Berlin Olimpiyat Stadı

berlin olimpiyat stadı

Olimpiyat stadı denilince bizim aklımıza ilk olarak trafik gelse de Berlin’de olay öyle değil. Dünya spor tarihi kitaba yazmaya girişseniz ayrı bir bölüm açacağınız bir spor mabedi var Avrupa’da: Berlin Olimpiyat Stadı.

1936 Olimpiyat Oyunları için 1934’te inşasına başlanılan Berlin’in hafif dışındaki bu stat hem spor hem de Nazi Almanyası için çok önemli. İkinci Dünya Savaşı arefesinde Hitler bu organizasyonu tüm dünyaya propagandası için kullandı.

Hitler’in gözlerinin önünde gerçekleşen Olimpiyat’ta bir siyahi ABD’li olan Jesse Owens ise 100,200 ve 400 metre ile uzun atlamada dünya rekoru kırmış, tabiri caizse Führer’i çatlatmıştı!

Ayrıca, Türkiye de Olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyasını serbest güreşte Ahmet Kireççi ile almıştı.

“Tarihin en politize Olimpiyat’ı” olarak bilinen 1936’nın yanı sıra bu güzel stadyumda 1974 Dünya Kupası’nın grup maçları ve 2006 Dünya Kupası’nın finaline ev sahipliği yapmıştır.

Berlin’in güzide ekibi Hertha 1963’ten beri bu yerde maçlarını oynamakta.

Neden görmeliyiz?
Spor aşkına. Yukarıda saydığım şeyler biraz olsun ilginizi çekiyorsa Berlin gezinizde burayı görebilirsiz. Biz seyahatimizin son gününü buraya ayırmıştık. İçinde Hertha Berlin’in taraftar mağazası bulunuyor, alışveriş yapılabilir. Girişte de stadyum için hatıralık şeyler var.

7997216119_0e38ac0e55_bNasıl gidilir?
Metro ağını ağzımızı açarak izlediğimiz Berlin’de mesafe önemli değil; çünkü her yere metro, her yerde metro. U2 (U-Bahn) Pankow – Ruhleben hattına binince sondan bir önceki durak Olympia-Stadion. İndikten sonra 5 dakika yürüme mesafesi.

Bilet fiyatları
Müze ve stadı giriş ücreti 7 euro. Saatleri değişiklik gösterebiliyor. Kontrol etmekte fayda var: http://www.olympiastadion-berlin.de/en/stadium-visitor-centre/visitor-centre.html

Herhta Berlin’in maçını izleyecekseniz ise bilet maksimum 20 euro civarında.

Berlin ile ilgili diğer merak ettikleriniz için: Berlin İpuçları ve Berlin Gezilecek Yerler yazılarımıza bakabilirsiniz.

Son olarak şu videoyu izlemekte fayda var. Adolf Hitler ve Jesse Owens…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir