Hallstatt Gezi Rehberi: Asyalı Turistlerin Bi’ Bildiği Olmalı!

Hallstatt Gezi Rehberi

Hani şu internette karşınıza 23429 kez çıkıp duran “Avrupa’da Mutlaka Görmeniz Gerek x Yer” başlıklı yazılar vardır ya, işte bu sefer tam yerine düştünüz. Hallstatt o listelerin yıldızı! O tip listelerin çok sıkıcı ve çok yüksek ihtimalle yazacak bir şey bulamayan kimselerin çaresizce sarıldığı bir dandik içerik üretimi örneği olduğunu kesinlikle kabul ediyoruz, ancak bu haklı oldukları gerçeğini değiştirmez. Yani Avusturya’ya kadar gelip Hallstatt gibi bir güzelliği görmeyerek hakikaten kendinize haksızlık edersiniz. Şuraya ciddi bir şey yazmış olmaya gelmesek gerçekten yazıya bir adet gözünü kapatan maymun + iki adet gözünden kalp çıkan surat + üç kalp emojisi ile başlayacaktık, öyle bir güzellikten bahsediyoruz. Allahtan burası son derece ciddi bir platform ve kesinlikle böyle şeyler yapmıyoruz…….Hazırsak herkes toplansın, biraz Hallstatt anlatacağız.

*Avusturya’da başka yerlere de uğruyorsanız Salzburg, Graz, Viyana ve Viyana Yeme İçme rehberlerimiz ellerinizden öper.

Hallstatt Gezi Rehberi

Hallstatt

Efenim Hallstatt Avusturya’nın en eski ve çok yüksek ihtimalle en çok fotoğraflanan köylerinden. Zaten bu kadar Asyalı turist çeken bir yerin “dünyanın en çok fotoğraflanan yeri” olarak tarihe geçmesini falan bile beklerdik. Öyle ki Hallstatt’ı gezerken ah buralar ne kadar güzel böyle düşüncelerinin yanında arka planda sürekli bir “abi bu Asyalıları buraları nasıl keşfediyor, neden köyün nüfusundan (Hallstatt’ın nüfusu 1000 kişi gibi bir şey) daha çok Asyalı turist ile bir aradayım” gibi düşüncelere dalıyorsunuz. Adamlar abartıp Çin’de Hallstatt’ın aynısından yapmışlar, öyle bir tutkudan söz ediyoruz. İnanmıyorsanız şuraya bakabilirsiniz. Neyse, biz konumuza dönelim. Bu dünyalar tatlısı köy adını yanında kurulduğu Hallstatt Gölü’nden alıyor. Zaten Hallstatt’ın da parçası olduğu bu bölge Avusturya’nın “Göller Bölgesi”, orijinal adıyla “Salzkammergut” olarak biliniyor. Civarda 70’in üzerinde göl mevcut ve Hallstatt dışında çok popüler olan birkaç yer daha var. Bizim gibi Salzburg tarafından buralara gidecek olursanız zaten buralardan geçiyor olacaksınız. Eğer araba kiraladıysanız buralarda küçük molalar verebilirsiniz, o sebeple uğrayabileceğiniz iki noktayı da aşağıda özet geçelim:


Hallstatt

*Wolfgang Gölü: Avusturya göller bölgesinin Hallstatt’tan sonraki en popüler gölü olabilir. Yine inanılmaz güzel bir doğası, müthiş bir görüntüsü var. Hemen kıyısında yer alan St. Gilgen Köyü de buranın en çok ziyaret edilen noktası. Bu köy aynı zamanda “Mozart Village” olarak da anılıyor. Mozart buraya hiç ayak basmamış, ama annesi burada doğmuş, büyükbabası burada çalışmış ve ablası da evlendikten sonra buraya taşınmış. (birazdan Mozart’ın annesinin kızlık soyadını ve kart bilgilerini de buraya yazacağız galiba)

*Fuschlsee: Burası da en az Wolfgang Gölü kadar popüler bir başka göl. Tabii ki yine görüntü şahane. Bu gölün kenarındaki turistik sayılabilecek köyün adı ise Fusch am See. Bu bölgenin bir diğer özelliği de Avusturya çıkışlı bir marka olan Red Bull’un merkez binasının burada olması. Bakıp bakıp iş yerinizden nefret edebileceğiniz güzellikte olduğu için Red Bull’un kanatlandırıyor olması artık pek de ilginç gelmiyor.

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezi Rehberi: Hallstatt’a Ne Zaman Gidilir?

Bu başlığı “Hallstatt’a ne zaman gidilmemeli?” şeklinde değiştirsek daha doğru olurdu galiba. Görsel açıdan düşündüğünüzde Hallstatt’ın her mevsim ayrı bir güzellikte olacağı aşikar. Keşke elimizde olsa da hem karlı halini, hem sonbahardaki halini, hem günlük güneşlik halini görsek. Şöyle bir düşününce kışın gitmeye gönlünüz kaymış bile olabilir ve “Hallstatt’a her mevsim gidilir arkadaş” sonucuna doğru ilerliyor olabilirsiniz, ama DURUN. Çünkü kış dönemi aslında buranın sezon dışı dönemine denk geliyor. Bu ne demek? Bazı atraksiyonlardan (mağara ve maden gezileri, gölde feribot turu gibi) mahrum kalmak, hatta bazı otellerin, restoranların bile kapalı olması demek. Dolayısıyla eğer bu gibi aktivitelerde bulunma niyetiniz varsa Hallstatt’a kışın gitmek iyi bir fikir olmayabilir. Zaten dağlık bir alanda olduğunuz için hava koşullarının çılgınlaşabileceğini de hatırlatalım. Ancak sadece gezmek dolaşmak, doğanın tadını çıkarmak niyetindeyseniz sorun yok, eminiz karlı hali de müthiştir!

Hallstatt Gezilecek Yerler

Hallstatt Gezi Rehberi: Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Hallstatt’a gitmek için türlü türlü yöntem mevcut. Tabii öncesinde mantıklı bir birey olarak Avusturya’ya ulaşmanız gerekiyor ki, bunun için Türkiye’den birçok farklı firmanın direkt uçuş seçeneği olduğunu artık söylememize gerek yok herhalde. Merak etmeyin, sonrası da kolay, çünkü Avusturyalılar Hallstatt gibi bir güzelliğin ekmeğini yemeyi sevdikleri için bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

*Viyana’dan Hallstatt’a Ulaşım: Aslında Viyana’dan Hallstatt’a geçmek bize pek mantıklı gelmiyor, çünkü mesafe bayağı uzun. (yaklaşık 300 km) Ancak biz illa ki gideceğiz diyorsanız seçenekleriniz belli: Araba kiralamak ya da treni kullanmak. Tabii tren kullanmak deyince de öyle pratik bir şeymiş gibi düşünmeyin çünkü ilk başta Viyana’dan trenle Attnang-Puchheim’a gidip oradan tren değiştirerek Hallstatt’ın tren istasyonuna ulaşmanız gerekiyor. DURUN, BİTMEDİ. Daha tren istasyonundan köyün içine giden feribota da bineceksiniz. 1 değil, 2 değil tam 3 vasıta. Hadi geçmiş olsun. Onun yerine araba kiralamanız konusunda bayağı ısrarcı davranacağımızı hissetmişsinizdir herhalde. Araba kiralayın. Israrımızın sonuna geldik.

Hallstatt Avusturya

*Salzburg’dan Hallstatt’a Ulaşım: Buradan Hallstatt’a ulaşmak için 3 seçeneğiniz var: Ya tura katılmak, ya araba kiralamak ya da Bad Ischl’ye otobüsle ulaşarak oradan Hallstatt’a trenle geçmek. Ancak son seçenek oldukça zamanınızı alabilir. Çünkü Hallstatt Tren İstasyonu’na indikten sonra bile köyün içine ulaşabilmek için bir kez daha feribota binmeniz gerekiyor. Aslına bakarsanız Sazlburg’dan Hallstatt Tren İstasyonu’na direkt olarak ulaşan bir tren var, ancak yolu biraz daha uzattığı için daha çok zamanınızı alabilir. Bunun yerine araba kiralayarak hem yukarıda söz ettiğimiz yerleri geze geze, hem de daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sazlburg – Hallstatt arası arabayla yaklaşık 70 km. Tur meselesini ise normalde pek önermesek de, burada işinizi bayağı kolaylaştırabiliyor. Zaten turla takılmak zorunda değilsiniz, otobüsleriyle sizi oraya götürsünler yeter. Salzburg Mirabell Meydanı’ndaki Panaroma Tours’a güvenebilirsiniz.

-Hallstatt içinde ulaşım için herhangi bir araca ihtiyacınız olmayacak. Zaten küçücük yer, biraz yürüyorsunuz bir bakmışsınız Hallstatt’ın dışına çıkmışsınız…Dolayısıyla fotoğraflarda güzel çıkacağım diye saçma sapan ayakkabılar giymeyin, dayayın spor ayakkabılarınızı, her yeri rahat rahat dolaşın deriz.

dscf3127

Hallstatt Gezi Rehberi: Hallstatt’ta Konaklama

Aslında deneyim değil gezi odaklı gidiyorsanız Hallstatt’ta konaklamanın pek de bir alemi yok. Çünkü gerçekten acayip küçük bir yerden bahsediyoruz, dolayısıyla burayı birkaç saat içinde avcunuzun içi gibi öğrenebilirsiniz. Ancak ben romantizmin dibine vuracağım ya da bu bölgede bir sürü yer keşfetmek niyetindeyim, burayı da üs olarak kullanacağım diyorsanız tabii ki seçenekleriniz mevcut. Size herhangi bir otel önerisinde bulunamıyoruz çünkü biz Hallstatt’ta konaklamadık. Bu noktada Booking Abi’ye danışacaksınız.

Hallstatt Gezi Rehberi: Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

Tamam, küçük bir yerde olabilirsiniz, ancak tabii ki Hallstatt’ta da gözden kaçırmamanız gereken birkaç nokta var. Bunlar dışında çoğunlukla sağa sola dalmayı, ara sokaklara girmeyi, bol bol yürümeyi kendinize bir görev bilin, çünkü her noktadan karşınıza başka bir güzellik çıkacak.


Hallstatt Avusturya

Market Square

Küçücük yerde yine bir ana meydan bulmuşsunuz diyeceksiniz, e bulduk tabii. Aslında burayı kendinize bir kutup yıldızı olarak da belirleyebilirsiniz, çünkü bu meydan çevresinde dolandığınız zaman resmen Hallstatt’ın büyük bir kısmını gezmiş oluyorsunuz. Daha da detaylı anlatacak olursak, yüzünüz meydandaki kiliseye dönük bir biçimde durduğunuzda sağa doğru ilerlerseniz Hallstatt’ın sonuna ve arabaların, otobüslerin park ettiği noktaya doğru yürümüş oluyorsunuz. Karşınıza doğru devam ederseniz zaten göle ulaşıyorsunuz. Sola doğru giderseniz ise köyün diğer ucuna ve hiking rotalarına doğru. Zaten biraz daha kaptırıp giderseniz Hallstatt’tan çıkıp gidersiniz, kimsenin de ruhu duymaz valla. Market Square hayatınızda göreceğiniz en şirin meydanlardan biri olabilir. Aynı zamanda birkaç kafe ve restoranın çevrelediği bir meydan olduğu için bir şeyler atıştırmak için de burada mola verebilirsiniz.

Hallstatt Müzesi

Evet, ana meydan bulduğumuz gibi burada gezilecek müze de bulduk. Doğrusu şöyle bir yerde çok da uzun zamanımız yokken müze gezmeye vakit ayırabildik mi? Maalesef. Ancak eğer ilginizi çekiyorsa aklınızda bulunsun, Hallstatt’ın tarihi ve gelişimi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Market Square yakınlarında (tabii ki oraya yakın, her şey oraya yakın) Hallstatt Müzesi mevcut.

-Seestrasse 56. Giriş 8 Euro.

Hallstatt Bone House

Hallstatt Beinhaus

Beinhaus

Hallstatt’ın ekstrem güzelliği dışında ilginizi çekeceğine emin olduğumuz bir şey daha var: Beinhaus. Aslında burası bayağı ürkütücü bir yer, ancak kesinlikle kaçırmamanız gerekiyor. Beinhaus’un İngilizcesi “Bone House”. Yani “Kemik Evi” gibi bir şey. (Türkçe dublajlı film travması yarattı di mi) Adı şans eseri öyle değil, bir sebepten koyulmuş. Burası hemen St. Michael Şapeli’nin yanında ve Hallstatt Mezarlığı’nın içinde yer alan acayip bir yapı. Zaten şimdiden potansiyel korku filmi film lokasyonu olmaya aday bir haldeyken henüz sadede gelmemiş olmamız sizi daha da ürkütmeli. Çünkü Beinhaus’un içinde 1200’ün üzerinde kafatası ve insan kemikleri var. Bu kafataslarının 600 tanesinden fazlası aile adlarına göre boyanmış ve isimlendirilmiş bir şekilde binanın içinde duruyor. Tabii ki mantıklı bir birey olarak NEDEN diye soracaksınız. Onun açıklaması da şu: Hallstatt Mezarlığı’nda yer kalmadığı için, eski mezarları açarak kafataslarını Beinhaus’un içine yerleştirmişler. Bu sizin için ne kadar mantıklı bir açıklama onu bilemiyoruz. Ancak bu iş 1700’lü yıllardan itibaren bir geleneğe dönüşmüş ve zamanla kafataslarının üzerine isimlerle birlikte çeşitli çiçek motifleri de çizmeye başlamışlar.

-Kirchenweg 40 (Merdivenlerden tepeye çıkmanızı gerektiriyor)

Hallstatt Gezi Rehberi

Skywalk

Skywalk çok çılgın, eğer vaktiniz varsa çok net çıkın! (zaten bütün gün ordaysanız yapacak bir şeyiniz kalmayacak, çaresiz çıkacaksınız) Adından ötürü belki işlevini inceden anlamışsınızdır ama açıklamadan geçmeyelim, burası Hallstatt’a, göle, hatta açık bir havadaysanız abartıp Avusturya ile birlikte Slovenya, hatta Çek Cumhuriyeti’ne bile tepeden bakabileceğiniz üçgen bir platform. Biz o kadarına şahit olmadık tabii, onların yalancısıyız. Anladığımız kadarıyla buraya yürüyerek de çıkabiliyorsunuz ama manyaklaşmanın alemi yok. Siz sakin sakin fünikülerinize binin.

-Skywalk’a çıkan füniküler Aralık’tan Nisan’a kadar kapalı. Bu füniküler aynı zamanda tuz madenlerine de çıkıyor.

*Eğer ilginizi çekerse Hallstatt’ta gezebileceğiniz bir buz mağarası mevcut-imiş, Dachstein Buz Mağarası. Miş’li konuşuyoruz çünkü bizim burayı gezme fırsatımız olmadı. Ancak anladığımız kadarıyla öyle İzlanda’dakiler gibi über çılgın buz mağaralarından değil tabii. Yine de görüntüsü harika, o ayrı. Merak edenler için şurada hakkında bilgi var. Giderseniz bize de haber edin, merak içindeyiz.

5 Comments

  • Tam da Hallstatt’a gitme planı yaptığım bir dönemde paylaşımınız ilaç gibi geldi.Sanırım en uygunu Salzburg’dan gitmek ve gitmişken orayı da keşfetmek.Ancak Salzburg’a sadece THY gittiğinden ve sanırım bunun da kendilerine verdiği özgüvenle erken rezervasyonda bile uygun bilet bulmak mümkün olmuyor.Bizim düşünemediğimiz sizin bildiğiniz daha uyguna Hallstatt’a gitme çözümünüz var mıdır? Sevgiler…

    • Belki Graz’a gidip oradan geçebilirsiniz. Bir ihtimal oraya daha uygun fiyatlı bir bilet varsa diye söylüyorum tabii bunu. Ya da Viyana’dan gitmeyi değerlendirebilirsiniz. Munich olabilir aynı mantıktan yola çıkarak. Hallstatt gezinizi bir başka destinasyon ile birleştirmek zaten en mantıklısı. Dolayısıyla civar şehirlerden en uygun uçak bileti fiyatı olanını tercih edip sonrasında oralardan ulaşım sağlayabilirsiniz bence. Çünkü arada ulaşıma vereceğiniz fiyatlar bayağı uygun, uçak biletine deli gibi para vermekten çok daha mantıklı. Hem yollar çok güzel, öyle zulüm gibi geçmez yani 🙂

  • Merhaba, Hallstatt’a yakın köylerden birinde mi kalmıştınız? (oteller dolduğu için hallstatt ve obertraun dışında yakınlarda kalacak bir yer arıyoruz da)

    • selam, biz Salzburg’da konaklayıp Hallstatt tarafına günübirlik gitmiştik. Salzburg-Hallstatt arası arabayla 1 saat gibi bir şey sürüyor. Şimdiden iyi seyahatler! 🙂

  • Salzburg’dan Hallstatt araba kiralayarak mı gittiniz ? kiraladıysanız hangi firmadan birde araba kiralarken kredi kartına ne kadar bloke koyuyorlar malum euro olduğu için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir