Roma: Gezilecek Yerler ve Hayatta Kalma Rehberi

Bayramlarda Türk popülasyonunun İtalyan popülasyonundan fazla olduğu şehir Roma, sanki halk olarak sanata çok meraklıymışız, tarih için yanıp tutuşuyormuşuz gibi, her yıl belli dönemler akın ettiğimiz şehirler arasında ilk 3’e girebilir. Tabii bunu yalnızca Türk halkına mal etmemek lazım, dünya genelinde birçok kişinin “hadi bir yurtdışına çıkalım” dediğinde aklına gelen ilk şehirlerden birisi burası. Bir de üstüne, her popüler şehre yapıştırılan “romantik şehir” yaftası da eklenince adeta bir turist magnetine dönüşen bu şehir bize kalırsa, “her şey kusursuz olacak, dünyanın en muhteşem şehrine gidiyorum, gözlerimden kalp çıkacak” şeklinde gitmek yerine, daha gerçekçi bir yaklaşımla giderseniz çok daha keyif alabileceğiniz bir destinasyon. Sonuçta İtalya’dasınız efenim, o sokakların güzel olmama ihtimali var mı? Lafı uzatmayalım, karşınızda Roma Gezilecek Yerler ve Hayatta Kalma Rehberi!

-Başlamadan gelen edit: Eğer Roma-Floransa-Venedik triosunu tamamlamak üzere yola çıkıyorsanız, şurada Floransa, şurada da Venedik rehberimiz mevcut, onlara da göz atmak isteyebilirsiniz.

destinations-roman-history-hero
Ne Zaman Gitme(me)li?

-İlkbahar/Yaz: Roma’nın konumunu göz önünde bulundurduğunuzda,  ilkbahar ve yaz dönemlerinde gitmenin daha mantıklı olduğunu düşünebilirsiniz. İlkbaharın başları için olumsuz bir şey söyleyemeyeceğimiz gibi, tavsiye bile ediyor olsak da, yaz için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, yaz ayları Roma’nın en fazla turist ağırladığı dönem. Özellikle Ağustos ayı İtalyanların resmi yaz tatili olduğu için şehir lokaller tarafından terk edilip, yerine turistlere bırakıyor. Hem fiyat olarak, hem de kalabalık açısından high sezonun allahına maruz kalacağınız bu dönemde, sokakta herhangi bir tarafınıza dönüp “abi bi’ fotoğrafımızı çeker misiniz?” diyebileceğiniz derecede fazla sayıda Türk ile karşılaşabilirsiniz. Tabi beyaz çorap üzeri terlik giyen Amerikalılar ve 30 cmlik objektifleriyle Roma’dan Sivas’taki dayınızın bile fotoğrafını çekebilen çekiklerden söz etmiyoruz bile (ırkçı değiliz, yaşasın dünya barışı)

Sonbahar/Kış: Sonbaharda özellikle Eylül ve Ekim aylarında hem yaz aylarında olduğu kalabalık olmayacak hem de hava koşullarının gezmeye el verişli bir ortam sağladığından gitmek için en ideal dönem sayılabilir. Tabi burda bayram faktörünü de göz önünde bulundurmak gerekiyor.  Kışın ise Roma’nın turistik açıdan en az tercih edilen ve en yağmurlu dönemi. Fakat bu noktada yararınıza olacak şey otel fiyatlarının daha düşük olması ve müzeleri çok daha rahat gezebilecek olmanız. Soğuk beni ilgilendirmez diyorsanız kışı tercih edebilirsiniz.

Roma Gezi RehberiNe Giymeli?

Roma’nın hava durumunun Türkiye’nin batı kesiminden çok da büyük bir farkı yok. Yazın oldukça sıcak, kışın ise İstanbul’da ne derece soğuk oluyorsa burada da durum aynı. Dolayısıyla kıyafet seçiminizi de bu yönde yapabilirsiniz. Ara dönemler için ise durum biraz farklı olabiliyor, bu yüzden ilkbahar veya sonbaharda gidecekseniz hem tişört hem kazak alarak iki hava durumu ihtimalini de ne olursa olsun göz önünde bulundurmalısınız. Yani gitmeden internete “roma hava durumu” yazıp, “aa 20 dereceymiş, ben yanıma sadece tişört alayım” diye düşünmeyin çünkü işler bir anda değişebiliyor, her zaman için iki duruma da hazırlıklı olun.

Roma ile ilgili kıyafet konusunda göz önünde bulundurmanız gereken en önemli detaylardan biri, bizce ayakkabı seçiminiz. Çünkü her ne kadar metroyu sık sık kullanacak olsanız da bu şehrin olayı yürümek. Yani “çirkin outdoor ayakkabılarımı giymeyeyim, Instagram’a koyacak güzel fotoğrafım olmaz” diye düşünmeyin yoksa ayaklarınıza kara sular iner. (Instagram’da ayağınızı keserek paylaşabilirsiniz, rica ederiz……)

Eğer iyi restoranlara gideyim, Michelin yıldızlı yerlerde, misket kadar tavuğa 100 euro vereyim diye bir derdiniz varsa da, yanınıza birkaç şık kıyafet almanız gerekebilir çünkü restoranların bu tip talepleri olabiliyor.

Bütçe ve Ulaşım

Roma, Paris ve Venedik kadar pahalı olmasa da, her turistik şehir gibi normalin üzerinde bir fiyatlandırmaya sahip. Burada yapacağınız harcamaları en aza indirgemek için şöyle birkaç tavsiyemiz olabilir:

Roma Pass: Bu pass sadece 2 müzeye ücretsiz giriş sağladığı için ilk görüşte çok da avantajlı gelmeyebilir. Fakat 2 müze ücretine tekabül ettiği, bu müzelerde sıra atlama opsiyonu sağladığı, ve ücretsiz metro/otobüs ulaşımı dahil olduğu için satın almak mantıklı olabilir. 3 gün geçerli olan bu pass’in fiyatı 34 euro ve ücretsiz giriş sağladığı müzeler dışında bazı yerlere indirimli bilet de sağlıyor. Bu pass ile ilgili birkaç detayı göz önünde bulundurmak gerekirse:

*Ücretsiz ulaşıma havaalanı dahil değil,
*Pass 3. Gün gece 12’de geçerliliğini yitiriyor,
*Kolezyum ücretsiz giriş yapabileceğiniz yerlere dahil, dolayısıyla oluşan aşırı kalabalık ve saatler sürebilecek sırayı atlamak için hakkınızı buraya kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
*Online veya turist information pointlerden satın alınabiliyor. Havaalanındaki turist information en kolay ulaşabileceğiniz noktalardan.
*Ücretsiz gireceğiniz 2 müzeyi şuna, şuna ve şuna bakarak çözebilirsiniz.
*İlk iki müze dışında şu müzelere de ücretsiz giriş yapabilirsiniz: Museo della Repubblica Romana e della memoria garibaldina, Museo Bilotti a Villa Borghese, Museo Cananica, Museo delle Mura, Museo Napoleonico ve Villa di Massenzio.
*Pass ile daha ayrıntılı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Not: Bu sitede 2 farklı pass (Roma Pass ve Roma&Piu Pass) gözüküyor ama şu anda aktif olarak kullanabilen sadece Roma Pass.

Bunun dışında, en çok rağbet gören müzelerde hem sırayı atlamak hem de indirimli bilet alabilmek için gitmeden önce internetten rezervasyon yapabilirsiniz. Kolezyum ve Vatikan için önceden almanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Kolezyum için şuradan  , Vatikan için buradan rezervasyon yapabilirsiniz. Vatikan için belli dönemler gece ziyareti yapabilmeniz mümkün, biz bunu tercih ettik çünkü oldukça mistik ve etkileyici bir havası oluyor. “İçeri gireyim de şifreler çözeyim, gizli kapılar bulayım” tribine girebiliyorsunuz, oldukça eğlenceli oluyor.

“Ben sadece ulaşımı uyguna getirmek istiyorum”

Öncelikle işin Türkiye’den Roma’ya ulaşım kısmını düşünecek olursak bildiğiniz üzere Roma’ya pek çok farklı firmanın uçuşu mevcut. Dönemine göre ise fiyatlar bayağı uçuk noktalara ulaşabiliyor. Bütçenizi biraz daha uyguna getirebilmek ve uygun bir Roma Uçak Bileti kapabilmek adına Roma’ya her ne zaman gitmeyi düşünüyorsanız biletleri mümkün olduğunca uzun süre önceden almak, promosyon bilet kapmak ya da en azından geziniz için turistik dönemlerin dışında bir tarih seçmek bütçenizi biraz olsun hafifletebilir.

Roma içinde ulaşım için ise şayet Roma pass’i satın almayı düşünmüyorsanız, Roma’da ulaşımı (otobüs, metro, tram, tren) uyguna getirmek için her metro durağının girişinde satın alabileceğiniz 3 tip bilet var:

*1 günlük bilet: 4 Euro ve 24 saat geçerli olacağını düşünebilirsiniz ama saat kaçta alırsanız alın gece 12’ye kadar kullanabiliyorsunuz.

*3 günlük bilet: 11 Euro

*1 haftalık bilet: 16 Euro Not: Karta adınızı soyadınızı yazmayı unutmayın.

rome_metro

“Beni havaalanından merkeze at yeter”

Fiumicino havaalanından Roma’nın merkezine ulaşmak için birkaç seçenek var:

*Trenle: 10 Euro

*Hızlı trenle: 19 Euro

*Taksi: 60-65 Euro

*Dolmuş taksi: Birkaç kişi bineceğiniz için fiyat daha makul oluyor. Örneğin biz 3 kişi 50 euro verdik. “kişi başı 50 euro mu vereceğiz ulan” paniğine girmeyin, biz sizin yerinize girdik, vermiyormuşsunuz.

Bunun dışında bütçe ile ilgili aklınızda bir fikir oluşması açısından orada yüksek ihtimalle para harcayacağınız birkaç şeyin ortalama fiyatlarını not aldık.

*Kahve: 2-5 Euro

*Su: 1.5 Euro

*Sigara: 5-7 Euro

*Şarap:  Kadeh 4-6 Euro, Şişe 15-50 Euro

*Ortalama bir restoranda yemek: 10-30 Euro

Konaklama

Roma’nın turistik yerlere yakın bölgelerinde çılgın turist popülasyonundan dolayı konaklayabileceğiniz yüzlerce otel var. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi özellikle high sezonlarda gereksiz pahalı olabiliyor. Yukarı da bahsettiğimiz “ayağa kara sular” inme durumunu en miminuma indirmek için bir metro durağına yakın konaklamayı özen gösterin. Biz Bernini meydanında Hotel Alexandra’da konakladık ve otele Ekim ayında gecelik 100 Euro verdik.  Hem Bernini metrosuna yakınlığından hem de fiyat açısından diğer otellere göre daha uygun olduğu için iyi bir seçim olduğunu düşündük. Ta ki kendi eksenimizde bile dönemediğimiz koğuş gibi bir odada 4 gece konaklayıncaya kadar. Yine de odada çok fazla vakit geçirmeyeceğinizi düşünürseniz çok da kötü bir seçim değildi. Ayrıca çalışanlar da oldukça sempatikti, bir soru sorunca sanki annelerine küfür etmiş gibi bakmak yerine mümkün olduğunda yardı etmeye çalışıyorlardı.

-Bu arada belki fark etmişsinizdir, bir süredir internet alışverişlerinizde harcamanızın bir kısmını nakit olarak geri kazanmanızı sağlayan Artıway ile bir ortaklığımız var. Kendisi özellikle otel (booking.com, hotels.com gibi), uçak, araba kiralama gibi konular için rezervasyon yaparken sık sık kullandığımız bir site. Artıway kapsamında seyahat siteleri dışında N11, Hepsiburada, Nike, Markafoni, Trendyol gibi yüzlerce marka da mevcut, dolayısıyla internet üzerinden sık alışveriş yapıyorsanız Artıway’i bi’ kurcalamak isteyebilirsiniz. Şayet Artıway’e üye olmak isterseniz şu link üzerinden üye olduğunuzda 10tl bonus da bizden, hadi yine iyisiniz.

Roma Gezilecek Yerler

Nerelere Gitmeli?
Kolezyum

Geldik zurnanın zırt dediği yere, Roma’ya gidip de görmezseniz büyük bir kalabalık tarafından linç edileceğiniz Kolezyum’a. Roma’nın sembolü olarak bilinen bu yapı zamanında gladyatörlerin dövüştüğü, insanların birbirini kestiği dünyalar güzeli bir yermiş. Çok şükür şimdi gidince kimse kimseyi kesmiyor, sadece çok fazla turist olduğu için birçok ırktan insanla kesişme fırsatı bulabilirsiniz, onun da çok da kötü olduğunu söyleyemeyeceğiz. (kelime oyunlu şahane esprimize maruz kaldığınız için özür dileriz)

*Giriş: 20 Euro (İnternetten rezervasyon yaparsanız indirimli bilet alabilirsiniz)

*Saatler: 8:30-18:00 (Gittiğiniz döneme göre saat aralığı değişebiliyor, kontrol etmekte fayda var)

*Ulaşım: Metroyla Colosseo durağında inin.

– Foro Romano

Kolezyum’un hemen yanında bulunan Foro Romano, antik Roma döneminde bir pazar alanı olan ve günümüzde, kalan önemli binaların ve yapılan sergilendiği bir yer. Ayaklarınıza kara sular inmeli, “yaşlandım mı ulan ben” sorgulamasında bulunmalı, bol yorulmalı bir bölge. Özellikle sıcakta dikkatli olmanızı öneririz.

*Giriş: 18 Euro (Kolezyum’a girdiyseniz, orada aldığınız bilet dahilinde)

*Saatler: 8:30-18:00 (saatler döneme göre değişebiliyor)

*Ulaşım:  Colosseo Durağı.

Roma Gezilecek Yerler

İspanyol Merdivenleri

Piazza di Spagna’da bulunan bu merdivenler için lokallerden birine “buranın adı neden İspanyol Merdivenleri?” sorusunu sorduğumuzda “çünkü yanında İspanya Konsolosluğu var” cevabını aldığımız bu merdivenleri görüp de neresi olduğunu anlamamanız mümkünatsız. İtalyanlar için bir buluşma noktası olarak kullanılan, turistlerin akın ettiği, merdivenlerinde öğle yemeğin yiyen ya da içkisini içen insanlar görebileceğiniz bu bölge, oldukça sevimli ve görmeye değer. Şarabınızı, biranızı kapıp yığılabilirsiniz.

*Ulaşım: Metroyla Spagna durağında inin.

*İpuçları:

Trevi Çesmesi buraya 10 dakika yürüme mesafesinde.

Merdivenlerin tam karşısında alışveriş yapabileceğiniz Via Condotti ve Via del Corso caddeleri var.

Burada özellikle akşamları gençler yoğunlukta olduğu için, parti davetiyeleri bulabilmeniz ya da akşam nerede hangi etkinlik olduğunu öğrenebilmeniz mümkün. Ayrıca merdivenlerin arkasında gizli partiler dönüyor, bizden söylemesi.

Merdivenlerin bulunduğu Piazza di Spagna meydanı alışveriş için tercih edebileceğiniz bir bölge.


Pantheon

Önününde “oğlum aynı Spartacus’teki gibi” diyen insan yığılması görebileceğiniz, heybetli  mi heybeti Pantheon, mükemmel şekilde korunmuş Antik Roma’dan kalma bir tapınak.

*Giriş: Ücretsiz

*Saatler: Her gün 19:30, Pazar  18:00’e kadar.

*Ulaşım: Novana Meydanı’na yakın olan metro durağında inin.

*İpuçları:

Buradan Novana’ya geçiş yaparak bir şeyler içebilir, sokak sanatçılarına doyabilirsiniz.

Çantanıza, telefonunuza dikkat edin, bu bölge gerçekten oldukça turistik.

-Piazza Novana

Orta yerinde Quattro Fiumi Çeşmesi bulunan, ihtişamlı ve her daim kalabalık olan bu meydan, sokak sanatçıları eşliğinde bir şeyler yemek ve içmek için gidebileceğiniz oldukça keyifli bir yer. Turistik olduğu için fiyatlar normalin biraz üstünde. Hem gün içinde, hem de gece yapacak bir şey bulamadığınızda gidebilirsiniz. Ayrıca biz burada James Dean’e çok benzeyen bir çocuk görmüştük, görürseniz onu da kargoyla bize gönderin.

-Fontana di Trevi

Saçma bir şekilde Türkçe’ye “Aşk Çeşmesi” olarak çevrilen, fakat aslında olayla uzaktan yakından alakası olmayan bu çeşme, üzerinde babalar gibi Poseidon ile, metrelerce uzaktan sesini duyabileceğiniz, akabinde muhteşem görüntüsü karşısında kayıtsız kalamayarak, karşısındaki banklara oturup, çeşme yerine fotoğraf çekmeye çalışan onlarca insanı izleyebileceğiniz bir diğer turistik yer.

*Ulaşım: Kime sorsanız gösterir kolaylığında.

*İpuçları: Çeşmeye para atmayın. Ciddiyiz. Hiç gerek yok.

rome-italy-trevi-fountain-1050x1680

-Piazza del Popolo

Roma’daki gezinize başlamak için tercih edebileceğiniz en iyi noktalardan biri olan Popolo’nun tam karşısındaki sokaktan yani Via del Corso’dan girerseniz Trevi çeşmesine ve Piazza di Spagna’ya, dümdüz yürürseniz Piazza Venezia’ya ulaşabilirsiniz. Bu meydanda Santa Maria del Popolo kilisesini, dev bir dikilitaşı ve adını bilmediğimiz 2 adet çeşmeyi görebilmeniz mümkündür.

*Ulaşım: Metroyla Flaminio durağında inin.

*İpuçları: Yeme-içme bölümünde daha detaylı anlatacağımız, Roma’nın en ünlü cafelerinden ikisi bu meydanda bulunuyor.

-Villa Borghese ve Pincio Bahçeleri

Piazza del Popolo meydanında bulunan, kardinal bilmemkim tarafından yaptırılmış Villa Borgese, bu adamın yazlık sarayı. Şu anda Galleria Borghese olarak da duyabileceğiniz, sanat koleksiyonu içeren bir müze mevcut. Borghese’nin yanında ise, içinde heykeller barındıran, dev bir açık hava müzesi mevcut. Aynı zamanda kentin panaromik manzarasını görebilir, günümüz mantığıyla bakacak olursak Instagram’a ekmek çıkarabilirsiniz.

*Galleria Borgese Giriş: 17 Euro

*Saatler: 19:00’a kadar açık. Pazartesi kapalı.

– Via del Corso

Nereye giderseniz gidin, sola dönünce sağa dönünce düz gidince bir anda karşınıza çıkabilecek olan bu uzun caddenin bir ucunda Piazza Venezia, bir ucunda ise Piazza del Popolo bulunuyor. Özellikle alışveriş ile ön plana çıkan bu cadde, akşama doğru araç trafiğine kapanarak daha da rahat bir hal alıyor. Avrupa’da İstiklal kadar kalabalık olduğunu görebileceğiniz sayılı caddelerden olan Via del Corso’nun ara sokaklarından turistik birçok mekana ulaşabilmeniz de mümkündür.

*İpucu: Bu caddede daha uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz. Eğer fiyatları uygun bulmuyorsanız paralelinde bulunan Via Condotti caddesine bir uğrayıp, Celine’deki 15bin euroluk çantaya bir göz atın, fikriniz anında değişecektir.

*Ulaşım: Spagna ya da Flaminio Durağı.

-Piazza Venezia

Bu meydan devasa Vittorio Emanuele anıtı ile biliniyor. İtalyanlar tarafından pek de sevilmeyen bu anıtın önü her daim turist gruplarıyla dolu ve toplu taşıma araçlarının neredeyse 2/3’si buradan geçiyor.    

*Anıt Giriş: Ücretsiz.

*Saatler: 18:00’e kadar açık.


-Vatikan

Vatikan bambaşka bir dünya. Şahsi fikrimizi soracak olursanız, Roma’da gördüğümüz her şeyden daha etkileyiciydi. Bu yüzden Vatikan için ayrı bir post hazırlamaya karar verdik, onu da şuraya bırakalım. Hadi yine iyisiniz.

*Ulaşım: Ottiviano Durağı.

-Capitolino Tepesi

Roma’nın 7 tepesinden en yükseği olan bu tepede aynı ada sahip birçok sanat galerisinden oluşan bir müze kompleksi de bulunuyor.  Bu alanın büyük bir kısmı Michelangelo tarafından biçimlendirilmiş. Zaten Michelengelo İtalya’nın her şeyi.

-Castel sant’ Angelo

Burası Papa’nın evinden, hapishaneye kadar geniş bir yelpazede kullanılmış olan, eski bir kale. Hatta Cem Sultan da burada hapis yatmış kişiler arasında-imiş. Bir de bu kaleyi Vatikan’a bağlayan gizli bir geçit olduğunu söylüyorlar ama, uydurma olabilir. Bizim hoşumuza gitti, inanmayı tercih ettik, siz de inanın, güzel oluyor.

*Giriş: 8 Euro

*Saatler: 09:00-18:00 arası açık, Pazartes kapalı.

*İpuçları: Vatikan bu kalenin yakınlarında bir yerde. (gizli geçit olasılığını bir daha değerlendirin)

http://www.dreamstime.com/-image13025715
-Santa Maria in Cosmedin Bazilikası

Filmlerden de hatırlayabileceğiniz, ve rivayete göre, yalan söylediğiniz takdirde elinizi koparacağına inanılan, ama şu ana kadar kimsenin zarar görmediği bir heykeli barındıran bu bazilikanın yüzüne bakan yok. Herkes heykel ile fotoğraf çektirmeye, türlü komiklik ve şakalar yapmaya gidiyor.

-Campo dei Fiori

Piazza Novana’ya yakın olan bu meydan, tuhaf bir şekilde onlarca kafe ve bar bulunmasına rağmen, herkesin ayakta takıldığı, gençlerin yediği içtiği, eğlenceli bir bölge. Özellikle gece vakit geçirmek için tercih edilebilir. Gündüz giderseniz ise yerel bir pazar ile karşılaşmanız mümkün.

*İpucu: Viski seviyorsanız, burası sizin olayınız. Çünkü 4 Euro’ya 1 bardak Chivas Regal içebilmeniz mümkün.

Trastevere Roma
Trastevere

Trastevere, bizim Roma’daki favori bölgemiz. Özellikle lokal restoranlar ve kalabalığa karışıp İstanbul’u anabileceğiniz, “Aa aynı Asmalı” muhabbeti çevirebileceğiniz, sevimli dar sokaklarına hayran olunası, bohem bir yer.

*Ulaşım: Campo dei Fiori’den Ponte Sisto Köprüsü’ne yürüyün, karşıya geçtiğinizde Trastevere’ye ulaşmış olacaksınız. Ya da taksiye binin işte, uğraşmayın, fiyatlar saçma değil.

Museo Nazionale Romano

Tek müze adı gibi dursa da, aslında Roma’nın farklı bölgelerinde bulunan birkaç müzeyi kapsayan Museo Nazionale Romano, antik romayla ilgili tarih ve sanat içerikli eserleri kapsıyor. Crypto Balbi, Palazzo Altemps, Palazzo Massimo alle Terme ve Baths of Diocletian, müze dahilindeki yerler.

*Giriş: 3 günlük, tamamını kapsayan bilet 7 Euro.

*Daha detaylı bilgi için şuraya tık tık:

1377995_674929999198058_21913360_n

Roma’da Yeme- İçme Meselesi

Roma, İtalyan mutfağını seviyorsanız, yeme-içme konusunda gayet mutlu olacağınız bir yer. Belli bir günü aştıktan sonra “yeter ulan hamur yediğim” noktasına gelebilme ihtimaliniz yüksek olsa da, ilk birkaç gün nerede ne deneyeceğinizi şaşırmış şekilde ortalıkta dolaşıyorsunuz. İnternette küçük çaplı bir araştırma yapsanız karşınıza “şurada yemelisiniz, burada yemezseniz gerzeksiniz” gibi onlarca öneri çıkacaktır. Biz de denediğimiz bir kaç yerle ilgili tavsiyede bulunabiliriz.

Cafe Rosati ve Cafe Canova: Piazza Popolo’da bulunan ve şehrin en eskilerinden olan bu iki kafe, hem oturup insanları gözlemlemek için ideal, hem güzel bir bölgeye bakıyor hem de İtalya’nın fazla güzel (fazla çünkü başka yerlerde içtiğiniz kahveleri sevemez oluyorsunuz) kahvelerinden içebilirsiniz.

Cafe Greco: Yukarıda söz ettiğimiz Via Condotti üzerindeki bu kafe, zamanında Stendhal’ın, Goethe’nin, Andersen’in, Casanova’nın (liste uzun, hatrımda kalanlar bunlar) gidip bir kahve içtiği, vakit geçirdiği kafelerden. Nedense böyle şeyler beni çok heyecanlandırıyor, sizde de aynı his uyanıyorsa, İtalya’nın bu en ünlü kafelerinden bir diğerine uğrayabilirsiniz.

Pizzarium: Buranın adı konusunda şüphelerim var, çünkü pizza yapan her yere mantıklı olarak Pizzarium adını veriyorlar. Bu yüzden doğrusunu bulabilmeniz için verdiğim adresten yararlanabilirsiniz. Burası canımız Vedat Milor’un önerdiği, “tava pizzası” yapan, ayakta ya da önündeki banka oturarak pizza yiyebileceğiniz, küçücük bir yer. Sürekli olarak taze ve yeni çeşitler geliyor, hızlı bir öğlen yemeği için, Vatikan’a gitmeden önce buraya uğrayabilirsiniz.

*Ulaşım: via Della Meloria 43, Cipro Durağı’nda inin.

*Pazar kapalı.

fotopastificioguerraPastificio: Son dönemlerde yediğim en lezzetli makarnalarda ilk 3’e girebilecek bu küçük ve lokal mekan, artık turistler tarafından keşfedilmiş durumda. İspanyol Merdivenler’nin karşısındaki Via della Croce‘de bulunan ve her gün yalnızca 2 çeşit makarnanın çıktığı bu mekan’da oturmaya çalışmak yerine, makarnanızı ve şarabınızı kapıp, İspanyol Merdivenleri’ne bayılın ve “İşte İtalya’dayım” diyeceğiniz anlardan birini yaşayın.

Hostaria del Moro: Trastevere’de, oldukça lokal ve harika yemekleri olan bir yerde yemek isterseniz, sizi şöyle alalım. Dünyalar sempatiği restoran sahibi (tatlımızı bitirmedik diye bizi azarlayıp, akabinde azarladığı için birer shot limoncello ikram eden birini düşünün) daha önce denemediğiniz yemek çeşitleri, etrafınızda İtalyanların gürültülü akşam yemeklerinden gelen konuşma ve çatal bıçak sesleri, mutlu olmanız için gayet yeterli oluyor. Mutlaka uğrayın.

Gelato: Türkiye’de her yerde gördüğümüz “Roma Dondurması” denilen şeyin Roma’daki adı Gelato. Gelatonun en iyi ve orjinalinin nerede yendiğini biliyoruz dersek yalan söylemiş oluruz, çünkü bu konuda her kafadan bir ses çıkıyor. Ama Via Uffuci del Vicario’daki Giolitti‘yi tercih edebilirsiniz, en azından kötü değil.

Limoncello: Kolonyalı limonata tadı alabileceğiniz, şehrin her yerinde satılan, çeşit çeşit şişe biçimi olan bu yerel içki, gördüğünüz gibi bizim pek de favorimiz olmadı.

*Bunun dışında deneyip de sevme ihtimalinizin yüksek olacağı birkaç yer: Felice, L’Orso ve Le Mani in Pasta.

large (2)

Roma ile İlgili Bir Takım İpuçları

*Hazır yeme içmeden bahsetmişken, Ferzan Özpetek tarafından verilmiş şu tavsiyenin, Roma ziyaretim sonrasında, kesinlikle doğru olduğunu fark ettim: Via Guilia’da yürü, Ponte Sisto’dan geç, istediğin lokantada oturup yiyebilirsin.

*Şehirde motor kiralayıp, mutlu mesut dolaşabilirsiniz. Motor dediğimize bakmayın, öyle her çeşit olmaz, Roma’daysanız Vespa kiralayacaksınız.

*Bol bol kahve için, değerini Türkiye’ye dönünce anlayacaksınız.

*Kızlar, yerinizde olsam topuklu giymeye çalışmam, aksi takdirde Roma’dan pek sağlam ayrılabileceğinizi sanmıyorum, kaldırımlar hiç elverişli değil.

*Roma gezilecek yerler postunu okumak kesmedi, ben abartıp İtalya’da yaşayacağım diyorsanız, kocaman bir çılgınsınız, o zaman da şuradaki röportajımıza bir göz atın.

 

34 Yorum

  • Merhabalar
   Cok guzel bir dille ve ayrintili yazmissiniz gezi yazilarinizi.
   Gecen hafta 11 aylik bebegimizle Barselona ve Romaya gittik her iki yazinizdan da cok faydalandik. Tesekkurler..

 • O kadar Roma’yla ilgili yazı okudum ama hem detaylar içinde kaybolmadan bu derece net veren hem de derli toplu anlatan bir yazıya rastlamamıştım. Çok güzel olmuş emeklerinize sağlık

 • Gerçekten internette yazılmış birçok Roma yazısından daha faydalı buldum. Hayatımızın hatasını yapıp 2 günlük bir gezi ayarladık. Fellik fellik gezilecek güzel yerleri azaltmaya çalışıyorduk. Bunlar arasından seçim yapacağız artık. Teşekkürler.

  • biraz yorucu bir gezi olabilir, ama bizce kendinizi biraz zorlarsanız 2 güne birçok yeri sığdırabilirsiniz 🙂 işinize yaramasına sevindik, müthiş bir gezi olsun!

 • bi ay sonra gideceğim 2,5 günlük roma tatili için blogları okurken en çok sizden faydalandım. Harika açıklayıcı öneriler. Diğer şehirleri de mutlaka okuyacagım. Sevgiler. 🙂

 • romada nereler gezilir diye googlea sorup bu blogla tanismak. Daha fazla aramaya ne gerek var ne gusel yazmislar samimiyetini yakalamak. Elinize saglik

 • 1 hafta sonra gidiyorum Roma’ya.. çok çok güzel bi rehber oldu benim için. Teşekkür ederim.
  Yazı bittiğinde, rüyadan uyanmış gibi oldum 🙂

  • 1 hafta sonra gidiyorsanız rüya daha yeni başlıyor, beğenmenize çok sevindik, müthiş bir gezi olsun! 🙂

 • 3 gündür Roma’dayız, 4 günümüz daha var ayıptır söylemesi 🙂 Buraya gelmeden önce sağdan soldan okuduklarım o kadar dağınıktı ki, ilaç gibi geldi yazınız. Bir kısmını test ettik onayladık şimdi kalan günler için liste çıkardım yazınızdan 🙂
  Ellerinize sağlık.

  • kıskanmakla mutlu olmak arasındaki ince çizgideyiz. hahaha, çok sevindik işinize yaramasına, müthiş bir gezi olsun!

 • Gerçekten çok faydalı bir site olmuş, tebrik ederim. Biz de 3 hafta sonra kısmet olursa eşim ve 11 yaşındaki kızımızla Roma, Floransa ve Venedik turu yapacağız. Benim öğrenmek istediğim şey Roma da çocuklar için de roma pass almak gerekiyor mu? Çocuklar toplu ulaşım araçlarında indirimli mi seyahat etmekte? Müzeler indirimli mi girmekte? Bilgi verebilirseniz Memnun olurum.

 • Merhaba,

  Roma hakkindaki yazinizda hem cok sey ogrendim hem de eglendim 🙂 Tesekkur etmek istedim. Seneye ilkbaharda orada maraton kosacagim. Heyecana bakin, simdiden oturup bir seyler okuyorum 🙂

  • beğenmenize pek sevindik, biz de aynı sizin gibi aylar öncesinden ertesi gün gidecekmişiz gibi baktığımız için sizi anlayabiliyoruz. şimdiden müthiş bir gezi olsun! 🙂

 • Merhaba,

  O kadar avrupa şehri görüp yıllardır ertelediğim Roma ziyaretimi Ekim’de yapıyorum. Ekim ayı için güzel şeyler söylemeniz beni çok mutlu etti zira şüphem vardı acaba yanlış mı yaptım diye 🙂

  Çok güzel bir anlatınız var; açıkcası şimdi gitsem kaybolmadan Roma’da dolaşabilirmişim gibime geliyor 😀 Özellikle şu “underground” partileri çok merak ettim şimdi :))

  Tekrar çok teşekkürler, bütün yazıları çıktı alıp öyle gezeceğim romada 😉

 • 5 Ağustos’ta 7 günlük bir gezi için ailece ,ben eşim ve 6 yaşındaki kızım Roma-Floransa-Venedik’te olacağız.3 günlük Roma bölümünde, yazdığınız yazılardan epeyce faydalanacağımı söyleyebilirim. Emeğinize sağlık. Teşekkürler.

 • Hafta sonu Roma yolcusuyuz, son notları çıkaralım dedik ama siz zaten bizim için çıkarmışsınız. Elinize kolunuza, gezen ayağınıza sağlık ^^
  Havaalanından şehre gidiş public transport olmadığı için Roma Pass geçmiyor değil mi? O kısım için öneriniz var mı?
  Bir de Pizza Tower için ne dersiniz? Nasıl gidilir? Gittiniz mi? Gidelim mi?

 • TARİHİ İLE YAŞAYAN ROMA
  (Augusta Lucilla Palace)Konumu oteller bölgesinde tren terminaline ve metroya yakın, gezilecek mekanlara yakın ve havalimanına kolay ulaşım imkanı sunuyor.
  Küçük oda tercihi yapmıştım. Ancak bu kadar küçük olacağını hiç tahmin etmemiştim. Kapıdan direk yatağa geçiyorsun bavulu oda zor içeri aldık. Bir odanında min. olması gereken bir sınırı olmalı. Ortopedik hareketli yatak vardı.
  Kahvaltısı iyiydi. ilgili ve güleryüzlü otel personeli yardımcı olabilecek donanımdaydı.

  Roma yaşayan tarihi ile turistler için tam bir çekim noktası. Geçmişten gelen yapılarını günümüze kadar çok iyi muhafaza etmişler. Müze ve tarihi yerleri sıra beklemeden gezemiyorsunuz. Tarihin içinde yaşıyorsunuz adeta her bir köşe başı ayrı bir kültür abidesi.

  Bir kent tarihi ile bu kadar mı iyi korunur.
  Roma’yı gördükten sonra tarihini görmezden gelen her köşebaşına gökdelen yapılan ve inşaata dönüşen kentleri görüp üzülmemek elde değil.

  Yemek ise Akdeniz mutfağının tüm güzelliklerini sunuyor. Asla aç kalmıyorsunuz.
  Bir çok yerde pizza yedim. Beklenti Lezzet ise Benim pizza için favorim ayak üstü servisi ile Alice pizza. Diğerlerinde ayrılıyor. Eğer yerini bulabilirseniz ve içerde pizza kalmış ise mutlaka tadın derim. Dondurma’da ise diğerlerinden ayrılan nokta Punto Gelato.
  Ben turistik değil Roma’da yaşayanların gittiği doğal bir restauranta gitmek istiyorum diyorsanız Trattoria Pizzeria Da Giuseppe deneyebilirsiniz.

  Şubat 2016 tarihinde çift olarak konakladı, seyahat etti

 • Güzel yazı, keşke gitmeden önce okusaydım. Fiumicino-roma merkez taksi ile fix 48 Euro. İspanyol merdivenleri tadilatta, gidilmez. Vatikanda da , st. Pietro meydanına geçiş yok. Mayıs 2016

 • güzel yazınız için teşekkürler haikaten çok derleyip toparlayıcı oldu 🙂 bir de şunu sormak istiyorum gidince roma pass almak istiyorum ve gideceiğim müzelerde 1. si tabiki collesum 2.si ise galleria borghes. galeria borghese ziyaretçilerini randevu sistemiyle alan bir müze imiş ve bir hafta önceden alınız diye yazıyor bütün forumlarda acaba orda da collesum gibi ayrı bir roma pass geçişi var mı bir bilginiz var mı? şimdiden teşekkür ederim.

 • Selamlar.

  Gerçekten harika bir rehber olmuş, ellerinize sağlık. Pizzarium diye geçen pizzacının adı Bonci. Gittik, gördük, yedik ve kendimizden geçtik. Herkese şiddetle tavsiye ediyorum.

 • Bir başka ülke tecrübemi yine burada paylaşayım dedim. İtalya’nın Roma kenti; Roma İmparatorluk döneminde oldukça görkemliymiş. Antik dönem arkeolojik kalıntılarının beni bu kadar etkileyeceğini tahmin etmiyordum. Kötü yakalandım! Etkilendim! Kolozyumu ve karşısındaki Roma Forumu’nu mutlaka gezin. Kolozyum, Roma Forumu ve Forum içindeki müze Palatino’ya giriş bileti 12 Euro. Yani 12 Euro’yu bastırdığınızda, bu üç yeri aynı anda gezebilecek bileti alıyorsunuz. Lakin benim tavsiyem; her ayın ilk pazar günü Roma’daki müzelere giriş ücretsiz, bunu kullanın, paranızı kaptırmayın fazla. Bir günümü sadece bu üçlünün detaylı gezisi yedi. Ama Forum’daki Antik Dönem binalarının etkileyici yüksekliğine değerdi. Günümüz Roma’sını ise sönük gördüm. İtalyan estetiğini ise göremedim ortalıkta. Roma denilince, beraberinde anılan pek çok güzellik yok artık. Roma’nın bugünkü halinin ayırdına varmamla beraber, aklıma gelen şey şu hadis oldu (Ki bizler bu hadisin yarısını biliriz sadece): “*İki Roma da fetih olunacaktır. -Hangisi önce ya ResulAllah? *Konstantin’in şehri.” Allah, Roma’nın üstün niteliklerini çekip, almış. Boşuna değildir… Roma Şehri sokakları oldukça kirli idi. Roma’nın halkı, yüz ve fizik olarak Türklerin neredeyse aynı. Ee, ne de olsa ikimiz de Roma İmparatorluk halkıydık… Roma sokaklarında oldukça Türk turist var. “İşte İtalyan güzeli” diye yanaşıp, iş attığımız çekici&seksi kızlar Türk çıktı kaç kere yaa. Neyse, tanıştık onlarla da. Fontana di Trevi oldukça fotojenik ama son derece boş bence. İspanyol Merdivenleri de havagazı fakat önündeki gemi şeklindeki çeşme güzel. Pantheon’a mutlaka gidin. Fontana di Trevi’nin yakınında ve giriş ücretsiz. Roma’yı döndürenler, çalışan kesim müslümanlar. Bakkalları Bangladeşliler çalıştırıyor. Zencilerin çoğu müslüman. Oturduğumuz lüks restoranın havalı İtalyan edalı garsonları meğer Arnavut müslümanlarıymış, mutfakta ise Pakistanlı ve Bangladeşli müslümanlar çalışıyordu. Castel Sant’ Angelo’yu gezmek tavsiye edilir. Vatikan’ın ilerisinde. Vatikan’da özel bir ayine denk geldik. Ne kadar fanatik varsa oradaydı. Tam Haçlı Ordusu idi. Papa da konuştu. İtalyanlar genelde iyi idi, sevdim. Vatikan’daki fanatikleri sevemedim. İçlerinde sevgi yoktu ve kafalarında zeka. Sağlam bir düşman için kolay lokmalar. İtalyan kızları sizi sempatik/samimi/iyi bulursa dokunarak konuşuyorlar. Keşfetmemle beraber tüm şeker kızlara sorular sordum, boolca yumuşak dokunuşlara gark oldum. İyi. Roma’da çok sayıda Antik Dönem yapı kalıntısı mevcut, keşfedin ve görebildiğinizi görün, bir fazlası bir fazla kazançtır. Roma’da 6 gün kaldık fakat yetmedi. Çok da pahalı gelmedi bize veya biz zenginiz. İyi restoranlarda lazanya, risotto, spagetti, pizza, panna cotta, tiramisu, roma dondurması yedim lakin İtalya sınırları dahilinde yediğim en lezzetli yemek; THY’nin uçakta verdiği köftelerdi. Ben, Romalılardan daha güzel pizza yapıyorum. Fiumicino Havalimanı’ndan, şehir merkezindeki Termini İstasyonu’na 6 Euro’ya gittik otobüs ile. Dönüşte, Termini İstasyonu’ndan Fiumicino Havalimanı’na gidiş için 4 Euro verdik. Bu otobüsler tavsiye edilir.

 • merhabalar 2 haftasonra gidiyorum Roma’ya. Google layıp en beğendiğim rehber oldu bu yazınız. Çok teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir