Colonia del Sacramento Gezi Rehberi: Sürpriz Kupon Gibi Şehir

colonia del sacramento uruguay

Uruguay’ı bambaşka bir yönüyle tanımak isterseniz Montevideo’ya vakit ayırmakla kalmayıp ülkenin başka noktalarını da keşfetmeniz gerek. Bunun için Punta del Este gibi daha çekici görünebilecek seçenekleriniz olsa da, Uruguay’ın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Colonia del Sacramento gibi daha küçük ve alternatif yerleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Biz gitsek mi gitmesek mi ikilemi ile başladığımız Colonia yolculuğumuzun sonlarına doğru şehirde biraz daha kalabilmek için ne yapabiliriz acaba diye düşünür hale gelmiştik. İlk cümlelerden burası için kimselerin gitmediği bir yer algısı yarattıysak onu hemen düzeltelim, çünkü burası Buenos Aires’e çok yakın olması ve ulaşımının çok rahat olması sebebiyle ciddi anlamda turist çeken bir şehir. Güney Amerika’da uzun bir geziye çıkan ve yorgunluktan perişan olmaya başlayanlar için inanılmaz sakin, huzurlu bir dinlenme noktası ve kendini “gerçekten” Güney Amerika’da hissedebileceğiniz bir deneyim yaşamanızı sağlayacak güzellikte. Hani şu “ah bir sahil kasabasına taşınsam” planları vardır ya, muhtemelen Uruguay’da yaşıyor olsaydınız onun uygulanabilirliğinin olup olmadığını tecrübe etmek amacıyla bir süreliğine Colonia’da kalmayı deneyebilirdiniz. Lafı fazla uzatmayalım, karşınızda Colonia del Sacramento gezi rehberi !

colonia del sacramento uruguay

Ne Zaman Gidilir?

Uruguay’ın Güney yarımkürede olması demek burada kışken, orada yaz olması gibi bir zıtlık durumu olması demek. Buralardan kalkıp taa Güney Amerika’ya yalnızca Colonia del Sacramento’yu görmeye gitmeyeceğinizi göz önünde bulundurursak, aslında gezinizi diğer Güney Amerika destinasyonlarının hava koşullarına göre planlamanız daha mantıklı olacaktır. Buradaki hava durumunun Buenos Aires’ten pek bir farkı yok. Hava gündüzleri sıcak, akşamları da yer yer tam üstünüze ince bir hırka geçirmelik tatta. Bizce burası tam bir “her mevsim ayrı güzeldir” tanımlamasına uyan bir yer ancak tabii ki yağmursuz çamursuz bir havada gezmek daha keyifli olur. Bu yüzden yaz aylarını tercih ederseniz işinizi bir tık daha garantiye alabilirsiniz. Sanırsak burada gitmemeniz gereken bir zaman söylesek daha faydalı olur; haftasonları. Lokaller de burayı çok sevdiği için, haftasonları günübirlikçilerin sayısı baya artıyor. Bizde haftasonları adalara gitmemek gibi bir durum yani.

colonia del sacramento uruguay

Colonia del Sacramento’ya Ulaşım

Fun Fact: Buenos Aires’e ayak basıp da Uruguay’ın Colonia del Sacramento şehrine geçmeyenleri dövdüklerini biliyor muydunuz? Neden? Çünkü Buenos Aires’ten Colonia’ya geçmek, bizde Bakırköy’den deniz otobüsüyle Kadıköy’e geçmek kadar kolay. Öyle ki, sissiz pussuz bir havada Colonia’dan Buenos Aires’in silüetini görmeniz bile mümkün. Hal böyle olunca birçok turist, ve hatta Güney Amerikalı rotalarına Colonia’yı eklemeden geçemiyor. Ancak yukarıdan da anlayabileceğiniz üzere, Colonia’yı sırf geçişi kolay olduğu için övmüyoruz tabii ki.

Colonia del Sacramento’ya ulaşmak için size bizim rotamızdan yola çıkarak iki seçenek önerebiliriz. Ya bizim gibi Buenos Aires’ten Montevideo’ya ya da Montevideo’dan Buenos Aires’e geçiş esnasında yolunuzu 1-2 gün buraya düşüreceksiniz, ya da Buenos Aires’te kaldığınız bir dönemde günübirlik buraya geçeceksiniz. Bu iki ihtimali de göz önünde bulundurarak size ulaşım hakkında biraz bilgi verecek olursak;

Buenos Aires-Colonia del Sacramento: Buenos Aires’te Puerto Madero liman bölgesinden günün farklı saatlerinde 3 farklı şirket Colonia’ya feribot seferleri düzenliyor. Bu 3 şirket BuqueBus, SeaCat ve Colonia Express. Biz fiyatı ve saati en uygun olduğundan SeaCat’i tercih ettik. Kendisinin, bu konu ile ilgili bir araştırmaya girecek olursanız karşınıza sık sık çıkacak olan BuqueBus’tan fiyatının daha uygun olması dışında hiçbir farkı yok. Feribot yaklaşık 1 saat sürüyor.

colonia del sacramento uruguay

-Bu noktada ülke değiştirdiğinizi ve pasaport kontrolünden geçmeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Buenos Aires’teki limanda feribota binmek için check-in yapmanız ve gümrükten geçmeniz gerekiyor. Bu noktada pasaportunuz kontrol edildiği için Colonia’ya indiğinizde tekrar bir kontrolden geçmeniz gerekmiyor. Bu işlemleri de göz önünde bulundururak limana feribotun kalkış saatinden 1 saat öncesinde gitmenizde fayda var.

-Eğer günübirlik geçiş yapmayacaksanız ve yanınızda valiz varsa, kontuarda check in yapmanız mümkün. İndiğinizde valiziniz sizi bantta karşılıyor olacak. Bayağı havaalanı gibi bir ortamdan bahsediyoruz yani. Şahsen biz bu kadar gelişmiş bir sistem beklemiyorduk, alkışlar bir kez daha sevgili Uruguay’a gidiyor.

-Colonia’daki liman, şehrin merkezine yürüme mesafesinde. Ancak yolların biraz tırmanmalı ve valiz sürüklemek için pek de kolay koşullarda olmadığını söyleyebiliriz. Taksiler kısa mesafeye çemkirmiyor, dolayısıyla aksiyona girişmeye gerek yok.

Montevideo – Colonia del Sacramento: Montevideo’nun ana otobüs terminali olan Tres Cruces’ten Colonia’ya giden otobüs bulmanız oldukça kolay. Zaten otobüs başında bekleyip “gel vatandaş gel’cilik” yapan amcalar falan bile var, illa ki göreceksiniz. Yolculuk yaklaşık iki buçuk, üç saat sürüyor. Colonia’daki otobüs garı da yukarıda bahsettiğimiz limanın hemen yanında ve merkeze oldukça yakın. Aynı şekilde, Colonia’dan Montevideo’ya geçecek olursanız otobüs biletlerini buradan almanız mümkün. Buradaki 2 ana otobüs firması Cot ve Turil. Ücretleri aynı, yalnızca kalkış saatleri farklı, buna göre bir tercih yapabilirsiniz. Otobüsle gitmek konusunda bir endişeniz olmasın, biz gayet rahat, hatta belki biraz fazla rahat bir şekilde,  ağzımız açık uyuya uyuya gittik.

las terrazas colonia del sacramento

Konaklama

Ufak çaplı bir Colonia del Sacramento gezi rehberi araştırma sürecine giriştiyseniz burada pek de yapılacak bir şey olmadığı kanısına varmış olabilirsiniz. Bu sebeple gezinizi günübirlik olarak kısıtladıysanız, bu bölümü direkt es geçebilirsiniz. Merak etmeyin sizi yadırgamıyoruz, çünkü burada yapacağınız aktiviteler 1 günlük süreyi aşmayacak sayıda. Açıkcası biz de burada konaklamak konusunda ilk etepta biraz şüpheye düşmüştük. Ancak sonrasında “iyi ki kaldık, ulan keşke daha fazla zamanımız olaydı da burada biraz daha kalsaydık” diye düşünmeden edemedik. Yoğun bir Güney Amerika gezisi temposuna ara vermek ve dinlenmek için konaklamaya karar verdiğimiz Posada Boutique Las Terrazas tam da bir nokta atışı oldu. Gerek lokasyonu, gerek çalışanlarının güleryüzlüğü ve samimiyeti, gerek odaları açısından pek memnun kaldık. Ayrıca eğer yaz döneminde gidiyorsanız ortada kalan avlusundaki küçük tatlı havuzunu değerlendirebilirsiniz. O otel Çeşme’de, Bodrum’da falan olsa, 10 odalı über muhteşem çok özel İNANILMAZ bir butik otel diye ne biçim fiyat çekerlerdi.

colonia del sacramento urugya

Gezilecek Yerler 

Yukarıdan da anlayabileceğiniz üzere gezilecek görülecek yer sayısı oldukça az ve burası yürüyerek her yerini dolaşabileceğiniz bir şehir. Sanırsak Colonia’ya karşı farklı duygular beslememizin sebeplerinden biri de bu oldu. Colonia’da oradan oraya koşuşturmamızı gerektirecek aktiviteler/müzeler olmadığından ve sokak sokak dolaşarak, kafeden kafeye geçerek, insanlarıyla tanışarak bu küçük şehri keşfedebildiğimiz için çok mutlu pek mutlu olduk. Yine de buralara kadar gelmişken görmeden dönmeyin diyeceğimiz birkaç yer pek tabii. Rahat takıldık dediksek o kadar da uzun boylu değil.. Ama eğer şehri özet geçmemizi isterseniz burada amacınız sokaklarda kaybolarak, insanlarla tanışarak şehrin ruhunu hissetmek olmalı. Aslına bakarsanız gitmeden önce Colonia hakkında hiçbir araştırma yapmadan gidecek olursanız bile sevecek bir şeyler bulacağınıza eminiz. Burası oluşturduğunuz gezilecek yerler listesinde tik atarak tanıyacağınız şehirlerden değil.

*Avenida General Flores

Burası Colonia’anın ana caddesi. Ana caddesi dediysek gözünüzde Champs Elysees canlandırmayın tabi. Bu caddenin pek bir olayı yok, ancak bir takım restoranlar, banka ve mağazalar bulmanız mümkün. Para bozdurmak ya da ara saatlerde yemek servisi yapan restoran bulmak niyetindeyseniz aradığınız yer burası. Biz açlıktan öleyazmak üzere olduğumuz için bu caddede bulunan El Porton’da bir şeyler atıştırmış bulunduk. Öyle şahane bir yemek yediğimizi söylemeyeceğiz ancak yaşamak için yemek arıyorsanız buraya gidebilirsiniz. Çünkü ara saatlerde gerçekten pek çok restoran kapalı oluyor ve burayı tercih etmek “zorunda” kalabilirsiniz.

Porton de Campo colonia del sacramento

*Porton de Campo

Artık karnınız tok ve sırtınız pek ise sizi şimdi Colonia’nın asıl yüzüyle tanıştıracağız. Colonia, Barrio Historico olarak bilinen eski şehir bölgesiye UNESCO Dünya Miras listesinde yer alıyor. Zaten bıraksak obje fazlalığından ötürü bizim evin salonunu da bu listeye alacaklar galiba. Neyse. Sonuç olarak, Puerta de la Ciudadela, (Porton de Campo olarak da biliniyor) yani şehir kapısını geçerek Colonia’nın eski ve tarihi bölgesine ayak bastıktan yaklaşık 8 dakika sonra, siz de buranın neden bu ünvana hak kazandığını anlamaya bir tık daha yakın olacaksınız.

Bu küçücük yerin ne tarihi var diye merak ediyor olabilirsiniz. Kısa tarih dersimiz burada başlıyor. Colonia 1680 yılında Portekizliler tarafından bir koloni olarak kuruluyor ve kurulmasından kısa bir süre sonra Rio Del Plata Nehri’nin karşısında kalan Buenos Aires’i işgal eden İspanyollara kaptırılıyor. Portekiz de durur mu, hemen geri işgal ediyor ancak İspanya da durmak yol devam, istikrar sürsün diyor ve hop bir kez daha işgal ediyor. Bir o işgal ediyor bu işgal ediyor, arada bi Brezilya şansını deniyor bir arbade bir kargaşa derken, sonunda MHP’nin 40. Yılı kutlu olsuna kadar bağlanıyoruz. Şaka şaka sonunda gördüğünüz gibi Uruguay’a kalmış. (Pek tarih dersi gibi olmadı biliyoruz)

Eski şehir bölgesini keşfederken sokaklardaki Portekiz esintisini hissetmemek elde değil. Rengarenk taş evler, binalar, kocaman ağaçlarla çevrelenmiş meydanlar, Portekizlilerin inşa ettiği haliyle büyük ölçüde ayakta kalmayı başarmış. Öyle renkli, öyle güzel sokaklar var ki, kaptırıp gitseniz yarım saatte tamamını dolaşıp bitireceğiniz bu bölgede her adım başı fotoğraf çekmek isteyecek, Instagram’a hemen fotoğraf paylaşmak için interneti olan bir kafe arayacak ve tüm gününüzü buraya adamak isteyeceksiniz.

los suspiros colonia del sacramento

*Calle de Los Suspiros

Bu sokak, Barrio Historico bölgesinin en bilinen sokaklarından biri. Biz de bunu duyunca durur muyuz, hemen yolumuzu oraya çevirdik. Sokağa kafamızı uzattığımızda “ulan burada bir şey yok ki yanlış yere mi geldik” diyerek içine düştüğümüz şüphenin ne kadar yersiz olduğunu anlamamız yalnızca birkaç dakika sürdü. Sanki bu sokağın bu denli biliniyor olması, üzerinde popüler kafelerin, belli bir tarihi yapı ya da müze olmasını gerektiriyordu. Sokağı bu arayıştan uzak, yalnızca eski taş binaların güzelliğini ve tarihini benimseyerek, şanslıysanız bir sokak müzisyenin çaldığı akustik gitar eşliğinde yürürseniz, siz de Colonia’ya karşı çok farklı duygular beslemeye başlayacaksınız. Ancak neden özellikle bu sokağa vuruluyorlar diye soracak olursanız gerçekten size verecek bir cevabımız yok. Çünkü Colonia’yı sevmek için aynı güzellikte olan diğer sokaklarında dolaşmanız da yeterli olacaktır. Siz yine de buraya da gidin, gitmişken küçük ama işlevi büyük sanat galerisine, ve yerel ürünler satan Bueno Suspiro mağazasına uğramadan dönmeyin.

el faro colonia del sacramento

*El Faro

Küçük bir kıyı kasabası hayal edin, zamanında Portekiz kolonisi olmuş, tarihi dokusuyla, renkli binalarıyla ön plana çıkıyor, Bozcaada’daki Polente tepesinden hallice, acayip bir günbatımı yakalamak söz konusu. Peki olmazsa olmazı nedir? Tabii ki deniz feneri. (Polente deyince durumu biraz ele vermiş olduk sanki) Belki romantizm peşinde olmadığımızdan, belki de işlevinin yalnızca gemilere ışık tutmaktan ibaret olduğunu benimsediğimizden midir, insanlardaki deniz fenerine çıkma tutkusunu pek anladığımız söylenemez.

Buradaki fenerin de tarihi bir fener olması dışında pek bir olayı yok. Ancak hem şehri tepeden, hem de günbatımını fotoğraflamak için en uygun yerlerden biri El Faro. Dolayısıyla buraya akşam saatlerinde gitmeniz daha mantıklı olabilir. Çok da geç gitmeyin tabii, çünkü normalde saat 19:00’da kapanıyor. Giriş 20 pezo. Bu noktada sizi uyarmadan geçemeyeceğiz, fenerin üst kısmı oldukça küçük, ve tepesine ulaşmak için çook dar bir alanda merdiven tırmanmanız gerekiyor. Klostrofobik yaklaşımlar sergileyenlere duyurulur.

colonia del sacramento uruguay

*Plaza Mayor 25 de Mayo

Deniz fenerinin hemen yakınında Colonia’nın tarihi bölgesinin en büyük, en güzel meydanı Plaza Mayor bulunuyor. Büyük dediysek, buranın ölçülerine göre tabii. Burayı büyük şehirlerle kıyaslamamanız gerektiğini tekrar hatırlatmamız gereken noktaya geldik. Bu meydan, ortasında geniş bir yeşil alanın bulunduğu, tatlı bir yerleşim bölgesinden geçtiğinizi düşündürtecek kadar sakin. Burada ne meydanı çevreleyen yoğun bir kalabalık, ne sokak müzisyenleri ne de turist fiyatı çeken kazık mekan var. Ancak civarında güzel bir havada keyif yapabileceğiniz birkaç sevimli kafe, renkli ev ve kapı fotoğrafı çekmeye doyamadıysanız renkli binalar ve hediyelik eşya/obje satan sokak satıcıları bulabilirsiniz. Görmeyin demiyoruz, ki zaten Colonia’nın eski şehrindeki  hareketlilik bu meydandan çıkan sokaklarla kesiştiği için elbet buraya da yolunuzu düşüreceksiniz.

-Yukarıda da parmak bastığımız günbatımını izlemek Colonia’da gerçekten apayrı bir deneyim! Evet deniz feneri de güzel bir seçenek, ancak şahsen biz kıyı boyunca uzanan caddede, daha samimi bir ortamda, elimizde şarap, arka fonda sokak müzisyenleri eşliğinde bu deneyemi yaşamak istedik. Çok da güzel oldu ve kesinlikle öneririz.

Basilico del Santisimo Sacramento colonia del sacramento

-Uruguay’ın en eski kilisesini görmek isterseniz istikamet Plaza Armas da olarak bilinen meydandaki Basilico del Santisimo Sacramento.

-Yürüyerek her yerini kolayca dolaşabileceğiniz bu şehirde, Portekiz kolonyal döneminin tarihi ve yaşam koşulları hakkında bilgiler edinebileceğiniz Museo Portugues, Museo Municipal gibi 7 ayrı müze bulunuyor. Açıkcası bizim vaktimiz kısıtlı olduğu ve şehri sokakları dolaşarak tanımayı tercih ettiğimiz için bu müzelere gidemedik. Müzelerde İngilizce açıklamalar olmaması da ayrıca bir sebep olarak görülebilir tabii. Ancak sizin vaktiniz bol veya özel bir ilginiz varsa 7 müzeyi de yalnızca 50 pezoya gezmeniz mümkün.

Colonia del Sacramento’da Yeme-İçme Meselesi

Bir şehrin küçük olması yeme içme konusunda sıkıntıya düşeceğiniz, sabah öğlen akşam aynı yerde yemek yemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Aksine burada öyle tatlı mekanlarla karşılaştık ki, bir noktada hangisine otursak ne yapsak diye bir karmaşa içinde bile bulduk kendimizi. Denediğimiz ve kefil olabileceğimiz birkaç mekana gelin beraber kısaca bir göz atalım;

charco colonia del sacramento

*Manzara karşısında ister ev yapımı limonata, ister gündüz/akşam içkisi, isterseniz de akşam yemeği için önerimiz; Charco. Evet buranın küçük bir şehir olduğunu belki 1231 kez vurgulamış olabiliriz, ancak bu hem lokaller hem turistler tarafından popüler bir destinasyon olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Dolayısıyla zaten küçük olan bu mekan için önceden rezervasyon yapmakta fayda var.

– Adres: San Pedro 116

*Manzaralı başka bir restoran arayışı içindeyseniz, pizzalarıyla ün salmış La Bodeguita’ya bir göz atabilirsiniz. Burası da önceden rezervasyon yapmanızın mantıklı olacağı bir başka yer. Güney Amerika genelinde geç yemek yeme alışkanlığı Colonia’da pek farklı şekilde ilerlemiyor. Dolayısıyla geç gittiğinizde yer bulamama ihtimaliniz de oldukça yüksek.

– Adres: Del Comercio 167

*Hem yemek yiyebileceğiniz hem de bol içki seçeneği olan bir yer arıyorsanız El Drugstore tam size göre. Colonia’da gece hayatı arayışına girmek gibi bir hata yapacağınızı sanmıyoruz, ancak sizi içki içebileceğiniz keyifli sohbet edebileceğiniz bir mekandan da mahrum bırakmayacağız tabii ki.

-Adres: De Portugal (Kilisenin hemen yanında)

*Her gittiğimiz yerde olduğu gibi burada da güzel kahve içebileceğimiz bir mekan arayışına girdik tabii ki. Ganache Cafe sokaklarda dolaşırken gözümüze çarpan pek sevimli bir mekandı. Kahvesi ortalama denilebilir, ancak biz buraya tatlı ortamı, sohbeti pek keyifli çalışanları ve en önemlisi AŞIĞI olduğumuz dulce de leche’li alfajores tatlısı için vurulduk.

-Adres: Real 178

Traditional mate in Uruguay

*Yeme içme konusuna değinmişken, sizi Uruguaylıların en çok tükettiği, onlarca kez şahit olmamıza rağmen içilmesini hala garipsediğimiz Mate ile tanıştırmadan edemeyeceğiz. Mate, Güney Amerika’da özellikle Uruguay civarında yetiştirilen bir bitki çeşidi. Tadı yeşil çaydan hallice, ancak hazırlanması bizce tadına değmeyecek kadar çok meşakatli ve içiliş biçimi bir tuhaf. Şimdi gelin size öncelikle mate hazırlamak için gereken malzemeleri bir sıralayalım; Mate bardağı (evet kendine özgü bir bardağı ve kaşığı var), mate otu, ve içinde su olan bir termos. Malzemeler hazırsa hazırlanışına geçelim. Bardağın içine otu koyun, termosunuzun içindeki suyun az bir miktarını (bir-iki yudumluk) bardağa yavaaaşça dökün.  Şimdi bir yudum alın, sonra tekrar su ekleyin, sonra tekrar bir yudum alın, sonra tekrar su ekleyin, sonra bu süreci gittiğiniz her yere mate bardağınızı, termosunuzu ve matenizi götürerek gün boyu tekrar edin. Bunu yaparsanız Uruguay’da turist olduğunuzu belli etmeniz mümkün değil. Uruguaylılar ellerine bir kez mate bardağını aldı mı, yatağa girene kadar bırakmıyor. Abartmıyoruz arkadaşlar (siz de haklısınız tabii, çoğu zaman abartmayı seviyoruz), Uruguaylılar tüm gün boyunca, yürürken, otururken, çalışırken, uzanırken, her daim bir elinde mate bardağı, koltuk altında bir termosla yaşıyorlar.

-Yukarıda da söz ettiğimiz gibi bazı restoranlar ara saatlerde yemek servisi yapmıyor. Mekan seçimi yaparken bu detayı göz önünde bulundurmakta fayda var.

-Colonia’da güvenlik meselesi kafanıza takmanız gereken bir detay değil. Tabii ki her yer için geçerli olduğu gibi, burada da dikkatli davranmanızı hatırlatacağız. Özellikle geceleri, yani günübirlikçiler şehri terk ettikten sonra sokaklar bayağı sakin kalıyor. Hava kararınca bir anda her yer 3. sınıf korku filmlerindeki karanlık sokak havasına bürünüyor. Ancak biz tedirgin olmamız gereken bir durum yaşamadık. Aksine burada insanlar o kadar rahat ve samimi ki, adeta bir yazlıkçı kafasıyla kapısı bacısı açık bir şekilde yaşıyorlar. Siz yine akşam burada konaklayacaksanız kapınızı kilitleyin tabii.

5 Comments

  • Beni yine hayran bıraktınız 🙂 İsmini vermek istemediğim(bol bol sponsoru bulunan) bir blogda Uruguay’ı yerin dibine sokmuştu (bir gezgin neden bu kadar negatif olur ki!).Sizler bulunduğunuz ülkeye adeta elinizle dokunarak hissediyorsunuz,pozitif yaklaşıyorsunuz.Şu an Senegal’de yaşıyorum ve buralara da gelmenizi isterim.İnanın Afrika kıtasında da sizin için büyük bir cevher yatıyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir