Yeni Başlayanlar İçin Barselona: Gezilecek Yerler ve İpuçları

barcelonaBarselona deyince akıllara onlarca şey gelebilir. Eğlence, güzelliğine hayran kalacağınız daracık sokaklar, Picasso, Messi, Gaudi, Joan Miro şeklinde ilerleyen uzun bir liste yapabilirsiniz. Ancak geçen haftalarda şehre gerçekleştirdiğim bir başka ziyaretimden sonra, Barselona’nın aklıma “kazımayı” başardığı en dikkat çekici nokta, ekonomik krizin bir ülkeyi/şehri, ne denli etkileyebildiği. Hayatımda ilk defa bu kadar somut bir örneğiyle karşı karşıya kaldığım bu durum, sanırım Barselona’nın gözümdeki tüm imajını, kalıcı olarak değiştirdi. Evet sokaklarında kaybolmak muhteşem, evet hayran kalacağınız onlarca yer görebilirsiniz, evet yazın sokaklarda çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz ancak sokaktaki evsizleri, dilencileri ve zorluk çektiğini kolaylıkla anlayabileceğiniz yüzlerce insanı görünce, olaya bakışınız biraz daha değişiyor. Bu durum benim şehirdeki son günümde soyulmama kadar ilerleyen, sinir bozucu bir hal alsa da, döndüğümde kendimi paramı çaldırmış olmama değil, insanların durumuna üzülürken bulmamla sonuçlandı.

Barselona’da tanıştığım 6 dil bilen, güzel sanatlar mezunu ancak işsiz olan arkadaşa “what the fuck is going on” diye sorduğumuzda, içinde bulundukları durumu şöyle anlattı: “Öncelikle şunu vurgulamakta fayda var, biz İspanyol değiliz, Katalanız. Dünyanın bizi İspanyol olarak tanımasından da oldukça rahatsızız. Fakat yanlış anlamayın, derdimiz İspanyol insanıyla değil, İspanyol hükümetiyle. Çünkü onlara en çok katkıyı sağlayan biz olmamıza rağmen, en az geri dönüşü alan biziz. İnsanlar yokluk içinde yaşıyor ve bana kalırsa İspanya’dan ayrılmamız dışında bu işin bir çözümü yok”.

Uzun süredir İspanyollar ve Katalanlar arasındaki sorunun ne olduğunu çözmeye(çözmek derken diplomatik görüşmeler yapmıyorum tabi, algılamak anlamında) çalışmakla uğraşan benim için bunları duymak oldukça ilginçti. Zaten gittiğiniz takdirde siz de tüm bu durumu oldukça garipseyecek ve fark edeceksiniz. Çünkü Starbucks’tan, oranın en ünlü restoranlarına ya da caddelerine kadar her yerde, “Dikkatli olun, hırsızlık bölgesi” gibi uyarılar göreceksiniz. Dışarıda bir masada oturduğunuzda 1 saat içinde en az 3 dilenci yanınıza gelecek ve konuştuğunuz insanlar sizi sürekli olarak “çantanıza, telefonunuza dikkat edin” şeklinde uyararak paranoyağa çevirecekler.

Evet, sizi bu konuda yeterince korkuttuğuma göre, şimdi işin güzel kısmına geçiş yapabiliriz. Bunlar hep iyiliğiniz için. Yaşasın dünya barışı. Karşınızda, Barselona Gezi Rehberimiz!

BARCELONABarselona’ya Ne Zaman Gidilir?

Barselona’nın havası suyu bize benziyor. Dolayısıyla eğer konumuz üşümemek, insancıl koşullarda, sokaklarda kaybola kaybola, kendini toplu taşımaya kapatmadan gezmekse, bunu gerçekleştirebileceğiniz ayları, Türkiye’nin batı kesiminin hava koşullarını göz önünde bulundurarak belirleyebilirsiniz. Yine de konuyla ilgili detayın dibine vuracak olursak;

İlkbahar/Sonbahar: Barselona’ya bahar dönemlerinde gidecek olmanın çeşitli avantaj ve dezavantajları var. Eğer denize girmek, güneşlenmek yerine kültürel ağırlıklı, şehri tanımaya yönelik bir gezi hedefiniz var ise, bence gidebileceğiniz en ideal zamanlar bunlar. Öte yandan olur da Eylül ayına denk getirirseniz, hem denize girme hem biraz daha insancıl bir sıcaklıkta dolaşma şansını bile yakalayabilirsiniz. Mayıs için deniz ihtimali biraz düşük olabiliyor genelde, en azından Eylül’deki sıcaklığı yakalayabileceğinizi sanmıyorum.

Yaz: Yazın Barselona’ya gitmek= Deniz, plaj, kum üçlüsü artı sabaha kadar şehrin çeşitli bölgelerinde eğlence. Tabi ki turistik gezilerde de bulunabilirsiniz ancak bunu 28-30 derece sularındaki bir sıcaklıkta gerçekleştirmeniz gerekeceği için bunalma ihtimaliniz yüksek. Öte yandan, yazın turist akını gerçekleşen bir şehir olduğu için, lokallerden çok turistlerle vakit geçirme ihtimalinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

Kış: Kışın Barselona’ya gitmek, turist sayısının minimum olduğu, 12-15 derecelerde, yağmur ihtimaline de hazırlıklı olduğunuz takdirde, donmadan atlatabileceğiniz bir tatil demek. Aynı zamanda Sagrada Familia gibi çok çok turistik olan noktalardaki 1-2 saati bulan sıraları da göz önünde bulundurduğunuzda, bunlara minimum seviyede maruz kalacağınızı bilmek de mutlu edici oluyor. Örneğin ben son seyahatimi Ocak ayında gerçekleştirdim ve çok nadir üşüdüğümü hissettiğim bir tatil gerçekleştirdim. Bana kalırsa kışın gitmenin kötü yanı, hava koşullarından çok, Barselona’nın günlük güneşlik dönemlerindeki pek eğlenceli gece hayatını ve aktif günlerini kaçıracak olmak. Yine de kışın ziyaret etmek için kötü bir seçim olduğunu söyleyemeyeceğim.

Barselona’da Ne Giyilir?

Barselona’da ne giyeceğiniz, tabi ki şehre hangi dönemde gittiğiniz ile doğrudan bağlantılı. Şehrin metro sistemi gayet gelişmiş, dolayısıyla tercihinize göre öyle ayaklarınız kopana kadar yürümek durumunda kalmıyorsunuz. (ki bence şehrin en güzel yanı olan dar ve sevimli sokaklarını görmek için en doğrusu ayakları feda etmek) Ne giymeli başlığının altında neden bunları anlatıyorsun diyecek olursanız, hedefim konuyu ayakkabı seçimine bağlamak. Eğer çok yürümeyi hedefliyorsanız, yanınıza mutlaka yürürken rahat edebileceğiniz bir şeyler alın.

Kışın gidiyorsanız ani yağmurlara hazırlıklı olmalısınız. Ancak merak etmeyin, yukarıda da belirttiğim gibi öyle donacağınız bir durum yok. Hatta Avrupa’da kışın gidebileceğiniz en ılık yerlerden biri olduğu için, ortalama bir mont/kaban vs. almanız yeterli.

Yaz için ise dayayın şortları, tişörtleri, bikinileri. Ay lav yaz tatili bavulu hazırlamak.

Barcelona Metro Map
Barselona Bütçesi ve Barselona’da Ulaşım

Yukarıda yazdığım onca şeyi okumadan direkt bütçeye odaklanan sinsi okurlarımız, sizi kınıyorum ve size laflar hazırladım. Boşuna mı yazıyoruz o kadar yazıyı okusanıza. Neyse, tamam. Barselona pahalı bir şehir mi diye merak ediyorsanız, bu konuyla ilgili net bir şey söylemek zor. Çünkü hangi dönemde gittiğinize ve nerelerde vakit geçirdiğinize göre değişiyor. Turistik yerlerin “ucuz” olduğunu söylemek pek de mümkün değil. Aşağıda gezebileceğiniz turistik yerlerin giriş ücretlerinden söz edeceğim. Ancak genel olarak bakıldığında, ne Berlin kadar ucuz ne de Paris/Londra kadar pahalı diyebileceğim bir şehir Barselona. “Deli misin sen Barselona çok pahalı” diyenler olacaktır eminim, fakat bana kalırsa bu, şehrin hangi bölgesinde vakit geçirdiğinizle alakalı. Gidip La Rambla’nın ortasındaki dandik ama turistik yer kaptığı için her daim dolu olan kafelerde bira içerseniz, 1 bira için 10 Euro da verebilirsiniz, lokal bir yerde oturup 1,5 Euro’ya bira da içebilirsiniz. Orada bulunduğum süreçte aldığım notlara göre birkaç fiyat ortalaması verecek olursam;

Bira: 3-6 Euro arası

Ortalama bir yemek: 10-20 Euro Arası

Adet tapas fiyatı: 2-4 Euro

1 kadeh şarap: 3-4 Euro

Barselona’da size çeşitli müze ve restoranlarda indirim sağlayacak, ulaşımın da içine dahil olduğu Barcelona Card işinize yarayabilir. Bu şekilde, the Museo Nacional d’Art de Catalunya, Fundacio Joan Miro, Museo d’Art Contemporani gibi Barselona’nın ünlü müzelerine, ücretsiz girme ve en önemlisi, kapıda oluşan sıraları atlama şansınız olabilir. Bunun dışında kart, Camp Nou, Casa Batllo, Gaudi Müzesi, Erotik Müze gibi yerlere de indirim sağlıyor. Kişisel görüşümü soracak olursanız, bu kartı gezeceğiniz yerleri göz önünde bulundurarak almalısınız, aksi takdirde pek de işe yarar olduğu söylenemez. Çünkü her yere bedava giriş sağlamıyor. Çoğunlukla indirim özelliği ön planda. Bunun için şurada bulunan listeye bir göz atın.

Barcelona Card için fiyatlar(fiyatlar internet üzerinden aldığınızda ödeyecekleriniz, yani %10 indirimli halleri) :

3 Günlük Kart: 40 Euro

4 Günlük Kart: 49,50 Euro

5 Günlük Kart: 54 Euro

-Barselona Card’ı havaalanındaki T1/T2 Terminallerinden ya da şehrin merkezi noktalarından biri olan (yazar burada demek istiyor ki, buraya mutlaka yolunuz düşecek)  Placa Catalunya’dan temin edebilmeniz mümkün.

-Kartınız ile bir adet metro haritanızı almayı unutmayın. (Sanki çok özel bir şeymişçesine sevindireyim dedim)

-Ben sadece ulaşım için kart istiyorum diyorsanız, o da var elimde, onu vereyim abime. Bunların teslimini de yukarıda bahsettiğim Tourist Info’lardan alabilirsiniz. Ayrıca birçok yerin aksine, burada kartın içine havaalanı ulaşım hattı da dahil. Öyle uzağa gidiyorsunuz diye insafsızlık yapmıyor canlarım.

2 Günlük Ulaşım Kartı: 12 Euro

3 Günlük Ulaşım Kartı: 18 Euro

4 Günlük Ulaşım Kartı: 22 Euro

5 Günlük Ulaşım Kartı: 27 Euro

-Ben bu işlere girişmeyeceğim diyorsanız, tek kullanımlık metro bileti 2,15 Euro, 10 kullanımlık bilet ise 10,30.

Ulaşım için Barselona’daki diğer iki alternatifiniz tabi ki scooter ve bisiklet. Zaten şehrin her yerinde öbek öbek bisiklet ve scooter ile karşılaşacak, bol bol özenecek, “Türkiye’ye gidince şunlardan alalım abi” muhabbetine girip akabinde ülkemizde bu iki aracın birer “ulaşım aracı” olarak kabul edilmediğini fark ederek vazgeçivereceksiniz. Ama oradayken vazgeçmeyin, bisiklet ve scooter kiralamak için şehirde birçok alternatif bulabilirsiniz. Bunlardan en “official” olanı için şuraya bir göz atın.

OTEL
Barselona’da Konaklama

Barselona ulaşım açısından oldukça fazla seçeneğinizin olduğu bir şehir olduğundan, kaldığınız yer uzak olsa bile merkezi noktalara ulaşmakta güçlük çekmeyeceksiniz. Bu şekilde fiyat olarak daha ekonomik yerlerde kalmanız da mümkün olur. Ancak yine de sürekli bir yerlere ulaşmaya vakit ayırmak istemiyorsanız ya bir hostel tercih edebilir, ya da bütçenizi biraz daha çıkarıp merkezi otellerden birinde kalabilirsiniz.

Merkezi yerde kalacağım diye La Rambla’da kalmanıza gerek yok. Çünkü caddenin üzerindeki oteller genellikle, sırf o caddenin üzerinde oldukları için gereksiz pahalı oluyorlar. Bunun yerine çok yakınında bulunan Plaça de Catalunya ya da Portal de l’Angel bölgelerini tercih edebilirsiniz. Eğer daha deniz güneş odaklı bir tatil planlıyorsanız, Barceloneta bölgesine yakın bir noktada kalmanız sizin için daha doğru bir tercih olacaktır.

Ben Portal de l’Angel üzerindeki Portal de l’Angel Hotel’de kaldım. (Evet isim konusunda pek yaratıcı değiller) Oldukça memnundum, değerlendirebilirsiniz.

-Bu arada belki fark etmişsinizdir, bir süredir internet alışverişlerinizde harcamanızın bir kısmını nakit olarak geri kazanmanızı sağlayan Artıway ile bir ortaklığımız var. Kendisi özellikle otel (booking.com, hotels.com gibi), uçak, araba kiralama gibi konular için rezervasyon yaparken sık sık kullandığımız bir site. Artıway kapsamında seyahat siteleri dışında N11, Hepsiburada, Nike, Markafoni, Trendyol gibi yüzlerce marka da mevcut, dolayısıyla internet üzerinden sık alışveriş yapıyorsanız Artıway’i bi’ kurcalamak isteyebilirsiniz. Şayet Artıway’e üye olmak isterseniz şu link üzerinden üye olduğunuzda 10tl bonus da bizden, hadi yine iyisiniz.

Barselona Gezi Rehberi
Barselona’da Maç Meselesi

Barselona’ya havası, suyu, mimarisi, müzeleri, gece hayatı şeklinde uzayıp gidebilecek uzuuun bir listedeki sebeplerden ötürü gitme kararı almış olabilirsiniz. Ancak kadın erkek fark etmeksizin buraya ayak basmanızdaki en büyük sebeplerden biri de tabii ki FC Barcelona’nın bir maçını izlemek olabilir. Sonuçta bu iş Arda Turan bizim gururumuz, IRMAĞININ AKIŞINA ÖLÜRÜM TÜRKİYEM’cilik yapmakla bitmiyor, gidip görmek, kendi gözünle izlemek ayrı bir mesele. Hal böyle olunca, maçları bu kadar ilgi gören bir takımın biletini önceden almadan maça gitmeye kalkışmak da çılgınlık olabilir. Bu noktada sizi yabancı sitelerle hiç uğraştırmadan, tamamen güvenilir bir şekilde bilet alabileceğiniz Pop Event’e yönlendirmek isteriz. Böylece hem dil bariyeri olmadan, hem de “kandırılıyor muyuz?” endişesine kapılmadan huzur içinde FC Barcelona maçınızı izleyip instagram’ı fotoğrafa boğabilirsiniz.

4749148877_dbe113d84b_z
Barselona’da Yeme İçme Meselesi

Bu yeme içme konusunda Barselona’nın olayı nedir baştan söyleyeyim; Tapas, Paella ve Sangria. Tapasınızı yiyin, Sangrianızı için dönün. The End.

Şaka bir yana, Barselona’da yemek konusunda zorluk çekme ihtimaliniz yok. İlla ki kafanıza göre yiyecek bir şeyler bulacaksınız. Size kahvaltı yapılacak yerler ve nerede ne yiyebileceğiniz konusunda birkaç tavsiyede bulunayım;

La Boqueria
La Rambla üzerinde yer alan La Boqueria, Barselona’nın en ünlü pazar yeri. İçinde egzotik meyveler, bildiğimiz yurdum meyveleri, çeşit çeşit et ve yemek yiyebileceğiniz yerler bulabilirsiniz. Özellikle ne olduğunu bilmediğiniz acayip acayip meyveleri denemenizi tavsiye ediyorum çünkü çok lezzetliler. Eğer domuz eti seviyorsanız şehirde bulabileceğiniz en lezzetli domuz eti alternatiflerini burada bulabilirsiniz.

-Sabah 08:00-20:00 arası açık. Pazar günleri kapalı.

milk-bar-bisrtoMilk
Barselona’daki favori bölgelerimden biri olan, her sokaktan sevimli kafelerin ve sokak sanatının fışkırdığı Barri Gotic’de bulunan Milk, bana kalırsa Barselona’da kahvaltı için gidebileceğimiz en sevimli mekan. Özellikle “Recovery Brunch” menülerinde bulunan çoğu şeyine kefil olabileceğim mekan, oldukça küçük olduğu için yer bulma problemi yaşayabilirsiniz.

-9:00’dan 16:00 a kadar kahvaltı servisi yapıyorlar. Tabi 4’tekine artık kahvaltı demiyoruz, oha diyoruz.

-Adres: Gignas 21, Barcelona

Teresa Carles
Carrer dels Tallers’e çok yakın bir noktada bulunan bu mekan bir vejetaryen restoranı. Milk’e olan sevgimin yeri bambaşka olsa da, Barselona’da güzel bir kahvaltı yapabileceğiniz ve taze meyve sularının dibine vurabileceğiniz bir başka mekan. Fiyatlar makul, yer olarak merkezi. Şehir turuna başlamadan önce güne başlamak için ideal.

Maka Maka
Port Vell’den plaja doğru yürürken karşınıza çıkabilecek bu küçük ve egzotik mekan tam bir öğrenci yeri. Ancak özellikle kışın gece 12’de bile açık olabileceğine şahit olacağınız sayılı yerlerden olan Maka Maka, asık suratlı şırfıntı garsonuna rağmen, oldukça lezzetli burgerler yapıyor. Akşam alkol aldıktan sonra ıslak hamburger yiyemeyeceğiniz için, yerine burayı tercih edebilirsiniz.

-Özellikle Passion Fruit gibi tatları seviorsanız, mekanla aynı adı sahip içkilerini denemelisiniz.

-Sosyalleşmek için oldukça uygun bir mekan. Birileriyle tanışalım, arkadaş edinelim diyorsanız içeride samimiyetin dibine vurabilirsiniz.

-Bu mekanın oldukça ısrarcı bir delisi var. Sigara veriyorsun yere atıyor, derdini soruyorsun İspanyolca anlatıyor, İspanyolca cevap veriyorsun beğenmiyor. Onun derdini anlamaya çalışmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü hararetli diyaloglarımız sonucunda çıkardığım bir sonuç, arkadaşın hiçbir derdinin de olmadığı. Ama zarar vermiyor, merak etmeyin.

7 portes7 Portes
Barselona sınırları içinde yiyebileceğiniz en iyi Paella’lardan birini yapan 7 Portes, bir şeyler yiyebilmek için kesenin ağzını biraz daha açmanız gereken, ama yağ içinde yüzen pirinç taneleri yerine düzgün bir Paella denemek istiyorsanız buna değecek bir mekan. İçeride piyano eşliğinde, sivri burunlu kibirli garsonlarla yemek yiyecek olsanız da, aslında turistler tarafından da ilgi gören bir mekan olduğu için, spor ayakkabı içine beyaz çorabı çekmiş İngiliz abilerle takılmanız olası. Yani öyle kasılmanız bunalmanız gereken bir mekan değil.

-Sigara içiyorsanız dışı mevcut.

-3,4 kişi paella yiyecekseniz dev bir tavada servis yapıyorlar. Ancak siz nasıl bir 3-4 kişilik ekipsiniz bilemem ama, önünüze “insan olan bunu bitiremez” ebatlarına bir şey gelebiliyor. Önceden insancıl boyutlarda bir şeyler getirmelerini rica etmekte fayda var.

-Mekan, Port bölgesine doğru ilerlediğinizde, Paseo Isabel II adlı bir pasajda yer alıyor. Önünde mütemadiyen taksi bulunduğu için ulaşım kolaylığı da sağlayabilir.

Taller de Tapas
Taller de Tapas, Barselona’da zincir halinde bulunan ve asla gitmemeniz gereken bir yer. Bunu da buraya uyarı amaçlı yazmak istedim. Hem yemekler berbat hem de servis yavaş. Tapas diye gelen şey ise çok yüksek ihtimalle herhangi bir et ürünü üzerine mayonez koyulmuş, annenizin “ben sana onu evde yaparım” diyeceği türden abuk subuk bir şey çıkacak. Üstelik mekanlarından birinde otururken sokaktan geçen biri tarafından masadan paramızın çalınması sonucu kendileri bizi “hesabı hiç ödememiş olmakla” ve “yalan söylemekle” suçlayıp bir kez daha para ödememiz konusunda ısrarcı davrandılar. Biz olayın şaşkınlığıyla kamera kayıtlarına bakmamızı ya da en azından polis çağırmamız gerektiğini söyleyince ise, “polis çağırırsanız parayı ödemediler deriz” şeklinde tehdit edildik. “Banane senin kişisel anından şimdi” demeyin, gerçekten oldukça sinir bozucu durumlar yaşatabiliyorlar. Kesinlikle GİTMEYİN.

-Gidemeyin diye yerini de yazmıyorum. Oh.

Euskal Etxea
Geldik güzel tapasın dibine vurabileceğiniz, tapasın yalnızca ekmek üzerine mayonezden ibaret olmadığını algılayabileceğiniz mekanlardan birine. Favori bölgem olan El Born’da bulunan bu mekan, çeşit çeşit taze hazırlanmış tapas bulabileceğiniz, çoğunun da gayet lezzetli olduğu, öğlen yemeğinizi hızlı geçiştirmek için uğrayabileceğiniz bir mekan. Bar üzerinde bulunan çeşit çeşit tapastan istediklerinizi seçiyorsunuz tabağınıza alıyorsunuz. Tapasların üzerine bulunan kürdanları tabağınızın kenarında bırakıyorsunuz ve kürdan sayısından yola çıkarak size hesabınızı veriyorlar. Sinsi gibi kürdanları saklamaya kalkışanlara kezzap atıyorlarmış. (yapmayın ayıp)

-10:00 ile 00:00 arası açık. 5’ten sonra tapas servisi yerine akşam yemeği havasına geçiliyor.

-1 Tapas= 3 Euro.

el-xampanyetEl Xampanyet
Tapas’ın dibine vurabileceğiniz bir başka mekan ise, Picasso Müzesi’ne çok yakın olan, ve haliyle yine El Born’da bulunan Xampanyet. Genellikle genç kesimin ilgi gösterdiği mekan ve genellikle çok kalabalık oluyor. Çünkü hem fiyatlar uygun, hem de lezzetli.

Yemek konusunda bir takım ipuçları:

-Patatas Bravas denilen şey, aslında çok sıradan olsa da, (patates, yoğurt, sarmısaklı yoğurt sos) çok lezzetli, gelenekçiyseniz deneyebilirsiniz. Her yerde karşınıza çıkacak o yüzden şimdiden açıklamak istedim.

-Karides içerikli tapaslar genellikle çok güzel çıkıyor. Konuya giriş için onları deneyerek başlayabilirsiniz.

-Paella’yı öyle önünüze gelen, rastgele bir yerde yerseniz iğrenç bir şeyle karşılaşabilirsiniz. Bu konuda başarılı olan yerlerde yemelisiniz.

-Tatlı içkilerle bir sorununuz yoksa, benim hayatımın aşkı olan Sangria’yı bol bol için. Hatta içinde kocaman meyve parçalarının yüzdüğü, büyük sürahilerden söyleyin ve topluca için. En kötüsü bile güzel. Kedi canını senin.

-Taller de Tapas’a giderseniz küserim.

Barselona’da Gezilecek Yerler

Şimdiden uyaralım, Barselona gezilecek yerler listemiz uzayıp gider. Gezecek görecek yer çok, üstelik bunları sadece müze, galeri vb. şeyler olarak düşünmemelisiniz. Çünkü şehrin mutlaka görmeniz, hatta resmen bağ kuracağınız birçok bölgesi mevcut. Buyursunlar:

RAMBLALa Rambla
Barselona deyince akıllara gelen ilk yerlerden biri olan, kocaman, turist akınına uğrayan, uzun bir cadde La Rambla. Üzerinde sokak sanatçıları, türlü türlü turistik atraksiyon bileti satan kişiler (ve sakıncalı şeyler satan abiler), bol bol fotoğraf makinalı Asyalı turist, La Boqueria ve Erotik Müze’yi de barındıran cadde, şehrin kalbi denilebilir. Bir tarafı Plaça Catalunya, bir tarafı Port’a, gözden kaçırmanızın mümkün olmadığı Colomb Heykeli’nin bulunduğu noktaya doğru uzanan bu caddenin civarında alışveriş için birçok seçenek ve turist kazıklamalı birçok atraksiyon bulabilirsiniz.

-Cadde üzerinde bulunan balmumu müzesine girmeyin. Gerçekten bitik, tamamen turist kandırma atraksiyonu.

PİCASSOPicasso Museum
Picasso’yu herkes bilir. Bir ressam söyle deseniz aklınıza gelecek ilk 3 kişiden biridir. Ancak Picasso’ya “ay normalde çok güzel çiziyormuş da sonradan buna dönmüş” sığlığında bir yaklaşımın ötesine gidebilmek için bu müzeyi kesinlikle görmelisiniz. Çünkü bu müzede Picasso’nun eserlerine baka baka “aa ne güzel resim” diye dolaşmayacaksınız, Picasso’nun ne yapmaya çalıştığını, derdinin ne olduğunu “mümkün olduğunca” anlamanızı sağlayacak. Benim Avrupa’daki favori müzelerimden.

-Giriş: 11 Euro

-Pazartesi kapalı.

-Saatler: 09:00-19:00

-Müze kapanmadan yarım saat önce bilet gişesi kapanıyor.

miroFundacio Joan Miro
Barselona deyince Gaudi ve Picasso’dan sonra akıllara gelen bir diğer kişi olan Joan Miro’ya ait bu müze, “bu ne lan amipe benziyor, bunu ben de çizerim” yaklaşımlarının ikinci ayağı. Türkiye’deki Miro sergisinin sahte çıkmasından sonra daha bir ilgi gören Miro eserlerini audio guide eşliğinde gezdiğiniz takdirde daha bir anlamlı hale gelebilecek bu müze, biraz dıdısının dıdısında yer alsa da, konuya ilgisi olanlar için dikkat çekici.

-Muntjuic tepesinde bulunan müzeye ulaşmak için Placa Espanya civarındaki bir metro durağına inip füniküleri kullanmanız en doğrusu. Ya da merdivenleri kullanarak çürüyebilirsiniz, karar sizin.

-Pazartesi kapalı.

-10:00-19:00 arası açık.

casamilaPasseig de Gracia
Barselona’nın en ünlü caddelerinden biri olan Passeig de Gracia, Gaudi’nin görünce tanımamanızın mümkün olmadığı iki önemli eseri Casa Batllo ve Casa Mila’yı üzerine bulunduran, pek güzel, pek kalabalık bir cadde. Placa Catalunya’dan başlayıp cehennemin dibine kadar uzanan caddede alışveriş ve yeme içme için bol bol seçeneğiniz mevcut. Turistlerin kutup yıldızı niteliğinde.

-Üzerinde genellikle pahalı kabul edilebilecek mağazalar yer alıyor. Yine de sadece cadde üzerinde dolanmak yerine ara sokaklara dalarak farklı mağazalar bulabilmeniz de mümkün. He onlar ucuz mu, yoo alakası bile yok, hani olur da bir çantaya ne bileyim bir ayakkabıya falan vurulursanız diye söyleyeyim dedim.

-Bu civar konaklamak için de makul bir nokta olabilir.

-Diagonal metro durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Plaça de Calatunya
Burası tüm ulaşım hatlarının birleştiği, havaalanına giden otobüslerin kalktığı, türlü türlü otobüsün geçtiği, çok merkezi bir nokta. Gezilecek yer olmaktan çok, her türlü ulaşımı gerek yürüyerek, gerek toplu taşıma aracılığıyla sağlayabileceğiniz, kaybolduğunuzda metroya atlayıp burada inerek eve gelmiş gibi hissedebileceğiniz bir yer.

-Hard Rock Cafe ilginiz var ise, kendisi tam da burada yer alıyor.

-Buraların ünlü bir “departmant store”u olan eşek gibi bir El Corte Ingles’i meydanın tam ortasında bulabilirsiniz.

-Buranın bir tarafı La Rambla’ya, bir tarafı Passeig de Gracia’ya, bir tarafı portal de l’Angel’e diğer tarafları da artık başka Barselona’da ne kaldıysa oraya uzanıyor. Gerçek bir turist magneti.

el bornEl Born
El Born/Barri Gotic bölgeleri, benim Barselona’yı sevme nedenlerim olabilirler. Sokak sanatı cenneti olması, her köşeden sevimli bir pub ya da cafe fışkırması, bir yerde sakince kitabınızı okurken, bir başka noktada dans edip eğlenebileceğiniz bir yerle karşılaşabilmeniz ve daracık, Ortaçağ havasını kaybetmemiş sokakları ile bağrıma basasım geliyor burayı. Üstelik birçok sevimli butik ve mağaza bulabilmeniz de mümkün. Hafiften bir Cihangir havası da var hani.

-Tapas denemek istiyorsanız onlarca seçenek burada mevcut.

-Alışveriş yapmadan önce bu bölgeyi de mutlaka değerlendirin. Bilindik mağazaların aksine daha eşsiz ve size özgü bir şeyler almak isterseniz, burada birçok butik mevcut.

-Burada bulunan Güney Amerika restoranında akşam bir şeyler atıştırmalısınız, nachos’una kurban.

-Bu civardaki barlarda mutlaka vakit geçirin. Özellikle gençlerin akın ettiği bölge, gece 11’den sonra çok eğlenceli bir hal alıyor. İçinde dantelli masaların bulunduğu ama seviyesizliğin gırla gittiği, 3 metrekare olmasına rağmen herkesin dans ettiği ve eğlenmemenizin imkansız olduğu mekanı bulmayı başarırsanız beni hatırlayın, adını hatırlayamıyorum.

sagrada familiaSagrada Familia
Banklarda, aydınlatmalarda, binalarda ve Barselona’da görebileceğiniz her detayda etkisi olan Gaudi’nin tamamlayamadan aramızdan ayrıldığı, dünyanın en ünlü kiliselerinden biri olan La Sagrada Familia’nın görüntüsü, nedense beni çok korkutuyor. Bu hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir mimariye sahip, devasa, heybetli, fotoğraf karelerine tamamını sığdırmanın imkansız olduğu Instagram düşmanı yapıyı görmeden Barselona’dan dönmek= Linç edilmek. Günümüzde hala tamamlanmamış olan eserin içini görmeyin diyenleri de dinlemeyin, çünkü böyle bir ışıklandırma ve akustiği hayatınız boyunca bir daha görme ihtimaliniz olmayabilir.

-Online bilet alın. Çünkü özellikle yazın MANYAK gibi sıra oluyor. Bakın öyle 20 dakika falan değil. Baya 1 saati 2 saat süren, sıralardan bahsediyorum.

-Audio Guide almadan dolaşmayın. Binada neyin ne olduğunu algıladığınızda her şey daha etkileyici hale geliyor.

-Eğer yükseklik korkunuz ya da dar alanda kısa paslaşmaktan hoşlanmayan bir haliniz varsa tepesine çıkmayın. Bana inme iniyordu. Bir de içindeyken çan çalmaya başlayınca hayat ışığım söndü.

-Metroda durağının adı Sagrada Familia. Tam olarak önünde iniyorsunuz.

-Giriş: 20 Euro. Audio Guide alınca siz ona 3 euro civarı bir şey daha ekleyin. (bahşiş olarak değil, onlar kendiliğinden istiyorlar zaten)

park güellPark Güell
Tabi ki yine uyuşturucu kullandığına neredeyse emin olduğum Gaudi’nin parmağı olan bir başka yerdeyiz, Park Güell. Bol mozaikli, bol renkli, şu ana kadar gördüğünüz parklardan oldukça farklı ve aslında bir yerleşim yeri olarak tasarlanıp sonradan işlerin karıştığı ve Barselona’nın yanına kar kaldığı bu yerde, çekik halklardan fırsat bulabilirseniz, oldukça güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca Gaudi’nin doğa hayranlığını ve bir takım doğa esinlenmelerini, parka karşınıza çıkan figürlerden çözümlemeye çalışırken mantar kullanıp kullanmadığını tartışabilirsiniz. Biz tartıştık, kullanıyor.

-Ulaşım için Vallcarca ya da Lesseps duraklarından birinde inip bir miktar yürümeniz gerekecek.

-Burada Gaudi’nin olduğunu iddia ettikleri saçmasapan bir ev mevcut. Hala aynı saçmalıkta mıdır bilemiyorum ama, bence 1 yatak iki koltuk görmek için para vermeye gerek yok. Çok ciddi söylüyorum içeride sadece bunlar var.

casa-batllo-barcelonaCasa Battlo
“Yetti lan Gaudi” demeyin, çalışın sizin de olur. Gaudi’nin Passeig de Gracia üzerinde bulunan ve varlıklı bir aile için tasarladığı bu binaya bence kesinlikle girmelisiniz. Evet biraz pahalı bulabilirsiniz ancak Gaudi’nin neyi ne düşünerek yaptığını algılamak için ve onu biraz olsun tanıyabilmek için iyi bir fırsat. Dışı güzel, içi güzel, “burada yaşasam nasıl olurdu acaba” muhabbetinin kralı yapılır. (seviyeyi düşürdüm mü sanki biraz)

-Giriş: 21,50 Euro

-Ulaşım: L2, L3 ya da L4 hattını kullanarak Passeig de Gracia’da inin.

-Saatler: 09:00-21:00

-Tepesinden benim çok da hayranı olmadığın bir Barselona manzarası görmek mümkündür.

Casa Mila
Daha fazla Gaudi’den bahsetmeyeceğime söz vererek izninizle son Gaudi’li eser olan Casa Mila’dan bahsetmek istiyorum. Yukarıda söz ettiğim yerleri gördükten sonra “Burayı kesin Gaudi yapmıştır” diyebileceğiniz bir diğer güzel yapı olan Casa Mila, diğer adıyla Le Pedrera, Gaudi’nin hayalgücüne ve yaratıcılığına hayran kalmanız için bir başka sebep. Casa Batllo’ya o kadar para verdim buna da girmeyeyim artık demeyin, derseniz de en azından karşısındaki bir banka oturup uzun uzun inceleyin.

-Giriş: 16,50

-Ulaşım: L2, L3 ya da L4 hattını kullanarak Passeig de Gracia’da inin.

-Saatler: Yazın 09:00- 20:00

Kışın: 09:00-18:30

2013-12-17_ESTADIMKT_VIC_8966.v1392633483Camp Nou Experience
Bence futbolla ilgilenin ya da ilgilenmeyin, Camp Nou Experience, gidip keşfetmenin oldukça zevkli olduğu, size “vay anam vay neler dönmüş serhat ya” dedirtecek bir deneyim. Özellikle erkekler futbol seviyor diye futbola aşıkmış gibi yapıp, Barselona’nın ilk 11’ini ezberlemeye çalışan kızlar için altın niteliğinde bir fırsat. Basın alanlarından, soyunma odalarına, FC Barcelona Müzesi’nden, stadın içindeki çime kadar neye istiyorsanız ulaşabileceğiniz bu deneyim, bence kaçmaz.

 Hatta oldu olacak maça da gitmelisiniz bence, bizim aksimize gol olunca sakince alkışlayan taraftarlarla maç izlemek nasıl oluyormuş görmüş olursunuz.

-Çim koparmaya çalışmayın arkadaşlar bu normal bir davranış değil.

-Giriş: 23 Euro

-Saatler: Genellikle 9:30-19:30, ancak maç olduğu günler maçın 3 saat öncesinden kapanıyor.

-Ulaşım: Line 3 ile Palau Reial ya da Les Corts ‘da inin
Line 5 ile Collblanc ya da Badal’da inin. Sonra biraz yürüyün.

portvellPort Vell
Barselona’nın içinde alışveriş merkez, restoran, IMAX sinema ve türlü türlü yeşil, üzerine bayılmalık çimen barındıran liman bölgesi Port Vell. Kaptırıp yürürseniz Barceloneta bölgesine ulaşırsınız.

-Bisiklete binip deniz kenarında takılmak için ideal bir bölge.

-Eğer merak ediyorsanız Barselona Akvaryum’u burada. Gerçekten bizim Florya’da bulunan akvaryum daha güzel.

-Maremagnum isimli alışveriş merkez burada bulunuyor.

largeBarceloneta
Geldik plajın, barların, yüzmeli, kuma gömülmeli aktivitelerin vuku bulduğu bölgemize. Burası özellikle yazın, inanılmaz canlı ve eğlenceli olabilen bir bölge. Öyle saçma olmayan bir ücret karşılığında şezlong ve şemsiye kiralayabiliyorsunuz. Fakat denizin çok temiz olduğunu söyleyemeyeceğim, bence kontrol etmeden girmeyin.  Biz bu bölgeyi çok iyi biliriz. Fakat bir diğer önerimiz ise, özellikle kışın, gece vakti buralara pek yönelmemeniz. Çünkü yaz kalabalığının aksine, kışın burada in cin beach volley oynuyor. (bu espri fırsatını kaçıramazdım, kusuruma bakmayın)

Los Tarantos
Flamenko’ya olan ilginiz, ya da konuyla ilgili bilginiz nedir bilmiyorum ama, Plaça Reial’de bulunan bu küçük, sevimli ve samimi mekan, bende büyük bir yer etti. Her gün farklı bir dansçının, arkalarınca canlı müzik eşliğinde performansını sergilediği Los Tarantos’a, bir akşam, yarım saat süren gösterilerden birini izlemek için mutlaka uğramalısınız. Biz hayran hayran izlerken bırakın konuşmayı, elimizdeki içkiyi bile içemedik.

-Giriş 10 Euro. İçki dahil değil.

Bir Takım İpuçları

-Eğer Barselona ile ilgili daha güncel ve lokal ipuçları peşindeyseniz, OitheBlog Instagram sayfamızda yeni ipuçları paylaşmaktan geri kalmıyoruz, bekleriz.

-Barselona’nın dili Katalanca. Evet İspanyolcaya benziyor, ancak yine de belirgin farkları da yok değil. İspanya hükümeti ile olan gerginlik nedeniyle de, İspanyolca konuşmaya çalıştığınızda hafiften bir sinirlenme durumu olabiliyor.

-İspanya deyince aklınıza Boğa Güreşleri gelebilir. Ancak bu nefret ettiğim, anlamsız, gerzekçe aktivite çok şükür artık gerçekleştirilmiyor ve bunun için oluşturulmuş arena, artık bir alışveriş merkezi olarak kullanılıyor.

-Olur da yemek yemek, ya da Los Tarantos’a gitmek için Plaça Reial’e yolunuz düşerse, o bölgenin geceleri pek güvenli olmadığını aklınıza bulundurun. Genelde meydanda polis oluyor zaten, ama siz yine de dikkatli olun.

-Yukarıda da söz ettiğim gibi hırsızlık gerçekten çok sık yaşanıyor. Bu genelde her ülkeye giderken dikkatli olmanız açısından söylenebiliyor ama, burada durum başka. Çünkü orada tanıştığım tüm yerliler bile şu an size bulunacağım uyarılarda bulunuyorlar ve aynı özeni kendileri de gösteriyorlar. Telefonunu masada bırakmayın, hesabı garsonun eline vermeden masadan kalkmayın, çantanızı yere koymayın/rastgele bir yere asmayın, hep gözünüzün önünde bulundurun, metroda çantanıza çok dikkat edin.

Museu Nacional d’Art de Catalunya ve Museu d’Art Contemporani de Barcelona’ya gitme fırsatı bulamadığım için bilmeden detaylarını yazmak istemedim, ancak bence vaktiniz varsa değerlendirmelisiniz, benim aklım kaldı.

-Mutlaka Barselona’nın sabaha kadar eğlendiğine dair bir şeyler duymuşsunuzdur. Bunu deneyimlemek istiyorsanız, gece dışarı çıkmak için Cuma ya da Cumartesi’yi tercih etmelisiniz, aksi takdirde kendinizi, bir başınıza bira içerken bulabilirsiniz.

89 Yorum

 • Gerçekten çok içten ve görevini tam yapan bir yazı olmuş. Nisan başında bir aksilik olmazsa gideceğim. O zaman bu yazı rehberimiz olabilir. Teşekkürler.

 • bu guzel bilgiler icin cok tesekkur ederim, daha once italya ile ilgili blog yazilarinizi okumustum cok faydali oldu, yeni dondum. Yakin zamanda da Barcelona planliyorum. Cok Tesekkurler,

 • Daha önce söylediğim üzere gittim ve geldim. Ben Barcelona’nın çok gözde büyütülmüş bir şehir olduğunu düşünüyorum. Hele ki tarih sevenler için Roma, Floransa yanında çok da bir şey sunmuyor. Şehir kalitesi olarak da bir Stockholm asla olamaz.
  Ancak sizlerin burada verdiği tavsiyeler gidecek olanlar için gayet iyi.

 • Yazınızı üşenmeden sıkılmadan okudum. Temmuz’da tekrar gitmeyi planlıyorum. Bundan 6-7 yıl önce bulunmuştum ve açıkçası pek gezemeden döndüm. Sormak istediğim otel olarak Diagonal metro durağına yakın bir yer sizce rahat dolaşmak için uygun mudur ? Yoksa sahile daha yakın bir yerlerde mi kalmak gerekir ?

  • diagonal durağına yakın kalırsanız rahat rahat dolaşırsınız, gezmek istiyorsanız gayet makul bir nokta. 🙂

   • Plaça Catalunya’nın 2 Blok sağında bir otel ayırttım. Diagonal’dan daha mantıklı sanırım. Bu arada cevabınız için de teşekkür ederim 🙂

 • Okuduğum en eğlenceli gezi yazılarından biri :))
  Haftaya gidiyorum.
  Çok yardımı olacağını düşünüyorum.
  Çok tşk :))

 • 25 Temmuz – 30 Temmuz tarihleri arasında oradaydım. Blog’dan otel seçimi konusunda tavsiye aldım ve buradaki bilgilerde yeri geldiğinde yardımcı oldu. Bu nedenle bu güzel blogu kuranlara teşekkür ederim. Ben Petit Palace Barcelona adlı otelde kaldım. Konum olarak Plaça de Catalunya’ya ciddi anlamda yakındı. Bakına bakına yürüme mesafesiyle 20 dk gibi bir sürede meydana gidilebiliyordu. Kendi izlenimlerim ve tavsiyelerim ise eğer ailecek gidecekseniz özellikle hafta sonuna doğru akşamları La Rambla’yı pek beğenemedim. Bunun sebebi yerli halkın aksine biraz it kopuk vardı. Yolda yürürken sürekli çalıştıkları bara müşteri çekmeye çalışan zenciler, ellerinde bira ile seyyar satıcılık yapmaya çalışan tipler. Fakat gündüzleri gerçekten çok güzel ve bir o kadar da nezih. Bunun haricinde hırsızlık vb. durumlara yeltenen herhangi bir tip görmedim. Tabii biz 3 kişiydik ve mümkün olduğunda akşam 11’den sonrayı otelde geçirmeye çalışmıştık. Bunun da etkisi olabilir. Diğer bir önerim ise hediyelik eşya konusunda olacak. Muhtemelen her yerde okumuşsunuzdur fakat yine de belirtmek isterim ki hediyelik eşya işini La Rambla’nın sokaklarındaki satıcılardan halledin. Geneli Hindistan vatandaşı oluyorlar ve siz çaktırmasanız da onlar sizin konuşmanızdan hemen Türk olduğunuzu anlıyor. Benim hediyelik eşya konusunda tavsiyem La Rambla üzerinden sahile doğru yürürken sol tarafta kalan bir dükkan. Bu dükkanın tabelası gri renkte ve beyaz renkte”Souvenir” yazıyor. Biz girdiğimizde etiket üzerinden anında 5 € indirim yaptı. Kendileri gayet sıcakkanlı ve Türkçe’de bir çok kelimeyi de biliyorlar. Yani pazarlık işi biraz daha kolay. Alışveriş konusunda diğer bir önerim, özellikle bayanlar için Bershka, H&M , Zara ve Pull and Bear ciddi anlamda ucuz. Kız arkadaşım 10 €’a H&M’den pantolon falan almışlığı var gözümle şahit oldum yani “Yok aşkım vallahi 10 €’cuk” olarak bildiğimiz ama aslında 30 € olan pantolonlardan değil, gerçekten 10 € 🙂 Alkol konusunda herkesin bahsettiği gibi Sangria’yı deneyin derim. Ben La Rambla’nın başladığı bölgedeki Cafe Zurich’te içtim ve gayet güzeldi. Vodka bardağında içerseniz 4.5 € , bir büyük boyu 7 €. Onun dışında kahvaltı için sandviç ve kahve ortalama 5 € , akşam yemekleri de çok şık olmayan bir yerde ortalama 14-15 €. Tabii bunlar kişi başı ücretler. Ulaşım konusunu ben Barcelona Kart ile hallettim. 4 günlük kartı 45 €’ya satın aldım ve bence mantıklı da yaptım. Deli gibi metro – otobüs kullandım ve o para kendini amorti etti. Kartı internetten alabilirsiniz. Aldıktan sonra size gönderilen elektronik bilet ile Catalunya’daki Barcelona Tourisme bürosuna giderek gerçek kartlarınız alabilirsiniz. Son olarak taksi fiyatları çok uçuk değil. Havaalanından Catalunya’ya 30 €’a götürdü. Yani ortalama kilometre başına 2 € gibi bir fiyat yazıyor. Son olarak ufak bir hatırlatma yapmak isterim. Eğer dışarıda parkta oturup içki içmek istereniz, marketlerde akşam 11’den sonra alkol satışı yasak. Sigara almak isterseniz bazı restoranların içerisinde sigara makinesi var. Paranızı atm mantığı ile verip tuşa basıp alabiliyorsunuz. Ya da “Tabac” dükkanlarından alabilirsiniz fakat bazen bulması çok zor oluyor. La Rambla üzerindeki sokaklarda bolca var. Fakat ben Catalunya’daki alışveriş merkezinin en alt katından aldım. Eğer Marlboro Light içiyorsanız orada onun yerine Camel Soft alın. Çünkü sigaranın tadı üretildiği her ülkeye göre farklı olabiliyor. Marlboro Light=Winston Light, Camel Soft=Marlboro Light. Herkese iyi tatiller!

 • Eğlenceli gazi notlarıydı. Eylülde gidiyorum genel hatları ile fikir sahibi olmam için güzel anektotlar vardı. Havalanından La ramba ya metro mu otobüs ilemi geçicez? Çok teşekkürler

  • La Rambla için 3 Alternatif var. Birisi Metro fakat yolculuğun yorgunluğundan dolayı hiç uğraşmayın derim. İkincisi Aerobus’lar var. Bunlar T1 ve T2 olarak ikiye ayrılıyor. T1 birinci terminalden kalkıyor ve T2 de ikinci terminalden kalkıyor. La Rambla’ya giderken ikisine binsenizde olur fakat dönüşte uçağınız hangi terminalden kalkıyorsa o T hattına binmeniz gerekiyor. Aerobus ile tek yön fiyatı 9 € , Gidiş-Geliş fiyatı 15 € idi. Dönüş biletiniz sanırım 6 gün geçerli. Diğer bir seçenek ise Taksi. Havaalanından La Rambla’ya gidiş 30 € tutuyor. Eğer 2-3 kişi gidecekseniz en mantıklısı bu bence. Hem de çok kısa sürede La Rambla’ya ulaşmış oluyorsunuz.

 • sayenizde süper bir gezi planı yaptığıı düşünüyorum,
  elinize kolunuza saglık ( parmaklarınıza mı desem yoksa:)

  bu arada yorumlara bakarsak eylul de barcelonaya turk akını (bende dahil) var galiba 🙂

 • Pazar gunu yola cıkıyorum ve barselonada olacagım fakat hırsızlık olaylarından etkılenmedım değil yakın cevremde kim gıttıyse hırsızlık gibi olaylarla karsılastılar acaba bende yasarmıyım boyle bı durum we yalnız gıdecegım icin bu kadar cekıimser kaldım

 • Bilgilendirme için çok teşekkürler, keyifli yorumlar için de 🙂 Yarın üç günlüğüne Barselona’ya gidiyorum ve notlarınızın çok işime yarayacağını düşünüyorum

 • Yazım stilinizle verdiğiniz bilgiler birleşince ortaya okuması çok keyifli ve insanda merak uyandıran bir yazı çıkmış, tavsiyeleriniz için teşekkürler,
  elinize sağlık 🙂

 • Şubat ayında gideceğiz hem de çoluk çocuk 🙂
  Gitmeden hep çalışır bir sürü blog okurum.Çocuk söz konusu olunca aylaklık yapamıyorsunuz ,programlı olmak zorundayız .
  Bu sefer gerçekten gerek kalmadı.
  Bu blog tüm sorulamın cevabına sahip.Ellerinize sağlık 🙂

 • internette okuduğum yazılar arasında en bilgilendirici olanı kesinlikle bu yazı. Çok başarılı, sayenizde güzel bir program yaptığımızı düşünüyorum. teşekkürler

 • İspanya’dan ayrılmak için yapılan referanduma, Katalanların %21’i katılmış.
  Çıkan evet oyu ORANI:%11.

 • Yarın yola çıkıyorum. Gitmeden önce baktığım gezi notları arasında en detaylı ve en faydalısının bu olduğunu düşünüyorum. En kapsamlısı kesinlikle. Emeğinize sağlık, çok teşekkürler.

 • Merhaba hocam çok iyi anlatmışsın fakat ben kaç gün kaldiginizi merak ediyorum. Bu yerlerin hepsini gezebilmek için kaç gün yeterlidir acaba? Teşekkürler.

 • Merhaba; internette gezinirken bu sayfayı görmek bana müthiş iyi geldi. 4 bayan gideceğiz turla ama kafamıza göre takılmayı barcelonada yollarda kafamıza göre dolaşmayı düşünüyoruz. Tek derdimiz dürüstçe söylemek gerekirse dil. ingilizce en kolay nasıl çözülür ?? ne yapalım hocam. Emeğinize sağlık kesinlikle rehberimiz olacaksınız.

 • Süper.
  Okurken çok keyif aldım. 10 Haziran’da 2 gün Roma, 1 buçuk gün Floransa, 2 buçuk gün Barselona’ya gidiyoruz. Eşim ve annem ile. Çok işimize yarayacak.
  Eminim. 🙂

 • Madrid’den yeni döndüm, Barselona’ya ise en en en yakın zamanda gitmeyi planladığım için araştırmalara şimdiden başlamıştım ki bu yazı karşıma çıktı, süper olmuş, bayıldım!
  Tüm ipuçları için teşekkürler 🙂

 • Daha önce gideceğimi yazmıştım. Gittik ve geldik, yaklaşık 6 günlük seyahatimde(Roma-Floransa-Barselona) kesinlikle en keyif aldığım, gezerken en hoşlandığım, en güzel şehirdi Barselona. Bu yazdıklarınız ışığında gidebileceğimiz bir çok yere gittik. Çok çok ama çok teşekkür ederiz. Kafamız karışmadan tek tek heryeri bulduk ve çok keyif aldık. Harika şehir, harika ortamlar, harika bir yazı ile süper oldu.
  En keyif aldıklarımız, Catalunya plajında denize girmek, o görkemli caddelerde yürümek, meşhur caddede alışveriş yapmaya çalışmak(Magnet almaya kalkmayın çoook pahalııı. 3.9€ tanesi aman aynaşmayın. Ara sokaklarda 1euro ya aynıları var :)) ) Cam Nou ya girmek, o istişhamı yaşamak ve Gaudi’nin harika eserlerinin yanında olmak müthiş bir histi.

  KESİNLİKLE GİDİN, burdan okuyun gidin ama :))

  • hem yazının işinize yaramasına hem de gezinin güzel geçmesine çok sevindik! 🙂 (magnet konusunda haklısınız, yaşasın ara sokaklardaki hediyelikçiler)

 • 2 aile İspanya ya gitmeyi düşünüyoruz( 4 büyük 4 çocuk(en büyüğü 11 Yaşında en küçük 3 ) ) 6 gün yeterli olur mu. Barcelona da ev mi otel mi öneririrsiniz . Hangi bölge de konaklama öneririrsiniz . Programda olmazsa olmaz lar nelerdir?
  Başka bir Şehre gitmeyi önerirmisiniz ( Endülüs?) gidersek şehirlerarası otobüs veya tren nasıl kullanılır
  Muchas gracias

  • selam!

   sorduğunuz sorulardan ayrı bir blog postu olur aslında 🙂 “ispanya’ya gideceğiz” kısmı çok genel olmuş, dolayısıyla bir öneride bulunamıyorum ama ilk etapta en turistik olanlarını gezmek isterseniz ve 6 gününüz var ise Barcelona-Madrid gezisi yapabilirsiniz. hatta arada barselona’dan madrid’e geçerken zaragoza’ya da uğrayıverirsiniz, güzel bir plan olur. (blogda zaragoza rehberi mevcut)

   -Endülüs harikadır, ancak bu noktada ya endülüs ya barcelona&madrid arasından bir seçim yapmanız gerekir çünkü 6 gün yeterli olmayacaktır, endülüs başka bir dünya. ikisinden de bir parça göreyim derseniz madrid’den günübirlik toledo’ya geçebilirsiniz ama. (madrid yazımıza bakarsanız orada biraz daha detaylı bilgi var)

   -barselona’da konaklama ile ilgili önerilerimiz yazının içinde mevcut aslında, ancak kişisel fikrimizi soracak olursanız biz evde konaklama meselesini daha çok seviyoruz, o tamamen tercih meselesi.

   sevgiler!

 • selamlar, nasıl güzel bir anlatımınız var. su gibi aktı gitti onca yazı.
  yarın gidiyorum barcelona’ya.
  bu yazı çok iyi geldi.
  elinize sağlık.
  teşekkür ederim.

 • Bilmeden muze haftasonuna denk gelen tarihte gidecegim ve bu nedenle en azindan muzelerin 1-2 tanesine ucretsiz girme sansim olacak. Bir de benim gibi 1bucukluk boy ile Avrupa’nin en uzunlarinin oldugu ulkelerde yasayanlariniz varsa sonunda 35-36 numara ayakkabi bulabilecegiz, yehuuuu! Tabi yilin hangi mevsiminde gidersek gidelim kemiklerimizin isinacak olmasi da ayri bir hosluk 🙂

 • Unuttum yazmayi coook gecmis olsun hirsizlik konusunda ve uyarilarin hic cok degil, butun resmi websiteler de bile yankesicilere dikkat seklinde uyarilar var ve maalesef yunanistandan sonra ispanya ve italyanin da durumu icler acisi. Kuzey ulkelerdeki sirketler de “diversity” adi altinda ispanyol ve italyan kadinlari ise alma yarışındalar.

 • Gerçekten , gitmeden gitmiş gibi oldum. Bizim yolculuğumuz Cuma günü başlıyor. Tur ile gideceğiz ama sadece gideceğiz. Kafamıza göre program yapacağız. Molins De Rei bölgesinde kalacağız. Nasıl bir ulaşım planı yapabiliriz ? Şimdiden teşekkürler

 • Dün döndük barselonadan, El Xampanyet adlı mekandan komisyon almanızı öneririm 🙂 Biz dahil biçok türk sizin blogu okuyup soluğu orda almış :))

 • Tesekkurler gerçekten kendi planimi hazirlarken çok isime yaradi.
  Ancak saçma olacak sanirim ama bi sorum olacakti. Ben aralik ayinda esimle gidecegim ve bir tane Barselona Card yeterli oluyor mu, yoksa kisi basi bir tane mi?

 • Yazı müthiş. Şu Ulmon isimli uygulama da harika. Bir aksilik olmazsa 18inde oradayım. Hemen noel öncesi olması da heyecan verici. Tüm gezi programımı tavsiyelerinize göre yaptım. TALLER DE TAPASA SAKIN GİTME diye de kocaman yazdım notlarımın arasına :)))
  Tekrar teşekkürler.

 • Merhaba. Yazı için çok teşekkürler çok yardımcı oldu. Isıc kartın bir faydası oluyor mu acaba müzelerde falan?

  • rica ederiz, işinize yaramasına sevindik! 🙂 kart konusunda hiç bilgimiz yok ya, uydurma bilgi vermek istemeyiz. :/

  • hava açısından soruyorsanız barselona hiçbir zaman öyle kıyamet gibi soğuk olmuyor, hem yaz kadar kalabalık da olmaz, daha rahat gezebilirsiniz. ama eğlence açısından düşünürsek yaz tercih edilir tabii 🙂

 • çok güzel özetlenmiş net bir yazı.. eline sağlık..
  ani bir kararla 2 gün önce biletimizi aldık ve yarın yola çıkıyoruz.. bırakın araştırmayı otel bile bakmadık,bugün ayarlarım diye düşünüyorum 🙂
  bizi en çok düşündüren 1,5 yaşında ki kızımız.. kaldığımız yerin temiz,nezih ve merkezi olması gerek.. gerekli her şeyi blog da yazmışınız ama varsa özgü bir tavsiyeniz,şimdiden teşekkür ederiz.. 😉

  • Merhaba bizde 2017 Mayıs ayında o tarihte 22 aylık olacak oğlumuzla Barcelonaya gideceğiz özellikle çocuğunuz ile yemek olayını nasıl halletiğinizi merak ettim bilgi paylaşırsanız çok sevinirim 🙂

 • 1-4 subat arasi barselonadayiz kismetse.tesekkurler bilgiler icin.midillide agustosta sardalye festivali var bende orayi tavsiye edeyim bari:) midilli de yedigim sardalyeyi hicbiryerde yiyemedim.kalamar ve ahtapot az pismis gibi ama yinede super.birde balik corbasina bayildim ama o kavalada daha iyiydi..sirf sardalye yemek icin midilliye gidilir.ulasim ayvaliktan.

 • Merhabalar,
  Bir gezgin olarak incelediğim bloglar arasında en iyilerinden diyebilirim. Hem yazınızdaki samimiyet hem de eğlenceli tarzı gerçekten çok güzel bir barselona rehberi oluşturmuş. Sizin yazdıklarınız dışında, benim de mekan önerilerim mevcut barselona için, siz de birdahaki gidişiniz için inceleyebilirsiniz; http://gezelimbilelim.com/barselona.html

 • merhaba

  elinize sağlık bu ayrıntılı yazı için. Benim sorum şu bu bahsettiğiniz ulaşım kartlarının herhangi bir limiti var mı yoksa 4 günlük aldım diyelim 4 gün boyunca istediğim kadar kullanabiliyor muyum? şimdiden teşekkür ederim

 • 29 Mayıs- 3 Haziran arasında iki arkadaş Barselona- Madrid gezisi yapacağız. 4 gün Barcelona 2 gün Madrid olarak plan yaptık. Fakat ben gitmişken Cordoba (eski adıyla Kurtuba :)) yı görmek istiyorum. Zaman açısından yetişir mi sizce? Bide hırsızlık yorumlarını görünce kredi kartı kullanmayı mı tavsiye ederseniz? Çünkü nakit parayı çaldırma ihtimalimi daha fazla gibi duruyor. Ayrıca verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Bayağı bir aydınlatıcı olmuş 🙂

 • Merhabaa. Yazınız çok güzel ve çok işime yarayacak gibi gözüküyor o yüzden çok teşekkürler! Ben seneye bir arkadaşımla dil okuluna Barcelona’ya gitmeyi düşünüyorum. Ortalama bi rakam çıkarmaya çalışıyoruz. 1 ay kalacağımız için 1 aylık ya da oranın vatandaşlarının kullandığı ulaşım kartlarıyla ilgili bilginiz var mıdır diye soracaktım. Çok teşekkürler şimdiden 🙂

 • Merhaba,şuan Barcelonada’yız…Çok faydalı oldu yazdıklarınız..Özellikle El Xampanyet için ayrıca çok teşekkür ederim……Taller de Tapas’ın önünden bile geçmeyip karşi kaldırımlarından yürüdük bu arada…

 • merhaba. 24 temmuzda gideceğiz ve yazınızı baz alarak bir seyehat planı çıkarmaktayım. yalnız sormak istediğim bir konu var. barcelona card aldığımızda iki kişi tek karttan faydalanabiliyor mu? bence bu önemli bir mesele. eşimle gideceğiz. tek kart almamız yeterli mi yoksa iki kart mı almamız gerekmekte?

 • Yazınız süper bilgilendirici elinize sağlık, esprili anlatımı da bi o kadar hoş. İnstagramı da ekleyeceğim şimdi 😉 ben de bloguma beklerim Thegoodwish.blogspot.com

 • Barcelona ve Madrid gezimiz öncesinde pek çok gezi sitesinin yazısını okudum. Sizinki gerçekten mükemmeldi. paylaşımınız sayesinde pek çok yeri gezdik.
  Teşekkürler,

 • Selam.. şu anda Barcelonadayim. Bugün geldim.4 saatlik citysightseeing turu aldık şehri tanıdik, iyi bir başlangıç oldu bence:) Gelmeden önce blogunuzu okudum bana çok yardımcı oldu. Şimdi tekrar bakıyorum yiyecek mekanlar ile ilgili:) açıkçası Floransa, Roma ,Budapeşte, viyana vb. tarihi ve binalarini ve Stockholm’ün yasam kalitesini gördükten sonra Barcelona’nin abartılmış bir şehir olduğunu düşünüyorum. Ben hotel city playo diye bir otelde kalıyorum.inanılmaz merkezi ve fiyatı uygun. Aerobustan havaalanindan otele 3dak geldik ve son durakta indik ve duragin tam karşısında otel var. Buraya 3 gün yeter. Kendinizi fazla yormayın 4. Gün sıkılabilirsiniz. (kişisel fikrim) hava oldukça uygun şu an gezmek görmek için . Akşam biraz serinledi o kadar. Şimdilik bu kadar.. 🙂

 • merhaba

  yazınız gerçekten çok bilgilendirici olmuş
  Videolu anlatımları daha keyifli idi

  sizden iki konu da bilgi talebim olacak
  kasım 21 de 3 günlüğüne Barcelona da olacağız
  la rambra civarında kalacağız maksimum fayda için nasıl bir rota izlememizi tavsiye edersiniz?

  birde 14_11_ve 10 yaşlarında üç çocukla gideceğiz ulaşım kartlarından onlarda alacağız diye düşünüyorum ya da başka bir çözüm var mı?

  çocuklar ile ilgili bir öneriniz var mıdır?

 • Merhaba, 2 nisan sabah 10.00 SAW çıkışlı, 5 nisan 13.30 dönüş bileti aldım Barselona için 2.5 gün yeterlimidir ? O bölgede gezebilir miyiz ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir