Malta Gezisi Notları: Malta’ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Malta Gezisi Notları
Malta, Valletta

Malta gezisi için hazırlık yapmaya başladığımızda kafamızda oluşan görüntünün içinden sırasız bir biçimde seçmece yapıyoruz: Game Of Thrones (çünkü ilk sezonun bir kısmı orada çekildi), çok yüksek ihtimalle şahane bir deniz, Malta eriği ve ada yaşantısına dair bir takım güneşli görüntüler. Peki Malta’dan döndükten sonra kafamızda oluşan görüntüler gidiştekiyle örtüşüyor mu? Bir tanesini saymazsak fazlası var, eksiği yok! Daha ilk baştan oluşan bir merakı giderelim, Malta’ya gitme kararı aldığınız anda sizi klişe esprilere boğacak insanlarla başa çıkmanızı sağlayacak bir bilgi verelim: Malta’da Malta eriği diye bir şey yok. Ne o meyveye Malta eriği dediğimizi biliyorlar, ne onlar bu eriğe bu ismi vermiş, ne de bu eriğin Malta ile bir alakası var. Artık ne oldu, nasıl oldu da bu meyveye Malta eriği demeye karar verdik biz de bilemiyoruz, bilen varsa aydınlatsın.

Peki Malta’da ne var? Öncelikle şöyle deniz-kum-güneş üçlüsünü dibine kadar yaşamak isteyenler için harika bir ortam var! Bize pek de uzak sayılmayacak bu küçük ülkeyi yaz tatillerini değerlendirmek için pek de fazla tercih etmediğimize gerçekten inanamıyoruz. Ayrıca küçücük bir ada ülkesinden bahsediyor olmamıza rağmen Malta’nın ciddi bir tarihi geçmişi de söz konusu. Bizce bu durum adada oldukça enteresan ve ilgi çekici bir karmaşaya bile sebep olmuş durumda. Zira şehirde daha ilk saatlerinizden itibaren birçok kültürün etkisini bir arada görüyorsunuz.

Malta Gezi Rehberi
Malta Gezi Rehberi

Malta Adası’nın tarihte birçok farklı hakimiyet altına girdiği olmuş. Zamanında Roma İmparatorluğu’nun bir parçası olmasından tutun, Araplara, İngilizlere, Osmanlı’ya, hatta Napolyon’a kadar herkes burayla ilgili bi’ şansını zorlamış, çoğu da başarılı olmuş. (İlkokulda öğrendiğimiz Malta Kuşatması mevzusunu hatırladınız mı?) Ada iki asır boyunca Arapların elinde, uzun yıllar boyunca (79’a kadar) İngiliz hakimiyetinde kalmış. Ayrıca konum olarak İtalya’ya çok yakın olduğu için İtalyan kültürünün etkilerini de görmek mümkün. Zaten var mı yok mu diye şüphe ettiğiniz Maltaca dilinin Arapçaya benzerliğinin sebebi de Arapların 2 asır boyunca adayı yönetmiş olmasına dayanıyor. Bu arada bu Maltaca meselesi de ayrı bir mevzu çünkü ülkede Maltacanın konuşulduğu kadar İngilizce de konuşuluyor. Tahmin edersiniz ki bunun da ülkenin uzun yıllar İngiliz yönetimi altında olmasıyla da ilgisi var. Halen adanın her yerinde Londra’da karşılaşmayı bekleyeceğiniz kırmızı telefon kulübeleri bile mevcut. Bu durum turistik açıdan işinizi bayağı kolaylaştırsa da aslında ülke içinde sorun yaşanmasına sebep olabiliyor. Bu noktada ülkedeki dil okulu yoğunluğunun da büyük etkisi var, zira ülkede 50+ dil okulu olduğuna dair yazılar okuduk. Kafelerde çalışan gençler çoğunlukla yabancı ve tabii ki çoğu Maltaca bilmiyor. Bu İngilizceye son derece hakim olan yeni nesil için bir sorun yaratmasa da eski kuşaklar için bir soruna dönüşmüş durumda. Orada tanıştığımız kişilerden bazıları konuya şöyle bir yorum getirdi: “Evet, yeni nesil çoğunlukla İngilizceye yönelmiş durumda. Fakat eskiler Maltaca konuşmaya devam ediyor. Örneğin babam şu anda yeni bir restorana gittiğinde garsonlar yalnızca İngilizce bildiği için sipariş bile veremiyor.”

Bu şekilde anlatınca nasıl görünüyor bilmiyoruz ama, biz Malta’daki bu karmaşadan bayağı hoşlandık. Bu kadar farklı kültürlerin iç içe geçebildiğini, bir arada var olabildiğini görmek gerçekten etkileyiciydi. Bu ülkedeyken kendinizi kesinlikle klasik bir Avrupa ülkesinde hissetmeyeceğiniz kesin. Bizce Malta’ya sırf bu sebepten bile gidilir. Ancak bu sizi yeterince çekmiyorsa en başta da söylediğimizi gibi, denizse deniz, kumsa kum, güneşse güneş. Ne acayip memleketmişsin sen be Malta.

*Bu arada Malta’da gezilecek yerler ve Malta’nın en iyi plajları listelerini derlediğimiz yazımız için şuraya, Malta yeme içme ve Malta gece hayatı notlarımız için de şuraya göz atabilirsiniz.

Malta Gezisi Notları
Malta sokakları çok güzel, ancak arabayla ulaşım için bayağı zorlu.

Malta Gezisi: Malta’ya Ne Zaman Gidilir?

Malta’daki ilk günümüzde bize “Malta’ya ne zaman gidilir sevgili OitheBlog” diye soracak olsaydınız bizden duyacağınız cevap kesinlikle şu olurdu: “Havası güzel, suyu güzel, Malta’ya her mevsim gidilir kardeşim”. Ancak gezinin ardından durum değerlendirmesi yaptığımızda aslında pek de öyle olmadığına karar verdik. Neden? Çünkü bizce çoğu kişinin de bizi destekleyeceği gibi Malta’ya denize girilebilir dönemlerde gitmek çok daha mantıklı. Evet tamam, gezilecek görülecek yerler tabii ki var, ancak buranın temel aktivitesi kesinlikle denizli tatil. O muhteşem denizi görüp de girememek nasıl sinirinizi bozuyor bir bilseniz! Önerimizi dikkate alıp denize de girmek amacıyla Malta’ya gidecekseniz Mayıs sonundan Eylül ortalarına kadar buralarda denize girmek mümkün. Yalnız yazın sıcaklık 40 derecelere kadar çıkabiliyormuş, o biraz adamı çıldırtabilir. Dolayısıyla bizce hem gezmek, hem haşlanmadan yüzmek için bizce en iyi aylar Haziran ve Eylül. Şayet “sen mi karar vereceksin ulan benim nereye ne zaman gideceğime” diyorsanız ne diye buraları okuyorsunuz? Neyse, büyüklük bizde kalsın…….asgdahsd. En azından şunu bilmenizde fayda var, denize girmeyecekseniz Malta gezisi için 3-4 günden fazla ayırmanın pek de bir anlamı yok. Evet, gerçekten yapacağınız aktiviteler tükenebiliyormuş, bir böyle bir şeyi hiç yaşamayız sanıyorduk ama, o işler öyle olmuyormuş.

Malta Gezisi Notları
Malta Gezisi Notları

Malta Gezisi

-Şayet Temmuz-Ağustos aylarında Malta gezisi yapacak olursanız İsmail Türüt gibi terleyecek olmanın yanında bu dönemin adanın en kalabalık, en yoğun dönemi olduğunu da bilmeniz gerek. Bu noktada mekanlarda yer bulma sorunlarından tutun, plajlarda halay ekibi gibi dip dibe durmaya kadar birçok sıkıntı olabilir. He sanki bunların aynısını Türkiye’de de yaşamıyor muyuz, yaşıyoruz tabii orası ayrı mesele. En azından Malta’da gezilecek yerler postumuzda anlattığımız daha sakin plajları değerlendirerek bu durumdan kaçınabilirsinz.

-Eğer ilginizi çekiyorsa MTV’nin “Isle of MTV” adlı etkinliği her sene Malta’da gerçekleşiyor. Bir takım popüler sanatçıları bir arada izleyebilmeniz mümkün. İlgilenenler için şuraya tık tık.

-Şayet kış aylarında gidecek olursanız havanın yine çok soğuk olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak yine de aklınızda bulunsun, bazı aylar gündüz bayağı sıcak olmasına rağmen akşamları palto giydirecek cinsten bir soğuk olabiliyor. Örneğin biz Mart ayında gittik ve gündüz tişörtle, akşam kazakla paltoyla falan dolaştık. Adaya geldik diye yaymayın, yanınıza kalın bir şeyler de alın.

Preluna Hotel Malta
Malta Gezisi: Malta’da Konaklama

Malta’da konaklama konusunda bizce ya Sliema & St Julian’s (San Giljan diye de geçiyor) taraflarını ya da Valletta tarafını tercih etmelisiniz. Aman değişik yerde kalayım, hmm Mdina da çok güzel görünüyormuş deyip de başka yerde kalmanın bizce pek de bir alemi yok. Bunun temel sebebi ülkenin bayağı küçük olması ve Valletta ve civarındaki noktalardan istediğiniz birçok yere kolaylıkla ulaşabilecek olmanız. Bir diğer sebebi ise söylediğimiz noktalar dışında adanın geri kalan yerlerinin biraz fazla sakin olması. Yani gece dışarı çıkacaksanız, daha sosyal, daha aktif bir bölgede olmayı tercih ederseniz, restoranlar arasından seçmece yapmak istiyorsanız sizi ancak o iki bölge kurtarır diyebiliriz.

Biz sevgili Malta Turizm Ofisi’nin desteği ile Hotel Preluna’da kaldık ve hem lokasyon, hem hijyen açısından gayet memnun kaldığımızı söyleyebiliriz. Hem birçok yere ulaşım açısından son derece iyi bir noktadaydı, hem yakınında otobüs durağı vardı, hem de feribota yürüme mesafesindeydi. Zaten bir otelden başka bir beklentimiz de yok galiba. Bir de unutmadan şansımıza odanın efsane bir manzarası vardı, insanın odadan çıkası gelmiyor, şayet burada kalacak olursanız belki özellikle ön taraftaki odalardan rica edebilirsiniz.

Malta Gezi Rehberi
Malta, St. Peter’s Pool

Malta’ya Ulaşım

Malta içinde ulaşımın karmaşıklığını göz önünde bulundurunca (çünkü trafik tersten akıyor) Malta’ya ulaşımın bu kadar kolay olması sizi çok mutlu edecek. Bilenler bilmeyenlere anlatsın, İstanbul’dan Malta’ya direkt uçuş var. Yolculuğunuz ise 2 – 2,5 saat arası bir şey sürüyor, yani gayet kolay ve sıkıntısız olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle promosyon bir bilet kaptınız mı sizden güzeli yok.

Malta Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım pek de sıkıntılı değil, otobüsler oraya da yetişmiş. Bunun için şöyle bir web sitesi mevcut. Oraya girip havaalanından hangi noktaya ulaşmak istediğinizi yazarsanız size hangi otobüsü kullanmanız gerektiğini söylüyor. Bu siteyi Malta genelinde bir noktadan diğerine ulaşırken hangi numaralı otobüse binmeniz gerektiğini bulamadığınız anlarda kullanabilirsiniz, işleri çok kolaylaştırıyor.

-Eğer gezinizde araba kiralamak gibi bir niyetiniz varsa direkt havaalanından kiralayarak merkeze ulaşım derdinden de kurtulabilirsiniz. Malta Havaalanı’nda bavulunu teslim alıp çıkış noktasına geldiğinizde birçok araba kiralama firmasının yan yana olduğunu göreceksiniz. Ancak özellikle yoğun dönemlerde bu işi gitmeden önce halletmek gerek, bu konuyla ilgili detaylar aşağıda.

Malta'da Ulaşım
Malta İçinde Ulaşım

Malta pek de büyük bir ülke olmadığı için “oh Malta gezisi boyunca kafamız rahat, her yere yürürüz” diye düşünüyorsanız DEV yanılıyorsunuz. Evet ülke küçük olabilir ancak gezeceğiniz, göreceğiniz ve yüzeceğiniz yerler ülkenin dört bir yanına dağılmış durumda. Şayet sadece Valletta, Sliema gibi merkezi noktalarda kalacaksanız ya da Three Cities gibi civar yerlere gidecekseniz toplu taşıma araçları ile idare edebilirsiniz. Ancak daha boş plajlara gitmek, daha özel keşifler yapmak istiyorsanız araba kiralamak bir gereklilik sayılabilir, ondan aşağıda çok daha detaylıca bahsedeceğiz.

Malta’nın oldukça efektif bir otobüs ağı var, geç saatlere kadar kullanabiliyorsunuz ve birçok noktaya otobüsle ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca taksi kullanmak isterseniz o konuda da sıkıntı yok, çok pahalı olduğu söylenemez. Tabii bir de işin feribot kısmı var. Malta birkaç adadan oluştuğu için bu konuda da gayet başarılılar, aşağıda anlatacağız. Zurnanın zırt dediği yere gelecek olursak bilmeniz gereken en önemli şey Malta’da trafiğin tıpkı İngiltere’deki gibi tersten aktığı. Bu işi özellikle araba kiralayacaksanız hafife almayın, insanın kafası bayağı karışabiliyor, “arkaya Roadtrippin açarım, yoluma bakarım” hayalleriniz günde 234 kez kurmaya alışacağınız “ABİ ÜSTÜMÜZE ARABA GELİYOR YİNE YANLIŞ ŞERİTTEYİZ” cümlesi ile yer değiştiriyor. Öyle ki çok yüksek ihtimalle Malta halkı araba kullanamayışımızdan ötürü bizden bayağı tiksiniyor olmalı, ortalığı birbirine kattık diyebiliriz, özür dileriz sevgili Maltalılar.

Malta Gezisi Notları

Malta Popeye Village
-Malta’daki taksicilere bir çift lafımız var: OĞLUM AYAĞINIZI DENK ALIN. Ya bir ülkedeki her taksici mi adam kandırmaya çalışır kardeşim ya. 10 euro’luk mesafeye 13 euro fiyat çeken için “insaflı adammış…” der hale geldik, o derece. O yüzden taksicilere asla güvenmeyin ve mümkünse Malta gezisi boyunca Pay&Go sisteminin geçerli olduğu duraklardan taksiye binmeye çalışın. Bu sistemde adından da anlaşılacağı üzere adanın her noktasına belirli tarifeler mevcut, ödemeyi baştan yapıyorsunuz ve sonra taksiye biniyorsunuz. Herhalde taksicilerinin insafsız olduğunu kendileri de tespit etmişler. Şayet durak bulamazsanız da mutlaka, ama mutlaka pazarlık yapın. Bayağı çingene pazarlığı yapın, “could you” diye başlayan cümleleri geçin, “discount BRO” diye girin direkt asdjasf. Zaten sonucunda kabul edeceği tutar bile muhtemelen asıl ödemeniz gereken fiyatın üstünde olacaktır. TÜ SİZE.

-Bunca şirinliğin sempatikliğin içinde ikinci bir psikopatlık konusu ise Maltalı sürücüler ve trafik meselesi. Şaşırtıcı bir biçimde Malta’da resmen bir trafik sorunu var. Hani adaya gidiyoruz, ülke küçük falan diye düşünmeyin, özellikle iş çıkış saatlerinde kendinizi İstanbul’da gibi hissedebilirsiniz. Üstelik Maltalı sürücülerin de Türkiye’dekileri aratmadığını söyleyebiliriz. Kural ihlalleri, kırmızı ışıkta geçmeler, hatalı sağlamalar (asgdajs burada öyle), Tokyo Drift’in etkisinden kurtulamamış hızlı ve öfkeli otobüs şoförleri, burada hepsi ile karşılaşacaksınız. Bu konuda dikkatli davranmakta, otobüste oturacak yer bulunca “ay ben oturmayacağım yeaea” dememekte fayda var, uçar gidersiniz valla camdan.

-Otobüsü sık sık kullanacağınızı düşünüyorsanız bütçenizi hafifletmek adına “Tallinja Card” alabilirsiniz. Bu kart için iki seçenek var. Birincisi 7 gün boyunca sınırsız kullanım sağlıyor ve ücreti 21 Euro. İkinci seçenek ise, totalde 12 kez kullanmanıza olanak tanıyan ve ücreti 15 Euro olan kart. Bu kartı nereden edinebileceğinize şuradan bakabilirsiniz.

-Eğer otobüs kartı almayacaksanız direkt olarak otobüsten bilet alabiliyorsunuz, ödemeyi şoföre yapıyorsunuz. Biletler yazın 2 Euro, kışın 1,5 Euro. Bu arada aklınızda bulunsun, aldığınız bir bilet 2 saat boyunca geçerli, o sürede istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Önceki kafenin tuvaleti daha temizse ona falan gidersiniz artık ne bilelim.

Malta Gezi Rehberi
-Malta’da çok yüksek ihtimalle en az 1-2 kez kullanacağınız toplu taşıma araçlarından birisi de feribotlar. Ülke birkaç adadan oluştuğu için illa ki ihtiyaç duyacaksınız. Gozo, Comino gibi yerlere zaten feribot ile gitmek durumundasınız. Ancak Valletta – Sliema ya da Valletta – Three Cities gibi noktalarda da feribot kullanabilmeniz mümkün.  Bu konuda Malta’yı çok kıskandık, keşke bizim de bu kadar işe yarar bir sistemimiz olsa.

-Valletta – Sliema arası feribota binerken civarda bir sürü bilet alabileceğiniz stand göreceksiniz. Onların çoğu tur şirketi ve aslında sadece sakince feribotla karşıya geçmek isterken normalde vereceğiniz ücretten daha fazla ücret ödeyerek kendinizi müzikli eğlenmeli anlamsız bir turun içinde bulabilirsiniz. Kendilerinden kaçınıp doğru yerden bilet almaya özen gösterin. Olur da “ya yanlış yerden bilet alıyorsam ve İngiliz teyzelerle bir tura katılıyorsam” paniği yaşarsanız kalabalığı takip etme tekniği işe yarar.

-Aklınızda bulunsun Gozo’ya giderken feribotun ödemesini giderken değil dönüşte yapıyorsunuz. “Ay İsmet kaçak gidiyoruz ne kadar çılgınız” demeyin, çılgın falan değilsiniz üzgünüz…… Bu arada hangi adaya nasıl, nereden geçildiğini Malta’da Gezilecek Yerler yazımızda bir güzel anlattık, oradan bakarsınız.

Malta Gezisi Notları
Malta Sokakları

Malta Gezisi: Malta’da Araba Kiralamak

Malta’da araba kiralamak konusunda yukarıda sizi biraz korkutmuştuk, şimdi biraz da rahatlatalım. Evet, söylediğimiz gibi, Malta’da trafik tıpkı İngiltere’deki gibi tersten akıyor. Alın size sürücüler için potansiyel bir gerilim filmi senaryosu, her şey alıştığınızın zıttı şekilde ilerliyor. Fakat bizce bu araba kiralamanıza engel olmamalı, çünkü şayet çok yeni bir sürücü falan değilseniz birkaç saat içinde alışmaya başlıyor, ikinci gün “tamam ya çözdüm ben bu işi” diyebilecek hale geliyorsunuz. Biz aracımızı Hertz Malta’nın havaalanı şubesinden kiraladık ve her şey son derece sorunsuz ilerledi. Aslında Malta genelinde pek çok araç kiralama şirketi ile karşılaşabilirsiniz ancak Hertz tanıdığımız, bildiğimiz ve daha önce kullandığımız bir kuruluş olduğu için biz direkt ona yöneldik.

-Benzin alırken panik olmayın, kendiniz doldurmuyorsunuz, bizde olduğu gibi orada da benzincide çalışan yetkili birileri var ve onlar size yardımcı oluyor. Kendi kendinize doldurmaya kalkışmayın, onu Amerika’da yaparsınız.

-Araba kiralarken size çok yüksek ihtimalle sigorta yaptırmak isteyip istemediğinizi soracaklar. Bunu kandırmaca, para koparma taktiği olarak düşünmeyin, şayet hayatınızda herhangi bir yerde sigorta için ekstra bir ücret ödeyecekseniz bizce burası Malta olmalı. Hem trafik ters, hem sürücüler çılgın, yani küçük de olsa bir terslik yaşayabilme ihtimaliniz olabilir.

Malta Gezisi Notları
Malta’nın kapıları çok meşhur!

-Malta’da araba kiraladıysanız park yeri bulmak konusunda biraz problem yaşayabilirsiniz, zira nüfusu az da olsa maşallah herkesin arabası var ve dolayısıyla park etmek bir soruna dönüşebiliyor. Bir noktada arabanızı park ediyor gibi değil, “şu allahın belası arabadan kurtulayım” modunda hissetmeye başlıyorsunuz. Bu noktada çözümünüz ya yol kenarındaki beyaz şeritler içinde kalan alanlara ya da otoparklara park etmek. Katlı otopark vb. yerler pek de sık karşınıza çıkmadığı çok yüksek ihtimalle zaten yol kenarlarına kalacaksınız. Bu beyaz şeritlerin içine park ettiğiniz takdirde çok yüksek ihtimalle bir ücret ödemeniz gerekmeyecek ama bazen istisnalar olabiliyor ve süre kısıtlaması olan park noktalarına denk gelebiliyorsunuz. O yüzden civarda bir uyarı ya da tabela var mı diye kontrol etmeyi unutmayın. Olur da otopark bulursanız da şayet bir fiyat tablosu vb. bir şey yoksa genelde kendini otoparkın sahibi bellemiş bir takım kişilere denk geleceksiniz. Onlara 1-2 euro bahşiş vermeniz yeterli olacaktır, daha fazlasını isterlerse bilin ki ayak yapıyorlar.

Mdina Malta
Mdina, Malta

-Şayet ücretli otoparklardan birine denk gelecek olursanız ücretlerin çok yüksek olmadığını ekleyelim. Bu konuda Malta gayet bütçe dostu.

– Şayet çılgın bir trafik canavarıysanız bile (yazıklar olsun….) Malta gezisi boyunca hız limitlerini sallamamazlık etmeyin. Hiç beklemediğiniz yerlerde bile radar, kamera vb. türlü türlü şey var. Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım, sosyal mesajımızı esirgemeyelim.

-Eğer internet erişiminiz olmayacaksa ve adada keşfe çıkmak niyetindeyseniz bir navigasyon cihazı şart. En azından şu favorimiz CityMaps2Go uygulamasını telefonunuza indirip oradan Malta haritasını yükleyin, o bile kurtarıcı oluyor. Aksi takdirde kaybolmanız garanti gibi bir şey, çünkü tabelalar konusunda gerçekten çok başarısızlar. Bunu gitmeden önce internette okumuştuk ama bu kadarını beklememiştik.

-Ters trafik için önemli bir ipucu: Buranın hızlı gidilen şeridi sağ şerit. Sağa geçip babaanne gibi giderseniz Maltalı çılgın sürücülerin el hareketlerine maruz kalırsınız.

Malta Gezi Rehberi
Malta, Marsaxxlokk

Malta Pahalı Bir Ülke Mi?

Net bir cevap almak istediğinizi biliyoruz, o yüzden hiç uzatmadan cevabı verelim: Malta diğer Avrupa şehirlerine kıyasla pahalı bir ülke değil. Ancak bu cümleden “ay çok ucuz ya müthiş” sonucunu çıkarmayın. Bir Belgrad performansı beklemeyin yani. Konuya biraz daha açıklık getirmek adına oradaki harcamalarımızdan bir takım örnekler vermek gerekirse:

*Kahve (latte, frappuccino vb.): 1,70 – 3,5 Euro

*Yerli bira: 2 – 3 Euro

*Kokteyl: 5 – 6 Euro

*Restoranlarda büyük şişe su: 2 – 3,5 Euro

*Popüler bir restoranda et, balık benzeri şeyler: 16 – 19 Euro civarı

*Popüler bir restoranda makarna vb. bir yemek: 9 – 13 Euro civarı

-Malta’da gezilecek yerler listenizi önceden çıkarıp nerelere gideceğinizi belirlerseniz ve sizin açınızdan mantıklı olduğu sonucuna varırsanız Malta Pass’i almayı değerlendirebilirsiniz. Bunun için 1, 2 ve 3 günlük seçenekleriniz mevcut, ücretler de kaç günlük aldığınıza göre değişiyor.

Malta Gezisi
Malta Gezi Rehberi

Malta Gezisi ‘ne Dair Bir Takım İpuçları

Muhtemelen yukarıda yazdıklarımızdan sonucu çıkarmışsınızdır ama yine de yazmadan geçmeyelim, Malta’nın para birimi Euro.

-Malta vize istiyor mu diye merak edenler için hemen konuya açıklık getirelim, evet istiyor, hem de Schengen Vizesi. Ancak şunu da eklemeden geçmeyelim, vize gerektiriyor diye hemen siniriniz bozulmasın. Daha önce hiç Schengen Vizesi almayan bir arkadaşımız Malta’dan 6 aylık vizeyi kaptı. Bu genel bir tutumları mıdır bilemiyoruz ama, belki de burası da uzun schengen vizesi veren ülkeler kategorisine giriyordur, denemekten zarar gelmez.

Malta gezisi
Malta gezisi

-Ülkede bir dil karmaşası durumu olduğu için birçok yerin adını yer yer Maltaca yer yer İngilizce haliyle göreceksiniz. Bu durum bazen kafanızı bayağı karıştırabiliyor, aradığınız yerin adının Maltaca versiyonunu görüp “ulan daha demin doğru gidiyorduk nereye geldik şimdi” noktasına gelebiliyorsunuz, aklınızda bulunsun.

-Malta gezisi için çok önemli bir bilgi sona sakladık (buraya kadar okuyanlara ödül……) Malta’da prizler de bizdekilerden farklı. Nasıl olduğunu tahmin ediyorsunuzdur, tabii ki İngiltere’deki gibi. Bazı otellerde bizim kullandıklarımızla aynı priz girişleri de bulabilmek mümkün ancak bu hepsi için geçerli değil, ona göre adaptörünüzü alın da gidin. ŞARJSIZ KALDIĞINIZI DÜŞÜNSENİZE.

-Birçok yerde benzincilerin Pazar günleri kapalı olduğunu okuduk. Biz Pazar günü benzin almaya kalkışmadığımız için bilginin doğruluğundan yüzde yüz emin değiliz ancak bizce denemeye değmez, aklınızda bulunsun.

7 Comments

  • Yorumlarınızı çok faydalı buluyorum ve tarzınızı çok beğeniyorum. Teşekkürler arkadaşlar 🙂

  • Elinize sağlık yazınız gayet güzel olmuş. Ben eşim ile evlilik yıldönümü sebebiyle Ağustos’ta sardunya adası yada malta’ya gitmek istiyordum. Yazınızı okuduktan sonra Malta tatili daha mantıklı geldi. Tesekkurler

  • Malta’ya dil eğitimi için 6 aylığına gitmiştim… Hayatımın en güzel 6 ayıydı diyebilirim. Dünyanın her yerinden İngilizce öğrenmek için gelen insanlarla kurduğum dostluk paha biçilemez. Çok özlediğim, oraya yerleşme planları kurduğum inanılmaz sevimli bir ülkeydi…

  • Pazar gunu benzin icin ben ekleyeyim, kapalidir, yani kimse calismaz, benzini kendi dolduruyorsun. Bu durum hafta ici saat 6’dan ve cumartesi de 12′ den (1’de olabilir tam emin degilim) sonrasi icinde gecerli. Adamlar 6′ da benzinligi kapatirlar, yine senin doldurman gerekir.

  • Öncelikle çok teşekkürler harika bir yazı soracağım her soruyu siz önceden cevaplamissiniz. Ama ben yine de bi tane buldum araba kiralasak gozzo ya geçerken arabali vapur var mı ya da orada nasıl gezecegiz bu konuda bi fikir verirseniz çok seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir