Heisenberg’in Askerleriyiz: Albuquerque’yi “Kralın” Gözünden Gezin

Breaking Bad

“Her güzel şeyin bir sonu vardır” klişesinin anlam kazandığı o günleri de gördük. Yıllarca her bölümünü heyecan içinde bekleyip ardından kritik yapmak üzere telefonlara sarıldığımız, hatta hızımızı alamayıp çeşit çeşit “spoiler” vererek Twitter aleminde kargaşaya sebebiyet verdiğimiz Breaking Bad mazide kaldı. Ancak hayranları, işin peşini bırakmaya pek de niyetliymiş gibi görünmüyor. Gün geçmiyor ki, bir alternatif son videosu daha yayınlanmasın ya da potansiyel final bölümü senaryoları ortaya çıkmasın. Öyle ki, dizinin sıkı hayranlarından birisi durumu abartıp, dizinin devamının çekilebilmesi için para bağışı kabul etmeye bile başladı. Fakat çok da heveslenmeyin, çünkü projesini gerçekleştirebilmesi için minimum 500.000 dolara ihtiyacı olan bu arkadaş, şimdilik 500 dolar civarında bir yerlerde seyrediyor.

New Mexico

Kralın izinden New Mexico’ya

Olmayacak işler peşinde koşan çılgın hayranları ve Breaking Bad’siz geçen günleri bir kenara koyacak olursak, diziyi normal dozda sevenler için Breaking Bad serüveni halen tam anlamıyla sona ermedi denilebilir. Dizinin çekildiği New Mexico eyaletine bağlı Albuquerque şehrinde, dizide yer alan çeşitli mekanları kapsayan ve kendinizi Walter White’ın dünyasının bir parçası gibi hissedebileceğiniz bir Breaking Bad turu düzenleniyor. Yaklaşık 60 dolar ve birkaç saatinizi ayırarak, siz de Albuquerque’yi “Kral”ın gözünden görebilme şansına sahip olabilirsiniz. Tur derken gayet ciddiyiz. Çünkü bizde nasıl zamanında “Asmalı Konak Turu” tadında olaylar gerçekleştiyse, Albuquerque’de de durum bizden pek farklı değil. ABQ Trolley adlı bir tur şirketi, gerçekleştirdiği şehir turlarının yanı sıra, Breaking Bad mekanlarını kapsayan ve otobüsün üstünden çılgın Japon turistler gibi fotoğraflar çekebileceğiniz bir tur gerçekleştiriyor. Böyle bir dizi söz konusuyken otobüsün üzerinde babaanne gibi dolaşmak sizi ne kadar moda sokar, orasına siz karar verin.

Bu noktada “Kim buradan kalkıp adını bile zor söylediğimiz bir yere 6-7 mekan gezmeye gider?” diyenleri duyar gibi oluyoruz. Fakat kesinlikle yanıldığınızı söyleyebiliriz. Çünkü bu tur düzenlenmeye başladığından beri her ay binlerce insan tura katılıyor. Üstelik Youtube ve Google efendilere danıştığınızda, bu tur meselesini adeta bir “road trip” konseptine çeviren ve Avrupa’dan Amerika’ya kadar ulaşarak, dizinin ikonik sembollerinden biri haline gelmiş karavanlardan kiralayıp, New Mexico’ya akın eden insanlar görebilmeniz mümkün.

Walter White and Jesse

Bir gece ansızın gelebiliriz!

Breaking Bad turunun bu kadar ilgi çekici olmasının en büyük sebebi kuşkusuz, dizinin çoğunlukla set ortamında değil, gerçekte var olan mekanlarda çekilmiş olması. Yani aslında, dizi mekanlarını gezerken Albuquerque şehrini de tanımış oluyorsunuz. Bu noktada, eğer araba kiralama olanağınız varsa, tura dahil olmak yerine, kendi rotanızı çizerek, öncelikli olarak görmek istediğiniz mekanları listenizde ön sıralara alabilirsiniz.

Octopus Car Wash Breaking Bad

Diziler tarihinin en efsane karakterlerinden biri olan Heisenberg ve adamcağızın ne yapsa yaranamadığı şirret karısı Skyler’ın dizi boyunca yaşamını sürdürdüğü ev, turunuza başlamak için en ideal noktalardan biri. Bu ev 70’li yıllardan beri Albuquerque’li bir aileye ait. Dizinin yaratıcısı Vince Gilligan’ın dizi için mekan araştırması içindeyken bir gün kapılarını çalmasıyla hayatları değişen aile halen o evde yaşamakta olduğundan, çılgın hayranları gibi gecenin bir saati kapıya dayanmak yerine, evi yalnızca uzaktan görüp geçmekte fayda var. Civarda uğrayabileceğiniz ve gitmişken arabanızla ilgili hijyen ihtiyacınızı da giderebileceğiniz Walter White’ın oto yıkama yeri A1A Car Wash, günümüzde farklı biri isimle de olsa, hala aynı amaca hizmet ediyor. Civarda bulunan ailemizin narkotiği Hank ve Marie’nin evine uğramadan önce arabanızı Octopus Car Wash’da yıkatmayı unutmayın. Olur da oto yıkamada işler kötüye giderse ve arabanızı çizerlerse çözüm belli; “Saul Goodman’ı Arayın!” Üstelik ofisi, bulunduğunuz noktaya yalnızca birkaç km uzaklıkta. Dönem itibariyle, Hooligans adlı bir karaoke bar olarak kullanılıyor olsa da, tarihin en kalitesiz avukatlarından Goodman’ın ofisinde birkaç saat geçirmek oldukça keyifli olabilir.

Walter White house

Breaking Bad turu yapmaya başlamışken es geçemeyeceğiniz mekanlardan biri de tabi ki, Walter yüzünden Terminator’e dönen Gus Fring’in mekanı Los Pollos Hermanos. Siz de cam kenarı masalarından birine oturup Jesse ve Walter gibi türlü triplere girmek istiyorsanız merak etmeyin, adı farklı olsa da işlevi aynı; Twisters adlı bir fast food zinciri. Hazır konusu açılmışken, kendisi iyi ama çevresi kötü Jesse Pinkman’ın civardaki evini görmeyi de unutmayın. “Jesse’nin elli tane evi oldu, hangisinden bahsediyorsunuz?” diyenler için hemen hatırlatalım, ilk sezon boyunca “bir aile nasıl olmamalı” sorusunun cevabını bize en iyi şekilde veren Pinkman ailesinin Jesse’nin elinden hunharca aldığı, küvetiyle meşhur ev. Ancak yine hatırlatmakta fayda var, içeri girip küvetini görebilmeniz ya da bahçesine ayak basabilmeniz bile pek de mümkün değil. Aksi takdirde, ev sahipleri evlerinin önünde beliren yüzlerce dizi hayranıyla uğraşmaktan yeterince bunaldığı için, siz sakin bir tatil geçirmeyi beklerken “ Türk genci feci şekilde dayak yedi” şeklinde bir 3. sayfa haberinin öznesi haline gelebilirsiniz. Aman diyelim.

Twister los pollos hermanos

Bunca gezintiden sonra, başınızı sokacak bir yer, sıcak bir çorba arayışındaysanız size konaklayabileceğiniz yeri değil ama, nereden uzak durmanız gerektiğini söyleyebiliriz: Crossroads Motel. Dizinin bel kemiği, her türlü iğrenç olayın vuku bulduğu tam bir keş cenneti olan bu motelin gerçek hayatta da çok iç açıcı bir yer olduğu söylenemez. Ancak ille de oraya gideceğim diyorsanız, motel, Jesse ve Jane’in oldukça merkezi bir noktada bulunan evinden yalnızca 2 km uzaklığında. Özetle, bir taşla iki kuş (ya da keş de diyebiliriz) vurabilirsiniz.

dennys breaking bad

Tüm bu mekanları gezerken göz önünde bulundurmanız gereken önemli bir nokta var, o da Albuquerque’nin dizide göründüğünden çok da farklı bir halde olmadığı gerçeği. Şehrin bulunduğu New Mexico eyaletinin suç oranı Amerika’nın diğer şehirlerine oranla %53 daha fazla. Aynı durum, eyalet genelinde silah ile ölüm oranı için ise %40’lara kadar varıyor. Dolayısıyla, olur da böyle çılgın bir tatil planına kalkışacaksanız, temkinli yaklaşmakta fayda var.

Better call saul

Hazır oralara kadar gitmişken

-Üşenmeyip Albuquerque’ye kadar gitmeye karar verdiyseniz, seyahatinizi bölgenin en önemli turistik etkinliği olan Albuquerque Balon Festivali’ne denk getirebilir ya da şehirdeki turunuzu tamamladıktan sonra, New Mexico eyaletinin en bilindik şehirlerinden biri olan Santa Fe’ye geçerek gezinizi şenlendirebilirsiniz.

-Şehrin adını hala okuyamıyorsanız işleri kolaylaştırmak adına durumu netleştirelim: Albakörki.

-Breaking Bad’e hala doyamadıysanız Rebel Donut’ta bulabileceğiniz üzeri “meth” kaplamalı “donut”lardan yiyebilir ya da Candy Lady’den meth görünümlü şekerler alabilirsiniz. Hazır konusu açılmışken sosyal mesajımızı da verelim; Uyuşturucuya hayır.

albuquerque balloon festival

-Turunuzu tamamladıktan sonra, dizinin yaratıcısı Vince Gilligan’ın çekim dönemi boyunca favorisi olan Zinc Wine Bar’da içkilerin tadına bakabilirsiniz.

-Buraya kadar okuduysanız güzel bir sürprizi de hak ettiniz. Efsane dizimiz sona erse de, dizinin en sevilen karakterlerinden Saul Goodman’ın, Breaking Bad’in geçtiği dönemden önceki hayatını konu alacak yeni dizi projesinin temelleri 2014 itibariyle atıldı. Hiç yoktan iyidir!

Breaking bad blue candy donut

Eğlenelim Öğrenelim

-İlk senaryoya göre, Jesse’nin ilk sezonun sonunda ölmesi planlanıyordu.

-Dizi boyunca gördüğünüz tüm “mavi meth”lerin aslında mavi renkli şekerlerdi.

-Yapımcılar, diziyi ilk olarak California’da çekmeyi planlamışlardı, ancak sonrasında vergi düzenlemeleri nedeniyle Albuquerque daha avantajlı olduğu için dizi New Mexico eyaletine taşındı.

skyler white bitch

-Gerçek bir narkotik polisi tüm ekibe nasıl metamfetamin yapıldığına dair küçük çaplı bir eğitim verdi.

-Dizinin bir bölümü çekebilmek için aşağı yukarı 3 milyon dolar para harcanıyordu.

-savewalterwhite.com adında gerçek bir web sitesi var ve halen kullanılabilir halde.

-Heisenberg adı, gerçekte var olan Nobel ödüllü bir fizikçiden alındı.

-FX, Showtime, HBO, TNT gibi kanallar hayatlarının hatasını yaparak diziyi yayınlamayı reddedince, dizinin yapımcıları AMC ile anlaştı.

walter white and jesse pinkman

Orada Bir Walter White Var Uzakta

Dizinin yaratıcısı Vince Gilligan, her ne kadar “uyuşturucuya hayır” mesajını vermeye çalışsa da, “bu da ancak Amerika’da olur” dedirtecek cinsten olayların yaşanmasının önüne geçemedi. 42 yaşındaki Teksaslı kimya öğretmeni William Duncan’ın evinde yaptığı uyuşturucuyu okulda satarken, 74 yaşındaki profesör Irina Kristy’nin ise evinde bir metamfetamin laborotuvarı işletirken yakalanmasının yanı sıra, bizi çok daha şaşkına çevirecek bir olay daha gerçekleşti. Alabama’da metamfetamin işini alıp yürüten ve eyaletin en çok aranan suçlularından biri haline gelmiş orta yaşlarında bir adam yakalandı. Buraya kadar Amerika gibi en tuhaf suçluların türediği bir ülke için her şey normal görünse de asıl önemli olan adamın adıydı: Walter White.

Bu arada yukarıda söz ettiğimiz Walter White’ın evinin asıl sahibi ile yapılmış bir röportajı aşağıda bulabilirsiniz.

*Bu yazı tarafımızca ilk olarak GQ Türkiye için hazırlanmıştır.

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir