Bratislava: Görmeden Önce Ölebileceğiniz 100 Şehirden Yalnızca Bir Tanesi

Bratislava Gezi Rehberi
Çoğu insanın nereye gitsem diye düşünürken aklından bile geçirmeyeceği, “5-6 kişi birleşip ülke kurmuşlar” konseptli ülke, Slovakya’nın başkenti Bratislava, aslında sadece 5 cümleyle anlatsam yeterli olacak büyüklükte olsa da, gitmeyi düşünen ve merak edenler için biraz detaylandıralım istedim.

Bakmayın tabi böyle yeriyormuş gibi bir giriş yaptığıma. Hem sempatik hem yakışıklı bir şehir Bratislava. Öyle ki, adımımı attığım andan itibaren kadınından erkeğine, gencinden yaşlısına herkes adeta bir Elf gibi, bir Targaryen gibi dolaşıyordu ortalıkta, gerçekten herkes gereğinden fazla güzeldi. Bu gereksiz detayı bir kenara bırakırsak (aklınızda yer ettiğini biliyorum), Bratislava oldukça küçük ve sevimli bir şehir. Dar sokaklarında dolaşmak, küçük meydanlarında sıcak çikolata içmek, sempatik insanlarıyla vakit geçirmek oldukça keyifliydi.  Bence gittiğime, gördüğüme kesinlikle değdi.

Şehirde garsonlar ve çalışanlar haricinde, denk geldiğim kadarıyla İngilizce konuşan insan sayısı az. Ancak çok fazla insanla konuşmaya ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum, çünkü şehir gerçekten çok küçük, ve hiç kimseye hiçbir şey sormadan oradan oraya yürüdüğünüz takdirde, birçok yeri görmüş sayılacaksınız. Bu İngilizce sorunsalını, sosyalleşme amaçlı gidiyorsanız kafanıza takabilirsiniz ancak özellikle genç kesim, en azından “derdini anlatabilecek kadar” İngilizce konuşabiliyor, merak etmeyin.

Şimdi geçelim Bratislava Gezi Rehberi ‘ne.

Bratislava Gezi Rehberi
Bratislava’ya Ne Zaman Gitmeli?

Öncelikle bu şehrin nerede olduğunu bile bilmeyip gizlemeye çalışanlar için, Bratislava, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti’nin ortasında bir noktada kalıyor. Dolayısıyla hava durumu Orta Avrupa ülkeleri genellemesiyle aynı seyrediyor diyebiliriz. Slovenya’yla karıştırmayın, ayıp.

-Kışın gidiyorsanız, Türkiye’ye kıyasla daha sert bir kış olacağının bilincinde gitmelisiniz. En kalın neyiniz varsa, hepsi bavula.

-Yazın gidiyorsanız, yanınıza rahatlıkla şortunuzu, tişörtünüz alıp gidebilirsiniz. Ancak bir Orta Avrupa klasiği olan gündüz 25 dereceyken, akşam 10 derece düşebilme özelliğini unutmayarak, yanınıza mutlaka hırka ya da ince bir mont almalısınız.

Bratislava’da Ne Giymeli?

Hava koşullarına göre hareket etmenizi, internet aracılığıyla oradaki hava durumunun gittiğiniz tarihlerde nasıl olacağına bakmanızı söylememi gerektirecek yaşı geçtiğinizi varsayarak şöyle bir tavsiyede bulunabilirim: Orta Avrupa’da genellikle herkes berbat giyiniyor. Dolayısıyla gezerken rahat edebileceğiniz, kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir kıyafeti tercih edebilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı.

Bratislava Gezi Rehberi
Bratislava Pahalı Mı?

Bratislava, günlerce kalmak, tüm tatilinizi tek bir şehre odaklamak için doğru bir yer değil. Çünkü çok küçük, benim derdim tarih diyorsanız gezecek çok fazla yer, alışveriş için yanıp tutuşuyorum diyorsanız değerlendirebileceğiniz çok fazla seçenek ve çılgın geceler peşindeyseniz eğlenecek çok fazla yer yok. Fakat şunu da eklemek gerek, eğlenecek fazla yer bulunmamasına rağmen Slovak gençlerin “eğlenmeyi bildikleri” söyleniyor. Bence denemeye değer.

Bana kalırsa en doğrusu, Viyana, Budapeşte, Prag üçlüsünden herhangi birine gittiyseniz, buralardan Bratislava’ya geçmek ve 1 gününüzü burada geçirmek.

Viyana-Bratislava arası: 1 Saat. Trenle gitmeniz mümkün.

Prag-Bratislava arası: 4,5 saat civarı. Ucuz bilet bulmanız mümkün.

Budapeşte-Bratislava arası: 2,5 saat civarı. Direkt tren bulmanız mümkün.

Bratislava’nın pahalı bir şehir olduğu söylenemez. Ancak  tüm şehirler için geçerli olan şu gerçeği göz önünde bulundurmak gerekiyor; turistik bölgeler, her zaman daha pahalı. Dolayısıyla otel seçiminizi, özellikle Old Town bölgesinin dışında tutmaya çalışın. Bu şekilde çok daha uygun fiyatlı yerler bulmanız mümkün. Aynı mantık yeme-içme ve alışveriş için de geçerli. Merkezden uzaklaştıkça her şey daha ucuz bir hal alıyor. Yine de, eğer çok kısıtlı bir bütçeye sahip değilseniz, Old Town, özellikle kısa süreli bir seyahat ise, şehri “yaşamak” için en güzel bölge.

Bratislava Slovakya
Bratislava’da Ne Yenir, Ne İçilir, Nerelere Gidilir?

Şehrin modern bölgesine çok da hakim olmayan biri olarak, kısa süreli Bratislava tatilimde, tam bir turist mantığıyla hareket ederek çoğu zamanımı  Old Town’da geçirdim. Zaten özellikle Old Town civarında her yer “kime sorsan gösterir” yakınlığında ve samimiyetinde olduğu için, oranın pub’lar sokağında birçok yiyecek seçeneğine ulaşabilirsiniz. Ben tercihen bir Irish Pub’a oturmuştum ve tercihimi lokal bir Dark Beer’dan yana kullanarak orada mutlu mesut ayrılmıştım.

Hlavne Namesti

Hlavne Namesti, Old Town’da bulunan şirin ve güzel bir meydan. Burası, hatta tamamıyla Eski Şehir bölgesi, araç trafiğine kapalı. Bana kalırsa şehrin en güzel bölgesi. Öyle ki, Eski Şehir’in kapısı denilen noktadan çıkış yaptığınızda, o şirin, ayrılmak istemeyeceğiniz tatlılıkta ve samimiyetteki yer, bir anda sıradan bir Orta Avrupa kentine dönüşüveriyor.

Bratislava Gezi Rehberi
Michael Gate

Michael Gate, şehrin kapısı şeklinde söz ettiğim nokta. Burada çıkıp bir köprüden geçerek Yeni Şehir’e doğru uzanıyorsunuz, ve olayın bütün rengi değişiyor. Bana kalırsa o kapıdan hiç çıkmayın. Bu şekilde Bratislava’yı hep muhteşem olarak hatırlayabilirsiniz.

St Clare’s Kilisesi

Buranın herhangi bir özelliği olduğunu söyleyemeyeceğim. Bildiğimiz kilise işte. (sığlık level 8000) İlginizi çekecekse içeride, St. Bilmemkim’in mumyası mevcut.

Kale Bölgesi

Ben bu bölgeye gitmedim. Çünkü manzara görmek dışında beni çok çeken bir yönü yoktu. Eğer buraya gitmeyi düşünüyorsanız manzarayı kaçırmayın. Kaleye girişin ücretli olduğu da aklınızın bir ucunda bulunsun.

Hiç mi müze yok, sabahtan akşama kadar Old Town mı dolaşalım diyorsanız Slovak National Museum, Arkeoloji Müzesi, Tarih Müzesi ,Yahudi Kültürü Müzesi, Eczacılık Müzesi,Saat Müzesi gibi müzeler mevcut. 2012 yılında müze giriş ücretleri şaşırtıcı bir şekilde ortalama 4 euro civarındaydı. Eğer bunların içinden ilginizi çeken bir müze var ise, bütçe aşma gibi bir sorun yaşamadan rahatlıkla dolaşabilirsiniz.

Bratislava’ya Dair Bir Takım İpuçları

*Şehir gerçekten ucuz. Eğer kalmak niyetindeyseniz kolaylıkla ucuz otel ya da hostel bulabilirsiniz. Geceliği 1o euro olan hostel bile mevcut.

*Burada bir yerde mutlaka sıcak çikolata için. Neden bilmiyorum ama sıcak çikolataları ayrı bir güzel. Zaten birçok yerde sıcak çikolata satıldığına dair tabela göreceksiniz.

*Eğer şansınız varsa bir gece orada kalın ve gece hayatını deneyimleyin. Eğlence + sosyalleşme garantisi veriyorum. Burada önemli olan tek nokta, haftaiçi değil, Cuma ya da Cumartesi dışarı çıkmak.

*Dünyanın en ince binalarından biri, Old Town bölgesinde. Ben gittiğimde bir fast food dükkanı+kebapçı olarak kullanılıyor olsa da, önünden geçerken şöyle göz ucuyla bakmalık, “turistim ben, bunu çekmeden nereye gidiyorum? diyerek fotoğrafını çekmelik bir yapı.

*Barlar Sokağı denilen bölgede’deki Spanish Bar’da ya da Irish Pub’da oturabilirsiniz. Yemekleri lezzetli, ancak bahşiş bırakmayı unutursanız içlerindeki canavar ortaya çıkıyor, aman diyeyim.

*Bu da yolda dinlemelik, festival gibi şarkı. Buyrun:

1 Comment

  • mukemmel bir ülke mükemmel bir şehir tek kelime ile.. herkesin mutlaka görmesi gerektiği gece hayatının olağanüstü olduğu ve yapıların inanılmaz görkemli olduğu ülke. hem vize konusundada hiçbir sıkıntı cıkartmıyorlar. gerçi ben http://www.globalvize.net/slovakya-vizesi adresinden naile hanımla almıstım. dilerseniz sizde bir inceleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir