Amerika Tatili Planı 101

downloadÖncelikle belirtmek isterim ki konu Amerika olunca, hayatımın 1/3’ini orada okuyarak geçirdiğim için kişisel düşüncelerimin ön plana çıkması kaçınılmaz olabiliyor.

Biraz olsun film izliyor ve sinema sektörünü takip ediyorsanız Amerika’daki şehirlerle farkında bile olmadan içli dışlı hale gelmiş olabilirsiniz. Şunu hatırlatmalıyım ki Amerika 50 eyaletten oluşan bir ülke ve nerdeyse her eyaletin ‘burası başka bir ülke gibi’ dedirtecek özellikleri var. O yüzden Amerika için genel bir yorum yapmak yanlış olur.

Ayrıntılı yazılara girmeden önce Amerika’ya seyahatinizi kolaylaştıracağını düşündüğüm bazı bilgiler ve ipuçları paylaşmak istedim. Öğrenci olarak gidiyorsanız ayrı bir dünya içine gireceğiniz için bu konuya ayrı bir yazıda parmak basacağım.

‘Ben bu kadar şey okumak istemiyorum sen bize direkt siteleri söyle’ diyenler için özetlemek gerekirse Amerika’ya seyahatiniz için aşağıdaki siteleri kullanabilirsiniz:

www.cheaptickets.com

www.expedia.com

www.booking.com

www.tripadvisor.com

www.enterprise.com

www.accuweather.com

www.plnnr.com

www.roadtrippers.com

www.google.com/maps

www.bing.com/travel

ve tabii ki dünyanın en güzel sitesi olan www.oitheblog.com ……….

East Coast vs. West Coast (Doğu vs. Batı)

Tupac ve Notorious B.I.G, Jay-Z vs Nas gibi örnekleri olan

-‘En iyi East Coast’,

-‘Hayır F*** U en iyi West Coast’  kapışmalarının Hip Hop şarkılarına ekmek çıkarmış olması ve söylentilere göre Tupac ve B.I.G. ölümlerinin bu rekabet sonucu oluşan çetelerin sebep olabileceğinden yola çıkarsak bu iki yaka arasında ciddi bir fark var.

Amerika’ya genel bir seyahat yapmaya karar verdiğinizde yapabileceğiniz en iyi şey bir harita açmak:

JESS3_Mindjet_BtwMnd_WCvEC_FNL

Batı’da öncelikli görülmesi gereken yerler:

California: San Francisco, Los Angeles, San Diego

Nevada: Las Vegas

Washington: Seattle

Doğu’da öncelikli görülmesi gereken yerler:

New York: New York City

Florida: Orlando, Miami

Massachusetts(meğesaçuğsıts diye okuyun, gerçek bir Amerikalı gibi hissediyorsunuz): Boston

Illinois(Bunun çok bi’ olayı yok, İlinoy işte tıpkı şinanay gibi): Chicago

Ve tabii ki benim de 2. evim olan District of Columbia: Washington D.C.

Her Amerika’yı merak eden gaza gelip bütün bu şehirleri 1 kerede gezmek ister. Böyle bir şey mümkün değil demeyeceğim, çünkü ayırabilecek vaktiniz varsa uzun bir ‘road trip’ ile bu hayali gerçekleştirebilirsiniz. Ama gezdiğiniz yerlerden bir şey anlamak istiyorsanız Amerika’ya Batı ve Doğu olarak 2 veya daha çok seyahat gerçekleştirmenizi öneririm.

Uçak

Doğu yakasına gerçekleşecek bir seyahatinize THY’nin direkt uçtuğu New York, Chicago veya Washington D.C’den başlayabilirsiniz. Fiyatları kontrol edip en uygun şehir ile başlamanızı öneririm. Yer durumuna göre bu şehirler arasında büyük fiyat farkları olabiliyor. Batı yakasına ise THY direkt Los Angeles’a uçuyor. ‘Ben 16 saat uçarım sıkıntı değil’ diyorsanız gezinize bu noktadan başlayabilirsiniz.

Bu uçuşları bulmak için THY web sitesi dışında, çoğu zaman daha uyguna bulabileceğiniz biletler için www.cheaptickets.com sitesini kullanabilirsiniz. THY direkt uçuşlarını veya daha uyguna gelebilecek aktarmalı uçuşlar ve başka havayolları için de bu siteyi kullanabilirsiniz. Bu sitede uçak+ otel paket seçeneği de var. Tek destinasyon planlaması için ideal bir uygulama.

Çoklu destinasyon uçak+otel planlaması için kullanabileceğiniz en kolay site www.expedia.com.

Burada birden fazla şehre uçma, konaklama, araba kiralama veya şehir değiştirmek için ulaşım ayarlayabilirsiniz. Örneğin ben bu site aracılığıyla Washington D.C’den Orlando’ya uçup orada Disney World’de 2 gece konakladım ve araba kiralayıp (ayıptır söylemesi üstü açık Mustang) Miami’ye geçtim. Miami’de 3 gece konaklayıp Orlando’da kiraladığım arabayı Miami havaalanına teslim edip tekrar uçakla Washington’a döndüm. Bunları teker teker ayarlamaktansa bir kerede bu site üzerinden kolayca ve daha uygun fiyata planlayabilirsiniz.

Otel

hilton-times-squarePaketlerden yararlanmayıp otelleri ayrı ayarlayacaksınız yine Cheaptickets, Expedia, veya en fazla kullanılan site olan www.booking.com kullanabilirsiniz. Bu siteleri kullandığınız zaman genelde ödemeyi rezervasyon anında yapmanız gerekiyor. Sonradan ödeme opsiyonu da normal fiyatlardan yüksek çıkıyor. Siteler ne kadar güvenilir olsa da ödemeyi gitmeden yapınca sanki kandırılıyorum şüphesine kapılıp tedirgin oluyordum. O yüzden yurtdışına seyahatlerimde en uygun fiyatlı otelleri bu sitelerden bulup, otelleri direkt arıyorum ve telefondan rezervasyon yapıyorum. Bu şekilde ön bir provizyon veya genelde ilk gecenin fiyatına eşit olan bir depozito için kredi kartı numarası istiyorlar, ama en azından ücretsiz iptal etme ve konakladıktan sonra ödeme yapma opsiyonunuz olabiliyor. Ayrıca otellerle direkt telefonda görüştüğünüz zaman booking’den bile daha uygun fiyatlar sunabiliyorlar. Benim en son seyahatimde oteli direk aradığımda yaklaşık 300 TL daha uyguna gelmişti. Söylememe bile gerek olmadığını düşünüyorum ama otelleri değerlendirirken www.tripadvisor.com da yorumlara bakmayı unutmayın. Bugüne kadar beni hiç şaşırtmadı.

Araba

Son derece görgüsüz olduğumuz için (asgdasf ciddiye almazsınız di mi) yukarıda üstü açık Mustang kiralamış olmamı bu kadar gözünüze sokmaya çalışsam da aslında hiç de büyük bir olay olmadığını belirtmek isterim. Enterprise, Avis, Hertz gibi araba kiralama şirketlerinin ülke çapında bulunan yüzlerce bayilerinden siz de uygun fiyata bir Mustang kiralayıp kendinizi bir Amerikan filminde hissedebilirsiniz. Normalde günlüğü 30-40 dolara kiralayabileceğiniz Toyota, Ford gibi standart kategoride bulunan arabaların fiyat olarak bir tık üstünde olan üstü açık arabalar özellikle Florida gibi sıcak eyaletlerde ideal oluyor.  Bu bayiler bütün havaalanlarında da bulunduğu için çok kolaylık sağlıyor. Ayrıca önceden belirttiğim gibi arabayı aldığınız noktadan, başka bir eyalette bile olsa, farklı bir noktaya teslim edebiliyorsunuz. Ben bu kiralama şirketleri arasında bir çok kez kullandığım için Enterprise’ı önerebilirim. (reklam aldım).

mustang

Ne kadar süre Amerika’da yaşamış olursam olayım ben de bir mekana girdiğimde kafa sayısından o gece mekanın ne kadar kar yaptığının hesabına giriyorum. Dolayısıyla ben de Amerika’dayken Türkiye’yle arasındaki benzin fiyatlarının karşılaştırmasını defalarca yaptım. Bu konuda bana güvenebilirsiniz, benzin fiyatını kafaya takmadan istediğiniz arabayı kiralayın.

Amerika’daki benzin fiyatı: ortalama 3.5$, 7 TL/ galon (yani 3.7 litre)

Türkiye’deki benzin fiyatı:  neredeyse 5 TL/litre  (yani…neyse)

Hava 

Biliyorum hava durumunu kontrol etmek için onlarca site var. Hatta şu anda hepimizin elinde birer akıllı telefon olduğu için kullanabileceğimiz çeşit çeşit uygulama da mevcut. Ancak şu ana kadar benim en garanti sonuçlar verdiğini gördüğüm site www.accuweather.com . Eğer istiyorsanız telefonunuza uygulamasını da yükleyebilirsiniz.

Amerika’ya gitmeniz için özellikle tavsiye ettiğim bir zaman yok. Adı üstünde ‘Birleşik Devletler’ olduğu için o her devlet büyüklüğünde olan eyaletin farklı bir iklimi var. Dolayısıyla gittiğiniz bölgeye göre uygun dönemi seçebilirsiniz.

Gezilecek yerler

Gezeceğiniz onlarca yerin planlamasını kolaylaştıracağını düşündüğüm şu siteler göz atmanızı tavsiye ediyorum. Ben hepsini aktif olarak kullanıyorum ve çok yardımcı oldular.

www.plnnr.com

www.roadtrippers.com

www.bing.com/travel (Bu site özellikle uçak ve otel fiyat karşılaştırmalarında da yardımcı oluyor)

www.eksisozluk.com  (gençler zaten aktif olarak kullanıyor ama bizim jenerasyon harici okuyanlar için yine de hatırlatmak isterim)

www.google.com/maps (Özellikle gideceğiniz yerleri işaretleme özelliğini kullanırsanız çok yardımı dokunabiliyor)

Ve son olarak tabii ki www.oitheblog.coma bakmadan bir yere gitmeyin. Ben her gün kullanıyorum, süper bir site ya…

Başka bir sorunuz olursa bize mail atabilirsiniz..

9 Yorum

  • Alışveriş ürünleri konusunda yepyeni bir site açılıyormuş bu sitenin adı Buypasa’dır. Bu site de yok yok denecek kadar vardır. Çünkü bu sitede çok fazla ürün ve bu ürünlerin çeşitleri çok fazladır. Buypasa.com adresinden bu siteye girerek alışverişe başlayabilirsiniz.

  • Merhaba, Ağustos ayında Güney doğu USA tatil planlıyoruz bu konu hakkında bilmek istediğimiz bir kaç şey var sormak istiyorum sakıncası yok ise mail adrsinizi verebilirmisiniz ?

  • Merhaba, 13-14 günlük 2016 için abd seyahat planımız var eşimle birlikte.

    Newyorku mutlaka görmek istiyorum ve 3-4 gün zaman geçirmek istiyorum, aslında diğer bir gidiş amacımda tema parklar. Bu iki yere de zaman ayırmak isterim. Los angelestaki tema parklar orlandodakinin yerini tutar mı o konuda hiçbir bilgim yok, ya da niagara şelalesi için arabayla 14 saat git yol yapmaya değermi newyorktan ona da emin değilim. 2016 Eylüle planlıyoruz eşimle birlikte geziyi, korku temasının işlendiği halloween etkinliğinin ilktefa 18 eylül – 1 kasım arasında orlando da yapılacak olması da ilgimi o tarafa yöneltiyor, ama havalar eylül sonuna doğru nasıl olur bilemiyorum o yüzden miamide kararsızım.

    Grand canyon oldukça ilgimi çekiyor, Tabi bunun yanında los angles, san francisco, las vegasta ilgi çekici.

    Sormak istediğim 13-14 günlük bir seyahati en optimum ve maliyeti arttırmadan nasıl planlayabilirim. Newyork, niagara, washington, orlando miami ile los angles, sanfrancisco, las vegas, grand canyondan hangilerini çıkarıp bir plan yapmalıyız (yerel uçak + araba kiralama) ve 2 kişi için ortalama maliyet ne kadar olur, bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir