Washington DC: Gezilecek Yerler

 2059576178_6f9a1fce69_b

Neler yapmalı , nereleri gezmeli?

DC’nin en sevdiğim yanlarından biri, kalabalık bir şehir yapısında olmasına rağmen her bir tarafının yeşillik içinde olması. Şehrin göbeğinde bulunan parklarda, sokaklarda yürürken çevrenizdeki çimlerde koşuşturan dünya tatlısı sincaplarla karşılaşabiliyorsunuz. Sokaklarında yürürken keşfedebileceğiniz birçok yer ve aktiviteler dışında başta görmeniz gereken yerler:

Beyaz Saray

Eminim ki aranızda daha önce Beyaz Saray’ı hiç duymamış olanlar vardır…..Tamam tamam, biliyorsunuz, burası Amerikan başkanlarının konakladığı yer. Gördüğünüzde saray denilebilecek kadar ihtişamlı olmadığı için ‘yanlış yere mi geldik’  düşüncesine kapılabilirsiniz, oldukça sade bir bina. İçini gezmek için neredeyse 6 ay öncesinden konsolosluktan başvuru yapmanız gerekiyor, yani muhtemelen içini göremeyeceksiniz. Dışından bile olsa orada olduğunuzu kanıtlamak için dış parmaklıklar arasından düzgün bir fotoğraf çekebilirsiniz. Şanslıysanız saray güvenliğinin mesai saatinde güvenlik kulübesinde kestirdiği dakikaları bile yakalayabilirsiniz.

‘Obama’yı gördün mü’, ‘Obama’yla çay keyfi’ esprilerine maruz kalan bu şehirde Obama’yı görmek hiç de büyük bir olay değil gerçekten, özellikle konvoyuna rastlamanız çok yüksek bir olasılık.      

Adres: 1600 Pennsylvania Ave NW Washington, DC 

Sarayın içini aşağıdaki linkten interaktif tur aracılığıyla da görebilirsiniz.

http://www.whitehouse.gov/about/inside-white-house/interactive-tour

National Mall

Capitol, Reflecting Pool, Lincoln Memorial, Washington Monument’ın bulunduğu ve içinde birçok parkın bulunduğu ulusal park. Evet, adamlar park içine parklar yapıyorlar..

Capitol

IMG_1193Amerika Kongre binası kendileri. Etkileyici bir dış ve iç mimarisi olduğu için turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Ayrıca arka tarafında bulunan Capitol ‘reflecting’ havuzu dışarıdan binanın fotoğrafını çekmek için çok ideal bir nokta . Giriş ücretsiz, ama aşırı kalabalıksa beklemeye değecek bir şey yok içeride. İlla gireceğim diyorsanız içeride Amerika tarihi ile ilgili eserler, binanın mimarisi ve tarihi ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Capitol’un batısında bulunan merdivenler, aynı zamanda başkanların yemin töreninin yapıldığı alan. 2008 yılında Obama ilk seçildiğinde ülkenin her bir tarafından törene şahit olmak için insanlar şehre akın etmişti. Hatta otellerin hepsi dolduğundan bizim evde kalmak için para teklif eden insanlar bile olmuştu.

Adres: Pennsylvania Ave, NW Washington, DC. Saatler: Pazartesi-Cumartesi 8:30- 4:30.

Washington Monument

Washington DC sunset

169 metre ile dünyanın en yüksek dikilitaş unvanına sahip olan bu anıt, Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmıştır. Kurşun kalemi anımsattığı için yerliler arasında ‘the pencil’ olarak nitelendirilen bu anıt, Amerika tarihinin en önemli simgelerinden sayılıyor. Şehrin panoramik manzarasını görmek için tek noktalardan biri olduğundan çok rağbet görüyor. 2011 yılında yaşanan 5.8 şiddetindeki depremde hasar gördüğü için anıtın içine girmek yasak. Tadilatlar 2014 ortasına kadar sürecekmiş. Burası deprem bölgesi olmadığı için, yaşanan bu deprem Amerika’da aşırı bir kaos yaratmıştı. Açık olduğu döneme denk gelirseniz giriş ücretsiz ama ya gidiceğiniz gün 15. Caddede bulunan Washington Monument Lodge’dan bilet almanız ya da önceden http://www.recreation.gov/tourParkDetail.do?agency=NRSO&parkId=77811 linki üzerinden rezervasyon yapmanız gerekiyor. Biletler sayılı olduğundan vakitli rezervasyon yapmanızı öneririm.

Reflecting Pool & Lincoln Memorial

Washington Monument’ın tam arkasında bulunan yaklaşık 700 metre uzunluğundaki havuzdur kendileri. Washington Monument’ın öbür ucunda ise Lincoln anıtı bulunmaktadır. Amerika’nın 16. Cumhurbaşkanı olan Abraham Lincoln, köleliği bitirip, iç savaş döneminde ülkenin birliğini sağlamış ve daha sonra suikaste uğramıştır. Gördüğünüz gibi gerçekten çok kötü biri.

Botanic Garden

Capitol binasının yakınında çeşit çeşit bitkilerin (canlı) sergilendiği botanik bahçesi var. Burada var olduğunu bilmediğiniz bitkiler görmeniz veya daha önce duyduysanız da hangi bölgelerde yetiştiklerini ve hangi alanlarda (örneğin medikal) kullanıldığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Özellikle daha önce bir botanik bahçeye gitmediyseniz değişik bir aktivite olabilir burası. Giriş ücretsiz, biraz bakının içerde işte.

Adres:   100 Maryland Ave SW  Washington, DC 20024

Smithsonian Enstitüsü

Smithsonian, Amerika hükümeti tarafından yönetilen dünyanın en önemli müze ve araştırma merkezi kabul edilebilecek bir enstitü. Kapsamında DC’nin bir çok yerine yayılmış 15’den fazla her gün açık, her daim ücretsiz olan müze ve sergiler var. Aşağıdaki linkten hangi müzelerin dahil olduğu ve açık olduğu saatler konusunda bilgi bulabilirsiniz. Bu alanın merkez noktası Smithsonian Enstitü binası (kale olarak da geçiyor). Burası hem enstitü yönetim merkezi hem de turist bilgi noktası. En önemli ve ilgi çekici birkaç müzeden bahsetmek gerekirse:

http://www.si.edu/Visit/Hours

-Natural History Museum

Bu doğa tarihi müzesi benim hayatımda gittiğim en etkileyici ve dolaşması en eğlenceli müze. Çok modern ve interaktif bir yapı ile doğa ile alakalı bir çok koleksiyona sahip. Özellikle 3D IMAX sinemasında gösterilen kısa filmlere MUTLAKA gidin. Genelde 3-4 ayrı film gösterimde oluyor, saatlerine aşağıdaki linkten önceden bakıp müzeye o saatlere göre gidin.

http://www.si.edu/imax

IMG_4103

Bu müzede rengarenk yüzlerce kelebeğin uçuştuğu bir odaya girebiliyorsunuz. Öyle göz kamaştırıcı durduklarına bakmayın onların, yo yo, bir kere yapıştılar mı üstünüze bırakmıyorlar sinsiler.  Odadan çıkmadan önce bir yerinizde kelebek kalmış mı diye kontrol etmek için üstünüz bile aranıyor.

Bu doğa müzesini gezdikten sonra başka hiç bir doğa müzesine girmek istemeyeceksiniz.

Adres: 10th St. and Constitution Ave., NW

-Air and Space Museum

Bir başka çok ilgi gören müze de hava ve uzay müzesi. Dünyanın en çok uzay ve hava taşıt koleksiyonunu bulunduran bu müzede dünyamız ve uzay hakkında çok değişik şeyler görebilirsiniz. İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan uçaklar ve savaşan pilotlara ait eşyalar, Apollo 11 uzay roketinin bazı kalıntılarına rastlamak da mümkün. Burada da uzaylı, uçaklı filmler gösterilen bir IMAX 3D sinema var. Detaylar için: http://airandspace.si.edu/events/imax-planetarium/

Adres: Independence Ave at 6th St, SW, Washington, DC 20560

-National Art Gallery

DC’deki Ulusal Sanat Galerisi, bence diğer ülkelerdeki sanat galerine göre biraz sönük kalıyor. Ama sanat eserlerine karşı özel bir ilginiz varsa burası da ziyaret etmek isteyeceğiniz bir nokta. Degas, Goya, Titian, Fra Angelico, Botticelli, Giovanni Bellini, Rembrandt gibi önemli sanatçıların eserleri bulunuyor. Amerika’da bulunan tek Da Vinci eseri de burada.  Böyle hepsini sıralayınca tekrar önem kazandı burası benim için.

Daha fazla bilgi için: http://www.nga.gov/content/ngaweb.html

-Washington Zoo

Yeter artık hayvanat bahçesi diyor olabilirsiniz, bu hayvanat bahçesinin diğerlerine göre çok da bir özelliği olduğunu söyleyemeyeceğim. Hayvanları doğal ortamları dışında bir alana kapatmaya karşı olsam da, bence dolaşması çok keyifli bir yer burası. Buranın girişi de diğer Smithsonian müzeleri gibi ücretsiz.  Vaktiniz varsa ziyaret edin. Özellikle böcek odası benim dünyada en sevdiğim yer.

Georgetown

Burası biraz Nişantaşı, biraz Bağdat Caddesi karışımı bol bol restoran, kafe, barın bulunduğu ve bol alışverişli bir bölge. Özellikle Wisconsin Avenue ve M street en hareketli sokaklarıdır. Wisconsin Avenue’dan aşağı doğru yürüdüğünüzde ‘Washington Harbor Waterfront’ (liman) bulunduğu K Street’e geliyorsunuz. Burada Potomac Nehri önünde bulunan restoranlar ve barlar bulmak mümkün. Özellikle hava güzelken dışı olan bu barlar en popüler takılma noktalarından biri oluyor.

Burada bulunan mağazaların listesi için: http://www.georgetowndc.com/explore/fashion/

M Street’in sonundaki ‘Exorcist Stairs’ (şeytan merdivenleri) Exorcist filmindeki camdan atlamalı, merdivenden yuvarlanmalı meşhur sahnenin çekildiği yer. Ayrıca birkaç şapel sahnesi de Georgetown’da bulunan Georgetown Universitesindeki şapelde çekilmiştir.

 

Ayrıca bir not, Amerika’da bir üniversite kampüsü merak ediyorsanız Georgetown Universitesi doğru bir karar olabilir. Hogwarts’ı anımsatan ihtişamlı binalarla dolu bir kampüs burası.

Jefferson Memorial

Beyaz Saray’ın güneyinde bulunan, Amerika Birleşik Devletleri kurucu babalarından biri ve 3. Başkan Thomas Jefferson anısına yapılan neoklasik mimarisi olan anıttır.  Jefferson heykeli özellikle bir zamanlar yaşadığı Beyaz Saray’a doğru dönüktür. Bu kadar.

Chinatown

Amerika’nın bir çok eyaletinde bulunan Chinatown, burada da eksik kalmamış. Ama burdaki Chinatown’da, diğerleri aksine nerdeyse hiç Çinli yok.  Adamlar 90’lı yıllarda DC ghetto’ya dönüşmeye başladığı için şehir dışındaki yerleşim alanlarına kaçmış. DC, Beijing’in kardeş şehri olduğu için burada onlara olan arkadaşlığa adanmış, Çin’in kültürel özelliklerini yansıtan bir “Arkadaşlık Geçiti” var. Ayrıca burada ‘Çin Yeni Yılı’ her sene çok ihtişamlı bir festival ile kutlanıyor. Buranın yakınında olan Verizon Center, Washington Wizards NBA takımı, Washington Capitals Buz Hokeyi takımına ev sahipliği yapıyor, ayrıca bir çok da konser ve etkinlik oluyor.

2761798491_6efe70f9fc_b

Buraya gitmek için metroyla Chinatown-Gallery Place durağında inin.

Newseum

Şu ana kadar yazdığım müzeler ve gezmeli yerlerin hepsi  ücretsiz olduğu için şımarmayın. Tarihe damgasını vurmuş haberlerin, 11 Eylül olaylarına ait manşetler, FBI’ın tarihi dosyalarını bile bulabileceğiniz bu haber müzesinin girişi $21.95. Bu kadar yeri bedavaya getirdikten sonra burada biraz paraya kıyın.

Adres: 555 Pennsylvania Ave., N.W., Washington, DC

http://www.newseum.org/index.html

DC genel ipuçları için: Washington DC: Dolaşırken Obama’ya Rastlayabileceğiniz Şehir

Atatürk Heykeli 

Washington DC Türkiye Büyükelçiliği ve Amerikan Atatürk Topluluğu (AAT) tarafından bu sene 10 Kasım’da açılışı yapılan, Amerika’daki ilk ve tek Atatürk heykelini ziyaret etmek isteyen olursa heykel Sheridan Circle Park’da yer alıyor.  Sheridan Massachusetts Avenue ve Sheridan Circle ile kesişen meydanda. Gurur duyuyoruz ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

534995_10153496507685472_597674924_n

10 Comments

 • new yorktan araba kiralayıp günübirlik gidip gelmek ne kadar mantıklı olur sizce? biraz yorucu olacağı kesin ama değer mi diye düşünüyorum.

 • Merhaba, yazınız çok güzel olmuş elinize sağlık.

  New York yazınızı da okumuştum. Önümüzdeki Eylül’de iki yaşındaki oğlumuzla New York ve Washington gezisi yapacağız. İki şehirden birisinde Doğa Tarihi Müzesine götürmek istiyorum.

  Sizce hangisini seçelim. New York mu Washington mu ? Hangisini önerirsiniz ?

  Teşekkürler

  Eren Evren – Gezgin Avukat
  http://www.gezelimgorelimbilelim.com

 • İyi günler 22-29aralıkta washingtondayım ve ilk defa ABD’ye gidiyorum tamamiyle alışveriş için vakit olursa gezerimde, bana giyim,elektronik, kozmetik olarak en ucuza alışveriş yapabileceğim yerler neresi önerirmisiniz? Mesela coach,calvin clein,tommy,gant gibi markaları en ucuz nereden bulurum yada araba kiralayıp yüklü alışveriş yapacağım için vergisiz eyalet dedikleri delaware eyaletine gitmelimiyim ?? Yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

 • Çok güzel bir gezi rehberi olmuş, teşekkürler. Vaktim kısıtlı ve sayenizde site site gezip bir plan oluşturma zahmetinden kurtuldum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir