Uludağ’dan Ötesi de Varmış: Alpler’den 8 Kayak Merkezi

“Kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” gibi tuhaf bir yakıştırmanın yapılabildiği, dengesiz hava durumuyla sinir bozan Mart ayı, 12 ayın içinde insanın kafasını en çok karıştıran aylardan biridir. Kabanla çıkarsınız Umut Sarıkaya’nın deyimiyle “Mont Beni” olursunuz, hırkayla  çıkarsınız bir bakmışsınız o son sokağa çıkışınız olmuş ve en az 1 hafta evde hasta yatıyorsunuz. Durum böyle olunca, ilkbahar geldi siz hala kayak içerikli yazılar paylaşıyorsunuz sizin hiç utanmanız yok mu diyenlere konuyu bir kez daha değerlendirmelerini öneriyoruz. Zira, sizin gibi düşünen yüzlerce insan olduğu için, aslında Mart ayı dünyanın birçok yerinde en uygun fiyata ve en insancıl koşullarda (insancıl derken piste sığmayıp birbirinize girmediğiniz ortamlardan bahsediyoruz) kayak yapabileceğiniz bir dönem. Türkiye’ye sığamayanlar için yurtdışı kayak merkezlerinin en iddialılarını şöyle bir özet geçmiş bulunduk, buyursunlar.

O kadar uzağa gerek yok diyenler için şurada Uludağ ile ilgili ne biliyorsak yazdık.

snow
Eğer yukarıda sizi Mart ayının da soğuk geçtiği konusunda ikna edebildiysek, şimdi sadede gelelim. Bu post aslında daha çok kayak yapmayı sevenleri ilgilendiriyor ama “ben kaymıyorum sabahtan akşama kadar şömine kenarında sıcak şarap içip sonra da bayır aşağı yuvarlanacağım” diyenleri de tabi ki bağrımıza basarız. Biz üşenmedik, bu sene veya önümüzdeki senelerde siz de “Alpler’de kayağa gittik şekerim” diyebilin diye, yolu Alpler’den geçen en popüler kayak merkezlerini sıraladık. Kayak yapmak sizin için bir hobi haline geldiyse ve konuyla ilgili araştırma yapmayı da seviyorsanız, aşağıda söz edeceğimiz yerler size çok büyük ihtimalle tanıdık gelecektir. Çünkü hepsi yıllardır var olan ve en iyi kayak merkezleri listelerinde zirveyi zorlayan yerler. Ancak bu işte yeniyseniz ya da henüz “abi Kartepe çok iyi hem de çok yakın”dan öteye geçemediyseniz, o zaman toplanın, önemli bir şey anlatacağız.

zermatt isviçre
Her gün 8 saat trafikte beklemekten bunalanlara: Zermatt, İsviçre
İsviçre’nin kayak merkezleri konusunda nam saldığını söylememize gerek yok. Zermatt da buradaki en popüler kayak merkezlerden biri olarak biliniyor. Bizim aklımızda kalmasının başlıca sebebi ise, İsviçre Alpleri’nin bir parçası olan ve şekil olarak  Toblerone’un logosunu, hatta ta kendisni andırmasıyla ünlenmiş Matterhorn dağı. Gidecekler için şimdiden uyaralım buraya direkt uçuş bulunmadığı gibi merkezine arabayla ulaşabilmeniz de mümkün değil. Dolayısıyla Zurich, Basel veya Cenevre’den yaklaşık 3 saat sürecek bir tren yolculuğu yapmanız gerekiyor.  Sonrasında ise bu konuda oldukça duyarlı oldukları için, şehre elektrikli araçlar dışında hiçbir vasıta ile ulaşmanız mümkün değil. Ki bizce bu kasabayı özel kılan şeylerden biri de bu. İpucu: İtalya sınırına oldukça yakın olduğu için buradan İtalya’ya geçiş yapabilmeniz de mümkün.

saint moritz
Kayak yapacağım diye gidip alışveriş kovalayanlara: St. Moritz, İsviçre

St. Moritz aslında tuhaf bir yer. Çünkü Milano, Zurich ve Munich’e arabayla 3 saat mesafede, ancak İsviçre’de yer alıyor. Lüks otelleriyle, alışveriş seçenekleriyle burası Alpler’in metropolü olarak da adlandırılabilir. Eğer siz de kafayı yediyseniz kayak yapacağım diye gittiğiniz yerde Chanel, Gucci gibi markalardan alışveriş yapabilir ya da sokaklarda celebrity kovalayabilirsiniz çünkü St. Moritz ünlülerin de sık sık tercih ettiği bir destinasyon. İpucu: Eğer ilginizi çekiyorsa gezinizi her yıl gerçekleşen Gurme Festivali’ne denk getirebilirsiniz.

ZellamSee
Doğa özlemini gidermek isteyenlere: Zell Am See, Avusturya
Talihsiz ismiyle ilginizi mi çeker yoksa sizi başka yer arayışına mı iter bilemiyoruz. Ama eğer yalnızca  kaymak değil, küçük bir Avusturya kasabasını tanımak da istiyorsanız, birçok kişi tarafından çoktan keşfedilmiş olan Zell Am See’yi kesinlikle tercih edebilirsiniz.  İnanılmaz güzel bir göl manzarasına sahip olduğu için yalnızca kayak yapmak isteyenler değil, hiking ve trekking gibi aktiviteler için de tercih edilen bu bölge devcileyin pistleriyle de meşhur. İpucu: Burası Salzburg’a yalnızca 100 km uzaklıkta. Avusturya’ ya gitmişken Salzburg’u görmedim dememeniz için duyurulur.

Winter_snow_in_Kitzbühel
Biraz kalabalıktan zara gelmez diyenlere: Kitzbühel, Avusturya
Google’a “ Avrupa kayak” yazıp son derece naif bir arayış içine girdiğinizde karşınıza çıkma ihtimali olan başlıca yerlerden biri tabi ki Kitzbühel. Eğer sakin, az kişinin olduğu küçük bir kasabaya gitmeyi hayal ediyorsanız kesinlikle yanlış yerde olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü burası, dünyanın en önemli birkaç yarışının da burada düzenleniyor olması nedeniyle inanılmaz patlamış durumda. Öyle ki, alışveriş yapabileceğiniz yerlerin yanı sıra, yüzlerce otel hatta konuyula alakasız olarak golf sahası, tenis kortu gibi tesisler bile bulmak mümkün. Yine de bu, kasabanın karlar altındayken aşırı şirin olmadığı ve dünya  mutfağından çeşit çeşit restoran deneyebileceğiniz bir yer olmadığı anlamına gelmiyor. Bir kayak merkezine göre gece hayatı konusunda da aktif olduğunu ekleyelim. İpucu: İyi restoran arayanlar için Chizzo güzel bir alternatif olabilir.

cortina italya
Kayak bahane Venedik şahane diyenlere: Cortina d’Ampezzo , İtalya 

Cortina’yı size övmek için fazla uğraşmamıza gerek yok. Çünkü zamanında kış olimpiyat oyunlarına hatta birçok film setine de ev sahipliği yapmış olan bu dağ kasabası, siz sevseniz de sevmeseniz de her sene bütün dünya tarafından yoğun ilgi görüyor. Bizde olduğu gibi pistlerin yarısının çeşitli sebeplerden dolayı kapalı çıkmayacağının da garantisini verebiliriz. Bu arada unutmadan ekleyelim Avusturya ve İsviçre’deki çoğu kayak merkezinin aksine burası gece hayatı/ aktivite açısından çok aktif bir bölge değil. Tabi ki daha çok sakince bir şeyler içebileceğiniz, canlı müzik dinleyebileceğiniz, İtalyan mutfağı deneyebileceğiniz yerler mevcut. WinterFest kapsamında Demet Akalın falan çıkmıyor, kusura bakmayın. İpucu: Venedik’e 2 saat uzaklıkta, dolayısıyla buraya uçmanız en mantıklısı olacaktır.

chamonix mont blacn
Sofistike benim göbek adım, tabi ki gideceğim yerin adı bile havalı olacak diyenlere: Chamonix-Mont Blanc, Fransa

Bunca bilinen kayak merkezlerin arasına Chamonix’i katmassak ayıp olacaktı. Burayla ilgili size istemediğiniz  kadar klişe tanım yapabiliriz. Masal şehir, şirin bir Fransız kasabası, ya da insanları çok sıcakkanlı şeklinde ilerleyecek lüzumsuz şeyler söylemek yerine sadede gelelim; burası hem seyirlik hem ömürlük bir yer. Yani şöyle; kayak konusunda zaten sizi yeterince tatmin edecek olması yanı sıra, türlü türlü aktivite, sanat galerisi, kitapçı, sevimli Fransız pastaneleri ve benzeri, bir şehirde bulunması beklenen birçok şeyi kapsıyor. Bu sebeptendendir ki, kafayı kırıp “ben burada yaşayacağım” diyen insanlar bile var. O kadar hastası olur musunuz bilemiyoruz ama dışarıdan bakınca soğuk görünse de, bizce tanısanız seversiniz. İpucu: Eğer olur da canınız 3800m yüksekliğe çıkmak falan isterse, Chamonix merkezinden telefirikle 20 dakikalık bir yolculukla Aiguille Du Midi’nin tepesine çıkıp İsviçre, Fransa ve İtalya Alperi’ne bir göz atabilirsiniz.

val thorens
Ebediyete kadar kaymak isteyenlere: Val Thorens, Fransa
2300 m’lik rakımı ile, Avrupa’nın en yüksek ve en büyük kayak merkezi olan Val Thorens’de kar her daim garanti. Başlangıç seviyesinde de olasın, kendinizi uzman kayakçı kategorisinde de görseniz fark etmez, artık 68 adet pistten kendinize uygun bir tane bulursunuz herhalde. Ben 68 pisti de kayacağım diyorsanız, kafayı yemiş olmanız bir yana, buradaki tatilinizi uzun tutmanız da gerekebilir. Ancak şimdiden uyaralım bu size baya pahalıya patlayabilir. Gündüz kaymaktan haliniz kalırsa ve bir yerinizi kırmamamayı başardıysanız, bölgenin meşhur gece hayatına akabilir, siz de çılgınlar gibi eğlenebilir, belki şirinleri bile görebilirsiniz. İpucu: Pistlere sığmam taşarım diyorsanız buradan kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir diğer kayak merkezi olan Les Trois Vallees’i de değerlendirebilirsiniz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Varını yoğunu tatile dökmek istemeyenlere: Garmisch-Partenkirchen, Almanya

Adını söylemesi zor olduğundan mıdır bilinmez, : Garmisch-Partenkirchen  yukarıda bahsettiğimiz kayak merkezlerine kıyasla aslında çok daha mütevazi kalıyor. Kendisi küçük işlevi büyük bu bölge aslında bir zamanlar iki ayrı kasabadan oluşuyor olmasına rağmen, 1936 Kış Olimpiyatları için tıpkı Buda ve Peşte gibi birleştirilip tek bir kasaba haline dönüştürülmüş ve Almanya’nın en yüksek dağı Zugspitze’nin eteklerinde yer alıyor. Ayrıca, Alpler’deki diğer kayak merkezlerini göz önünde bulundaracak olursak buranın biraz daha ekonomik bir yer olduğu söylenebilir. İpucu:  Avrupa’nın yazın düzenlenen en büyük kar festivali olan GAP 1328 burada gerçekleşiyor. Hayır cümleyi yanlış okumadınız, gerçekten de yazın gerçekleşen bir etkinlik.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir