Selanik Yeme İçme Rehberi: Komşuda Pişer, Bize de Düşer

Selanik Gezi Rehberi
Ahh komşu, canım komşu, bizi asla aç bırakmayan, dünyalar tatlısı komşu! Yemek konusunda en seçici insana bile 1000 tane seçenek sunarak adamı “gastronomik haz” diye bir şey varlığından haberdar eden, Türk mutfağının amca oğlu Yunan mutfağı, sizi Selanik’te de mutlu bir insan yapmak için hazır bekliyor. İçinde patlıcan ezme, cacık, ahtapot, kalamar, karides, çeşit çeşit peynir seçeneği bulabileceğiniz lokal Yunan tavernaları, tatlısını, tuzlusunu bulabileceğiniz börek benzeri acayip lezzetli bougatsalar, bizim çoban salatanın dublörü bol peynirli Grek Salataları ve tabii ki çeşit çeşit uzo! Hepsi sizi mutlu etmek için orada bir yerde bekliyor ve daha gitmeden midenizi çılgınlar gibi yemek yemeye alıştırmanız konusunda ısrarcıyız. Zira bizce en “kötü” diyebileceğiniz restorana gitseniz bile güzel bir şeylere denk gelebiliyorsunuz, öyle bir yer Yunanistan. Baklava bizim, yoğurt sizin, peynir kimin falan gibi saçma sapan tartışmalara girmek yerine bu muhteşem kültür paylaşımının tadını çıkarmak gerekiyor, çünkü Selanik bunun için tam bir nokta atışı!

Şimdi izninizle Selanik’te deneyip de sevdiğimiz restoran ve kafeleri sizlerle de paylaşmak isteriz. Çoğunun lokal önerisiyle denendiğini, bu sebeple adeta nokta atışı yerler olduklarını da ekleyelim. Şayet yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, bize gezdiğinizi gördüğünüzü anlatın diyorsanız Selanik Yeme İçme rehberi yanında Selanik Gezi Rehberimize de bakabilirsiniz tabii.

Selanik Yeme İçme
7 Thalasses

Daha Selanik’e ayak basmadan önce adını herkesten duyup acayip merak ederek gittiğimiz bir restorandı 7 Thalasses. Özellikle akşam gitmemiz konusunda yoğun bir ısrara maruz kalmamıza rağmen Atatürk gibi ileri görüşlü olduğumuz için öğlen saatlerinde giderek kalabalıkla cebelleşmek zorunda kalmadık ve şahane bir karar vermişiz. 7 Thalasses deniz ürünlerine odaklanan ve Selanik geneline kıyasla bir tık daha pahalı kabul edilebilecek bir restoran. Louis Vuitton Guidebook’a girmiş bir yerden bahsediyoruz desek konuyu biraz daha anlayabilirsiniz. Ancak yaptıkları işte o kadar iyiler ki, şayet bir gün bir çılgınlık yapalım diyorsanız ve Yunan mutfağının bayağı iyi örneklerini denemek niyetindeyseniz bizce bütçe aşımınızı burada gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle domatesli karides (pişmiş domates değil) konusunda efsaneler. Oradaki kankamız inanılmaz isimli Socrates’i bulursanız o size yardımcı olur. (bizim isimlerin yüzde doksanı “cennete düşen ilk kar tanesi” anlamına geliyorken adamın adı Socrates) Ayrıca Türkçe menüleri olduğunu da ekleyelim, dil kurbanı olup acayip acayip şeyler söyleme derdine son.

-Kalapothaki 10

Selanik Yeme İçme
Sempriko

Bir başka öğlen yemeği favorisi, Sempriko. Son dakikaya kadar gitmeyi öteleyip, oradaki her arkadaşımızdan “abi GİTSENİZE ŞURAYA” cümlesini duyunca pes edip gittiğimiz ve gerçekten çok beğendiğimiz bir başka restoran. Mekan Bizans döneminden kalma duvarların hemen yanında yer alıyor, rahat bir ortamı ve geniş bir dış alanı var. Menü Yunan mutfağı ağırlıklı, ancak bol bol Türk esintisi olduğunu da hissedeceksiniz. (Ya da bizde Yunan esintisi var, o mesele karışık, sonuçta hepimiz kardeşiz falan filan) Özellikle mezelerini deneyebilirsiniz, patlıcan ezmeden, mantıya kadar uzanan, size evi hatırlatacak bir menüye sahipler. Ancak meze dedik diye küçük porsiyonlar gelecek sanmayın, bayağı dev tabaklardan bahsediyoruz. Selanik genelinde böyle bir durum olduğu için ortaya paylaşmalık bir şeyler söylemek çok daha mantıklı olabilir. Ayrıca ilgilenirseniz içeride alışveriş yapabileceğiniz, eviniz için alabileceğiniz ürünler de mevcut. Özetle çok sevdik, çok beğendik!

-Fragkon 2

Selanik Restoranları
O Kipos tou Thermaikou

Selanik’e Selanik Turizm Ofisi desteği ile seyahat etmenin faydaları no 1: Şehirde nerede, ne yiyeceğinizi çok iyi biliyorsunuz! Selanik’e Selanik Turizm Ofisi desteği ile seyahat etmenin faydaları no 2: Gittiğiniz mekanlarda ne sipariş vermeniz gerektiğini biliyorsunuz! Adını söylemenin 18 dakika sürdüğü bu mekan bizim Selanik favoriler listemizde. White Tower yakınlarında, önünden geçerken görseniz “burası turistik bir yer olmalı” diyebileceğiniz bir havası var, lakin hiç de öyle değil. Mekanın şefi harika bir adam! Yunan mezelerine kendi yorumunu katan, dev porsiyonlar sunmaktan kaçınmayan ve restoranının “ulaşılabilir fiyatlarda” olmasını istediğini vurgulayan birinden bahsediyoruz. Hakikaten de gidip yediğinizde anlıyorsunuz, bu kadar lezzetli yemekler ve bu kadar büyük porsiyonlar için fiyatlar bayağı iyi!

Burada dünyaları denedik. İçi doldurulmuş kalamar, kızarmış kabak ve patlıcan kulesi (evet bildiğimiz kule), fırın patates, buffalo kavourma (kavurma değil kavourma), Chicken Thighs, Smoked Talagoni şeklinde uzayıp giden kocaman bir listeden bahsediyoruz. Çoğu tanıdık bildik gelebilir, ancak bu noktada şefe güvenmeniz gerek, çünkü gerçekten orijinal ve kendine özgü şeyler yapıyor. Ayrıca geniş bir uzo menüleri mevcut ve “half sweet red wine” adını verdikleri Sangria’dan hallice şarapları çok lezzetli.

-Nikiforou Foka 2

Yunan Mutfağı
Full tou Meze

Akşam yemeği için “Greek Tavern” dedikleri tarzda bir yer denemek isterseniz ve bunu Selanik’in turistik sayılabilecek tavernalarla dolu Ladadika bölgesinde yapmak isterseniz alanında en popüler mekan kesinlikle Full tou Meze. Adından da anlayacağını üzere meze odaklı bir mekan ve bu konuda gerçekten büyük bir çeşitlilik sunuyorlar. Birçok restoranda olduğu gibi burada da Türkçe menü mevcut. Mezeler ise klasik Yunan tavernalarında bulabileceğiniz cinsten. Yukarıda saydığımız yerlerden sonra mekanın çok büyük bir özelliği olduğunu söylersek açıkçası abartmış oluruz. Ancak çalışanları çok sempatik, Türkçe konuşmak konusunda aşırı(!) hevesli ve “bence o kadar çok meze söylemeyin, bitiremezsiniz” diyebilecek kadar da tatlı insanlar. Daha iyi bir alternatif bulamadıysanız bir akşam yemeğinizi burada yiyebilirsiniz.

-Katouni 3

Yunan Restoranları
Hondro Alati

Yine bir akşam yemeği, yine çok aç bir OitheBlog, yine Yunan mutfağı. Bu sefer Hondro Alati’deyiz. Evet, tabelaya baktığınız zaman alfabe farklığı nedeniyle ismi öyle görünmeyebilir, ancak Türkçe menülerinde isimleri tam olarak bu şekilde geçiyor. Mekan çok yüksek ihtimalle bir aile işletmesi. Herkes çok sempatik, hani “yemeğinizi niye bitirmediniz?” diye başınıza gelecek insanlarla karşılaşabileceğiniz acayip samimi yerler vardır ya, o tarz bir mekandan bahsediyoruz. Evet çok yüksek ihtimalle normalde yol kenarında herhangi bir restoran diye dikkatinizi çekmeyebilirdi, ancak şu andan itibaren fikrinizi değiştirmeniz konusunda ısrarcı olacağız, çünkü yaptıkları işte gerçekten çok iyiler! Mezeler çok lezzetli, deniz ürünleri çok taze (özellikle midyelerine hastayız) ve her ne yapıyorlarsa hepsi Selanik mutfağını tam anlamıyla yansıtıyor. Mutfakları 23:00’e kadar açık olduğu için gecenin bir vakti bile gidebilirsiniz, bizden selam söyleyin!

-Ermou 26

Yunanistan
Estrella

Tamam, nerede yemek yiyeceğinizi büyük ölçüde çözmüş sayılırız. En azından birkaç öğününüzde ziyafete kaçacağınıza eminiz. O zaman kahvaltı meselesini de çözelim. Yumurtalar, omletler, büyük porsiyonlar, bougatsalar, ne arıyorsanız bulabileceğiniz, kahvaltı için şehrin en popüler mekanlarından birisi. Fiyatlar makul ve lokasyon olarak gezmek isteyebileceğiniz birçok noktaya yakın. Bu sebeple Selanik’i keşfe çıkacağınız bir gününüze güne başlamak için oldukça mantıklı bir tercih.

-Pavlou Mela 48

Selanik Gezisi
Iheart

Her yerde var da Selanik’te hipster yok mu? Orada da hava 2342 dereceyken bere takan, sürekli beyaz spor ayakkabı giyen, ortalıkta Alex Turner gibi dolaşan insanlarla karşılaşmayacak mısınız? Ayıp ediyorsunuz arkadaşlar… Tabii ki orada da varlar. Ve bu arkadaşlar Iheart’ta kahve içmeye bayılıyorlar. Hatta mekanın maskotu haline gelmiş bir Hipster Jim’i bile var ki, kendisini giriş kapısının hemen yanında bir mural çalışması halinde de göreceksiniz. İşin geyik kısmını bir kenara koyacak olursak, Iheart şehrin iyi kahve bulabileceğiniz mekanlarından biri. Genellikle öğrenciler ve freelance çalışanlar tercih ediyor. Dışarıda oturabileceğiniz bir alanı da mevcut. Her şehirde iyi kahve arayışına girenlere duyurulur efenim.

-Episkopou Kitrous Nikolaou 7

Selanik Gece Hayatı
Fragile Bar

Bizce bu mekan Selanik’in en eğlenceli, en sevilesi barlarından biri! Bir binanın en tepesine, teras katında yer alıyor, dolayısıyla öyle geçerken dikkatinizi çekme ihtimali biraz düşük. Yukarı çıktığınızda ise duvarlarından birine projeksiyon ile eski sessiz filmleri yansıttıklarını görüyorsunuz, kapıyorsunuz içkinizi, çöküyorsunuz masalardan birine, sonrası keyif! Tabii ki film izlemek durumunda değilsiniz, ortam filmden bağımsız olarak da bayağı eğlenceli. Bu arada yukarı çıkarken duvarların karalanmış olması, pipi görsellerinin yoğunluğu ve karanlık nedeniyle “ulan bu merdivenler organ mafyasına doğru çıkıyor olmasın” diyeceğiniz ürkütücü bir ortam olabilir, korkmayın, zirveye ulaştınız mı sonucu gayet güzel oluyor

-Valaoritou 29

Blue Cup Thessaloniki
Selanik Yeme İçme Kısa Kısa…

RE Take Me There: Bir başka gençler arasında popüler mekan, RE Take Me There. Çok büyük bir özelliği var mı? Açıkçası hayır. Ancak civarda dolanırken mola vermek için tatlı bir seçenek. Çay, kahve vs. yanı sıra alkol de mevcut. (Iktinou 14)

The Blue Cup: Akşamüstü içkisi için gidilebilecek en keyifli mekanlardan. Aynı zamanda gayet başarılı kahveler de yapıyorlar. İngilizce menüleri olmadığı için çalışanlara dadanmaktan başka çare yok. Ama nasıl tatları sevdiğinizi söylerseniz size bayağı yardımcı oluyor hatta sizi küçük sürprizlerle şaşırtabiliyorlar. Tatlışlar. (Salaminos 8)

Blues Bar: İsmiyle pek ilişkisi olmayan bir ortama sahip olsa da yine turistik bölgeler dahilinde yer aldığı için bir kahvelik ya da kokteyllik uğrayabileceğiniz bir mekan. İçindeki neon ışıklı tabelayı gözden kaçırmayın, instagram’da kral olun…. (çok önemli bir detay di mi)

Selanik Yeme içme

Butler, Sinatra ve Pantheon: Bu üçlüyü bir arada yazıyoruz, çünkü konseptleri, tarzları ve gördükleri ilgi tamamıyla aynı. Üçü de gençler arasında acayip popüler, özellikle hafta sonları çılgınca dolu ve birbirlerine çok yakın lokasyonlarda yer alıyorlar. Mitropoleos ve civarındaki sokakları dolanırsanız bunlara benzer birçok kafe/bar daha göreceksiniz. Özellikle şunu tercih edin diyemeyeceğiz, çünkü hepsi aynı tatta, aklınıza yatana çökün deriz.

Mikel: Şehirde birçok noktada görebileceğiniz ve çok yüksek ihtimalle bir noktadan sonra gözünüzün logosuna alışacağı kafe zinciri. Bir olayı yok. Ancak hızlı bir kahvaltı ya da kahve molası için uğranabilir. Yine de bunun yerine daha lokal kafeler keşfetmeniz daha hoş olur tabii.

3 Yorum

  • Ancak yine de konuyu Yunanistan bizden ucuz deyip, kestirip atmak cok dogru olmaz. Zira durum oyle olsayd?, milyonlarca Avrupal? ve Rus turist ucuz oldugu icin Turkiye yi secmezdi.

  • Mikel??? Bir olayı yok?? İşte şimdi ayıp ettiniz kızlar. Mikel frappenin anavatanı olan Selanik’te ve adalardan anakaraya tüm Yunanistan’da Starbucks’un pabuçunu dama atmış, şahane kahveler içebileceğiniz, lokallerin bir numaralı adresidir. Aman aman taş olursunuz valla 😀

  • Sevgili Oi,
    Size şimdi yılın sorusunu soruyorum. Çocukla girilebilecek Publar, Bistrolar nereler Selanik sınırında ? 🙂 Çocuğu bırakamıyoruz, o bizim canımız ciğerimiz göz bebeğimiz. :))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir