İzlanda Gezi Rehberi: Tüm Detaylarıyla Güney İzlanda Rotası

Kuzey Işıkları

İzlanda gezisi bizim bildiğimiz gezilerden değilmiş. Öyle şehir içinde gezmeye, müze müze dolaşmaya benzemiyor. Bu izole ada, doğanın ne kadar inanılmaz bir şey olduğunu, onun bize değil, bizim ona ihtiyaç duyduğumuzu, karşısında durabilme ihtimalimizin olmadığını bir kez daha anlamak için yaratılmış bir fırsat gibi. Tüm geziniz boyunca her adımınızda burayı görebildiğiniz için ne kadar şanslı olduğunuzu, hayatınızın en güzel günlerinin birkaçını burada geçirdiğinizi bilerek ilerliyorsunuz. Björk’ün nereden ilham aldığını, bir gidenin bir kez daha gitmek için neden gün saydığını, neden dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde zirveyi zorlayıp durduklarını anlamanız hiç de zor olmuyor. Söz konusu hisleri yaşatan noktalar genellikle Reykjavik’in dışına çıktıkça çoğalıyor, o yüzden şehri biraz tanıdıktan sonra kesinlikle kendinizi dışarıya, doğanın orta yerine atmanız gerektiğini bilmelisiniz.

İzlanda’ya bir kez daha gideceğimize emin olmamızın en büyük sebebi, bu gezimiz boyunca yalnızca Güney İzlanda ve Reykjavik civarını keşfedebilmiş olmamız. Kim bilir kuzeyde neler var, biraz daha uzaklaşsak acaba neler görecektik düşüncelerinden kopabilmemiz imkansız! Yalnızca ülkenin güneyini gezerek bile yaşadığımız bu tatmini ülke geneline yayarsak neler hissedeceğimizi inanın biz bile öngöremiyoruz. En azından bir yerden başlamış olduk!

Black Sand BeachGüney İzlanda gezi rehberi serüvenimize başlamadan önce mutlaka İzlanda ile ilgili genel ipuçlarını içeren yazımızı (araba kiralama, otopark, benzin, yol koşulları, kuzey ışıkları gibi detaylar) okumanızı tavsiye ediyoruz, aksi takdirde başınıza gelebilecek şeylerden ve almanız gereken önlemlerde haberdar olamayabilirsiniz. Reykjavik gezi/yeme içme rehberimiz ve Reykjavik yakınlarda gerçekleştirebileceğiniz bir diğer doğa turu olan Golden Circle Turu rehberimiz de sizi bekler, onları da über detaylı yazmış bulunduk.

Aşağıda yazdığımız sıralama, Reykjavik’ten çıktığınız andan itibaren takip etmeniz gereken en mantıklı güzergah sıralamasıyla yazılmıştır. Güney İzlanda turuna çıkacağınız zaman bu lokasyonları aşağıdaki sıralama ile ziyaret etmelisiniz, test edildi, onaylandı.

Öncelikle şunu belirtelim, Güney İzlanda turunu aşağıdaki sıralama ile takip edecek olursanız, sizi gidiş-dönüş yaklaşık 800km ve 17-18 saatlik bir yolculuk bekliyor demektir. Rakamı görünce paniğe kapılmayın, sürekli duracağınız için hiç de öyle çok yorucu bir tur falan olmuyor. Hava koşulları el verdiği sürece asfalt bir yol üzerinden ilerleyeceğiniz için rahat bir yolculuk geçireceksiniz. O Jökulsarlon’a gidilecek!

SeljalandfossSeljalandfoss

İzlanda’da dağdan bayırdan, yanardağdan buzuldan daha çok görmeye alışmanız gereken bir şey varsa o da şelalaler. İlerleyen zamanda işler “off tamam şelale işte” noktasına gelse de, dönüp geriye bakınca aslında ne kadar mükemmel doğal güzelliklere şahit olduğunuzu anlıyorsunuz. Güney İzlanda turuna da tam olarak böyle bir nokta atışı ile başladık; Seljalandfoss.

Bu şelalelin en çok ilgi çeken yanlarından biri arkasına geçilebiliyor olması. Yani karşısından bakmakla kalmayıp, arkasından da bakabilmeniz ve fotoğraflayabilmeniz mümkün. Ancak bunu ıslanmadan başarmanın pek de bir yolu yok. Eğer İzlanda’nın ortasında Christina Aguilera’nın Dirty klibindeki gibi dolaşmak istemiyorsanız önlem almanızda fayda var. Turunuzun ilk noktasında ıslanıp hastalık riskini göze almanın ya da fotoğraf makinenizi bozmanın alemi yok.

-Eğer şelaleye doymadıysanız yaklaşık 700m yakınındaki Gljufurafoss şelalesine de bi’ bakabilirsiniz.

*Nasıl Gidilir?

Reykjavik’ten çıktıktan sonra Route 1 üzerinden Þjóðvegur yönünde yaklaşık 120 km gidip, Route 249’dan sola döndüğünüzde şelale hemen karşınıza çıkıyor olacak. Zaten dönmeniz gereken noktada hem şelaleyi hem de Seljalandfoss tabelasını net bir şekilde göreceksiniz. Sola döndükten sonra arabanızı park alanına bırakıp şelaleye yürüyerek 1-2 dakikada ulaşabilirsiniz.

-Bu arada Route 1’i benimseyin, çünkü Güney İzlanda turunda uğrayacağınız tüm noktalara Route 1 üzerinden ulaşacaksınız ve Reykjavik’e dönerken de aynı şekilde bu ana yolu geri döneceksiniz.

EyjafjallajokullEyjafjallajokull YanardağıEyjafjallajökull

Öncelikle izin verirseniz biraz hava atmak istiyoruz, zira bu yanardağın okunuşunu artık biliyor ve ortamlarda yerli yersiz kullanmaktan çekinmiyoruz. Şöyle oluyor: “Eyahfiyatlahyoukutlu”.

Küçük İzlandaca dersimiz sona erdiğine göre konuya dönelim. Nisan 2010’da patladığında havaya 8-9 km yükseğe volkanik kül saçması nedeniyle Avrupa’nın hava trafiğini kilitleyen ve kaosa yol açan bu yanardağ, İzlanda’nın günümüzde aktif olan onlarca yanardağından yalnızca biri. Biz de tabi ki her yanardağ-sevici (o nedir acaba) gibi önünde durmayı ve şöyle uzaktan bir selam vermeyi ihmal etmedik.

*Nasıl Gidilir? (Yanardağ yakınlarına gidebilin diye size yol tarifi veriyoruz, annenize söylemeyin)

Eyjafjallajokull yanardağı Seljalandfoss ile Skogafoss arasında kalıyor. Yanardağı en net görebileceğiniz noktaya Seljalandfoss’dan çıkıp Route 1’de Þjóðvegur yönünde yaklaşık 19 km devam ettiğinizde geliyorsunuz. Burada sağınızda Eyjafjallajökull Visitor Center’ın ta kendisi olan kulübemsi bir bina göreceksiniz. Onun tam karşısında da Eyjafjallajökull’u!

-Bu tatilinizde daha fazla aksiyon mu arıyorsunuz? Adrenalin seversiniz ve “risk budur” mu diyorsunuz? Walter Mitty’i izlerken biraz fazla mı gaza geldiniz? O zaman Siz de –yalnızca- 39,000 ISK’ya bir yanardağın içine girebilirsiniz. Şuradan hakkında daha detaylı bilgi edinebileceğiniz firma, 15 Mayıs – 4 Ekim arasında kalan dönemde Reykjavik’in yakınlarındaki Thrihnukagigur yanardağının içine tur düzenliyor. Neden bu kadar spesifik bir tarih seçtiklerini biz de bilmiyoruz.

-Kim bilir belki şanslıysanız (!) siz İzlanda’dayken bir yanardağ patlaması meydana gelir ve bu şahane manzarayı görüntülemek için bir helikopter turuna katılırsınız. Bardarbunga Yanardağı son dönemlerde en çok lav püskürten yanardağ olduğu için helikopter turu için de en popüler yer haline gelmiş. İlgileniyorsanız hala ortalıkta lav var mı diye bir kontrol edersiniz artık.

SkogafossSkogafoss

“Gördüğümüz her şey gittikçe güzelleşiyor mu ne” dedirtecek bir yere geliyoruz şimdi; Skogafoss Şelalesi. Yukarıda bir süre sonra şelalelerden az biraz sıkıldığımızın imasında bulunduysak bizi yanlış anlamayın, burası da Güney İzlanda turunuzda kesinlikle kaçırmamanız gereken bir yer. Güneşli bir havada gidiyorsanız sizi şelalenin hemen yanında belki de bugüne kadar karşılaştığınız en belirgin ve en yakından görebileceğiniz gökkuşağı karşılıyor olacak. Bu da Skogafoss’un en popüler şelalelerden biri olarak benimsenmesinin sebebi diyebiliriz. Gerçekten de fotografik açıdan şahane bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Şelalenin yakınlarına gidecekseniz yukarıda yaptığımız uyarıların burası için de geçerli olduğunu hatırlatalım.

-Thor ve Secret Life of Walter Mitty filmlerinin bazı sahnelerinin çekildiği yerdesiniz.

*Nasıl Gidilir?

Seljalandfoss’dan çıkıp Route 1 üzerinden Þjóðvegur yönüne doğru 27km devam edip, Skogar yönünde sola dönmeniz gerekiyor. Döndükten yaklaşık 500m sonra tekrar sol yaparsanız, bir park alanına ulaşmış olacaksınız ve şelale birkaç dakika yürüme mesafesinde olacak.

solheimasandur plane wreck

Solheimasandur Uçak Kazası

Lost dizisindeki uçak kazası muhabbetinin daha geniş bir adaya yayılmış versiyonunu yaşıyor gibi hissetmek isterseniz, ki İzlanda’nın doğası koşullarında çok da garip bir his değil, o zaman sizi Solheimasandur’a alalım. Burada 1973 yılında acil iniş yapmak durumunda kalan ve bunun sonucunda kaza yapan bir Amerikan donanma uçağının kalıntıları var. Söylentilere göre kuyruğu ve belli parçaları birileri tarafından çalınmış. Bu sebeple sadece bir kısmının orada bulunmasından ve yer aldığı kumsalın siyah kumlardan oluşmasından mütevellit ortada resmen bir post apokaliptik zombi film sahnesi havası var. Merak etmeyin, kazada kimse yaşamını yitirmediği için ortada hayalet falan olma ihtimali yok. (Siz etmiyor olabilirsiniz biz merak ettik ne varmış..) Yine de gizemli bir havası olduğunu ve değişik bir fotoğraf yakalayabileceğiniz gerçeğini de göz ardı edemeyeceğiz.

*Nasıl Gidilir?

Skogafoss’dan tekrar Route 1’e çıkıp Þjóðvegur yönünde yaklaşık 6 km devam edin. 6 km’nin sonunda bir köprüden geçeceksiniz. Bu noktada biraz yavaşlayın çünkü birkaç km sonra sağınızda kalacak olan küçük demir bir geçit tespit etmeniz gerekecek. Tespit ettiyseniz harika, şimdi bu mıcırlı/kumlu yola girin, birkaç km yolun solunda kalarak devam edin ve uçağı görene kadar durmayın. Uçak siyah kumun üzerinde, denize yakın bir noktada sizleri bekliyor olacak.

-Bu yola tabelalardan da anlayabileceğiniz üzere yalnızca 4×4 arabaların girmesi öneriliyor.

-Arabanızın uygun olmadığını düşünüyorsanız ama illa göreceğiz diyorsanız, arabayı Route 1 üzerinde bırakabilirsiniz, uçak 30-40 dakika yürüme mesafesinde.

Dyrholaey IcelandDyrholaey

Nuri Bilge Ceylan’ın görse affetmeyeceği güzellikte olan Dryholaey, insanda okyanusun ortasında bir adada, aslında dünya üzerinde ne kadar küçük olduğumuzu hissettirecek cinsten bir yer. İzlanda’da her şeyin oluşumu gibi buranın kökeni de volkanik hareketlere dayanıyor. Aslına bakarsanız kayalardan oluşmuş, deniz kıyısında yer alan bir geçit şeklinde de tanımlanabilir. Ancak daha çok “anlatamam görmen lazım” tadında bir yer olduğu için görsele bakarsanız kafanızda daha net bir şey canlanacaktır. Bizim aklımızda “Olur da intihar etmeye falan karar verirsek muhtemelen orada ederiz” şeklinde kaldı, o ayrı.

-İzlanda’nın meşhur ve tatlış mı tatlış kuşu Puffin’i burada görme olasılığınız çok yüksek. İyi yere kapak atmışlar. Bu arada bir sosyal mesaj vermeden geçemeyeceğiz, İzlandalılar Puffin yiyorlar, evet bunu yapıyorlar. SİZ YEMEYİN! (duyar in the house)

*Nasıl Gidilir?

Skogafoss’dan çıkıp Route 1’de Þjóðvegur yönünde 20km gidin, sonra Dryholavegur yönünde (Route 218) sağ yapın. Bu yolda 5km daha ilerledikten sonra 2 seçeneğiniz olacak; ya sağa doğru gidip Dryholaey’e uzaktan bakmak, ya da sola doğru gidip deniz fenerinin bulunduğu noktadan yakından görmek.
Reynisfjara IcelandSiyah Kum
Reynisfjara Plajı (Siyah Kum Plajı)

Volkanik kül ve lav püskürmesi sonucu günümüzdeki halini alan Reynisfjara siyah kum plajına ayak bastığımız anda Elf  gözlerimiz Legolas’ı aradı… İnsan burada resmen kendini Mordor’a yüzüğü götürmeye çalışan Frodo gibi hissediyor. Bu plajın en popüler noktalarından biri ise lav taşlarından oluşmuş ve Gardar adı ile bilinen kayalık.

-Güzel fotoğraf çekeceksiniz diye suya fazla yaklaşmayın, burada oldukça kuvvetli bir akıntı var. Daha önce kendini bu akıntıya kaptırıp hayatını kaybeden insanlar bile olmuş. Biz böyle ekstrem bir duruma şahit olmadık ama şuna olduk; suya arkasını dönen adam bir anda gelen dalgayla baştan aşağı sırılsıklam oldu ve sonra ona baktığımızı fark ettiği için cool tavırlar sergiledi. Sonuç: hem ıslandı, hem kahkahalarımıza maruz kaldı. Bizimle değilsin canım.

*Nasıl Gidilir?  

Dryholaey’e gittiğiniz yoldan Route 1’e geri dönün ve : Þjóðvegur yönünde yaklaşık 7km gidin. Sonrasında Reynishverfisvegur yönünde sağa dönün (Route 215) ve park alanını görene kadar devam edin. Arabanızı park ettiğiniz nokta plaja 1-2 dakika yürüme mesafesinde.

Vik IcelandVik Kasabası

Vik, Güney İzlanda’daki en bilinen kasabalardan biri. Sebebi ise yukarıda bahsettiğimiz Dyrholaey ve Reynisfjara plajının bu bölgede olması. Kasabanın kendisinde pek yapacak/görecek bir şey olduğu söylenemez, çünkü toplamda 200 küsür insanın yaşadığı bir yerden söz ediyoruz. Vik, Reykjavik ile Güney İzlanda turunun son noktası olan Jökulsarlon’un tam orta yerinde bir noktada olduğu için, bir şeyler yemek ve mola vermek için ideal bir noktada. Zaten, dünyanın bir diğer ucunda, 200 kişilik İzlanda kasabasında bile Türklerle karşılaşmış olmamızın da açıklaması bu olsa gerek. Yine de hayatta kaç tane küçük İzlanda kasabası göreceğim diye düşünerek içlerine doğru dalmak keyifli olabiliyor.

– Buradaki onlarca restoran/cafe seçeneğini değerlendirmeniz için sizi şuradaki Vik yeme içme rehberine alalım. ÇOK ŞAKACIYIZ. Biz Halldorskaffi diye bir restoran denemiş bulunduk, zaten kendisi Google’a her sıradan insan gibi “Vik best restaurant” diye yazınca ilk çıkan yer oluyor. Hayatımızın en iyi yemeğini yediğimizi söyleyemeyeceğiz tabi ama İzlanda’nın orta yerinde izbe bir kasabada menüde pizza, hamburger ve sandviç gibi insancıl yemek seçenekleri bulmamız bile bir mucize bizce. Üstelik hava güzelse dışında da oturabilirsiniz. İlgilenenler için kendileri Vikurbraut 28 adresinde bulunuyor.

-Vik Eyjafjallajökull patlamasından en çok etkilenen yerlerden biri olmuş (çünkü çevrede başka doğru dürüst kasaba yok) Ayrıca şu an bulundukları noktanın Myrdalsjökull buzulunun kapladığı Katla yanardağına yakınlığı itibariyla hala riski bir bölge olduğu söylenebilir. Bazı bilimsel araştırmalara göre Eyjafjallajökull yanardağ aktivitesinin Katla Yanardağı ile de ilişkilendirilebileceği söyleniyor ve bu bölgede yakın zamanda bir başka patlama yaşanabileceğine dair uyarılar var.

*Nasıl Gidilir?

Reynisfjara’e gittiğiniz yoldan Route 1’e geri dönüp Þjóðvegur yönünde yaklaşık 5km gittiğinizde kendinizi Vik’in orta yerinde bulmuş olacaksınız.

skaftafell

ice cave

Skaftafell National Park

Skaftafell Ulusal Parkı, İzlanda’nın %14’ünü kapsayan Vatnajökull buzulunun bir parçası ve Güney İzlanda’daki en popüler destinasyonlarından biri. Sebebi ise bölgede düzenlenen buzul yürüyüşü/hiking ve buz mağazarası turları denilebilir.

-Buzul yürüyüşü ve buz mağarası turlarını düzenleyen firma Skaftafell Visitor Center’da bulunuyor. Gitmeden daha detaylı bilgi edinmek için şuraya göz atabilirsiniz;

-Bölgedeki daha kapsamlı, daha çılgın turlara katılmak istiyorsanız şuraya da bir göz atabilirsiniz.

-Yürüyüşler yıl boyu düzenleniyor ancak buz mağarası turları yalnızca kış aylarında (genellikle Kasım’dan sonra) düzenleniyor. Mağaralara girecek olursanız kask gibi malzemeleri onlar sağlıyorlar ama kıyafet ve ayakkabı konusunda hazırlıklı gidin. Aklınızdan geçtiğini biliyoruz, ancak mağaralara tursuz girilmiyor. Biz bu turlara katılmamış bulunduğumuz için Skaftafell’de çok uzun bir süre geçirdiğimizi söyleyemeyeceğiz ancak siz programınıza alacak olursanız bu turların en az 2.5-3 saat sürdüğünü göz önünde bulundurun.

-Game of Thrones’un birçok sahnesi Vatnajökull ve özellikle Skaftafell’de çekilmiş. Yetiş ya Khaleesi.

*Nasıl Gidilir?

Vik’ten Route 1 Þjóðvegur yönünde 138 km gidin ve Skaftafellsvegur yönünde (Route 998) sola dönün. 2km daha gittiğinizde Skaftafell Visitor Center’a ulaşmış olacaksınız.

*Saatler

Visitor Center’ın saatleri için şuraya tık tık.

Svartifoss

Svartifoss

Skaftafell Park’ının bir diğer popüler noktası ve İzlanda’nın meşhur şelalelerinden bir başkası olan Svartifoss. Lavdan oluşan taşları yüzünden kilise orgu gibi görünen yapısı bu şelaleyi diğerlerinden farklı kılıyor. Burada oluşan lav taşları, tıpkı Reynisfjara’dakiler gibi Reykjavik’teki Hallgrimskirkja’nın yapısı için ilham olduğu söyleniyor.

*Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için arabanızı en yakın park edebileceğiniz nokta Skaftafell Visitor Center. Şelale bu noktadan 1.8km yürüme mesafesinde. Visitor Center’ın yanındaki patikadan tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Warning: Bu yolda zaman zaman tırmanmanız gerekecek.

SvinafellsjökullSvinafellsjökull

Svinafellsjökull buzuluyla ilgili gitmeden bildiğimiz tek şey Interstellar’ın bazı sahnelerinin, daha da detay vermek gerekirse Matthew McConaughey’in (soyadını google’dan bakarak yazıyor ve cümle içinde kullanmamaya özen gösteriyoruz) başka bir gezegende yürüdüğü sahnelerinin çekildiği yer olmasıydı. Fotoğraflarından buz mu, mermer görünümlü taş mı diye düşündürten Svinafellsjökull’un yakınlarına, turlara dahil olmadan da gidebiliyorsunuz. Biz kendimizi Jökulsarlon’da buzul görmeye odaklamış olduğumuz için buradaki buzullar karşısında biraz şaşırıp, akabinde “oo Matthew’cuğumuzun ayak bastığı buzuldayız” diyerek tipik Türk kızı tepkileri vermekten de kendimizi alıkoyamadık. Heyecanlı bir iki dakikadan sonra da “e bu buzlar kirli görünüyor” (Aslında burada biraz daha seviyesiz kelimeler kullandık) şımarıklığı noktasına geldiğimizi de itiraf edelim. Kirli görünümlü hallerini de püsküren yanardağ külleri sayesinde almışlar. Tabi ki ortada olağanüstü bir doğa harikası var, gidip görmenizi kesinlikle öneririz.

*Nasıl Gidilir?

Skaftafell Visitor Center’dan çıkıp, geldiğiniz yol üzerinden (Route 998) Route 1’e geri dönün ve Þjóðvegur yönünde yaklaşık 800m gidin. Sonrasında solunuzda kalacak pek de parlak görünmeyen mıcırlı yoldan girip park alanını görene kadar dümdüz yaklaşık 2 km gitmeniz gerekiyor.

JökulsarlonJökulsárlón

Tüm bu Güney İzlanda turuna çıkışımızın, 1 günde 800 km yol gitmeyi kabullenişimizin, yol boyunca heyecandan ne yapacağımızı şaşırmalarımızın ana sebebi, en güzel duyguların kaynağı Jökulsarlon’du. Bu buzul gölünü gördüğümüzde gözlerimiz dolmakla kalmadı, bıraksalar bayrak dikip milli marş okuyacak, saygı duruşunda falan bulunacaktık. Bu gölde göreceğiniz buzullar, Breiðamerkurjökull  Buzulu’nun erimesi sonucu oluşan buzlardan oluşuyor ve özellikle son yıllarda yaşanan küresel ısınmadan ötürü buzullar da parçalara bölünmeye ve erimeye başlamış.

-Buzları daha yakında görebilmek için göl içinde düzenlenen tekne ve zodiac turlarına katılabilirsiniz. Turla ilgili detaylar burada.

*Nasıl Gidilir?

Jökulsarlon, Reykjavik’ten 370km, Vik’ten 190km ve Skaftafell’den yaklaşık 55km. Svinafellsjökull’dan Route 1’de Þjóðvegur yönünde yaklaşık 55 km gittiğinizde, göl solunuzda kalıyor olacak. Yol üzerinde 2 ayrı park alanı göreceksiniz. İsterseniz arabanızı buraya park edip biraz tırmanarak göle yukarıdan bakabilir, isterseniz daha ilerisinde bulunan köprüyü geçtikten sonra sol yaparak turların düzenlendiği yere ve bir kafenin de bulunduğu noktaya arabanızı bırakarak civarı dolaşabilirsiniz.

Jökullsarlon İzlandaGenel Notlar

-İzlanda turunuz kapsamında işinize yarayacak birkaç İzlandaca kelimeden söz etmek gerekirse (merak etmeyin sizi kandırmaya ve küfür öğretmeye çalışmıyoruz)

*Jökull- Buzul (İngilizcede Glacier olarak da karşınıza çıkabilir)

*Vik- Koy

*Foss- Şelale

*Fell- Dağ veya yüksek arazi

-Yanınıza mutlaka yiyecek bir şeyler alın. Mümkünse şu yazıda detaylandırdığımız Bonus marketlerine uğrayarak sandviç malzemesi, atıştırmalık ve su alın. Yolda ne kadar sürede bir tesise denk geleceğinizi ya da herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağınızı bilemezsiniz, tedbirli olmakta fayda var.

-Güney İzlanda Gezi Rehberi mizin sonuna gelirken eklemeden geçmeyelim, dönüşünüzün karanlığa kalması sizi tedirgin etmesin, aksine bir fırsat yakaladığınızın bilincinde olun. Şehir ışıklarında uzak olacağınız için kuzey ışıklarını görebilme ihtimaliniz çok daha yüksek. Biz bu turdan Reykjavik’e dönüşümüzde, beklenmedik bir anda görmeyi başardık!

4 Comments

 • Merhabalar ;
  Öncelikle yazı için teşekkürler. Çok yormadan gereksiz bilgiye boğmadan epey güzel bilgiler öğrendik.
  Hesaplarıma göre fazladan bir günüm var programımda 400 km yaptıktan sonra ben surda bir gece kalayım sabah dönüş yaparım dersek nerede kalmamız daha uygun olur.

 • Merhabalar,
  Güney rotasında hiç konaklama yaptınız mı? Gidiş Dönüş 19 saat konaklamadan mümkün değil gibi görünüyor. Şimdi otel rezerve edeceğim. Bütün geziyi Reykjavik’ten mi yaptınız yoksa başka şehirde kaldınız mı?
  Cevaplarınız için çok teşekkürler.

  • Nazli omer merhaba ben 3 ayri noktada konakladim guney turu anca bu sekilde oluyor, Vikde icelandair otel de konaklayabilrisiniz tam ortasi sayilir Höf veya Höfn ‘de de bir gece gecirebilirsiniz. yazin gidiyorsaniz araba da uyunabilir ama sadece park alaninda veya camp alanlarinda.

 • Reykjavikten dün akşam döndüm ve olağanüstü bir tatildi. Eşim yazdığınız tüm rotasyonları kendi araştırıp belirledi. Müthiş bir yazı olmuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir