Yaz 2014 Konser ve Festival Rehberi

Varımızı yoğumuzu konserlere, festivallere ayıracağımız bir yaz dönemine hoş geldiniz. Neredeyse ARTIK DAHA FAZLA KİŞİ GELMESİN diye haykıracağımız bir noktaya gelen durumu, hem kendimiz hem de sizler için bir listeye dönüştürmeye karar verdik. Yeni konserler, festivaller açıklandıkça ya da gözden kaçırdıklarımızı fark ettikçe burayı mümkün olduğunca güncellemeye çalışacağız. Tavsiyelere açığız. Şimdilik durum bu. Geçmiş olsun.

massive attack istanbul100% FEST

Massive Attack, Kaiser Chiefs, Trentemoller, Wild Beasts gibi “ALLAHIM O DA MI GELİYORMUŞ?” tadında tepkiler verdirtecek grupları ağırlayacak festival, bu yaz asla kaçırılmayacaklar listemizde ilk sıralarda.

Yer: Küçükçiftlik Park

Gün: 6 Haziran


metallica istanbulMetallica

Anneannelerimizin bile bildiği, özellikle lise dönemlerimizin kralı, duvarlarımızın posteri, çayımızın şekeri, gitarımızın teli olan Metallica, bir kez daha Türkiye’ye geliyor. Pogo meselesini aştığımızı, zarar görmeden sağ salim gidip döneceğimizi umarak, biletlerimizi aldık bile.

Yer: İtü Stadyumu

Gün: 13 Temmuz


2012 iHeartRadio Music Festival - Day 2 - ShowAerosmith

“Bu adamdan bu kız nasıl çıktı” muhabbetlerinin kralını yaptıran Steven Tyler’ın solistliğini yaptığı Aerosmith, ilk kez mi Türkiye’ye geliyor bilmiyoruz ama, değilse de biz geldiklerini ilk kez fark ediyoruz. Ölmeden önce gitmeniz gereken konserler listesine (siz değil, onlar ölmeden) eklemekte fayda var.

Yer: Küçükçiftlik Park

Gün: 14 Mayıs

justin timberlake istanbulJustin Timberlake

İçinde bulunduğumuz kuşağın yıllarca hayallerini süslemiş, Nsync’deki kıvırcık saçlı haliyle bile kabulümüz olan, Jessica Biel ile evlenince sanki onunla evlenmese bizim olacakmış gibi üzüldüğümüz Justin Timberlake, ilk kez Türkiye’ye geliyor. Biletlerinin kol gibi olduğu bu konseri kaçırmaya gönlümüz el vermiyor.

Yer: İtü Stadyumu

Gün: 26 Mayıs

portishead istanbulMidtown Fest

Bu festivalin kadrosunda Savages, Thought Forms, The Away Days ve Spring of War klibiyle ekstra sevgimizi kazanan The Ringo Jets bulunsa da siz festivali genel olarak şu şekilde duymuş olabilirsiniz: “ABİ PORTISHEAD GELİYORMUŞ”. Evet, doğrudur, Portishead geliyor, saldırınız.

Yer: Küçükçiftlik Park

Gün: 20 Ağustos

Travis istanbulTravis

Gün geçmiyordu ki bir sevindirici konser haberi daha almayalım. Yıllardır hep sevdiğimiz, pek sevdiğimiz Travis, kalkmış İstanbul’a geliyor. Canım benim. Bekleyin bizi.

Yer: Black Box İstanbul

Gün: 19 Haziran

sky ferreira istanbulBabylon Soundgarden İstanbul

“Babylon’da babam çıksa dinlerim” felsefesiyle yıllardır Soundgarden’dan herhangi bir şüphesi olmayan sevgili hipster alemi, bu sene de festivalin İstanbul ayağında gayet güzel şeyler oluyor. Pet Shop Boys, Sky Ferreira, FM Belfast hatta ve hatta ani bir kararla CİGULİ’nin bile dahil olacağı festival, deneyimler üzerine söylenebileceği üzre, eğlence garantili.

Yer: Parkorman

Gün: 24 Mayıs

goldfrappChill-Out Festival

Son dönemlerde yılın en mutlu ve huzurlu pazarlarını yaşatan Chill Out Festival’ın bu yılki assolisti bizim için Goldfrapp. Ancak yeniliklere açık insanlar olarak, diğer alternatifleri de değerlendirmeye başladık bile. Chill-Out Festival’a her zaman varız.

Yer: Life Park

Gün: 25 Mayıs

beirut istanbulBeirut

Türkiye’ye ayağı alışan ve gerçek bir tatlış olan Beirut, yine geliyor. Aynı zamanda yılın “Bir kıza yazma amaçlı konsere götürme dalında en iyi alternatifi” olarak seçtiğimiz Beirut’u bir önceki gelişinde kaçıranlar, ya da geç keşfedenler için listemize aldık.

Yer: Küçükçiftlik Park

Gün:17 Ağustos

tori amosTori Amos

Saygıda kusur etmeyip her daim sevdiğimiz Tori Amos, adını okumaya hafiften çekindiren Unrepentant Geraldines adlı yeni albümü için çıktığı turnesi kapsamında İstanbul’a uğramayı da ihmal etmiyor. Haliyle biz de gitmeyi ihmal etmeyeceğiz. Tori bunun parasını sen ver biz sana sonra verelim elde avuçta kalmadı.

Yer: KüçükÇiftlik Park

Gün: 22 Haziran

bob dylanBob Dylan

Konsere gelecek haberini öğrendiğimizde trolleniyoruz sandığımız, çünkü halen hayatta olup olmadığına tam emin olamadığımız,  “yaşayan” efsane Bob Dylan Türkiye’ye geliyor. Özellikle mekanın muhteşem fikri “Kısıtlı Görüş Tribün” kategorilerini öneriyoruz, gerçekten harika bir muamele.

Yer: Black Box İstanbul

Gün: 20 Haziran

vitalicMinipax Festival

Şehrin en “ne yapmaya gittiğinizin çok belli olduğu ve asla gizleyemediğiniz” mekanlarından Suma Beach’te gerçekleşecek festivalde Vitalic (DJ Set) dışında, kim olduğu konusunda hiçbir fikrimin olmadığı Monika Kruse, Wolf + Lamb gibi isimler yer alacak.

Yer: Suma Beach

Gün: 21 Haziran

manowar istanbulMetal Summer Festival

Çoğu kızdan güzel saçları olmalarına rağmen adam öldürmekte 1 saniye bile tereddüt etmeyecekmiş gibi görünen Manowar, beraberinde Arch Enemy ve Pentagram ile bu festivalde yer alacak. Ertesi güne boyunlukları hazır edin, belli ki o kafa “Hail and Kill” eşliğinde sallanacak.

Yer: Küçükçiftlik Park

Gün: 24 Mayıs

pixies konserPixies

Büyük bir kısmımızın Fight Club’dan öğrendiği, o noktada kalanların, konser boyunca yalnızca “Where Is My Mind” bölümünde haykıracağı, aslında tanısanız seversiniz grubu Pixies, Türkiye’ye ilk kez geliyor.

Yer: Black Box İstanbul

Gün: 24 Haziran

david guetta konserDavid Guetta

Dinleseniz de dinlemeseniz de bütün şarkılarını her daim duymak ve kontrolsüzce ezberlemek durumunda bırakıldığımız Bulgar teknik direktör tipli adam, David Guetta İstanbul’a geliyor. Normal koşullar altında dans etmek açısından eğlenceli olabilecek bu konser, Türkiye’de locada gerdan kırıp içki açtırmaya dönebilir, o yüzden ne kadar gidilesi olur bilemiyoruz ama, sevenlerinin haberi olsun tabi yine.

Yer: Küçükçiftlik Park

Gün: 27 Haziran

1895128tLady Gaga

İleride torunlarımıza “Bu kadın gençken üstüne et giymişti” diye anlatacağımız bir garip Lady Gaga, ilk kez Türkiye’ye geliyor. Artık ağzından adam mı çıkarır, göbeğine ıspanak mı dolar ne yapar bilemiyoruz ama, iyi ve enteresan bir performansa şahit olacağımız kesin gibi görünüyor.

Yer: İtü Stadyumu

Gün: 16 Eylül

PhotobysteveaokiIsle of Dreams

Türkiye’de gerçekleşen elektronik müzik festivallerinin kaderini hepimiz aşağı yukarı bilsek de, sevenleri “Ulan belki bu sefer güzel olur be” diyerek şans vermekten vazgeçmiyor. Azminizi takdir ediyoruz. Steve Aoki, Avicii, Axwell, Afrojack, Paul van Dyk, Ingrosso, Above & Beyond, Paul Oakenfold gibi bu alanda isim yapmış abiler Isle of Dreams’de sahne alacak. Aoki’yi yedirmeyiz.

Yer: Life Park

Gün: 5-6-7 Ağustos

Festival_First_Night_2012_048_photo_Prudence_Upton

Ekşi Fest

Son dönemlerde festival piyasasında kendine yer edinmiş olan Ekşi Fest, bu sene de küçük ama işlevsel bir line up’a sahip. Adını okurken tereddüte düşüp sinsice geçiştirmeli gruplardan Manu Chao, 21 Haziran’da “Manu Chao’ya Gönül Vermiş Türkler Derneği” ile buluşacak.

Manu Chao, Baba Zula

Yer: Life Park

Gün: 21 Haziran

him-50a9edee5d8cd

Rock off Festival

Megadeth, Haggard, Amon Amarth gibi alanında nam salmış isimleri bir kenara koyacağız diye bize kızacaksınız biliyoruz ama, bizim için Rock Off Festival’ın en heveslendiren grubu kesinlikle HIM. Küçüklükten kalma Ville Valo aşkımız tekrar alevlendi diyebiliriz. Heartagramlı tişörtlerini saklayan varsa, dönem onların dönemi.

 

Yer: KüçükÇiftlik Park

Gün: 2-3-4 Ağustos

blonderedhead

Blonde Redhead 

Fotoğrafını görünce “Aa bu ses bu kadından mı çıkıyormuş?” tepkileri verdirten, sevilesi, bağıra basılası grup Blonde Redhead, bu seneki konser çılgınlığının son sürprizlerinden.

Yer: Küçükçiftlik Park

Gün: 14 Eylül

5 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir