Bilenler Bilmeyenlere Anlatsın: Uzun Süreli Vize Alma Teknikleri

Maalesef istesek de istemesek de hepimiz birer Türkiye vatandaşı olarak bu vize meselesiyle cebelleşmek zorundayız. Schengen Vizesi, Amerika Vizesi, Kanada Vizesi, Avustralya vizesi falan derken vize alınacak ülkeler listesi de bayağı uzayıp gidiyor. Gazetelerde çıkan “BİR ÜLKEYE DAHA VİZE KALKIYOR” haberlerinin çoğunlukla “Jömbörlö Prensliği’ne vize kalktı” gibi hüsranlarla sonuçlanmasından mütevellit yakın zamanda bu işten kurtulabilme ihtimalimiz yok gibi görünüyor. Tabii ki kafayı kırıp vizesiz gidilen ülkelere de dadanabilirsiniz ama elbet bir noktada gitmeyi kafaya koyduğunuz bir yere vize almanız gerekecek arkadaşlar, üzgünüz. Gönül isterdi ki artık bu lanet vize meselesiyle ilgili yazı yazmak durumunda olmayalım, rahat rahat istediğimiz ülkeye girip çıkabilelim ama tabii ki öyle bir dünya yok. Şu “kim belirlemiş sınırları, toprak hepimizin toprağı, yaşasın dünya barışı……” diyalogları bile artık tutmaz oldu, pes ettik, girmiyoruz o konuya. Bu sebeple Schengen vizesi alma tekniklerimizin ardından bir de uzun süreli vize alma teknikleri yazısı yazalım, bu konuyla ilgili şu ana kadar edindiğimiz deneyimleri de tek bir yerde toplayalım dedik.

Biz son seferlerimizde hep 1 senelik vize aldık, daha uzun alanlara özendik ama buna da razıyız dedik, çünkü vize için harcadığımız paranın gerçekten allah belasını versin. Neyse, daha fazla vize meselelerine çemkirmeden konuya geçelim, karşınızda uzun süreli vize alma teknikleri!

Başlamadan gelen not: Buralara geldiyseniz Yurtdışı Tatilini Ucuza Getirme Yöntemleri yazımız da bayağı ilginizi çekebilir.

uzun süreli vize alma
Şöyle bir görsel koyulmayınca vize yazıları ciddiye alınmıyormuş diye duyduk asdasf

1. Aynı ülkeye birkaç kez vize başvurusunda bulunmak.

Uzun süreli vize alma konusunda kuşkusuz en etkili yöntemlerden biri daha önce vize aldığınız bir ülkeye tekrar vize başvurusunda bulunmak. Çoğunlukla ilk başvurunuzda size çok da uzun süreli vize vermeyen bir ülke bile ikinci, üçüncü başvurularınızda verdiği vize süresini uzatabiliyor. Bu noktada “ben daha önce Hollanda’dan vize almıştım, her seferinde Hollanda’ya mı başvuracağım, hani ilk giriş yapacağım ülkenin vizesine başvurmam gerekiyordu?” diye soranlar olabilir. Ah ah çok safsınız….. Tamam tamam, işi dalgaya vurmuyoruz. Efenim bu vize işinde çakallık çukallık peşinde koşanların (kimmiş onlar ya allah allah) bir “Yunanistan’dan vize alıp durma tekniği” var. Yani? Yani şöyle oluyor, şayet Türkiye’nin Yunanistan’a kolay giriş çıkış yapabileceğiniz herhangi bir bölgesinde yaşıyorsanız her vizeniz bittiğinde bir kez daha Yunanistan’a vize başvurusu yapıyorsunuz. İlk olarak vizeyi aldığınız ülkeye giriş yapmak makbul olduğu için Yunanistan’ın herhangi bir noktasına giriş yapıyor böylece bu sorumluluktan da kurtularak sonra mutlu mesut istediğiniz diğer ülkeye gezmeye gidiyorsunuz. Bu kadar uğraş vermenin ana sebebi ise Yunanistan’ın bir tık daha kolay vize verdiği gibi bir rivayet olmasının yanı sıra dediğimiz gibi aynı ülkeye birkaç kez vize başvurusunda bulununca çoğunlukla daha uzun süreli vize alma ihtimalinizin artması.

2. Gideceğiniz ülkeye yakın zamanda bir kez daha gideceğinize dair belgeler göstermek.

Birçok kişinin farkında olmadığı ve yine küçük çaplı bir uzun süreli vize alma tekniği olarak kabul edilebilecek ikinci maddemiz aslında bayağı işe yarar bir teknik. Bu noktada yapmanız gereken şey vize alabilmeniz için topladığınız belgelerin arasına, gideceğiniz ülkeye birkaç ay içinde bir kez daha gideceğinize dair bir takım belgeler eklemek. Ne gibi belgelerden bahsediyoruz? Uçak bileti rezervasyonu, otel rezervasyonu gibi… Örneğin Haziran’da Paris’e gidecekseniz Eylül ayında Paris’e bir kez daha gideceğinize dair bu gibi belgeleri de vize dosyanıza koyarsanız daha uzun süreli vize alma ihtimaliniz gayet yüksek. Üstelik bunun için gerçekten bilet ve otel için para ödemenize gerek yok. Onun yerine “ücretsiz iptal ve “sonra öde” seçeneği olan herhangi bir booking.com oteli bulup (mümkünse ne olur ne olmaz diye en ucuz olanını) oradan bir rezervasyon yapabilir ve vizenizi aldıktan sonra iptal edebilirsiniz. Uçak bileti için ise satın almadan sadece rezervasyon yapıp onu belgeleriniz arasına koyabilirsiniz. Hatta tüm bunların yanında ülkelerine birkaç kez gitmek niyetinde olduğunuzu, bu sebeple uzun süreli vize talep ettiğinizi belirten bir dilekçe de yazarsanız daha da iyi olur. Allahım bir vize görevlisi bu yazdıklarımız okursa bizi evimizden almaya falan gelmezler di mi, çok korkuyoruz…………….

schengen vizesi
3. Uzun süreli vize veren ülkeleri tespit etmek ve mümkünse onlara başvurmak.

Daha önce vize başvurusunda bulunmuş ya da konuyu araştırmış olanlar mutlaka fark etmiştir, bazı ülkelerin çok daha uzun süreli vize verdiğine dair ortalıkta bir takım rivayetler dolaşıyor. Bu uzun süreli vize verdiği iddia edilen ülkelerin başında ise tabii ki Yunanistan ve İtalya geliyor. Bizim şansımıza mı öyle denk geldi, yoksa hakikaten bu ülkeler daha uzun süreli vize mi veriyor bilemiyoruz ama, gerçekten de bu iki ülkeye vize başvurusunda bulunduğumuzda diğer ülkelere kıyasla çok daha uzun süreli vizeler aldık. Dolayısıyla her ne kadar doğruluğu yüzde yüz onaylanmış bir bilgi olmasa da denemekten zarar gelmez diyerek şayet koşulları oldurabiliyorsanız öncelikli olarak Schengen vizesi başvurusunda bulunmak için bu iki ülkeyi tercih edebilirsiniz, denemekten zarar gelmez.

4. Banka hesabınızda mümkün olduğunca fazla para göstermek.

Başlığı okuyunca “aa tmm cnm öyle diyorsan hemen yastık altından 10.000 euro’mu çıkarayım da hesabıma koyayım” demenizi beklemiyoruz tabii. Ancak eğer imkanınız var ise bir süreliğine hesabınızda duracak şekilde bile olsa (vize başvurusu süreci boyunca yani) para eklemesi yapabilirseniz emin olun uzun süreli vize almanızda etkisi olacaktır. Neticede bu adamlar ülkelerine girdiğinizde kendinizi geçindirebilecek, masraflarınızı karşılayacak paranız olduğunu bilmek istedikleri gibi, sizin Türkiye’ye geri dönüş yapmak için bir sebebiniz olduğunu da bilmek istiyorlar, o sebepten. Biz bu noktada herhangi bir arkadaşımızın konuyla ilgili sıkıntısı olursa hep beraber hesabına para desteğinde bulunup vizesini aldıktan sonra paramızı geri alıyoruz. (herhalde geri alacağız allah allah asdjsf) Mümkünse bu hesabınıza para ekleme işini vizeye başvurmadan mümkün olduğunca uzun süre önce yaparsanız daha mantıklı olacaktır, onu da ekleyelim.

5. Eğer şansınız var ise ticari vize başvurusu yapmak.

Bu madde hem ticari vizenin varlığından haberdar olmayanlar, hem de ticari vizenin genellikle daha uzun süreli verildiğini bilmeyenler için geliyor. Eğer işiniz size böyle bir olanak tanıyorsa ve ticari vize için gerekli belgeleri sağlayabilme şansınız varsa ticari vize başvurusunda bulunmak oldukça mantıklı bir karar. Bu şekilde yine hem daha uzun süreli vize alma ihtimaliniz yükselecek hem de vize alabilme olasılığınız turistik vizeye kıyasla daha yüksek olacaktır. 5 yıllık Schengen vizesi aldığını görüp yan yanayken “ayy cnm çok sevindim yaaa” diyorsunuz, sonra arkasından “vay pislik” diye kı kı kı kıskançlık showww yapıyorsunuz ya, işte o arkadaşlar genellikle ticari vizeyi kapanlar oluyor.

uzun süreli vize alma
6. Sağlık sigortası meselesini ihmal etmemek ve kısa süreli yapmamak.

Vize başvurusunda bulunan çoğu kişinin gözden kaçırdığı ancak aslında uzun süreli vize alma meselesinde bayağı önemi olan bir meseleden bahsetmek isteriz: yurtdışı seyahat sağlık sigortası. Genellikle vize başvurusunda bulunan çoğu kişi gideceği destinasyonda kalacağı süreyi kapsayacak uzunlukta sigorta yaptırıyor. Fakat bizim de sonradan keşfettiğimiz üzere şayet daha uzun süreli seyahat sigortası yaptırırsanız ve bunu vize başvuru belgelerinizin arasına koyarsanız vizenizin uzunluğu da artıyor. Bu bilgiyi şu aracı vize firmalarından birinde çalışanlardan birisi söylemişti, biz de uygulamaya geçirip seyahat sigortalarımızı daha uzun süreli yaptırmaya başladık ve son zamanlarda eskisine göre çok daha uzun süreli vizeler kapıyoruz. Onunla doğrudan ilişkisi var mıdır bilemiyoruz ama, şayet ihtimali yükseltiyorsa denemekten zarar gelmez.

7. Vize başvurusunda neyi kanıtlamanız gerektiğinin bilincinde olmak ve belgeleri ona göre toparlamak.

Böyle madde mi olur ulan, herhalde biliyoruz ne yaptığımızı demeyin, önemli bir şey söyleyeceğiz. Uzun süreli vize almak için gerçekten ne yapmaya çalıştığınızın farkında olmanızın büyük faydası var. Bu noktada başvuru yaptığınız ülkenin amacı belgelerinize baktıktan sonra şu yorumu yapabilmek: “Bu herif benim ülkeme gelip burada kalmayacak, buraya kaçmaya çalışmıyor ya da maça geldim diye gelip 10 yıl benim ülkemde kalmayacak, onu Türkiye’ye bağlayan bir şeyler var” (evet bunu yapan var, bkz. şu haber) İkinci isteği ise şunu söyleyebilmek: “Bu adam benim ülkeme kaçmaya çalışmayacağı gibi buraya geldiğinde kendi masraflarını karşılayıp efendi gibi tatilini yapıp geri dönecek”. Yani? Yani şunu demek istiyoruz, vize belgelerinizi toparlarken sizi Türkiye’ye bağlayan bir şeyler olduğunu (öğrenci olmanız, bir yerde çalışıyor olmanız gibi) ve o ülkeye gittiğinizde idare edebileceğiniz maddi durumunuz olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Size söylenen belgeler dışında aklınıza gelen, mantıklı olabileceğini düşündüğünüz belgeleri de vize başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz. Tabii ki “ya valla dönücem yemin ederim dönücem” yazan bir dilekçe falan iş görmez……

17 Comments

 • Yazı güzel,lakin eksiklikler var.
  İlk madde doğru,hatta isviçre ve isveç kendilerinden daha önce vize alınmadıysa banko tek giriş-sınır sayıda kalınacak gün olarak veriyorlar vizeyi(bizzat sordum).
  İkinci maddede doğru.
  İtalya ve yunanistan 1 seneden fazlayı zor veriyor.Çoğu ülkenin özel bir prosedürü yok verilen süre konusunda.Bazı ülkelerde(estonya-litvanya) kesin kurallar mevcut.
  Para bir etken ama çok fazla para göstermek sonucunda *paranın nereden geldiğini kanıtlayın lütfen* tarzı bir soru sorulabilir elçilikten.
  Genelde ticari vizeler uzun süreli oluyor.
  Sağlık sigortasının bir etkisi yok.30 günlük sigortayla 1 senelik vize aldım fransadan.

  Dilekçe yazılması daha mantıklı *uzun süreli vize istiyorum,nedenlerim x x x’tir* tarzı.Direk elçiliğe başvurulabiliyorsa,direk vize memuruna bu istek iletilebilir.

 • Eğer Makedonya’ya giriş varsa daha önceden Yunanistan maalesef kalacağın gün kadar vize veriyor. Makedonya ile aralarında ki politik anlaşmazlıklar yüzünden…2 sene önce 6 aylık vize almamıza rağmen geçen sene uzun süreli alabiliriz umuduyla başvurduğumuz vizemiz bu nedenden dolayı kalacağımız gün kadar verildi..

  • Aynı şeyi duyduğum için Makedonya damgasının üstüne yurtdışı çıkış pulu yapıştırmıştım, aracı kuruma pasaportu teslim ederken görevli sayfayı ışığa tutup altını okumaya çalıştı, yetmedi pulu yırtıp altına baktı “Yakalandım” diye düşünüyordum ama 1 yıllık vize vermişler.

  • Makedonya girisimiz olduğu için Yunanistan bize Hellas vizesi verdi ama bu hep böyle mi gider bilemedim. 6 aylik hellas aldık bu sene basvurursak sınırlı gün mu verirler?

 • Bence en mantıklı etmen aynı ülkeden birden fazla sefer vize almak. Geçen yıl italya`dan sadece 28 günlük vize almıştık, bu yıl yine aynı gelir, aynı işler, aynı tatil süresi ile 6 aylık vize verdiler. Gerçi tabii “mümkünse uzun süreli vize” dilekçesi de vermiştik ama onun etkisi olmuş mudur bilemiyorum 🙂

 • Yazı süper teşekkürler. Bence en etkili yöntem vize evrakları arasına birkaç ay sonra (eğer var ise) yapacağınız yolculuğa dair rezervasyon evrakları ve biletleri eklemek.

 • Vize dokümanlarının arasına konsolosluğa neden uzun süreli vize istediğinize dair ikna edici bir ve onların dilinde bir dilekçe yazarsanız başarılı olabilir. Ben Fransa konsolosluğuna vize başvurusunda bulunurken böyle yaptım ve 5 yıllık Schengen vizesini kaptım.

 • En son Hollanda 1 yıllık vize verdi bana, öncesinde sadece Fransa’dan 1 aylık ve 4 yıl önce alınmış Amerika vizem vardı. Eşimin öncesinde defalarca Hollanda giriş çıkışı ve bilimum Shengen ülkesi gezisi olmasına rağmen 9 aylık verdiler ona. Sanırım pasaport süresi etkiledi çünkü onunki 11 ay sonra doluyor benimki 1,5 yıl sonra. 1 aydan sonra 1 yıl vermelerini de bir süre önce ailemizin bankadaki parasını bizim hesabımıza taşıması olarak görüyoruz, onun dışında hesapta bize ait sadece 1300 euro ve 2000 TL civarı para vardı 10 günlük tur için :). Pasaport süresini göz önünde bulundurup bundan sonra hep 10 yıllık alacağız.

 • Merhabalar,
  Ekim ayında Macaristanda çok yakın arkadaşımı ziayret edeceğim. Kendisi bana vize davet yazısı yollayacak. Evinde konaklayacağım. Şu an öğrenciyim belli bir gelirim yok babamı sponsor yapmayı düşünüyorum. Kendisi emekli ve maaşı yaklaşık 2000 tl civarında. 15 gün gibi bir süre için seyahat etmek istiyorum. Sizce babamın maaşı şu an için yeterli midir? Yanına ev,araba tapularını da koysam olur mu? Ya da yurtdışındaki arkadaşım ayrıca bana seyahat sponsoru olabilir mi?

 • Merhabalar

  Cok gezen adam bir yorum atmissiniz ben fransadan 5 yillik bir vize alabildim diue acaba bana yardimci olabilirmisiniz lutfen cok acil bir durum bir kac taktik verebilirseniz cok sevinirim

 • 3 seferdir Almanya’dan alıyorum, ilkinde 3 aylık, sonra bir yıllık son başvurumda 3 yıllık verdi 🙂 mutluyum gururluyum

  • İpek Hanım, son 1 yıllık vizenin için kaç kere giriş cıkıs yaptınız almanya ya ? ticari vizemiydi bu son 3 yıllık vizeniz ? ve hesapta ne kadar para gösterdiniz ? belirtmek istediğiniz bazı tüyolar var mı acaba ? ben de aynı durumdayım.1 yıllık almanya ticari vizem yeni bitti ve hedef 3 yıllık 🙂

 • Benım sorumbambaska 5 yıl once ıngıltereden redımız var fakat o pasaportun suresı gectı yenı pasaportumuz 10 yıllık bu pasaportta bır adet arabistan bir adet yunanistan bir adet ıtalya gırıs cıkısı var bu pasaportla gecen ekım ayında hollandAya basvurdum ve seyahat amacını kanıtlayamamaktan red aldım gecen ayda ıtalyaya basvurdum aynı sebeple bu seferde burdan red aldık sebebını anlayamıyorum rez. Tamamdı ama bıletlerı satın almamıstık sımdı sızce nasıl bır yol ızlemelıyız bıze yol gosterecek bırıne cok mınnettar olacagım

 • Yunanistan uzun vize veren ülkeler arasında değil artık sanırım,10 günlük vize verdi bize ve pasaport kontrolü sırasında artık hep böyle vize veriyorlar dendi. Bizden sonra başvuran bir arkadasa da 10 gün verdiler. Mart’ta Almanya’ya başvuru yapacağız bakalım onlar ne kadar vize verecek .

 • Bence maddi olayında pek etkisi yok gibi hesabımda 1000₺ ile hollandadan 1 yıllık schengen aldığımı bilirim😂

 • Merhaba,

  Yazınızı okudum guzel eğlenceli bir yazı olmuş fakat bu vize işinde adamlar kafasına göre sistem uyguluyor. Bunun şartı falan yok sanırım 1 sene önce hesabimizda para vardı çek cumhuriyeti bize 16 günlük vize verdi bu sene İspanya hesabimizda hiç para olmamasına rağmen sigorta da kalacağımız gün kadar yaptım 3 aylık vize verdiler. Hesabınızdaki para değil o sonradan eklenebilir bir şey olduğu için düzenli gelirimizin olup olmadığına bakicaklar dediler maaş hesabını verdiğimiz için işlem çözüldü yani şans kısmet diyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir