Boşaltın Ayakkabı Kutularınızı, Ülke Kiralıyoruz!

Başlığa bakınca ilgi çekmek için gazetelerin uyguladığı “ KIVANÇ TATLITUĞ EVLENDİ” yazıp, aslında sadece adamın ev satın almış olmasından bahseden haber tekniklerinden birini hayata geçirdiğimizi düşünebilirsiniz. Halbuki gayet ciddiyiz, eğer kenarda köşede, ayakkabı kutunuzda ayırdığınız bir 70.000 dolarınız var iste, bir geceliğine, Google’a bakmadan adını yazabilmenizin mümkün olmadığı ülke, Liechtenstein’ı kiralayabilmeniz mümkün.

Liechtenstein nerede“Liechtenstein nedir, filozof falan mı?” diyenler için öncelikle konuya açıklık getirelim. Burası, öyle çok uzaklarda değil, Avusturya ile İsviçre arasında, “Adamlar bizim mahalle kadar yeri devlet yapmışlar” sığlığında yaklaşabileceğimiz minik bir prenslik. Şöyle bir yürüyüşe çıkayım deyip akabinde gaza gelseniz, 3 saat sonra ülke bitiyor, öyle küçük. Bakmayın tabi böyle yorumlar yaptığıma, son derece yeşil, sevimli ve düzenli bir yere benziyor. Ayrıca kayak yapmak için farklı bölge arayışlarınız varsa, belki burada aradığınızı bulursunuz, tavsiye edecek kadar bilgim olmasa da, fikir olarak sunmuş bulunayım.

Konumuza dönecek olursak, Türkçesiyle, Lihtenştayn’ı, gerçekten de 70.000 dolar gibi fiyata kiralayabiliyorsunuz. Ülkeye giriş yaparken belediye başkanı tarafından karşılanıyorsunuz, size bir de sembolik olarak şehrin anahtarını veriyorlar. Yanınızda 150 kişi daha getirebilmeniz mümkün. İsterseniz ülke duvarlarını rengarenk boyayabilir, isterseniz kendi adınızla para bastırabilir ya da sokak isimlerini değiştirebilirsiniz. Seçeneklerinizin sınırsız olduğunu söylüyorlar, ancak bence tehlikeli sularda yüzüyorlar. (Bu konuda oldukça yaratıcı olabiliriz diye düşünüyorum).

Hiç güvenmediğim, bana içki verse kesin içine hap atmıştır diye içmeyeceğim Snoop Dogg, klip çekimi için ülkeyi kiralamaya kalkışmış ancak onlar da ülkenin içine edeceğini tahmin etmiş olmalılar ki, başvurusu kabul edilmemiş. Adamlar haklı, ben olsam ben de ülkemi Snoop Dogg’a teslim etmem.

Ülke bana çok gelir, ben köy kiralayayım, kasaba kiralayayım diyorsanız, Liechtenstein’ı kiralama işlerine bakan Airbnb adlı firmanın elinde öyle bir portföy de var, hadi yine iyisiniz.

Merak edenler için, Lihtenştayn şöyle bir yer:

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir