Kaş Gezisi Notları: Herkes Seni Neden Bu Kadar Seviyor Kaş?

Kaş Kalkan
İnsanları kategorilendirmekte üstümüze olmadığı için bu yazıya da öyle başlayalım, büyük bir heves ile çıktığımız Kaş Gezisi konusuna girmeden önce hemen insanları ikiye ayıralım. 1. Tek bir tatil beldesine tutulup her yaz aynı yere gitmeye çalışanlar. 2.  Heyecan peşinde koşan, iflah olmaz çılgınlar. İlk grup efendi gibi her sene emin olduğu yere giden, sevdiğini bildiği yerden şaşmayan, iple çektiği tatilini riske atmayan efendi gibi bir grup. İkinci grup ise değişik yerler görmek peşinde koşan, kendini küçük sürprizlerle şaşırtan dizginlenemez, hangi çılgının kendisine zincir vuracağına şaşan asilerden oluşuyor. E siz sağda solda cirit atıyorsunuz, kesin ikinci gruptansınızdır diye düşünmüş olabilirsiniz ama yoo, biz yaz tatili konusunda bayağı gelenekçi, bayağı apartman yöneticiliğini fazla ciddiye alan emekli albay amca modundaymışız, daha yeni fark ediyoruz. Bildiğimiz, güvendiğimiz, “AY YEMEĞİMDEN ÇORAP ÇIKTI” ya da “of deniz anaları bu plajda krallığını ilan etmiş” gibi sorunları yaşamayacağımıza emin olduğumuz yerlere gidip duruyormuşuz resmen. En garantimiz çocukluğumuzdan beri gittiğimiz Çeşme/Alaçatı (yenisi değiliz, yerlisiyiz mesajı verdik aldınız mı) diğer garantimiz ise Ayvalık/Cunda tarafları. Arada bir bi’ Bodrum’a taşmalar, bi’ Fethiye ya da Datça taraflarına gitmeler oluyordu tabii ama, bir şekilde bu konudaki gelenekçiliğimizden şaşmıyorduk.

Kaş Uzun Çarşı
Sonra geçen sene bu Kaş meselesi aklımızı kurcalamaya başladı. Neden bütün sevdiğimiz insanlar Kaş övüyordu? Sevdiklerimiz kaynağını bilmediğimiz psişik bir güç tarafından Kaş’a doğru mu çekiliyordu? Aman tanrım, neler oluyordu……… (X Files theme song başlar) Ne var kardeşim bu Kaş’ta? Niye kimse bizi de çağırmıyor, gelin komik bir şey var bari hep beraber gülelim demiyor? Biz Kaş’ta gizli gizli çok eğleniyoruz ama kızlara söylemeyelim gibi bir anlaşma mı yapıldı? KAÇAR MI BİZDEN? Neticede sonunda bu artık bir gurur meselesine döndü Kaş, neymiş olayın, gel bi’ tanışalım dedik ve Kaş gezisi için yola çıktık. Sonuç: KAŞ ÇOK GÜZEL VE KAŞ ÖVENLERİ ÇOK İYİ ANLIYORUZ. Biz bundan sonra ebediyete kadar Kaş överiz, kimse bizi tutamaz. Hatta birkaç sene üst üste gidersek falan hemen “cnm biz yıllardr glyrz lütfn çk övme de insnlr doluşmsn….” moduna geçiş yaparız, bozmayınız.

Kaş Kral Mezarları
Kaş Gezisi Notları: Kaş’a Nasıl Gidilir / Kaş’a Ulaşım

Kaş’a gitmek için seçenekleriniz belli, ya arabayla, ya da uçakla ulaşacaksınız. Önce herkesin tercih etme ihtimali daha yüksek olan Kaş’a uçak ile ulaşım ihtimalinden başlayalım:

*Kaş’a uçakla ulaşacaksanız normal bir birey olarak “E Kaş Antalya’ya bağlı olduğuna göre o zaman Antalya Havaalanı’na uçmalıyım, çünkü olması gerek budur” diye düşünebilirsiniz, lakin aslında işler tam olarak öyle değil. Çünkü ilginç bir şekilde Dalaman Havalimanı Kaş’a Antalya Havalimanı’ndan daha yakın. Dolayısıyla özellikle kısıtlı bir süreniz varsa Dalaman Havalimanı’na uçup oradan Kaş’a geçmeniz daha mantıklı bir tercih. Fakat çok büyük bir vakit kısıtlamanız yoksa bu iki havalimanından hangisine uçmak daha uygun fiyatlı ise onu seçebilirsiniz, zira öyle dev mesafe farkı da söz konusu değil.

Kaş Evleri
*Kaş’a İstanbul’dan arabayla gitmeye niyet ettiyseniz
artık yanınıza yolluk mu alırsınız, arabayı kullanan kişiye yolda Thai masajı mı yaparsınız, masajla eş zamanlı olarak baklava börek mi açarsınız bilmiyoruz, ama o kişiyi hoş tutmanızı öneriyoruz, zira İstanbul – Kaş arası mesafe yaklaşık 12 saat civarı bir şeye denk geliyor. Ey arabayı kullanacak kişi, sen en güzel duyguların insanısın, sana helal olsun……Designated İyilik Meleği diye dizi yapıp seni başrol yapacağız. Valla zaten bu Kaş nereye yakın biz anlamadık resmen ya. Kaş bi’ tek Kaş’a yakın galiba. Düşünün Antalya’ya bağlı bir ilçe olmasına rağmen Antalya merkeze mesafesi bile neredeyse 3 saat. Oldu olacak Mordor’a yapsaymışsınız şirin beldemizi. Neyse.

Kaş Gezisi
*Ulan vicdansızlar, ya Kaş’a arabayla gitmeyeceksek,  o zaman ne olacak diyenler, indirin o elinizi, önce bi O ELİ İNDİRİN. Sizin için de araştırdık bi’ şeyler. Velev ki Türkiye’nin herhangi bir noktasından Antalya Havalimanı’na uçtunuz. N’apıyorsunuz? (bizi arayın gelip alırız diyecekmişiz gibi oldu) Havaş’a biniyorsunuz, Antalya Otogarı’nda iniyorsunuz, orada Kaş’a giden otobüslerden birine biniyorsunuz. Bu arada duyduğumuz kadarıyla minibüs/dolmuş gibi seçenekler de varmış ancak yaz döneminde gitmediğimiz için o konuya tam hakim değiliz, muhtemelen yazın Antalya’da Kaş’a ulaşım seçenekleri daha bol oluyordur. Burada Antalya’ya kadar ulaştıktan sonra  orada herhangi birini durdurup “bir bilene sorma” tekniğini kullanmanızı önereceğiz.

*Bu Kaş’a arabayla gitmeyen arkadaşlar için aklımıza bi’ güzellik daha geldi. Şu kullandığınız kredi kartının, operatörün ya da kuruluşlarla anlaşma yaptığını bildiğiniz bir takım başka şeylerin kampanyalarını bi’ inceleyin. Transfer servisi gibi güzellikler yapabiliyorlar, biz o tip şeyleri de bol bol kullanıyoruz.

Kaş Gezisi
Kaş Gezisi Notları: Kaş’a Ne Zaman Gidilir?

Kaş’a yazın gidilir şeklinde 3 kelimelik net bir cümle yazarak bir sonraki konuya geçmek isterdik ama, tabii ki yapmayacağiz. Bizim de söyleyeceklerimiz var. Tabii ki deniz-güneş-kum ihtiyacınızı gidermek niyetindeyseniz Kaş’a aşağı yukarı ne zaman gitmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Çünkü Türkiye’nin bölgeleri ve bölgelerin iklimleri konusunu ilkokulda işlemiştik, bilmeniz gerekir……(Buradan maki bitki örtüsüne de selamlarımızı gönderiyoruz) Ancak bize kalırsa Kaş’ı yalnızca denize girmek için gidilecek belde olarak görmek biraz ŞEY bi’ durum. Burası ruh haliniz sapıttığında, yaşadığınız şehre her gün saydırmaya başladığınızı ve küfür konusunda giderek yaratıcılaşmaya başladığınızı fark ettiğinizde, hatta genel olarak her şeye tahammül eşiğiniz düştüğünde kendinizi sıfırlamak için gidebileceğiniz yerler kategorisinde. O yüzden şöyle 2-3 gün bir yere kaçsak düşünceleri kafanızdan çıkmaz bir hal aldığında da Kaş’ı aklınızın bir köşesine yazabilirsiniz. Misal biz Kaş gezi rehberi çıkarırken kalabalıklarla cebelleşmemek adına Kaş gezisi planımızı Nisan ayına denk getirdik ve çok mesut, pek mesuduz, şiddetle tavsiye ederiz. Döndüğümüzde İstanbul’un tiksinç trafiğindeyken bile “abi hayat sevince güzel be” modundaydık valla. Allahım inanamıyorum, artık biz de doyasıya Kaş övebiliriz.

Kalkan
*Bu noktada bir not eklememiz gerekebilir. Evet Nisan ayında Kaş’a gitmek güzel ve rahatlatıcı bir duyguydu. Öte yandan tam olarak Nisan’ın başında bir vakit gittiğimiz için denemek istediğimiz birçok mekan henüz açılmamıştı. Birkaç tanesini arayıp sorduk, çoğu Nisan 20’den itibaren açıyordu. Yani aşırı kalabalık olmadığı, ama bir tık daha hareketlendiği bir dönem isterseniz en azında Nisan 20’den itibaren gitmek daha doğru olabilir.

*Eğer Kaş’a Temmuz-Ağustos döneminde gidecekseniz biraz FAZLA SICAK olabildiğini eklememiz gerek. Çoğu kişi “yok burası öyle Antalya gibi olmuyor, her zaman daha serin olur” gibi yorumlar getirmiş olsa da (hakikaten de öyle galiba) ve hatta Kaş’ın suyunun Bozcaada’yı aratmayacak şekilde soğuk olduğunu eklese de bizce yaz tatili için gidiyorsanız en güzeli Eylül’den itibaren gitmek.

Kaş Sokakları
Kaş Gezisi Notları: Kaş’ta Nerede Kalınır?

Kaş’ta nerede kalacağınız meselesi aslında tamamen Kaş’tan beklentilerinize bağlı. Kaş gezisi isterseniz sakin bir tatil seçeneğine, isterseniz “hadi gel içelim, yerlere düşelim” temalı bir eğlence gezisine dönüşebildiği için konaklayacağınız yeri de ona göre belirleyebilirsiniz. O yüzden en iyisi biz sizin için Kaş’ta konaklama meselesini de bi’ kategorize edelim, siz kafanıza göre seçim yapın.

Kaş’ın Merkezinde Konaklama: Eğer Kaş’ın göbeğinde olayım, ulaşım/araba derdim olmasın, plaja da, mekanlara da yakın olayım, odadan çıktım mı kalabalığa karışayım diyorsanız Kaş merkezde konaklamak sizin açınızdan mantıklı bir seçenek olabilir. Merkezde onlarca butik otel seçeneği olduğu için bunlardan aklınıza yatana yönelebilirsiniz. Denize çok yakın olayım diyorsanız Küçük Çakıl Plajı yakınlarındaki otellerden birini seçmek daha mantıklı olabilir. Ancak o şekilde denk gelmezse de sorun değil, çünkü zaten merkezde her şey iç içe.

Kaş Sokakları
Çukurbağ Yarımadası’nda Konaklama:
Eğer bir tık daha sakin ve kalabalıktan birazcık daha uzak bir Kaş gezisi geçirmek istiyorsanız Çukurbağ tarafı ile haşır neşir olmanız daha mantıklı. Zaten Çukurbağ ve Kaş merkez arası 4-5 km gibi bir şey, öyle uzak bir mesafe gibi düşünmeyin. Sadece kaosun biraz daha dışında kaldığını söyleyebiliriz. Bu tarafta Hidayet Koyu ve İnceboğaz gibi plajlar kalıyor. Nokta atışı bir Kaş oteli önerisi isterseniz Aquarius Otel’i tercih edebilirsiniz mesela. (Kaş’ta kendi plajı olan otel çok nadir bulunan bir şey-imiş, o yüzden özellikli kabul ediliyor, biz burada kalmadık, güvendiğimiz birkaç farklı kişiden duyduğumuz için yazıyoruz)

*Çukurbağ ve Kaş merkez arasında dolmuşlar ile ulaşımınız sağlayabiliyorsunuz, dert etmeyin, keyfinize bakın, içki içecekseniz arabanızı bırakın. (kamu spotu oldu biraz ama)

*Eğer tam bir keyif insanıysanız Çukurbağ tarafından otel seçerken bu yarımada aslında Meis Adası’na doğru bir çıkıntı olduğu için (Meis’in Türkiye’e yakınlığı inanılır gibi değil) şöyle güzelinden Meis manzaralı bir otel arayışına girebilirsiniz, bu gibi seçenekler bol.

Kaputaş Plajı
Kaş Gezisi Notları: Kaş’ta Nerede Denize Girilir / Kaş’ın En İyi Plajları

Geldik herkesin hassas noktasına; Kaş’ta nerede denize girilir? Şanslısınız, Kaş plajları konusunda seçenek bol, birinden baydınız mı öbürüne seke seke bu geziyi de mutlu mesut ve biraz da aklınız kalarak sonlandırırsınız. Dönüşte zaten ne yapacağınızı biliyorsunuz, arkadaş ortamlarında Kaş öveceksiniz, çünkü Kaş’a gitmek demek dönüşte Kaş övmek demektir, bunu unutmayın………

*Bu plajlarda henüz denize girememiş olabiliriz ama yüzemeyecek olmamıza rağmen rehber çıkardığımız için hepsine gidip tek tek baktık (zaten fotoğrafların hepsini biz çekiyoruz biliyorsunuz) dolayısıyla öyle rastgele bir şeyler yazmış değiliz, endişelenmeyiniz.

Kaputaş Plajı Kaş
Kaş Kaputaş Plajı

Listeye Kaş’ın en popüler, en baba plajı ile başlayalım, eminiz ki birçoğunuz fotoğraflarıyla Instagam’ı  istila etmiş Kaputaş Plajı’nda durum nedir ne değildir merak ediyor. Bir kere Kaputaş Plajı gerçekten göründüğü kadar güzel mi? SORU MU BU? Neredeyse fotoğraflardan bile güzel diyebiliriz. Abartısız bir şekilde hayatımızda gördüğümüz en güzel plajlar listesinde ilk 3’e girer, 1 ve 2’yi tedirgin eder. Ancak fotoğraflara özenip de gidecekler için birkaç şeyi daha detaylandırarak daha gerçekçi yaklaşmak gerekiyor diye düşünüyoruz, tatiliniz zehir olmasın.

*Öncelikle Kaş Merkez’den Kaputaş’a ulaşım işini çözmeniz gerekiyor. İkisinin arası 15 – 20 km civarı bir şey. Özellikle sezonda arabayla gitmenin küçük bir çılgınlık olduğunu fark ettiyseniz (aşağıda sebebini anlattık) Kaputaş’a dolmuş ile ulaşılabiliyormuş, bunu Kaş’ta konuştuğumuz insanlar söyledi, deneyimlemediğimiz için nereden kalktığını bilemedik, orada birilerine sorarsınız.

Kaputaş Plajı Kaş
*Kaputaş Plajı’nın en çok dert edilen mevzularından biri 100+ basamaklı merdivenleri. Biz bunun neden bu kadar dert edildiğini pek anlayamadık açıkçası, ama öyle bir şey olduğundan haberdar olun diye yazıyoruz. Evet, Kaputaş Plajı’na inmek için o merdivenlerle cebelleşmek durumundasınız, ancak bu o kadar da büyük bir sorun değil. Bu konuyla ilgili sorun yaşayabilecek arkadaşların bilgisi olsun. Sonra anneannenizi Kaputaş Plaj’ına götürürseniz ve merdivenlerin yarısında anneanneden dayak yerseniz sorumluluk kabul etmiyoruz.

*Bir diğer sorun, Kaputaş Plajı’nın konumu. Plaj otoyol kenarında, aşağıda bir noktada kaldığı için muhtemelen özellikle yaz döneminde park konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor. Biz fotoğraf çekmek ve plajı şöyle bir dolanmak için 15 dakika durduğumuzda bile “ulan buraya araba mı bırakılır” diye düşünmüşken yazın bu işin nasıl bir hal aldığını cidden düşünemiyoruz. Muhtemelen arabalar çaresizce uzaklara bırakılıyor ve insanlar Kavimler Göçü gibi güneşin altında plaja doğru yürüyor, konumu sebebiyle başka da bir çözümü olması zor.

*Edindiğimiz bilgiye göre Kaputaş Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralamak 5 TL-imiş, tabii bu güncelliğini her an yitirebilecek bir bilgi. Ayrıca denizi yer yer manyakça dalgalı olabiliyormuş. Biz kendimizi Santa Monicalı sörf tutkunu gençler sandığımız için dalgalı denize bayılıyoruz ama anladığımız kadarıyla herkese hitap etmiyor, yine aklınızda bulunsun.

En çok merak edilen plaj konusunda yeterince bilgilendirdiğimize göre diğerlerini şöyle bi’ özet geçelim:

Kaş Küçük Çakıl Plajı
Derya Beach Küçük Çakıl’ın favorisi.

Küçük Çakıl Plajı: Kaş merkezde yer alan, Kaş plajları arasında en kolay şekilde ulaşabileceğiniz plajlardan. Çınarlar Beach diye bir işletme de burada yer almasına rağmen anladığımız kadarıyla buraya gidenler öncelikli tercih olarak kendini Derya Beach’e atıyor. Derya Beach’in pizzası ve kokteylleri çok övülüyor ve konuştuğumuz hiçbir Kaş müdaviminin buradan şikayet ettiğini görmedik, hakikaten sevilen bir işletme. Tabii ki internetin derinliklerinde Lost çok bozdu tayfasının plaj ayağı olarak “Derya Beach çok bozdu” diyen bir ekip de mevcut, artık deneyip göreceksiniz. Olmadı başka yere geçersiniz yahu, size plaj mı yok? Keyifler kaçmasın!

Kaş Büyük Çakıl
Büyük Çakıl Plajı:
Küçük Çakıl gibi gerçekten küçük olan bir plaja kıyasla bir tık daha büyük olan (o yüzden isim konusunda bu kadar yaratıcı davranmışlar herhalde), Kaputaş kadar da dalgalı olmadığı söylenen bir diğer plaj. Adından da anlayabileceğiniz üzere plajı kum değil, çakıl. Bir de suyunun soğukluğu ünlüymüş, o sıcakta iyi mi gelir yoksa şoka mı uğrarsınız onu bilemiyoruz.

Kaş Hidayet Koyu
Hidayet Koyu:
Kaş plajları arasında Çukurbağ tarafında kalanların en popüleri kesinlikle Hidayet. Kaş’a gittim, Hidayet Koyu’nda denize girmedim derseniz Kaş müdavimi arkadaşlarınızın yüzünde bi’ kınama ifadesi, bi’ küçümseyen bakışlar falan oluşmaya başlıyor. Ancak anladığımız kadarıyla bu koy Blanca Beach adlı bir işletmenin hakimiyeti altında ve diğer plajlara kıyasla bir tık daha yoğun/beach club tadında bir havası oluyor. O sebeple eğer sakinlik peşindeyseniz aradığınız koy burası olmayabilir.

Kaş İnceboğaz
İnceboğaz:
Kaş’ta denize girilecek yerler arasında yukarıda saydığımız koy ve plajlara kıyasla bir tık daha sakin olan bir plaj. Yine Çukurbağ tarafına doğru kalıyor. Öğrendiğimiz kadarıyla burada da Çınar Beach adlı tek bir işletme mevcut.

Limanağzı: Tekneyle ulaşım gerektirmesi sebebiyle (kara yolu ile ulaşılıyor diyen 1-2 kişi oldu ama biz nasıl olduğundan haberdar değiliz) bizim göremediğimiz, ancak yine pek övülen koylardan biri. Nuri’s Beach, Bilal’in Yeri, Delos gibi birkaç farklı işletme mevcut. Kaş merkezden tekne ile ulaşım pek zorlu olmadığı için üşenmeyip gidilebilir, çünkü denizi çok övülüyor. (geçen sene Limanağzı’na tekneyle gidiş-dönüş ücreti 20 TL-imiş, bakalım bu sene artacak mı)

Kaş Plajları
Kaş Gezisi Notları:
Kaş Civarında Uğrayabileceğiniz Bonus Yerler

Kaş gezisi için oralara kadar gitmişken size Kaş’ı övmek için iki bonus yer daha vereceğiz, çünkü ikisi de Kaş’a çok yakın. Aslında tabii ki Kaş gezisi kapsamında gidilecek yerler daha geniş bir listeye dönüştürülebilir ve hatta liste uzunluğu sebebiyle ürkütücü bir hale bile getirilebilir ama biz Kaş’a tatil için gitmiş olduğunuzu varsayarak size çok fazla iş çıkarmamak niyetindeyiz, o yüzden 2 yer ile sınırlı tutuyoruz. Tatile gitmişken yeni yer göreceğiz diye yollarda perişan olmayın. (yine sizi anneniz kadar düşündüğümüz dakikalar……..)

Kalkan Plaj
Kaş Kalkan
Kalkan

Aslında teknik olarak Kalkan Kaş’ın bir parçası sayılsa da aralarında 25 km gibi bir mesafe bulunduğu için Kalkan’dan ayrıca söz etmek istedik. Kalkan’ın da seveni çok, ancak aslında buranın bizim gözümüzde inceden bir VİLLA-LAND havası oluştu. Zaten anladığımız kadarıyla çoğu kişi, Kalkan’a gidip arkadaş grubu ya da aile olarak villa kiralıyor, o şekilde takılıyor. Aslında topluluk halinde gayet keyifli olabilecek bir aktivite olmakla birlikte o infinity pool’u olan villalardan birini kapabilirseniz DEV güzel olabilir. Onun haricinde bol bol çorap üstüne sandalet giyen kırmızı İngiliz turist ve restoran/kafe içeren tatlı, güzel bir beldemiz işte, hani özellikle Kaş merkez yerine Kalkan’da vakit geçirin diye önereceğimiz bir durum yok diyebiliriz.

*Kalkan’da deniz kenarında kalan 1-2 restoran denedik ve biraz fazla turistik geldiler. Hani lezzet açısından çok etkileyici bir şey olsa boşverin tatildesiniz buna değer diyeceğiz ama, pek öyle bir durum da olmadı. Dolayısıyla belki de o deniz kenarındaki yerlerden biraz kaçınmak gerekiyor.

Patara Plajı
Patara Plajı

Patara Antik Kenti / Patara Plajı

Patara’yı (özellikle plaj kısmını) öyle sevdik, öyle sevdik ki, vaktimiz olsaydı Nisan ayında plajda bizden başka 5-6 kişi ve ağzını ısırmalık köpekcikler varken o mükemmel kuma uzanıp etrafımızda köpeklerle beraber en az 2 saat yerimizden kıpırdamazdık. Patara Plajı özellikle boş olduğu dönemlerde o kadar güzel, plaj o kadar büyük ve o kadar dingin ki ve dalga sesleri ile birlikte o kadar mutlu mesut hissediyorusunuz ki, gerçekten büyük şehirde yaşamaya lanet etme aşamasına gelip buraya uzak yaşadığınız her günden nefret ediyorsunuz resmen. İnsan büyüdükçe bu “ay şekerim aslında bi sahil kabasına taşınacaksın” muhabbeti giderek anlam kazanmaya başlıyor galiba.

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti ve Pan.

*Patara’ya ulaşmanın bir başka yolu var mı bilmiyoruz ama, biz plaj kısmına Patara Antik Kenti’nin içinden geçerek, dolaşa dolaşa ulaştık. Antik kente girmek ücretli, ancak Müze Kart kullanıyorsanız herhangi bir ücret ödemeniz de gerekmiyor. Bu arada antik kenti dolaşmak gibi bir niyetiniz yoksa ya da çok sıcak bir gündeyseniz ve kenti dolaşmaya gücünüz yoksa arabayla direkt Patara Plajı’nın olduğu noktaya kadar gidebiliyorsunuz, gezmek zorunda değilsiniz yani. (Antik kenti gezmeyip plaja koşan KÜLTÜRSÜZ kişi olma yükünü taşıyabilecek misiniz onu düşünün sdfsd)

*Buralara ayak bastığınızda karnınız açsa Patara Gözleme Evi’nde gözleme götürebilir (ballı, tahinli, muzlu diye bir kombinasyon yaptık, aşırı iyi oldu, menüde yok ama rica edebilirsiniz) ardından Simbar & Beanies’de soğuğundan bir kahve içebilirsiniz. Bir sürü kokteyl çeşidi olduğu da dikkatimizi çekti, hani olur da buralarda kalıyorsanız akşam için de güzel seçenek olabilir.

Patara Kaş

Patara Kaş
Patara Gözleme Evi’nde bizim uydurduğumuz gözlemeyi denemeyi unutmuyoruz.

*Patara’nın en büyük olaylarından biri kesinlikle kum tepeleri. Özellikle gün batımında çok güzel görüntüler veriyor, oraya kadar gitmişken gözden kaçırmayın. Yerini bulamazsanız yukarıda bahsettiğimiz o gözlemecinin oralarda kime sorsanız gösterir kolaylığında zaten.

*Eğer Patara Plajı’nda denize girmek niyetindeyseniz ek bir bilgi ekleyelim, evet plaj ve kum mükemmel, ancak dalgalı deniz sizi tedirgin ediyorsa burası sizlik olmayabilir, çünkü deniz genellikle çok dalgalı oluyor.

Kaş Mavi Bar
Kaş Gezisi Notları: Kaş’ta Yeme İçme Meseleleri

Biliyorduuuuk diye bağırmak istiyoruz, çünkü Kaş gezisi için yola çıkarken Kaş’ta yeme içme konusunda mutlu olacağımızı daha başından biliyorduk. Üstelik gittiğimiz tarihte birçok mekan henüz açılmamış olmasına rağmen açık olanlarla “idare etmek” durumunda kalmadık, bayağı oh ya ne güzel şeyler yedik hissi içindeydik. Bir noktada o kadar çok yemişiz ki “öğretnmn Öykü çk ktü sürkli kusuyo tuvalete gideblir myz” noktasına geldik. Tüm bunlara rağmen dönem itibariyle kafaya koyduğumuz her mekan açık değildi ve deneyemedik diye Kaş’ta yeme içme konusunda lokallerden topladığımız bilgileri sizden esirgeyecek değiliz, şöyle bir özetleyelim:

Zaika: Tartışmasız bir şekilde Kaş’ta bize en çok önerilen yer. Özellikle mezeleri ve şaşlığı övülüyor. Gidip de kapalı olduğu için en çok üzüldüğümüz mekan olabilir, bizim yerimize deneyip haber edersiniz artık.

Oburus Momus: En çok önerilen ikinci mekan, yine kapalıydı, yine deneyemedik, yine bize hüsran. Anladığımız kadarıyla yalnızca vegan seçenekler sunan bir mekan, ancak etobur arkadaşlar bile mekandan o kadar mutlu ayrılmışlar ki bizce bir öğünlüğüne de olsa içinizdeki Erol Taş gibi yemek yemek isteyen adamı bir kenara bırakabilir ve buraya şans verebilirsiniz.

Bi'Lokma Kaş
Bi’Lokma:
Açık bulmayı başarabildiğimiz, hem çalışanları pek tatlı, hem yemekleri güzel mekan. Rakı – meze ikilisi için gayet başarılı bir seçenek olduğu gibi pek çok kişi kahvaltı için de tercih ediyormuş, artık hangisine heves ederseniz.

Bahçe Balık: Rakı – balık için en çok önerilen mekanlardan. Son dönemlerde işletmesiyle ilgili sorunlar olduğuna dair yorumlar da aldık ama denemeden bilemedik tabii, yine sizin yorumunuza bırakıyoruz.

Taş Bahçe: Kaş’ta en iyi kahvaltı nerede yapılır sorusunun cevabı olarak 100 kişiye sorup 5 popüler cevap arasak sanki sadece bu mekan çıkacaktı, o denli seviliyor. Bilin bakalım kimler Kaş gezisi planını Nisan ayında gerçekleştirip burayı da deneyemedi?

Çınarlar Pide Kaş
Kaş Gezisi
Çınarlar Pide:
Herhangi bir öğün fark etmeksiniz sürekli olarak dolup taşan, Nisan’da bile oturacak yer bulunamayan mekan. Sadece pideleri değil pizzaları ve deniz ürünleri de bayağı seviliyor. Özellikle öğlen yemeği için güzel bir seçenek gibi.

Biiisstt: Kahve ve sandviç mekanı olarak geçen, buzlu lattesini gerçekten çok beğendiğimiz, şöyle hızlıdan bir şeyler atıştırmak için de gidebileceğiniz mekan. Lakin bu sebepten gitmeyecekseniz de buranın DAMI için gidebilirsiniz. Böyle deyince kafayı yedik zannetmemeniz için açıklayalım, mekan küçücük, ancak önünde şahane manzarası olan ve üzerinde oturup kahvenizi yudumlayabileceğiniz bir çatısı var. O kadar keyifliydi ki 3 saat falan oturduk galiba.

Mavi Bar: Renkli sandalyeleriyle yüzde yüz dikkatinizi çekecek Kaş’ın en popüler, en eski barlarından. Hani özellikle “şusu çok güzel, busu çok özel” gibi bir durumu yok ama, adettendir bi’ oturalım derseniz oturulur tabii.

*Akşam takılmak için Hideaway ve Ayı da değerlendirilebilir, izlenimimize göre Ayı bir tık daha eğlenceli olabilir.

Kaş Gezisi

Kaş Uzun Çarşı
Kaş Gezisi Notları: Bir Takım İpuçları

*Kaş’ta şöyle bi’ dolanıp tanımak isterseniz o kadar da uzun sayılmayacak ama şirinliği ve gece gündüz fark etmeksizin güzel fotoğraf kareleri vermesi sebebiyle Uzun Çarşı’yı, ve Kaş merkezin göbeği sayılabilecek Cumhuriyet Meydanı’nı da görmeyi ihmal etmeyin. Uzun Çarşı’nın hemen sonunda kalan Kral Mezarı da es geçilecek gibi değil zaten. Tabii ki özellikle fotoğraf merakınız varsa (gerçi yoksa da Instagram’ı fotoğrafa boğma gayeniz olabilir) ara sokaklarda günün farklı saatlerinde dolanmayı ihmal etmeyeceksinizdir, o konuda ısrar etmemize gerek yok herhalde?

*Kaş’a kadar gelmişken “abi bu adanın bizim olması lazımmış” muhabbetini çevirmenin kaçınılmaz olduğu ve 10 saniye için gereksiz milliyetçi duyguların vücudunuzu ele geçireceği Meis Adası’na da uğramak harika bir fikir olabilir. Tabii vizeniz varsa. ALLAH KAHRETSİN BU VİZE İŞİNİ. Tamam sakinleşiyoruz. Eğer vizeniz varsa ve pasaportunuzu yanınıza almayı akıl ettiyseniz (bu yazıyı okuyanlar edecek mesela)  Kaş’tan Meis Adası’na gitmek yalnızca 20 dakika sürüyor. Bayağı Karaköy’den Kadıköy’e geçiyormuşçasına başka ülkeye geçiyorsunuz yani, müthiş değil mi?

9 Comments

 • Temmuz basinda gittik gecen yaz kaputasin önüne arabayi parkedip indik terligim asfalta yapisti ve orada kaldi?plaj asiri kalabalikti en son 2010 yilinda geldiğimizde tesis yoktu ve cok daha guzeldi..bir daha gitsem kaputasa uzaktan el sallarim..en favorim yerim kesinlikle büyük cakil. Suyu serin, taşlık ve tertemiz ancak mutlaka plaj ayakkabisi edinilmeli. Kas 45 derece olsa da yine de cok cok guzeldi ama eylul ayi bence de en ideal zaman.

 • Limanagzi’na Likya yolundan ulasilabilir deniz yoluna alternatif olarak zira arabayla ulasilmiyor. Buyuk cakili gectikten hemen sonra basliyor Likya yolu ve muhtesem guzellikte yerlerden geciyorsunuz. Toplamda 1 saat gibi suruyor (fotograf molalari da dahil :))
  Genel olarak kolay yurumesi ama iniste birkac zorlu patika var tabii. Yazin cok zorlu olabilir sicakta yurumesi ama su anda tam havasi.

  Yeme icme mekanlari da gercekten cok dogru secimler.
  Zaika’nin bahcesinde yemek bambaska ama yer bulmak da imkansiz sezonda. Yani oteli ayarladiginiz gibi Zaika’da da yer ayarlamali.
  Oburus Momus da tatlis mi tatlis bir yer, her sey asirisi lezzetli.

  Ben ayrica Dejavu’da gun batimi & Asmaalti’nda gece kapanisini (hatta gece denizini) ekleyeyim 🙂

 • İltifat geliyor: Son birkaç senedir bir yazıyı okuyup bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum.. Müthişsiniz ya!

 • Bölgeye ilk kez tatile gidecekler için ancak bu kadar yararlı bir yazı hazırlanabilirdi. Elinize sağlık.

 • Saat sabah 4.35
  4 saat sonra Kaş’a yola çıkacağız. Bu vakte kadar pek de araştırma yapmama özgüvenini nereden edindiğini ben de bilmiyorum; ama şu tek bir yazının varlığını biliyormuş gibi yaparsam kimse “ne diye son saate kadar plan yapmadın” diye bana soramaz.
  Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir