A Coruña Gezi Rehberi: Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

a coruna ispanya

Başlığımızdan yaptığımız göndermeden de anlayabileceğiniz üzere A Coruña (La Coruña olarak da biliniyor), birçok insan için pek de bir anlam ifade etmediğinden, öncelikle sizi konuyla ilgili şöyle bir aydınlatalım. İspanya’nın Galiçya eyaletinde,  daha coğrafi bir tanım yapacak olursak ülkenin kuzeybatı ucunda, Santiago de Compostela şehrine 70 km yakınlıkta, Atlantik Okyanusu üzerinde bulunan oldukça küçük bir şehir burası. Biz de dünyanın geri kalanı gibi buraya ayak basana kadar hakkında Deportivo dışında pek fazla şey bilmiyorduk. Gelin şimdi de demografik yapısını inceleyim. (Bizim için fazla ciddi bir giriş oldu da, espri yapmadan duramıyoruz) Evet tamam, konuya dönüyoruz. Burası, Avrupalılar, özellikle İspanyollar tarafından popüler bir yazlık destinasyon olmasının yanı sıra, Türk kızları olarak ekmeğini yiye yiye bitiremediğimiz Zara’nın çıkış noktası olarak da tanınıyor. Burada sizinle kısa bir başarı öyküsü paylaşmadan da geçemeyeceğiz. Zara, gençken iş hayatına tezgahtar olarak başlayan ve günümüzde dünyanın en zengin 3. Kişisi haline gelen A Coruña’lı Amancio Ortega tarafından kurulmuş. Şirketin merkezinin hala A Coruña’da olmasından mütevellit, insanlar buraya sık sık iş için de geliyor. Öyle ki, çok fazla bilinmediğini vurguladığımız bu şehre sırf bu sebepten İstanbul’dan uçak seferleri bile düzenleniyor.

Galiçyalıların, diğer her İspanyol eyaleti gibi farklı bir kültürü, halkı ve hatta kendi dili bile var (Galiçyaca- hayır uydurmuyoruz). Marinasıyla, Atlantik okyanusuna kmlerce yayılmış plajlarıyla, çılgın Atlantik dalgalarının verdiği su sporları çeşitliliğiyle, yemekleriyle, yemyeşil ortamıyla ve dolaşması pek keyifli sokaklarıyla bizce alternatif bir tatil destinasyonu olarak gezilecek yerler listelerimizde yer edinmeyi hak ediyor. Karşınızda A Coruña Gezi Rehberi.

IMG_4789 (2)Ne Zaman Gidilir?

Kış- A Coruña’da kış aylarında bile havanın 10 derece altına düştüğü pek görülemez. (biz hep oradayız çünkü) Ancak sık sık gerçekleşen yersiz yağışları da göz önünde bulundurmak gerek. Deniz kenarı olduğundan sert rüzgarlara da maruz kalma ihtimalinizin yüksek olduğunu belirtmeliyiz. Tatilinizi daha ılıman bir havada, şehir daha hareketliyken geçirmek istiyorsanız kış aylarını es geçebilirsiniz. Ancak tatil dışında başka bir nedenle gidiyorsanız ve seyahatiniz kış aylarına denk geliyorsa yapacak bir şey yok. Şaka bir yana, soğunun çok sert olduğunu söylenemez ancak hazırlıklı olmakta ve kalın, yağmura uygun kıyafet ve ayakkabı götürmekte fayda var.

Çok yoğun bir popülasyonu olmadığından ve turistleri daha çok yazın kendine çektiğinden, A Coruña kış aylarında oldukça sakin ve boş oluyor. Geceyi hareketli geçirmeyi seven Coruña’lılardan gündüzleri resmen ses soluk çıkmıyor. Akşam saatlerinde bir anda sanki saklandığı delikten bir anda çıkıveren insan topluluklarıyla karşılaşıyorsunuz. Hayır gündüz nerede bu insanlar, nerede çalışıyorlar anlamak mümkün değil çünkü gün içinde sokaklar bomboş, sanki terk edilmiş bir şehir gibi. Bunu neden söylüyoruz, kış aylarında giderseniz “ulan burası karantinaya mı alınmış, olmamamız gereken bir yerde miyiz böbrekleri çaldırmayalım” gibi düşüncelere kapılmayın, durumu normal karşılayın.

Yaz- Plajlar konusunda sizi heyecanlandırdığımızı biliyoruz ancak buranın hava durumunun İspanya’nın geneliyle pek paralel gitmediğini ve yazın en sıcak dönemi olan Temmuz Ağustos aylarında bile sıcaklığın ortalama 22-23 derecenin üzerine pek çıkmadığını belirtmeliyiz. Ancak bu hava koşullarından Galiçyalıların pek şikayetçi olduğu söylenemez ve her güneşli günde plajları dolu görmeniz mümkün. 22-23 gibi –bizce- denize girmek için yetersiz bir hava durumuna, okyanusta köpek balığı ya da ne olduğu belirsiz canlılar var mıdır yok mudur şüphesini eklersek, biz burada denize girmeyi es geçecek olsak da, bu kumlu plajlarda popomuzu yayarak takılmayacağımız anlamına gelmiyor.

İlkbahar/Sonbahar- A Coruña’yı gezmek için en ideal dönem kuşkusuz ilkbahar ve sonbahar. Bu dönemlerde etrafı keşfetmek, deniz kenarında yürüyüşler yapmak için hava tam tadında oluyor. Bu aylarda da yağışlara dikkat! Akşamları serin olabileceğinden yanınıza 1-2 kalın şey almanızda fayda var.

a coruna ispanyaUlaşım

A Coruña’da havaalanının oldukça küçük olması nedeniyle Avrupa’dan direkt uçuş sayısıoldukça az.  Bu nedenle buraya ulaşmak isteyenler, çoğunlukla şehre 70 km uzaklıkta olan Santiago de Compostela havaalanını kullanıyor.

Havaalanından Şehre Ulaşım

Santiago havaalanından A Coruña’ya ulaşmanın 4 yolu var;

-Taksi: Çoğu şehir için geçerli olduğu gibi, burası için de ulaşım seçenekleri arasında en kolayı taksi. Ancak 70 km uzaklıkta olması nedeniyle, biraz pahalıya patlayabilir. Taksilerde metre 3.70 Euro’dan açılıyor ve her km için 0.95 Euro ücret uygulanıyor. Yanı A Coruna’ya taksiyle ulaşmak için yaklaşık 75-90 Euro gibi bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Havaalanından çıktığınızda karşınızda bir hiçlikle karşılaşıp taksi bulamazsanız şaşırmayın. Özellikle kış aylarında bu havaalanında günde yalnızca 3-5 uçak kalktığından taksiler tarafından buranın fazla önemsendiği söylenemez. Ancak bu konuda sıkıntı yaşarsanız danışmadan destek isteyebilirsiniz.

a coruna 1Otobüs: Havaalından direkt A Coruña’ ya giden bir otobüs var. Ancak yalnızca günde 1 kere saat 12:15’de kalkıyor olması işinizi biraz zorlaştırabilir. Bu otobüs aynı zamanda Coruña’dan havaalanına dönmek için de kullanılabilir. Otobüs Hotel Atlantico’dan saat 09:15’de kalkıyor.

Araba kiralama: Santiago havaalanında Avis, Enterprise ve Hertz gibi aşina olduğumuz birçok rent-a-car firması var. A Coruña’da arabasız bir yaşantı sürdürmek oldukça kolay olsa da, araba fiyat olarak uygun olduğundan (taksi opsiyonundan daha uyguna bile gelebilir) hem havaalanından şehre daha konforlu bir yolculuk, hem de şehrin civarını keşfetmek için ideal bir seçenek olabilir.

İpuçları: Şehirde park yeri bulmak oldukça kolay ve benzin fiyatları uygun. Yolculuğunuz esnasında otoban kullanacaksanız, otobana çıkılan noktalarda bulunan gişeleri görmezden gelmeyin. Bu gişelerde bilet alıp, otobanın belli bir noktasında ücret ödemeniz gerekiyor. Bu gişelerde bariyerler olmadığı için görmezden gelip hızlıca geçme olasılığınız yüksek. (başımıza geldiğini biraz fazla belli ettik sanırım) Böyle bir aksilik yaşarsanız panik olmayın, biletiniz olmayınca 2 katı ücret ödüyorsunuz ancak bu da 6 euro civarında bir ücret oluyor.

-Araba kiralamak için normalde yaş sınırı 25, ancak bu yaşın altındaysanız ekstra bir ücret ödeyerek araba kiralamanız mümkün.Evet bizce de bu uyguluma oldukça saçma ama bu kural dünyanın bir çok noktasında geçerli.

-Tren

Tren opsiyonu kulağa hoş gelse de aslında bu ulaşım seçenekleri arasında en meşakkatli olanı denilebilir. Çünkü treni kullanmak için öncelikle Santiago’nun merkezinde bulunan istasyona ulaşmanız gerekiyor. Santiago’nun merkezi havaalanına yaklaşık 15 km uzaklıkta. Buraya ulaşmak için havaalanında yarım saatte bir kalkan otobüsleri veya taksi kullanabilirsiniz. Otobüs ücreti 3.50 Euro. Taksi için de merkeze ulaşmak için 21 Euro’luk sabit bir ücret uygulanıyor.

Tren saatleri ve ücretler için şuraya tık tık.

avenida de la marina corunaA Coruna İçinde Ulaşım

Şehir içinde neredeyse her noktaya yürüyerek ulaşmanız mümkün. Ancak hava koşulları yürümeye elverişli olmazsa veya gideceğiniz yere daha vakitlice ulaşmak isterseniz tramvay, taksi ya da otobüs kullanabilirsiniz. Tramvay hattı 9 km uzunluğunda olan kordonu izliyor.

Bütçe-Konaklama

Sizi A Coruña’nın pek de büyük bir yer olmadığı konusunda ikna ettiğimizi düşünüyoruz. Öyle ayaklarınıza kara suların ineceği cinsten bir yer değil. Dolayısıyla burada otel konusunda isteseniz de büyük bir kararsızlık yaşamayacağınızı söyleyebiliriz. Her yer birbirine oldukça yakın ve lokasyon olarak yanlış bir seçim yapmanız neredeyse olasılıksız. Yine de birkaç öneride bulunmadan edemeyeceğiz. Örneğin biz bir lokalin tavsiyesi üzerine Maria Mita meydanına ve birçok yere 5 dakika yürüme mesafesinde olan Hesperia Finisterre otelinde konakladık. Deniz kenarında (gerçi burada neredeyse her yer deniz kenarı) olduğu için manzaralı oda seçeneği de mevcut.  Ayrıca ısıtmalı havuzu olduğu için yaz kış yüzebilirsiniz. Biz Ocak ayında gittiğimizde dışarısı 10 derece olmasına rağmen insanlar gayet rahat yüzüyordu. Bunun dışında, NH La Coruña Atlantico, Riazor ve Orzan plajlarının yakınındaki  Melia Maria Pita, Hotel Riazor ve Zenit Coruna otelleri de burada sık sık tercih edilenler arasında.

Kış aylarında otellerin ortalama gecelik fiyatları 50-70 Euro civarında seyrediyor. Yaz aylarında Coruña daha popüler bir destinasyon haline gelindiğinde bile fiyatların çok pahalı olduğu söylenemez;  70-120 civarında.

Fazla turistik olmayan sevimli küçük şehirlerin ev sevilen yanlarından biri de fiyatların şişirilmiş olmaması. Tabi ki bu fiyatları euro bazlı düşünürseniz. Aksi takdirde kafanızda veya telefonunuzun baş köşesinde duran hesap makinesinde çarpı/bölme işlemleri yaparak TL fiyatını algılamaya çalışırsanız işler farklı bir boyuta gelebiliyor. Burada neredeyse her rehberimizde vurgulamayı sevdiğimiz bir önerimizi tekrar paylaşalım; yurtdışında yerel para birimi dışındaki para birimlerini bir süreliğine unutun.

Coruña’daki fiyatlar ile ilgili birkaç örnek vermek gerekirse:

Su: 1-3 Euro

Kahve: 1.50- 3 Euro

Bira: 2-4 Euro

Sigara (Marlboro): 5-6 Euro

Ortalama bir restoranda yemek: 8-15 Euro

A Coruna’da Gezilecek & Görülecek Yerler

A Coruña deli gibi müze gezeceğiniz, görülecek yerleri yetiştireceksiniz diye oradan oraya koşturmanız gereken bir şehir de değil. “Ne ulan o zaman bu şehir?” diyeceksiniz; akışına bırakacağınız cinsten şehirlerden diyerek özetleyeceğzi. Sakin sakin etrafta dolanırken zaten birçok yeri kendiliğinizden keşfediyor, “aa bir yeri göreceğiz derken yanlışlıkla dördünü aradan çıkarmışız” sevinçleri yaşıyor olacaksınız. İlginizi çekebilecek yerleri şöyle bir sıralamak gerekirse;

torre de hercules

Le Torre de Hercules (Herkül Kulesi)

Torre de Hercules, A Coruña’nın simgesi olan, 2000 yıllık ve Avrupa’nın hala kullanılmakta olan en eski deniz feneri. Aynı zamanda Unesco Dünya Mirasları arasına dahil edilmiş. Yaklaşık 250 basamak aşarak siz de bu deniz fenerinin tepesine çıkabilir, bol bol manzara fotoğrafı çekebilirsiniz. Ayrıca çılgın rüzgarlar size alıkoymazsa, etrafında bulunan yürüyüş yollarında yürüyüş yapmak keyifli olabilir. Yürümeye üşenirseniz de deniz kenarına gidip dev dalgaları izleyin.

-Pazartesi günleri ücretsiz, diğer günler 3€

-Saatler: Hergün açık, Ekim- Mayıs: 10:00- 18:00 Haziran-Eylül: 10:00- 21:00

-Adres: Av. Navarra

-Otopark var, Paseo Maritimo caddesi boyunca devam eden tramvayı ve otobüsleri kullanabilirsiniz.

Castelo de San Anton (San Anton Kalesi)

Deniz kıyısı olan şehirde kale eksik olmaz. Burası 16. Yüzyıla dayanan, günümüzde arkeoloji müzesini barındıran, A Coruña’nın en önemli kalesi. Gördüğünüz gibi tarihine fazla deyinmiyor, sizi sıkmak istemiyoruz. Ancak tarih ve arkeoloji ile ilgilenenler için burası ilgi çekici olabilir. Müzede şehrin tarihi ile ilgili önemli eserler var.

Ücret: 2€

Adres: Paseo Alcalde Francisco Vazquez, 2

Saatler: Eylül- Haziran aylarında Pazartesi kapalı, Pazar 10:00-14:30 diğer günler 10:00-19:30

Temmuz ve Ağustos aylarında Pazartesi kapalı Pazar 10:00-15:00 diğer günler 10:00-21:00

san anton kalesi coruna Aquarium Finisterrae

Aslında normal şartlarda size gittiğiniz şehirlerin çoğunda gidin de bir akvaryum görün tavsiyesinde bulunmayı sevmiyoruz. Çünkü zaten birkaç şahane versiyonu dışında çoğu turist çekme amaçlı tesislerden öteye geçemiyor. Yine de köpekbalıkları, ahtapotlar ve tuhaf deniz canlıları sizi heyecanlandırıyorsa, “ben biraz Atlantik okyanusunu tanımak istiyorum” diyorsanız ve vaktiniz varsa bu akvaryumu değerlendirmek isteyebilirsiniz. Oldukça interaktif ve eğitici bir yapıya sahip.

-Giriş 10€

-Adres: Paseo Marítimo Alcalde Francisco Vázquez, 34, (Herkül heykelinin yakınında, deniz kıyısında)

-Saatler: 10:00- 18:00

Casa Picasso

Ressamların efendisi, gönüllerin kralı Pablo Picasso, 1891-1895 yıllarında A Coruna’da yaşamış. Henüz bir çocukken taşındığı A Coruña’nın, ressamın hayatında önemli bir yer tuttuğu söyleniyor. Sanata yeni merak sardığı bu dönemde, Coruña plajlarındaki insanlar, limandaki balıkçılar ve şehrin önemli yapıtları tablolarına yansımış. Bu ev daha sonramüzeye dönüştürülmüş ve müzede Picasso’nun ilk sanat eserlerinden bazılarını görebilmek mümkün.

-Ücretsiz

-Adres: Calle Payo Gómez, 14

-Saatler: Birinci ve ikinci katı ziyaret etmek için farklı saatler uygulanıyor. Saatler sık sık değişkenlik gösterebilir, dönem dönem bazı bölümleri kapalı bile olabiliyor gitmeden kontrol etmekte fayda var.

İkinci Kat Giriş: Salı-Cumartesi 10:30-14:00 ve 17:30-20:00, Pazar 10:30- 14:00

İlk Kat Giriş: Salı- Cumartesi 12:00-14:00 ve 18:00-20:00, Pazar 12:00-14:00

IMG_4874 (2)

Bellas Artes da Coruña

Siz hiç Rubens, Goya, Ribera gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu bir müzede tek başınıza gezdiniz mi? Biz gezdik. Şehre ayak bastığımızda duyduk ki A Coruña’nın birsanat müzesi var. Picasso’nun buraya bu kadar meraklı ve düşkün olmasının bir nedeni olmalı ve bu şehrin fevkalade bir sanat koleksiyonu olmalıydı. (ne zamandır fevkalade sözcüğünü kullanmak için bir yer arıyorduk). Gittiğimizde bu merak içinde yaşayan bir tek bizim olduğumuzu fark ettik. Abartmıyoruz, müzede gerçekten yalnızca biz vardık. İtiraf etmeliyiz, beklediğimiz gibi şahane bir müze ile karşılaşmadık. Ancak tabi ki ihtişamlı, tabi ki çok eski tarihlere dayanan eserler görebilmek mümkün. Ağırlıklı İspanyol ressamların eserlerinin olduğu bu müze, aynı zamanda dünyanın en önemli sanat müzelerinden biri olan Prado müzesindeki bazı eserleri de dönemsel olarak sergiliyor.

-2015’de Şubat-Mayıs aylarında Picasso sergisi düzenleniyor.

-Ücret: 2.40€, indirimli 1.40€

-Adres: Calle Zalaeta

-Saatler: Pazartesi kapalı, Pazarları 10:00- 14:00, Cumartesi 10:00-14:00 ve 16:30-20:00 diğer günler 10:00-20:00


IMG_4889 (2)

Plaza de Maria Mita

Küçük mü küçük, ancak bu, şehrin ihtişamlı bir meydanı olmayacağı anlamına gelmiyor. Buranın meydanı da Plaza de Maria Mita. Maria Mita, 1500’lü yıllarda İngilizler şehri ele geçirmeye çalışırken, komutan eşi öldürülünce halkı savaşmak için gaza getiriyor (hatta İngiliz askerlerini öldürdüğü bile söyleniyor) ve şehrin kahramanı oluveriyor. Bu arada meydanda göreceğiniz ihtişamlı bina, Ayuntamiento, yani belediye binası.  

Paseo Maritimo

Paseo Maritimo, A Coruña’nın 9 km’lik sahil şeridi. Şu an yapılmakta olan çalışmalarla birlikte yakında 13 km olacak bu cadde, Avrupa’nın en uzun kordonu olarak da biliniyor. Şehir merkezini çevreleyen bu caddeyi gitmek isteyeceğiniz birçok noktaya yürüyerek ulaşmak için ya sadece deniz kenarında keyifli bir yürüyüş yapmak için kullanabilirsiniz.

Deportivo La Coruña

A Coruña hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmasanız bile, futbolla, özellikle La Liga ile uzaktan yakından alakanız varsa, ya da karın tokluğuna iddia oynuyorsanız şehrin futboltakımı Deportivo La Coruña’yu tanıyorsunuzdur. Zamanında başarılı bir takım olarak andığımız Deportivo, günümüzde La Liga’da kalmak için direniyor olsa da, bu takımı kötü eleştirmeye gönül el vermez. Neden? Kısa bir hikaye ile durumu açıklığa kavuşturalım. Osmanlı döneminde Barbaros Hayrettin başa İspanya’ya hücum ettiğinde, Galiçya halkı Barbaros’a yardım etmiş ve bu nedenle komşu şehir Vigo halkı da Coruña’da yaşayanlara hakaret amaçlı “Türkler” ismini takmış. Vigo’nun futbol takımı Celta Vigo yıllardır süren gerginliği günümüze kadar taşımış ve Deportivo taraftarlarına El Turco lakabı takmış. Bunun duyan Deportivo taraftarları da dururlar mı, basmışlar küfürü. (hayır basmamışlar) Vay demişler siz kime gider yapıyorsunuz? Evet tamam, olay tam olarak o şekilde ilerlemese de en azından “Türk olmak gurur verici, bizler Türkler gibi güçlüyüz” tadında yorumlarla bu lakabın arkasında durmuşlar.  Hatta kendine bu ismi o kadar benimsemiş ki, Türkleri ve bayrağımızı bağrına basmış. Günümüzde hala taraftar grubu maçlarda Türk bayrağı açıyor. CcC Deportivo cCc

la coruna spain

Plajlar

“Biz de ne zamandır Atlantik okyanusuna girmek istiyorduk, ne kadar iyi ettik de A Coruña’ya geldik” diyorsanız, adresiniz belli; Orzan veya Riazor Plajları. Şehir merkezinin dibinde, Maria Pita meydanına 1 km uzaklıkta dip dibe olan bu kum plajlar biraz şehri dolandıktan sonra soluklanmak için en ideal yerler. Uyaralım, iyi hoş görünüyor ancak su oldukça soğuk ve yukarıda belirttiğimiz köpekbalığı endişesini burada tekrar hatırlatalım. Olduğuna dair bir bilgimiz veya iddiamız yok ancak Atlantik okyanusunu düşününce size de çok ürkütücü gelmiyor mu?

A Coruna’da Yeme-İçme Meselesi

Galiçya’nın İspanya’nın genelinden esinlenmiş, ancak kendine has bir mutfağı var. Tabi ki İspanya’nın olmazsa olmazı tapaslar da bunun dahilinde. Her gittiğimiz İspanyol şehrinde denediğimiz ancak iyi bir yere denk gelmediğimiz sürece bizi hayal kırıklığına uğratan tapaslardan bahsediyoruz. Deniz (daha doğrusu okyanus) kıyısı olması nedeniyle birçok deniz ürünü içerikli yemekle, hatta çoğunlukta katletmek (orasını burasını kırıp soymak) zorunda kaldığınız kabuklu deniz ürünleri ile karşılaşabilirsiniz. Deniz ürünü olmazsa yerine domuz eti kullanılan yemeklerle de idare edebilirsiniz. Tabi ki yemeklerin çok kötü olduğunu söylemeyeceğiz. Ancak severek tükettiğimiz, 3 gün tüketmeyince özleminden yanıp tutuştuğumuz Türk yemeklerini ve damak zevklerimizi göz önünde bulundurduğumuzda, yalnızca A Coruña’da değil birçok Avrupa şehrindeki yemekleri kötü eleştirmemizin çok da anormal olmadığını düşünüyoruz. Açıkcası neden bu kadar şişirildiğine de hiçbir zaman anlam veremeyeceğiz. Evet artık iştahınızı açmayı başardığımıza göre Galiçya’ya özgü bir takım yeme içme önerilerini de hemen sıralayalım.

Pulpo a feira galicia

Lokal yemekler:  Polbo a feira (ahtapot, pulpo olarak da karşınıza çıkabilir), Galician Hake (Galiçyan usülü, patatesli balık), Percebes (bir çeşit midye ve çok zorlu koşullarda toplandığı için oldukça pahalı), Tarta de Santiago (bademli kek), Zorza (marine edilmiş küp şeklinde domuz eti, bir çeşit tapa), Raxo (zorza’ya benzer bir yemek, domuz etli patatesli) Empanada Gallega (galiçya’ya özgü bir empanada, genellikle domuz etli oluyor ancak deniz ürünleriyle olan da oldukça popüler) Pimientos del Padron (bir çeşit yeşil biber, normalde tatlı ancak acısına da denk gelebilirsiniz, aman dikkat), Tequeno (dışından düz bir ekmeğe benzeyen ancak içinde eritilmiş peynirle ile karşılaşabileceğiniz bir çeşit hamur işi, dışı buz içi balım)

Lokal restoranlar bulabileceğiniz bir takım caddeler: Calle Esterella, Calle de Capitan Troncoso, Calle Galera, Calle Barrera, Calle de la Franja, Avenida de la Marina, Maria Pita Meydanı

Birkaç lokal restoran önerisi: El Cora (Deniz ürünleri), Adega O Bebedeiro (lokal yemek), Pablo Gallego (lokal yemek),  Marisqueria Rios (deniz ürünleri), a pulpeira de melide (ahtapotu ile meşhur), meson o pote (ispanyol omleti ile de meşhur), pulperia o fiuza (ahtapotu ile meşhur), la bombilla (tapas) , Meson do Polpo (deniz ürünleri) , A Lagareta (tapas), Mirador de San Pedro (manzaralı)

 

IMG_4880 (2)Birkaç cafe önerisi: Migas Dulces Bocados, Sweet Place, The Moon Cade Bakery, Soho Cafe, Bocanegra (aslında burası bir bar olarak da biliniyor merkezi bir noktada olduğundan kahve molası vermek için de ideal)

Kurtarıcı İtalyan (ayrı bir kategoriyi hak ediyor):  İl Piccolino, La Saporita (ikisi de Rua Franja sokağı üzerinde)

Yerel Şarap: Albarinos, Ribeiro, Valdeorras, Rias Baixas

Lokal bira: Esterella Galicia (light ve dark olarak birkaç seçeneği var)

Gece Hayatı/Barlar: Calle de Juan Florez caddesi, Plaza del Humor, Calle Estrella, Calle Orzan ve Orzan plajı, ve Pescaderia bölgesi civarında mekanlara göz atabilirsiniz, biraz daha spesifik yerler önermek gerekirse;  My Way Bistro, Milk, Estrella de galicia biracısı, Matthews Bar (Irish Pub)

Yeme / İçme İpuçları

– Şehir genel olarak çok turistik bir yer olmadığı için, en turistik yerlerinden biri olan Maria Pita meydanında oturacağınız restoranlar bile lokal sayılabilir. Bu nedenle ortalıkta dolanırken gözünüze kestirdiğiniz bir restoran olursa gönül rahatlığıyla oturup lokal yiyecek ve içecek deneyimleyebilirsiniz. Ancak bütçenize uygun olup olmadığını kestirmek için her zaman girmeden bir menüye bakmakta fayda var.

-Galiçya halkı da, diğer İspanyol halkı gibi oldukça geç yemeyi seviyor. En azından Barcelona ve Madrid gibi yerlerdeki restoranlar, gelen turistlerin daha normal saatlerde yemek yediklerini göz önünde bulunduruyor. Ancak Coruña’da işler pek öyle yürümüyor; lokallerin yemek saatlerine adapte oldukları için birçok restoran akşam servisi için saat 20:00-20:30’da açılıyor. Artık açlıktan kırıldığınız ve dakik bir şekilde 20:00’de restorana girdiğinizde restoranın çok uzun bir süre, 21:30-22:00 civarına kadar bomboş kaldığını görebilirsiniz. “Ulan çok mu kötü bir yere oturduk acaba” diye tereddüt etmeyin çünkü bu halk gerçekten çok geç yemeyi kendine hobi edinmiş.

la coruna zara

Alışveriş

Zara’nın A Coruña’dan çıkmış olması, alışveriş konusunda beklentilerinizi yükseltiyor olabilir. Biz de Zara’nın ilk açılan mağazasının burada olduğunu öğrendiğimizde pek bir heyecanlanmıştık. (Gördüğünüz gibi bazen olaylara fazla kızsal yaklaşabiliyoruz) Ancak çok iyi kalpli olduğumuz ve gittiğinizde hayal kırıklığı yaşamanızı istemediğimizden sizi uyarmaya karar verdik. Burada bir halt yok. Artık bizi biraz olsun tanıyorsanız biraz abartmayı sevdiğimizi de biliyorsunuz. Bu kadar itin götüne sokulacak –demek isterdik ama ayıp olmasın diye demiyoruz-  bir yanı yok tabi ancak İstanbul’da karşılaşacağınız herhangi bir Zara’dan farkı yok. Bu kadar.

A Coruña’da alışveriş yapabileceğiniz birkaç cadde önermek gerekirse; Calle Juan Flores (yukarıda bahsettiğimiz ilk Zara mağazası da burada), Rua Bezantos, Plaza Lugo ve Calle Real. Birçok markayı bir arada bulabileceğiniz ve İspanya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Marineda City’i de alışveriş yapılacak yerler listesine ekleyebilirsiniz. Bu AVM’de aynı zaman İspanya’nın meşhur El Corte Ingles “department” mağazası da var.

Bu arada Zara’nın kurucusu olan yukarıda da öve öve biteremediğimiz Amancio Ortega’nın şirketi aynı zamanda Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Oysho, Uterque, Stradivarius markalarına da sahip. Yani A Coruna’yı, hatta dünyayı ele geçirmiş durumda. Burada sık sık karşılaşabilirsiniz.

Fachada_do_Obradoiro_e_parte_traseira_do_Pazo_de_Raxoi_Santiago_de_Compostela-1

İpuçları

-Buralara kadar gelmişken, zamanımız bol, bir yerleri daha görelim diyorsanız Santiago de Compostela veya Lugo şehirlerini ziyaret edebilirsiniz.

-A Coruña’nın çok turistik bir yer olmadığını ve döviz bozdurmanın kolay olmayacağını vurgulamak isteriz. Bu işlemi, gitmeden Türkiye’de halletmenizi öneririz.

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir