*Milano
*Como
*Verona
*İtalyan Kahve Kültürü 
*Alternatif Roma Gezi Rehberi

Başlamayacağız sandınız di mi, korkmayın başlıyoruz.

Roma Gezi Rehberi
Roma’ya Ne Zaman Gitme(me)li?

-İlkbahar/Yaz: Roma’nın konumunu göz önünde bulundurduğunuzda,  ilkbahar ve yaz dönemlerinde gitmenin daha mantıklı olduğunu düşünebilirsiniz. İlkbaharın başları için olumsuz bir şey söyleyemeyeceğimiz gibi, tavsiye bile ediyor olsak da, yaz için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yaz ayları Roma’nın en fazla turist ağırladığı dönem. Özellikle Ağustos ayı İtalyanların resmi yaz tatili olduğu için şehir lokaller tarafından terk edilip, yerine turistlere bırakıyor. Hem fiyat olarak, hem de kalabalık açısından yoğun sezonun allahına maruz kalacağınız bu dönemde, sokakta herhangi bir tarafınıza dönüp rastgele birine “abi bi’ fotoğrafımızı çeker misiniz?” diyebileceğiniz derecede fazla sayıda Türk ile karşılaşabilirsiniz. Tabii beyaz çorap üzeri terlik giyen Amerikalılar ve 30 cmlik objektifleriyle Roma’dan Sivas’taki dayınızın bile fotoğrafını çekebilen Asyalılardan söz etmiyoruz bile… Çek kardeşim çek, çek her yeri de rahatla. Neyse.

Sonbahar/Kış: Sonbaharda özellikle Eylül ve Ekim aylarında hem yaz aylarındaki kalabalık bir tık daha az olduğu hem de hava koşulları gezmeye daha elverişli bir ortam sağladığı için gitmek için en ideal dönem sayılabilir. Kışın ise Roma’nın turistik açıdan en az tercih edilen ve yağmur ihtimalinin en yüksek olduğu dönemi. Fakat bu noktada yararınıza olacak şey otel fiyatlarının daha düşük olması ve şehri (özellikle turistik yerleri) çok daha rahat gezebilecek olmanız. Soğuk ve yağmur beni ilgilendirmez diyorsanız kışı tercih edebilirsiniz. Biz Roma’ya 2. seyahatimizi Aralık ayında gerçekleştirdik ve hava çok soğuk olmasa da (özellikle Berlin’de geçirdiğimiz yüz felcinin ardından sıcak geldi galiba) gezimizin 1-2 günü ortalıkta bir sel olma paniği yaşanıyordu, o derece bir yağmura maruz kaldık. Diğer günler daha şanslıydık ama özetle şunu söyleyebiliriz; Aralık ayında Roma’da düzgün bir hava yakalamak biraz şansınıza kalmış.

Roma Konaklama
Roma’da Ne Giymeli?

Roma’nın hava durumunun Türkiye’nin batı kesiminden çok da büyük bir farkı yok. Yazın oldukça sıcak, kışın ise İstanbul’da ne derece soğuk oluyorsa burada da durum aynı. Dolayısıyla kıyafet seçiminizi de bu yönde yapabilirsiniz. Ara dönemler için ise durum biraz farklı olabiliyor, bu yüzden ilkbahar veya sonbaharda gidecekseniz hem tişört hem kazak alarak iki hava durumu ihtimalini de ne olursa olsun göz önünde bulundurmalısınız. Yani gitmeden internete “roma hava durumu” yazıp, “aa 20 dereceymiş, ben yanıma sadece tişört alayım” diye düşünmeyin çünkü işler bir anda değişebiliyor, her zaman için iki duruma da hazırlıklı olun.

Eğer iyi restoranlara gideyim, Michelin yıldızlı yerlerde yiyeyim diyorsanız yanınıza birkaç şık kıyafet almanız gerekebilir çünkü restoranların bu tip talepleri olabiliyor, aklınızda bulunsun.

Roma İpuçları

Roma Pahalı Mı?

Roma, Paris ve Venedik kadar pahalı olmasa da, her turistik şehir gibi normalin üzerinde bir fiyatlandırmaya sahip. Burada yapacağınız harcamaları en aza indirgemek için şöyle birkaç tavsiyemiz olabilir:

Roma Pass: Bu kartın 48 saat (28 Euro) ve 72 saat (38.50 Euro) geçerli olan 2 farklı seçeneği var ama mantığı diğer şehirlerdeki kartlara kıyasla bir tık farklı işliyor. 48 saatlik kartta yalnızca 1 müzeye, 72 saatlik kartta ise 2 müzeye ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz, dolayısıyla ilk görüşte çok da avantajlı gelmeyebilir. Fakat 2 müze ücretine tekabül ettiği (örneğin Galleria Borghese’nin bileti başlı başına 22 Euro), bu müzelerde sıra atlama opsiyonu sağladığı (bunun Roma’da nasıl bir nimet olduğunu bilemezsiniz) ve kartın geçerli olduğu süre boyunca ücretsiz metro/otobüs ulaşımı dahil olduğu için satın almak aslında hiç de mantıksız değil. Ayrıca ücretsiz giriş yaptıktan sonra diğer bir takım müzelere indirimli bilet de sağlıyor. Bu pass ile ilgili birkaç detayı göz önünde bulundurmak gerekirse:

*Ücretsiz ulaşıma havaalanı dahil değil.
*Pass 3. gün gece 12’de geçerliliğini yitirerek balkabağına dönüşüyor.
*Kolezyum ücretsiz giriş yapabileceğiniz yerlere dahil, dolayısıyla oluşan aşırı kalabalık ve saatler sürebilecek sırayı atlamak için hakkınızı buraya kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
*Online veya turist info’lardan satın alınabiliyor. Havaalanındaki turist information en kolay ulaşabileceğiniz noktalardan.
*Ücretsiz gireceğiniz müzeleri şuraya bakarak çözebilirsiniz.
*İlk iki müze dışında şu müzelere de ücretsiz giriş yapabilirsiniz: Museo della Repubblica Romana e della Memoria Garibaldina, Museo Bilotti a Villa Borghese, Museo Cananica, Museo delle Mura, Museo Napoleonico ve Villa di Massenzio.
*Pass ile daha ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında, en çok rağbet gören müzelerde hem sırayı atlamak hem de indirimli bilet alabilmek için gitmeden önce internetten rezervasyon yapabilirsiniz (bazen de internetten alınca 1-2 euro gibi bir servis ücreti ekleniyor ama sıra atlamak için değeceğini düşünüyoruz). Kolezyum ve Vatikan için önceden almanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Kolezyum için şuradan  Vatikan için buradan rezervasyon yapabilirsiniz, buralarda bilet sıkıntısı yaşarsanız şuraya bakabilir, tüm biletleri tek bir yerden edinebilirsiniz, sadece fiyat kıyaslaması yapmayı ve yorumlara da bakmayı ihmal etmeyin. Vatikan için belli dönemler gece ziyareti yapabilmeniz mümkün, biz bunu tercih ettik çünkü oldukça mistik ve etkileyici bir havası oluyor. “İçeri gireyim de şifreler çözeyim, gizli kapılar bulayım” tribine girebiliyorsunuz, oldukça eğlenceli oluyor.

Bazı müzeler için de (örneğin Galleria Borghese) bileti önceden internetten almak zorundasınız. Bu durum gitmeyi düşündüğünüz başka müzeler için de geçerli olabilir, gitmeden bakmakta fayda var.

Roma bütçesi ile ilgili aklınızda bir fikir oluşması açısından orada yüksek ihtimalle para harcayacağınız birkaç şeyin ortalama fiyatlarını da not aldık, şöyle buyrun. (Bunları da 2. Gezimizi baz alarak oluşturduk, yani güncel)

*Cappuccino: 1,10 – 3,50 Euro (3. dalga kahveciye yakın yerlerde bir tık daha yüksek olabiliyor, ayrıca kahvenizi ayakta içerseniz farklı, oturarak içerseniz farklı bir ücret ödüyorsunuz, aklınızda bulunsun)
*Fırınlarda ayak üstü yiyebileceğiniz Cornetto gibi hamur işleri: 1,50-  2 Euro
*Restoranlarda büyük şişe su: 2, 3 Euro
*Şarap:  Kadeh 4-6 Euro, Şişe 15-50 Euro
*Lokal bir trattoria’da başlangıçlı, makarnalı, şaraplı yemek: 40-60 Euro (2 kişi için)


Roma’da Ulaşım Meselesi

Öncelikle işin Türkiye’den Roma’ya ulaşım kısmını düşünecek olursak bildiğiniz üzere Roma’ya pek çok farklı firmanın uçuşu mevcut. Dönemine göre ise fiyatlar bayağı uçuk noktalara ulaşabiliyor. Promosyon bilet kapmak ya da en azından geziniz için turistik dönemlerin dışında bir tarih seçmek bütçenizi biraz olsun hafifletebilir, bunu da tekrar hatırlatmadan geçmeyelim.

Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Fiumicino Havaalanı’ndan Roma’nın merkezine ulaşmak için birkaç seçenek var:

*Leonardo Express: Bu havaalanından kalkan ve direkt merkezde bulunan Roma Termini İstasyonu’na ulaşan hızlı tren seçeneği. Yarım saatte bir kalkıyor, yolculuk 30 dakika sürüyor ve ücreti 14 Euro.
*Trenle: Bir tık daha uyguna getirmek isterseniz normal tren seçeneğini de kullanabilirsiniz. 15 dakikada bir kalkıyor, yolculuk 1 saate yakın sürüyor, ücreti 8 Euro.
*Taksi ile şehir merkezine ulaşmak için 48 Euro gibi sabit bir ücret söz konusu, özellikle birkaç kişiyseniz tren ile uğraşmamak adına taksi kullanmanız mantıklı olabilir.
*Dolmuş taksi: İkinci seyahatimizde hala var mıydı dikkat etmedik ama Roma’ya ilk gidişimizde fiyat olarak daha uyguna geldiği için dolmuş taksi kullanmıştık. İndiğinizde terminalde bi’ bakınırsınız, sorarsınız varsa taksiden daha mantıklı olabilir.

*Roma İçinde Ulaşım

Roma içinde ulaşım içinse öncelikli olarak kendinizi şuna hazırlamalısınız; evet ayaklarınıza kara sular inene kadar yürüyecekseniz. Roma’dasınız yahu, her döndüğünüz sokakta ayrı bir güzellik, ayrı bir fotoğraf karesi, ilginizi çekecek ayrı bir şey yakalıyorsunuz. Doğruya doğru, bir noktada toplu taşımaya ihtiyaç duyacaksınız, çünkü Roma hiç de küçük bir şehir değil. Özellikle turistik noktaların dışına çıkacaksanız ve Roma’da alternatif yapılacak şeyler arayışına girdiyseniz yürüyerek ulaşamayacağınız noktalar olacak. Bu noktada şayet Roma Pass’i satın almayı düşünmüyorsanız, Roma’da ulaşımı (otobüs, metro, tram, tren) uyguna getirmek için her metro durağının girişinde satın alabileceğiniz birkaç tip bilet var.

*1 günlük bilet: 7 Euro ve 24 saat geçerli olacağını düşünebilirsiniz ama saat kaçta alırsanız alın gece 12’ye kadar kullanabiliyorsunuz.

*3 günlük bilet: 12,50 Euro

*1 haftalık bilet: 18 Euro

Not: Karta adınızı soyadınızı yazmayı unutmayın. Eğer toplu taşımayı çok sık kullanacağınızı düşünmüyorsanız tek seferlik bilet de alabilirsiniz, ücreti 1,50 Euro.

Roma’da Konaklama

Roma’nın turistik yerlere yakın bölgelerinde çılgın turist popülasyonundan dolayı konaklayabileceğiniz yüzlerce otel var. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi özellikle yoğun sezonlarda gereksiz pahalı olabiliyor. Bu noktada bizce en önemli kriter yukarı da bahsettiğimiz “ayağa kara sular” inme durumunu en miminuma indirmek için bir metro durağına yakın konaklamaya özen göstermek. Biz ilk gidişimizde Bernini meydanında bulunan Hotel Alexandrada konakladık. Hem Bernini metrosuna yakınlığından hem de fiyat açısından diğer otellere göre daha uygun olduğu için iyi bir seçim olduğunu düşündük. Ta ki kendi eksenimizde bile dönemediğimiz koğuş gibi bir odada 4 gece konaklayıncaya kadar. Yine de odada çok fazla vakit geçirmeyeceğinizi düşünürseniz çok da kötü bir seçim değildi. Ayrıca çalışanlar da oldukça sempatikti, bir soru sorunca sanki annelerine küfür etmiş gibi bakmak yerine mümkün olduğunca yardım etmeye çalışıyorlardı.

Bu otelde konaklamak istemezseniz ya da yer bulamazsanız Roma’da konaklamak için şehrin en hoş ve şu an gitsek muhtemelen tercih edeceğimiz bölgelerinden biri olan Trastevere’de kalan oteller için şuraya, yok kardeşim ben turistim direkt göbeğinde kalmak istiyorum diyorsanız şuraya göz atabilirsiniz, direkt söz ettiğimiz bölgelerin Booking sayfalarına yönlendirdik, o bölge içinde arama yaparak bütçenize ve zevkinize uyanı seçebilirsiniz.

Bir tık daha bütçe düşürmek isterseniz Monti tarafını da göz atılabilir ama bu bölgede güvenlik anlamında bir seviye daha dikkatli olmakta fayda var. Öyle korku filmi gibi düşünmeyin tabii sadece etrafınızın farkında hareket edin ve uyanık olun, Türkiye’den giden biri için çok bilmediğiniz şeyler değil.

Romada Gezilecek Yerler


Roma’da Gezilecek Yerler 

Genel olarak gezeceğiniz yerlerin biletlerini tek tek sitelerinden girip almakla uğraşmamak, biletlerinizi tek bir yerden kontrol etmek isterseniz şu siteyi kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu sayfadan şehirde katılabileceğiniz rehberli turlara, konser gibi bulunabileceğiniz farklı aktivitelere de göz atabilir ve yine aynı yerden bilet alabilirsiniz. Biz bazen varlığından bile haberdar olmadığımız aktiviteleri buradan bulduğumuz için gezilerimizden önce burada ne var ne yok mutlaka bi’ bakınıyoruz, ayrıca bazı biletleri sonradan iptal etme hakkı da sunduğu için faydalı olabiliyor, sizin de aklınızda bulunsun.

Kolezyum

Geldik O YERE, Roma’ya gidip de görmezseniz büyük bir kalabalık tarafından linç edileceğiniz Kolezyum’a. Yazının bu kısmını çok da uzatmanın alemi yok, koskoca Kolezyum’dan bahsediyoruz! Roma’nın sembolü olarak bilinen bu yapı zamanında gladyatörlerin dövüştüğü, insanların birbirini kestiği dünyalar güzeli bir yermiş……. Çok şükür şimdi gidince kimse kimseyi kesmiyor, sadece çok fazla turist olduğu için birçok ırktan insanla kesişme fırsatı bulabilirsiniz, onun da çok da kötü olduğunu söyleyemeyeceğiz. (kelime oyunlu şahane esprimize maruz kaldığınız için özür dileriz)

*Kolezyum’u en iyi şekilde fotoğraflayıp Instagram’ı görsele boğarak arkadaşlarınızı huzursuz edebileceğiniz 3 noktayı da şöyle bırakalım:

-Parco del Colle Oppio’nun en uç noktası
-Via Nicola Salvi
-Via Degli Annibaldi üzerindeki minik köprü

*Giriş: 12 Euro, bileti şuradan alabilir ya da şuradaki seçeneklere göz atabilirsiniz (ya da Roma pass kullanabilirsiniz)
*Saatler: 8:30-18:00 (Gittiğiniz döneme göre saat aralığı değişebiliyor, kontrol etmekte fayda var)
*Ulaşım: Metroyla Colosseo durağında inin.

Foro Romano

Foro Romano

Kolezyum’un hemen yanında bulunan Foro Romano, antik Roma döneminde bir pazar alanı olan ve günümüzde, kalan önemli binaların ve yapılan sergilendiği bir yer. Ayaklarınıza kara sular inmeli, “yaşlandım mı ulan ben” sorgulamasında bulunmalı, bol yorulmalı bir bölge. Özellikle sıcakta dikkatli olmanızı öneririz.

*Giriş: Kolezyum’a girdiyseniz, orada aldığınız bilet dahilinde. Kolezyum’a girmeseniz de aynı bileti almak durumunda olduğunuz için zaten 12 Euro vermeniz gerekiyor.
*Saatler: 8:30-18:00 (yine saatler döneme göre değişebiliyor)
*Ulaşım:  Colosseo Durağı.

İspanyol Merdivenleri

Piazza di Spagna  ve İspanyol Merdivenleri

Roma’nın en bilinen meydanlarından biri olan Piazza di Spagna’da bulunan bu merdivenler için lokallerden birine “buranın adı neden İspanyol Merdivenleri?” sorusunu sorduğumuzda “çünkü yanında İspanya Konsolosluğu var” cevabını aldığımız bu merdivenleri görüp de neresi olduğunu anlamamanız mümkünatsız. İtalyanlar için bir buluşma noktası olarak kullanılan, turistlerin akın ettiği, merdivenlerinde öğle yemeğini yiyen ya da içkisini içen insanlar görebileceğiniz bu bölge, oldukça sevimli ve görmeye değer. Şarabınızı, biranızı kapıp yığılabilirsiniz. Tabii hiç tanımadığınız insanlarla neredeyse kucak kucağa olmayacağınız bir yer bulursanız.

*Ulaşım: Metroyla Spagna durağında inin.
*İpuçları:

-Trevi Çesmesi buraya 10 dakika yürüme mesafesinde.
-Merdivenlerin tam karşısında alışveriş yapabileceğiniz Via Condotti ve Via del Corso caddeleri var.
-Burada özellikle akşamları gençler yoğunlukta olduğu için, parti davetiyeleri bulabilmeniz ya da akşam nerede hangi etkinlik olduğunu öğrenebilmeniz mümkün. Ayrıca merdivenlerin arkasında gizli partiler dönüyor, bizden söylemesi.
-Merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna meydanı alışveriş için tercih edebileceğiniz bir bölge.

Roma Pantheon
Pantheon İçi

Pantheon

Her görüşümüzde ağzımız bir karış açık şekilde bakakaldığımız heybetli mi heybetli Pantheon, şehirdeki en iyi şekilde korunmuş yapılardan biri olan, Antik Roma döneminden kalma bir tapınak. “Var olmuş tüm tanrılara adanmış” bu tapınağın 100’lü yılların başında yapıldığı biliniyor. (o kadar eski ki, cümleyi kurarken bile adama garip geliyor, 100’lü yıllar nedir ya) Pantheon’a girdiğinizde kafanızı kaldırıp da tavana bakmak istememeniz biraz olasılıksız ama biz yine de belirtmeden geçmeyelim, tepeye baktığınızda bir delik göreceksiniz. Bu “Oculus” olarak bilinen ve kubbeden içeri ışık girmesini sağlayan bir delik. İnsanda merak uyandıran ve çok saçma bir soru olduğundan şüpheleneceğiniz için sormaya çekineceğiniz başka bir şeye de açıklık getirelim, evet yağmur yağınca tapınağın içine giriyor ama tüm su yerde görebileceğiniz küçük deliklere akıyor.

*Giriş: Ücretsiz
*Saatler: Her gün 19:30, Pazar  18:00’e kadar.
*Ulaşım: Novana Meydanı’na yakın olan metro durağında inin.
*İpuçları:
-Buradan Novana’ya geçiş yaparak bir şeyler içebilir, sokak sanatçılarına doyabilir, turistliğin tadını çıkarabilirsiniz.
-Çantanıza, telefonunuza dikkat edin, bu bölge gerçekten oldukça turistik ve Roma’da hırsızlık olayları sık yaşanıyor.

Piazza Navona

Piazza Navona

Orta yerinde Quattro Fiumi Çeşmesi bulunan, ihtişamlı ve her daim kalabalık olan bu meydan, sokak sanatçıları eşliğinde son derece turistik bir ortamda bir şeyler yemek ve içmek için gidebileceğiniz oldukça keyifli bir yer. Turistik olduğu için fiyatlar normalin biraz üstünde, o bir gerçek. (Roma yeme içme rehberimizde turistik olmayan öneriler dolu, onlara dadanın) Hem gün içinde, hem de gece yapacak bir şey bulamadığınızda gidebilirsiniz. Ayrıca biz burada James Dean’e çok benzeyen bir çocuk görmüştük, görürseniz onu da kargoyla bize gönderin. Karşı ödemeli olur, sorun değil.

*Roma Christmas pazarlarıyla çok ünlenmiş bir şehir değil, dolayısıyla özellikle Almanya, Avusturya gibi ülkelerde görebileceğiniz öyle dev Christmas pazarlarını burada görmeyi beklemeyin. Var olan Christmas pazarlarının Roma’daki en bilineni normalde Piazza Novana’da kuruluyor. Normalde diyoruz çünkü biz 2. gezimizi Christmas’a yakın bir zamanda gerçekleştirmiş olsak da belediye ile yaşanan bir sorundan ötürü pazar kurulamamamış.

Fontana di Trevi

Fontana di Trevi

Saçma bir şekilde Türkçe’ye “Aşk Çeşmesi” olarak çevrilen, fakat aslında olayla uzaktan yakından alakası olmayan bu çeşme, üzerinde babalar gibi Poseidon ile, metrelerce uzaktan sesini duyabileceğiniz, akabinde muhteşem görüntüsü karşısında kayıtsız kalamayarak, karşısındaki banklara oturup, çeşme yerine fotoğraf çekmeye çalışan onlarca insanı izleyebileceğiniz bir diğer turistik yer. Birçok romantik komedi filminin hayata tutunmasını sağlayan çeşmeye para atma eylemi artık gelenekselleşmiş bir şey. Bu eyleme herkes ayrı bir anlam yüklemiş, Roma’ya bir daha gelmek isteyen bir daha gelirim düşüncesiyle, aşk isteyen istediği sevgili yapmak için, başka işler peşinde olan ise herhangi başka bir dileğinin gerçekleşmesi için para atıyor. Bunlardan herhangi biri tutuyor mu bilmiyoruz, ama denemekten zarar gelmez. Ek bir bilgi olarak, bu attığınız paralar toplanıp yardım kuruluşlarına dağıtılıyor. Örneğin 2016 yılında çeşmeden toplamda 1.5 milyon dolar değerinde para toplanıp bağışlanmış. Atın yani, hem hevesinizi alırsınız, hem farkında olmadan insanlara yardım etmiş olursunuz, fena mı?

*Ulaşım: Kime sorsanız gösterir kolaylığında.

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo

Roma’daki gezinize başlamak için tercih edebileceğiniz en iyi noktalardan biri olan Popolo’nun tam karşısındaki sokaktan yani Via del Corso’dan girerseniz Trevi Çeşmesi’ne ve Piazza di Spagna’ya, dümdüz yürürseniz Piazza Venezia’ya ulaşabilirsiniz. Bu meydanda Santa Maria del Popolo Kilisesi’ni, dev bir dikilitaşı ve adını bilmediğimiz 2 adet çeşmeyi görebilmeniz mümkündür. (çeşmelerin isimlerini bir türlü hatırlayamadık, affedin)

*Ulaşım: Metroyla Flaminio durağında inin.
*İpuçları: Yeme-içme bölümünde daha detaylı anlatacağımız, Roma’nın en ünlü kafelerinden ikisi bu meydanda bulunuyor.

Villa Borghese

Villa Borghese ve Pincio Tepesi

Villa Borghese, Piazza del Popolo meydana tepeden bakan ve aslında günümüzde Roma’nın en büyük parklarından biri olan büyük bir alan. Öyle gidip sadece çimlerine bayılabileceğiniz sıradan bir parktan söz etmiyoruz ama. Dev bir açık hava müzesi tadında olan ve kapsamında heykeller, bahçeler, anıtlar, göller, bahçeler bulunan bir parktan söz ediyoruz. Bu kadar da değil, aynı zamanda bölgede parkla aynı ismi taşıyan Villa Borghese binasında bulunan, Titian, Rubens, Bernini, Raphael gibi dev isimlerin önemli eserlerini görebileceğiniz, Roma’nın en önemli müzelerinden biri olan Galleria Borghese bulunuyor. Parkın kapsamında bulunan bir başka önemli müze de modern ve çağdaş sanata adanmış Galleria Nazionale d’Arte Moderna müzesi. Bunlar bana yetmez diyorsanız buradan Pincio Tepesi’ne geçebilir, Pincio Bahçeleri’ni gezebilir, şehri tepeden görebileceğiniz çok güzel manzaralar yakalayabilir, günümüz mantığıyla bakacak olursak Instagram’a ekmek çıkarabilirsiniz.

*Galleria Borghese Giriş: 17 Euro
*Saatler: 19:00’a kadar açık. Pazartesi kapalı.

Via Del Corso

Via del Corso

Eğer Roma’nın en turistik bölgesinde dolanıyorsanız nereye giderseniz gidin, sola dönünce sağa dönünce düz gidince bir anda karşınıza çıkabilecek olan bu uzun caddenin bir ucunda Piazza Venezia, bir ucunda ise Piazza del Popolo bulunuyor. Özellikle alışveriş ile ön plana çıkan bu cadde, akşama doğru araç trafiğine kapanarak daha da rahat bir hal alıyor. Avrupa’da İstiklal kadar kalabalık olduğunu görebileceğiniz sayılı caddelerden olan Via del Corso’nun ara sokaklarından turistik birçok mekana ulaşabilmeniz de mümkündür. Alışveriş kısmı için o kadar da heyecanlanmanıza gerek yok, çünkü çoğunlukla Türkiye’de de bulunan mağazalar mevcut.
*Ulaşım: Spagna ya da Flaminio Durağı.

Piazza Venezia

Piazza Venezia

Bu meydan devasa Vittorio Emanuele Anıtı ile biliniyor. Devasa ki ne devasa, bildiğinizi tüm diğer anıtları unutun bizce.İtalyanlar tarafından pek de sevilmeyen bu anıtın önü her daim turist gruplarıyla dolu ve toplu taşıma araçlarının neredeyse 2/3’si buradan geçiyor. Bu civarda aynı zamanda bir müzeye çevrilmiş olan ve Mussolini’nin halka seslendiği konuşmalarını yaptığı balkonun da yer aldığı Palazzo Venezia’yı görebilirsiniz.

*Anıt Giriş: Ücretsiz.
*Saatler: 18:00’e kadar açık.

Vatikan

Vatikan

Vatikan bambaşka bir dünya, hatta ayak bastığınızda bambaşka bir devletin sınırlarına geçtiğiniz, bugüne kadar gidip de etkilenmeyen bir insanın olduğunu sanmadığımız bir yer. Bir iki cümle ile hakkını veremeyeceğimiz, kapsamında gezebileceğiniz birçok önemli yere sahip olan Vatikan için ayrı bir post hazırladık, onu da  şuraya bırakalım. Hadi yine iyisiniz.

Bu arada genel olarak Vatikan’daki müzelere ve Sistine Şapeli gibi yerlere bilet bulmak bayağı zorlu olabiliyor, böyle bir durumda kendi sitesi dışında şuradan da bilet edinebilirsiniz, aklınızda bulunsun.

*Ulaşım: Ottiviano Durağı.

Capitoline Museums

Capitoline Tepesi

Roma’nın 7 tepesinden en yükseği olan bu tepede aynı ada sahip birçok galeriden oluşan Capitoline Museums (Musei Capitolini) adında bir müze kompleksi de bulunuyor. Piazza del Campidoglio meydanında bulunan bu müzenin dünyanın en eski ulusal müzelerinden biri olduğu söyleniyor. Roma’daki en önemli müzelerden biri olarak düşünebileceğiniz müzede Antik Roma dönemine ait önemli eserler kapsayan geniş bir koleksiyon mevcut (bkz: Bernini’nin Medusa heykeli). Ayrıca bu alanın büyük bir kısmı Michelangelo tarafından biçimlendirilmiş.

*Müzeye giriş: 15 Euro
* Saatler: 9:30-19:30
*İpucu: Buraya akşam saatlerine doğru gidip hem gündüz, hem gece manzarasını görmenizi tavsiye ediyoruz. Meydan çok güzel şekilde ışıklandırıldığı için harika görünüyor.

Castel Sant Angelo

Castel sant’ Angelo

Burası Papa’nın evinden, hapishaneye kadar geniş bir yelpazede kullanılmış olan, tarihi 100’lü yıllara dayanan eski bir kale. Hatta illa bizim ülke ilişkilendirecek olursak Cem Sultan da burada hapis yatmış kişiler arasında-imiş. İlginç bir bilgi olarak, kaleyi Vatikan’a bağlayan gizli bir geçitin var olduğu da söyleniyor, bulursanız bize de haber verin. Papa’nın olası bir durumda Vatikan’dan kaçabilmesi için bu geçitin yapıldığı iddia ediliyor, artık uyduruyorlar mi bilemeyiz… Bizim hoşumuza gitti, inanmayı tercih ettik, siz de inanın, güzel oluyor. Günümüzde kaledeki odaları gezebileceğiniz bir müze de mevcut, aynı zamanda Roma’ya tepeden bakan bir teras da var, aklınızda bulunsun.

*Giriş: 10,50 Euro
*Saatler: 09:00-18:00 arası açık, Pazartes kapalı.
*İpuçları: Vatikan bu kalenin yakınlarında bir yerde. (şu gizli geçit olasılığını bir daha değerlendirin)

http://www.dreamstime.com/-image13025715
Santa Maria in Cosmedin Bazilikası

Filmlerden de hatırlayabileceğiniz, ve rivayete göre, yalan söylediğiniz takdirde elinizi koparacağına inanılan, ama şu ana kadar kimsenin zarar görmediği bir heykeli barındıran bu bazilikanın yüzüne bakan yok. Çünkü birçok insan bazilikanın içinde bulunan ve “Bocca della Verita” olarak adlandırılan (ingilizcede Mouth of Truth olarak da geçiyor) bu heykel ile fotoğraf çektirmeye, türlü komiklik ve şakalar yapmaya gidiyor.

*Kiliseye giriş ücretsiz

Campo di Fiorı

Campo dei Fiori

Piazza Novana’ya yakın olan bu meydan, tuhaf bir şekilde onlarca kafe ve bar bulunmasına rağmen, herkesin ayakta takıldığı, gençlerin yediği içtiği, gecesi ayrı gündüzü ayrı bir ortama bürünen eğlenceli bir bölge. Özellikle gece o hareketli ortamını görmek, vakit geçirmek için gidebilirsiniz. Gündüz giderseniz de hediyelik eşyalar, lokal ürünler hatta Roma gezisinde pek ihtiyaç duyacağınızı sanmadığımız domates, biber, patlıcan gibi türlü türlü şey bulabileceğiniz yerel pazarını gezebilirsiniz. Burada aynı zamanda meydanla aynı ismi taşıyan oldukça popüler bir fırın var, onu da Roma yeme içme rehberimize yazdık. Öyle armut piş, ağzıma düş yook, boşuna mı yazıyoruz onca rehberi onu da okuyun…

Trastevere
Trastevere

Trastevere, bizim Roma’daki favori bölgelerimizden. İlk gidişimizde daha az keşfedilmiş bir bölgeydi, şu an artık çok daha fazla insanın uğradığı, bir tık turistik bir bölgeye dönüşmüş durumda. Ama ne olursa olsun, buraya gitmeniz konusunda ısrarcıyız. Trastevere bol bol lokal restoranlar ve barlar bulabileceğiniz, kalabalığa karışıp İstanbul’u anabileceğiniz, “Aa aynı eski Asmalı” muhabbeti çevirebileceğiniz, sevimli dar sokaklarına hayran olunası, bohem bir yer. Burası özellikle yaz aylarında insanların sokaklarda içkilerini içtiği, takıldığı çok daha hareketli ve eğlenceli bir hale bürünüyor.

*Ulaşım: Campo dei Fiori’den Ponte Sisto Köprüsü’ne yürüyün, karşıya geçtiğinizde Trastevere’ye ulaşmış olacaksınız. Ya da taksiye binin işte, uğraşmayın, fiyatlar saçma değil.

Museo Nazionale Romano

Tek müze adı gibi dursa da, aslında Roma’nın farklı bölgelerinde bulunan birkaç müzeyi kapsayan Museo Nazionale Romano, antik Romayla ilgili tarih, arkeolojik ve sanat içerikli eserleri kapsıyor. Crypto Balbi, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo alle Terme ve Baths of Diocletian, müze dahilindeki yerler. Böyle tek cümlede özetlediğimize bakmayın, özellikle Antik Roma dönemine ve tarihi eserlere ilginiz varsa bizce bu noktaların hepsini ayrı ayrı ziyaret etmek isteyeceksiniz.

*Giriş: 3 günlük, müzelerin tamamını kapsayan bilet 12 Euro.
*Daha detaylı bilgi için şuraya tık tık

Roma pizzacıları

*Eğer yeterli vaktiniz varsa ve günübirlik yeni bir yerler görmek isterseniz Pompei & Amalfi & Sorrento turu ya da yine günübirlik Napoli & Pompei turu da seçenekler arasına alınabilir, buralar 1 günde gezilecek yerler mi tartışılır ama hiç görmemekten iyidir diye bakıyorsanız neden olmasın. Tabii ki tura katılmanız da şart değil, kendiniz organize etmekle uğraşmak istemiyorsanız tur kolay bir seçenek ancak elbette kendiniz de çözebilirsiniz.

Roma’da Yeme- İçme Meselesi

Roma, İtalyan mutfağını seviyorsanız (İtalyan mutfağını sevmemek diye bir şey var mı), yeme-içme konusunda EN mutlu olacağınız yer. Belli bir gün sayısını aştıktan sonra “yeter ulan hamur yediğim” noktasına gelebilme ihtimaliniz yüksek olsa da, ilk birkaç gün nerede ne deneyeceğinizi şaşırmış şekilde ortalıkta dolaşıyorsunuz. En iyi Alfredo nerede yenir, en iyi Carbonara nerede yenir, en iyi pizza nerede yenir, tüm geziniz bu sorulara en doğru cevabı bulmakla geçiyor adeta. Allah başka dert vermesin… İnternette küçük çaplı bir araştırma yapsanız karşınıza “şurada yemelisiniz, burada yemezseniz gerzeksiniz” gibi onlarca öneri çıkacaktır. Bu rehberde Roma’ya ilk kez ayak basan turistler olarak (yani yazar burada daha bilinçsizdik diyor) deneyimlediğimiz yerlerle ilgili şöyle birkaç tavsiyede bulunmuştuk.  Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz 2. Roma seyahatimizin ardından yeme içme ile ilgili daha güncel rehberler hazırladık, şöyle buyrunuz:

*Roma Yeme İçme Rehberi
*İtalyan Kahve Kültürü

Cafe Rosati ve Cafe Canova: Piazza Popolo’da bulunan ve şehrin en eskilerinden olan bu iki kafe aynı zamanda Roma’nın en turistik ve en fiyatlı kafeleri olarak değerlendirilebilir. Özellikle Cafe Rosati hakkında şöyle bir yorum getirebiliriz: İlk gezimizde deneyip beğendiğimizi iddia ettiğimiz kahveyi bir kez daha önerilmesi üzerine tekrar denedik ve aslında hiçbir olayı yokmuş. Meğer hayat yalanlarla doluymuş…. “E ne diye bize öneriyorsunuz, bir de utanmadan ilk sıraya koydunuz” diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Ama sanırsak zaten buranın olayı kahvesi değil, Roma’nın pek güzel bir meydanına karşı oturup insanları gözlemlemek ve “ya valla geldik Roma’dayız” dedirten cinsten bir ortamı olması. Böyle deyince yine kanımız ısındı. Yine de Roma’da en iyi kahve için diğer rehberlere gitmenizde fayda var.

İtalyan kahve kültürü (4)

Cafe Greco: Yukarıda söz ettiğimiz Via Condotti -yazıyı dikkatli bir şekilde okuyor musunuz diye sizi test ediyoruz- üzerindeki bu kafe, zamanında Stendhal’ın, Goethe’nin, Andersen’in, Casanova’nın (liste uzun, bunlar aklımızda kalanlar) gidip bir kahve içtiği, vakit geçirdiği kafelerden. Bir zamanlar bu gibi isimlerin gittiği bir yerde bulunmak bizi çok heyecanlandırıyor, sizde de aynı his uyanıyorsa, İtalya’nın bu en ünlü kafelerinden bir diğerine uğrayabilirsiniz.

Pizzarium: Buranın adı konusunda biraz şüphelerimiz var, çünkü pizza yapan her yere mantıklı olarak Pizzarium adını veriyorlar. Bu yüzden doğrusunu bulabilmeniz için direkt verdiğimiz adrese yönelin. Burası Vedat Milor’un de önerdiği, “tava pizzası” yapan, ayakta ya da önündeki banka oturarak pizza yiyebileceğiniz küçücük bir yer. Sürekli olarak taze ve yeni çeşitler geliyor, hızlı bir öğlen yemeği için Vatikan’a gitmeden önce buraya uğrayabilirsiniz. Zaten yukarıda da söz ettiğimiz “gitmezseniz gerzeksiniz” önerileri arasında burayla bol bol karşılaşacağınızı düşünüyoruz, Roma’da yerine getirmeniz gereken turistik görevlerde ilk sıralarda geliyor.

*Ulaşım: via Della Meloria 43, Cipro Durağı’nda inin.
*Pazar kapalı.

Pastifico Roma

Pastificio: Geçtiğimiz yıllarda yediğimiz en lezzetli makarnalarda ilk 3’e girebilecek bu küçük ve lokal mekan da, artık turistler tarafından keşfedilmiş durumda. (artık öyle hissetmiyoruz, çünkü ikinci gezide daha iyilerini bulduk) İspanyol Merdivenleri’nin karşısındaki Via della Croce‘de bulunan ve her gün yalnızca 2 çeşit makarnanın çıktığı bu mekanda oturmaya çalışmak yerine, makarnanızı ve şarabınızı kapıp, İspanyol Merdivenleri’ne bayılın ve “İşte İtalya’dayım” diyeceğiniz anlardan birini yaşayın.

Hostaria del Moro: Trastevere’de, oldukça lokal ve harika yemekleri olan bir yerde yemek isterseniz, sizi şöyle alalım. Dünyalar sempatiği restoran sahibi (tatlımızı bitirmedik diye bizi azarlayıp, akabinde azarladığı için birer shot limoncello ikram eden birini düşünün) daha önce denemediğiniz yemek çeşitleri, etrafınızda İtalyanların gürültülü akşam yemeklerinden gelen konuşma ve çatal bıçak sesleri, mutlu olmanız için gayet yeterli oluyor. Mutlaka uğrayın.

Gelato: Türkiye’de her yerde gördüğümüz “Roma Dondurması” denilen şeyin Roma’daki adı Gelato. Gelatonun en iyi ve orjinalinin nerede yendiğini biliyoruz dersek yalan söylemiş oluruz, çünkü bu konuda her kafadan bir ses çıkıyor. Ama Via Uffuci del Vicario’daki Giolitti‘yi tercih edebilirsiniz, en azından kötü değil.

Limoncello: Kolonyalı limonata tadı alabileceğiniz, şehrin her yerinde satılan, çeşit çeşit şişe biçimi olan bu yerel içki, gördüğünüz gibi bizim pek de favorimiz olmadı.

*Bunun dışında deneyip de sevme ihtimalinizin yüksek olacağı birkaç yer: Felice, L’Orso ve Le Mani in Pasta.

romada gezilecek yerler

Roma ile İlgili Bir Takım İpuçları

*Roma’da motor kiralamak konusunda (öyle her çeşit olmaz, Roma’daysanız Vespa kiralayacaksınız tabii) muhtemelen bol bol öneri alacaksınız. Teori olarak kulağa çok hoş gelse de ve bu sayede Instagram için bol bol renkli duvar/pencere önü Vespa fotoğrafı çıkarabilecek olsanız da, işin gerçeği bizce Roma’da Vespa ile dolaşmak öyle çok da kolay bir mesele değil. Bu noktada şu soruyu düşünerek kiralayıp kiralamayacağınıza karar verebilirsiniz; İstanbul’da motor kullanır mıydınız? Eğer bu soruya cevabınız hayırsa bizce Roma’da da bu işe pek girişmeyin, çünkü İtalya’daki yol koşulları, sürücülerin çılgınlığı İstanbul ile eş seviyede tutulabilir. Eğer cevabınız evet ise sizi çılgınlığınız ve cesaretinizden ötürü tebrik ederek buradan yavaşça uzaklaşıyoruz.

*Bol bol kahve için, bol bol kahve alın değerini Türkiye’ye dönünce anlayacaksınız. Eğer İtalyan kahve kültürünün gerçek yüzüyle tanışmak istiyorsanız kahvenizi nasıl sipariş edeceğinizi, nerede ne zaman içeceğinizi çok iyi bilmeniz gerekiyor. Neyse ki ailenizin blogu OitheBlog bu konuda da imdadınıza yetiştiği için konu hakkında şöyle bir içerik oluşturduk, göz atmayı unutmayın valla kırılırız.

*Kızlar, yerinizde olsak topuklu giymeye çalışmayız, aksi takdirde Roma’dan pek sağlam ayrılabileceğinizi sanmıyoruz, kaldırımlar hiç elverişli değil.

*Roma gezilecek yerler postunu okumak kesmedi, ben abartıp İtalya’da yaşayacağım diyorsanız, kocaman bir çılgınsınız, o zaman da şuradaki röportajımıza bir göz atın.

44 Comments

  • Merhabalar
   Cok guzel bir dille ve ayrintili yazmissiniz gezi yazilarinizi.
   Gecen hafta 11 aylik bebegimizle Barselona ve Romaya gittik her iki yazinizdan da cok faydalandik. Tesekkurler..

 • O kadar Roma’yla ilgili yazı okudum ama hem detaylar içinde kaybolmadan bu derece net veren hem de derli toplu anlatan bir yazıya rastlamamıştım. Çok güzel olmuş emeklerinize sağlık

 • Gerçekten internette yazılmış birçok Roma yazısından daha faydalı buldum. Hayatımızın hatasını yapıp 2 günlük bir gezi ayarladık. Fellik fellik gezilecek güzel yerleri azaltmaya çalışıyorduk. Bunlar arasından seçim yapacağız artık. Teşekkürler.

  • biraz yorucu bir gezi olabilir, ama bizce kendinizi biraz zorlarsanız 2 güne birçok yeri sığdırabilirsiniz 🙂 işinize yaramasına sevindik, müthiş bir gezi olsun!

 • bi ay sonra gideceğim 2,5 günlük roma tatili için blogları okurken en çok sizden faydalandım. Harika açıklayıcı öneriler. Diğer şehirleri de mutlaka okuyacagım. Sevgiler. 🙂

 • romada nereler gezilir diye googlea sorup bu blogla tanismak. Daha fazla aramaya ne gerek var ne gusel yazmislar samimiyetini yakalamak. Elinize saglik

 • 1 hafta sonra gidiyorum Roma’ya.. çok çok güzel bi rehber oldu benim için. Teşekkür ederim.
  Yazı bittiğinde, rüyadan uyanmış gibi oldum 🙂

  • 1 hafta sonra gidiyorsanız rüya daha yeni başlıyor, beğenmenize çok sevindik, müthiş bir gezi olsun! 🙂

 • 3 gündür Roma’dayız, 4 günümüz daha var ayıptır söylemesi 🙂 Buraya gelmeden önce sağdan soldan okuduklarım o kadar dağınıktı ki, ilaç gibi geldi yazınız. Bir kısmını test ettik onayladık şimdi kalan günler için liste çıkardım yazınızdan 🙂
  Ellerinize sağlık.

  • kıskanmakla mutlu olmak arasındaki ince çizgideyiz. hahaha, çok sevindik işinize yaramasına, müthiş bir gezi olsun!

 • Gerçekten çok faydalı bir site olmuş, tebrik ederim. Biz de 3 hafta sonra kısmet olursa eşim ve 11 yaşındaki kızımızla Roma, Floransa ve Venedik turu yapacağız. Benim öğrenmek istediğim şey Roma da çocuklar için de roma pass almak gerekiyor mu? Çocuklar toplu ulaşım araçlarında indirimli mi seyahat etmekte? Müzeler indirimli mi girmekte? Bilgi verebilirseniz Memnun olurum.

 • Merhaba,

  Roma hakkindaki yazinizda hem cok sey ogrendim hem de eglendim 🙂 Tesekkur etmek istedim. Seneye ilkbaharda orada maraton kosacagim. Heyecana bakin, simdiden oturup bir seyler okuyorum 🙂

  • beğenmenize pek sevindik, biz de aynı sizin gibi aylar öncesinden ertesi gün gidecekmişiz gibi baktığımız için sizi anlayabiliyoruz. şimdiden müthiş bir gezi olsun! 🙂

 • Merhaba,

  O kadar avrupa şehri görüp yıllardır ertelediğim Roma ziyaretimi Ekim’de yapıyorum. Ekim ayı için güzel şeyler söylemeniz beni çok mutlu etti zira şüphem vardı acaba yanlış mı yaptım diye 🙂

  Çok güzel bir anlatınız var; açıkcası şimdi gitsem kaybolmadan Roma’da dolaşabilirmişim gibime geliyor 😀 Özellikle şu “underground” partileri çok merak ettim şimdi :))

  Tekrar çok teşekkürler, bütün yazıları çıktı alıp öyle gezeceğim romada 😉

 • 5 Ağustos’ta 7 günlük bir gezi için ailece ,ben eşim ve 6 yaşındaki kızım Roma-Floransa-Venedik’te olacağız.3 günlük Roma bölümünde, yazdığınız yazılardan epeyce faydalanacağımı söyleyebilirim. Emeğinize sağlık. Teşekkürler.

 • Hafta sonu Roma yolcusuyuz, son notları çıkaralım dedik ama siz zaten bizim için çıkarmışsınız. Elinize kolunuza, gezen ayağınıza sağlık ^^
  Havaalanından şehre gidiş public transport olmadığı için Roma Pass geçmiyor değil mi? O kısım için öneriniz var mı?
  Bir de Pizza Tower için ne dersiniz? Nasıl gidilir? Gittiniz mi? Gidelim mi?

 • TARİHİ İLE YAŞAYAN ROMA
  (Augusta Lucilla Palace)Konumu oteller bölgesinde tren terminaline ve metroya yakın, gezilecek mekanlara yakın ve havalimanına kolay ulaşım imkanı sunuyor.
  Küçük oda tercihi yapmıştım. Ancak bu kadar küçük olacağını hiç tahmin etmemiştim. Kapıdan direk yatağa geçiyorsun bavulu oda zor içeri aldık. Bir odanında min. olması gereken bir sınırı olmalı. Ortopedik hareketli yatak vardı.
  Kahvaltısı iyiydi. ilgili ve güleryüzlü otel personeli yardımcı olabilecek donanımdaydı.

  Roma yaşayan tarihi ile turistler için tam bir çekim noktası. Geçmişten gelen yapılarını günümüze kadar çok iyi muhafaza etmişler. Müze ve tarihi yerleri sıra beklemeden gezemiyorsunuz. Tarihin içinde yaşıyorsunuz adeta her bir köşe başı ayrı bir kültür abidesi.

  Bir kent tarihi ile bu kadar mı iyi korunur.
  Roma’yı gördükten sonra tarihini görmezden gelen her köşebaşına gökdelen yapılan ve inşaata dönüşen kentleri görüp üzülmemek elde değil.

  Yemek ise Akdeniz mutfağının tüm güzelliklerini sunuyor. Asla aç kalmıyorsunuz.
  Bir çok yerde pizza yedim. Beklenti Lezzet ise Benim pizza için favorim ayak üstü servisi ile Alice pizza. Diğerlerinde ayrılıyor. Eğer yerini bulabilirseniz ve içerde pizza kalmış ise mutlaka tadın derim. Dondurma’da ise diğerlerinden ayrılan nokta Punto Gelato.
  Ben turistik değil Roma’da yaşayanların gittiği doğal bir restauranta gitmek istiyorum diyorsanız Trattoria Pizzeria Da Giuseppe deneyebilirsiniz.

  Şubat 2016 tarihinde çift olarak konakladı, seyahat etti

 • Güzel yazı, keşke gitmeden önce okusaydım. Fiumicino-roma merkez taksi ile fix 48 Euro. İspanyol merdivenleri tadilatta, gidilmez. Vatikanda da , st. Pietro meydanına geçiş yok. Mayıs 2016

 • güzel yazınız için teşekkürler haikaten çok derleyip toparlayıcı oldu 🙂 bir de şunu sormak istiyorum gidince roma pass almak istiyorum ve gideceiğim müzelerde 1. si tabiki collesum 2.si ise galleria borghes. galeria borghese ziyaretçilerini randevu sistemiyle alan bir müze imiş ve bir hafta önceden alınız diye yazıyor bütün forumlarda acaba orda da collesum gibi ayrı bir roma pass geçişi var mı bir bilginiz var mı? şimdiden teşekkür ederim.

 • Selamlar.

  Gerçekten harika bir rehber olmuş, ellerinize sağlık. Pizzarium diye geçen pizzacının adı Bonci. Gittik, gördük, yedik ve kendimizden geçtik. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

 • Bir başka ülke tecrübemi yine burada paylaşayım dedim. İtalya’nın Roma kenti; Roma İmparatorluk döneminde oldukça görkemliymiş. Antik dönem arkeolojik kalıntılarının beni bu kadar etkileyeceğini tahmin etmiyordum. Kötü yakalandım! Etkilendim! Kolozyumu ve karşısındaki Roma Forumu’nu mutlaka gezin. Kolozyum, Roma Forumu ve Forum içindeki müze Palatino’ya giriş bileti 12 Euro. Yani 12 Euro’yu bastırdığınızda, bu üç yeri aynı anda gezebilecek bileti alıyorsunuz. Lakin benim tavsiyem; her ayın ilk pazar günü Roma’daki müzelere giriş ücretsiz, bunu kullanın, paranızı kaptırmayın fazla. Bir günümü sadece bu üçlünün detaylı gezisi yedi. Ama Forum’daki Antik Dönem binalarının etkileyici yüksekliğine değerdi. Günümüz Roma’sını ise sönük gördüm. İtalyan estetiğini ise göremedim ortalıkta. Roma denilince, beraberinde anılan pek çok güzellik yok artık. Roma’nın bugünkü halinin ayırdına varmamla beraber, aklıma gelen şey şu hadis oldu (Ki bizler bu hadisin yarısını biliriz sadece): “*İki Roma da fetih olunacaktır. -Hangisi önce ya ResulAllah? *Konstantin’in şehri.” Allah, Roma’nın üstün niteliklerini çekip, almış. Boşuna değildir… Roma Şehri sokakları oldukça kirli idi. Roma’nın halkı, yüz ve fizik olarak Türklerin neredeyse aynı. Ee, ne de olsa ikimiz de Roma İmparatorluk halkıydık… Roma sokaklarında oldukça Türk turist var. “İşte İtalyan güzeli” diye yanaşıp, iş attığımız çekici&seksi kızlar Türk çıktı kaç kere yaa. Neyse, tanıştık onlarla da. Fontana di Trevi oldukça fotojenik ama son derece boş bence. İspanyol Merdivenleri de havagazı fakat önündeki gemi şeklindeki çeşme güzel. Pantheon’a mutlaka gidin. Fontana di Trevi’nin yakınında ve giriş ücretsiz. Roma’yı döndürenler, çalışan kesim müslümanlar. Bakkalları Bangladeşliler çalıştırıyor. Zencilerin çoğu müslüman. Oturduğumuz lüks restoranın havalı İtalyan edalı garsonları meğer Arnavut müslümanlarıymış, mutfakta ise Pakistanlı ve Bangladeşli müslümanlar çalışıyordu. Castel Sant’ Angelo’yu gezmek tavsiye edilir. Vatikan’ın ilerisinde. Vatikan’da özel bir ayine denk geldik. Ne kadar fanatik varsa oradaydı. Tam Haçlı Ordusu idi. Papa da konuştu. İtalyanlar genelde iyi idi, sevdim. Vatikan’daki fanatikleri sevemedim. İçlerinde sevgi yoktu ve kafalarında zeka. Sağlam bir düşman için kolay lokmalar. İtalyan kızları sizi sempatik/samimi/iyi bulursa dokunarak konuşuyorlar. Keşfetmemle beraber tüm şeker kızlara sorular sordum, boolca yumuşak dokunuşlara gark oldum. İyi. Roma’da çok sayıda Antik Dönem yapı kalıntısı mevcut, keşfedin ve görebildiğinizi görün, bir fazlası bir fazla kazançtır. Roma’da 6 gün kaldık fakat yetmedi. Çok da pahalı gelmedi bize veya biz zenginiz. İyi restoranlarda lazanya, risotto, spagetti, pizza, panna cotta, tiramisu, roma dondurması yedim lakin İtalya sınırları dahilinde yediğim en lezzetli yemek; THY’nin uçakta verdiği köftelerdi. Ben, Romalılardan daha güzel pizza yapıyorum. Fiumicino Havalimanı’ndan, şehir merkezindeki Termini İstasyonu’na 6 Euro’ya gittik otobüs ile. Dönüşte, Termini İstasyonu’ndan Fiumicino Havalimanı’na gidiş için 4 Euro verdik. Bu otobüsler tavsiye edilir.

 • merhabalar 2 haftasonra gidiyorum Roma’ya. Google layıp en beğendiğim rehber oldu bu yazınız. Çok teşekkür ederim

 • Merhabalar
  Gelecek hafta Roma Ya gideceğim.Bilgileriniz çok güzel.Ancak Pompei nasıl gidebilirim bu konuda yardımınıza ihtiyacım var

 • Mayısta gideceğiz, çok açıklayıcı ve faydalı olmuş. Emeğinize sağlıkkk. Teşekkürleeeeer 🙂

 • “*1 günlük bilet: 7 Euro ve 24 saat geçerli olacağını düşünebilirsiniz ama saat kaçta alırsanız alın gece 12’ye kadar kullanabiliyorsunuz.”

  Kesin bilgi; 1 günlük bilet (Roma 24h) ilk defa binip bileti onaylandırtaktan sonra 24 saat geçerli.

  Bu arada Roma yazılarınızdan çok yararlandım, 3 gün kaldım. Alternatif önerilerin bir kısmını denedim, yorumlarımı o yazının altına ekleyeceğim.

 • çok güzel olmuş,artık bir yere gideceğim zaman sadece sizin yazılarınıza bakıyorum,ellerinize sağlık. Ancakkkk, Oitheblog,Ya keşke biriniz artık çocuk doğursada 🙂 gezi rehberlerinizde ayrıca çocuk aktivitelerinin bulunduğu bir kısım olsa 🙁

 • Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yaklaşık bir ay sonra iki kişi olarak Romaya gideceğiz ve kalış süremiz 4 gün olacak. En fazla yeri gezerken yürüme mesafemizi kısaltacak bir bölgede otel seçmek istiyoruz. Neresini tavsiye edersiniz?
  Gerçi şu ana kadar okuduklarım ilaç gibi geldi 🙂 , gezginlerin hayatını kolaylaştıran yazılarınızın devamını dilerim

 • 13 Nisan’da eşimle Roma’ya gidiyoruz. 4 gün kalacağız. Ben de bloğunuzu yeni keşfettim ve çok işlevsel buldum. Elinize sağlık, teşekkürler.
  Gezecek çok yer var gerçekten.

  Not: Nisan ‘da üşür müyüz acaba diye düşünüyorum. Ne götüreceğim konusunda oldukça kararsız kaldım da . Belki birkaç detay verebilirsiniz, teşekkürler şimdiden:)

 • Amsterdam ve Paris yazılarınızı hatmetmiştim desem yeridir gitmeden önce. O kadar rahat ve keyifli geçti ki sayenizde. Bu cuma da Roma’ya uçuyorum ve yazdıklarınız sayesinde kısa da olsa sürem süper geçeceğine eminim bu gezimin de. Siz de boll boll gezin, biz de sayenizde gezelimm 🙂

 • Galleria Borghese artık Roma Pass ile ücretsiz giriş sağlamıyor maalesef. İlgili resmi web sitelerinde durum açıklanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir