Hello Frankfurt, Ne Var Ne Yok Orada?

destinations-frankfurt-nightlife-hero

Frankfurt’un veya diğer adıyla Frankfurt am Main’in, iş için veya Mehmet’nin kayınçosunun yengesinin kızını görmeye gitmiyorsanız, birkaç arkadaş “hadi bir Frankfurt’a gidelim, orayı çok merak ediyoruz” dedirten  bir şehir olduğunu söyleyemeyeceğiz. Bir çoğumuz için bu şehir sadece, dünyanın en büyük fuar organizatörü olan Messe Frankfurt’ta gerçekleşen fuarlar, uçakla aktarma yapılan şehir ve “halam orada oturuyor”dan ibaret.  Frankfurt, turistik bir şehirden çok, baya aktif olduğu fuarları, birçok bankanın ve kurumsal firmanın merkez ofisleri, azıcık müze, biraz tarih, biraz elektronik müzik, ve çok sığ düşünecek olursak birçok Türk’ün yerleşim bölgesi olan bir şehir. Aslında özetle ,Avrupa’nın birçok diğer şehri gibi, belli bir saatten sonra insana “biz şehrin doğru yerinde miyiz, bu insanlar nerede, bilmediğimiz yeraltı bir şehir mi var?” diye sorgulatan bir ıssızlıkla karşılaşıyorsunuz Frankfurt’ta.

Bunun dışında, herhalde diğer Avrupa şehirleriyle kıyaslandığında çok daha fazla gökdeleni olması sebebiyle buraya gökdelen şehri, hatta Mainhattan diyorlarmış. Maslak’ın önünden arabayla bile geçmiş birinin çok özel bulmayacağı bir manzaradan bahsediyoruz. Gitmeden önyargılı olalım demiyorum, sadece gezdiklerinizden, gördüklerinizden memnun kalmanız için beklentileri düşürmeye çalışıyorum.

Ne olursa olsun, bizim gibi “dünyanın neresi olursa olsun, farklı şehir olsun, farklı kültür olsun bize yeter, biz gideriz, gezeriz” diyorsanız, bu şehirde de keşfedecek, deneyimleyecek birçok şey bulabilirsiniz. Gidip gitmek istemediğinizi şöyle kısacık bir test ile belirlemeniz mümkün. Frankfurt deyince aklınıza üçten fazla şey geliyor mu?

Ne Zaman Gitmeli?

Frankfurt’un, diğer birçok Avrupa şehri gibi, çok sıcak ve güzel bir havayla bilinirliği olduğu söylenemez. Tabi kış ve sonbahar aylarına göre yaz ve ilkbahar daha güneşli ve ılık oluyor ama kış aylarında da Orta Avrupa’nın  keskin soğuklarına ve yağışlara maruz kalıyor. Burada geçen senelerdeki hava durumlarını referans almak doğru olmayabilir, farkındaysanız dünyamızda iklimlerin biraz kafası karışmış durumda. Buraya turistik amaçlı gidiyorsanız ve işinizi garantiye almak istiyorsanız seyahatinizi bahar veya yaz aylarına göre planlayın.  İş için gidiyorsanız yapacak bir şey yok.

Frankfurt şehri, Almanya’nın Berlin, Münih,Köln, Düsseldorf, Dresden gibi şehirleri ile kıyaslandığı zaman turistik açıdan biraz ezik kalıyor. Bunun sebebini biraz kişisel yorumlandıracak olursam, size şöyle aktarabilirim “1-2 günden sonra yapacak hiç bir şey yok”. Dolayısıyla turist akınına pek uğramadığından kalabalığından kaçınmak için belirli bir sezon veya dönem gidilmesi gerekmiyor. Sadece otel fiyatlarını biraz daha uyguna getirmek için fuar dönemlerinden kaçınabilirsiniz çünkü bu dönemlerde oteller çok dolu olduğu için ücretler artış gösterebiliyor.

large (2)Şehre karşı yaklaşımımı aşağı yukarı anladınız sanırım. Bana çok fazla hitap etmemiş olabilir fakat Frankfurt birçok açıdan insana cazip gelebilecek bir şehir. Sadece “Almanya’ya gelmişken buraya da uğrayayım” mantığıyla yaklaşmanız gerekmiyor, belirli tarihlerde ilginizi çekecek bir çok fuar ve etkinlik oluyor. Ağırlıklı sektörel fuarlar olsa da, genel kitlelere hitap eden fuarlar da oluyor. En popüler olanlardan 2 tanesi bu sene 8-12 Ekim arasında gerçekleşek olan Kitap Fuarı ve 2 senedir bir, genellikle Eylül ayında gerçekleşen Otomobil Fuarı. İlgi veya iş alanınıza göre bu tür fuarları ve etkinlikleri takip ederek seyahatiniz bu tarihlere göre de ayarlayabilirsiniz.

Ne Giymeli?

Yukarıda bahsedilen keskin soğuklara ve yağışlara istinaden, yanınıza almanız gereken kıyafetleri gözünüzün önüne getirmeye başladığınızı tahmin ediyorum. Yağış potansiyeli yüksek olan şehirlere seyahat ederken yanımıza almamız gereken şeylerden en vazgeçilmezleri tabi ki kalın kıyafetler, şemsiye ve düzgün/rahat ayakkabı. İş için gittiğiniz zaman, bir de fuarlarda prenses/prens gibi keskin olmalıyım tribindeyseniz gardolabınızda bulunan kıyafetlerin yarısını elemiş oluyorsunuz tabi. Özellikle bayanlar için biraz daha ciddi bir kılıktan söz edince, olaya direk topluluklar dahil oluyor. Rahatlık olarak en iddiali topuklularınızı gönül rahatlıyla giyin, çünkü Frankfurt metro/tram sistemi oldukça gelişmiş ve yürüme seviyesini oldukça düşürüyor. Üşengeçlik seviyesi artarsa da merak etmeyin şehirde taksi bulmak veya çağırmak oldukça kolay.

Bütçe ve Ulaşım

Frankfurt, bir Berlin kadar olmasa da (bkz: bugüne kadar gezdiğim en ucuz şehir) burada bkz tabirinin uygun olup olmadığını değerlendiren ekşicilerin tepkilerini duyar gibiyim, fiyatlar açısından oldukça makul bir şehir. Yerine göre bir kahveyi 1.5-2 Euroya, düzgün bir steak’i 10-15 Euroya tüketebilirsiniz. Tabi Almanya’nın iş merkezi olarak görüldüğü için iş ortamına uyarlanmış, oldukça ciddi, orta seviye ve lüks restoranlarla da karşılaşmak mümkün. Yeme-içme bütçeniz biraz daha beklentilerinize ve ilginize göre oluşturulmalı. Unutmayın yurtdışında hiçbir zaman kafamızda Türk lirasına göre çarpma işlemleri yapmıyoruz.  İçki tüketimine gelince, bira fiyatları sudan ucuz tabirine oldukça yaklaşabilecek bir seviyede.

Ulaşım için çoğunlukta raylı sistemi yani S-Bahn, U-Bahn trenlerini, veya tramı kullanacaksınız. Sistem oldukça gelişmiş, açıkcası ben haritasını ilk gördüğümde “yuh” tepkisini bile verdim. Size de aynı etkiyi yaratmak için:

u-s-bahn-plan-frankfurt-am-main

Haritadan da görebileceğiniz gibi neredeyse her köşede bir metro/tram durağı var. Birçok hat olduğundan insanın kafasının karışması, yönünü bulmakta zorlanması ve kaybolması oldukça normal. Yönünüzü daha iyi anlamak için, Frankfurt’un ana istasyonu olan Hauptbahnhof’u (HBF olarak da geçiyor) referans alabilirsiniz.

Ulaşım için fiyatlar ve seçenekler de oldukça makul. Gün içinde birçok kez kullanmayı düşünüyorsanız mutlaka günlük bir pass alın. Seçenekler arasında haftalık, günlük ve tek kullanımlık biletler var:

Haftalık: Yaklaşık 22 Euro

Günlük: Yaklaşık 6 Euro, ayrıca grup olarak seyahat ediyorsanız günlük 9.50 Euro olan grup bileti satın alabilirsiniz. Bu bilet 5 kişiye kadar tüm gün limitsiz seyahat etmenizi sağlıyor.

Tek bilet: 1.5-3 Euro civarında. Duraklara ve mesafelere göre değişebiliyor.

Ayrıca hem sınırsız ulaşım hem de bazı müzelere ve görülecek yerler için belli bir indirim sağlayan Frankfurt Card’ı satın alabilirsiniz. Şurada indirim sağlanan yerler, pass’i satın alabileceğiniz yerler hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tek kişilik pass:
1 Günlük: €9,90
2 Günlük: €14,50

Gruplar için pass(maksimum 5 kişi):
1 Günlük: €20
2 Günlük: €29,50

Havaalanı’dan merkeze çok da uzun bir mesafe yok. Metro veya taksi kullanarak kolayca ve kısa sürede ulaşabilirsiniz. Metroyla ulaşım sağlayacaksanız direkt günlük pass’i almanızı tavsiye ederim. Taksi ise yaklaşık 25-30 Euro tutuyor.

Frankfurt’ta Konaklama

Konaklamanız için en mantıklı bölge, ne amaçla gittiğinize ve nereye daha yakın olmak istediğinize göre değişir. Ama şehir çok da büyük olmadığından ve her yere toplu taşıma ile kolayca ulaşıldığından nerede konakladığınızın pek de bir önemi yok. Burada otel seçerken değerlendirmeniz gereken duraklara olan mesafeleri olabilir ama zaten %90 otelden çıktığınızda 3-4 dakikalık yürüme mesafesinde bir durak bulacaksınız. Frankfurt’un turistik merkezi Römer/Dom civarı, yani Old Town olarak adlandırılan bölge. Buraya en yakın ve en çok otel seçeneği bulunan bölge , Frankfurt’un şehir merkezi, yani HBF istasyonun civarı. İş merkezine, yani Willy-Brandt Meydanı’na yakın olmak istiyorsanız yine bu bölgelerde kalabilirsiniz ve yürüyerek veya  trenle çok kısa sürede ulaşabilirsiniz. Fuar için Frankfurt’taysanız Messe Frankfurt’a yakın bir otelde konaklamak isteyecekseniz. Fuar alanı da Festhalle/Messe durağına yakın.  Messe’nin dibinde  NH Messe, Movenpick, Mariott gibi bilinen oteller var ama özellike fuar dönemlerinde bu oteller oldukça kazık olabiliyor, fiyata göre başka bölgelerde de kalmayı değerlendirebilirsiniz. Ben son gittiğimde Radisson Blu’da kaldım. Fuar alanına yürüme mesafesi olmamasına rağmen çok yakınında bir durak olduğu için Messe’ye ulaşmam 10 dakika sürdü. Ayrıca bu otel, sanırım o sırada 1. Ve 2. Katında tadilatta olmasından kaynaklı, diğer otellere göre fiyat olarak çok daha makuldu. Sanırım tadilat yaza kadar sürecekmiş ama benim orada konaklarken hiç de umrumda olmadı açıkçası, yakın zamanda gidecekseniz kesinlikle burada kalmanızı tavsiye ederim, otel oldukça konforlu.

Frankfurt’ta Gezilecek Yerler

Frankfurt, oldukça küçük ve görülmesi gereken yerleri de oldukça az olan bir şehir. Dolayısıyla, amaç turistik bir gezi ise 1-2 gün burada kalmak için yeterli bir süre olacaktır. Main nehri etrafında olan bu şehirde, nehrin güneyinde ve kuzeyinde görülebilecek farklı yerler var. Frankfurt’ta en çok ilginizi çekme potansiyeline sahip birkaç yerden bahsetmek gerekirse.

IMG_6216

-Römer/Dom

Römerberg Meydanı, Frankfurt’un eski şehri olarak geçiyor. Meydanda görülen binalar 2. Dünya Savaşında yıkıldığı için tekrar yapılmış. Ayrıca burada tarihi binalar, belediye binası, ve şehrin ana katedrali olan Saint Barholomeus katedralini görebilirsiniz. Aynı zamanda ufak kafeler, restoran, ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulabilirsiniz. Buranın en ünlü meydanı olduğunu göz önünde bulundurup, biraz daha hareketli bir yer olduğunu düşünerek, akşam saatlerinde giderseniz şehrin terk edilmiş olduğunu düşünüp oradan hızlıca uzaklaşmak isteyecekseniz.

Ulaşım: U-Bahn, Römer/Dom durağı

-Eisener Seg Köprüsü

Römer’den nehire doğru birkaç dakika yürüdüğünüzde Frankfurt’un en bilinen Eisener köprüsüne ulaşıyorsunuz. Burası nehirin ve şehrin birkaç fotoğrafını patlatmak için en müsait yer. Köprüyü geçtiğinizde nehrin güney kısmına ve Frankfurt’un en aktif bölgesi olan Sachsenhausen’e ulaşıyorsunuz.

-Sachsenhausen

Frankfurt’un en büyük popülasyonunun ve yapılacak şeylerin en fazla olduğu bölgedir burası. Burada isterseniz nehir kıyısında güzel bir yürüyüş yapabilir, isterseniz bir kafede birşeyler yiyip içebilir, isterseniz Museumsufer’deki müzeleri ziyaret edebilir, isterseniz de ana caddesi olan Schweizer caddesindeki  eski pub’larda Frankfurt’a özel Apfelwine (apple cider yani elma şarabı) içebilirsiniz. Ayrıca ilgileniyorsanız burada bir bit pazarı da var. Gördüğünüz gibi Frankfurt’ta yapabileceğiniz bir çok aktivite burada toplanmış durumda.

Ulaşım: U-Bahn, Schweizer Platz Durağı

-Museumsufer

Sachsenhausen bölgesinde, Franfurk’taki müze çoğunluğunun bulunduğu yer. Modern Art, Architecture&Design, Museums of History, Nature&Technology, The World of Banks&Money, Film&Photography gibi, kulağa hoş gelseler de açıkcası Frankfurt’a özel bulmadığım ve gitmediğim için çok fazla yorumlayamacağım bir takım müzeler var. Burada benim en çok ilgimi çeken , Almanya’nın en önemli sanat müzelerinden biri olan ve ilgi alanınız ise mutlaka görülmesi gereken müzelerden biri Stadel Müzesi. Burada  Van Gogh, Dages, Rembrandt, Fra Angelico, Botticelli, Jan van Eyck gibi bir çok önemli ismin eserlerini görmek mümkün. Müzeler ile ilgili daha fazla bilgi için: http://www.museumsufer-frankfurt.de/portal/en/News/Start/0/0/0/0/2360.aspx

Ulaşım: U-Bahn, Schweizer Platz Durağı

-Alte Oper

Burası, 2. Dünya Savaşı’nda yıkılan ve daha sonra tekrar inşa edilen tarihi bir opera binası. Artık çok fazla operaya ev sahipliği yapmasa da birçok konser, müzikal, ve şovlar oluyor. Özellikle klasik müzikten hoşlanıyorsanız ve buradayken bir konsere gideyim diyorsanız, program için şu linke bir göz atabilirsiniz:

Ulaşım: U-Bahn, Alte Oper Durağı

-Main Tower

12778694854_23efa3eb74

Burası Frankfurt’un en uzun binası. 5 Euro vererek binanın tepesine çıkıp, şehrin manzarasını görebilirsiniz. Burada ayrıca bir restoran ve bar bulunuyor, yemekleri konusunda hiç bir bilgim yok, ama manzara karşısında bir şeyler içmek için değerlendirilebilir.

Ulaşım: U Bahn, Willy/Brandt Platz Durağı

Bu arada pek söylemeye değer bulmadım, fakat ilginizi çekerse, Willy/Brandt Platz meydanı Frankurt’un iş merkezi sayılıyor. Burada Avrupa Merkez Bankası bulunduğu  için dev bir Euro heykeli yapmışlar. Bu kadar.

-Heidelberg

Frankfurt’tan tren ile 1 saat uzaklıkta olan Heidelberg, Frankfurt’ta biraz takıldıktan sonra , özellikle vaktiniz varsa, zamanınızı değerlendirebileceğiniz, günübirlik gidebileceğiniz acayip tatlı atmosferi olan bir şehir. Avrupa’nın en eski ve önemli üniversitesiyle de bilinen Heidelberg, barok ve romantik sokaklarıyla, Heidelberg şatosuyla, Neckar nehrini etrafına sarmış doğasıyla, dolaşması ve vakit geçirmesi çok keyifli bir yer.

Ulaşım: S3 Treni, Heidelberg Hbf Durağı

large

Frankfurt’ta Alışveriş

Normal şartlarda, Avrupa’dayken Iphone, Ipad ve diğer pahalı elektronik eşyaları, ya da ünlü markaları mutlaka kertin derdim ama Euro almış başını gidiyorken, özellikle Frankfurt’a son seyahatimde alışveriş yaparken kafamda çarpma yapmaya başladığımda (tamam tamam telefonumda çarpma işlemleri yapmaya başladığımda), artık yurtdışından bir şey satın almanın mantıklı olmadığını bir kez daha fark ettim. Biliyorum, yurtdışındayken çarpma işlemleri yapmıyorduk ama konu alışverişe gelince, özellikle Ayfon’a gelince işler biraz değişebiliyor. “Ya abi artık Türkiye’de her şey var” muhabettini tekrar açtıran yurtdışındaki alışveriş merkezleri,  her zaman olmasa da gözümüze gönlümüze çok farklı gelmeyen markalarla, mağazalarla dolup taşıyor. Yine de insan bir umut, hep kendini şehrin en popüler alışveriş caddelerinde ve AVM’lerde buluveriyor.

* Bockenheimer & Zeil Caddesi :Metroyla Haptwache meydanına geldiğinizde bir tarafınızda Bockenheimer Strasse ve bir tarafınızda Zeil caddesi bulunuyor. Bu caddeler Frankfurt’un İstiklal Caddesi tadında olan, restoranların, Starbucks’ların ve Apple mağazası gibi birçok mağazanın bulunduğu caddeler. Burada en çok ilginizi çekeceğini düşündüğüm şeyleri sıraladım gördüğünüz gibi. Ayrıca cadde üstünde MyZeil adında bir alışveriş merkezi var.

 

Ulaşım: U-Bahn Haptwache Durağı

Frankfurt Gezi Rehberi

*SkyLine Plaza: Frankfurt’taki en yeni alışveriş merkezi. Burada da Satürn gibi hem elektronik, hem kılık kıyafet,  hem Starbucks, hem de birçok çeşit restoran/fast food bulmak mümkün. Burada benim en çok ilgimi çeken restoran Amerika’da müdavimi olduğum Meksika fast food zinciri Chipotle. Ayrıca benim gibi yurtdışında farklı şeker, içki, yemek, ıvır zıvırla ilgileniyorsanız içinde birkaç market bulmak mümkün. Yeri Messe Frankfurt Fuar alanının hemen arkasında olduğu için özellikle fuara geldiyseniz ulaşması çok kolay bir noktada.

Ulaşım: U-Bahn, Festhalle/Messe Durağı

6 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir