ORTAYA KARIŞIK: PRAG’DA NE YENİR & NE İÇİLİR?

Prag'da ne yenir
Arkadaşlar, Prag’da uzun süre kalınca o kadar fazla mekan denemişiz ki, artık Prag’da ne yenir ne içilir resmen bizden sorulur. Hani Prag gezi rehberi gibi yazılı bir kanıtımız olmasa şu yazıyı okuyacak insan “ulan bunlar gezmemiş, komple yemiş içmiş” diye düşünür, öyle bir yiyip içmeden söz ediyoruz. Eğer genelde insanların yaptığı gibi 2-3 gün kalacak olursanız ve bunların hepsini denemeye kalkışırsanız çok net 3 kilo + ile dönersiniz, bizden söylemesi.

Neyse, zaten uzun bir yazı olacak gibi duruyor, lafı hiç dolandırmadan Prag’da ne yenir ne içilir ona geçiş yapalım.

PRAG’DA NE YENİR & NE İÇİLİR?

Prag'da ne yenir
Muj Salek Kavy

Kahveden anlayan Praglı birine “Prag’da nerede kahve içelim canısı” diye soracak olursanız 5 tanesinden 4ü burayı söylüyor. Hatta kahve içmenizi önermekle kalmıyor, kahvaltısını da mutlaka denemenizi söylüyorlar. E hal böyle olunca tabii ki neymiş kardeşim bu kadar diyerek koştur koştur buraya gittik. Bir kere baştan söyleyelim, şayet buraya kahvaltıya gitmek gibi bir niyetiniz varsa direkt rezervasyonu yapıştırın, aksi takdirde özellikle hafta sonu yer bulmak bayağı zulüm. Eğer bi’ kahvelik otururuz diyorsanız iyi fikir, tatlıları da çok güzel, özellikle Baileys’li pastaları efsane. Kahveler Double Shot’tan, ki Double Shot’ın kahveleri Prag’ın en iyilerinden kabul edilebilir. Küçük bir detayı da atlamayalım, eğer sigara içiyorsanız buranın içinde içemediğiniz gibi dışında da içebilme şansınız yok. patron karşıymış.

Adres: Křižíkova 105

Prag'da ne yenir
Ema Espresso Bar

Sözümüz meclisten dışarı, (sanki burayı Çekler okuyacak ya sdfsd) siz de gidince fark edeceksiniz, bu Çekler öyle gördüğünüz en sempatik insanlar değiller. Özellikle Türkiye gibi 3 dakika içinde birbirine karrrrdeşim naber ya deme aşamasına gelen insanlar için Çekler bildiğiniz soğuk insanlar bile kabul edilebilir. Hangisi normaldir tartışılır, ancak neticede Ema Espresso Bar’da çalışanların dayıları İspanyol falan mıdır nedir artık, bir sempatiklik, bir tatlılık. Tabii sırf adamlar sempatik diye gidin demiyoruz, kahveleri de gayet başarılı, yine bir kahve molası için uğranır.

Prag'da ne yenir
La Boheme

Vinohrady taraflarındaki tartışmasız en popüler kahveci La Boheme. Aslına bakarsanız Prag’daki en popüler kafelerden birini olduğunu söylesek de abartmış olmayız, özellikle turistler ve expatlar tarafından çok seviliyor. Evet, kahveleri kesinlikle kötü değil, ancak burası bizim için kesinlikle, ama kesinlikle tatlıları ile ön plana çıktı. Bakmayın burada kibar kibar yazdığımıza, bayağı AYGIR GİBİ TATLI YEDİK YA. Sanki 20 yıldır pms dönemindeymişizcesine, yarın yokmuşçasına yedik. Size önerimiz, içeri girin, hiç kimseyle tek bir kelime konuşmadan ve zaman kaybetmeden tatlıların olduğu vitrine gidin ve o minik tartolet ve donutlardan en az 6-7 tane falan alın. Gerçekten hala bazı günler bu tatlı tam uyumadan yarım saat önce gelen bir şeyler atıştırma isteği anında aklımıza düşüyor, unutamıyoruz.

-Adres: Sazavska 32

Prag'da ne yenir
Monolok

Monolok hem kahvaltı hem de kahve & atıştırmalık için uğrayabileceğiniz bir mekan. Kahvaltı konusunda bu aralar bayağı popüler olduğu için gitmeden önce rezervasyon yaptırmakta ya da bir tık erken gidip yer kapmakta fayda var. Ayrıca küçük ve sevimli bir arka bahçesi de mevcut, güzel bir havaya denk geldiyseniz içeri tıkılmak durumunda da değilsiniz. Kahve konusuna odaklanacak olursak öyle of çok şahane kahveleri var falan dedirtecek bir durum olmadığını itiraf edelim, eğer kahve odaklıysanız diğer söz ettiğimiz mekanlara yönelmeniz daha mantıklı olur.

-Adres: Moravska 1540/18

Prag en iyi kahve
Kafe Karlin

Size Prag gezi rehberi kapsamında anlattığımız Karlin bölgesi taraflarında dolanırken aniden gelen “bi’ kahve olsa da içsek” duygusunu karşılamanız için mekan bulduk. Burası öyle uzun soluklu oturacağınız bir mekan değil, direkt amaca yönelik. Kahve konusunda gerçekten başarılılar ancak şöyle yayıla yayıla oturalım diyeceğiniz türden değil, hızlıdan bir kahve içelim de yolumuza devam edelim diyeceğiniz tarzda bir mekan. Hani siz gaza gelseniz de burada uzun süre oturmaya kalkışsanız zaten o banklarda poponuz isyan eder, o yüzden hiç şansınızı zorlamayın deriz. Mümkünse kapın kahvenizi, gidin Karlinske Namesti’ye, bayılın çimlere ya da oturun bir banka, Prag’ın keyfini çıkarın. (soğuksa çime falan bayılmayın, Prag’ın soğuğu pis oluyor)

-Adres: Sokolovska 46/51

Prag'da ne yenir
Original Coffee

Prag pek çok konuda beklentinizi rahat rahat karşılayacak bir şehir olabilir, tek bir konu hariç: Old Town taraflarında turistlere boğulmamış iyi bir kahveci bulmak! Çok şükür Original Coffee bu noktada imdadımıza yetişti. Gayet merkezi bir konumda bulunduğu için, ve Prag gezi rehberinde bahsettiğimiz otelimize de yakın olduğu için buraya 1-2 kez yolumuz düştü. Hem mekanda güzel kahve içebilirsiniz, hem de eviniz için çekirdek kahve alabilirsiniz. Şayet eve kahve alacaksanız elinizi çabuk tutup günün erken saatlerinde uğrasanız iyi edersiniz çünkü biraz çabuk tükeniyormuş. Ayrıca tatlı ve tuzlu atıştırmalıkları olduğunu da ekleyelim, kahvenin yanına yapıştırın gitsin.

-Adres: Betlemska 12

Cafe Letka Prague
Cafe Letka

Instagram’a fotoğrafını koyduğumuzda haklı olarak çılgınlar gibi ilgi gösterdiğiniz, görsel olarak acayip güzel bir kahveci Cafe Letka. Sırf kahveci diyerek hakkını yememek lazım, atıştırmalıklar da yapıyorlar. Ancak biz yine kahve kısmına odaklanacağız, çünkü o kahveden ilk yudumu aldığınızdaki “allahım bu meleklerden yapılmış galiba” hissinin sebebi kahvelerin bazılarınızın Berlin’den hatırlayacağı 5 Elephant’ın kahveleri olması. Bu kahve niye bu kadar güzel kardeş diye sorunca aldığımız “5 Elephant diye olabilir mi” cevabının üzerine birimiz saygı duruşuna, birimiz halaya kalktık, öyle sevindik. Şayet oranın kahvelerinden haberdar değilseniz acil buraya gidip kahve içmeniz lazım, sonra gelin konuşalım. Rica ederiz……….

-Adres: Letohradská 557/44

Prag'da ne yenir
Super Tramp Coffee

Prag’ın en iyi kahvecileri listemizde üst sıralardan yer kapan Super Tramp Coffee adeta bir hipster mabedi olduğu için tabii ki bulması hiç de kolay değil. Öyle ki biz ilk burayı bulma denememizde kendisini triplere boğarak “İÇMİYORUZ ULAN KAHVENİZİ” şeklinde terk-i diyar eylemiştik. Sonradan gaza gelip bir girişimde daha bulununca bulmayı başardık. Burası bir pasajın içinde, tatlı mı tatlı bir iç bahçede yer alıyor. Bulmakta güçlük çekme ihtimaliniz olduğu için şöyle tarif edelim: Hemen karşısında “Coffee & Riot” diye bir mekan var. Siz de o mekanın gözünün içine baka baka utanmadan hemen kapısının karşısındaki pasajın içine girip (hani şu içeride böbrekleri çaldıracakmışsınız gibi duran) sola dönün, hemen oracıkta. İstiyorsanız çimlere çökün, istiyorsanız banklara, özellikle hava güzelse tam keyifli zaman geçirmelik. Ayrıca atıştırmalıkları ve tatlıları gerçekten çok güzel, böyle akşam yemeği öncesi çok tıkanmadan bir şeyler götürsek diyorsanız tam yeri. Ufak bir sorunu var, o da sadece sigara içenleri ilgilendiriyor: bahçede bile sigara içmenize izin yok.

-Adres: Opatovická 160/18

Ye's Cafe Prag
Ye’s Cafe

Berlin’den tanıdığımız kahvecilerin Prag 3. dalga kahvecilerini istilasından öyle memnunuz ki, Ye’s Cafe’de bizi bu konuda sevindiren yerlerden bir diğeri oldu. Mekan sessiz, sakin, özellikle hafta içi iş saatlerinde tam oturup kitap okumalık. Tabii şu sınırlı zamanınızda gidin de Prag’da bir kafede kitap okuyun gibi bir öneride bulunacak kadar çıldırmadık ama, en azından bir kahvelik uğrayabilirsiniz, çünkü Ye’s Cafe’nin kahveleri de yine aşırı güzel. Neden? Çünkü Berlin’deki Bonanza Coffee’nin kahvelerini kullanıyorlar. Hatta kullanmakla kalmıyor bir de satıyorlar. Özetle bir OitheBlog’u tüm gün mutlu etmek için her şeye sahipler. İyi kahve arıyorsanız garanti mekanlardan birisi, şiddetle tavsiye edilir.

-Adres: Letenske Namesti 5

Phill's Corner Prag
Phill’s Corner

Burası için net bir bilgi veriyoruz: Tam bir Praglı blogger mekanı. Nereden biliyorsunuz diyeceksiniz. BİZ BİLMEYECEĞİZ DE KİM BİLECEK? Gitmeden önce üstün stalking becerimiz sayesinde anladık ki Prag’da blog sahibi olup da buraya gitmeyeni Praglı Bloggerlar Cemiyeti elinde sopalar ile evinin kapısında falan bekliyormuş. Peki olayı nedir derseniz hemen söyleyelim, şöyle hızlı ama lezzetli bir öğle yemeği için gayet güzel seçenek. Çeşitli sandviçler ve güzel kokteylleri var. (evet gün ortası kokteyli içiyoruz ve pişman değiliz…….) Onun dışında da çok da büyük bir olayı yok, eğer Prag gezi rehberi kapsamında bol bol övdüğümüz DOX’u ziyaret edecekseniz oraya gitmeden önce ya da çıkışta buraya uğrayabilirsiniz.

-Adres: Komunardů 894/32

Lokal Prague
Lokal Prague
Lokal Dlouhaaa

Adını yanlış yazdık sandıysanız sizi ukalalığınızla baş başa bırakıyoruz, evet gerçekten o kadar “a” ile yazılıyor. Ancak Praglılar buraya genellikle sadece Lokal diyorlar. Ortam bildiğimiz erkek lisesi yemekhanesi ile Bacanakalar 2 Birahanesi’nin modern versiyonu arasında bir yerde gibi görünebilir, bu iş hoşunuza gider mi gitmez mi bilemiyoruz ama, bizce çok daha eğlenceli, değişik bir hava katıyor. Eğer Çek yemekleri denemek istiyorsanız, özellikle dandik, turist kandırmak için hazırlanmış uyduruk şeylere maruz kalmak istemiyorsanız direkt buraya! Burası Praglıların akşam çıkıp bira masasına oturduğu, ama bir yandan da yemekleri bayağı leziz, fiyatları da gayet uygun bir mekan. Gerçekten o kadar popüler ki büyük bir mekan olmasına rağmen rezervasyonsuz yer bulabilirseniz kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Madem Prag’da ne yenir diye yazıyoruz, önerimizi de eksik etmeyelim, gulaş, sosis tabağı, rosto ve potato dumpling’i söyleyin gitsin.

-Adres: Dlouha 33

Vnitroblock Prag
Vnitroblock

Vnitroblock bayağı tatlı bir konsepte sahip. Hem mağaza, hem etkinliklerin ve sergilerin gerçekleştiği, hem bir şeyler atıştırıp içebildiğiniz pek çok şeyi bir arada barındıran bir konsepte sahip. İçeride vakit geçirebileceğiniz gibi özellikle güzel havalarda değerlendirebileceğiniz bir dış alanı da mevcut. Hem Çek, hem uluslararası markaları ve tasarım ürünleri bir arada bulabilme şansınız var, hem de bir şeyler yiyip içme. Bizce garanti gidilecekler listenize eklemelik.

Prag'da ne yenir
Kavarna co hleda jmeno

Yakın zamanda Prag’a yerleşmiş Kukla Süreyya sayesinde keşfettiğimiz ve tam anlamıyla bayıldığımız mekan. Bu mekan ile başka kaynaklarda karşılaşma ihtimaliniz bayağı düşük, biz onca araştırmaya keşfedememişiz, kuklacığımız  olmasa da hayatta keşfedemezmişiz herhalde. Zaten kapısında geldiğinizde bir otoparka geldiğinizi zannedip “ya herhalde yanlış yere geldik” gibi bir düşünceye kapılıyorsunuz ancak içerilere doğru ilerleyince bildiğimiz çölde vaha etkisi yaratıyor. Eggs Benedictlerine ve kahvelerine kesinlikle kefiliz. Bir şey yemek niyetinde değilseniz bile mekanın kendisi ve ortam (özellikle bahçesi) kesinlikle hoşunuza gidecektir, affetmeyin, uğrayın.

-Adres:  Stroupežnického 493/10

Prag'da ne yenir
Bruxx

Belçika’nın herhangi bir şeyi ile pek de aşk yaşadığımız söylenemez ama, o midyeler var ya o midyeler, işte onlar söz konusu oldu mu bizde akan sular duruyor. Ne alaka Belçika, Çek Cumhuriyeti’ndeyiz kızlar kendinize gelin demeyin, biliyorsunuz, biz şehrin popüler restoranlarını keşfetmeyi, lokallerin nerelere dadandığını tespit etmeyi de seviyoruz! Bruxx tam olarak bu kategoriye uyuyor, gerçekten bayağı sevilen bir yer. Bizce bu popülerlik seviyesinin hakkını da veriyor çünkü midyeleri gerçekten çok iyi! Bizce bir öğlen ya da akşam yemeği hakkınızı buraya kullanın. Hatta 23423 çeşit bira denemeyi de unutmayın, hakikaten çok fazla çeşit var. (Benden başka Kriek seven biri varsa burada mevcut olduğunu ekleyeyim)

-Adres: Namesti Miru 9

Prag’da ne yenir
Agave Restaurant

İşiniz gücünüz yok bir de gittiniz Prag’da Meksika restoranı mı buldunuz be kardeşim derseniz bu sefer size çemkiremeyeceğiz. Hani şu restoranı biraz sevmiş olsak direkt “illa lokal yemek mi yiyeceğiz kardeşim sürekli” diye çemkirirdik ama, haberler kötü, bu restoranı biz bile kurtaramayız. Yine de yazmadan geçmek istemedik, çünkü bize ihanet edip de başka kaynaklara göz attığınızda bu restoran ile sık sık karşılaşacaksınız. Ancak taco ve nachos gibi çok da komplike olmayan şeyleri bile nasıl bu kadar kötü yaptıkları biz de anlayamadık. Hani emek verseniz, ben bu yemekleri bayağı kötü hale sokacağım, bakalım bunu da yiyecekler mi deseniz ancak o kadar olur. Serdar Ortaç’ın şarkı yazma tekniği gibi düşünün. Rastgele sözcükleri arka arkaya diziyor ortaya şarkı çıkıyor ya hani, bunlar da yemekler o mantıkta yapmışlar adeta. Kokteyller deseniz zaten direkt suyun içine şeker atılmış gibi. Kötü dostlar kötü, gitmeyin diye yazdık işte.

-Adres: Onu da yazmıyoruz gidemeyin diye, Meksika mutfağı ile aranızı bozan kişiler olmayı göze alamayız………

Prag'da ne yenir
Bistro 8

Özellikle kahvaltısı lokaller tarafından bol bol önerilen, küçük ve sevimli bir kafe. Eggs Benedict, omlet, pancake, tortilla vb. sizi mutlu edebilecek güzel seçeneklere sahipler. Doğruyu söylemek gerekirse öyle mutlaka gidin, buraya gitmemek çılgınlıktır dedirtecek bir tarafı yok, ancak yakınınızdaysa ve alternatif bir kahvaltı mekanı arayışındaysanız iyi bir seçenek olabilir. Bu arada menüleri dönemsel olarak değişiyor sanırım, söylediğimiz her şey ile karşılaşmayabilirsiniz, aklınızda bulunsun.

-Adres: Veverkova 1410/8

Prag’da ne yenir
Kofein’de fotoğraf çekmeyi unutmuşuz………

Kofein

Herhalde 40 yıl düşünseniz Prag’da ne yenir sorusuna cevap olarak “e tapas yenir”i alacağınızı düşünmezdiniz di mi? Ama yenir, hem de bayağı kralı yenir. Üstelik İspanyol tapası değil, bu mekana özgü ve Prag’a özgü lezzetleri bir araya getirmiş bir mekandan söz ediyoruz. Buraya gitmeden önce bilmeniz gereken şeyleri sıralayalım, sırtınız yere gelmesin: Mutlaka rezervasyon yaptırın, çünkü çok ilgi görüyor. Ortaya bol bol tapas söylemekten çekinmeyin, çünkü porsiyonlar küçük. Yalnızca soğuklara dadanmayın, sıcak tapaslar da çok iyi. Ve son olarak bir bira içmeden gitmeyin, çünkü Çek Cumhuriyeti’ndesiniz, bira içmeden olmaz. (son tavsiye tüm gezi için geçerlidir)

-Adres: Nitranska 1339/9

Prag’da ne yenir
ESKA

Hem kahvaltı hem akşam yemeği için uğrayabileceğiniz, her ikisi ile de son dönemlerde ön plana çıkmış, dekorasyonunu pek sevdiğimiz mekan. Biz akşam yemeğinde değil ama, kahvaltı için deneme fırsatı bulduk. Kendi ekmeklerini yapıyorlar ve omlet vb. Türk kahvaltısına alışmış bünyeleri Avrupa kahvaltısına küsmekten vazgeçirecek bir menüleri var. Aslına bakarsanız işin kahvaltı kısmını biraz abartılmış bulduk, dolayısıyla akşam yemeği için şansınızı denemenizi önereceğiz. Kokteyllerini de ayrıca övdükleri için belki onlara da bir şans verebilirsiniz.

-Adres: Pernerova 49

6 Comments

  • Arkadaşlar, ne zaman canım sıkılsa açıp sitenizdeki yazıları okuyorum ve inanılmaz bir zevk alıyorum, Prag yazılarınızın hepsini okudum ve Prag gezisi için bilet araştırmalarına başladım gaza gelip 🙂 Ancak şöyle bir sıkıntı var ki o da vize, hangi siteden araştırma yapsam Çek Cumhuriyetinin vize başvurusunda acayip sorun çıkardığını okudum. Acaba siz vize alırken böyle bir sıkıntı yaşadınız mı? Vizenizi Çek Cumhuriyetinden mi aldınız? Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • vnitroblock mağazasına bayıldım. burda neden böyle konseptler yok anlamam. alışverişi sıkıcı hale getirirler. burdan bakınca çok keyifli görünüyor valla. çoluk çocuk yayıl akşama kadar kimse skılmaz alışveriş yap ohh miss :))

    • şey işte gidip başka bi ülkede yaşamaya başlayıp çalışan kimseler idil’in eski işi bu sözcük üzerine kuruluydu resmen, oradan alışmışız o sözcüğün kullanımına, haklısın aslında hahah 🙂

  • Yakın bir tarihte grup olarak çek vizesine başvurduk , herkese seyahat süresince vize verdiler , üstelik daha önce defalarca yurtdısına çıkan , memur olan arkadaşlarımız olmasına rağmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir