Lviv Yeme İçme Notları: Ucuz Şehir Bulunca Affetmeyenlere Öneriler

Virmenska Street Lviv
Lviv ile ilgili her yazı yazışımızda içimizde bir coşku oluyor, çünkü orada kral olduğumuz günleri hatırlıyoruz…. Lviv gezi rehberi kısmında söz ettik ama, Lviv yeme içme notlarında da tekrar vurgulayacağız, bu denli uygun fiyatlı bir ülkede olmanın en güzel yanlarından biri de kesinlikle yeme içme meselesi. Avrupa ve civarında o kadar mükellef sofralara oturup o kadar az para ödediğimiz Ukrayna gibi kaç ülke olmuştur biz de bilmiyoruz. Belki Belgrad. Neticede Lviv geziniz boyunca yeme içme konusunda çok şanslı olacağınızı söyleyebiliriz, çünkü hem gerçekten güzel yemekler yiyeceksiniz, hem de bu yemekler için hakikaten çok iyi ücretler ödeyeceksiniz, mutlu mesut yollara düşebilirsiniz.

Lafı fazla uzatmayalım, karşınızda Lviv yeme içme notları!

*Başlamadan gelen not: Dur kardeşim Lviv yeme içme meselesine geçmeden önce bi’ gezseydik diyorsanız Lviv gezi rehberimize, yedikten sonra partilemeye geçelim diyorsanız Lviv gece hayatı notlarımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Lviv yeme içme
Görünce “ben bunu sana evde yaparım” dedirtebilecek, ama tadı çok güzel olan Lviv Miseria

Lviv Yeme İçme Notları: Lviv’de Ne Yenir?

Her ülkede olduğu gibi Lviv’de de buraya özgü olan, “e buralara kadar gelmişken bir bilmemne yiyelim” kalıp cümlesini kurdurtacak şeyler mevcut. Bunların çoğunu Lviv ile sınırlamamak gerekiyor tabii, Ukrayna ve civarı mutfağına özgü şeyler desek daha doğru olacaktır. Eğer yemekte gelenekçiyseniz korkmayın, çoğu damak tadınıza uyabilecek şeyler, öyle absürt, “allahım ben şu an ne yiyorum” dedirtecek şeyler değil. Aslına bakarsanız Ukrayna mutfağına Avusturya, Rusya, Polonya gibi ülkelerin de etkisi büyük, çünkü Ukrayna zamanında bu üç ülkenin de bir parçası olmuş. Haliyle gerek kültürel, gerek yeme içme anlamında bir takım esinlenmeler, etkileşimler de olmuş tabii. Oralardayken aklınızda bulunması için birkaç Ukrayna mutfağına özgü sayılabilecek ya da en azından Ukrayna’da denemenizin mantıklı olabileceği yemeği şöyle bir özet geçelim:

Borsch Çorbası: Biliyoruz, çoğunuz bu çorbayı tipik bir Rus yemeği olarak değerlendiriyorsunuz ve dünya çapında genellikle bu şekilde biliniyor. Ancak Ukrayna’da, hatta Polonya’da ve Romanya’da bile bir bu çorbayı sahiplenme durumu söz konusu. Aslında mevsim sebzelerinin karışımından oluşan bir çorba, ancak olmazsa olmaz malzemesi pancar. (En azından Ukrayna’da böyle) Sıcak ya da soğuk içilen versiyonlarına denk gelebilirsiniz.

Lviv yeme içme
Varenyky dedikleri.

Varenyky: Çoğunlukla ana yemek olarak sunulan, artık mantı mı dersiniz, dumpling mi dersiniz bilemiyoruz o tatta bir yemek. İçinde de patatesten tutun ete, lahanadan tutun soğana kadar herhangi bir dolgu olabilir, birçok çeşidi var. Tahmin edebileceğiniz üzere gayet de lezzetli, götürün gitsin.

Holubtsi: Bu lokal yemek öyle her restoranda karşınıza çıkan bir şey değil ama, biz görmüşken bahsetmeden geçmek istemedik, çünkü bu bildiğimiz lahana sarması. Lahananın içine et ve pirinç karışımını koyup pişiriyorlar, abartmıyoruz, hakikaten bildiğimiz lahana sarması. Ülke ülke geziyoruz, hala kültürel benzerliklere aşırı tepkiler göstermekten vazgeçemedik, çok hoşumuza gidiyor.

Kovbasa: Bazı restoranlarda karşılaşabileceğiniz Ukrayna sosisi. Öyle çok değişik bir olayı yok, baharatlı ve lezzetli. Çok iyi bir versiyonuna denk gelmediğiniz sürece “ay Ukrayna’dan sosis denemeden dönülmez Nevzat deli misin sen????” falan denilecek bir tarafı yok. (zaten kim böyle bir şey der ya asfsd)

Deruny: Temel malzemesi patates olan pancake benzeri bir yemek. Daha da basit anlatacak olursak: patates pancake’i. Denenir, sevme garantili.

Lviv yeme içme
Black Honey, Lviv Yeme İçme Notları

Lviv Yeme İçme Notları: Şehrin Bilmemkaçıncı Dalga Popüler Kahvecileri

Lviv’de beklediğimizden çok daha fazla kahveci ile karşılaşınca bir sevindik bir sevindik sormayın. Tabii sevinmekle kalmadık, Lviv yeme içme notları kapsamında kahvecileri de ayrıca yazalım, bizim gibi kahve severleri ekstra sevindirelim diye de karar aldık. Lviv’de şöyle 3-4 günlük bir gezi için tüm kahve ihtiyacınızı giderebilecek kadar kahveci biriktirdiğimizi düşünüyoruz, çok şükür bu konuda da sırtınız yere gelmeyecek, hadi yine iyisiniz.

Black Honey: Lviv’in tartışmasız bir şekilde en popüler 3. dalga kahvecilerinden, ayrıca tam bir blogger mekanı, Lviv’de blogger olmak istiyorsanız buraya gelip kahve bardağı fotoğrafı çekmek zorundasınız galiba. Neticede kahveleri başarılı ve beğenirseniz evinize de kahve alabiliyorsunuz. Eve alabileceğiniz paket kahve fiyatları Türkiye’dekilere kıyasla öyle çok da ucuz değil, aklınızda bulunsun. (Tadeusha Kostyushka Street, 2)

Lviv yeme içme
Chehovych Coffee:
Lokasyon olarak pek de turistik ve pratik bir noktada yer almasa da, özellikle Lviv gezi rehberimizde söz ettiğimiz gibi Old Town bölgesinin dışına çıkıp biraz daha lokal noktaları keşfetmek isterseniz buraya kesinlikle uğramalısınız. Hem Lviv genelinde en beğendiğimiz kahvecilerden biri oldu, hem de Lviv’i daha lokal yönleriyle tanımamız için bahane. Buradan da eve kahve alabilirsiniz. Bu arada mekanı bulmakta güçlük çekerseniz adrese ulaştığınızda göreceğiniz bol camlı binanın etrafında dolaşın, cadde üzerinde göreceğiniz o ilk kahveci Chehocych değil, bulduk sanıp farklı alfabe kurbanı olarak yanlış yere girmeyin, sonra bize saydırmayın..  (Heroiv UPA St, 72)

Alternative Coffee: Üniversite yakınlarında olduğu için özellikle öğrencilerin tercih ettiği küçücük ve acayip ucuz bir kahveci. Euro olarak hesap ettiğinizde kocaman bir latte 60 cent’e denk geliyor, öyle düşünün. Ucuz olması tabii ki kötü olduğu anlamına gelmiyor, hem ucuz, hem orta seviye kahve diyelim. Bu arada burayı bir mekan olarak yazıyoruz ama aslında sokak üzerinde büfe tarzı bir yer bulmanız gerekiyor, aklınızda bulunsun. Ayrıca eğer aynı kişilere denk gelirseniz kimse İngilizce bilmiyor. Bunun sorun olmayacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü lattenin ne olduğun bilmeyecek kadar İngilizce konuşamıyorlar. Kahvecide çalışıp lattenin ne olduğunu bilmemek biraz ŞEY bir durum değil mi? Neyse, tabii ki bir şekilde derdinizi anlatıyorsunuz. (Doroshenka vul. 45)

Lviv yeme içme
Alternative Coffee, Lviv

Blackwood Coffee: Hem burgerleri hem kahvesi popüler mekan Biz burgerini denemedik çünkü kahve odaklı gittik. Kahvesinin öyle efsanevi bir tarafı olmasa da lokasyonu itibarıyla da mola vermek için iyi bir noktada, o yüzden uğranır. Özellikle hava güzelse dışarıca elinizde kahvenize oturup sağı solu izlemelik. (Lesi Ukrainky vul. 21)

Svit Kavy: Aynı isimde iki mekan mı var, bir mekanın iki şubesi mi var bilemiyoruz ama, biz bu Svit Kavy’lerin her ikisini de denedik. Sırf görüntüsü daha iyi diye kandığımızdan değil, kahveleri sebebiyle de Rynok Meydanı’ndaki tercihimizdir. Lokasyonu nedeniyle turistik diye değerlendirip geçmeyin, gerçekten iyi kahve yapıyorlar.  (Rynok Square, 30)

Lviv Coffee Manufacture: Metrekareye 5 Türk’ün düştüğü, adeta Türkiye’den gelen insanların buluşma noktası olan bu mekana “of yeter artık iki dakika otursak pert olduk” dediğimiz bir anda oturduk. Kahveleri ortalama, ancak yine de buraya gitmeniz için bir sebep var: buranın Napolyon Pastası kadar lezzetli bir şey olamaz arkadaşlar! Kahve bahane, direkt bunu yemeye gidin, hala arada bir uyumadan önce aklımıza düşüyor resmen.

Lviv Yeme İçme Notları: Kalkarken “Fakat iyi yedik” Dedirtecek Mekanlar

Başlık sizi yeterince sevindirmiştir ama, biraz da burada övelim. Arkadaşlar Lviv ucuz olmakla kalmıyor, yediğiniz çoğu şey hem büyük ebatlarda geliyor hem de doğru mekanlara giderseniz bayağı sevebileceğiniz şeylerle karşılaşıyorsunuz. O doğru mekanlara gitmenizi sağlama kısmı bizde, yeme içme kısmı sizde. Nasıl olsa bol bol yürüyeceksiniz, istediğiniz kadar yiyin gari. (bu reklamın etkileri beynimizden ne zaman gidecek)

Lviv yeme içme
Cukor’un beyaz çikolatalı pancake’i adamı ağlatır, çok iyi.

Cukor

Övdüğümüz gibi yermesini de biliriz. Seni oraya biz çıkardık, İNDİRMESİNİ DE BİLİRİZ LVİV. Tamam geyiğe vurmuyoruz, ancak Lviv’de kahvaltıların öyle efsanevi bir tarafı yok. Hep söylüyoruz, hep söyleyeceğiz, dünyanın dört bir yanında onlarca şeyden çok etkilenebiliriz, kahvaltılar hariç. Türkiye’de yaptığınız her kahvaltı, yurtdışında 10 kahvaltıya bedel. O yüzden Cukor’un değerini bilin, çünkü Lviv’de yaptığımız en güzel kahvaltıları kesinlikle burada yaptık. Avokadolu yumurtalı bir takım şeylerin varlığını bir yana koyarak sizi özellikle denemeniz gereken bir şeye de yönlendirmek isteriz: Beyaz çikolatalı, blueberry’li pancake. O kadar güzeldi ki gerçekten sonunda ekmek isteyip tabağı sıyıracaktık,

Atlas

Yine hem kahvaltı, hem turistik meydanda keyifli oturma için uğrayabileceğiniz bir mekan Atlas. Ayrıca burayı sırf turistik diye değerlendirmemelisiniz, çünkü lokaller de bayağı seviyor. Kahvaltı açısından öyle çok da enteresan bir olayı yok, bildiğimiz yumurtalı, kruvasanlı Avrupa kahvaltısı diyebiliriz. Ancak hem mekanın kendisi çok güzel olduğu için, hem de lokasyon olarak iyi olduğu için bizce uğranabilir. Eminiz biz söylemesek de sırf görüntüsü sebebiyle bile dikkatinizi çekecekti. Ps. Buranın Napolyon pastası yukarıda söylediğimiz yerdeki kadar güzel değil, görünce boşuna heves etmeyin.

Lviv yeme içme
Mons Pius

Madem uygun fiyatlı ülkeye geldik, hemen ne yapıyoruz? ET YİYORUZ. Erol Taş gibi, Bülent Ersoy, Oya Aydoğan ve Nur Yerlitaş’ın 10 kilo kalkan yediği gibi (inanmıyorsanız Googlelayın) et yiyoruz. Bunun için ilk durağımız Mons Pius. Hem lokaller, hem turistler arasında çok popüler. Fiyatlara baktığınızda “oha dediklerinden bile ucuzmuş diyebilirsiniz”, biraz sakinleşin, çünkü dikkat ederseniz o fiyatlandırmaların 100 gr için olduğunu göreceksiniz. Ancak her halükarda Türkiye’de vereceğiniz paradan çok ucuza geliyor tabii ki. Bu arada mekanı herkes çok övüyor olabilir, bizim gerçek yorumumuz şudur ki: Ne efsane bir durumu var, ne de kötü denilecek bir durumu. Yani of inanılmaz bir et yiyeceksiniz demiyoruz, ancak o fiyata o kalitede bir et yiyor olmanız da harika bir şey. Eğer gitmek isterseniz mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz, özellikle bahçede oturmak isterseniz.

Lviv yeme içme
Cabinet Lviv, Lviv Yeme İçme Notları

Cabinet Lviv

Şayet Lviv’e gitmeden önce Cabinet Lviv’in fotoğraflarına bakacak olursanız daha menüsünde ne varmış, ne yenilirmiş ne içilirmiş diye bakmadan bile buraya uğrama kararı alacaksınız. Çünkü gerçekten çok güzel şekilde dekore edilmiş. Hele her tatile çıktığında Instagram’a 2342 paylaşanlardansanız zaten tutmayın küçük enişteyi……Önemli olan dış güzellik değil diyorsanız (yemezler) burayı yine övebiliriz, çünkü özellikle tatlıları gerçekten lezzetli. Ayrıca öğlen veya akşam yemeği için de uğrayabilirsiniz, güzel seçenekler görünüyordu, biz tatlı&kahve molası için uğrayınca o kısmını deneyimleyemedik, sallama bilgi vermeyelim.

Lviv yeme içme


Champagneria X&X

Konseptine yandığımız Champagneria X&X adından da tahmin edebileceğiniz üzere şampanya odaklı bir mekan. Meyve aromalılardan tutun, klasiklere ve Ukrayna çıkışlı şaraplara kadar pek çok çeşit var. O Instagram’da bol bol sorduğunuz içinde meyve parçacıkları olan şampanyalar da işte tam olarak buradaydı. Buranın bir diğer popüler ürünü de sosislileri. New York, Italian, Ukranian gibi çeşitleri var ve içerikleri ona göre değişiyor. Öyle of kesin yemeniz gerek dedirtecek bir durumu olduğunu söyleyemeyeceğiz ancak atıştırmalık olarak gider, deneyebilirsiniz.

Baczewski Restaurant

Biz size ne dedik, et yiyeceğiz dedik, o etler yenecek. Yemeğinizi bitirmiyorsanız da etlerinizi bitirin. (bir anne sözü) Aslında bu mekanın kahvaltısı/brunch’ı da bayağı popüler ama, biz akşam yemeği için tercih ettik ve sanırsak akşam yemeği için Lviv’de gittiğimiz en iyi restoranlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Yine hem turistler, hem lokaller arasında popüler bir mekan, o yüzden rezervasyon yaptırmanın mantıklı olabileceğini ekleyelim. (kahvaltı için rezervasyon almıyorlar) Ne yediniz diye soracak olursanız hata ediyorsunuz, çünkü “ne yemediniz” diye sorsanız cevabımız daha kısa sürerdi………Sadece gelecek olursak 2 dev ana yemek, ortaya söylenen 3,4 ıvı zıvır ve şarap totalde 13 euro hesap ödememizle sonuçlandı, valla yazarken bile gözümden sevinç gözyaşları akıyor, müthişsin Lviv. Özetle gidiniz, seversiniz.

Lviv yeme içme
Baczweski bayağı popüler, rezervasyon şart, kahvaltıda yer kapmak ise çok zor.

Strudel Haus

Geldik tepemizin tasını attıran bir yere. Abi siz Strudel gibi bir şeyi nasıl bu kadar kötü yaparsınız? Yani adınız Strudel Haus, internette her yerde varsınız, zaten Strudel’i Avusturya’dan araklamışsınız Ukrayna’ya özgü diye yediriyorsunuz bir şey demiyoruz, bari güzel yapın! Yani “En Kötü Strudel’i Nasıl Yaparım” adlı bir kitap var ve tarifi oradan mı baktınız biz anlamıyoruz ki. Bu arada gitmeden önce hakkında türlü türlü övgü okuduk, hatta pek sevgili takipçilerimiz bile önerdi ama anladığımız kadarıyla mekan bir bozmuş ki, gerçekten yenilemeyecek kadar kötü Strudel yapıyorlar. Uğur Dündar gazeteciliği gibi, dürüst bloggerlık yapacağız diye buralara kötü şeyleri de yazıyoruz belki ama, nir mekanı bu kadar kötülediğimiz de azdır. O yüzden yapmayın etmeyin, buraya gitmeyin, Strudel’i yerinde, Avusturya’da yersiniz.

Lviv yeme içme
Salyangoz yemek isteyen varsa bu Alaçatı terk mekan sizi bekler.

Tante Sophie

Şimdiiii, geldik yemekte gelenekçi olanların ya da çok da çılgınlaşma taraftarı olmayanların korkacağı bir mekana. Efenim dışarıdan görünce burası şirin bir Alaçatı restoranı, ne bilelim bir Yunan restoranı tadında olabilir. Ancak o adında geçen Sophie’den şüphelenmeliydiniz, oturduysanız ayvayı yediniz….. Çünkü Tane Sophie’nin en büyük olayı salyangoz yemekleri. Türlü türlü salyangoz yemeği çeşidi bulabilirsiniz. Onun dışında var olan şeyler de Fransız mutfağı üzerine kurulu. Biz ki birçok “ayy onu nasıl yiyorsun” denilen şeyi yiyebilen insanlar olarak salyangoz yeme seviyesine çıkabilmiş değiliz. Ben deneyeceğim ya da “salyangoz benim göbek adım abi nasıl yemezsiniz” falan diyorsanız buraya uğrayabilirsiniz.

Lviv yeme içme
Delicateka

Tante Sophie’nin menüsüne bakıp da mekandan kalkanların kendini attığı net bir mekan var, Delicateka. Tante Sophie’nin hemen karşısında tatlı bir kafe. Özellikle burgerleri popüler ve çeşitli. Ancak çorba, salata gibi tipik bir kafede bulabileceğiniz şeyler de mevcut, onlara da yönelebilirsiniz. Ayrıca bir kokteyl menüleri de var, oradakiler hoşunuza gitmezse klasik kokteylleri de yapıyorlar, menüde olmasa bile sorabilirsiniz.

Lviv yeme içme
Lviv Croissants

Yolda yürürken şans eseri karşımıza çıktı Lviv Croissants. (şiir gibi girdik iyi mi) Karnımız açtı, etrafa güzel kokular yayılıyordu, uzaktan bakınca bile kafamız kadar görünen kruvasanların ilgimizi çekmemesi imkansızdı. Yaklaştıkça daha da büyüdü mübarek, kruvasan değil ekmekti adeta. (şiir gibi girince devam edesimiz geldi) Neticede güzel bir şey olacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz, burası olsa olsa “Lviv’i olduğundan da daha ucuza getirme rehberi” yazacak olursak içine koyacağımız ilk mekan olabilirdi, zira yalnızca görüntüsü değil, tadı da ekmek gibiydi…….. (bu bölümü Sezen Cumhur Önal ses tonuyla bir daha okumaya ne dersiniz)

Lviv yeme içme
Bu heykelin elinde tuttuğu şapkaya para atıp da dilek tutma gibi bir huy var, muhtemelen birileri sonradan o paraları topluyordur.

House of Legends

House of Legends’ı yazıyoruz, çünkü çok yüksek ihtimalle Lviv yeme içme önerileri için araştırmalara girişmişken burayla mutlaka karşılaşacaksınız. Burayı 4,5 katlı bir yer. Giriş kısmında türlü türlü hediyelik satılıyor, geri kalan kısımlar oturup yiyip içebileceğiniz yerler. Ancak herkesin koştur koştur buraya gidiyor olmasının temel sebebi çatısı. Çünkü tepede hem oturabileceğiniz bir alan, hem eski bir araba, hem de içine para atıp dilek dilemeli bir heykel var. Ayrıca farklı açıdan bir Lviv manzarası da söz konusu tabii. Mekana bir biralık oturulur, ondan fazlasına pek gerek yok diye gözlemledik. Çok merak ederseniz ama oturmak istemiyorsanız sadece fotoğraf çekip çıkıp gidebilirsiniz, sorun etmiyorlar.

4 Comments

  • Et için First Grill’i , yerel lezzetler için Puzhata hata’yı şiddetle tavsiye ederim.Hem uygun fiyatları,hemde oldukça lezzetli yemekleri için.

  • Merhaba,
    Geçen hafta Liviv’deydik ve bloğunuzdan çok faydalandık 🙂 Hatta sizin için Cukor’da tatlı bile yedik 🙂
    Güzel ve faydalı bilgiler için teşekkür ediyoruz.

  • Lviv e gidip te Antalya restauranta ugramadan olmaz cunku orda insanlara cok yardimci oluyorlar gezilecek yerler konusunda Onur Bey cok yardimci oldu lviv e giderseniz Onur Bey’i bulun birde sac kavurma yogurt ve kahvalti yi size siddetle tavsiye ediyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir