Interbus Nedir: 20 Günde 18 Avrupa Ülkesi Görülür Mü?

Hadi tahmin edin, sizce bize en çok sorulan soru nedir? (Hayır tabii ki cevap Interbus nedir değil sdfsd)Üşenip tahmin etmeye çalışmayacağınızı bildiğimiz için biz söyleyelim: Nasıl bu kadar çok geziyorsunuz? Hatta bunun “ulan” ile biten, sinirlenen, saydırıp söven versiyonları da oluyor da, hadi şimdi burada onlara girmeyelim. Neticede biz bu soruya mümkün olduğunca cevap vermeye, oitheblog.com’un bizim işimiz olduğunu açıklamaya çalışsak da bir noktada pes eder hale geldik ve bizim nasıl gezdiğimizi açıklamak yerine alternatif bir çözüm bulduk. Oturup kendimizi anlatacağımıza sizin de nasıl o kadar gezebileceğinize dair bir takım ipuçları verirsek win-win bir durum yaşanacağını düşünüyoruz, haksız mıyız?

Tabii ki bir çoğumuzun bir iş, okulu olduğunu biliyoruz. Herhalde cart curt bir yerlere gidemezsiniz, bu gayet normal. Üstelik sık seyahat etmek demek bir takım masraflar anlamına da geliyor. Her bir gezi için uçak biletiydi, konaklamasıydı, planlamasıydı, yeme içmesiydi derken aslında bayağı bir bütçe ayırmanız gerekebiliyor. O yüzden size tek bir seferde pek çok yeri görebileceğiniz (18 ülkeyi tek bir gezide görmekten söz ediyoruz) bir Avrupa turu olan Interbus’tan söz etmenin zamanıdır diye düşünüyoruz. Dürüst davranalım, kısa bir süre öncesine kadar bizim Interbus’tan haberimiz yoktu. Çoğunuz gibi biz de Interrail’ı biliyorduk ancak Interbus nedir o işi daha yeni yeni çözdük, bu da aslında Caner ile tanışmamıza dayanıyor. Interbus’ın hikayesini ve mantığını dinleyince “abi bizim bu sistemden insanlara acilen bahsetmemiz lazım” gibi bir tribe girdik ve oturduk üşenmeyelim detaylıca anlatalım, hem bize içerik olur, hem insanlara faydası olur diye düşündük.  Interbus nedir, ne değildir tek bir paragrafta özetlemek yerine madde madde gidelim diyoruz, buyursunlar:

Interbus Nedir

Interbus nedir?

Cevap veriyoruz: Interbus bayağı işe yarar bir şeydir. (böyle yazıp bırakırmışız) Gerçekten özellikle daha önce yurtdışına çıkmamış ya da dilediğince çıkamamış, içindeki keşif aşkı bir başka olanlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Yani? Yani şöyle oluyor, Interbus programına dahil olduğunuz takdirde sizin gibi keşif tutkunu olan eğlenceli ve genç bir ekip ile 20 gün boyunca tam 18 Avrupa ülkesini otobüs ile geziyorsunuz. Bize çok geziyorsunuz diyorsunuz ya, biz 18 Avrupa ülkesini en az 2 senede falan anca gördük galiba, öyle düşünün. Interbus nedir daha detaylı bilgi almak isterseniz direkt şuradan sitesine de bakabilirsiniz.

20 günde 18 ülke şahane ama, sürekli otobüste mi olacağız?

Evet otobüsle Avrupa turu yapacaksınız ancak sürekli otobüste olmayacaksınız tabii ki. Hani zaten otobüsler öyle filmlerde gördüğünüz Meksika otobüsleri falan değil herhalde, bayağı krallar gibi gideceğiniz rahat, popo yaymalı otobüslerden bahsediyoruz. Ancak zaten konaklama işleri ortalama 2 günde 1 denk gelecek şekilde ayarlandığı için her daim otobüste olmayacaksınız, otellerde poponuz rahatı da görecek, o konuda sorun yok. (takipçilerimizin popolarını önemsediklerini biliyoruz……)

Interbus Nedir?

Interbus Avrupa Turuna katıldığımda Avrupa’da hangi ülkeleri göreceğim, Interbus nerelere gidiyor?

Interbus Avrupa turunda hangi ülkeleri görmeyeceğinizi sorsanız yazmamız daha kısa sürerdi galiba. Hadi hadi tamam üşenmeyip yazıyoruz: İspanya, Hollanda, Yunanistan, Monako, Fransa, Belçika, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Bulgaristan, Sırbistan, Andorra, Vatikan, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya.

20 günde bu kadar ülke nasıl görülecek, 5 dakika kapıdan bakıp çıkacak mıyız?

Interbus nedir, nasıl bir şeydir yeterince anlattıysak bir de işin bu kısmı var tabii. Bu noktada Interbus’ın mantığını kavramanız gerekiyor. Bu bir “şekerim Avrupa’ya kaçacağım yaa çok skldmmm” gezisi değil. Bu bir “5 yıldızlı otellerde elim sıcak sudan soğuk suya sokulmasın” gezisi de değil. Bu, “hayatımın bir döneminde böyle bir şey yapmıştım” dedirtecek bir “deneyim” seyahati. Teoride bu iş zorlu görünebilir, açıkçası biz de bunu düşündük ve sizin de düşüneceğinizi tahmin ederek bu maddeyi de buraya ekledik. Bir kere normal koşullarda, bu bütçe ile bu kadar ülkeye ayak basabilme ihtimaliniz pek de yüksek değil, bizce bu işin ilk artısı. Evet tabii ki gittiğiniz şehirleri inanılmaz detaylı bir biçimde gezemeyeceksiniz. Fakat onun yerine direkt nokta atışı yerleri görece ve ciddi bir Avrupa deneyimine sahip olacaksınız. Özellikle öğrenciyseniz ya da yoğun çalışıyorsanız biliyorsunuz ki bir yıl içinde bu ülkelerin hepsine gidebilmeniz pek de olası bir şey değil. Ancak Interbus’ta bizi asıl çeken konu, bu turda birlikte hareket edeceğiniz herkesin sizinle ortak bir tutkuyu paylaşıyor olması. Küçükken aşırı mutlu bir şekilde katıldığınız, tüm sevdiğiniz arkadaşlarınızın yanında olduğu okul gezileri gibi düşünün. Ekip halinde, ekip ruhu ile keşfetmek her zaman bambaşkadır (bkz. biz) ve seyahat esnasında kurduğunuz dostlukların yeri ayrıdır. (bkz. biz part 2)

Interbus Nedir?

Interbus’ın bir parçası olmak için ödediğim ücretin içine ne dahil?

Ücretin içine bir seyahat için en masraflı olabilecek şeyler dahil. Yani? Konaklama + ulaşım. Orada size “yalnızca 99,90’a paketinize şunu da ekleyebilirsiniz” gibi saçma tur dayatmaları da yapmıyorlar üstelik, yani bu konularda ekstra bir şey ödeme ihtimaliniz yok. Geri kalan kısımlar, yani yediğiniz, içtiğiniz ya da alışverişiniz tabii ki sizde. Şehirde gözünüze kestirdiğiniz bir mekan varsa tura uymak zorunda falan değilsiniz yani, gider istediğinizi yer içersiniz. Yok masrafları daha da düşüreyim derseniz yolculuğa çıkmadan önce sizinle bir ihtiyaç listesi de paylaşıyorlar, bu sayede isterseniz otobüsteki koltuğunuzun altına bir yemek kolisi bile hazırlayabiliyorsunuz ki bu da yeme içme masraflarınızı bayağı bir düşürebilir. Ekonomi yapacaksak kralını yaparız…….E herhalde siz de Interbus ekibinin kıyafetlerinizi falan almasını beklemiyorsunuzdur zaten asfsdj.

Interbus programına öyle lönk diye katılabiliyor muyum?

Valla açık açık söyleyelim, hayır katılamıyorsunuz. Hal böyle olunca artık Green Card başvurusu sonuçlarını bekler gibi bir hale mi gelirsiniz bilmiyoruz ama,  öncelikle bir başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Ayrıca Interbus’a katılabilmek için 18-38 yaş aralığında olmanız sizin için bir artı sayılabilir. Şayet bu yaş aralığının dışında kalıyorsanız tabii ki dışlanmayacaksınız, sizin için de her dönem %5 kontenjan açılıyor.

Interbus Nedir

Interbus ile geziye çıktığım zaman sürekli ekip halinde mi hareket etmek zorundayım, kafama göre gezemez miyim?

Gezersin tabii. Belirli noktalara beraber hareket ediliyor ancak oraları keşfettikten sonra serbestsin. Ancak bu noktada şunu da söyleyelim, “OitheBlog söylemişti yaa” dersin, klişe turların aksine Interbus ve benzeri turlara katıldığınız zaman acayip bir ekip ruhu kafasına giriyorsunuz ve zaten topluluk halinde takılıp eğlenmek istiyorsunuz, işin en eğleneli kısımlarından biri de bu galiba.

Interbus iyi hoş da, konaklama işi nasıl oluyor, nasıl otellerde kalıyorum? Hostel kafası mı, yoksa lükse mi kaçacağız?

Aslında iki film birden diyelim. Yer yer 3-4 yıldızlı otellerde, yer yer 2-3 kişilik odalarda kalacağınız hostellerde konaklıyorsunuz. Hostel konusunda çekinceniz varsa onları bir kenara atın, çünkü zaten güvenilir olduğunu bildikleri yerleri seçiyorlar ve aslına bakarsanız bir süre sonra düzgün bir hostelde kalmanın tipik otelde kalmaktan daha zevkli olduğunu keşfediyorsunuz.

Tamam benim aklıma yattı, ben Interbus nedir ne değildir anladım ve bir tura katılayım diyorum, ama pasaportum/vizem yok. Nasıl olacak o işler?

Gayet basit. Interbus ekibi size bu konuda destek oluyor. Destek derken “hadi koçum yaparsın sen” anlamında değil tabii, nasıl bir yol yordam izlemeniz gerektiği konusunda size yardımcı olan profesyonel bir ekip var.

3 Comments

  • Fena anlatım olmamış daha ne olsun fiyat ve tarih aralıklarına bakalım birde tarıhı alanlara girişler maliyetleri ve geİ planı detaylı yazılınca ıncelemek lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir