SIĞACIK & SEFERİHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER: BİR “CITTASLOW” KEŞFİ

Seferihisar’da gezilecek yerler
Seferihisar Gezi Rehberi

Sığacık Gezisi
Hani şu her yaş grubundan insanda yer yer gelişen bir “abi aslında Ege’de sakin bir yere taşınacaksın” duygusu vardır ya, işte sonunda tam yerine düştünüz arkadaşlar. Artık bizi bu klişeye daha fazla maruz bırakmanıza gerek yok, alın size mis Seferihisar, mis gibi Sığacık. Taşınacaksanız taşının, bizi de salıverin gidelim artık. Zaten İzmir gezisi tecrübeleriniz çoğunlukla Alaçatı sokaklarında dolaşmak ya da Çeşme’de vakit geçirmek ile sınırlıysa ve bir türlü aradığınız huzuru yakalayamadıysanız çok normaldir. Biz oraları bir şekilde hala seviyor olsak da yer yer kalabalık sebebiyle biraz çekilmez bir hale gelebildiği kesin. Eğer hakikaten daha sakin, daha “yavaş”, daha özgün ve el değmemiş bir yer arıyorsanız Seferihisar ve Sığacık taraflarını keşfetmek size bayağı iyi gelecektir diye düşünüyoruz. Sonra taşınırsanız artık bizi de bir kahveye, bir çaya, ne bilelim bi’ 1 hafta evinize çökmeye falan davet edersiniz di mi?

Başlamadan gelen not: Sığacık & Seferihisar’da gezilecek yerler kısmına geçmeden önce oralara kadar gitmişken başka yerlere de uğramak isterseniz biz civarı kapsayan gezi notlarımızı da aşağı bırakalım.
*Çeşme Alaçatı Mekan Önerileri
*Çeşme & Alaçatı’da En İyi Kahvaltı Nerede Yapılır?
*Şirince Gezisi, Efes Antik Kenti ve Key Museum
*Çeşme & Alaçatı Notları

Cittaslow nedir
Cittaslow’un simgesi salyangoz. Seferihisar’da gezerken bunu bol bol göreceksiniz, alışın.

Sığacık gezi rehberi
BU CITTASLOW NEDİR BÖYLE?

Şimdi, Sığacık & Seferihisar’da gezilecek yerler konusuna girmeden önce değinmemiz gereken bir konu var, toplanın. Belki Seferihisar’ın “CittaSlow” unvanına sahip olduğunu duymuş ve çoktan ortamlarda onun ne demek olduğunu biliyor gibi yapmaya başlamışsınızdır. Belki de konuyla ilgili hiçbir fikriniz yoktur ve bu konu konuşulurken sinsice telefonunuzla ilgilenir gibi yapmışlığınız vardır. O yüzden her iki taraf için de bu CittaSlow meselesine bir açıklık getirmek istiyoruz.

Cittaslow dediğimiz şey aslında 1999 yılında İtalya’da ortaya çıkmış bir hareket, adı da o sebepten böyle alengirli. Sözcük anlamını kafanızda şöyle bir irdelediğiniz zaman aşağı yukarı çözmüşsünüzdür, “Yavaş Şehir” ya da “Sakin Şehir” benzeri bir anlama geliyor. Bu hareket kapsamında belirlenmiş bir takım kriterler söz konusu ve bunları yerine getirebildiğiniz takdirde, ki 70 kriterden falan söz ediliyor, Cittaslow olmak için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Seferihisar ise Türkiye’de Cittaslow unvanını alan ilk yer olarak biliniyor. Yavaş Şehir unvanının altında ise aslında yöreye özgün değerlerin ve kültürün korunması gibi bir hedef yatıyor. Bu kapsamda çeşitli projeler üretiliyor, yerel yemeklerin keşfedilmesinden tutun organik tarımın desteklenmesine, üretici pazarları kurulmasına, yerel üretimin desteklenmesine kadar birçok önemli adım atılıyor. O hayalinizdeki Ege köyü şimdi biraz daha gerçekçi geliyor di mi?

Sığacık Sokakları
Seferihisar'da gezilecek yerler
SIĞACIK & SEFERİHİSAR’A NASIL GİDİLİR?

Seferihisar’ın İzmir’in bir bölgesi olduğunu göz önünde bulunduracak olursak Sığacık, Seferihisar civarına ulaşmak için ilk önce bulunduğunuz noktadan İzmir taraflarına ulaşmanız gerekecek. (nasıl fikir ama) Artık İzmir’e arabayla mı, uçakla mı, otobüsle mi, zeplinle mi gidersiniz bilemiyoruz. Ancak şunu söyleyebiliriz, İzmir’e ulaştıktan sonra Seferihisar & Sığacık tarafına geçmek pek de zor değil, gerek arabayla gerek toplu taşımayla kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Bizim size vereceğimiz ilk öneri mümkünse arabayla keşif yapmanız olacak. Eğer bir cümlede ikna olduysanız ve arabayla gitmeye karar verdiyseniz zaten işiniz çok kolay, Seferihisar İzmir’den yaklaşık 45-50 km uzaklıkta ve Seferihisar – Sığacık arası ise 7 km gibi bir mesafe. Olur da Çeşme tarafından gidecek olursanız sizi 70 km gibi bir yol bekliyor olacak, ancak bu gözünüzü korkutmasın zira büyük ölçüde otobanda gideceğiniz için hızlı yol alabilirsiniz. Eğer toplu taşıma ile hareket edecek olursanız İzmir’de Üçkuyular’dan (Fahrettin Altay olarak da geçiyor sanırsak), Seferihisar’a sık sık minibüsler kalkıyor, oradan da Sığacık’a giden dolmuşlara binebilirsiniz.

SIĞACIK & SEFERİHİSAR’DA GEZİLECEK YERLER

Sığacık & Seferihisar’da gezilecek yerler tahmin ettiğiniz üzere öyle dev bir alanı kapsamıyor, gayet minik, gayet keşfetmesi kolay. Merak etmeyin, öyle olmadığı gibi, size yürüyen TL işareti gibi davranılan Şirince Köyü gibi falan da olmayacak, aksine şöyle yavaş yavaş sokaklarda kaybolmalı, kimse tarafından bunaltılmadığınız ve bir şeyler almaya zorlanmadığınız, kendinizi gerçekten şehirden uzaklaşmış hissedeceğiniz bir yerde olduğunuz için resmen huzura ereceksiniz. Bu noktada tek bir günü istisna olarak kabul edebiliriz, o da pazarın kurulduğu gün, ondan da aşağıda daha detaylıca bahsedeceğiz. Şimdi Sığacık ve Seferihisar’da gezilecek yerler kısmına geçiş yapabiliriz.

Sığacık'ta Gezilecek Yerler
Bi’de bizi çekin dediler, e çektik tabii.

Sığacık Gezi Rehberi
SIĞACIK SOKAKLARI

Konuya bizim buralara vurulmamızın temel sebebi olan Sığacık sokakları ile girizgah yapmak istedik, çünkü gerçekten UTANIR İNSAN BÖYLE GÜZEL OLUNUR MU? (o şarkıyı hafızasından silemeyen kaç kişiyiz) Hele de şöyle bahar dönemlerinde, ya da yazın başlarında, ortalık henüz kavrulmaya başlamadan gittiyseniz begonviller ve renkli pencereli evler arasında, üstelik üstünüzde Alaçatı kalabalığı baskısı olmadan gezmenin keyfi cidden başka oluyor. Aman siz söylemeseydiniz sokakları gezmeyi akıl etmeyecektik diye bilmişlik yapacaklar için daha da kesin bir bilgiyle gelelim, özellikle fotoğraf çekmeye meraklıysanız 128. Sokak ve civarındaki ara sokaklara dalmanızı şiddetle öneririz, bize kalırsa oralar fotoğraf için bayağı güzel noktalar. Bize Instagram’da bu fotoğrafları nerede çektiniz diye sorduğunuz yerlerin hepsi o sokak civarındaydı. Buralarda yemek yemek niyetindeyseniz biz deneyemesek de en popüler mekanlardan biri Milos Restoran, Sığacık’ta rakı balık dendi mi akıllara direkt burası geliyor. Biz şöyle bir önünden geçtik, tatlı bir dış mekanı da var, buraya bir şans verilebilir belki. Eğer şöyle bir kahvelik oturalım, şirin sokağa doyalım diyorsanız Sığacık Gardenya’da konaklamasanız bile kafesinde bir çay-kahve molası verilebilir.

Sığack Kalesi
Sığack Kalesi
Sığack Kalesi
Liman tarafından dümdüz kaptırıp gidince Sığacık Kalesi’ne ulaşıyorsunuz.

SIĞACIK KALESİ

Sığacık Limanı’ndan kaptırıp yürümeye başlayınca, ki bu zaten Sığacık’ı gezerken çok yüksek ihtimalle gerçekleştireceğiniz bir eylem, bir noktada Sığacık Kalesi’ni göreceksiniz. Şimdi siz sanacaksınız ki biletler alınıyor, güvenliklerden geçiliyor, ne bilelim o X-ray cihazından geçerken öff pöff edeceksiniz de kaleye gireceksiniz falan. Yoo, basbayağı elinizi kolunuzu sallaya sallaya bir anda kendinizi bir kalenin içinde buluyorsunuz. Yani öyle etraflıca gezmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil. Ancak yine de buraya kadar gelmişken tarihi Selçuklulara kadar dayandığı söylenen tarihi bir kaleyi görmeden geçmek de saçma olurdu değil mi? Hatta şöyle bir şey bile önerebiliriz, siz de bizim gibi Sığacık’a arabayla gidecek olursanız arabanızı kale yakınlarına bırakıp, keşfe kale tarafından başlayıp, oradan ara sokaklara dalarak girişebilirsiniz. Bu şekilde oldukça mantıklı bir rota çizmiş oluyorsunuz. Zaten o gezmek isteyeceğiniz Sığacık sokakları da aslında “Sığacık Kaleiçi” diye geçiyor ve aslında siz surların içinde kalan Kaleiçi bölgesinde turlamış oluyorsunuz. Yani o “kale” diye değerlendirdiğiniz en büyük kalıntı kısmı aslında kalenin bir parçası olarak da değerlendirilebilir, zira başka noktada surların devam ettiğini de göreceksiniz.

Teos Antik Kenti’ni rehberle gezmek çok daha iyi bir fikir olabilir.

TEOS ANTİK KENTİ

Bizim Teos Antik Kenti’nin varlığından haberdar oluşumuz geçen sene Seferihisar’a ayak basmamıza dayanıyor. Ancak o bizim sığırlığımız, zira koskoca Teos Antik Kenti’ni yalnızca öğrenmemek değil, bilmemek de ayıp. Siz ele güne rezil olmayın diye burada biraz anlatalım da Seferihisar gezisine arkadaşlarınızla giderseniz “Abi Teos’a ne zaman gideceğiz” diyerek hemen ortamın yıldızı olun.

Efenim işin komiklik şakalar kısmını bir yana bırakacak olursak, aslında Teos Antik Kenti Seferihisar’da gezilecek yerler listesinin en baba isimlerinden. Kentin MÖ 1080’lerde kurulduğu tahmin ediliyor ve bulunduğu konum nedeniyle kısa sürede zamanının önemli ticari merkezlerinden biri haline gelmiş. Günümüzde ise bu koca alanı 5 TL gibi bir ücret vererek gezebilmeniz mümkün. Özellikle Dionysos Tapınağı ve Antik Tiyatro kentin mutlaka görmeniz gereken noktaları.

Bu arada şu bilgiyi de es geçmemek lazım, biz Teos Antik Kenti’ni bir rehber ile birlikte gezme şansı yakaladık ve bizce Teos gibi büyük ve bilgi sahibi olarak gezmenin çok daha anlamlı olacağı bir yeri bu şekilde gezmek en doğrusu diye düşünüyoruz. Aksi takdirde zaten çok geniş bir alana yayıldığı ve henüz pek fazla yönlendirme ve açıklama bulunmadığı için “neredeyim ben, şu an neye bakıyorum” durumları yaşanabiliyor. İsterdik ki buraya “şu rehberle iletişime geçebilirsiniz” gibi bir şeyler de yazalım, ancak yazamıyoruz, çünkü biz bir organizasyonun parçası olarak gitmiştik ve o sebeple bir rehberimiz vardı. Fakat olur da gidecek olursanız ve yanınızda “bir bilen” yoksa böyle bir durum yaşayabileceğinizi söylemeden geçmek istemedik.

Sığacık Pazarı
Sığacık Pazarı’nı bulamadıysanız kalabalığı takip edin, sorun çözülür.

Sığacık Pazarı

Sığacık Pazarı
Sığacık Pazarı’nda nelerle karşılaşabileceğinizin küçük bir önizlemesi. Özet: AÇ GİDİN.

SIĞACIK PAZARI

Geldik Sığacık & Seferihisar’da gezilecek yerler meselesinde en çok merak edilen noktaya: Sığacık Pazarı. Artık kendisini yurt çapında en popüler pazarlardan kabul edebileceğimiz Sığacık Pazarı, aslında bizim Cittaslow meselesinin hepimize bir armağanı. Emin olun Pazar günleri kurulan ve bazı dönemler Alaçatı’da şikayet ettiğiniz kalabalıktan hallice bir hal alabilen bu pazarın popülerlik seviyesi lüzumsuz yere böyle tavan yapmamış. Öyle sadece meyve sebze pazarı gibi düşünmeyin, börekler, sarmalar, mercimekli köfteler, karadut suları falan derken bir anda kendinizi gizlice pantolon düğmenizin bir tanesini açıp üstünü tişörtünüzle kapatma sinsiliğini kovalarken buluyorsunuz. İşin en güzel tarafı da hepsinin direkt üreticiden size ulaşması. Resmen anneanneniz yaşadığı yerde tezgah açmış da siz de onun yemeklerinden yiyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz işte, daha güzeli var mı?

*Sığacık Pazarı’na karnınız aç gitmenizi ve eğer popüler dönemlerden birinde gidiyorsanız kalabalıkla mücadele etmeyi kabullenmenizi öneriyoruz.

*Her daim orada olan bir şey midir bilemiyoruz ama, biz gittiğimizde orada çeşit çeşit meyve suları ve doğal içecekler satan bir abi vardı. Orada bir zencefil & karadut shot yapmanızı öneriyoruz sdfsd. Biliyoruz pazarda shot yapmak pek alışılagelmiş bir durum değil ama, valla aylarca hasta olmazsınız, bizden size söylemesi. Gördüğünüz gibi sizi anneniz kadar düşünmeye devam ediyoruz……..İç evladım, yarasın.

Akkum Plajı
Akkum Plajı
Seferihisar'da Gezilecek yerler
Ne demiş ünlü düşünür OitheBlog, kafanızı kaldırınca bu görüntüyü görüyorsanız keyfiniz yerindedir.

SIĞACIK & SEFERİHİSAR’DA NEREDE DENİZE GİRİLİR?

Şayet Sığacık & Seferihisar gezinizi yaz dönemine denk getirdiyseniz pek tabii denize girmek gibi bir niyetiniz de olabilir. Sığacık’ın merkezinde bir noktadan denize girebilmeniz mümkün değil. Biz size boşu boşuna imkanınız varsa arabayla gidin demiyoruz……Sığacık ve Seferihisar’da denize girmek için en bilinen ve en net seçeneğiniz kesinlikle Akkum Plajı. Denizi şahane, zaten daha tepeden gördüğünüz zaman kendinizi atmak isteyeceğiniz türden bir görüntüsü var. Tesis, şezlong vs. gibi şeyler de mevcut, dolayısıyla rahat rahat gidip denize girebilirsiniz. Bizim gidip göremediğimiz, ancak suyunun serinliği ile ün salmış bir diğer seçeneğiniz de Akarca Plajı. Buranın Akkum’a kıyasla daha az popüler ve daha sakin olduğu söyleniyor, orayı da değerlendirebilirsiniz. Son olarak şayet internette araştırmaya koyulacak ve bize ihanet ederek başka kaynaklara bakacak olursanız Ekmeksiz Plajı ile de karşılaşacaksınız. Ancak biz üşenmeyip gidip baktık, Ekmeksiz Plajı’na girmek şu anda (2017) mümkün değil, hatta direkt olarak oraya giden yol kapatılmış durumda. Birkaç kaynakta okuduğumuza göre plajı da kapsayan bölge özel bir şirkete kiralanmış-mış, o kısmını biz de tam bilemiyoruz, artık bilen varsa aydınlatsın.

8 Comments

  • Ah Sığacık! İyi bilirim ve bozulmasından korktuğum yerlerin başında gelir. Pazardan dolayı çok kalabalık oluyor zaman zaman. Bunun dışında bir de şu evlerin restorasyonunu tek tip yapmasalarmış daha şahane olacakmış.

  • Gerçekten bozulması ihtimali kulağa korkunç geliyor, ben de bir gafletle yanlış tercih kurbanı olarak üniversite 1. Sınıfımı seferihisarda geçirdim. Lakin okul için aynı şeyi söyleyemeyecek olsam da (deü gastronomi öğrencisiyim hali hazırda) seferisardan assla pişman değilim. Öncelikle ulaşım için 1 aydınlatma yapmak isterim, izmirde bulunduğunuz herhangi bir konumdan metroya ulaşın -ki gayet kolaydır- fahrettin altay yönüne binip son durakta inin. Opet petrolün önünde ESHOT (izmirin belediye otobüs şeysidir) durakları var oradan 730a da binebilirsiniz. Zaten Seferihisar halkı turistlere kışın bile inanılmaz adapte olmuş bir halk kime ne sorsanız söyler hatta merkez parkta oturup tarihini bile anlatabilir. Diğer bir önerim ise sığacıkta denize karşı çay/kahve/bira/rakı falan içmek isterseniz diye inanılmaz tatlı bir yalı cafe var. Rakının yanına balık henüz olmasa da enfes mezeleri yarı yolda bırakmaz. Tavsiye edilir. Zaten çok yazdım, iyi gezmeler size. Seviyoz Oitheblog!

  • Sığacıkta sezon ne zaman açılır ve ne zaman kapanır. Yani oradaki yoğunluk kaç ay var. Pansiyonlar sezonu ne zaman açar ne zaman kapatır gibi…Bilen biri varsa bilgilendirirse çok sevinirim… Yazıyı henüz görebildim. Elinize sağlık, gitmeden gitmiş kadar olduk…

  • Harika bilgiler tskler zeynep lakin birde hani sirt cantamizi aldik 3gun kactik diyelim bu gunlerde SIGACIK da pansiyon vs gibi salas yerler tavsiyeniz olurmu sevgiler ☺

  • Asdasddfsadfasdaf o şarkıyı ben de silemedim hafızamdan yalnız olmadığımı bilmek çok iyi geldi 😀 Blog on numara bu arada,bugün Budapeşte’yle ilgili yazı ararken denk gelip okumaya başladım (normalde çok blog takip eden biri değilim). Naçizane bir öneri de benden gelsin,kahvaltı için La dude art cafe’yi önerebilirim kahvaltısı çok başarılı,ben denemedim ama zeytinyağlılarının da iyi olduğu söyleniyor

  • Merhaba. Bu yazınızı yeni okudum. Bir hafta önce Sığacık’ta tatildeydim. Gerçi biz rotamiza Mordoğan Karaburun’dan başladık sonra Sığacık’ta devam ettik. Bir uyarıda da ben bulunayım eğer hafta sonun gidiyorsanız aman otelinizi önceden ayarlamadan gitmeyin sonra bizim gibi 12 ye kadar boş otel ararsınız. Biz v
    Cumartesi Sığacık’taydik denizimoze girelim güneşte yanalim akşam otel buluruz dedik ve dışarda kaldık. İki kişi kendimize kalacak otel pansiyon bulamadık. O kadar bezdikki gecesi 500tl olan bir devasa otele bile kapısına gidip nolur bir oda diye yalvardık da almadılar boş yer yok. En son bir otel sahibi acıdı da bize kendi esiyle kaldığı odasını temizledi bize verdi kendileri arka sokakta ki tanıdıklarına uyumaya gittiler baya bı sevap kazandılar. Bu arada burası da Akarca’daydi. Ertesi gün Kaleiçinde guzel tatli bir otele gecebildik. Akkum Akarca hiç bir yerde yer yoktu. Biz Akkum’u çok kalabalık bulduğumuzdan Akarca’yı tercih ettik deniz harikaydı, hafta sonu şezlong parası alıyorlar ama hafta içi almıyorlarmış. Şimdi kalabalık dedinizde Kaleiçinde pazar, Pazar günü kuruluyor. Otelimizde Kaleiçindeydi pazarı bilmiyorduk bir an üstümüze gelen bir ordu ile karşılaştık. Ama.yine de çok güzeldi. Kaleden çıkınca ne görelim. Tır otobüsleri meğer pazara tür otobüsleri ile insanları getiriyorlarmış haberiniz olsun. Ne yazdım ama. Sevgiler 😃

  • selamlar kaleminize sağlık:) Sığacık ile ilgili minik bir tavsiye de ben vereyim. Bülent Abi’nin yeri var hemen merkezde. Hayatımda yediğim en taze kalamarı yedim. Müthişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir