Çeşme & Alaçatı Rehberi 2015: Bu Sene Neler Oluyor, Neler “Olmuyor” ?

alaçatı sokaklarıBüyük ve kalabalık bir şehirde yaşamanın kötü yönlerini sayacak olsak elimizde Das Kapital kalınlığında bir liste oluşabilir. Sürekli acele içinde yaşamak, gereksiz agresiflik ve asık suratlılık, hatta nedeni bilinemez bir “ben muhteşem biriyim ve her şeyin en harikasını hak ediyorum” havası tamamen şehir hayatının içinde büyümüş ve yaşıyor olmaktan kaynaklanıyor galiba. O sebepten olacak ki, son 5-6 senedir her Çeşme’ye gidişimizde ağzımızın payını alıyor, “ben niye acele ediyorum ki şimdi?” sorusu her bir mekana girişimizde yüzümüze bir kez daha çarpıyor, her bir yeni insanla tanışmamızda “İstanbul çok yordu be abi’cilik” oynamaya başlıyorduk. Fakat bu sene Çeşme’de işler iyice değişmiş. Evet tamam, her sene ortalığın biraz daha İstanbul’dan hallice olmaya başladığını fark ediyorduk, ancak bu sene İstanbullu işletmecilerin Alaçatı ve özellikle Hacı Memiş civarına Sauron gibi çökmeleriyle işler iyice birbirine girmiş durumda. Güler yüzlü insan sayısı azalmış, her şeye saçma sapan fiyatlar çeken ve “beğenmiyorsan git canısı” havasındaki kişiler iyice çoğalmış. Tabi ki hala kendini koruyan ya da huzurlu bir yere gelmiş olma isteğinizi destekleyebilecek yerler mevcut, ancak bize kalırsa bu gidişle seneye durum iyice vahim bir hal alacak.

Başlamadan önce gelen not: Bu listenin üzerine biz Çeşme ve Alaçatı ile ilgili güncel bir sürü mekan yazdık, belki onlara da bakmak istersiniz, buraya bırakalım.

Çeşme & Alaçatı’da En İyi Kahvaltı Mekanları
Çeşme&Alaçatı Favorileri

Başlamadan gelen not 2 : Çeşme Alaçatı Rehberi yazıyorsunuz, yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, bize Çeşme’ya nasıl gittiğini anlat diyenler ve “orada alkol alacağız kardeşim, arabayla gidemeyiz” diyenler şeklinde bir kesişim kümesi oluşturanlara önerimiz zaten çok da uzak olmayan Çeşme’ye bi’ otobüs bileti kapıp gitmek. Biliyoruz, bazılarımız uçakla gitmeyi tercih ediyor olabilir, ancak İzmir’den Çeşme’ye ulaşmak da ayrı bir mesele ve masraf olduğu için otobüs seçeneğinin daha kolay olabileceğini düşündük. Bi’ değerlendirin deriz.

kurabiye otel*Anne kahvaltısı arayanlara Kurabiye Otel

Senelerdir Çeşme’ye sık sık giden insanlar olarak Kurabiye Otel’i hep duymuş ancak bu zamana dek ayak basmamıştık. Bu sefer hem merakımızdan hem de kahvaltısının namını duymuş olmamızdan mütevellit orada konaklamasak bile kahvaltısını denemeye karar verdik. Aslına otel ile ilgili başlığımız konuyla ilgili yeterince ipucu veriyor, zira eğer henüz “ben granolasız yaşayamaaam…”  şeklinde mis gibi kahvaltıdan vazgeçecek kadar kafayı sıyırmadıysanız, Pazar sabahı yapılan kalabalık ev kahvaltısını andıran bir kahvaltısı sofrası ile Kurabiye Otel’de karşılaşmanız mümkün. Bol bol gülümseyen, sabah neşesi saçan çalışanlar da cabası! Çok net bir şekilde tavsiye ederiz efenim.

-Denemeden döneni linç ediyoruz: Varlığından bile haberdar olmadığınız ev yapımı reçelleri mevcut, mutlaka denemelik.

-Bi’bildiğimiz var: Buranın kahvaltısının seveni çok, sabah yer buluruz demeyin, rezervasyon yaptırın.

traktör alaçatı*Hacı Memiş’in en popüleri Traktör

Çeşme’ye bol bol gidenler bilir, her sene bölgenin en popüler mekanı bir şekilde değişir. Bir sene herkesin akın edip yer bulamadığı mekan bir sonraki sene benzinci yanı kafesi muamelesi bile görebilir. Peki 2015’te Çeşme’nin yıldızı kim? Bizce Traktör. Özellikle akşamları yer bulmak çok zor, zira bize göre kokteylleri gayet lezzetli, arka bahçesi sevimli ve çalışanları 10 yıllık arkadaşınızmış gibi olduğu için, bazılarına göre ise sadece popüler olduğu için her daim ilgi görüyor. Eğer kalabalıktan bunalıyorsanız, ki Hacı Memiş Mahallesi’nde başka bir seçeneğiniz yok, en azından akşamüstü içkisi için gelerek biraz daha sakin bir ortam yakalayabilirsiniz. Bu arada menülerinde yemekler de var, denemediğimiz için o konuda yorum yapamıyoruz.

Denemelik: Mangopolit!

Eğlenceli olmayan bilgi: Burada ve tüm Çeşme genelinde (bu klasmandaki mekanlardan bahsediyoruz tabi ki) kokteyl fiyatları sapıtmış durumda. 35 TL ve üzeri diyelim, siz bizi anlayın. Bu sene ilk Traktör’e gidecek olursanız burayı suçlayabilirsiniz, lakin özellikle Hacı Memiş&Alaçatı civarındaki her yer bu durumda, saçma ama gerçek. Welcome to İstanbul fiyatları.

alaçatı *Asık surat & burnu havada çalışan kombinasyonu için Rue 1387

Geldik çalışanları yüzünden bizi hasta eden ve bir çift laf etmeden döndüğümüz için bizi pişman eden Rue 1387’ye. Burası yemeli içmeli değil, çeşitli ülkelerden toplanmış tasarım ürünler satın alabileceğiniz bir dükkan. Çeşme’ye gitmeden önce ana akım medya mensubu birkaç gazetede yazan yazardan okuduğumuz ve merak içinde gittiğimiz bir yerdi ancak ilgilendiğimiz her şey için abuk subuk diyaloglar yaşayınca fabrikanın başındaki patrona sinirlenen Münir Özkul misali ağırbaşlı bir biçimde, bir daha uğramamak üzere çıkıp gidiverdik. Diyaloglar genellikle şu tatta ilerliyordu;

-Bu ne kadar acaba?

+Yalnız biz onu Paris’ten aldııık….

-Satılık değil mi yani?

+Yoo, satılık….

-…

Sonuç olarak asık suratlarını, tüccar tavırlarını ve gereksiz snob hallerini son derece rahatsız edici bulduğumuz için öneremeyeceğiz. Kendilerini gerginlikleri ile baş başa bırakalım.

Biz size iyisini verelim: Bu mekanın karşı çaprazında bir yerlerde yer alan Be-dest‘te çok sevimli tabak, çanak, bardak ve eski ürünler var, ilginiz varsa çok hoşunuza gidebilir.

fava restoran*Güzel müzik & bol meze ikilisi için Fava

Tatildeyim, üstelik Ege’deyim, güzel meze, güzel müzik, güzel servis üçlüsünü sonuna kadar hak ediyorum arkadaşım diyorsanız iyi yere kapak attınız. Fava meze çeşitliliği, söz konusu mezelerin hepsinin gayet lezzetli oluşu, fon müzikleri ve servis kalitesi ile bizi müdavimcilik yapmaya itecek kadar başarılı bir mekandı ve tıpkı şuradaki yazımızda bahsettiğimiz Pla’ce gibi uzun yıllar tutunmasını, önümüzdeki senelerde de gidebilmeyi ümit ediyoruz.

-İçinde uyumak isteyeceğiniz mezeler: Tahinli patlıcan, hardallı levrek.

-Efsanevi tatlıları: Leblebi tatlısı! Meleklerden yapılmış gibi. (Yemeğe gitmeseniz bile sadecetatlı için gidebileceğiniz kadar iyi)

SAMSUNG CAMERA PICTURES*Olayını anlayamadığımız Halt Alaçatı

Doğruya doğru, Halt’ın olayını gerçekten anlayamadık. Evet tamam bira var, rakı var, “1” (bir) çeşit kokteylleri de mevcut ancak yeni olmalarından mütevellit midir bilinmez, kokteylin içinde ne olduğunu sorduğunuzda “her şey var….” gibi tuhaf bir cevap verip bu konuda ısrarcı davranacak kadar da ilginçler. Muhtemelen Hacı Memiş’in orta yerinde, Dutlu Kahve’nin hemen çaprazında oldukça iyi bir lokasyonda bulunduğu için gören oturuyor ve bu sebeple senenin popülerleri arasına girmiş durumda. Bize kalırsa herhangi özelliği yok. (gözler bir Halt’a benzemiyor esprisi aradı di mi?)

Halt civarıyla ilgili not: Bu taraflarda konaklamayı düşünüyorsanız gecenin belli bir saatine kadar gürültüye maruz kalacağınız aklınızda bulunsun, o açıdan iyi bir seçenek olmayabilir.

Petra Alaçatı*Tanıdık bildik bir kahve için Petra Roasting Co. (KAPANDI)

Evet tabi ki Çeşme’de her yerde türlü türlü kahve bulabilirsiniz. Ancak bu işi iyi yaptığından emin olduğunuz, tanıdık bildik bir yer arayışına girdiyseniz vatana millete hayırlı uğurlu olsun, çünkü artık Hacı Memiş Mahallesi’nde bir adet Petra Coffee var. Üstelik yalnızca kahve değil, klasik kokteyller de yapıyorlar. Akşam orada vakit geçirmeyecekseniz bile öğleden sonra içkisi için ya da yazın şahane gidecek bir buzlu kahve için mutlaka uğrayın deriz.

Çeşme Alaçatı Rehberi*Klasik ve yenilikçi karışımı için Eflatun

Bir kere baştan söyleyelim, eğer bizim gibi mezede gelenekçiyseniz Eflatun pek de aklınıza yatmayabilir. Bir aile işletmesi olması nedeniyle birçok açıdan çok sempatik, küçük ve sevimli bir yer olmasına rağmen yediğimiz içtiğimiz açısından bizi çok etkilediğini söylesek sanırsak biraz abartmış oluruz. Eflatun’un mezeleri her gün değişiyor. Mekanın hemen girişinde bulunan meze masasından o gün yapılmış olan mezelerin içinden istediğinizi seçiyorsunuz ve masanıza geliyor. Bunun dışına “meyhane” konseptinin dışında olduğu için ana yemek olarak deniz ürünlü makarna vb. biraz daha modern içerikli yemekler bulabiliyorsunuz.

Kalabalık düşmanlarına not: Eğer sokağın ortasında, insanların eli kolu masanıza çarpmadan oturmak isterseniz rezervasyonunuzu arka bahçe için yaptırın.

Neyi sevemedik: Kesinlikle önerdiklerini söyledikleri karidesleri (sacda karides gibi bir şey miydi sanki adı? Tam hatırlayamadık, ancak çağrışım yapsın diye yazıyoruz) çok çok çok karabiberliydi ve kesinlikle yenilebilecek gibi değildi, olur da denemeye karar verirseniz mutlaka uyarın deriz.

Çeşme Alaçatı RehberiBir Takım İpuçları

Bize kalırsa Alaçatı’nın en iyi ve özgün kahvaltısı halen Su’dan’ Alaçatı’ya ait, onu da bir önceki Çeşme yazımızda detaylıca anlatmıştık.

-Evet Asma Yaprağı hala çok seviliyor ve hala günler önceden rezervasyon yapmazsanız yer bulabilme ihtimaliniz yok.

-Deneyemediğimiz, ancak aklımızın kaldığı yerler Alancha, Langaza ve Asfalya. Belki siz denemek istersiniz.

Tashmahal Otel’in kahvaltısının namı alıp yürümüş durumda, eğer birkaç gününüz varsa denemelik.

-Gece bu civarda içki içmek istiyorsanız yine geçen yazımızda bahsettiğimiz Kapari Bahçe baya ilgi görüyor. Bu sene tekrar oturmadık, ancak bu kadar ilgi görüyor olmasının bir sebebi vardır diye umuyoruz.

-Retro ve vintage ürünleri seviyorsanız yeni birkaç yer daha olmasına rağmen Pop Alaçatı hala en orijinal ürünleri satan yer. Lakin kalabalıktan mıdır bilinmez, onlar da bu sene biraz bıkkın görünüyorlardı sanki.

-Dutlu Kahve’den dümdüz devam ettiğinizde karşınıza çıkacak Oz Design’da orijinal birkaç şey bulabilmeniz mümkün, ancak onun da biraz abartıldığını düşünüyoruz.

Çeşme Alaçatı Rehberi özeti: KÜSTÜRDÜN BİZİ ÇEŞME.

 

12 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir