Isparta’nın Lavanta Kokulu Köyü: Kuyucak Köyü’nde Bir Gün

Isparta Lavanta Kokulu Köy
Hadi herkes itiraf etsin, siz de Fransa’daki Aix-en-Provence’ta çekilmiş lavanta temalı fotoğrafları görüp de özeniyorsunuz di mi? Böyle uçuş uçuş elbiselerle lavantaların arasında kameraya hallenen kızlar, şirin şirin romantik çift fotoğrafları falan, bir takım güzelliğin sınırını zorlayan hareketler. E valla doğruya doğru, biz de özenmiyorduk desek yalan olur. Şans eseri bir yerde lavanta görmeyiverelim, hemen aşırı zoom yapıp 232 tane fotoğrafını çekmeler, hevesimizi gidermeye çalışmalar falan havalarda uçuştu ama, e aynı etkiyi yaratmıyor tabii. Sonra şöyle bir şey oldu, sevgili Gelecek Turizmde sayesinde Isparta Lavanta Kokulu Köy ile tanıştık! Asıl adı Kuyucak Köyü olan bu köyü gezmemiz ve ardında nasıl bir emek yattığını görmemiz ile bu iş tabii ki gözümüzde “ay lavantalar çok süper” izleniminin çok daha ötesinde bir yere geçti.

Isparta Lavanta Kokulu Köy
Isparta Lavanta ile Mi Ünlüymüş?

Isparta deyince aklınıza gelen ilk şeyin lavanta olmadığını biliyoruz. Çoğumuz için olduğu gibi geçen seneye kadar bizim için de Isparta = Gül şeklinde bir algı söz konusuydu, normaldir. O sebeple önce bir Isparta ile lavantanın özdeşleşmeye başlama mevzusunu açıklamamız gerekir diye düşünüyoruz, zira nereden çıktı şimdi bu, di mi? Merak etmeyin, öyle tarih dersi gibi anlatmayacağız, daha çok ilham verici, “vay be” dedirtecek bir hikaye gibi düşünebilirsiniz

Isparta Lavanta Kokulu Köy
Kuyucak Köyü Isparta’nın merkezine 47 km uzaklıkta. Gezip görünce daha iyi anlayacaksınız, öyle büyük bir köy de değil, hatta bayağı küçük, nüfusu aşağı yukarı 250 kişi. Birçok köyde olduğu gibi burada da köyden kente göç yaşanmış, köyde yaşayan az kişi kalmış, ama şimdi Lavanta Kokulu Köy projesi işleri tersine çevirmeye başlamış, müthiş değil mi? (Serbest çağrışım ile bize İlhan Koçulu’yu hatırlattı, TED Talk’unu dinlemenizi şiddetle tavsiye ederiz, Youtube’da var)  Peki işler bu noktaya nasıl gelmiş? Bir kere burada ezelden beri lavanta yetişmiyor, o kısmın da bir hikayesi var. Lavantanın köye gelişi 1975 yılına dayanıyor. Köydeki 30 aileye 15’er kök dağıtılıyor, üretime başlanıyor. Köyün acayip turistik hale gelmesi, bu kadar ilgi çekmesi, hatta yurtdışından bile ziyaretçi alması Gelecek Turizmde projesinin de etkisiyle son birkaç senedir ivme kazanmış olsa da aslında genel olarak ciddi bir başarıya ulaşmış durumdalar, zira Türkiye’nin lavanta üretiminin %93’ü bu minik köyden karşılanıyor. Müthiş değil mi? Ama bitmediiiii, durmak yoook, çünkü bizim en etkilendiğimiz ve “yürüyün be kim tutar” noktasına geldiğimiz konu başka. Elbette Kuyucak Köyü’nün bu noktaya gelmesinde pek çok kişinin etkisi var, ancak en büyük payı köyün kadınlarına vermek gerekiyor. Zira bu projenin ilerlemesi için Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimciler Kooperatifi kuruluyor, köydeki kadınlar büyük bir heves ile pek çok farklı alanda eğitim alıyor ve yılmadan çalışarak köyün bu günlere gelmesine katkıda bulunuyorlar. Şimdi oraya gidecek olsanız göreceksiniz ki işin büyük bir kısmını kadınlar hallediyor. Bir gururlanıyor, bir mutlu oluyorsunuz ki sormayın! Zaten köyde tek yemek yiyebileceğiniz yer olan Kadın Kooperatifi’ne gittiğinizde kadınların bu projede ne kadar aktif olduğunu siz de fark edecek, siz de gururlanacaksınız. (2018 itibariyle belki yemek yiyecek yeni bir yerler eklenmiştir, ona da artık siz bakarsınız)

Isparta Lavanta Kokulu Köy
Isparta Lavanta Kokulu Köy Ne Zaman Ziyaret Edilmeli?

Çok yüksek ihtimalle Kuyucak Köyü’nü ziyaret etmenizin temel gayesinin lavanta tarlalarını gezmek olduğunu varsayacak olursak burayı ziyaret etmek için en doğru zaman canınızın istediği zaman değil, Haziran – Ağustos arası. Görsel olarak ortalığın mor ve ötesi olduğu (bu espriyi yapmayacak mıyız sandınız, PEEEH bizi hiç tanımamışsınız) en baba zaman dilimi Temmuz ayı diye düşünebiliriz. Zaten Ağustos’tan itibaren de hasat zamanı başlıyor.

Isparta Lavanta Kokulu Köy
*Eğer buraya yakın bir yerlerde yaşamıyorsanız ve “of şimdi kalkıp buradan Isparta’ya gidip sadece köyü gezip dönmek pek mantıklı olmadı sanki” diye düşünüyorsanız size hak vermiyor değiliz. O yüzden eşsiz fikirlerimizi sizinle de paylaşmaktan çekinmeyeceğiz……….. Buraya kadar geliyorsanız aslında Lavanta Kokulu Köyü de kapsayacak şekilde şahane rotalar çıkarabilirsiniz. Yakınınızda yine şahane fotoğraflar çekebileceğiniz Salda Gölü, Eğirdir Gölü, Pamukkale ve hatta güzelinden bir şehir gezisi gerçekleştirebileceğiniz/denize girip mutlu mesut günler geçirebileceğiniz Antalya var.

Isparta Lavanta Kokulu Köy
Isparta Lavanta Kokulu Köy’de Nerede Kalınır?

Normal koşullarda yalnızca köyü gezmek gayesiyle gidiyorsanız köyde kalmak gibi bir niyetiniz olur mu bilmiyoruz, zira öyle uzun bir zamanınız yoksa aslında buradaki gezinizi yarım gün gibi bir sürede bile tamamlayabilirsiniz. Ancak hazır buralara kadar gelmişken tadını çıkarayım, köy havası alayım, sakinliğin keyfine varayım diyorsanız da gayet normaldir. Şehir otellerine dadanmak yerine daha değişik bir yerde kalmak, sabah kalkıp köyde doğalından bir kahvaltı yapmak, lavanta tarlalarını gün batımı ya da gün doğumunda fotoğraflamak gibi ekstra güzel aktivitelere girişmek gayesiyle burada kalmaya vakit ayırmak bizce gayet anlaşılır bir durum. Bu noktada zaten 250 kişinin yaşadığı küçücük köyde ben nerede kalacağım diye düşünmeyin, çünkü köy halkı böyle bir isteğiniz olabileceğini düşünerek onu da düşünmüş. Kuyucak Köyü’nde kalabileceğiniz birkaç farklı ev pansiyonu seçeneği mevcut. Bizim konaklama imkanımız olmasa da 1 tanesini gezdik, arkadaş grubu halinde kalabileceğiniz 2-3 odası olan versiyonları bile var, o yüzden böyle bir ihtimali de değerlendirebilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için şuradaki telefonu aramanızı önerebiliriz.

Isparta Lavanta Kokulu Köy
Kuyucak Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Isparta Lavanta Kokulu Köy’e gitmek için aslında iki seçeneğiniz var; ya kendi imkanlarınızla gideceksiniz, ya tura katılacaksınız. (Evet son derece popüler hale geldiği için artık Isparta lavanta turları var) Eğer imkanınız var ise kendiniz gitmeniz önerimizdir, çünkü turla gittiğiniz zaman “ALLAAAAAH FOTOĞRAAAAAAFFF” gibi bir saldırma durum söz konusu olduğu için her karenize birileri dahil oluyor, sanki insanları fotoğraf çekmek istemesi çok garipmiş ve siz aynı niyetle gitmemişsiniz gibi sağa sola tripli bakışlar attığınızla kalıyorsunuz. (hani bir restoranda arka masadakiler fazla gürültülü konuşunca bi’ trip bakışı atılır ya, onun gibi düşünün) Bu noktada da nereden gideceğinizi bilemediğimiz için yol tarif etmek zor ama, Isparta Havaalanı’ndan mesafenin yarım saat civarı bir şey sürdüğünü söyleyebiliriz.

Isparta Lavanta Kokulu Köy
Isparta Lavanta Kokulu Köy’den Ne Alınır / Lavanta Ne İşe Yarar?

Yahu bu lavanta ile amma çok şey yapılıyormuş, amma çok faydası varmış! İşin güzel tarafı konuya dair aklınıza gelebilecek her türlü ürünün satışı Kuyucak Köyü’nde yapılıyor, o yüzden heveslendiğiniz her şeyi buradan edinebilirsiniz. Bizim buradan alıp da kullandığımız ve işe yaradığını gördüğümüz şeyleri anlatmazsak sanki ayıp edermişiz gibi geliyor, o yüzden üşenmeyip biraz Derya Baykallık edelim.

Lavanta Yağı: Aramızdan birinin alerjisi olduğu için hayatını kabusa çeviren sivrisineklere çözüm! (Hürriyet’in köyü haber başlıkları gibi oldu ya özür dileriz) Sıcak suyun içine birkaç damla damlatın, oturduğunuz yere koyun, aşağılık sinekler yanınıza gelmesin. ALLAH RAZI OLSUN LAVANTA YAĞI.

Lavanta Yastığı: Uyku problemi olan? Aha da size çözüm bulduk. Yatağa yatıp bir o yana bir bu yana dönerek resmen saatler geçiriyorsanız bunu denemeniz lazım. Böyle lavanta yastığı yazınca bir garip oldu ama, aslında minik, kese gibi bir şeyden söz ediyoruz. Eğer lavanta kokusunu seviyorsanız bunu yastığınızın yakınlarına/altına falan bir yere koyun ya da yastığınıza bir iki damla yağ damlatın. Umarız sizde de etkisi olur da sabaha akşam kavgaya karışmış gibi uyanmayı bırakabilirsiniz.

Isparta Lavanta Kokulu Köy
Lavanta Suyu:
Bakın bunu biz denemedik ama çok okuduk. Lavanta suyu ile cildi temizlemek cilde iyi geliyormuş, gözenekleri küçültüyormuş. Hazır Isparta Lavanta Kokulu Köy’e kadar gitmişken lavanta suyu alıp cildinizde kullanmayı deneyebilirsiniz. Aman öyle laps diye bütün yüzünüze sürmeyin de, önce bi’ yerde deneyin, reaksiyon göstermezseniz yüzünüze denersiniz, iş çıkarmayın başınıza.

Lavantalı Bir Takım Yiyecekler: Bu ürünlerin köyde satışı ne durumdadır, her sene farklı şeyler oluyor mudur bilemiyoruz ama, lavantalı puding, lavantalı kurabiye ve lavantalı bir takım tatlılar hakikaten çok leziz oluyor. Bu işlere merakınız varsa evde hazırlayıp bize de 1-2 tane gönderebilirsiniz bizce, çünkü neden olmasın?

6 Comments

  • Bu sene Temmuz ayında burayı görme planlarım vardı, yazınızı görünce nasıl atladım tahmin edemezsiniz ? Harika bir tanıtım yazısı olmuş, morlar içinde kaybolmak için sabırsızlanıyorum!

  • Teşekkürler Öykü ve İdil kardeşlerim. Tavsiyeniz çok faydalı oldu. Nasıl gidileceğini ve neler yapılacağını sizden öğrendik. Bir katkı da ben yapayım izninizle. Konaklama kısmında çok güzel bir butik otel açılmış bizde gezerken tabelasını fark ettik. Lavanta Villa – Lavanta Kokulu Otel diye. Samimi bir aile işletmesi ve köyde böyle nezih ve temiz bir otel olması büyük avantaj. Size de şiddetle tavsiye ederim hatta birçok insana yardımcı olması adına paylaşırsanız bizim gibi ortalıkta otel diye gezmezler
    Tekrar size en içten duygularımla teşekkür ederiz

  • Gidecek arkadaşlara tavsiye, lavantalı türk kahvesi de yapıyorlar ama ben hiç beğenmedim. Tattığım en kötü şeylerden birisiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir