Game of Thrones ile Kafayı Bozmuşlar İçin Westeros Gezi Rehberi

Bunca şehir gezdik, bunca ülke gördük, ama Westeros gezisini bir şekilde hep erteledik. Tehlikeli diye yansıtıp durduklarından mıdır yoksa kış ha geldi ha gelecek tedirginliğinden midir bilinmez, sürekli “seneye gideriz artık” dedik ve öteledik. Ancak geçen ay Türk Hava Yolları’nın Gotham ile birlikte Westeros uçuşlarının da başlaması bizi gaza getirdi ve hemen bir promosyon bilet kaptık. Bu aralar bölge hem politik anlamda hem de gözünün feri sönmüş White Walker’lar açısından bayağı karışık olmasına rağmen her şeyi göze aldık ve inanılmaz keyifli bir gezi geçirdik. Bunu ilk baştan söylüyoruz, çünkü Westeros tehlikeli diye gitmemezlik etmenizi istemeyiz… Her ülkede olduğu gibi orada da mantıklı davranırsanız, üzerinizde “I love Westeros” tişörtü, elinizde fotoğraf makinası, adeta ben turistim diye bağırarak gezmeseniz başınıza bir şey gelmeden güzel bir gezi geçirebilirsiniz. Yeter ki çok samimi olmadığınız insanların evlerine gitmeye kalkışmayın, Kardashianların Westeros şubesi Lannisterlar’la çok içli dışlı olmayın ve ejderha gördünüz mü çok ortalıkta dolaşmadan bir yere sığının. Neyse, size bildiğiniz şeyler söyleyip durmak yerine konumuza dönelim: Karşınızda Westeros Gezi Rehberi!

game of thrones harita

Westeros’a Ulaşım

Bildiğiniz üzere Westeros ve Essos kıtalarını “The Narrow Sea” yani Dar Deniz ayırıyor. Müthiş yaratıcı isminden de anlayabileceğiniz üzere dar bir deniz olduğu için kıtalar arası deniz ulaşımı da oldukça kolay. Ancak bu demek değil ki herkes elini kolunu sallaya sallaya kıtadan kıtaya geçebilir. Bu noktada yapmanız gereken tabii ki güvenilir bir kaptan ve tekne bulmak. Çünkü batı ve doğu kıtaları arasında hala bir takım gerginlikler söz konusu. Khaleesi’nin tripleri, ejderhaların ergenlik çağlarına girmeleri, Cersei’nin ele güne rezil olması, Sansa’nın götünün başının ayrı oynaması falan derken işler iyice karışmış durumda. Dolayısıyla Dar Deniz’de yol alan herhangi bir tekne tehdit olarak görülebilir ve kamaranızda margaritanızı içerken sebepsizce öldürülebilir ya da “köle olmuş gidiyorsun” şarkısının öznesi haline gelebilirsiniz.

-Yukarıda Dar Deniz dedik diye güneşlenebileceğinizi ve yüzebileceğinizi düşünmeyin çünkü gemi trafiği çok yoğun olduğu için su pek temiz olmuyormuş… Deniz kenarındaki site sakinleriyle konuştuğumuzda “biz sitedeki büyücülere ölçüm yaptırdık, bizim buranın denizi çok temiz çıktı, bi’ tek lodos varken çok deniz anası oluyor o kadar” diyenler oldu ama bizce bu riske değmez.

game of thrones

Westeros Hava Durumu

Westeros için genel bir hava durumu bilgisi vermek pek kolay değil. Sonuçta kocaman bir kıtadan söz ediyoruz arkadaşlar, kuzeyi ayrı, güneyi ayrı telden çalıyor. Dolayısıyla Westeros’un her bölgesinde farklı bir hava koşuluyla karşılaşabilirsiniz. Yine de bir genellemede bulunacak olursak:

-Eğer Kings Landing ve Dorne’a yolunuz düşecekse, bu bölgede karasal iklimin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk, yağışlı ve tehlikeli. Biliyorsunuz Westeros’ta kış şakaya gelmez. Bir bakmışsınız betiniz benziniz atmış, gözünüz buz mavisi olmuş, bir deri bir kemik ortalıkta geziyorsunuz. Bu sebeple mümkünse Westeros gezinizi yaz aylarına denk getirmeniz daha doğru olabilir.

 -Kuzeyi gezmek niyetindeyseniz Winterfell ve Duvar civarında hava genellikle soğuk ve karlı, normal insanlar parmak arası terliklerini, hipsterlar da tuvalet terliklerini bavuldan çıkarsın, Westeros’ta şıpıdık terlikle gezilmez.. Üstelik daha tam olarak kışın gelmediği günlerdeyiz. Dolayısıyla hem daha insancıl hem de ölümcül hava koşullarına uygun kıyafet götürmekte fayda var. Özellikle Duvar’ın ötesine geçecekseniz mutlaka outdoor kıyafet ve ayakkabı götürün, zira birçok noktada karda veya kayalıklarda yürümeniz gerekebilir.

-Bu arada kendinizi güvende hissetmek adına yanınızda zırh götürmek isterseniz, zırh fiyatlarının uçmuş durumda olduğunu fark edeceksiniz. Bunun için ikinci el zırhlara göz atabilirsiniz, biz öyle yaptık ve sağ salim geri döndük.


Westeros
Westeros Bütçesi

Çok şükür Westeros’taki 7 krallıkta ortak bir para birimi kullanılıyor; Altın Ejderha. Bu konuda çok netler ve Euro ya da Dolar geçmiyor. Dolar verdiğimiz birisi bizi kendisine “kağıt kakalamakla” suçladı. Pek de hakim olmadığınız bir para birimini kullanırken kandırılmak istemiyorsanız yanınızda biraz bozuk para bulundurmakta fayda var, dolayısıyla gümüş ve bakır para da almayı unutmayın. Bütçe konusunda fikir edinmek isterseniz 1 ekmeğin yaklaşık 3 bakır para olduğunu düşünerek bir hesap yapabilirsiniz. Eğer gezinizin bir noktasın Essos’a geçecek olursanız paranızı bozdurmanız gerekecek, çünkü bu para biriminin orada bir geçerliliği yok.

Westeros’ta Gezilecek Yerler

Westeros’taki 7 krallık, bilinenin aksine aslında dokuz bölgeden oluşuyor. Ancak işten izin alıp ya da okuldan kaytarıp gittiyseniz dokuzunu da gezecek zamanınız olacağını sanmıyoruz. Dolayısıyla aşağıda size gezme fırsatımızın olduğu en turistik noktalardan biraz bahsetmek istiyoruz. İleride ayrıca “Hipsterlar İçin Alternatif Westeros Gezisi” başlıklı bir yazı hazırlamayı da düşünüyoruz, orada Westeros’un üçüncü dalga kahvecileri ve modern sanat müzeleri gibi daha farklı yerlerine de değiniriz artık.

Winterfell Game of Thrones
*The North

Diğer altı krallığın toplamından daha büyük bir alanda olan The North bölgesinde gezilecek en popüler yer kuşkusuz Winterfell. Dilerseniz bölgenin ünlü kalesini gezdikten sonra yeraltı mezarlığını da ziyaret edebilir, Winterfell’in saygın isimlerinin heykellerini görebilir, Snapchat’te heykellerle surat değişimi yapabilirsiniz. Yüz değişimini severiz, valar morghulis! Bu arada eğer Westeros Pass’iniz varsa buralara girmek ücretsiz. Şayet ilginiz varsa okçuluk, kılıç kullanımı, binicilik gibi alanlarda derslere de katılabilirsiniz.

Maalesef Winterfell’de herhangi bir müze bulunmuyor ve ölüm tehlikesi nedeniyle gece hayatı pek aktif değil. Ancak yine de şarap ve bira kültürü oldukça gelişmiş. Biz iki akşamımızı da “Ned Baba’nın Yeri” adlı bir barda geçirdik ve gerçekten çok eğlendik.  Güvercinli kiş ve buffalo soslu çıtır tavşan gibi güzel atıştırmalıklar da sunuyorlar. Bu arada akşam sıkılırsanız Winterfell Kılıç Kalkan Ekibi’nin gösterilerini de izlemeye gidebilirsiniz, ama biraz fazla turistik, önceden internetten bilet almanızda fayda var.

Moon Door Game of Thrones
*The Vale of Arryn

Genellikle the Vale olarak da bilinen bu bölgenin en turistik noktası sizi pek şaşırtmayacak, çünkü yine bir kale gezeceksiniz; The Eyrie Kalesi… Civarındaki dağlar ulaşımı zorlaştırdığı için buraya yalnızca ılıman havalarda ulaşabiliyorsunuz, dolayısıyla buraya gitmeden önce didwintercome.com’dan hava durumunu kontrol etmekte fayda var. Kaleye çıkıp şehrin panoramik görüntüsünü fotoğraflamak gerçekten çok keyifli. Ancak lütfen fotoğraf çekerken ortadaki büyük çukura dikkat edin, gerçekten çok tehlikeli. Vale Belediyesi’nin bu sorumsuz tavrını anlayabilmiş değiliz ve yetkilileri bu soruna bir çözüm getirmeye davet ediyoruz.

game of thrones kings landing

*The Crownlands

Crownlands adı size pek tanıdık gelmeyebilir. Ancak Westeros’un en büyük şehri ve başkenti olan King’s Landing dersek, nereden bahsettiğimizi anlayacaksınızdır. Buraya birkaç gün ayırmanızda fayda var, çünkü gezecek görecek yeri çok. Ancak maalesef artık buradaki kaleyi ziyaret etme şansınız yok. Özellikle son dönemlerde yaşanan Genç Osman terk Joffrey’nin 8 farklı renge bürünüp ruhunu teslim etmesi, Cersei’nin walk of shame yapması gibi olayların ardından büyük güvenlik önlemleri almaya başlamışlar ve artık ziyaretçi kabul etmiyorlar. Ancak yine de kaleyi dışından fotoğraflama ve Kraliyet Bahçeleri’ni (Royal Gardens) gezebilme şansınız var. Bizim gittiğimiz dönemde Demir Taht’ın üzerinde fotoğraf çektirebiliyordunuz ancak maalesef şu an bu ihtimali de unutmanız gerekiyor. Bunun dışında az katlı evleri ve dini yapıları ile ilginizi çekecek sokaklarda kaybolabilirsiniz. Ancak Flea Bottom bölgesine belli bir saatten sonra geçmemekte fayda var. İlla ki Flea’nın meşhur Bowl of Brown’unu deneyeceğim diyorsanız bunu öğle yemeğinde yapın. En iyi Bowl of Brown’u kesinlikle “Bowl of Brown’cu Loras Usta” yapıyor.

-“Street of Silk” buranın Red Light District’i olarak biliniyor. Ünlü pezevenklerden Lord Baelish’in evi de burada yer alıyor. Ancak fotoğraf çekmek kesinlikle yasak, dikkatli olun.

Dorne Game of Thrones
*Dorne

Geldik Westeros gezimizin en sevdiğimiz bölgelerinden bir diğerine. Şen şakrak ve götü başı dağıtmaya meyilli insanlar olan Dornelular, bu bölgeyi sevmek için zaten başlı başına bir sebep. Ancak baştan söyleyelim, buralar yaz döneminde oldukça sıcak olduğu için gündüz gezmek biraz zorlu olabiliyor. Biz şehri yakın dostumuz Oberyn Martell ile gezme şansını yakaladık ve açıkçası çoğunlukla sarhoştuk. Zaten şarapları ve bol baharatlı yemekleri ünlü olan Dorne’da yapabileceğiniz en güzel şey de bu; yiyip, içip, sapıtmak. (biraz fazla sapıtıyorlar siz uymayın) Bu sebeple gece hayatı da çok eğlenceli. Şayet ayık kalmayı başarabilirseniz ve şehir parklarını seviyorsanız Water Gardens’a mutlaka uğrayın.

Duvar Game of Thrones
*Duvar

Duvar için tehlikeli diyerek sizi oraya gitmemeniz konusunda uyarabilirler. Ancak biz size gitme demeyeceğiz Lavinyalar. Gidin. Yeter ki Duvar’ın ötesine geçmeyin. Çünkü bir White Walker ile karşılaşabilir, karşılaşmasanız bile, yabaniler tarafından veya dondurucu soğuk nedeniyle ölebilirsiniz. Duvar’ın ötesini göreceğiz diye öldüğüne değer mi? Değmez… Bak Ned Amca’nın oğlu Jon’a, Duvar’ın ötesinde bile değilken başına neler geldi çocukcağızın…

Ayrıca dilerseniz Castle Black’i ziyaret edebilir, ekstra bir ücret öderseniz asansörle duvarın tepesine çıkıp Westeros’un panaromik bir manzarasını yakalayabilirsiniz. Galaksinin en karizmatik cücesi Lannisterlardan Tyrion bu duvarın tepesinden işedikten sonra ortaya böyle bir akım ortaya çıkmış. Ancak şayet yapacak olursanız çok tepki gösteriyorlar, en iyisi hiç kalkışmamak. Ziyaret saatleri: 09:00-14:00 (hava kuzeyde biraz erken karardığı için kapanış saatini biraz erkene almışlar) Bu arada kale kışın zaten tabii ki kapalı söylememize gerek yok.

Önemli Not: Eğer duvarın öbür tarafında gitmek konusunda ısrarcıysanız, en azından yanınıza bir Ejder Camı ya da son moda Valyria kılıcı almanızda fayda var. Söylemlere göre bunlar White Walker’ların anasını belliyormuş. Öbür tarafa geçmeyecekseniz bile hediyelik eşya olarak alabilirsiniz gerçi…Bunlar ilerde çok para edecek…

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir