Road Trip Havasına Girmek İçin 5 Klip

Bu gezip görme meselesi, yılda 1 kere yapıp vazgeçebileceğiniz türden bir şey değil. İnsan bir kere tadına vardı mı, sonsuza kadar bunu yapmak, sırf bunu yapabilmek için daha uzun yaşamak istiyor adeta. Haliyle konu, dönemsel bir zevkten çok, yaşam biçimine dönüşüyor. Her gördüğünüz yere hevesleniyor, her izlediğiniz, okuduğunuz, duyduğunuzdan ayrı bir anlam çıkarır hale geliyorsunuz. Yola çıkarken okuyabileceğiniz kitapları tespit ediyor, bir yere gitmeden önce hangi filmleri izleseniz size katkısı olabileceğini düşünüyor, Ipod’unuza, gittiğiniz yere dair şarkılar koyuyorsunuz. Biz de bundan yola çıkarak, hem gözünüze, hem kulağınıza hitap edecek, sizi gezmeye, görmeye heveslendirecek 5 adet “road trip” konseptli güzel şarkıyı bir araya getirdik. Aslında daha koyabilecek onlarca şarkı var, fakat klipler de konuyla alakalı olsun diye düşünerek bu beşini seçtik.

1. Aerosmith- Crazy

Bu klip sizde gezme görme isteği mi uyandırır, başka istekler mi uyandırır bilemiyorum. Ben şahsen, “bu Liv Tyler nasıl Steven Tyler’ın kızı ulan?” diye izliyorum bütün klibi. Ama erkekler genellikle başka reaksiyonlar da gösterebiliyor. Sonuç olarak, bu klibi herkes bilir, herkes sever, yollarda da çok iyi gider.

2. Cee Lo Green- No one’s Gonne Love You

Bu şarkı dünyalar güzeli Band of Horses şarkısı No one’s Gonna Love You’nun bir başka versiyonu. Klibi küçük bir kısa film tadında. Özellikle kızlar için söylüyorum, sevgilinizden ayrıldıysanız, efendim mevcut bir kalp kırıklığınız varsa, ağlatabilir, izlemeyin. Biz, yüzümüzde gülücüklerle başladığımız bu klibi, çökerek sonlandırdık. “NE YAPTIN KIZ” dedik, feci hüzünlendik.

3. David Lynch&Lykke Li- I’m Waiting Here

İçinde David Lynch’in bulunduğu ve kötü olan bir şey söyleyin. Söyleyemezsiniz. Lykke Li deseniz, son dönemlerde, bu kadar popüler hale gelip, tarzını korumayı başarabilen  sayılı insanlardan. Burda sanki efsanevi bir müzik yapımcısı gibi atıp tuttuğuma bakmayın tabi, seviyorum kendilerini işte. Klibi izlediğiniz zaman, verdiği o “hiçlik” duygusunun beyninizi ele geçirdiğini hissedeceksiniz. Tıpkı David Lynch filmleri gibi. Klibin başında ve sonunda “bu sanat mı, yoksa şarkı mı bozuldu?” diyebileceğiniz bir an gelecek, onu bizden başka yaşayan olursa, haber versin, biz anlayamadık. Son olarak, bence bu şarkıyı yolda giderken dinlemeye kalkışmayın, en azından arabayı siz kullanıyorsanız.

4. Cardigans- My Favorite Game

Hala 1998 yılına ait bir şarkı olduğuna inanamadığımız, sanki maksimum 5 sene önce çıkmış gibi hissettiren, “yaşlandık mı?” tribine sokan pek güzel The Cardigans şarkısı. Özellikle klip, tam bir road trip havasında ilerliyor. Bu saçma uyarıyı yapmadan da geçmeyelim, klipte gördüğünüz hareketleri denemeyin. Biz söylemesek hemen çıkıp deneyecektiniz biliyoruz. Ama söyledik. Denerseniz sorumlusu biz değiliz. Arkadaşlar bakın ölürsünüz.

http://www.youtube.com/watch?v=Qq-I4orlEhE

5. The Verve- Bitter Sweet Symphony

Bu şarkıyı, diğer şarkıları Youtube’da aratırken yanda gördük. İkimizin de çok sevdiği bir şarkı olduğu için, şarkıyı gezmeli tozmalı road trip’li postla nasıl ilişkilendirebiliriz diye düşündük ve şu kanıya vardık: Biz özellikle bilmediğimiz şehirleri bacaklarımız uyuşana kadar yürüyoruz. Siz de yürüyün, bir şehri tanımanın en güzel yolu, sokaklarında kaybolmaktır. Kaybolurken de şunu dinleyiverin.

Ö.

1 Comment

  • Gerçekten çok etkiliyici bi yazı geri kalan yorumu tamamını okuyınca tekrardan yazıcam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir