Selanik Yeme İçme Rehberi: Komşuda Pişer, Bize de Düşer

Selanik Gezi Rehberi
Ahh komşu, canım komşu, bizi asla aç bırakmayan, dünyalar tatlısı komşu! Yemek konusunda en seçici insana bile 1000 tane seçenek sunarak adamı “gastronomik haz” diye bir şeyin varlığından haberdar eden, Türk mutfağının amca oğlu Yunan mutfağı, sizi Selanik’te de mutlu bir insan yapmak için hazır bekliyor. İçinde patlıcan ezme, cacık, ahtapot, kalamar, karides, çeşit çeşit peynir seçeneği bulabileceğiniz lokal Yunan tavernaları, tatlısını, tuzlusunu bulabileceğiniz börek benzeri acayip lezzetli bougatsalar, bizim çoban salatanın dublörü bol peynirli Grek Salataları ve tabii ki çeşit çeşit uzo! Hepsi sizi mutlu etmek için orada bir yerde bekliyor ve daha gitmeden midenizi çılgınlar gibi yemek yemeye alıştırmanız konusunda ısrarcıyız. Zira bizce en “kötü” diyebileceğiniz restorana gitseniz bile güzel bir şeylere denk gelebiliyorsunuz, öyle bir yer Yunanistan. Cacık bizim, yoğurt sizin, lan o zaman peynir kimin,  kardeşim barı baklavayı bize bıraksaydınız orası size çok uzak tartışmalarına girmek yerine bu muhteşem kültür paylaşımının tadını çıkarmak gerekiyor, çünkü Selanik bunun için tam bir nokta atışı.

Şimdi izninizle Selanik Yeme İçme Rehberi kısmına geçiş yapalım, Selanik Gezi Rehberi’ni de buraya bıraktık.

Başlamadan gelen not: Selanik Yeme İçme rehberimiz 2020’de yeni bir Selanik ziyareti gerçekleştirmemizin üzerine güncellenmiştir, bunlar eski mi acaba endişesine düşmenize gerek yok.

Selanik Yeme İçme
7 Thalasses

Bir önceki Selanik ziyaretimizde pek beğenip pek hayranı olduğumuz bu restoranı “ulan madem bu kadar sevmişiz gidip yine yiyelim o zaman” diyerek tekrar ziyaret edip müdavimcilik yapma kararı aldık. Hemen neticesini söyleyelim; 1. Türkler bu mekanı ele geçirmiş ve gerçekten masaların %80’i Türkçe konuşuyordu. 2. Hala kötü bir restoran değil, hala birçok yemeği lezzetli ve porsiyonları da büyük, ancak eskisi kadar efsane bir tarafı kalmamış. Özetle buraya uğrayabilir ve lezzetli deniz ürünleri yiyebilirsiniz, ancak özellikle akşam yemeği için sizi yeni favorimize yönlendireceğiz, burası belki öğlene kaydırılabilir.

-Kalapothaki 10


Mezen Salonica

Şehirdeki yeni favorilerimizden; Mezen Salonica. Konsept çok iyi; çeşit çeşit uzo ve çeşit çeşit meze var, hepsi özellikli şeyler ve aslında size uzo&meze eşleştirmesi yapıyorlar. Böyle eşleştirme deyince kesin abartılı ya da fine dining bir yer çıkacak diye düşünmüş olabilirsiniz ama yoo, gayet de rahat bir ortama sahip. Zaten istemediğiniz takdirde bu konseptin bir parçası olmak zorunda değilsiniz, uzonuzu da mezenizi de kendiniz seçip söyleyebilirsiniz. Biz bu konseptten hoşlandığımız için kendimizi onlara teslim ettik. Birlikte hoşumuza giden tatları konuşarak istediğimiz uzoyu seçtik ve ardından o uzo ile uyumlu olduğunu düşündükleri 5 çeşit mezeyi getirdiler. Tabii ki 5 çeşit meze ile doymadığımız için çeşitli eklemeler de yaptık ve buradan gayet memnun ayrıldık.

Bu arada bu eşleştirme muhabbetinde uzolar genellikle küçük boy geliyor, böylece aslında bir sonraki turda başka bir uzo denemek isterseniz ona geçiş yapabiliyorsunuz, aklınızda bulunsun. Güzel mekan, bir akşamınızı buraya ayırmanızda ısrarcıyız.


Selanik Yeme İçme

Sempriko

Bir başka öğlen yemeği favorisi, Sempriko. Son dakikaya kadar gitmeyi öteleyip, oradaki her arkadaşımızdan “abi GİTSENİZE ŞURAYA” cümlesini duyunca pes edip gittiğimiz ve gerçekten çok beğendiğimiz bir başka restoran. Mekan Bizans döneminden kalma duvarların hemen yanında yer alıyor, rahat bir ortamı ve geniş bir dış alanı var. Menü Yunan mutfağı ağırlıklı, ancak bol bol Türk esintisi olduğunu da hissedeceksiniz. (Ya da bizde Yunan esintisi var, o mesele karışık, sonuçta hepimiz kardeşiz falan filan) Özellikle mezelerini deneyebilirsiniz, patlıcan ezmeden, mantıya kadar uzanan, size evi hatırlatacak bir menüye sahipler. Ancak meze dedik diye küçük porsiyonlar gelecek sanmayın, bayağı dev tabaklardan bahsediyoruz. Selanik genelinde böyle bir durum olduğu için ortaya paylaşmalık bir şeyler söylemek çok daha mantıklı olabilir. Ayrıca ilgilenirseniz içeride alışveriş yapabileceğiniz, eviniz için alabileceğiniz ürünler de mevcut. Özetle çok sevdik, çok beğendik!

-Fragkon 2

Selanik Restoranları
O Kipos tou Thermaikou

Selanik’e Selanik Turizm Ofisi desteği ile seyahat etmenin faydaları no 1: Şehirde nerede, ne yiyeceğinizi çok iyi biliyorsunuz! Selanik’e Selanik Turizm Ofisi desteği ile seyahat etmenin faydaları no 2: Gittiğiniz mekanlarda ne sipariş vermeniz gerektiğini biliyorsunuz! Adını söylemenin 18 dakika sürdüğü bu mekan bizim Selanik favoriler listemizde. White Tower yakınlarında, önünden geçerken görseniz “burası turistik bir yer olmalı” diyebileceğiniz bir havası var, lakin hiç de öyle değil. Mekanın şefi harika bir adam! Yunan mezelerine kendi yorumunu katan, dev porsiyonlar sunmaktan kaçınmayan ve restoranının “ulaşılabilir fiyatlarda” olmasını istediğini vurgulayan birinden bahsediyoruz. Hakikaten de gidip yediğinizde anlıyorsunuz, bu kadar lezzetli yemekler ve bu kadar büyük porsiyonlar için fiyatlar bayağı iyi!

Burada dünyaları denedik. İçi doldurulmuş kalamar, kızarmış kabak ve patlıcan kulesi (evet bildiğimiz kule), fırın patates, buffalo kavourma (kavurma değil kavourma), Chicken Thighs, Smoked Talagoni şeklinde uzayıp giden kocaman bir listeden bahsediyoruz. Çoğu tanıdık bildik gelebilir, ancak bu noktada şefe güvenmeniz gerek, çünkü gerçekten orijinal ve kendine özgü şeyler yapıyor. Ayrıca geniş bir uzo menüleri mevcut ve “half sweet red wine” adını verdikleri Sangria’dan hallice şarapları çok lezzetli.

-Nikiforou Foka 2

Yunan Mutfağı
Full tou Meze

Akşam yemeği için “Greek Tavern” dedikleri tarzda bir yer denemek isterseniz ve bunu Selanik’in turistik sayılabilecek tavernalarla dolu Ladadika bölgesinde yapmak isterseniz alanında en popüler mekan kesinlikle Full tou Meze. Adından da anlayacağını üzere meze odaklı bir mekan ve bu konuda gerçekten büyük bir çeşitlilik sunuyorlar. Birçok restoranda olduğu gibi burada da Türkçe menü mevcut. Mezeler ise klasik Yunan tavernalarında bulabileceğiniz cinsten. Yukarıda saydığımız yerlerden sonra mekanın çok büyük bir özelliği olduğunu söylersek açıkçası abartmış oluruz. Ancak çalışanları çok sempatik, Türkçe konuşmak konusunda aşırı(!) hevesli ve “bence o kadar çok meze söylemeyin, bitiremezsiniz” diyebilecek kadar da tatlı insanlar. Daha iyi bir alternatif bulamadıysanız bir akşam yemeğinizi burada yiyebilirsiniz.

-Katouni 3

Yunan Restoranları
Hondro Alati

Yine bir akşam yemeği, yine çok aç bir OitheBlog, yine Yunan mutfağı. Bu sefer Hondro Alati’deyiz. Evet, tabelaya baktığınız zaman alfabe farklığı nedeniyle ismi öyle görünmeyebilir, ancak Türkçe menülerinde isimleri tam olarak bu şekilde geçiyor. Mekan çok yüksek ihtimalle bir aile işletmesi. Herkes çok sempatik, hani “yemeğinizi niye bitirmediniz?” diye başınıza gelecek insanlarla karşılaşabileceğiniz acayip samimi yerler vardır ya, o tarz bir mekandan bahsediyoruz. Evet çok yüksek ihtimalle normalde yol kenarında herhangi bir restoran diye dikkatinizi çekmeyebilirdi, ancak şu andan itibaren fikrinizi değiştirmeniz konusunda ısrarcı olacağız, çünkü yaptıkları işte gerçekten çok iyiler! Mezeler çok lezzetli, deniz ürünleri çok taze (özellikle midyelerine hastayız) ve her ne yapıyorlarsa hepsi Selanik mutfağını tam anlamıyla yansıtıyor. Mutfakları 23:00’e kadar açık olduğu için gecenin bir vakti bile gidebilirsiniz, bizden selam söyleyin!

-Ermou 26

Yunanistan
Estrella

Tamam, nerede yemek yiyeceğinizi büyük ölçüde çözmüş sayılırız. En azından birkaç öğününüzde ziyafete kaçacağınıza eminiz. O zaman kahvaltı meselesini de çözelim. Yumurtalar, omletler, büyük porsiyonlar, bougatsalar, ne arıyorsanız bulabileceğiniz, kahvaltı için şehrin en popüler mekanlarından birisi. Fiyatlar makul ve lokasyon olarak gezmek isteyebileceğiniz birçok noktaya yakın. Bu sebeple Selanik’i keşfe çıkacağınız bir gününüze güne başlamak için oldukça mantıklı bir tercih.

-Pavlou Mela 48

Ypsilon

Kahvaltı için değerlerlendirebileceğiniz bir diğer seçenek; Ypsilon. Mekanı önceliklerimiz arasına almamızın sebebi içinin görsel olarak çok güzel görünmesiydi, doğruyu söylemek gerekirse fotoğraflarına vurulup da gittik. Böyle durumlarda fotoğraf kandırmacası ihtimali bulunsa da Ypsilon tam olarak göründüğü gibi oldukça güzel bir mekan çıktı. Yediğiniz içtiğinizin ise öyle efsane bir tarafı olmamakla birlikte gayet güzel, tatmin edici bir kahvaltıydı, dolayısıyla burayı da seçenekler arasına eklemeniz konusunda ısrarcıyız. Aranızda mekan açma düşüncesi falan olan varsa gelsin burayı bi’ incelesin, söz veriyoruz benzer bir şey yaparsanız müdaviminiz olacağız.

-Edessis 5


Ergon Agora

Buraya ister brunch, ister akşam yemeği için gidin, çok büyük ihtimalle her koşulda memnun kalacaksınız, o yüzden Selanik Yeme İçme rehberimize kesin bir giriş yapmış bulunuyor. Konsept olarak hem çeşitli ürünlerin satıldığı (yeme içme, şarküteri, zeytinyağı vb), hem de restoran olarak hizmet veren, görsel olarak da oldukça hoş bir mekan. Özellikle Pazar günleri brunch saatlerinde patlama yaşıyor, biraz beklemeyi göze almanız gerekebilir. Ancak illa denemek isterseniz öğlen ya da akşam yemeği için de gidebilirsiniz. Yemekleri yine öyle efsane olmamakla birlikte ortalama/ortalama üzeri, burayı sevecekseniz muhtemelen daha çok ortamı sebebiyle hoşlanacaksınız. Şayet dışarıda oturacak olursanız içeriye ve içerideki ürünlere şöyle bi’ göz atmayı ihmal etmeyin.

*Buranın hemen bitişiğinde bulunan Jerry’s Food Truck ÜBER AMERİKALI ürünler satıyor. Donutlar, 8 katlı tatlılar, Instragram’da karşımıza çıkıp duran “donut üstü krema üstü peynir üstü Bİ DAHA KREMA” temalı kalp krizi geçirten yerler vardır ya, öyle bir şey. Orası da ilginizi çekiyorsa gizli gizli yiyebilirsiniz. Gizli diyoruz çünkü sonra ulan ben ne yedim öyle diye kendinizden utanacaksınız……..

Selanik Gece Hayatı
Fragile Bar

Bizce bu mekan Selanik’in en eğlenceli, en sevilesi barlarından biri! Bir binanın en tepesine, teras katında yer alıyor, dolayısıyla öyle geçerken dikkatinizi çekme ihtimali biraz düşük. Yukarı çıktığınızda ise duvarlarından birine projeksiyon ile eski sessiz filmleri yansıttıklarını görüyorsunuz, kapıyorsunuz içkinizi, çöküyorsunuz masalardan birine, sonrası keyif! Tabii ki film izlemek durumunda değilsiniz, ortam filmden bağımsız olarak da bayağı eğlenceli. Bu arada yukarı çıkarken duvarların karalanmış olması, pipi görsellerinin yoğunluğu ve karanlık nedeniyle “ulan bu merdivenler organ mafyasına doğru çıkıyor olmasın” diyeceğiniz ürkütücü bir ortam olabilir, korkmayın, zirveye ulaştınız mı sonucu gayet güzel oluyor

-Valaoritou 29


Tom’s Flagship Store

Bir OitheBlog rehberinde kahveden bu kadar az bahsedilmesi size de tuhaf geldi di mi? Yani koskoca Selanik Yeme İçme Rehberi yazdık ve içinde 1 tane kahveci yok……İlginç…..Bunun iki sebebi var. Birincisi, ilk Selanik gezimizde yazdığımız 2 kahveci de kapanmış???İkincisi, Selanik üçüncü dalga kahveciler konusunda pek patlama yapmış bir şehir değil, dolayısıyla neredeyse denediğimiz hiçbir kahveden pek de memnun kalmadık; burası hariç.

Burası aslında bildiğimiz Toms markasının mağazası, ancak aynı zamanda içinde bir kahve dükkanı da mevcut. Zaten avlusu falan da çok hoş olduğu için mekan hoşunuza gidecektir ama, o kısımdan bağımsız olarak kahveleri de gerçekten çok taze ve güzel. Dolayısıyla şehirde bulunduğumuz süre boyunca ne zaman kahvesiz kalsak üşenmeyip bir şekilde burada son bulduk, eğer yoğun şekilde kahve tüketiyorsanız ve Selanik’e gidecek olursanız ne demek istediğimizi orada çok daha iyi anlayacaksınız.

Blue Cup Thessaloniki
Selanik Yeme İçme Rehberi: Kısa Kısa

Gorillas Bar: İkinci Selanik seferimizde keşfettiğimiz bu aralar acayip popüler, tıka basa dolu bir mekan. Özellikle hafta sonu oralardaysanız kesinlikle uğrayabilirsiniz, eğer kalabalık sebebiyle içeri sığışamazsanız da civarında başka popüler mekanlar var, bi’ şansınızı denemiş olursunuz. Son olarak eğer alkolde gelenekçiyseniz bile menülerine bakar mısınız, çok tatlı bi’ konsept yaratmışlar……..Nolur……..

Vogatsikou 3: Yine ikinci Selanik seferimizde keşfettiğimiz son dönemlerin popüler barlarından. Akşam üstü saatlerinden itibaren bayağı dolu oluyor, dolayısıyla akşam yemeği öncesi bi şeyler içmeye de gidilebilir.

The Blue Cup: Akşamüstü içkisi için gidilebilecek popüler mekanlardan. Kahveleri de fena değil bu arada. İngilizce menüleri olmadığı için çalışanlara dadanmaktan başka çare yok. Ama nasıl tatları sevdiğinizi söylerseniz size bayağı yardımcı oluyor hatta sizi küçük sürprizlerle şaşırtabiliyorlar. Tatlışlar. (Salaminos 8)

RE Take Me There: Bir başka gençler arasında popüler mekan, RE Take Me There. Çok büyük bir özelliği var mı? Açıkçası hayır. Ancak civarda dolanırken mola vermek için tatlı bir seçenek. Çay, kahve vs. yanı sıra alkol de mevcut. (Iktinou 14)

Blues Bar: İsmiyle pek ilişkisi olmayan bir ortama sahip olsa da yine turistik bölgeler dahilinde yer aldığı için bir kahvelik ya da kokteyllik uğrayabileceğiniz bir mekan. İçindeki neon ışıklı tabelayı gözden kaçırmayın, instagram’da kral olun…. (çok önemli bir detay di mi)

Selanik Yeme içme

Butler, Sinatra ve Pantheon: Bu üçlüyü bir arada yazıyoruz, çünkü konseptleri, tarzları ve gördükleri ilgi tamamıyla aynı. Üçü de gençler arasında acayip popüler, özellikle hafta sonları çılgınca dolu ve birbirlerine çok yakın lokasyonlarda yer alıyorlar. Mitropoleos ve civarındaki sokakları dolanırsanız bunlara benzer birçok kafe/bar daha göreceksiniz. Özellikle şunu tercih edin diyemeyeceğiz, çünkü hepsi aynı tatta, aklınıza yatana çökün deriz.

Mikel: Şehirde birçok noktada görebileceğiniz ve çok yüksek ihtimalle bir noktadan sonra gözünüzün logosuna alışacağı kafe zinciri. Bir olayı yok. Ancak hızlı bir kahvaltı ya da kahve molası için uğranabilir. Yine de bunun yerine daha lokal kafeler keşfetmeniz daha hoş olur tabii.

3 Comments

  • Ancak yine de konuyu Yunanistan bizden ucuz deyip, kestirip atmak cok dogru olmaz. Zira durum oyle olsayd?, milyonlarca Avrupal? ve Rus turist ucuz oldugu icin Turkiye yi secmezdi.

  • Mikel??? Bir olayı yok?? İşte şimdi ayıp ettiniz kızlar. Mikel frappenin anavatanı olan Selanik’te ve adalardan anakaraya tüm Yunanistan’da Starbucks’un pabuçunu dama atmış, şahane kahveler içebileceğiniz, lokallerin bir numaralı adresidir. Aman aman taş olursunuz valla 😀

  • Sevgili Oi,
    Size şimdi yılın sorusunu soruyorum. Çocukla girilebilecek Publar, Bistrolar nereler Selanik sınırında ? 🙂 Çocuğu bırakamıyoruz, o bizim canımız ciğerimiz göz bebeğimiz. :))))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir