Barselona’da Alışveriş: Kısa Sürede Beş Parasız Kalma Rehberi

Öncelikle sizi tebrik etmek istiyor ve azminizi takdir ediyoruz. Şu başlığı görmenize rağmen artık Barselona’da alışveriş yapmayı nasıl kafaya koyduysanız buralara kadar gelmiş, nasıl beş parasız kalırsınız diye okuyorsunuz. Merak etmeyin, biz yanınızdayız……. O cüzdanınız bomboş kalacak, kapitalizmi iliklerinize kadar hissettirecek, maaşınızla, harçlığınızla ya da biriktirdiğiniz para ile nasıl vedalaşacağınızı size en ince detaylarına kadar anlatacağız. Biz yandık, siz de bizimle birlikte yanın arkadaşlar. Biz bu Barselona’da alışveriş işine kapıldık, o zaman siz de kapılın. Bu yola beraber giriyoruz, hadi hep beraber Barselona’da alışveriş meselesine girelim.

Başlamadan gelen not: Eğer Barselona’da alışveriş yazımıza kadar ulaştıysanız belli ki yolculuk Barselona’ya. O zaman şu yazılarımız da bayağı işinize yarar gibi geldi, onlara da mı bir baksanız acaba?
*Yeni Başlayanlar İçin Barselona
*Alternatif Barselona Rehberi
*Barselona’nın En İyi Kahvecileri

Barselona'da Alışveriş
Barselona’da Alışveriş: Önce Olay Yerimizi İnceleyelim

Madem bu yola baş koyduk, madem Barselona’da alışverişin kitabını yazacağız, önce bi’ ortamı yoklayalım, çalışma alanımızı tanıyalım. Barselona dediğimiz yer eşek gibi şehir, öyle şu sokağa gideyim de orayı gezeyim demekle olmaz, alışveriş yapabileceğiniz noktalar şehrin dört bir yanına dağılmış durumda. Dolayısıyla öncelikle size şehrin hangi bölgelerinde ya da noktalarında ne tarz alışveriş yapabileceğinize dair küçük bir özet geçmenin faydalı olabileceğini düşündük.

Portal de l’Angel: Şehrin göbeğinde yer alan ana alışveriş caddelerinden biri. Sırf bu cadde değil civar sokakları da komple mağazalarla dolu. Plaça de Catalunya gibi merkezi bir noktada olduğu için zaten çok yüksek ihtimalle buraya yolunuz düşecektir. Ancak bizce alışveriş odaklı bir gün geçirecekseniz ve orijinallik peşindeyseniz koştur koştur buraya gelmenin hiçbir alemi yok çünkü buradaki mağazaların çoğu Türkiye’de de var olan şeyler. Zara, H&M, Mango, Massimo Dutti gibi şeyler düşünün, onlarla dolup taşan bir bölge işte. Belki şu açıdan buraya uğramanız mantıklı olabilir, Türkiye’de bulamadığınız edemediğiniz bir ayakkabı modeli vs. var ise burada karşınıza çıkma ihtimali çok yüksek, çünkü Foot Locker vb. mağazalar bollukta.

Barselona'da alışveriş
Passeig de Gracia:
Güzelliğini bir kenara koyacak olursak, Passeig de Gracia için Barselona’da alışverişin babası diyebiliriz. Tabii paranız varsa. (n’oldu kaçtı mı keyifler) Çünkü tüm baba markalar, baba marka derken işte Valentino, Gucci, Chanel falan kol geziyor, öyle düşünün. Ancak çok da paniğe kapılmayın çünkü bir tık daha alınabilir seviyede olan markalar da mevcut, onlardan aşağıda da bahsedeceğiz. Ayrıca Passeig de Gracia’nın civar sokaklarında pek çok lokal butikle karşılaşabilme şansınız da var. Özetle tam kurcalamalık bir bölge olduğunu söyleyebiliriz.

El Born: El Born taraflarının derinliklerine dalmak, Barselona’da alışveriş için en mantıklı seçeneklerden. Çünkü başka ülkeye gelip de bildiğiniz ettiğiniz mağazaları gezeceğinize o şehre özgü, daha butik yerler keşfetmek tabii ki daha mantıklı. Siz de bu şekilde düşünüyorsanız yukarıda bahsettiğimiz iki yere kıyasla bir tık daha “bohem” kabul edilebilecek El Born bölgesinde ciddi bir keşfe çıkmanız lazım. Bu bölgede her köşeden beklenmedik bir dükkân çıkıverdiği için öyle şu sokağına gidin bu sokağını görün demek pek kolay değil, o kısmını da artık sizin üstün alışveriş yeteneklerinize bırakıyoruz.

Barselona'da alışveriş
El Corte Ingles:
Biz çok bayıldığımızdan değil ama, görüp de bu neymiş ki dememeniz için bahsetmeden geçmeyelim. El Corte Ingles dev bir “department store” zinciri, böyle Boyner moyner tadında bir yer diyebiliriz. İçinde bir sürü farklı markaya ait bölümler mevcut. İspanya genelinde bayağı ünlü olduğu için ve Barselona’da da karşınıza çıkacağı için aklınızda bulunsun.

*Hediyelik eşya alışverişi yapmak istiyorsanız direkt olarak meşhuuur La Rambla’ya yönelebilirsiniz. Ancak burası bırakın Barselona’yı neredeyse tüm İspanya’nın en turistik yerlerinden biri olduğu için fiyatlar gereksiz derecede yüksek olabilir. Onun yerine diğer bölgelerinde karşınıza çıkan hediyelikçilere girmek daha iyi bir fikir sanki. Niye durduk yere kazıklanalım, onlara verdiğimiz parayla bir tişört daha alırız sdfsd.

*Daha spesifik bir Barselona’da alışveriş ipucu isterseniz Carrer dels Banys Vells ve paralel sokaklarını kurcalayabilirsiniz, bol bol tasarımcı ve butik var.

*Alışveriş merkezlerinden nefret edenler derneği eş başkanları olarak bir öneri olarak değil, aklınızda bulunsun diye yazıyoruz. La Maquinista ve Maremagnum şehrin iki popüler alışveriş merkezi, ancak yukarıda anlattığımız onca yer varken buralar biraz manasız.

*Hani şu kanımızı emen, anamızı ağlatan, hep beraber zengin ettiğimiz Inditex Group var ya, işte o arkadaşların İspanyol olduğunu biliyor muydunuz? Zara, Bershka, Pull and Bear, Stradivarius, Oysho, allah ne verdiyse hepsini kapsayan o firmadan bahsediyoruz. Dolayısıyla Barselona geziniz boyunca bunlarla bol bol, hatta fazla bol karşılaşacaksınız, şimdiden hazırlıklı olun.

La Rambla Barselona
Barselona’da Var Olan, Türkiye’de Olmayan Birkaç Popüler Mağaza

Hazır konuya girmişken çoğunuzun bildiği, bazılarınızın da bilmeyecek kadar şanslı olduğu ve varını yoğunu dökmeden cebinde parasıyla gezebildiği birkaç markadan da söz etmeden geçmeyelim. Barselona’da alışveriş yaparken direkt bu markaların orada var olup olmadığını merak edenler olacağına eminiz, bilmeyenler de vesileyle tanışmış olur. Üzgünüz, yanacaksak beraber yanalım……

*Urban Outfitters: Türlü türlü markayı bir arada satan, sırf kıyafet değil, kitap, defter, ev eşyası, türlü türlü ıvır zıvır ve hepsini almak isteyeceğiniz türden saçmalıklar da satan Urban Outfitters MAALESEF Barselona’da var. Maalesef diyoruz çünkü biz de insanız. Gidin bakın, bizi anlayacaksınız. (Centro Comercial El Triangle, Plaça de Catalunya, 4)

Barselona'da alışveriş
*Forever 21:
Bir diğer şeytan işi marka olan Forever 21’i de Barselona’da alışveriş listenize atın gitsin, buraya da şube açmış deyyuslar. Amerikalı genç kızların yaşam kaynağı olan Forever 21 bazen çılgın ucuz seçenekler de sunabiliyor, ne bilelim 5 Euro’ya ayakkabı çıktığı falan bile oluyor, o yüzden burada çıldırma ihtimalleri biraz daha yüksek. (La Maquinista Alışveriş Merkezi içinde)

*Brandy Melville: Alengirli değil basic giyinmeyi seviyorsanız, basic kıyafetlerin kralı burada satılır, bilenler bilmeyenlere anlatsın. Her türlü düz ve kaliteli tişört ihtiyacı itinayla burada giderilir. Hatta iddia ediyoruz, KUSURSUZ BEYAZ TİŞÖRT denilen o dünyada hiçbir kadının bir türlü bulamadığı şey var ya, onu bile buradan bulabilirsiniz. Şimdi gitmeyin de görelim. (Passeig de Gracia 21)

*Topshop: Artık Topshop’ı bilmiyorsanız zaten çıkın gidin bu sayfadan abi, hala anneniz mi alışveriş yapıyor sizin için? Topshop’ın kotlarının alemin kralı olduğunu size biz mi söyleyeceğiz? Türkiye’den de çekilmişken bulunca affetmemek gerek. (Carrer de Bergara 1)

*Uterqüe: Pahalılığı ile sinir bozan deri ceketlerine kurban olduğumuz Uterqüe de tabii ki Barselona’da mevcut. Uzun süredir bir deri ceket yatırımı yapayım diye düşünüyorsanız bizce hakkınızı buraya saklayabilirsiniz. (Passeig de Gracia 65)

*& Other Stories: Hayatımızın aşkı olan bu markayı insanlığa yayalım mı yaymayalım mı biz de karar veremedik. Ancak düşünün ki sizi ne kadar seviyoruz, hadi bunu da buraya bırakalım. Artık makyaj malzemelerine mi dadanırsınız, kıyafetlerin başında mı ağlarsınız orası size kalmış. Evet kendisi biraz pahalı………. (Passeig de Gracia 8-10)

Barselona'da alışveriş
Barselona’da Alışveriş İçin Birkaç Lokal Butik Önerisi

Şimdi Barselona’da alışveriş nerelerde yapılır kavradığımıza göre bizim keşfettiğimiz birkaç yeri de şöyle aşağı bırakalım, direkt nokta atışı yerlere ihtiyaç duyarsanız hop diye buralara gidiverirsiniz.

*Be. Store: Her türlü ıngıl cıngılı, ev eşyasını, kıyafeti, bir arada satan karmaşık ama tatlı bir mağaza. Barselona genelinde 3 farklı noktada mağazaları olduğu için artık kendinize yakın olanı bulursunuz, şurada nerelerde olduğu yazıyor.

*Madam Pum Pum: Orijinal parçalar bulabileceğiniz lokal bir butik. Büyük mağazalardan değil lokal tasarımcılardan hoşlanıyorsanız yerine düştünüz, kesin uğrayın. Hem yakınlarında birkaç butik daha var, onları da kurcalarsınız. (Carrer de Bonavista 16)

*Claudine: Çok da bir olayı olmayan, bizim ucuz ve gözlüklerine tutulduğumuz bir butik. Öyle büyük beklentilerle gitmeyin, gözünüzü kör eden dandik gözlükten şaşmıyorsanız hoşunuza gidebilir sdfsdf.

*Boo: Yine orijinal şeyler bulabileceğiniz hem kadınlara hem erkeklere hitap eden küçük bir butik. Yine öyle çok büyük bir olayı yok ama uğranır. (Bonavista 2)

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir