BUDAPEŞTE’DE NE YENİR: GULAŞTAN BAŞKA ŞEYLER DE VARMIŞ

Budapeşte’de ne yenir diye konu açtığınız vakit bu Budapeşte’ye gidip de dönen arkadaşlarınızı iki konuda asla sakinleştiremiyorsunuz. 1. Szimpla Kert övmek. (anlatacağız) 2. Budapeşte’de gulaş yenilecek yer önermek. Daha önce Budapeşte’ye giden arkadaşınıza “Ali biz de Budapeşte’ye gidiyoruz” deyiverin, hele bir ağzınızdan Buda sözcüğü çıksın (Peşte’ye zaman kalmaz), görün başınıza neler geliyor……… “ABİ TAMAM ORAYA GİDECEĞİZ, GULAŞ DA DENEYECEĞİZ, BIRAKSAN BİZİ ” de diyemiyorsunuz. İçinizde fırtınalar koparken yüzünüzde ruh halinizi hiç de yansıtmayan bir gülümseme ile sakince kafa sallıyorsunuz, tamam diyorsunuz, elimde gulaşımla Szimpla Kert’e gideceğim gerekirse, başka çaresi yok. Aman sakın dönünce “ya aslında o kadar da övülecek bir tarafı yok” gibi cümleler kurmaya çalışmayın, o arkadaşın fanatizmi asla son bulmayacak.

Budapeşte'de ne yenir
Neyse, bu gulaş bağımlısı, Szimpla duyarlısı arkadaşları bir kenara koyacak olursak yavaş yavaş Budapeşte’de yeme içme konusuna girebiliriz. Efenim Orta Avrupa mutfağını genel olarak birbirine yakın bulmuş olabilir, eğer nokta atışı yerlerde yemediyseniz de bu mutfak hatırınızda daha çok bir Orc yemeği, bir hapishane öğünü, ne bilelim bir BALÇIK gibi kalmış olabilir. Son birkaç Orta Avrupa şehri ziyaretimizde sizi bu işin aslında böyle olmadığına, tanısanız seveceğinize, özünde fena olmadığına ikna etmeye çalıştık ama, henüz başarılı olamadıysak da Macaristan gezisi ile birlikte buzların eriyeceğine emin gibiyiz. Macaristan mutfağı aslında birçok farklı ülkenin/kültürün etkisi altında. Hem civar ülkeler, hem zamanında burada hüküm süren toplumların etkileri net bir şekilde görülüyor. O yüzden yediğiniz bazı yemekler “Ay aynı Türk yemeği gibi” etkisi yaratabilir, gayet normaldir.

Budapeşte yeme içme
BUDAPEŞTE’DE NE YENİR: ÖNCE KLASİKLERİ BİLELİM

Budapeşte’ye, daha doğrusu Macaristan’a özgü bir takım popüler yemekler var ki, yukarıda da söylediğimiz gibi bunlar turistik anlamda da bayağı popüler hale geldiği için çok yüksek ihtimalle Budapeşte gezisi boyunca pek çok restoranda karşınıza çıkacak. O yüzden öncelikle onların ne olduklarını bilmenizde fayda var.

*Gulaş (Gulyas, Goulash): Tamam gulaş bağımlısı arkadaş tamam, bak ilk başa onu yazdık senin için. Gulaşı büyük ihtimalle daha önce duymuşsunuzdur. Gulaş adıyla duymadıysanız da Budapeşte’deki birçok versiyonunu gördüğünüzde “e annem bundan yapıyor evde” tepkisi vermeniz gayet muhtemel. Gulaş dediğimiz şey aslında çorba olmak ile yahni olmak arasında bir yerde. (biliyoruz, ürkütücü bir aralık verdik) Zaten bazı yerlerde daha çorba formunda, bazı yerlerde bir tık daha sulu yemek formunda geldiğini göreceksiniz. Hangi versiyonunu daha çok seversiniz bilemiyoruz ama en azından kandırılmadığınızdan emin olmak için yediğiniz gulaşın içinde et, sebzeler (genelde patates, havuç ve soğan) ve biraz da paprika olup olmadığını bir kontrol edin. Yoksa sen turistiz diye bizi mi yiyorsun gerilimi yaratabilirsiniz, hakkınızdır.

*Chicken Paprika: Şu gulaş krizini en baştan çözdüysek şimdi bir diğer Macaristan klasiğine geçelim, Chicken Paprika. Macarlar paprikalarını (kırmızı biber işte, onlar paprika diyor) seviyor ve sahip çıkıyorlar arkadaşlar. O yüzden buldukları hemen hemen her şeyin üzerine/içine/altına paprika koyuyorlar. Biz bu durumdan şikayetçi miyiz? Yoo, gayet lezzetli oluyor. Chicken Paprika ise bu yemekler arasında klasiklerden. Yanında pek çok farklı şey ile birlikte servis edilebiliyor, bizim en sevdiğimiz versiyonu minik dumpling benzeri makarnalar ile geleni. Kendisini aşağıda söz edeceğimiz Kiosk’ta yiyebilirsiniz.

Macar mutfağı
*Töltött Káposzt:
İsmi hiç kafanızı karıştırmasın, kendisi lahana dolması. Evet ya bildiğimiz işte, anneannenizde falan yediğiniz. Birçok yerde karşınıza çıkabilir, en çok arada derede bulduğunuz esnaf lokantası tarzı yerlerde. Bir de Macar versiyonunu denemek isterseniz sizi durduracak değiliz. Bu arada isterseniz bunun biber dolması versiyonu da mevcut (Töltott Paprika) ve yaygın. Adamlar paprikalarını seviyor derken ciddiydik.

*Langos: Adı size neyi, nasıl bir şeyi çağrıştırdı bilemiyoruz ama, bu da aslında bildiğimiz pişinin farklı şekilde değerlendirilmiş versiyonu denilebilir. Macarlar Langos’a gerçekten bayılıyor ve özellikle bir sokak yemeği olarak bol bol tüketiyorlar. Çoğunlukla hamurun üzerine sarımsak, sour cream ve peynir ile tüketiliyor ancak başka versiyonlarıyla da karşılaşacaksınız.

*Macaristan’a özgü içki isterseniz Palinka ve Unicum ellerinizden öper. Tatlarından, midenize yapacaklarından (gerçi Unicum iyi geliyor diyorlar) ve beğenip beğenmemenizden sorumlu değiliz. Sonra küfür etmek isterseniz bizi bıraktığınız yerde bulamazsınız.

*İlginç bilgi: Orta Avrupa’da, hatta biraz daha kuzeylerde bile nereye gitseniz karşınızda bir Strudel çıkıyor ya hani? Anladık kardeşim anladık Strudel tamam diyorsunuz bir noktada. İşte o Strudel aslında Macaristan çıkışlı-imiş arkadaşlar. Biz sanıyorduk ki Avusturya. Belki konu Avusturya – Macaristan İmparatorluğu dönemine dayanıyordur ve bir paylaşılamama durumu söz konusudur. Neyse, özür dileriz Macar kankalarımız……..

BUDAPEŞTE’DE NE YENİR: SEMİRENE KADAR YEMELİK İÇMELİK MEKANLAR

Tabii ki yine gezdiğimiz kadar yiyip içmeyi, 4 kişilik yemeğe 2 kişi oturmayı ihmal etmedik. Size haritanızın dört bir yanına dağılacak kadar çok yeme içme mekanı çıkarmış durumdayız. Artık kimse birbirine Budapeşte’de ne yenir ya da nerede yenir diye sormasın, cevaplar verildi…….Gad bıles OitheBlog, gad bıles midemizin büyüklüğü………

My Little Melbourne Budapest
BUDAPEŞTE’NİN EN İYİ KAHVECİLERİ

*Espresso Embassy: Görüntüde tipik bir 3. dalga kahveci, gözlüklü ve sakallı barista istiyorsanız kralı var, alengirli kahve makinesi istiyorsanız daha iyisini bulana kadar en iyisi bu. Ancak tanıyınca işler daha başka oluyor. Bize kalırsa kahve konusunda Budapeşte’nin en iyisi burası. Zaten kötü olsalardı isimleriyle DEV dalga geçerdik, iyi kurtardılar. (Arany János u. 15)

*My Little Melbourne: Bir başka başarılı 3. dalga kahveci. Aynı zamanda bayağı popüler olduğu ve çok da büyük olmadığı için çoğunlukla yer bulmak pek kolay değil. Evinize kahve almak isterseniz çekirdek kahve satıyorlar, ayrıca dışarıdaki oturma alanlarında da sigara içmenin yasak olduğu aklınızda bulunsun. Bu bize biraz bokunu çıkarmakmış gibi geliyor ya, neyse. SANANE KARDEŞİM İSTEYEN İÇER AÇIK HAVA DA MI SENİN? Tamam sakinleşiyoruz. (Madách Imre út 3)

Budapeşte Kahvecileri
*Kontakt Coffee:
Adresi doğru tespit etmezseniz bulması zor bir noktada olan Kontakt Coffee’yi çok şükür ki bizim sayemizde şıp diye bulacaksınız. Çünkü burası bir pasajın içinde. Yani adrese gidip hani burada kahveci yok demeyin, içeri dalın. Kontakt hemen karşısındaki Szimpla ile kardeş mekan. O yüzden bu civara sabahtan gidip önce Szimpla’da kahvaltı yapmanızı, sonra Kontakt’ta kahve içmenizi öneririz. Sabahından belli, güzel gün olur! (Károly krt. 22)

*Budapest Baristas: Hem atıştırmalık, hem kahve için uğrayabileceğiniz, ancak aslında bu söylediklerimizi hiçbirinin bir anlamının olmadığı, önemli olanın kahvelerin kralı Coffee Collective’in kahvelerini satmaları olduğu bir diğer kahvecimiz. Aslına bakarsanız buranın eski baristası Barista Championship’te bir takım başarılar elde etmiş diye denemeye gitmiştik ama o arkadaş başka ülkede göç etmiş. Neyse, Coffee Collective için gidilir. (Múzeum krt. 15)

*Budapeşte yeme içme
Madal:
Budapeştelilerin sırf kahve muhabbeti için değil çalışmak için de sık sık tercih ettiği, şehir genelinde birkaç farklı şubesiyle karşılaşabileceğiniz, mekanlarının içleri nedense Gepetto yapmış gibi görünen zincir kahveci. Zincir derken öyle Starbucks gibi değil tabii, bizim MOC’un birkaç farklı şubesi olması gibi düşünebilirsiniz.

*Deneyemediğimiz ama içimizde kalan iki kahveci: Tamp & Pull ve Fekete. İkisinin de sağından solundan geçtik durduk da bir türlü vaktimiz olmadı, bizim yerimize siz gidin, 3. günün şafağında doğuya bakın, onları göreceksiniz…….

*Genel olarak kahveciler çok geç saatlerde kapanmıyor. Öyle bizim gibi gece 11’de kahveciye gidip muhabbet etmek gibi bir şey yok, gece 11’se dışarı çıkan bir güç var evet, ancak o kahve değil. O yüzden özellikle denemek istediğiniz bir kahveci varsa geç saate bırakmayın.

BUDAPEŞTE’DE EN İYİ KAHVALTI NEREDE YAPILIR?

Szimply Budapeşte

Szimply

Kahvaltıyı ciddiye alan insan en güzel insandır. Günün geri kalanının nasıl olacağının fragmanı gibi bir öğünden bahsediyoruz, tabii ki kahvaltı ciddiye alınacak. O yüzden size sevgi sıralamasına koymadan 3 tane nokta atışı kahvaltını önereceğiz. Birincimiz Szimply. Adamların ana olayı kahvaltı. O yüzden koskoca bir gün boyunca hep kahvaltı servisleri var. Zaten mekan küçücük, çalışanlar hafiften deli ve yer bulması da pek kolay değil. Ancak gerçekten orijinal şeyler yapıyor, pek de klasik kabul edilemeyecek kahvaltı tabakları hazırlıyorlar. Önceden uyaralım, kahvaltıda gelenekçiyseniz burası size gelmez, biraz çizginin dışına çıkmayı gerektiriyor. (Karoly Krt. 22) – pasajın içine girin, beyaz tavşanı takip edin-

Budapeşte'de kahvaltı
STIKA

Budapeşte’de en iyi kahvaltı için ikinci garanti mekanımız, Stika. Kahvaltıda gelenekçiler, hakkında övünmekte haklı olduğumuz Türk kahvaltısını bulamazsa bile en azından yumurtamı peynirimi yiyecek kadar geleneksele yakın bir kahvaltı olsun yeter diyenler, Stika sizin için yaratılmış. Eggs Benedictler, omletler, pancake’ler, ne ararsanız hepsi mevcut. Üstelik denediğimiz için söylüyoruz, Eggs Benedict konusunda baya, BAYA iyiler. (Dob u. 46)

Budapeşte kahvaltı
Cirkusz

Kahvaltı yapana kadar terör estirip arkadaş grubunun tüm keyfini kaçıran ruh hastaları, son kahvaltı mekanı önerimiz de sizin için gelsin: Cirkusz. Burası da tıpkı Stika gibi, kahvaltı namına canınız her ne istiyorsa (yavaşşş sucuk ve gözleme falan yok herhalde) bulabileceğiniz bir başka mekan. Stika’dan daha genişte, ancak sabahları çok ilgi gördüğü için yine yer bulması pek de kolay olmuyor. Bu arada konudan bağımsız olarak buraya kokteyl/bira için de gidiliyor, ancak biz kahvaltı için dadandık, aklınızda bulunsun. (Dob u. 25)

Şimdi işin genel olarak Budapeşte’de nerede yenir kısmına gönül rahatlığı ile geçiş yapabiliriz:

New York Cafe Budapest
New York Cafe

Kendisini saygıdan en üste yazalım, bu sorumluluğu da üstümüzden atalım dedik. Zira Budapeşte’nin en meşhur kafesi New York Cafe’yi buraya yazmasaydık herhalde bizi ıslak havlularla döverlerdi. Merak etmeyin, öyle diğer Avrupa şehirlerinde karşılaştığınız şanı yürümüş, ancak gidip de bir yemek söyleyince Bacanaklar 2’de köfte söylemişsiniz gibi önünüze saçmalık sunulan kafelerden değil. (hakikaten Bacanaklar 2 diye bir yer varsa çok özür diliyoruz, ne olur bizi taramayın) Tarihi 1800’lü yılların sonlarına kadar dayanan, ünlü yazarların ve gazetecilerin de sık sık uğramasından mütevellit gün geçtikçe ünlenen ve güzelliği karşısında gerçekten RESPECT diye bağırmak isteyeceğiniz türden bir kafeden bahsediyoruz. Üstelik yemekleri, tatlıları, nasıl olsa turist, buna ne versek yer, yemezse de itiraz edemez zaten mantığıyla değil, bayağı özenli bir şekilde hazırlanıyor. Eğer kapısında gittiğinizde 72 milletten insanın oluşturduğu Benetton kataloğu görünümlü kuyruk nedeniyle oturmaktan vazgeçmezseniz bizce en azından bir tatlı molası için uğranır, anlatamayız görmeniz lazım. (fotoğrafı görünce heveslenmediyseniz gitmeyin, ps. delirmişsiniz) Erzsébet krt. 9-11

Budapeşte’de ne yenir
Mazel Tov

Çıtayı yükseltip de girdik, zirvede devam edelim, Mazel Tov kesinlikle Budapeşte’de akşam yemeği için en sevdiğimiz mekanlardan biri! Şehrin hipsterland’ı, partileme bölgesi 7th District’te, bir diğer adıyla Jewish Quarter’de yer alan Mazel Tov’un görüntüsüne ve ortamına zaten vurulacaksınız. Hele şöyle programın (canlı müzik vb. şeyler oluyor) güzel olduğu bir akşama denk geldiyseniz muhtemelen çıkmak bile istemeyeceksiniz. Korkmayın, yemek kısmı ile ilgili de aynı şiddette övgüler yağdıracağız, zira gerçekten çok çok başarılı yemekler denedik. Hadi ortaya karışık söyleyeceklerinize karışmayalım ama, ana yemeği “Israeli Fusion Kitchen” bölümünden seçmezseniz dönüşte sizi buluruz, ona göre…….. (Akacfa Utca 47)

Pizzica Budapest
Pizzica

Budapeşte’de bir dilim pizza çılgınlığıdır almış başını gidiyor, adamlar tekel bayii açar gibi yememiş içmemiş dilim pizzacı açmışlar. Biz İstanbul’da, hatta arttırıyoruz Türkiye’de denediğimiz neredeyse her dilim pizzaya burun kıvırırken oralarda bir yerde çok güzel bir şey olmuş arkadaşlar. Herhalde 2-3 melek gel beraber bir pizza dükkanı açalım falan diye karar vermişler, zira bir pizza ancak bu kadar mı güzel olabilirdi sanki? İddia ediyoruz, sevmeme ihtimaliniz yok! Özellikle Prosciutto’lu balzamikli pizzasının üzerine besteler, şiirler yazmak istiyoruz, mutlaka uğrayın! (Nagymező u 21)

Budapeşte'de ne yenir
Karavan Street Food

Şans eseri karşılaştığımız, pek çok farklı mutfaktan pek çok sokak yemeğini bir arada bulabileceğiniz pek bir eğlenceli sokak mekanı. Hem Macaristan’a özgü, hem de konu dışı bir sürü çeşit bir arada olduğu için ayrıca keyifli. Zaten Budapeşte’de partilemek, ya da en azından Szimpla Kert’i görmek niyetindeyseniz Karavan buranın Kızılkayalar’ı, Bambi’si gibi bir şeye dönüşmüş, Szimpla’dan çıkan ıslak hamburger yemeye gidermiş gibi buraya saldırıyor. O halinizle giderseniz herhangi bir şeyi lezzetli bulacağınızı düşünerek boşu boşuna şunu yiyin bunu için diye öneri vermeye çalışmayacağız sdfsd. İlla da bir fikir verelim isterseniz yukarıda söz ettiğimiz Langos burada yapılıyor, yapıştırın gitsin. (Kazinczy utca 18)

Budapeşte yeme içme
Belvarosi Disznotoros

Anthony Bourdain, sen bizim hassas noktamızsın. Sen ne dersen o oluyor, sen ne önerirsen zombi gibi oraya doğru ilerliyoruz. Çünkü bizi genelde yanıltmıyorsun. Bazen dalak, ne bilelim kelle falan yiyerek bünyelerimizi şoka uğratıyorsun evet, ama çoğunlukla çok iyi anlaşıyoruz. Çok şükür Budapeşte’de de bizi şaşırtmadın. Efenim adını bir daha yazmaya feci üşendiğimiz bu mekan, hem kasap, hem restoran. Öyle süslü püslü bir yer değil, fiyatları da acayip uygun. Gelip de evinize et almayacaksınız ayak üstü yemek yiyor, sonra da basıp gidiyorsunuz. Konumuz et. Etinizi seçiyor, yanına meze benzeri şeylerin durduğu dolaptan istediğiniz mezeleri seçiyor, hazır olunca ayakta götürüyorsunuz, gayet net. Etler iyi mi? DEV iyi. Mezeler? Gayet güzel ve çeşitli. Gidilir mi? Belki 2 kez bile gidilir, öğlen yemekleri pek güzel ve leziz bir şekilde ucuza getirilir. (nasıl esnaf ağzıyla güzel güzel anlattım ya buraya gitmemek ayıp olur artık) (Karolyi utça 17)

Kiosk

Bana akşam kokteylimi içecek, yemeğimi yiyecek, ucundan kıyısından da bir nehir, bir köprü falan göreceğim yer söyle kardeşim diyorsanız abimize Kiosk verelim. (ben bu esnaf ağzını sevdim) Güzel havalarda gidip de oturmak için şahane mekan, çünkü dışında oturabileceğiniz alanı mevcut. – Ama içini de görmeyi ihmal etmeyin çünkü içeride bir ağaç olması çok güzel – Eğer geleneksel Macar yemekleri denemek istiyorsanız onlar da var, daha modern şeyler denemek istiyorsanız onlara da yönelebilirsiniz. Ayrıca kokteylleri ile ünlü bir mekan olduğu için onlara da bir şans verseniz iyi edersiniz. Akşam yemeği için güzel tercih. (Marcius 15. ter. 4)

Vintage Garden
Vintage Garden

Listemizin en zayıf halkası, iç görüntüsü pek güzel olup dış bahçesi “Ecoş’umun Kınası” organizasyonu terk görüntüsünde olan sinsiler sinsisi Vintage Garden. Gidin diye değil, çok da dikkate almayın diye yazıyoruz kendisini. Hani mekana gidip aç halinizde sağdaki soldaki masaları keser, milletin tabaklarını süzüp aklınıza yatanı menüde bulmaya çalışırsınız ya… Artık biz burada onu hiç mi beceremedik, yoksa mekanda mı bir sıkıntı var bilemiyoruz, ne gözümüze kestirdiğimiz tabaklar geldi, ne gelen tabaklardaki yemekler bir halta benziyordu, bayağı EPIC FAIL diye bağırıp masadan kalkmak istedik, o derece. Buranın bir da tatlı yapan tarafı vardı, belki orası daha başarılıdır ne bilelim? Olmamış, üzgünüz, OitheBlog okuyan birini buraya gönderemeyiz, adresini yazmıyoruz……….

Budapeşte'te ne yenir
Bors Gasztrobar

Bors da artık bir Budapeşte klasiği sayılır galiba. Ya da bizimkiler arasında mı öyle bir duruma dönüştü bilmiyoruz ama, birçoğunuz “Bors’ta bir sandviç yapıştırın da öyle dönün” diye tutturunca tabii ki size güvenerek gittik denedik. Bir kere bizi çok iyi tanıdığınız nereden belli? ÇÜNKÜ BORS STAR WARS TEMALI. Keşke yalnız bunun için sevseydik onu…….Ama yoo, bu küçük ve her yerde Darth Vader’ın kol gezdiği mekanın sandviçleri de gayet leziz. Ayrıca birkaç çeşit çorba da yapıyorlar, portakallı çorba gibi facia bir şeye denk gelmediğiniz sürece (evet var, portakallı tavuklu) çorbalar da güzel. Özetle şöyle hızlı bir atıştırmalık için güzel mekan. Bu arada menü konusunda kafanız karışırsa arkadaşlar şakır şakır İngilizce konuşuyor, doyasıya sorabilirsiniz. (Kazinczy utca 10)

Budapeşte’de ne yenir
Great Market Hall

Pazar yeri gezmeye var mıyız? Tam bizimkiler gibi değil tabii, daha çok hem yemek yiyebileceğiniz alanların/mekanların olduğu, hem hediyelik eşyaların satıldığı, hem lokallerin taze meyve & sebze aldığı, her telden çalan bir pazar.  Yüksek ihtimalle Avrupa genelinde benzerleriyle karşılaşmışsınızdır, başka pek çok şehirde de benzerleri mevcut. Hepsinin ortak özelliği, bunları gezmenin, keşfetmenin bayağı zevkli olması, dolayısıyla bize bir öğlen vakti şöyle sağdan soldan ortaya karışık bir şeyler atıştırmak için buraya kesinlikle uğranır. Bir diğer alternatifi için Downtown Market’a da bakabilirsiniz, ancak Great Market gibi olmaz, amatörü eğlendirir……

*Deneme imkanımızım olmadığı, bizimkiler denesin diye sizler için şuraya bırakacağımız birkaç mekan da var, artık onları bizim yerimize deneyip haber edersiniz: Bock Bizstro, Apacuka ve Es Bizstro.

Budapeşte gece hayatı
ALKOL ALDIK MI: BUDAPEŞTE’DE NEREDE İÇİLİR / BUDAPEŞTE GECE HAYATI

Hatırlarsınız, Budapeşte gece hayatını size daha önce övmüştük. Durun, yetmez, biraz daha öveceğiz. Budapeşte’nin gece hayatı şöyle iyi, böyle iyi, allahım nasıl da iyi. Çok ciddiyiz. Hani sevgilinizi Erasmus’la Budapeşte’ye yollasanız mı yollamasanız mı karar veremediyseniz cevabını şimdiden biliyorsunuz…. Yollarsınız da sonra bir gece “allo ordaaa mısııın, hatta mısııın” sorusuna “aşkım asansörün içinde tünele girdim ve o sırada yanımdan Budapeşte Ulusal Bandosu geçiyor, o yüzden DUYAMIYORUUUM” gibi bahaneler duymaya başlarsınız, hiç şaşırmayın. Budapeşte’nin gece hayatı o kadar iyi. Bu gezide uğrayıp da sevdiğimiz, önceden uğrayıp bu gezide tekrar sevdiğimiz ve hiçbir açıklaması olmadan sevdiğimiz birkaç mekanı özet geçelim, siz de gülüp eğlenin.

Budapeşte gece hayatı
Budapeşte gece hayatı
Amaç kokteyl ise bu aralar Budapeşte’nin en popüler mekanları yukarıda bahsettiğimiz Mazel Tov, Boutiq’ Bar ve Tokio. Hem bir şeyler yiyip içelim, hem atıştıralım derseniz biraz turistik sayılabilecek ama gayet keyifli olan For Sale Pub ya da lokal&turist karışık Kisüzem imdadınıza yetişebilir, ki ikisi de akşamları bayağı kalabalık oluyor. Ben seçilmem seçerim diyenler, ne demek istediğinizi tam olarak anlamadık ama sizi de unutmadık, Goszdu Udvar’a doğru koşturun, orada en az 2342 tane restoran ve 2342 tane bar var, istediğiniz herhangi birine çökün, biz genelde Spiler’e dadandık, özel bir sebebi yok. Eğer meşhuuuuur ruinpub’larda vakit geçirmek istiyorsanız tabii ki alemin kralı hala Szimpla Kert, oraya gitmeyen Budapeşte’ye gitmiş sayılmıyor. Ben alternatif isterim diyorsanız Fogashaz, Kuplung, Ellato Kert, Ankert gibi pek çok seçeneğiniz var. Hepsinde eğlence ve kalabalık garanti, artık gecenin akışına göre belirlersiniz. Fakat iyi eğleneceksiniz, o belli oldu……..

BUDAPEŞTE’DE YEME İÇME KONUSUNDA BİR TAKIM İPUÇLARI

*Servis ücreti/bahşiş birçok restoranda hesaba dahil ediliyor, öyle olup olmadığına dikkat edin, durduk yere fabrikatör Necmi Bey’in biricik kızı gibi para saçmayın.

*Michelin yıldızlı restoran denemek isterseniz Borkhonya ya da Costes’e bakmanızı önereceğiz. Lakin mümkünde Budapeşte’ye gitmeden önce rezervasyon yapsanız çok iyi olur, özellikle turistik dönemlerde yer bulmak biraz zorlu.

7 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir