Lviv Gezi Rehberi: Biz Bu Ukrayna’yı Komple Yanlış Tanımışız!

Ukrayna Gezi Rehberi
Hiç boşuna ayak yapmayın arkadaşlar, söz konusu Ukrayna’ya gitmek oldu mu Türkiye sınırları içinde herkesin ilk aklına gelen şey belli. Konuyu çok da detaylandırmanın alemi yok, Ukrayna bizim ülke genelinde “mimli” yerlerden biridir. Sevgiliniz Ukrayna’ya gitti mi içinizi bir huzursuzluk kaplar, en entelektüel, en ağır arkadaşınızın bile Ukrayna’da check in yaptığını görünce “vayyy kardeşim hayırdır yeaea :))))” muhabbetleri dönmeye başlar, sosyal medyada fotoğrafların altında bir “kardeşim nasıl oralar, biz de Mayıs’ta gidelim diyoruz” dalgası akar gider, önünü alamazsınız. Hele söz konusu Lviv gibi bir şehir oldu mu, “şehirdeki kadın nüfusu %85 oranında” rivayetinden ötürü işler iyice çığırından çıkar, Ukrayna’nın şüpheli izlenimi yetmezmiş gibi bir de Lviv gerginliği patlak verir. Tutup da Lviv ile ilgili sokak röportajları yapacak olursanız yüzde bir takım pis gülümsemeler, “ayy ben Berkecan’ın gitmesine hayatta izin vermem”ler havada uçuşur, çünkü kimse durumu sorgulamaz. (Gerçi Berkecanlara da güven olmaz sanki asfsd) Bu durum “üniversitede kızlar teklif ediyormuş” rivayetinden bile beterdir, bizlere göre Ukrayna = tüm kadınların Türk erkeklerini heyecan içinde beklediği, harikalar diyarı simülasyonu gibi bir yerdir. Lviv’e doğru yola çıkmadan önce Youtube’da “BURADA ERKEK YOK, KADINLAR ERKEKSİZ” adlı bir video bile gördük (evet büyük harflerle, inanmıyorsanız kontrol edin) Peki bunlar doğru mu? Ukrayna’yı hakikaten ülkece müthiş bir şekilde analiz etmiş miyiz? Analiz etmekten çok halt etmişiz! Madem Lviv gezi rehberi yazıyoruz, önce Lviv hakkında öğrendiklerimizi ve gözlemlediklerimizi size şöyle bir anlatalım da şehirle kaynaşın.

*Başlamadan önce gelen bilgi: Buraları okuyorsanız Lviv gece hayatı yazımız ilginizi çekebilir ve beklediğinizden farklı bilgiler bulabilirsiniz. Lviv ucuz bir şehre benziyor, delirmiş gibi yiyip içeceğim diyorsanız Lviv yeme içme rehberi de iyi gider.

Lviv gezi rehberi (7)
Lviv

Ukrayna Gezilecek Yerler (2)
Lviv Gezi Rehberi: Lviv Nasıl Bir Yer? & Lviv Hakkında Bilgiler

-Lviv, Ukrayna’nın Polonya sınırı yakınlarında (yakın derken bayağı yakın, 70 km kadar), Ukrayna’nın başkent Kiev’den sonraki turistik anlamda en popüler şehri diyebiliriz. Bir Odessa faktörü de var tabii ama, en azından Türkiye sınırları içinde Lviv’in şanının bir tık daha alıp yürüdüğünü söyleyebiliriz. Lviv’i sadece bir Ukrayna şehri olarak kabul etmemek, yalnızca o gözle bakmamak gerekiyor çünkü tarihi anlamda önemi büyük. Polonya’dan tutun, Sovyet Rusya’ya, Nazilerden tutun Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’na kadar hepsinin hakimiyeti altına girmiş, e haliyle her farklı toplum buraya bir iz bırakmış da gitmiş, onlardan aşağıda söz edeceğiz. Maalesef bunlar her zaman olumlu etkiler olmamış tabii, zira Nazi Almanyası döneminde şehirdeki Yahudilerin neredeyse tamamı katledilmiş.

-Şehir boşu boşuna son dönemlerde bu kadar ön plana çıkmamış. Geçtiğimiz yıllarda Ukrayna’nın kültür başkenti seçilen Lviv’de 60’ın üzerinde müze ve 100’ün üzerine kilise bulunuyor. Ayrıca şehirde film, müzik ve başka çeşitli alanlarda pek çok festival gerçekleştiriliyor, bu yüzden de yavaş yavaş bir turist magnetine dönüşüyor, onlardan da aşağıda şöyle bir bahsedeceğiz. Küçücük şehir deyip duruyoruz ama, içine dünyaları sığdırmış resmen!

Lviv Ukrayna (9)
Peki Lviv güvenli mi? Özellikle son dönemlerde Ukrayna’ya dair haberleri takip ettiyseniz, son birkaç yıldır özellikle Kırım konusunda ortada bir kriz durumu olduğunu, pek çok insanın hayatını kaybettiğini, çeşitli protesto gösterilerinin vuku bulduğunu fark etmişsinizdir. Fakat bu bölgesel bir durum ve en azından şu an için Lviv’de bu olayların herhangi bir yansıması yok. Elbet bir takım protesto gösterileri gerçekleşebiliyor ancak bunlar tedirgin olunacak boyutta değil. Bu olaylardan bağımsız olarak konuşacak olursak, şehir zaten güvenli. Hatta Kiev’e kıyasla çok daha az hırsızlık olayı yaşandığına dair şeyler de duyduk. Bir tek sarhoş arkadaşlara biraz dikkat edebilirsiniz, bir tanesi sabah 10:00 sularında bizim üzerimize düştü, oradan biliyoruz. Özetle evet, Lviv güvenli bir şehir.

Lviv Ukrayna (1)
-Bizce Lviv’in en güzel özelliklerinden biri şehrin hakikaten her daim hareketli ve canlı olması. Hani şu tipik Avrupa şehirlerindeki “hafta içi akşam 20:00’den sonra ortalıkta cinlerin cirit atması” durumu vardır ya, işte o Lviv’e uğramamış. Bunu yalnızca gece hayatını kast ederek söylemiyoruz. İnsanlar sokaklarda, kafeler, barlar, restoranlar dolu, hayat genel olarak gerçekten çok canlı.

-Normalde bu tip kategorilendirmeler yapmaktan hoşlanmasak ve kaçınsak da oradayken o kadar rahatsız olduk ki açık açık söyleyeceğiz, Lviv’deki en bunaltıcı, insanı en darlayan şey gerçekten de Türk erkekleri. (sözümüz meclisten dışarı diyelim, küskünlük olmasın asfsd) Orada bulunduğumuz süre boyunca bizim Türk olmadığımızı varsayarak nasıl olsa anlamayız diye o kadar iğrenç şeyler söylediler, o kadar abuk subuk tavırlarda bulundular ki gerçekten inanamadık. Düşünün ki kendilerine Türkçe cevap verince koşarak evet bayağı KOŞARAK kaçan bile oldu. Artık Ukraynalı kadınlara nasıl davranmaya çalışıyorlar inanın biz de bilemiyoruz. (lütfen burada Türk erkeklerini genellemeyin duyarı kasmayınız, herhalde her bir Türk erkeği aynı şeyi yapacak demiyoruz, burada duyar kasmak tehlikeli ve yasaktır……….)

Lviv Gezisi Notları (1)
Havana taklidi yapan Lviv sokakları

Lviv’de Ne Kadar Kalınır & Lviv’e Ne Zaman Gidilir?

Lviv küçük, gezmesi kolay, gezgin sevindiren bir şehir. Şayet yalnızca turistik aktiviteler peşindeyseniz aslında burayı Cuma git, Pazar akşamı dön şeklinde bir haftasonu gezisi olarak değerlendirebilirsiniz. Fakat şehri daha da detaylı tanımak, belki biraz Lviv gece hayatına kapılmak ya da bizim gibi biraz turistik noktaların dışına çıkmak istiyorsanız bu süreye 1-2 gün daha ekleyebilirsiniz. Bizce burası insanların söylediği gibi “1 günde gezilir” denilecek kadar küçümsenecek bir şehir değil, ancak 3-4 günden fazlası da inceden baymaya başlayabilir.

Lviv’e ne zaman gidilir konusuna gelirsek aslında bizim kendimizce net bir yorumumuz olsa da konuyu biraz daha detaylandıralım:

*Lviv’de Kış: Lviv’de kış demek, havanın eksi bilmemkaç derecelere düştüğü, kış gibi kış demek arkadaşlar. Eğer ciddi soğuklara maruz kalabilen bir yapınız yoksa, “Hüseyin kirpiğim donmuş olabilir mi, bana mı öyle geliyor” gibi bir hissiyatı bünyeniz kaldırmayacaksa oturun oturduğunuz yerde. Yok ben her koşulda gezerim diyorsanız şehrin karlı görüntüsü bir güzel, bir güzel, bakarken özendik resmen. Özellikle Christmas döneminde Rynok Meydanı ve Opera Binası’nın civarı müthiş tatlı oluyor, bu yüzden soğuklara hazırlıklıysanız Aralık ayı güzel bir tercih olabilir.

Lviv Ukrayna (4)
*Lviv’de Yaz:
Normalde şayet denize girmeyecekseniz herhangi bir yere yazın gitmenizi pek sık önermeyiz çünkü kan ter içinde kalmış konserdeki Beyonce’ye dönmenizi istemeyiz. Ancak Lviv’de işler biraz daha farklı. Çünkü Lviv’de yaz öyle kıyamet gibi sıcak geçmiyor. Yani evet 25+ dereceler oluyor tabii, ancak dayanılmaz bir sıcak genellikle söz konusu değil. Muhtemelen şehrin en canlı, en hareketli ayları olacağı için yaz aylarında Lviv gezisi gayet güzel bir tercih olabilir. Bu dönem aynı zamanda Jazz Festivali gibi türlü türlü etkinliğin vuku bulduğu bir dönem, o açıdan da yazın gitmek güzel fikir. Bu noktada Lviv gece hayatı rehberimiz de önem kazanıyor, oralara da bekleriz.

*Lviv’de Bahar Ayları: Lviv’de bahar ayları diye genelledik ama, hangi bahar ayları olduğu önemli. Örneğin Mart’ı ya da Kasım’ı da bahar ayından kabul ediyorsanız vay halinize, donarsınız. Fakat Mayıs ya da Eylül gibi dönemler Lviv’i keşfetmek için ideal aylar olarak kabul edilebilir. Örneğin biz Lviv’e Nisan sonu, Mayıs başı gittik ve şahane bir havaya denk geldik. Şöyle 20-23 dereceler falan. He bunun 1 gününde hava sıcaklığı 6 dereceye düştü mü? Düştü ki ne düştü. Yağmurlar yağdı mı? Adeta bir Şebnem Ferah şarkısı gibi. Dolayısıyla olur da bahar aylarında gidecekseniz son dakikaya kadar hava durumunu çok iyi takip etmenizde fayda var. 6 derecede tişörtle ortada kalıverirsiniz valla.
Lviv Ukrayna (8)

Lviv Gezisi Notları (3)
Lviv Gezi Rehberi: Lviv Ucuz Bir Şehir Mi? & Lviv Bütçesi

Uzun bir süre ve nice gezilerin ardından bu soruya mutlu ve kutlu bir cevap vereceğiz. Evet arkadaşlar evet, beklediğiniz gün, bu soruya evet cevabını vereceğimiz o gün geldi…..Hazır mıyız? EVET, LVİV UCUZ BİR ŞEHİR. Oh be! Sonunda net bir şekilde bu cevabı verebildik. En son bu soruya net bir evet cevabını Belgrad’da vermiştik, uzun zaman olmuş, özlemişiz……. Ukrayna, “Cöntük Cumhuriyeti” falan gibi kimsenin sallamadığı ülkeleri saymazsak Türk parasının değerli olduğu sayılı ülkelerden. Dolayısıyla gönlünüzce yiyin, için gezin. Öyle bir durumdan bahsediyoruz ki, şehrin en popüler restoranlarından birinde etli metli 2 ana yemek, ortaya salatalar, atıştırmalıklar ve şarap için iki kişi 12 Euro ödedik ve şimdi sokakta gördüğümüz insanları bile rastgele durdurup bunu anlatasımız var. Konuyu biraz örnekle detaylandıralım da içiniz iyice rahatlasın:

*Popüler bir restoranda başlangıçlı, ana yemekli, içkili 2 kişilik akşam yemeği: 350 – 600 Grivna (ana yemek olarak etten bahsediyoruz)

*Restoranda büyük boy su: 20 – 35 Grivna civarı (musluktan içmememizi önerdiler, aklınızda bulunsun)

*Lokal Bira: 25 – 40 (ithal biralar bir tık daha fazla olabiliyor)

*Popüler bir barda kokteyl: 75 – 140 Grivna arası

*2 kişilik kahvaltı (yumurtalı, pancake’li, meyve sulu dev kahvaltı): 150 – 300 Grivna civarı

*3. dalga kahvecide latte vb. bir içecek: 20 – 45 Grivna arası

-Ülke genel olarak bu kadar ucuz gelince marketlerde içki vs. ucuz olur mu diye düşünmüş olabilirsiniz, fakat maalesef o kısımda işler pek istediğiniz gibi ilerlemiyor. Lokal içkiler evet ucuz, ancak ithal, bilindik içkilerde kaydadeğer bir fark yoktu. Maksimum 2-3 Euro daha ucuzlardı diyebiliriz.

-Paranızı Grivna’ya çevirme işini havaalanında yapmak yerine merkezde yapmak daha mantıklı oluyor, çünkü havaalanı inceden kazıklıyor. Ancak ortada çok büyük bir fark yok, öyle milyonlar falan çevirmeyecekseniz acayip bir kayıp yaşamazsınız. Bu konu aklınıza takılırsa merkeze ulaşım için kullanacağınız kadar parayı havaalanında bozdurup gerisini merkezde bozdurabilirsiniz. Merkez civarında para bozdurabileceğiniz birçok nokta var, bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Lviv Ulaşım
Lviv’in 80’ler terk toplu taşıma araçlarına bayılıyoruz

Lviv Gezi Rehberi: Lviv’e Ulaşım & Lviv İçinde Ulaşım

Ukrayna için Kiev’in de popülerliğini göz önünde bulundurunca Lviv’i daha alternatif bir şehir diye düşünebilir ve Lviv’e nasıl gidilir endişesi yaşayabilirsiniz ancak aslında buna hiç gerek yok. İstanbul’dan Lviv’e direkt uçuş mevcut ve 1,5 – 2 saat gibi bir sürede şıp diye ulaşıveriyorsunuz. Üstelik biletler de gayet uygun fiyatlı oluyor, bunun için Momondo’nun listelediği uçuşlara göz atabilir ve birkaç farklı firmanın uçuşlarını bir arada bulabilirsiniz, en uygununu kaparsınız, o kısmı sizde. Her şeyi telefon üzerinden çözmek gibi bir alışkanlığınızın varsa mobil uygulama seçeneği de mevcut, buradan hem uçuş hem de konaklama seçeneklerini görebilirsiniz.

*Ufacık minicik bir gerginlik konusundan bahsetmeden de geçmeyelim, oraya gittiğinizde böyle bir durum yaşarsanız sadece sizin başınıza gelen bir olay zannederek tedirgin olmayın. Lviv’e girerken pasaporttan geçiş esnasında sizi durdurup bir sorgu odasına alma ve neden geldiniz, ne zaman döneceksiniz, yanınızda ne kadar para var gibi sorular sorma ihtimalleri var. Bu ilginç bir şekilde (!) özellikle erkeklerin başına gelen bir durum, örneğin biz şıp diye geçtik gittik. Hatta öyle hızlıydı ki zaten Lviv Havaalanı da şehrin kendisi gibi küçük olduğu için uçaktan inme, pasaport kısmından geçme ve bavul alma sürecimiz totalde 3 dakika falan sürdü herhalde. Neticede olur da başınıza böyle bir durum gelirse “ulan bana niye tutuldular” diye düşünmeyin, son dönemlerde sık yaşanan bir meseleymiş. Çok terslenmeden sakin sakin cevaplayıp geçer gidersiniz, sorun yok, size özel bir durum değil.

Lviv Ukrayna (3)
*Türkiye’den Ukrayna’ya pasaportsuz gidiş uygulaması henüz hayata geçirilmemiş. Biz orada özellikle sorduk ve çok yüksek ihtimalle Haziran 2017’den itibaren geçerli olacak dediler. Siz yine bu tarihten sonra gidecek olursanız bi’ resmi açıklamalardan kontrol edersiniz.

*Lviv Havaalanı’ndan Lviv şehir merkezine ya da oteliniz her neredeyse oraya ulaşmak için taksi kullanmak hiç de mantıksız değil, çünkü Lviv’de taksiler gerçekten çok ucuz. Taksiciler de bu durumun farkında oldukları için Türkiye’deki taksicileri aratmayacak şekilde bildiğiniz adam kazıklamaya çalışıyorlar. Öyle böyle kazıklamak da değil, normalde bu ücret 80 Grivna (evet para birimi Grivna) gibi bir şey olmasına rağmen taksiciler pazarlığı 250 – 300 Grivna’dan başlatıyor. 250 Grivna dediğiniz şey 7-8 Euro gibi bir şeye tekabül ediyor olsa da neden kazıklanalım ki di mi? O yüzden ne yapın ne edin en çingene halinizle pazarlık yapın. 80 Grivna’ya düşme ihtimalleri son derece düşük olsa da (çünkü elbet kazıklayacak bir turist buluyorlar) en azından bizim gibi 100 – 150 Grivna aralığına düşebilirsiniz. Adamlar şehir içi ya da havaalanı fark etmeksizin taksimetre açmayı ısrarla reddettikleri ve bu konuda bayağı kararlı oldukları için Lviv geziniz boyunca pazarlık yapmadan taksiye binmemeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda var.

*Lviv Havaalanı’ndan Lviv şehir merkezine ulaşmak için toplu taşıma kullanmak isterseniz 48 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Ücreti 4 Grivna ve sabah 7:00 ile akşam 10:00 arası aktif. Diğer seçeneğiniz ise havaalanının önünden 9 numaralı troleybüse binmek, o da 2 Grivna, sabah 6 ile akşam 10 arası aktif. Bu araçların hangi rotayı izlediğine ve ulaşmak isteyip yerden geçip geçmediğine şuradan bakabilirsiniz.

*İşin Lviv içinde ulaşım kısmına geçiş yapacak olursak işiniz çok kolay, çünkü biz havaalanı hariç bir kez bile toplu taşıma aracı ya da taksi kullanmadık. Üstelik inanın bunu yürümeye çok alışkın olduğumuz için söylemiyoruz. Lviv’e ayak bastığınızda siz de şehrin yürüyerek keşfetmeye ne kadar müsait olduğunu anlayacaksınız. Yine de yok kardeş ben o kadar yürüyemem diyorsanız şuradan tramvay, troleybüs, otobüs gibi seçeneklerinize, duraklara ve ücretlere göz atabilirsiniz.

Hotel Rius
Otelimizin dışı buz, içi balım asjfs

Lviv Gezi Rehberi: Lviv’de Konaklama

Lviv’in turistik anlamda görmek isteyebileceğiniz yerleri ve yiyip içeceğiniz yerlerin büyük bir kısmı çoğunlukla Old Town civarında toplandığı için konaklayacağınız yeri de Old Town civarı yakınlarında seçmeniz mantıklı olacaktır. Bunun için Rynok Square ve civarını baz alabilirsiniz. Daha da nokta atışı bir öneri isterseniz biz her açıdan gayet memnun olduğumuz Hotel Rius’ta konakladık. Hem lokasyon, hem hijyen açısından her şey çok iyiydi. Neredeyse her noktaya yürüyerek gitmemizin ana sebebi otelimizin lokasyonu olabilir galiba. Ayrıca çalışanları da gayet sempatik, her konuda yardımcı oluyorlar.

Lviv Gezi Rehberi: Lviv’de Gezilecek Yerler

Geldik Lviv gezi rehberi yazımızın en önemli kısmına. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Lviv gerçekten küçük bir şehir. Turistik anlamda gerçekleştireceğiniz çoğu aktivite Eski Şehir bölgesinde. Muhtemelen şehirde bi’ 3-4 gün geçirdiğiniz takdirde Old Town’da girilmedik sokak bırakmayacaksınız. Bu bölgede dolaştığınız süre boyunca özellikle mimari açıdan “ulan her yeri mi güzel şehrin arkadaş” duygusuna kapılabilirsiniz, biz de kapıldık. Durum böyle olunca da Old Town’ın biraz daha dışına çıkıp daha yaşam alanı sayılabilecek noktalara doğru yol aldık ve çok şükür (çünkü kıskançlık) en azından Old Town dışında şehrin bir tık daha çirkinleştiğini, az biraz Yenibosna’dan hallice bir hal aldığını gördük. Yine de oralarda da özellikle yeme içme açısından keşfetmeye değer bir takım yerler var, onları da Lviv Yeme İçme ve Lviv Gece Hayatı Rehberi de sizi bekler, oradan okursunuz artık. Şimdi Lviv’de gezilecek yerlere geçiş yapalım.

Rynok Meydanı Lviv
Rynok Meydanı
Lviv gezi rehberi (2)
Rynok Meydanı’ndaki Siyah Ev’in hastasıyız!

Rynok Meydanı (Market Square)

Hadi hadi tamam, bir meydanı daha Taksim Meydanı’na benzetelim de rahatlayın. Tabii ki şimdi ki haline değil, eskiden güzel, canlı ve hareketli olan halinden bahsediyoruz. Hani şu Taksim’in Taksim olduğu zamanlardan. (anlık duygusallaştık) Rynok Square tam anlamıyla Lviv’in Old Town bölgesinin göbeği. İsteseniz de istemeseniz de buradan yolunuz en az birkaç defa geçecek, kaçarınız yok. Zaten çoğu İtalyan ve Avusturyalı mimarların elinden çıkmış olan binalar o kadar güzel, burada vakit geçirmekten o kadar haz alacaksınız ki, ayaklarınız sizi oraya götürecek desek yeridir. Bu arada meydanda zamanında büyük bir yangın çıkmış ve yeni baştan inşa edilmiş.

-4 numaradaki “Black Mansion” diye de geçen siyah bina çok yüksek ihtimalle gözünüzden kaçmaz ama, olur da görmezseniz diye hatırlatalım, pek güzel kendisi.

-Meydan genelinde pek çok kafe ve restoran göreceksiniz. Bunların çoğunu turistik diye değerlendirip tercih etmeyebilirsiniz ama aslında Lviv’de işler pek de öyle değil. Bu meydan lokallerin de aktif olarak vakit geçirdiği bir bölge, dolayısıyla herhangi bir yeri turistik diye değerlendirip geçmeyin. Hangi mekanlardan söz ediyoruz merak ediyorsanız Lviv yeme içme rehberimize göz atmak isteyebilirsiniz.

Lviv gezilecek yerler (2)
Lviv Town Hall’un tepesine çıkmayı göze alırsanız ve ölmeden çıkabilirseniz manzara bu.

Lviv Town Hall

Lviv’de her turistin mutlaka gerçekleştirdiği ya da en azından gerçekleştirmeye niyetlendiği bir aktivite var: Lviv Belediye Binası’nın tepesine çıkmak. Şimdi biz böyle söyleyince siz sanıyorsunuz ki bineceksiniz asansöre, efendi gibi yukarı çıkacaksınız. Hadi ortada bir kule söz konusu olduğu için asansör oraya çıkamasın, biraz da merdiven çıkıverin falan değil mi? YOK CANIM! Arkadaşlar 350+ basamaktan söz ediyoruz. Üstelik öyle olması yetmiyormuş gibi gittikçe daralan, kalabalık bir zamanındaysa bir sürü insanla bir arada çıkmanızı gerektirecek merdivenler. Merdivenler çıkmaya başladığımızda 10 kaplan gücündeydik, inerken Yaprak Dökümü Ali Rıza Bey’e döndük. Yani bu eziyeti çekmek için yukarı çıkınca sizi Adriana Lima’nın karşılaması, ne bilelim kafanızdan konfetiler dökülmesi o esnada belediye başkanının size şehrin anahtarını falan teslim etmesi lazım, öyle bir eziyet. Bir yerlere gidin görün deyip duruyoruz ama, eğer acayip bir manzara tutkunu falan değilseniz şuraya çıkmanıza vallahi de billahi de değmez. Oraya çıktığımızdan beri resmen klostrofobik yaklaşımlar sergilemeye, küfür konusunda yaratıcılık göstermeye başladık. Olmaz olsun. Çıkmayın şuraya. Usain Bolt da olsanız, Yeşilay başkanı da olsanız bu kadarı fazla arkadaş.

-İyiliğiniz için adresini de söylemezdik ya hadi neyse, bilmediğiniz bir yerde değil, Rynok Square’de. Çıkış ücreti 20 Grivna.

-Belediye binasının girişinin hemen yanında bir tourist information var. Eğer herhangi bir konuda bilgiye ihtiyacınız olursa buraya uğrayabilirsiniz.

Lviv Opera Binası (2)
Lviv Opera Binası
Lviv Gezi Notları
Opera binasının hemen önünde kurulan pazarı gezmek çok zevkli.

Lviv Opera House

Lviv Opera Binası şehrin simgesi olarak sayılabilecek yerlerden. Buna dönüşmüş olmasını gayet normal karşıladık çünkü bu bina Paris ve Viyana’daki opera binaları ile kıyaslanacak kadar başarılı kabul ediliyor. Neden bu denli övüldüğünü zaten yalnızca mimarisini görünce bile anlayacaksınız. Sadece dışarıdan bakmakla kalmayıp içini de görmek, hatta bir opera ya da bale izlemek isterseniz çok pahalı olabilir diye düşünerek vazgeçmeyin çünkü bilet fiyatları gerçekten çok uygun. Çok şükür Ukrayna’da bu gibi aktivitelerde bulunmak da çılgın fiyatlı değil, seviyoruz seni be Ukrayna. Programa ve bilet fiyatlarına şuradan bakabilirsiniz. Biz denk getiremediğimiz için hiçbir şey izleyemedik, olur da giderseniz içerisi nasılmış bize de haber edin.

-Adres: Svobody Avenue 28

-Lviv Opera Binası’nın hemen önünde uzanıp giden tatlı mı tatlı, Christmas pazarlarından hallice bir şehir pazarı oluyor. Bizim orada bulunduğumuz süre boyunca her gün stabil bir şekilde orada var olduğu için sürekli olarak var olduğunu varsayıyoruz, umarız gerçekten öyledir. Zaten opera binasını görmeye gittiğiniz takdirde bu pazarı da elbet göreceksiniz. Ne var ne yok derseniz Putin’li tuvalet kağıdından tutun sokak yemeklerine, hediyelik eşyalara, içkiye kadar türlü türlü şey mevcut. Hele bir de sokak müzisyenlerinin olduğu bir ana da denk gelirseniz bayağı tatlı bir ortam oluyor.

Lviv Armenian Church
Virmenska Sokağı, Ermeni Katedrali.

Virmenska Sokağı

Virmenska Caddesi Lviv halkı arasında “Ermeni Sokağı” olarak da biliniyor, çünkü zamanında Lviv ve civarına yönelen Ermeniler çoğunlukla bu sokağa yerleşmiş. Burada hem eski ve şahane mimariye sahip evleri görebilir, hem Armenian Cathedral ve Armenian Courtyard civarını keşfedebilir, hem de bölge civarındaki kafeleri deneyimleyebilirsiniz. Eğer içinizdeki sanat aşkı bir başkaysa bu sokak üzerinde Green Sofa Gallery (adı içinde yeşil bir koltuk olduğu için bu, ne kadar yaratıcı di mi) ve Dzyga Art Gallery var. Her ikisi de çok küçük ve sergiler dönemsel olarak değişiyor. Örneğin biz gittiğimizde Green Sofa’daki eserlerinden biri “ayağını musluğa sokmuş bir insan figürü” vardı. Yorum yapmayacağız.

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı

Mezarlık gezmek garip geldiyse normaldir, biz de Paris ya da Buenos Aires’teki mezarlık gezme deneyimlerimizden önce mezarlık gezmeye hevesli bir şekilde gideceğimizi hiç düşünmezdik. Lakin söz konusu gezilerin ve Lychakiv Mezarlığı’nın fotoğraflarına şöyle bir göz atmamızın ardından burada da nasıl bir güzellik ile karşılaşacağımızı aşağı yukarı tahmin ediyorduk. Evet, burası bir mezarlık olabilir, ancak aslında heykelleri ve ihtişamı ile gerçekten bir açık hava müzesi olarak da kabul edebiliriz. 1787 yılından beri var olan bu mezarlığı gezmek için küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor, ancak bizce alternatif ve enteresan bir aktivite olduğu için (ayrıca çok ucuz olduğu için) buna takılmaya gerek yok.

-Adres: Mechykova Street 33

Lviv Art Gallery
Lviv National Art Gallery

Lviv Art Gallery Lviv’deki en büyük sanat koleksiyonuna sahip müze. İçeride Ukraynalı sanatçılar ağırlıkta olmak üzere Polonyalı, Rus, Avusturyalı, Alman ve Avrupa’nın başka ülkelerinden çeşitli sanatçıların resim ve heykel çalışmalarını görebilme imkanınız var. Müze 2 kattan oluşuyor. Çok büyük bir müze değil ve anladığımız kadarıyla pek de fazla ziyaretçi almıyor. Bu sonuca vardık çünkü biz oradayken koskoca müzeyi gezen tek kişiler bizdik ve çalışanlar son dönemlerde birilerinin müzeyi ziyaret etmesine o kadar alışkın değildi ki bazıları eserlerin yanındaki sandalyelerde uyuyordu asfdfj. Tabii ki bu işin komik kısmı, bizce ilginizi çekiyorsa ve yeni sanatçılarla yerinde tanışmak isterseniz kesinlikle ziyaret etmeye değer. Sadece özellikle düzen ve profesyonellik açısından beklentinizi bir tık daha düşük tutmanızı söyleyebiliriz.

-İngilizce açıklama ya da audio guide maalesef yok.

-Adres: Stefanyka street 3

Potocki Palace Lviv
Potocki Sarayı

Lviv gezi rehberi kapsamında bir saray da yazmasak olmazdı, elbet bu şehirde de sevgili “soylular” kendilerine saraylar maraylar yaptırmışlar. Adından da anlayabileceğini üzere bu saray Potocki ailesine ait. Günümüzde dışarıdan görebileceğiniz gibi içine de girebiliyorsunuz. İçerisi, Red Hall, Blue Hall, Mirror Hall şeklinde çeşitli bölümlere ayrılmış durumda. Burası aynı zamanda “Lviv Art Gallery” olarak da geçiyor, yukarıdakiyle kafanız karışmasın, onun da bir açıklaması var. Şehirde ulusal sanat müzeleri kapsamında birkaç farklı sergi alanı var. Bunlara farklı isimler vermek yerine lokasyona göre ayırmışlar, dolayısıyla “ulan bu Lviv Art Gallery” ise önceki gittiğimiz neydi paniği yaşamanıza gerek yok.

-Adres: Kopernyka vul 15

Memorial Museum Lviv
Memorial Museum Lviv

Ukraine Memorial Museum
Memorial Museum

İnternette pek çok kaynakta karşımıza çıkmayan ve gidip de ziyaret ettikten sonra insanların Lviv gezi rehberi kapsamına bu yeri nasıl dahil etmediklerini bir türlü anlayamadığımız bir müze Memorial Museum. Yukarıda da şöyle bir söz etmiştik, Ukrayna birçok badire atlatmış, tarihte birçok zorlu durum ile başa çıkmayı başarmış bir ülke. Nazi döneminde şehirdeki Yahudilerin tamamına yakını öldürülmüş, Sovyetler Birliği döneminde başka olaylar yaşanmış, Polonya’nın hüküm sürdüğü dönemde ise başka sorunlar. Söz ettiğimiz Memorial Museum ise aslında eski bir hapishane, ancak günümüzde müzeleştirilmiş ve bu farklı rejimlerde ülkede yaşanan acı olayları, hapishanede yaşanan ölümleri, tarihi veriler ile birleştirerek gözler önüne sürüyor. Çok şükür bu müzede İngilizce açıklamalar var da öyle boş boş bakmıyorsunuz. Gerçekten çarpıcı ve sarsıcı bir müze, insanlığınızdan utandıran bir takım görüntülere şahit oluyorsunuz. Gitmek, görmek gerek diye düşünüyoruz.

-Girişte ücret olup olmadığını bilmiyoruz çünkü çalışanlardan biriyle kanka olunca lönk diye içeri de alınmış olabiliriz.

-1 Stepan Bandera Street (13:00 – 14:00 arası yemek saati olduğunu iddia ettiler, aklınıza bulunsun)

Lviv Ukrayna
Arkhivna Sokağı

Bu sokak daha çok gezerken göreceğiniz bir yer tadında, çünkü tatlı bir özelliği var. Özellikle sinema ile ilgileniyorsanız ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz. Son birkaç senedir Lviv’de gerçekleşen bir bağımsız film festivali olan KinoLev Festival’a ithafen bu sokağın tam 7 farklı adı var ve muhtemelen seneler geçtikçe de artacak. Her sene sokağın başına bir tabela ekleniyor ve sokak yeni bir isim daha alıyor. Bu isimler arasında Charlie Chaplin, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Tarkovsky Truffaut gibi “helal ulan size” dedirtecek, sinemaseverleri şenlendirecek adlar var.

Ivan Franko Park
Ivan Franko Park, Lviv

Ivan Franko Parkı

Lviv’in en kıskandığımız özelliklerinden biri tartışmasız bir şekilde şehir parkları. Park olmayan noktalarda, hatta Eski Şehir bölgesinin dışına çıkınca bile şehrin genel olarak bayağı yeşil olduğunu fark edeceksiniz. Yani “burası merkez, buraya turistler gelir, şuraları az biraz yeşillendirelim” dememişler, şehir hakikaten yeşil. Eğer vaktiniz olursa Lviv’in ve Ukrayna’nın en eski parkı olan Ivan Franko Park’a uğramanızı önereceğiz. Özellikle hava güzelse kapın atıştırmalığınızı ya da içeceğinizi, bayılın çimlere. Hepimiz şehirlere sıkışmış bir halde yaşadığımız için böyle yeşil alanlara hasretiz, bizce net bir şekilde sizi mutlu edecektir.

-Eğer bizim gibi parklarda vakit geçirmeyi seviyorsanız Stryisky Park, Ivan Franko Park’ın dev versiyonu. İçinde gezebileceğiniz noktalar, hatta göl bile var, bayağı büyük. Zamanınız yeterse mutlaka buraya da yolunuzu düşürün.

Lviv Gezisi Notları (4)
Lviv Gezi Rehberi – Kısa Kısa

Eczacılık Müzesi: Pek ilgimizi çekmeyen müzeler kategorisinden olduğu için ziyaret etmediğimiz Pharmacy Museum. Okuduğumuz kadarıyla hem eczacılığın tarihine odaklanıyor, hem de müzenin içi farklı konseptlere ayrılmış durumda, belki uğramak istersiniz. (Drukarska Street)

Italian Courtyard: İtalyan bir mimar tarafından yapılmış tatlı bir avlu. 2 Grivna ödeyerek görebiliyorsunuz. Çok büyük bir olayı yok, belki fotoğraf çekmek isterseniz uğrayabilirsiniz. Ayrıca üst katlara da çıkabiliyorsunuz, aklınızda bulunsun. (Rynok Square 6)

Yard of Lost Toys: Kayıp, eski oyuncakların bir arada durduğu, hafiften ürkütücü bir alan. Civarda yaşayan birinin sokakta bulduğu iki kayıp oyuncağı “belki sahibi geri dönüp alır” düşüncesiyle buraya koyması ile başlamış. Zamanla kayıp olan bir sürü oyuncak burada birikmiş, şimdi bir oyuncak mezarlığı gibi olduğunu söyleyebiliriz. (Mukachivska Street)

Territory of Terror: Henüz açılmadığı için ziyaret edemediğimiz, öğrendiğimize göre çok yüksek ihtimalle Mayıs 2017 ortalarında açılacak olan müze. Yazmak istedik çünkü bizce mutlaka ziyaret edilmesi gerekiyor. Burası Lviv Ghetto & Yanowska Concentration Camp olarak da geçiyor (burada 250.000 kişi ölmüş) ve Nazi döneminde tahmin ettiğiniz sebeplere hizmet etmek üzere kurulmuş. Ancak anladığımız kadarıyla müze genelinde hedeflenen yalnızca Nazi dönemini değil, Ukrayna’nın maruz kaldığı tüm totaliter rejimleri tek bir müze altında açıklamak ve bu dönemler boyunca yaşananları gözler önüne sermek.

High Castle: Şehrin tepe noktalarından birine kalan, anladığımız kadarıyla günümüzde kale kısmından geriye pek bir şeyin kalmadığı, şehre tepeden bakabileceğiniz bir nokta.

Lviv Kiliseleri

Lviv gezi rehberi (3)

Lviv gezi rehberi, Boim Şapeli


Lviv Gezi Rehberi: Gezebileceğiniz Lviv Kiliseleri ve Katedralleri

Lviv gibi küçük bir şehirde bu kadar çok kilise ve katedral olması bizi bayağı şaşırttı. İşin güzel tarafı, şayet ilginizi çekiyorsa, ki mimari açıdan bayağı güzel oldukları için büyük ihtimalle çekecektir, bu kiliselerin hepsi birbirine yürüme mesafesinde. Zaten Old Town civarını keşfederken bunların birçoğuyla karşılaşacaksınız, yalnızca 1-2 tanesi için o civardan hafif uzaklaşmanız gerekecek, e artık o kadarını da yapıverin bir zahmet. Şimdi Lviv gezi rehberi kapsamında gezebileceğiniz kilise ve katedralleri şöyle bir özet geçelim:

Boim Şapeli: Rynok Meydanı ile bitişik sayılabilecek Katedral Meydanı’nda yer alan ve 1600’lü yıllarda inşa edilen bu şapel Lviv halkı tarafından bayağı önemseniyor. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

Latin Katedrali: Katedral Meydanı’na adını veren, dev, ihtişamlı katedral. Eskiden civarında bir mezarlık da yer alıyormuş ancak sonradan burası şu an gezebileceğiniz Katedral Meydanı’na dönüşmüş.

Dominican Church: Tam fotoğraflık, içi de dışı da ayrı güzel bir kilise. Avrupa genelindeki en güzel Barok kiliselerden biri olarak kabul ediliyor, kim bu kabul edenler onu biz de bilmiyoruz. (Muzeina Square 1)

Armenian Cathedral: Old Town’daki Ermeni Sokağı üzerinde bulunan katedral. Bizim orada bulunduğumuz günlerde içi gezilemiyordu, genel bir durum mudur bilemiyoruz, bi’ şansınızı denersiniz. (Virmenska Street 7)

Bernardine Church: İlk yapıldığı yıllarda ahşap bir yapı olan, sonradan bir yangın sonucu 1600’lü yıllarda baştan, bu sefer taştan inşa edilen ihtişamlı kilise. (Soborna Square 3A)

St. George’s Katedrali: Mimari açıdan şehirde en beğendiğimiz dini yapılardan biri olan Yunan, Katolik kilisesi. Lviv’e uçakla inerken tepeden mutlaka dikkatinizi çekecektir. (Svyatogo Yura Square 5)

Lviv Gezisi Notları (2)
Lviv’de alışveriş meselesi pek parlak değil
Putin
Lviv’de her yerde görebileceğiniz şeyin “Putinli tuvalet kağıdı” olacağını düşünür müydünüz asfsdf

Lviv Gezi Rehberi: Lviv’de Alışveriş

Üzgünüz, yukarıda bol bol Lviv’i övmüş olabiliriz ama, söz konusu Lviv’de alışveriş oldu mu beklentilerinizi bayağı bir aşağı çekmeniz gerekecek. Aslında şehirde birkaç alışveriş merkezi ve özellikle Old Town civarında karşılaşabileceğiniz birçok mağaza var, ancak bunların çoğu Türkiye’dekilere kıyasla öyle “ah bunu alayım da Türkiye’ye taşıyayım” dedirtecek şeyler değil. Alışveriş merkezlerinin içinde ise çoğunlukla Zara, Bersha, Diesel falan filan gibi Türkiye’de sık sık karşılaşabileceğiniz mağazalar yer alıyor. Acaba Lviv ucuz bir şehir diye bu markaların ürünleri daha ucuz olur mu diye düşünüyorsanız öyle bir durum da yok, çok küçük farklardan söz ediyoruz.

-Lviv’de hediyelik eşya almak isterseniz bizce hiç sağda solda dolanmadan Lviv Opera Binası’nın önündeki açık pazara gidin. Orada her çeşit hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.

-Biz son gün Yves Rocher’e şöyle bir göz attık, fiyatları Türkiye ürünlerine kıyasla çok uygundu, şayet markayı seviyorsanız ona uğrayabilirsiniz. (Stefana Yavorskoho Square 1)

– Eğer gerçekten lokal bir pazar gezmek istiyorsanız yukarıda söz ettiğimiz Bernardine Kilisesi’nin önündeki ana caddeden karşıya geçtiğinizde orada ıvız zıvır satan (kozmetikten çoraba, kıyafetten meyve sebzeye) küçük ve karmaşık bir pazar yeri var. Burada her şey gerçekten çok ucuz. Alacak bir şey bulur musunuz bilmiyoruz ama, kurcalaması eğlenceli oluyor. Ayrıca pazar yerinin hemen yanında küçük ve dandik bir alışveriş merkezi var. Burayla ilgili çok spesifik bir ipucumuz olacak. Alışveriş merkezinin içindeki eczane de La Roche Posay’in cilt ürünleri gerçekten Türkiye’ye kıyasla çok daha uygun fiyatlı, kıyasladık, oradan biliyoruz. İlgileniyorsanız oradan ürün depolayabilirsiniz.

15 Comments

 • Tebrik ederim çok başarılı bir blog olmuş.
  Bizde bu ay gideceğiz kısmetse,yazılarınızdan oldukça tecrübe edindik.Yeme içme kısmını yazmamışsınız.
  Umarım biz gidene kadar yayımlarsınız.

 • Biz Ocak ayinda Lviv’de idik. Donduk mu evet donduk ? ama şansımıza günesli günlerdi. Kızım Lvivi anlattığı bir vlog yayımladı https://youtu.be/QRwpxLzEnek
  Yeme içme konusuna bir yorum getirmek istiyorum. Iyi bir restoranda ki Rynok meydanında konakladik ve neredeyse çevresindeki bütün cafe ve restoranlara girip çıktık, öyle 12 euro’ya etli şaraplı bir yemek yiyemedik ? iki ana yemek bir salata ve şarap (ki kadehti) 30-40 euro arası.. kahvaltı için favori mekanımız Atlas’ti ki siz fotosunu paylaşmışsınız.

 • Her şey okey ama asla izmirden istanbuldan uygun bilet yok hatta doğru düzgün uçuş bile yok belli zamanlara

 • Eşim ile 19-22 Mayıs’da Lviv’deydik.
  Bu blogda bulunan trolleybus bilgilerini inceledim.
  Kişi başı 2grivna (28krş)’a havalimanından şehir merkezine geldik,aynı şekilde havalimanına gittik.
  Atlas Deluxe Otel’de konakladık.Memnun kaldık.
  Et için favorim First Grill ve Kumpel.
  First Grill’de 1 tbone,1 şaşlık,1 rib eye (Toplam 1100gr et) ve içecekler derken toplamda 880grivna(120TL) hesap geldi ve muhteşemdi.Geç saatte gitmeyin,beklersiniz.
  Ukrayna yemekleri için Puzhata Hata’yı tek geçerim.
  Çok çeşit var,fiyatları çok uygun ve çok lezzetli.
  Şubeleri var özellikle Ivano Fanko Üniversitesi yanındaki
  Çok daha güzel.İki katlı,alt katı sadece Cafe pastane.
  Çikolataları Lvivde şubeleri olan Rohsen’den aldık.
  Üretici olduğu için hem uygun hem de kaliteli.
  Hiçbir blogda görmedim ama ben yazayım.
  Lviv’ in çok güzel balları var,fiyatları da çok uygun.
  Özellikle Forum Lviv AVM ‘de bulunan süpermarket ‘den bal,alkol,sigara,vb alışverişlerinizi yapabilirsiniz.
  Bir tüyo siyah renkte balları var çok güzel.
  Tabiii ki Kvas bayıldım,bol bol için.Çok faydalı.
  Kvas ne mi.? Alkolsüz bira diyelim.
  Lviv Duty Free’si pahalı aman dikkat üzülürsünüz.
  Kahve ve Çikolata fabrikaları var Rynok meydanında.
  Ben gittim pek beğenmedim,tamamen turistik.
  Lviv Harika bir yer.Havalimanındaki turist information dan haritanızı ücretsiz alın ve yürüyün bol bol yürüyün.Lviv yürüyerek keşfediliyor.Harita da bile gösterilmeyen Harika yerler göreceksiniz.Biz çok beğendik belki birgün yine gideriz.Gidecek olanlara şimdiden iyi eğlenceler.

 • İyi günler ben Ukrayna yolculuğu için plan yapmak istiyorum oraya İstanbul’dan gidip orta derece eğlenip 1 hafta konaklayıp gelmem bana ortalama kaç ₺ olur ?

 • Merhabalar,
  Biz Ukraynada yaşamaya karar vermiş birkaç genç girişimci olarak, Türkiyeden Ukrayna ya turistik gezi amaçlı ziyaretçiler için, kolaylıkla günlük daire kiralayabilecekleri bir site hazırladık. Şu anlık sadece Kiev,Odessa ve Liviv şehirleri için hizmet veriyoruz. bookraine.com adresimiz.
  Bu arada yazının başlığında belirttiğiniz “BİZ BU UKRAYNA’YI KOMPLE YANLIŞ TANIMIŞIZ!” sözüne sonuna kadar katılıyorum.
  Ukrayna her metrekaresi kültür ve tarih müzesi niteliğinde bir ülke, uzun yıllar sovyet etkisinde kalmış olması maalesef ekonomik ve yönetim kalitesi olarak da ülkeyi olumsuz etkilemiş. Kesinlikle yaz kış ziyaret edilebilecek hem ucuz hem gezilebilecek bir çok mekana sahip. “gezmek mutluluktur…”

 • An itibariyle yazınıza göre geziyorum şehri. Sadece bir günüm olduğu için aralardan seçiyorum. İnanılmaz keyifli. Teşekkürler.

 • 23 Nisan’da ben gittim şehre. Kendi izlenimlerimi ben de kaleme aldım. Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir şehir Lviv. Ben en çok Bira Tiyatrosu’nu beğendimmekan olarak. Pravda Orkestrası gerçekten harika.

 • Merhaba,
  Harika bir blog olmuş. Gelecek hafta Lviv’e gidiyoruz. Çok işimize yarayacak bilgiler. Çok teşekkürler.

 • Merhaba Arkadaşlar, Son 1 yıl içinde ortalama her ay iş sebebiyle kievde bulundum. Özellikle Zhulhany havaalanından Türkiyeye geri dönecek arkadaşlara önerim havaaalnında değnekçiler var. Sizden Türkiyeye kedi,köpek,sigara,içki vs. gibi götürmeniz için ricada bulunursa KABUL ETMEYİN. Bu işin ticaretini yapan kaçakçı arkadaşlar Türkiye’de kara listede aranmakta ve kuryeler aracılığı ile malzeme gönderdikleri bilinmekte. Bunlara yardımcı olan yolcular Türkiyede havaaalanı gümrüğü ve kaçakçılık şube tarafından ifadeleri alınıp işlem yapılıyor. DİKKAT EDİN!! Teşekkürler

 • Merhaba
  21-29 ağustos 2019 da Ukrayna daydık .Lviv deki ‘Alışveriş merkezinin içindeki eczane de La Roche Posay’in cilt ürünleri gerçekten Türkiye’ye kıyasla çok daha uygun fiyatlı’
  yazdığınız yere bayıla bayıla gittik fakat eczaneyi bulamadık.Sanırım kapanmış
  çok üzüldük gidecek arkadaşlara bilgi olsun.

  Puzhata Hata yerel yemekler ,lezzet ve fiyat açısısından gerçekten kurtarıcı.First Grill dışarılara taşan sırasıyla sizi sıkabilir.Önceden menülerini alıp rezarvasyonunuzu yaptırın;çok bekleyebilirsiniz.

  Yves Rocher artık fiyat açısından Türkiye ile neredeyse aynı.

  Kadın ve erkek güzelliği açısısından abartıldığını düşünüyoruz.,İnsanlar her yerde aynı.Çok güzel de var normal de var.

  Yaşlı nüfus ;sokaklardaki garibanlar yürek yakıyor.Bizde illaki para isteyenler orada küçücük bir yiyecek parçasına çok mutlu oluyorlar.Eğer giderseniz küçücük bir bisküi ;meyve;çerez vb.yiyeceği onlara götürün;çok üzüldük.

  Son model arabalar her yerde.Her yerde Lexus ve Tesla var .Ama bunun yanında çok eski soğuk savaş devrinden kalma arabalar da var.Orta gelirli insanlar kalmamış gibi.Zengin çok zengin ;fakir çok fakir.Devletin ve belediyenin araçları çok eski.Hele belediye otobüsleri 1980 lerden kalma.Sadece iki tane modern belediye otobüsü gördük.Yol çalışmasını eski iş makinalarıyla yapıyorlar.

  Şehirler arası arabayla yolculuk yapacaksanız çok dikkatli olun.Hiç bir uyarı işareti olmadan şerit değişikliği yapan yol çalışması mı ararsanız ;100 metre arayla kaza mı…Hız sınırlamalarına uyun;kameralı polis kontrolleri yoğun.Yolun sağ tarafında kamera gördüğünüzde ayağınızı gazdan mümkünse çekin ki ceza yemeyin.Telefonlardaki yol durumuyla ilgili uygulamaları kullanmayı unutmayın.Bazı alanlarda internetten mahrum kalınabiliyor dikkatli olun.Yollar çok bakımsız .Geliş gidiş yol arasında emniyetli bir ayırım yok;sadece bir toprak alanıyla ayrılmış.Çoğu sola dönecek araç sağdaki 3.cü şeritten aniden sola dönebiliyor çok tehlikeli ve çok ilginç dikkatli olun;sinyal vermeleri çoğunda yok gibi.

  Kesinlikle çeşme suları içilmiyor .Bazı oteller arıtma su kullanıyor.Patojen bakteriler yüzünden mi yoksa kimyasal bir kirlilikten mi bilinmez ama içip de hasta olmayın.Giderken sağlık sigortanızı yaptırmayı unutmayın.Beyaz kapaklı olan sular genelde gazsız oluyor.Bazı otellerde su veriyorlar fakat su yetmeyebiliyor.Türkiye’den giderken fazla eşyanız yoksa kilo derdi yoksa yanınızda 1 litrelik ve 500 ml lik su taşıyın ve dönüş gününe kadar atmayın.Su doldurmak;kırılacak eşyalara koruma sağlamak gibi bir çok işe yarıyor.

  Kırılacak cam eşya görüp dayanamayıp alabilirsiniz.Balonlu ambalaj kağıdı götürmeniz kurtarıcı olabilir.Orta boy valizinizin içine kabin boyu koyup dönüşte iki valizle rahat edebilirsiniz.

  Sakın topuklu ayakkabı giymeyin.Belki operaya giderseniz şık bir kıyafet gerekli olabilir fakat yollar arnavut kaldırımı yürümesi zor haberiniz olsun.

  20 gigabyte paylaşıma açılabilen telefon hattı kura göre 40-45 lira arası tutuyor(Ağustos 2019) .Kendi hattınızı kullanıp fazladan para vermeyin.Otellerin internetleri de oldukça iyi.

  Bazı büyük marketlerde macaronlar 2 liraya denk geliyor;Alaçatı da tanesi 6 lira.Kakaoları güzel alınabilir;biz ballarını pek almadık şekerlenmiş gibi bizim ballarımız daha güzel;söylendiği gibi ceviz içi de hiç ucuz değil.

  Bir annenin sözleri gibi oldu ama ne demişler’Her tedbir emniyet içindir’.Mutlu
  afiyetli gezmeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir